BOSCH koe,kasien Was „ruilhandel" Brouwershaven in strijd met de gemeentewet? Versterking van dijk bij Sirjansland aanbesteed TIMMERFABRIEK IN BEDRIJF TE ST.-MAARTENSDIJK STEMMEN UIT DE KERKEN Verkeersregeling bij Stationsbrug Middelburg niet zo moeilijk DUIDELIJKER VIER FASEN NOG BETER Piëtrainvarkensfokkers vergaderden in Terneuzen Van dar WERFF 5 HUBRECHT 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 29 APRIL 1961 RAADSLEDEN VRAGEN Burgemeester Vermeulen: „Daarvoor wenden tot G.S. of de Kroon" Enkele leden van de raad van Brouwershaven vragen zich af of de wijze, waarop Brouwershaven tot kern van de nieuwe gemeente werd gekozen, strijdig is met de gemeentewet. Het was bij de algemene beschouwingen op de gemeentebegroting voor 1961 dat in de vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering achtereenvolgens de heer J. A. van der Bijl (prot. chr.) en mevrouw E. P. Motmans-v. d. Feen (v.v.d.) deze zaak aansneden. Zij noemden de afspraak tussen de P.v.d.A.-fractie en het prot. chr.-raadslid N. Fonteine uit Brouwershaven wederzijdse steun bij het aanwijzen van de kern en het kiezen van een wethouder een „ruilhandeltje" en zij drongen er zowelbij de P.v.d.A.-wethouder J. Dekker als bij de heer Fon teine op aan, hel> feit dat deze afspraak indertijd werd gemaakt, nu eens „officieel" toe te geven. zy waren daartoe niet bereidwel ontstonden er felle discussies. Wisten V.V.D. en Prot'.-Chr. fracties de P. v. d. A.-raadsleden soms danig in het nauw te brengen ook de laat- sten kwamen ditmaal met „onthul lingen". Eerst gaf wethouder Dekker een zakelijke toelichting op zijn ver kiezing. Bij de verkiezingen be haalde de P. v. d. A. vijf van de elf zetels de V.V.D. en de Prot.- Chr. groep kregen er elk drie. Deze beide partijen wilden geen sa menwerking met de P. v. d. A.-frac- tie, zodat het er naar uitzag, dat de party met het grootste aantal raads leden geen wethouderszetel zou kry- gen. Hierin zag toen aldus de ver klaring van de heer Dekker het Prot.-Chr. raadslid Fonteine, die in zijn party de arbeiders vertegenwoor digde, een onbillijkheid. Daarom steunde de heer Fonteine de P.v.d.A.- fractie. En wat de verdere aanspra ken betreft de heer Dekker vond, dat men een dergeiyke gang van za ken overal kan waarnemen, waar po litiek wordt bedreven. Het P. v. d. A.-raadsüd J. van der Doe uit Dreischor, die zelf fel werd aangevallen, stelde het scherper. Zich richtend tot de heer Van der Bijl, sprak hy „Spreek nu ook eens openlijk over het contact tussen de V.V.D. en de Prot.-Chr. groep In een algemene beschouwing op de begroting had de heer Van der Byi namelijk opgemerkt „In ruil voor de wethouderszetel moest de P.v.d.A. Brouwershaven als centrumgemeente helpen kiezen". De heer Van der Bijl vroeg zich af, of met een dergelijke gang van zaken het algemeen belang werd gediend. „Naar onze smaak is dit volkomen in strijd met het rechtsbestel, dat wy in Nederland kennen. Het is deze af spraak. die vooral voor de P. v. d. A. ernstige gevolgen heeft gehad en waarmee men de carrière van één lid van de P. v. d. A.-fractie heeft ge broken". Ruilobject Het had vooral mevrouw Motinans getroffen, dat wethouderszetel en aanwyzing kern als „ruilobject" wa ren gebruikt. Zowel de V.V.D.-wet- houder L. M. Moermond uit Drei schor als de heer Van der Byl (Zon- nemaire) ontkenden, dat er tussen hun fracties vóór de wethoudersver kiezing een afspraak was gemaakt. De heer Fonteine legde de volgende verklaring af„Ik heb me altijd voorgehouden Brouwershaven heeft een prachtig gemeentehuis. Dit heb ik nooit anders kunnen zien. Bij de wethoudersverkiezing heb ik het moe ten inzien, dat de P. v. d. A. die zetel toekwam. Als U zegt dat vijf fractie leden aan een verzoek van mij om Brouwershaven als kern aan te wij zen gevolg hebben gegeven, dan vind ik dat wel een beetje belache lijk. Zij kunnen zelf denken en han delen". Het debat kwam vervolgens in een stadium van korte, vinnige opmer kingen over-en-weer en het was de heer J. J. Klaassen uit Dreischor (prot.-chr.) die daarbij zijn dorpsge noot Van der Doe verweet, in een „gesprek onder vier ogen" te hebben toegegeven, dat hij door de bemoei ingen van een predikant uit Brou wershaven „in net slop was gedre ven en dat er sprake was van een binding". Donderdagmorgen heeft het water schap „Schouwen-Duiveland" in 's Landskamer te Zierikzee aanbesteed het verhogen en verzwaren van de noordelijke zeedijk van de polder Sir jansland, van dijkpaal nul tot negen met bijkomende werken. Ingeschre ven werd als volgt: Fa. P. en T. K. de Jonge. Renesse, f 490.000; N.V. Aann. bedrijf Ooster- wijk, Rotterdam, 487.300; Fa. A. Kraayeveld Pzn., Zwijndrecht. voor f 487.000; Fa. A. W. Wandel. Nieu- werkerk 456.000; M. Uil, Middel burg 455.000: D. Rentier, Noord- fouwe. 451-000; D. Blankevoort n. N.V.. Bloèmendaal, 449.500; Fa. J. Visser Bz., Sliedrecht, 448.000; R. Bolt je Zonen N.V., Zwolle, voor f 445.000; C.V. Gebr. van 't Verlaat, Hardinxveld, 445.000; C.V. v.h. fa. J. van 't Verlaat en Zoon. Hardinx veld, 442.000; Fa. H. dfe Jager Co., Sliedrecht, 439.500; Fa. Kuij- Het was mevrouw Motmans, die de draad weer opnam en burgemeester A. H. Vermeulen vroeg„Is deze ruilhandel niet in stryd geweest met de gemeentewet „Dat kunnen wij niet uitmaken", zo antwoordde de voorzitter, „het gemeentebelang kan ieder op zijn wyze zien. Daarvoor moet U zich Hoewel de heer Van der Byl uit het antwoord van wethouder Dekker meende te proeven, dat de afspraak werd toegegeven, wenste noch de heer Fonteine noch de heer Dekker aan het slot van het debat op de vraag van mevrouw Motmans „Is het nu ja of nee uitsluitsel te geven. Scholen Bij al deze herindelingsperikelen wa ren de positieve zaken niet vergeten en zo kon burgemeester Vermeulen, die zich van de wethouderszetel wenste te distanciëren, in antwoord op verschillende vragen meedelen dat met Prov. Waterstaat overleg wordt gepleegd over de verbetering van de provinciale weg in de gemeen te de scholen in Brouwershaven de aandacht hebben van b. en w. (er zyn drie nieuwe scholen nodig) saneringsplannen voor verschil lende kernen worden voorbereid de haven van Zonnemaire aan dacht zal krijgen voor rioleringen te Brouwersha ven, Noordgouwe en Zonnemaire be grotingen zijn opgevraagd en dat de mogelijkheden van aanleg van een speel-sportveld te Noordgouwe en het herstel van het verenigingsge bouw in dit dom zullen worden be zien. De begroting werd vastgesteld met op de gewone dienst in ontvangst en uitgaat een totaal van 1.007.037,11. Er is een post onvoorzien van 9.227,33. De cijfers van.de kapitaaldienst zyn: inkomsten 4.373.673,76, uitgaven 4.903.355,51. De eerste begrotingswijziging be trof het uittrekken van 4000, om een plan te laten opstellen voor restauratie van het stadhuis van Brouwershaven. Mevrouw Motmans en de heren Van der Bijl, Moermond en Klaassen wa ren tegen het voorstel werd met 54 stemmen aangenomen. Aan het begin van de vergadering had burgemeester Vermeulen meege deeld, dat mevrouw P. van der Wcr- vevan der Have uit Dreischor liaar benoeming als raadsild heeft aan vaard. Zy zal de plaats innemen van het uitgetreden P, v. d. A.-raadslid P. v. d. Velde te Zonnemaire. TWEEDE NIEUWE VESTIGING Op gemeentelijk industrieterrein De Thoolse kerngemeente St.-Maar- tensdijk bezit sedert vrijdagmorgen een tweede nieuwe vestiging op het gemeentelijk industrieterrein: de timmerfabriek „Pluumpot" van de C.V. gebr. Jan en Joh. Muller uit Sint-Maartensdijk. De beide jonge directeuren, die resp. 20 en 21 jaar oud zijn, hebben een fabriek opge zet van 70 bij 20 meter, die in totaal 30 arbeiders werk kan verschaffen. Op bet ogenblik zijn 11 arbeiders in dienst, maar liet ligt in de bedoeling van de jeugdige ondernemers het aantal werknemers binnen vijf maan den tot dertig uit te breiden. Op vol le produktie werkend, kan de fa briek jaarlijks timmerwerk ko zijnen, ramen, trappen, deuren enz. voor de bouw van 2000 tot 2500 woningen leveren. De nieuwe timmerfabriek van de gebr. Muller is gistermorgen offici eel in gebruik gesteld door burge meester D. C. Bouwense van Sint- Maartensdijk, die een van de machi nes in'bedrijf stelde. Hij deed dat in aanwezigheid van vele tientallen genodigden. Een oom van de beide Jeugdige directeuren wees er op, dat zijn vader, de heer J. Muller in 1904 een metselaarsbe- drijf in Sint-Maartensdijk heeft overgenomen voor de som van f 50. Zijn zoon Adrie, die 't bedrijf voort zette, heeft er in 1953 een timmer manswerkplaats bijgekocht, zodat het een compleet aannemersbedrijf werd. Teneinde zijn beide zoons gele- fenheid te geven in zaken te gaan, esloot de heer Adrie Muller vorig jaar een timmerfabriek te stichten, die dus gisteren is geopend en waar van zijn beide zoons directeur zijn. Begin Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Bouwense woorden van gelukwens tot de familie Muller. „Sinds we kern gemeente zijn geworden, hebben twee inwoners van Sint-Maar- Ser en Molhoek, Zierikzee, 439.000; f.V. Aann. en Handelsbedrijf Van Oord, Werkendam, 435.300; Fa. J. D. Janse, Middelburg, 434.500; N.V. A. J. van Haaften, 's-Gravenhage, f 430.000; J. de Oude K. T. de Oude, Biervliet, 429.900; N.V. Bag- germij. „Holland", Hardinxveld, voor 429.000; Aann. bedrijf „Zeeland" N.V., Middelburg, 427.900; Aann. bedrijf „Schouwen-Duiveland", Zierik zee. 427.000; N.V. Hillen Roosen, Amsterdam, 426.500; Fa. van Don- ?en d. Voogd, Haamstede, voor 424.500; C.V. Gebr. v. d. Heuvel. Werkendam, 417.000. De gunning werd aangehouden. Collecte De te Ritthem gehouden Emma- bloemcollecte bracht een bedrag van 31,67 op. (Advertentie) Participatiebewijzen holland fund verschaffen een belang in onze groeiende nationale economie door deelneming in een zorgvuldig ge spreide portefeuille van uitsluitend Nederlandse fondsen. Koers ca Nadere gegevens b\j uw effectenhandelaar en bij de beheerders Labouchsr* Co. n.v. en Hope Co., Amsterdam tensdijk een eigen bedrijf ge sticht", aldus spreker. Willen we de aanwijzing als kerngemeente rechtvaardigen, dan zullen zich hier nog meer industrieën moe ten vestigen, betoogde de burge meester. Het eerste begin is er echter al. Burgemeester Bouwense prees de durf, ijver en energie van de beide jeugdige directeuren. Namens het E.T.I.-Zeeland sprak de heer Baar- spul woorden van gelukwens. Hij wees er op, dat hoe groot de onder vonden medewerking ook mag zijn, de ondernemer zelf een grote dosis doorzettingsvermogen moet hebben om een dergelijk bedrijf op te zet ten. Burgemeester Van Doorn van Poortvliet sprak een felicitatie als voorzitter van de Commissie Werk gelegenheid op Tholen. Ook hij toon de zich bijzonder verheugd met deze nieuwe vestiging. Nadat nog ver schillende zakenrelaties gelukwensen hadden aangeboden, sprak de heer Joh. Muller een dankwoord. Kort daarop stelde burgemeester Bouwen se een der machines in werking. (Advertentie) Met weit u&ikocfcte wdik in SuAopa Alleenverl. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. - Postbus 8005 Aanvoer van glasaardbei gaat eerstdaags beginnen Het centraal bureau van de tuin bouwveilingen in Nederland deelt over het verloop op de groente- en fruitmarkt in do periode van 20 tot en met 26 april 1961 mede dat in Zeeland en Zuid-Holland de grootste aanvoeren van winterbloemkool nu achter de rug zijn. De vraag is niet tegengevallen, zódat gemiddeld gun stige prijzen genoteerd konden wor den. Een fruitsöort, die meer en meer de aandacht gaat trekken is de glasaardbei. In Zeeland gaat men ook eerstdaags met de aanvoer be ginnen. De vraag naar dit fijne pro- dukt is levendig, zodat gunstige no teringen tot stand komen. Weliswaar dalen zij geleidelijk iets, maar dit is een gevolg van de toeneming van het aanbod. fSlot vort pag. 3) deze moeilijkheden geeft, is ten slotte gemakkelijker dan tucht over de leer. Wanneer een predi kant een ander vermoordt, zoals in onze provincie al eens is voor gekomen, dan is iedereen het er over eens, dat hij als prediker niet meer gehandhaafd kan wor den, ook afgezien van het feit wat justitie met hem doet, hoewel wij in de kerk geen betere prediker kennen van de gerechtigheid van Christus dan de moordenaar aan het kruis en hoewel wij in onze gezangen er een paar hebben die afkomstig zijn van een ter dood veroordeelde, toen hij in zijn cel de voltrekking van het vonnis zat af te wachten. De Kleutertjes van de „Kleuterboek" te yiissingen kudden zich vrijdag middag op hun mooist getooid. Daar was ook alle reden toe, want de help ster van deze kleuterschool, mejuf frouw J. de Nooijer, trad die dag in het huwelijk met de heer A. Ever- aers. Met vrolijk gekleurde mutsjes en kartonnen mandjes allemaal zelf gemaakt vormden de kleuters op de trappen van het stadhuis een kleurrijke erehaag. Uit de zelfge maakte mandjes strooiden ze met parmantige gebaren madeliefjes, een gebaar dat het jonge echtpaar Éver- aers-de Nooijer uiteraard ten zeerste Icon waarderen. Foto P.Z.C.) (Slot van pag. 1) verkeer motorrijtuigen en fiet sers moet gebruik maken van de rechter rijbaan. De derde rijbaan is voor liet verkeer, dat in de rich ting van Middelburg-centrum rijdt. Wanneer de Stationsbrug geo pend wordt voor het scheepvaart verkeer, komt de omstredeu lichtbak in liet geding. Een rode. pijl in de lichtbak geeft aan, dat rochtdoorgaand verkeer over de brug dus gestremd is. Alle verkeer dus ook fietsers dat de brug wil passeren nioet zich opstellen in de middelste baan. Over het algemeen trekken de brommers en wielrijders zich daar tot nu toe nog weinig van aanHet gevolg is, dat zij in de weg staan voor de wegge bruikers, die de Blauwedïjk wil len oprijden. Want die mógen doorrijden, als de brug geopend is. De rode pijl in het verkeers licht aan het eintl van de Stati onsstraat wijst immers naar vo ren naar de brug en niet naar rechts richting Blauwo- dijk. Het verkeer voor de Blau- wèdijk mag niet doorrijden wan neer liet verkeerslicht (dus niet de pijl) op rood staat, want dat betekent een doorrijverbod voor aUe verkeer. Op een gegeven moment kan de wachtende file in de middelste rij baan de Stationsstraat „vol" maken. Thans moet het verlceer de tweede aanwijzing van de lichtbak opvol gen. Dat geeft legio moeilijkheden.... De weggebruikers loggen de groene route, die in de lichtbak aangege ven staat, op verschillende manieren uit of begrijpen hem helemaal niet. Het betekent evenwel, dat de auto's en fietsers zich op de Loskade moe ten opstellen via de route Kousteen- sedijk en Goese Korenmarkt. De po litie geeft grif toe, dat deze aanwij zing aan duidelijkheid te wensen overlaat, zodat een gemakkelijker opvolgbare aanwijzing gezocht wordt. Een bord plaatsen bijvoorbeeld met de woorden: „Verkeer Stationsbrug middelste rijbaan" is niet mogelijk, omdat de buitenlandse weggebrui kers daai'van niets begrijpenEn het moet geen „leesboekje" worden met vertalingen er bij. Dus: kort, maar duidelijk De verkeerslichteiiregeling is ver deeld in vier fasen. De eerste 1'ase Kanaalweg-Stationsbrug-Blauwedijk, Stationsstraat of Loskade, alsmede de parallelroute Blamvedijk-brug- Kan aal weg; 2: Blauwedijk-Stationsstraat of rechtdoor Loskade op; 3: Stationsstraat-Loskade of brug- Kanaalweg of Blauwedïjk op: 4Loskade-Statioiisbrug-Kanaalweg, Blauwedïjk op of Stationsstraat in. Het geheel wordt aangegeven met pijlen, voorzover de lichten niet vol doende zijn. Op de brug is thans ook een verkeerslicht geplaatst, ten einde een goede afwikkeling van de ze regeling mogelijk te maken. Wan neer liet licht op de Kanaalweg op rood staal, kan liet verkeer vanaf de Oude Vlissingso weg oprijden. Dit is kenbaar aan de verklikker op het Kanaalweglicht. De meeste weggebruikers kennen een dergelijke regeling nog niet, al dus hoofdinspecteur Malipaard. Wanneer ze moeten stoppen kijken ze maar wat rond en als het licht op groen springt, zijn ze niet gereed om onmiddellijk weg te rijden. Dat kost tijd In elk geval meent de politie met de ze regeling de beste oplossing te hebben gevonden, waaraan het pu bliek echter moet wennen. Overi gens moet de regeling de vuurproef nog doorstaan, wanneer straks de grote toeristenstroom zich op het kruispunt stort. Het verkeer zou ongetwijfeld nog beter geregeld kunnen worden. Door bijvoorbeeld het brede trottoir in de Stationsstraat wat te kortwieken Het bestuur van de vorig jaar opge richte Piëtrainvarkcnsfokvereniging „Zeeland" heeft donderdagmiddag tij dens de algemene vergadering te Ter- neuzen haar eerste jaarverslag open baar geniaalst. Daaruit blijkt dat het ledental is gestegen tot 22. De aan koopcommissie heeft inmiddels in het fokgebied Tond Reuse! e~n tweetal dekberen aangeschaft en uitbesteedt bij berenhouders in Oost en West Zeeuwsch-Vlaandercn. De verkregen resultaten bij de gere gistreerde fokkerij worden in het ver slag bevredigend genoemd. Het ver slag pleit voor meer inzicht voor het streven en voor de resultaten van het stamboek- en folcvoe. Temeer daar de Nederlandse Piëtrainvarkens- fokkerij nog van recente datum hetgeen volgens het verslag in de fok- zuiverheid dadelijk is te merken. Men acht een goedgerichte fokkersor- tanisatie, die in stamboekverband oor selectie tracht te komen tot oen uniform en bruikbaar ras, daarvoor het aangewezen orgaan. Medegedeeld werd verder, dat de ver eniging de koninklijke goedkeuring op de statuten heeft ontvangen. De Piëtrainvarkens konden ook worden erkend door het Centraal Bureau van de Varkensfokkerij. Overigens was secretaris J. II. Keurs van mening dat nog een zware selec tie nodig is om het kaf van het ko ren te scheiden. In het stamboek werden inmiddels 31 zeugen inge schreven, die er gezamenlijk voor zorgden, dat 124 biggen in een apart boeTi konden worden vermeld. Ook werd nog medegedeeld, dat in Zeeland plannen bestaan voor een georgani seerde ziektenbestrijding bij varkens. De aftredende bestuursleden P. den Hamer (Axel) en M. I. Buijze (Schoondijke) werden herkozen even als de leden der aankoopcommissie H. P. de Nijs (Terneuzen), F. de Dobbelaere (IJzendijke) en P. den Hamer (Axel). Beslóten werd de dek- gelden vast te stellen op f 25 voor leden en 30 voor niet-ledcn. De contributie zal voorlopig 5 per lid blijven. Collecte De „Emmabloem-collecte" te Nieuw en Sint Joosland heeft een bedrag van 71,27 opgebracht. en er een fietspad aan te leggen, zodat liet langzame verkeer hier langs afgevoerd kan worden. Ook door verbreding van de Stationsbrug -oprit, waarvoor liet stadslandhoofd uitgebreid moet worden. Maar rijks waterstaat voelt niet veel voor dem ping van liet betreffende kauaaldeel. Een veiliger situatie ontstaat onge twijfeld, wanneer hoogstwaarschijn lijk dit najaar de Stationsstraat ver beterd wordt en duurna ook de Goe se Korenmarkt en het eerste deel van de Loskade volgen. Tot slot nog een aanwijzing voor de voetgangers voor het station: loop over het rechter voetpad van de brug. Zes thesen Wanneer een predikant een leer pre dikt die voor de kerk verderfelijk moet worden geacht, liggen de zaken heel wat moeilijker. Dan komt de vraag op of het een bijkomstige af wijkende mening is, waaraan men beter niet te veel aandacht kan be steden, dan wel of deze zaak zo ern stig is, dat het wezen van de kerk en van het evangelie daarmee staat of valt. Toen het Nationaal Socialis me in Duitsland machtig en alles-be- heersend werd en ook de kerk ging doortrekken, heeft de Belijdende Kerk in 1934 te Barmen in zes the sen uitgesproken dat de dwalingen van de z.g.n. Duitse christenen zó kerkverwoestend waren, dat ze moesten worden geweerd, wilde de kerk het evangelie nog overhouden. Toen hebben groepen mensen uit ver schillende kerken, geen leertucht procedure aanhangig gemaakt. Daar toe waren ze ook niet in staat. Maar wel heeft men uitgesproken welke leer die van de kerk niet mag zijn. In deze thesen ligt het principiële ver zet tegen het nationalisme dat lot God werd gemaakt. Waneer is een dwaling zo, dab leer tucht niet achterwege kan blijven en dat het uiterste tuchtmiddel van een kerk moet worden toegepast? Die vraag is niet gemakkelijk te be antwoorden, evenals de vraag wan neer iemand niet meer tot de kerk, maar tot de sekte behoort. Dat zijn vragen waarvoor men in de N. H. Kerk kan komen te staan en nu reeds reëel staat. Vandaar dat men er mee bezig is. Door het geval Smits is bovendien de discussie bo ven het theoretische uitgeheven. Do vraag ligt daar of prof. Smits in zijn rechten als emeritus-predikant gehandhaafd kan worden, indien hij blijft bij hetgeen hij twee jaar gele den geschreven heeft. Hij zelf heeft deze uitspraken enigszins verzacht en zich verontschuldigd over de wij ze waarop hij ze beeft geuit. Is dat voldoende? Er zijn er in de N. II. Kerk die van oordeel zijn, dat dit niet liet geval is. Nu mag de uitspraak van prof. Smits het gesprek over de leertucht en de wijze waarop deze geoefend moet worden, op gang hebben ge bracht, het gaat bijna helemaal niet meer om hem, maar het gesprek over de leertucht is van een veel wij dere strekking geworden. Andere kerken Niet alleen in de N. H. Kerk stelt men belang in de wijze waarop de leertucht ter hand genomen kan cn moet worden, maar ook in andere kerken is men daarmee bezig en wol in 't bijzonder in de Gereformeerde Kerken. Op bun predikantenvergade ring, eveneens in Utrecht gehouden, heeft men dr. A. A. Koolhaas, de oud-praeses van de Gen. Synode der N. H. Kerk gevraagd te spreken over: Hoe functioneert het opzicht in de nieuwe kerkorde der N. H. Kerk? De Gerei'. Kerken zijn in ons land de enige die zich in deze eeuw met leertucht hebben bezig gehou den. Ds. Netelenbos te Middelburg is afgezet. Tegen dr. Geelkerken te Amsterdam is een leertucht-proce- dure aanhangig gemaakt, met als ge volg dat de Gercf. Kerken in Her steld Verband zijn ontstaan. En nog vors in het geheugen ligt de zaak tegen prof. Schilder, waardoor de Geref. Kerken onderhoudende art. 31 K.O. er gekomen zijn. Dat laatste geval doet nog steeds erge pijn, waarom men niets liever dan hereni ging zou wensen. Doch dit alles heeft de zaak van de leertucht in de Geref. Kerken wel erg brandend gehouden en men vraagt zich af, of deze tucht- zaken wel op de rechte wijze zijn be handeld, of het pastorale element niet te veel op de achtergrond is gekomen. Leertucht is belijden tot het uiterste. Ze moet in de kerk mo gelijk zijn. Een kerk zonder leer tucht is ondenkbaar. In deze uitspra ken kunnen zowel dr. K. Strijd, als dr. A. A. Koolhaas, als ook prof. G. Brillenburg Wurth elkaar vinden. Het is de laatste ernst van een kerk, omdat het Koninkrijk der Hemelen daarmee samenhangt. Is er in deze ernst altijd gehandeld en zal in de toekomst hierin gehandeld worden? Dat is wel de meest ernstige vraag die gesteld is. Ook is er in de besprekingen de T raag naar voren gekomen, als het om de laatste ernst gaat, of het dan niet nodig is dat de kerken met elk aar, in ieder geval overleg plegen. Leertucht lieeft ook een oecumenisch aspect. Op de synode van Dordrecht van 1618, bad men delegaties uit heel wat buitenlandse kerken ge vraagd; zelfs waren er bisschoppen uit de Kerk van Engeland aanwezig. Kunnen nu de kerken elkaar missen, wanneer het gaat over een zaak van de leer? Naar aanleiding van de ver gaderingen in Utrecht, waar dr. K. Strijd sprak, schrijft prof. Brillen burg Wurtb iu het laatste nummer van het Geref. Weekblad en hij ein digt dit artikel: „Zo ergens, dan hebben wij liier elkaar nodig en zul len wij liier alleen samen voor de toekomst Gods weg voor zijn Kerk weten te vinden." 1:1. (Advertentie) Opgtricbl 1899 Beursbericht no 280 is verschonen WYERS f 564.-.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4