Nieuwe kleuterschool in Rilland geopend GELD TENTOONSTELLING 1961 SCHOOL KAKELDANS YERSEKE VIERDE 75-JARIG BESTAAN Waar zijn onze schepen? een TYPISTE. Raffia elektrisch schoorsteenvegen J. DEHONDT bloemisterijbedrijf, W. BRAND, kÓS»»^0"5 oio**» TEENAGER- Per boot, bus of trein laat de P.Z.C. uw reisgenoot zijn. UITGELOOT ZATERDAG 29 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 15 GEEN OVERBODIGE LUXE De fraaie nieuwe 4-klassige herv. kleuterschool te RiUand-Batli is vrijdag middag officieel geopend met drie handelingen: burgemeester J. C'. \V. Jobse hees de Nederlandse driekleur in dé vóór de school staande vlagge- mast, mevrouw C. Nagelkerke-Versprille onthulde de naam „Do Rietvink" en de inspectrice van het kleuteronderwijs, niej. M. J. de Jonge, ontsloot de deur van het fraaie gebouw. Dit alles speelde zich af in bijzijn van een groot aantal genodigden, de honderdveertig kleuters van de school en vele moeders van de leerlingetjes. Met de opening van de nieuwe school zit het hervormd kleuteronderwijs in Rïlland-Bath thans bij wijze van spreken op rozen: geen dependances fneer en geen wachtlijst. Drievoudige openingsceremonie Het vier speel-werklokalen tellen de gebouw is bijzonder fraai inge richt en het zal er voor de leid sters en kleuters aangenaam ver toeven zijn. De school is op het zuid-oosten gelegen en wel aan de rand van de gemeente, zodat men een fraai uitzicht heeft over de landerijen, die zich uitstrekken tot de Westerschelde. Een nieuwe school voor het her vormd kleuteronderwijs was overi gens bepaald geen overbodige luxe. Men kon dat beluisteren uit de woor den, die voorzitter J. A. Boot sprak tijdens een bijeenkomst in een der lokalen van de school. In 1922 is een hervormde bewaarschool gesticht in Rilland-Bath, die werd onderge bracht in het hervormde jcugdge- bouw. Tijdens de jongste wereldoor log werd dit gebouw gevorderd en kwamen de kleuters op straat te staan. Na de oorlog werd het ge bouw grondig gerestaureerd, maar bouw en inrichting konden toen geen genade vinden in de ogen van de toenmalige schoolarts: de school werd afgekeurd. Met veel ijver heeft het bestuur van de kleuterschool zich daarna ingezet om de bouw van een nieuwe school te verwezenlijken. Medewerking werd verkregen van de diaconie en de kerkvoogdij der Nederlands hervormde gemeente te Rilland-Bath. In 1950 kon de bouw van een tweeklassïgc kleuterschool wor den aanbesteed voor een bedrag van f 18.000. De school werd be gin januari 1951 in gebruik geno men. Twee jaar later kwam de ramp, waarbij ook de school veel schade opliep. Langzamerhand begon zich echter een wachtlijst te vormen, omdat de tweeklassige school nu eenmaal een beperkt aantal leerliugen toeliet. De wachtlijst groeide zelfs tot 74 na men. Dat was nadat zich vele jon ge (militaire) gezinnen in Rilland hadden gevestigd. Nieuwbouw Zo langzamerhand was het bestuur tot de overtuiging gekomen, dat nieuwbouw noodzakelijk was. Het gemeentebestuur deelde dit inzicht volledig. Diverse plannen ter uitbrei ding van de bestaande school waren toen reeds bekeken en weer ver worpen. Inmiddels was wel een extra klas ondergebracht in het hervormd jeugdgebouw, maar de wachtlijst tel de nog steeds vele namen. Op 13 april 1960 waren alle goedkeuringen voor de bouw binnen. Op 17 mei volgde de aanbesteding en enkele weken later werd de eerste steen ge legd. Gisteren was het zover, dat het ge bouw in gebruik kon worden geno men. Nadat de genodigden in het dorpshuis „Luctor et Emergo" waren ontvangen, begaven zij zich naar de school. Allereerst hees burgemeester Job- se de vlag, waarna mevrouw C. Nagelkerke-Versprille, die de door het bestuur uitgeschreven prijs vraag had gewonnen om de school een naam te geven, de naam van de school onthulde. De twee oud ste leerlingetjes van do school, de zesjarige Aletta AruoZd en dc eveneens zesjarige Gerard Zuid- weg, beiden in klederdracht, over handigden de inspectrice van het kleuteronderwijs, mej. M. J. de Jonge vervolgens de sleutel van het gebouw. In haar openingsspeech verklaar de mej. De Jonge, dat Rilland- Bath het als een voorrecht mag beschouwen een dergelijke school te bezitten. Er is dan ook hard voor gewerkt in een onderling goede samenwerking, aldus de in spectrice, die de nieuwe school een waar „droompaleis" noemde. Zij sprak de verwachting uit, dat leidsters en kleuters er met veeel plezier in zouden mogen werken. Ook burgemeester Jobse was ver heugd met de totstandkoming van de vierklassige kleuterschool in zijn ge meente. Namens het gemeentebe stuur bood hij het bestuur van de school zijn gelukwensen aan. Woor den van felicitatie werden voorts ge sproken door de gereformeerde pre dikant ds. P. Stoffels, pater Gardiaan namens de r.-k. kerk ter plaatse, mevrouw Kamps-Visser namens het dames-ledenwerfcomité, die een glij baan aanbood, mevrouw De Engelse namens de hervormde vrouwenbond, mevrouw Verschuure-Verhage na mens de christelijke vrouwenbond, J. A. Kooiman namens de school met de bijbel, de architect C. J. Klap. R. Rijk namens de r.-k. kleuterschool, die thans in het oude gebouw van de hervormde kleuterschool zal worden ondergebracht en de heer M. A. Hage, directeur van de rijkskweek school te Middelburg. Vooraf had ds. C. den Engelse, her vormd predikant te Rilland een kort wijdingswoord gesproken. De voor zitter, dc heer Boot sprak een dank woord tot- alle sprekers. Mej. De Jon ge overhandigde hij als blijk van waardering het fotoboek „Ontwor steld Land". De school is vandaag zaterdag van 2 tot 4 uur voor belangstellenden te bezichtigen. Benoeming De .heer J. J. Gaakeer is per 1 sep tember a.s. benoemd tot leraar a.v.o. aan een nijverheidsschool voor meis jes te Rotterdam. Collecte De Emmabloemcollecte heeft te Schoondijke een bedrag van 190 op gebracht. Raad Schoondijke Te weinig repetitieruimte voor verenigingen In de donderdagavond gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Schoondijke heeft de heer R. F. A. de Badts (k.v.p.) zijn ontevreden heid geuit over de weinige repe titieruimte, die er voor de verenigin gen in de gemeente beschikbaar is. was de mening toegedaan, dat er op dit gebied in Schoondijke een grote behoefte bestaat. Voorts spraken di verse raadsleden hun ontevredenheid uit over hot functioneren van de vluï- nisophaaldienst, met name buiten de bebouwde kom. Hiernaar zal een on derzoek worden ingesteld. B. en w. van Schoondijke zullen met de plaatselijke verenigingen onder handelingen voeren over de oprichting van een „Schoondijke Gemeenschap", een orgaan, waarin alle plaatselijke verenigingen zullen worden opgeno- men.Voor de eerste werkzaamheden trok de raad 100 uit. Aan de heer J. de Hulster kende de raad een sub sidie toe van 100 als bijdrage in dc onderhoudskosten van zijn molen. Aan de Stichting Landbouwpraktijk- Leden contactcentrum bezochten Terneuzen Een 70-tal dames- en herenleden van het „Nederlands Contactcentrum op Voorlichtingsgebicd" heeft donder dag een bezoek gebracht aan Ter- neuzen en vandaar uit een excursie gemaakt langs de verschillende wer ken, bedrijven en instellingen in de gemeente. Het gezelschap werd in de raadzaal ontvangen door Terneu- zens burgemeester mr. II. Rijpstra, die een uitvoerige uiteenzetting gaf van de ontwikkeling van de gemeen te, de mogelijkheden voor industrie vestigingen en de talrijke voorzienin gen, die deze stad op velerlei ge bied voor haar bewoners heeft ge troffen. Om ook de historie op de juiste wijze in het actuele te kunnen be trekken, bood hij de voorzitter van het contactcentrum, de heer D. W. Dettmeijcr, wethouder van Den Haag, een exemplaar aan van de ge« schiedenis van Terneuzen. Na een korte tocht per bus door de stad werd de lunch gebruikt in hotel „Rotterdam", waar de ingenieur van rijkswaterstaat, C. A. de Vlie ger, een uiteenzetting gaf over de komende werken in verband met de kanaalverbreding. Daarna werd een bezoek gebracht aan dc ..Compagnie Neerlandaïse de 1' Azótc" te Sluis kil, het recreatiegebied de Braak man en aan de uitgebreide techni sche school voor Zeeuwsch-Vlaande- ■en te Terneuzen. Paters Maristen vieren 50-jarige vestiging Zoals bekend, vieren de palers Ma listen te Hulst zondag het feit, dat deze congregatie zich vijftig jaar geleden in Nederland en speciaal in Hulst vestigden. Het Centraal Actie Comité heeft c-en programma opgesteld, dat er als volgt uitziet: 15 uur: gelegenheid tot feliciteren en ontvangst voor de leden van het erecomité in het klooster aan de Carmelweg 2; 16 uur: officiële ontvangst door het gemeentebestuur voor dc leden der congregatie en genodigden in de Burgerzaal 17 uur: receptie door het Provinci aal Bestuur der Congregatie in N derland (klooster); 20 uur: historische jubileumrevue en aanbieding van de opbrengst van de landelijke inzamelingsactie in de aula van het klooster. Zowel bij de ontvangsten ten stad- huize als in het klooster, alsmede bij de begeleiding van cn naar het stadhuis zal de koninklijke stedelijke harmonie uit Hulst voor de muzika le omlijsting zorgen. Voetbalvereniging hield feestavond met cabaret voetbalvereniging „Krabbendij- hield in de zaal „Verburg" dezer dagen een feestavond voor leden en donateurs. Het cabaretgezelschap „Tako Stars" trad daarin op met een gevarieerd ontspanningsprogramma. school werd toegekend het recht van opstal bouw werktuigenloods op ge meentegrond. De raad besloot om van 1 mei 1961 tot 1 november 1961 een vijfdaagse werkweek in te voe ren voor het gemeentepersoneel. De subsidieaanvrage van de r.-k. Ge zinsvoogdij en Patronage in Zeeland werd aangehouden. Aan de classicale commissie van Bijzonder-Kerkelijke Gezinszorg der Hervormde Kerk werd voor 1960 een subsidie van 350.13 toegekend. Voorts besloot de raad om een rij dende baar aan te schaffen en trok zij een bedrag van 7530 uit voer de aanschaf van meubilair voor de open bare lagere school. Voor de bouw van 14 woningwetwoningen worden reeds besprekingen gevoerd voor onder handse aanbesteding. De autovergoe ding voor de burgemeester stelde de •aad vast op 1000 per jaar. I)e lagere scliool van de gereformeer de gemeente te Verseke, Kakeldans genaamd, heeft vrijdagavond tijdens een feestelijke bijeenkomst in hotel Nolct het 75-jarig bestaan gevierd. De zaal was vrijwel tot de laatste plaats bezet toen de voorzitter, de lieer J. C. Sinke een welkomstwoord sprak. Nadat een dameskoor van oud-leer- liugen enkele liederen had gezongen en het hoofd der school, de heer J. Jonkheer, gesproken had over: „Op dat we niet vergeten", gaf de secre taris, de heer H. J. Zuijdweg een his torisch overzicht van de 75 schoolja ren. Hij schetste het wel en wee van de school, waarbij hij onder meer herinnerde aan de schoolstrijd. De Kakeldans is de oudste school iu Yerseke. Zij is oorspronkelijk opge zet als een christelijke school die zich echter bij de gelijkstelling in "20 in drie onderwijsrichtingen splitste: hervormde school, gereformeerde school en gereformeerde-gemeente caltex amsterdam voortzetting Felicitaties bij dit jubileum wei den aangeboden door burgemees ter A. C. Willemsen namens het gemeentebestuur. Hij herinnerde eraan dat het schoolbestuur nog één wens heeft: namelijk vervan ging van het huidige oude school gebouw. door nieuwbouw. De burgemeester sprak de hoop uit dat deze wens binnenkort in ver vulling zal gaan. Voor de kleu- terschool-Kakeldans werd reeds een urgentieverklaring ontvangen hetgeen echter nog niet het geval is met de lagere school-Kakel- dans. Het is echter te verwach ten dat ook in dit geval spoedig een urgentieverklaring zal afko men. Voorts voerde de bejaarde heer Schipper nog het woord, die vele jaren bestuurslid is geweest cn die enkele herinneringen ophaalde. Na dat het dameskoor wederom enkele liederen had gezongen werden licht beelden vertoond. Voorts vermeldde het programma declamatie. Namens de oud-leerlingen werd een bandre corder aangeboden. Ds. J. E. Booij sprak een slotwoord. katendrecht 2 caragua naarC statendam' Aanbesteding polder Borssele Het bestuur van de Waterkering van de calamiteuze polder Borssele heeft woensdagmiddag aanbesteed het her stel, de vernieuwing en het onder houd tot cn met 31 december 1961 van de aarde-, kram-, rijs- en steen- glooiingswerken aan de Waterkering van de polder Borssele. De inschrij vers waren: fa. J. F. Warren, Osse- nisse. 49.900,— fa. G. B. Ruijscn. Biervliet, 50.800,fa. L. J. Dek ker. Vlissingen, 50.000,fa. W. Vlot. Sliedrecht, 50.900,— fa. A. J. Herwig, Willemstad, 50.S00, fa. J. Hoogesteger, Wenieldinge, 51.100,— fa. A. Jereniiasse, We nieldinge. 50.222, Behoudens nadere goedkeuring is het werk gegund aan de laagste in schrijver. LEZERS SCHRIJVEN Vlaggen in Middelburg Het valt telkens weer op, dat op ko ninginnedag en andere nationale feest dagen betrekkelijk weinig vlaggen worden uitgestoken. Dat is heel erg jammer. Wanneer 's morgens reeds vroeg (Ie .muziekkorpsen en bands in touw zijn om de feestdag met een rondwandeling te openen dan dient men toch aan de straten te kunnen zien dat het een bijzondere dag is. En dat geldt zeker voor aanstaande maandag nu de Koninklijke Militaire Kapel met enige eenheden van land en zeemacht door de stad zal mar cheren, een gebeurtenis die ons niet elk jaar ten deel valt. Ik doe dan ook gaarne een beroep op alle inwoners van Middelburg om vooral nu. maar óók in de toekomst op nationale feestdagen de vlaggen te ontplooien. Laat Zeelands hoofd stad een goed figuur slaan en zijn gasten waardig en feestelijk ontvan gen. Het is voor onze jarige Vorstin. Met dank voor de plaatsruimte, J. P. van 't Hof. Secretaris der Koninklijke Ver. ..Uit het Volk Voor het Volk". Middelburg, Heden overleed tot onze diepe droefheid, mijn innig geliefde vrouw en der kindeven zorgzame moeder, be huwd- en grootmoeder, CLARA GEUZE geb. Jumelet, in de ouderdom van bijna 52 jaar. Sterke de Heere ons in dit zware verlies. Oost-Souburg: N. M. Geuze C. Goedhart-Geuze A. Goedhart Inke N. Geuze J. Geuze-Braam Oost-Souburg, 28 april 1961. Ritthemsestraat 82. Begrafenis 1 mei 1961 om 2 uur te Öost-Sou- burg. Getroffen door de zeer vele bewijzen van deelneming, ontvangen na bet overlij den van mijn lieve vrouw ELIZABETH JOZ1NA BOUCHERIE-MARIJS betuig ik langs deze weg mijn oprechte dank. Inzon derheid aan dr. J. S. Bloos voor de medische behande ling. C. Boücherie. Souburg, april 1961. Nieuwst raat 76. Notaiis J. A. JANSE DE JONGE te Middelburg, Hof plein 5, vraagt 's Zaterdags'vrij. Voor de vele bewijzen van deelneming ontvangen na het overlijden van onze dierbare zoon, broeder, be- huwdbroeder en oom FRANS AN DRIES KOLIJN, betuigen wij onze welge meende dank. Inzonderheid aan dokter Sluijter voor de grote toewijding en de ge neeskundige hulp. Uit aller naam, J. P. Kolijn. Vlissingen, Scheldestraat 29. Getroffen door de zeer vele bewijzen van medeleven, ontvangen na het overlij den van onze lieve moeder, behuwd- en grootmoeder KATHELINA P. J. VERMEI7 LE DE VOS BURCHART betuigen wij onze oprechte dank. Inzonderheid H.H. dokto ren Veening en De Greef voor de medische behande ling. alsmede Zr. Jo, en het verplegend personeel van het ziekenhuis „Be- thesda" voor de liefdevolle verpleging. A. J. Vcrnieule. Vlissingen, april 1961. Leeghwatcrstraat 44. Getroffen door de vele be wijzen van deelneming, ontvangen na het overlij den van onze lieve zuster, behuwdzuster en tante ADRIAN A ELIZABETH BECKS, betuigen wij onze oprechte dank. Familie Becks. 'Middelburg, april 1961. Tandarts PETERS, Middelburg. Maandag van 8-9 uur v.m. spreekuur. Woensdag afwezig. Kredieten litsluitend groot 1600.- a 3 zonder borg verkrijgbaar voor elk doel en voor iedereen. Gemakkelijke voorwaarden Wisselende wachttijd. Vraag inlichtingen „SAMENWERKING" Verstolkstr. 31, Leeuwarden voor rokken en pakjes, 140 brd. 12,90. Structuur linnen de grote vraag 90 brd. 5.60. Notaris G. J. van Campen te Terneuzen zal op don derdag 4 mei a.s.. des na middags 3 uur in café „Du Commerce" bij de heer H C. de Vrieze publiek verko pen het woonhuis met twee afzonderlijke au toboxen te Terneuzen aan de Axelsestraat 45 (hoek Tramstraat-Li evensstraat op en met het recht van erfpacht van 1.93 are grond, kadastraal bekend gemeen te Terneuzen Sectie C num mer 5018. Het pand is door ligging en ruimte uitstekend geschikt voor zakenpanel. Na goed keuring van de huisves tingscommissie direct ont ruimd te aanvaarden. De autoboxen zijn per maand verhuurd voor respectieve lijk 18.en 16.per maand. Betaling der koop som uiterlijk 4 juni a.s. en der onkosten uiterlijk 11 mei a.s. Vanaf zaterdag 22 april a.s. iedere zaterdag en woensdagnamiddag tus sen 3 en 5 uur te bezichti gen. Nadere inlichtingen ten kantore van genoemde no taris. v/h bij Fa. v. d. Sande Woonhuis Vlamingstraat 26, Werkplaats Palingstraat 18. Vlissingen, tel. 4489. DOMBURG. Ter overname aangeboden: een woonhuis, garage, winkel en kweekkassen. Noordweg 24. HUWELIJK Blijf niet langer eenzaam - Overwin uw schroom voor huwelijksbemiddeling. Met vertrouwen kunt 11 van onze be middeling gebruik maken; wij ga randeren u geheimhouding. Velen slaagdenineenbarmonieushuwelijk wij ontvingen honderden dank betuigingen. Selecte relaties in alle beschaafde kringen in het gehele land; ook van uw eigen gezindte. Gratis ïnlicht.onderblanco couvert, Onze vaste medewerkster houdt zitting in Restaurant Mevers, Opril 8 (bij dc Markt) •in Goes op Dinsdag 2 inei van 10.00—16.00 uur BEMIDDELINGSKANTOOR. METROPA Mathenesserlaan458b Telef. 50613 - Rotterdam Te koop 1 Jawa Platom, 250 cc, km-stand 2300, van ïiov. 1960, als nieuw, volle garantie. Prijs billijk. C. van Boven Jr., Oostweg 24. Tel. 391, Krabbendijke. In onze SHOWROOMS te WAALWIJK, MAASTRICHT en ALMELO 'Het Europese Meubel' Een grandioze expositie von meubelen uit de ioónoangevende landen van Europa. Eer» coi- leciie zoals nog nimmer werd bijeengebracht. WAALWIJK-CENTRUM:GROTESTRAAT 299, tel. (04160) 3355 MAASTRICHT: St. Jacobslroat b/h Vrijthof, tel. (04400) 1 4364 ALMELO-CENTRUM: Grotestrool 33, tel. (05490) 2539 schoentjes, I moderner, mooier 9 en flatteuzer dan ooit. □OVERS SCHOENEN Bij vonnis van de arrondis sementsrechtbank te Mid delburg van 26 april 1961 is in staat van faillissement verklaard, de naamloze ven nootschap handelmaat schappij en bouwstoffen- handel v/h fa. BRAND- DEKKER (HaBoMij), ge vestigd en kantoorhoudende te Goes, Zwaaihaven 3, met benoeming van de e.a. heer mr. C. E. Coester, lid van gemelde rechtbank, tot rechter-commissaris en van ondergetekende tot curator. Mr. J. G. van der Burgt. Goes, 27 april 1961. Klokstraat 3, tel. 01100—5656. „Vereniging Protestantse!» Tehuis te Sluis". Van de 4', obligatielening 1951 zijn a 1000,— No». 23 en 92 betaalbaar 15 mei 1961 bij de Amsterdamsche Bank N.V. Kantoren Oostburg, Sluis en Breskens. Zitdag Cadzand. BUTA-GASSSTEL gevraagd, 3-pits, goed blauw brandend. C. Knuist, Jac. Klaaysestr. 1, Goes. Te koop gevr. voor eigen gebr. vrijst. huis of bunga low (6 pers.) of stuk grond op Walcheren of N.-Bevel., dicht bij strand of water om weekenden en vakanties door te brengen. S. LONT. E. Casiniirstr. 12, Aalst (N.-B.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 19