P.Z.C. DllTA-JOURNAAL Een jaar en drie maanden geeïst wegens verduistering van 14.000 Tegen met pistool smokkelende beruchte Duitser 4 jaar geëist „LIEVER EEN BETOGING ALS DE VRIJE VERENACTIE" ZATERDAG 29 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OUD-MIDDELBURGER VOOR RECHTBANK Officier: „Proces van neergangwaarbij verduistering niet kon uitblijven" Tot tweemaal toe is vrijdag tij dens de zitting van de Middel burgse rechtbank onder leiding van mr. P. v. Empel 't beeld van een ruïne geschetst. Het gebeur de door de officier van justi tie en door de raadsman tij dens de behandeling van de zaak tegen de oud-Middelburger mr. K., die beschuldigd werd van verduistering van gelden tot een totaal van rond veertienduizend gulden. Twee feiten waren mr. K. ten laste gelegd: Als curator in het faillisse ment van de Bressiaander H. van S. had K. twee cheques van respectie velijk 500 en 238 niet in de fail- lissements.admïnistratïe verant woord. Voorts had hij zich als last hebber een in consignatie gegeven bedrag van 13.000 van de in het buitenland vertoevende G. C. toege- eigend. Met name aan het tweede ten laste gelegde feit wijdde de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, in zijn requisitoir uitvoerige aandacht. Het bedrag van 13.000, dat C. bij een vonnis Inzake grondonteigening was toegewezen, was in consignatie ge geven. Nadat C. uit het buitenland een volmacht had gestuurd om mr. K. in staat te stellen het bedrag uit betaald te krijgen, duurde het nog geruime tijd voordat verdachte er toe over ging om het bedrag uit de consignatiekas te lichten. Volgens de officier liet K. de zaak maar „slof fen". Wel reden Toen liet bedrag eindelijk na twee maanden uitbetaald werd, was daar voor volgens de officier wel een re den. K. behartigde namelijk ook de zaken van een zekere M., voor wie liij een belastingschuld betalen moest. Reeds had de dienst der be lastingen via een dreigbrief laten we ten, dat het geld nu eindelijk maar eens voor de dag moest komen. On middellijk nadat K. de beschikking had over de 13.000 betaalde hij een bedrag van 4000 aan de belas tingen, terwijl het resterende bedrag van 9000 op de bankrekening van de maatschap van M. terecht kwam. Mr. Andreae noemde het beleid van mr. K. van het begin af zonderling. De officier kon zich niet voorstellen, dat bij een goed beheer consignatie nodig was geweest. Hij geloofde ove rigens niet, dat tijdens het in consig natie geven al kwade bedoelingen voorgezeten hebben; die kwamen pas na de 15 maanden durende in bewa ring geving van het geld. Want mr. Andreae was geneigd om aan te ne men, dat mét de betaling van 4000 aan de belastingen het gehele bedrag verduisterd werd. Toen K. namelijk het geld niet aan de rechthebbende C. overhandigde, beschikte hij volgens de officier op onrechtmatige wijze over de 13.000. Indien de rechtbank deze zienswijze niet kon delen omdat de 4000 later weer aangezuiverd werd en met de 9000 op de bankrekening van de maatschap van M. werd gezet achtte de officier de verduistering toch bewezen, toen later het geld successievelijk geheel van de bank verdween en in de kas van de maat schap terecht kwam. Inbreuk Mr. Andreae noemde beide delicten bijzonder ernstig, vooral door de in breuk op het vertrouwen, dat de cliënten onverbrekelijk op mr. K. hadden moeten kunnen stellen. ..Toch is deze verduistering niet als een donderslag uit heldere hemel geko men", verklaarde de officier. „Er is hier sprake van een proces van neer gang bij mr. K„ waarbij de verduis tering het sluitstuk vormde, dat niet kon uitblijven". De officier wees er verder op, dat mr. K. aanvankelijk alle waarde ring genoot, maar dat hij langza merhand afgleed naar werk op een bedenkelijk niveau. Het was een opeenstapeling van emotio nele factoren, die er toe leidden dat verdachte geabsorbeerd werd door de talloze problemen en die tenslotte eindigden in een volle dige debacle. Ook in andere zaken was volgens mr. Andreae spra ke van verregaande nonchalance. Zijn slotconclusie was, dat deze verduistering voor een groot ge deelte het gevolg is van de ruïne, die fv. van zichzelf gemaakt heeft. Mr. Andreae eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van een jaar en drie maanden, met af trek van voorarrest. Ingestort „President, edelachtbare heren, er is een ramp gebeurd. Het huis, dat ste vig leek, is ingestort. Misschien heb ben de binten aanvankelijk als waar schuwing gebogen. Maar nu is de gevel ingestort, liggen alle vertrek ken open en bloot en iedereen kan er naar binnen kijken. Het publiek op de straat verdringt zich; iedereen wil het zien. En verder zorgen de dag bladen er wel voor, dat zij die er niet bij konden zijn, weten wat er in het puin gebeurd is". 3Iet dit beeld vergeleek de verdedi ger, mr. A. J. van der Weel, de ca tastrofe in het leven van zijn cliënt. Mr. Van der Weel hoopte, dat er wel licht nog een klein hoekje in de ruïne over zou zijn, waarop weer een nieuw leven gebouwd zou kunnen worden. Daarbij moet worden nage gaan wie er de schuld van is, wat er gebeurd is en wat er gebeuren moet waarbij het belang van de maat schappij maar ook van het individu niet uit liet oog mag worden verlo ren. Na de strafmaatregel moet vol gens mr. Van der Weel nog een tracé uitgezet kunnen worden, waarop een toekomst te bouwen is, die uitkomst geeft. Barrière Nadat de raadsman onder meer aan de hand van arresten van de Hoge Raad nader ingegaan was op de maatstaven voor een sti'afrechtelijke veroordeling, betoogde hij, dat er voor zijn cliënt een onoverkomelijk barrière is geweest, omdat hij niet tot activiteiten kon komen en er steeds moeilijkheden waren te over winnen. Toch achtte mr. Van der Weel geen kwade opzet aanwezig, toen het geld uit de consignatiekas gelicht werd, juist op dat moment, dat er geld nodig was voor de belas tingen. Mr. Van der Weel wees er verder op, dat tegenover het gebrek aan energie, dat verdachte verweten wordt, zijn goede eigenschappen als onbaatzuchtigheid en harte lijke belangstelling voor iedereen dreigen vergeten te worden in de ze zaak. Tenslotte ingaand op de vorm van de straf, die hij belangrijker achtte dan het aantal maanden, verzocht mr. Van der Weel de rechtbank die zoda- nis te stellen, dat zijn cliënt de gele genheid gegeven wordt tot de weg- terug. Mr. Van Empel bepaalde in deze zaak de uitspraak op 10 mei a.s. IN RAAD SAS VAN GENT: Geen kinderen in een afgekeurde school In do donderdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Sas van Gent kwam het adhesiever- zoek van de gemeente Axel voor een vaste oeververbinding aan de orde. De lieer C. L. de Maaijer (kath. par tij) vond deze te „doods". Diverse Herdenking gevallenen op 4 mei te Vlissingen Voor de herdenking van de gevalle nen uit de laatste wereldoorlog op 4 mei is voor Vlissingen het volgende programma vastgesteld voor de stille tocht, die 's avonds naar de Noor derbegraafplaats wordt gemaakt. Opstellen voor de stille tocht naar de Noorderbegraafplaats in de Brou- vvenaarstraat. Aan de stille tocht kan iedereen, deelnemen, doch de rechtstreekse nabestaanden der ge vallenen en de vertegenwoordigers der bevriende mogendheden zullen aan het hoofd van de stoet gaan. Om 19.30 uur afmars naar de be graafplaats langs de Singel en de Koopmansweg in volkomen stilzwij gen zonder vlag of vaandel. Van 19.45 tot 30 seconden voor 20.00 uur zullen de klokken worden geluid van de Jacobskerk, van de Johanneskerk, van de Rooms Katholieke kerk, van de kerk van de Doopsgezinde ge meente en van het St. Josephzieken- huis. Om 19.55 uur zullen de leden van de christelijke zangvereniging Hosanna op de begraefplaats het lied „Ver zuchting" van Felix Mendelsshon- Bartholdy zingen, terwijl om 20.00 uur door een hoornsignaal 2 minuten van volkomen stilte zullen worden raadsleden voelden meer voor een betoging als de „Vrije Verenactie". Toch besloot men aan de motie adhe sie te betuigen. De nieuwe openbare lagere school kreeg de naam „Prins Frederik Hen- drikschool". Deze naam zal op de school worden aangebracht. Aan mej. C. J. A. de Smidt verleende de raad eervol ontslag met ingang van één augustus 1961 als onderwijzeres aan de openbare lagere school, in ver band met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. In Jiaar plaats benoemde de raad als leraar in de Franse taal aan de o.l. school de heer P. A. Bertram. In de bestaande vacature van onderwijzer werd voorzien door de benoeming van de heer P. F. Cöhler. het verzoek van de r.-k. Huishoud en Industrieschool „St. Joseph" voor het huren van een lokaal van de voormalige lagere school, lokte nogal wat kritiek van de zijde der raadsleden uit. De heer L. F. S. de Meijer (g.b.) was van mening dat men geen kinderen onder dak moet brengen in een afgekeurde school. Hij vreesde dat daardoor ook de bouw van een nieuw lokaal uitgesteld zou worden. De raad be sloot om het lokaal voor uiterlijk twee jaar te verhuren. Tot badmeesteres van de gemeente lijke badinrichting, in de vacature van de wed. De Causemaker, werd benoemd mevrouw S. Vaal-De Ridder. De raad besloot voorts de statuten van de stichting „Het Sasse Zwem bad" te wijzigen. De heer M. P. de Groff (p.v.d.a.) oefende kritiek uit op sommige leden van het huidige be stuur der stichting. Deze kritiek werd door de overige raadsleden niet on derstreept. D.F.C. Dordrecht speelt in Souburgse sportweek Het sportweekcomité Souburg is er in geslaagd als sluitstuk van de sportweek die van 19 tot en met 24 juni zal worden gehouden, een bij zonder aantrekkelijke voetbalwed strijd te organiseren. Het bestuur van dc K.N.V.B. afde ling Zeeland heeft namelijk deze week het verzoek van dit comité om het vertegenwoordigend Zeeuws K.N.V.B.-elftal als tegenstander te laten fungeren van de cerste-divisie. club D.F.C. uit Dordrecht ingewil ligd, zodat de sportliefhebbers op za terdag 24 juni een aantrekkelijk voetbalduel te wachten staat. CAISSONS „STONDEN MODEL" VOOR BLIJVENDE HERINNERING „De koningin is van de week langs dit laddertje naar boven geklommen", riep vrijdagmiddag iemand op het bordes van een caisson naar omlaag. Deze medede ling was bestemd voor zijn echtgenote, die een meter of vier lager ner veus de soliditeit van het stalen geval wilde beproeven. De man deed al het mogelijke om zijn vrouw van het schitte rende uitzicht te laten genieten. Met deze laat ste opmerking had hij doel getroffen! De vrouw keek strak voor zich uit en hees zich tree voor tree naar boven. Nog verschillende malen werd deze middag het voorbeeld van dit echt paar gevolgd. De muur van zeven cais sons in het Veer se Gat was niet langer meer een ongenaakbare grootheid voor ieder, die dolgraag eens een kijkje wilde nemen. Wande laars uit de directe om geving werden niet langer meer tegengehou den door alle mogelijke verbodsbordjes. Wie wa terstaat niet in de weg liep, mocht gerust een kleine promenade over de barricade in het Veerse Gat maken. En van deze ongeschre ven toestemming maak ten vele omwonenden graag gebruik. Zij had den keurig hun beurt af gewacht. In de hoog spanning van de „cais son-dagen" hadden zij stipt alle regels van de overal tegemuoordige politie-ambtenaren op gevolgd. Zij wilden geen „sta-in-de-weg" zijn. Maar nu was het hun kans.... Een pracht gelegenheid voor een tochtje, dat het waard is om er later aan kinderen en kleinkinde ren van te verhalen. Enorme buizenverbon den aan twee grote zandzuigers braakten deze dag duizenden ku bieke meters zand, ver mengd met water naast de caissons. Traag maar zeker spuiten zij zo een zandlichaam op, dat over enkele maanden de grote kolossen volkomen zal overwoekeren. Rijles- waterstaat heeft dan zijn stoute kunststukjes van de operatie „Schui ven Dichtkeurig en be scheiden weggestopt. Herinneringen aan de spannende weken om de verbinding tussen Noord-Bevéland en Wal cheren zullen dan alleen nog levend worden ge houden door foto's en te keningen, zoals bijgaan de van Antoine Mes uit Middelburg. Zo hebben de caissons dus bijtijds model ge staan voor iets van blij vende waarde: éen artis tiek legaat aan komende generaties, die misschien zonder ooit met deze be tonnen gevaarten te heb ben kennisgemaaktWaarvan in dit laatste over de damwegen zullen P.Z.C.-Deliajournaal nog snellen.... graag even akte! ER WAS WÉL SPANNING Het Veerse Gat is gesloten ...De schuiven in de caissons zijn omlaag gegaan en daardoor werd de Zandlcreek een binnenwaterHeel even heeft er iets gehaperd, waardoor een schuif in een caisson niet met één druk op een schakelaar elektrisch werd gesloten. Men moest haastig met de hand de schuif omlaagbrengen ,jEr was geen spanning", zei iemand en zo'n uitla ting kan heel teleurstellend zijn voor mensen, die er alles op gezet hébben om bij de sluiting van het Veerse Gat naar zoiets als het bijna-volmaakte te streven. De P.Z.E.M. zou niet onze Zeeuwse electriciteits- maatschappij geweest zijn. wanneer ze niet bij de sluiting van het Veerse Gat alle denkbare voor zorgsmaatregelen had genomen voor een constante stroomlevering naar de dijk en de caissons. Zo werd bijvoorbeeld in de Centrale Zeeland en langs het kabelnet tot aan de dijk bij Vrouwenpolder door P.Z.E.M.-personeel extra wacht gelopen. Op de knooppunten in het kabelnet waren mensen aanwe zig, die bij een onverhoeds optredende storing ogen blikkelijk via een andere kabelroute de stroomvoor ziening naar de dijk konden herstellen. Er was zelfs op de dijk een mobilofoon opgesteld voor contact met de Centrale Zeeland. En toch heeft het even gehaperd bij het sluiten van één schuif. Wel dat haperen vond zijn oor zaak niet bij de P.Z.E.M., want die heeft doorlopend stroom geleverd aan de caissons, waarop zich het eigen stroomnet van de dijkbouwers bevond. Dut net heeft doorlopend stroom van de P.Z.E.M. ontvan gen. Door een kleine wijziging van het tijdschema kon echter op een bepaald ogenblik de indruk ont staan, dat er voor het sluiten van één der schuiven geen spanning teas... Dat kostte enkele minuten en het liep allemaal toch nog voortreffelijk. Maar één ding moet even nadrukkelijk gezegd worden: er was wél spanning op de dijk en op de caissons... Daarvoor heeft het P.Z.E.M ^-personeel met grote accuratesse gezorgd! RECHTBANK MIDDELBURG Na deze stilte zal de nationale vlag worden gehesen en zullen de leden van genoemde vereniging twee cou pletten van het Wilhelmus zingen. Vervolgens zal aan de burgerij gele genheid worden gegeven tot het brengen van een eenvoudige hulde door het leggen of strooien van bloe men op de graven. Evenwel zal het tengevolge van het feit, dat het ge deelte van de begraafplaats, waar de gesneuvelde geallieerde militairen uit de tweede wereldoorlog zijn be graven, pas is ingezaaid, niet mo gelijk zijn bij deze graven bloemen te leggen. Hun, die het voornemen hiertoe hadden, wordt verzocht de bloemen te leggen bij het grote kruis, dat op genoemd gedeelte van de begraafplaats staat. Toespraken zullen niet worden ge houden. J. van der Meulen hield afscheidsreceptie Tüdens een drukbezochte receptie, vrijdagmiddag in hotel „Noordzee- boulevard" le Vlissingen, heeft de heer J. van der Meulen afscheid ge nomen als directeur van het Vlissïng- se kantoor van de Amsterdamsche Bank. Onder de zeer velen, die de scheiden de directeur de hand kwamen druk ken, waren de burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, de heren W. Poppe en Ch. J. Gillissen Verschage, wethouders van Vlissingen, de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland, de oud-commissaris van politie in Vlissingen, de heer C. van der Mark, en vele vertegenwoor digers uit het zakenleven in Zeeland. De heer Van der Meulen, die sinds 1931 aan de Amsterdamsche Bank in Vlissingen verbonden is, legt zijn functie neer in verband met het be reiken van do pensioengerechtigde leeftijd. Omstreeks september van het vorige jaar opereerde m Zeeuwsch Vlaanderen een in Duitsland en België vrij berucht persoon- In Duitsland wordt hij momenteel gezocht wegens poging tot moord; in België is hij kort geleden gepakt voor een in Oosten de bedreven misdaad. Vrijdag werd tegen dit heerschap, de Duit ser G. M., door de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, voor de Middelburgse rechtbank bij verstek een on voorwaardelijke gevangenisstraf van vier jaar geëist. en zes maanden. De president van de rechtbank, mr. P. van Empel, be paalde de uitspraak in deze zaak op 10 mei a.s. De assurantiebezorger A. J. de B. uit Oostburg werd ten laste gelegd op verschillende tijdstippen in 1960 en 1961 geldbedragen, toebehorende aan de Oostburgse firma M. en V., verduisterd te hebben. In 1956 was De B. bij de firma in dienst geko men. Reeds spoedig begon hij de ad ministratie, die aanvankelijk door een accountantskantoor gevoerd werd, zelf te verzorgen. Op een ge geven moment merkte hij evenwel, dat de kas niet klopte. Hij verzuim de dit aan zijn werkgevers mee te delen en daai*op raakte De B. op het hellende vlak: hij merkte, dat hij ge makkelijk bedragen kon achterhou den en paste voor zijn privé-gebruik ook een dergelijk systeem toe. Chauffeur gedwongen België in te rijden Via twee Belgisch-Vlamingen, G. F. S. en W. C., was de Duitser in con tact gekomen met botersmokkelaars, ook uit Zeeuwsch-Vlaanderen. In september van het vorige jaar nodig de hij, tezamen met de twee Belgen, een smokkelaar uit Zeeuwsch-Vlaan deren uit om met 500 kg boter naar een bepaald punt aan de grens te ko men. Aan dit verzoek werd voldaan, maar toen de botersmokkelauto aan de grens verscheen, sprong de Duit ser met een pistool op de chauffeur af en gelastte hem België in te rij den, waar hij de boter voor zichzelf en zijn kornuiten verkocht. De offi cier noemde dit zeer ernstige feiten en achtte een langdurige vrijheids straf in het grootste belang van M.'s medemensen. Tegen de twee Belgen eiste mr. Schenkenberg van Mierop een gevangenisstraf van twee jaar Nog een kans Toen do zaak spaak liep, kreeg hij niettemin nog een kans van zijn werkgevers, maar later verviel hij weer in dezelfde fout... Voorts bleek dat hij niet schroomde om valse handtekeningen te zetten. In totaal ging het hier om een bedrag van rond de f 20.000. De officier woog de persoonlijke omstandigheden van deze verdachte af tegen de ernst van het feit en eiste een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van 12 maan den, met aftrek, waarvan 3 voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar, alsmede toezicht van het N.G. T.R. Ook hier volgt de uitspraak op 10 mei a.s. Installatie directeur Chr. Landbouwschool Donderdag 4 mei a.s. zal tijdens een bijeenkomst in café-restaurant Wöh- ler de heer W. Fase tot directeur van de Chr. Lagere Landbouwschool te Middelburg worden geïnstalleerd. De heer Fase volgt de heer J. K. Voogd op. die per 1 mei met pen sioen gaat. De installatie van het nieuwe schoolhoofd zal worden ver richt door de heer B. H. G. ter Haar Romeny, voorzitter van de commissie landbouwonderwijs van de Z.LM. Voorafgaande aan de installatie wordt nog de jaarlijkse eindles met diplomauitreiking van de school ge houden. Hogere pensioenen in Kanaalzone De organisaties van werknemers voor de industriële, bedrijven in de kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaande ren hebben vrijdag besprekingen ge voerd met de kring van werkgevers in dit gebied. Onderwerp van deze besprekingen was nu de regeling van de pensioenen, die zoals eerder gemeld 25 cent per week bedroe gen voor elk dienstjaar. De wensen van de werknemers, tij dens de besprekingen naar voren ge bracht door de bestuurders van hun vakorganisaties, gingen uit naar een verdubbeling van de pensioenen. Met name een optrekking van de pensi oenen van f 10 per week voor een werknemer met 40 dienstjaren, tot f 20 per week. In een tweetal ver gaderingen voor kaderleden werd vrijdagavond medegedeeld, dat over eenstemming was bereikt over een verdubbeling van de pensioenen voor de groep werknemers van 60 tot 65 jaar. Verder werd toegezegd, dat de pen sioengrondslagen van de overige werknemers zullen worden ver hoogd. Verder zou tijdens de bespre kingen van vrijdag, zoals ons van werknemerszijde werd medegedeeld, overeenstemming zijn bereikt over een verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden voor de werk nemers van de industriële bedrijven, te Sas van Gent, die onder dezelfde c.a.o. vallen, als de arbeiders van de '1 Azote en de cokesfabriek te Sluis kil. Veeauto botste op personenauto Op de hoek van het Clara's pad en de Dorpsstraat te Heinkenszand ont stond dezer dagen een aanrijding tussen een veeauto van de heer P. uit Oudelande en een personenwagen van de heer B. uit Goes. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor; de materiële schade daaren tegen was aanzienlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21