Meerdere verdachten in zaak Stalmann Faas Wilkes ook tegen Hongarije midvoor V oetballief hebbers hielden betoging KONINGIN BIEDT KINDERWAGEN AAN LANDELIJKE CAMPAGNE TEGEN DE VARKENSPEST „BOUW WACHTTE VERGEEFS OP BELOOFDE VERGUNNINGEN" VRIJDAG 28 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Onderzoek duurt voort (Advertentie) Nederland zou „miljoenen" hebben betaald Het parket te Bonn heeft een verklaring over de zaak Stal mann afgelegd. Oberstaatsan- walt dr. Druegli deelt erin mee, dat „liet onderzoek naar de be schuldigingen tegen Stahnann, die van buitenlandse ambtelijke zijde zijn geuit tegenover de bondsregering, voortduurt". De tot nu toe verkregen resultaten bij het onderzoek tegen het hoofd van de afdeling buiten landse handel van het Westduit- se ministerie van voedselvoor ziening laat echter volgens de verklaring nog niet toe, nu reeds definitief stelling te nemen te genover de verdenkingen. Bij het tot nu toe gehouden onder zoek zijn in de eerste plaats getui gen uit Nederland verhoord. De ver klaring van dr. Druegh is, naar ver der in Bonn werd vernomen, afge legd met toestemming van het mi nisterie van justitie van Noordrijn- land-Westfalen te Dusseldorp. Woensdag heeft dr. Druegh over de resultaten van het onderzoek in Den Haag uitvoerig verslag uitgebracht aan de minister van justitie, Fle- hinghaus. Volgens welingéliehte kringen in Bonn is het onderzoek tegen dr. Stal mann begonnen in overleg met de minister van justitie van Noordrijn- land-Westfalen en met de procureur- generaal. Ook daarna werden de no dige maatregelen genomen in over leg met deze beide autoriteiten. Miljoenen Hit welingelichte kringen in Bonn vernam D.P.A. verder, dat uit de lot nu toe bij het onderzoek ver kregen resultaten wel is gebleken dat de verdenking, dat dr. Stal mann steekpenningen zou hebben aangenomen, juist zijn. Het zou daarbij echter niet om enorm ho ge bedragen gaan. Wel zijn vol gens deze kringen te Bonn mil joenen betaald uit een fonds van Nederlandse agrarische organisa ties, maar aan verschillende men sen. Het onderzoek van het parket geldt dan ook niet alleen dr. Stalmann, maar „Stalmann en anderen". Er zouden ook elementen van verden king zijn tegen andere ambtenaren in Bonn. Het onderzoek is volgens de ze kringen te Bonn zo moeilijk ge worden, omdat de voornaamste Ne derlandse getuige charge zou zijn „omgegaan". Eerst zou hij verklaard hebben, zeker te weten dat gelden voor Stalmann waren overgemaakt aan een Zwitserse bankinstelling, maar nu zou hij elke verklaring wei geren. Het onderzoek in Den Haag is dan ook volgens deze getuigen niet geëindigd, maar slechts onderbroken. De reeds genoemde welingelichte kringen in Bonn achten het mogelijk dat dr. Zu°: of dr. Druegh opnieuw naar Nederland zal komèn voor ver dere onderzoekingen. Gewonde door explosie op Vlaardingse logger In de IJmuidense vissershaven heeft zich gistermorgen op de Vlaardingse motorlogger VI 199 „Martha Maria" een zware explosie voorgedaan. De 61-jarige wasman G. P. had het gas stel aangestoken, waarna de gasfles explodeerde. De man werd gewond aan hoofd, armen en benen en liep een shock op. Hij moest worden opgenomen in het Anthonius-ziekenhuis in IJmuiden- Oosfc. Een beambte van het staatsvissers- havenbedrijf, die in de'nabijheid was, werd door de explosie tegen de grond gesmakt, maar liep geen letsel op. De ravage aan boord van de logger is groot. De deuren werden los gesla gen, twee patrijspoorten kwamen in de haven terecht. Dividenden De algemene vergadering van aan deelhouders van de N.V. Gerofubriek te Zeist is voorgesteld over 1960 een dividend van twee procent in contan ten en tien procent in aandelen, of twaalf procent in contanten uit te keren. De N.V. gemeenschappelijk bezit V.R.G.-papier te Amsterdam stelt twaalf procent dividend voor. De aannemingsmaatschappij De Kondor stelt voor het dividend over het vorig jaar van vijftien tot acht tien procent te verhogen. Bredero's bouwbedrijf N.V. in Utrecht heeft besloten twintig pro cent dividend, waarvan vijf procent in aandelen uit te keren. De pmzetten van J. A. Carps garen- fabrieken N.V. te Helmond zijn in de eerste drie maanden van 1961 iets hoger geweest dan in dezelfde perio de van 1960, zo is op de jaarvergade ring van aandeelhouders meegedeeld. Hoogerbosch' schoenen N.V. stelt voor een dividend van twaalf pro cent, waarvan tien procent in aande len. De N.V. exploitatiemaatschappij Scheveningen stelt een dividend van tien procent (onveranderd) voor, waarvan de helft naar keuze in aan delen. Toen koningin Juliana vorige week vrijdag een bezoek bracht aan een kinderwagenfabriek in Surliuïster. veen, kreeg zij een kinderwagen ten geschenke aangeboden, waarvoor zij zelf een bestemming zou kiezen. Op voorstel van de burgemeester van Achtkarspelen, de heer H. van Ek, besloot de koningin de kinderwagen te schenken aan de ouders van de eerste baby, die op de dag van haar bezoek in Achtkarspelen werd gebo ren. Die eerste baby was een zoontje van de familie C. R. van der Veen te Harkema-Opeinde. Het jongetje kwam op 21 april om kwart over één 's nachts ter wereld. Hij kwam echter niet alleen, want enige tijd later kwam zijn tweeling broertje. Dit bracht uiteraard pro blemen met zich mee, want de „ko ninklijke" kinderwagen was een een- persoonsvevvoermiddel- In tegen- Mars door Maastricht Zuiden wil ook Nederland tegen Hongarije zien Werknemers van een der groot ste industrieën in Maastricht hebben gisteravond een protest- optocht gehouden door de stra ten van de Maastrichtse binnen stad om duidelijk te laten uit komen, dat zij het niet eens zijn met het besluit van de K.N.V.B. de eerste hell't van de televisie uitzending van de voetbalwed strijd Nederlaud-Hongarije niet te relay eren voor Zuid-Neder land. In het begin telde de stoet ongeveer honderd mensen, allen werknemers van deze fabriek, later sloten zich honderden jonge mensen bij hen aan. Een van de Maastrichtse harmonieën trok voorop. De optocht had een or delijk verloop. Bij de woning van de Belgische consul, de heer Jan Hendrik Ubachs, hebben de initiatiefne mers aan de consul een verzoek schrift aangeboden. Zij verzoch ten hem aan de Belgische voet balbond door te geven maatrege len te willen nemen dat Zuid-Ne derland ook de eerste helft van deze wedstrijd kan volgen. De consul verklaarde zich bereid de inhoud van het verzoekschrift ter kennis te brengen van de Belgi sche voetbalbond. In de optocht werden spandoeken meegedragen met opschriften als: „Dat kan niet voetbalbond", „Hier wonen' ook Nederlanders" en „Het zuiden eist hele wedstrijd op de te levisie". Bij het ontbinden van de stoet op de markt maakte een groep van dui zend nozems een rel voor het stad huis. Burgemeester mr. W. baron Michiels van Kessenich moest zelf uit het stadhuis, waar hij een verga dering had, komen om de bende no zems te verjagen. Daarop blokkeerde de bende in spij kerbroeken en op bromfietsen 'het drukke verkeer rond het marktcir- cuit door midden op straat voor een Belgische auto te gaan zitten, door Belgische automobilisten lastig te vallen en verkeersborden op straat te zetten. Doordat er geen politie te bespeuren was zag baron Michiels zich ver plicht opnieuw van het stadhuis te komen. Op zijn eentje joeg hij de no zems van de straat, haalde het ver keer uit de knoop als volledig ver keersagent en stapte daarna het stadhuis-boi'des weer op om verder te vergaderen. Vissen van mosselzaal op Friese Wad begonnen De opening van het Friese Wad voor het vissen van mosselzaad (van 25 april tot 20 mei) geeft in Zeeuwse mosselvisserskringen altijd weer de nodige spanning. Deze weken zijn immers beslissend voor een geheel jaar. Het uitzaaien van goed mos selzaad legt de basis voor een meer of minder gunstig seizoen. Nu zijn de berichten dit jaar niet erg gunstig over het voorkomen van mos selzaad. Uitgestrekte banken zoals vorig jaar schijnen niet voor te ko men. Slechts van enkele plaatsen wordt de aanwezigheid van kleine bankjes gemeld. De meeste van de plm. 140 schepen zullen zich tevreden moeten stellen met zaad van vorig jaar afgeviste banken, dat intussen tot groot zaad of halfwas zal zijn 'enzij men er in slaagt nieuwe nog niet bekende mosselzaadbanken te vinden. Het is reeds dikwijls voorge komen, dat grote mosselzaadbanken worden ontdekt aan het einde van een campagne, terwijl men van mening was dat het gehele Wad intensief was afgezocht. Maar uiteraard is dit een uitzondering. Vorige week is al gezocht en uit de binnengekomen berichten blijkt, dat het aan verschillende kwekers gelukt is de eerste dag een flinke vracht mosselzaad te vissen. De mosselvaartuigen vertoeven al enkele weken in de Noordelijke ha- van het nieuwe zaad. de percelen moest zuiveren van restanten oude mosselen, dan wel halfwas mosselen moest overbrengen van groeipercelen, naar consumptiepercelen. Ca. 10.000 Londense havenarbeiders zijn in staking gegaan tengevolge van een arbeidsgeschil. Hierdoor lion don derdagmorgen op 66 schepen niet gewerkt worden. woordigheid van de burgemeester hebben de directeuren van de kin derwagenfabriek thans symbolisch de kinderwagen aan de heer en me vrouw Van der Veen aangeboden. De firma heeft beloofd zorg te dra gen voor een tweelingkinderwagen in dezelfde uitvoering, die deze week gereed zal komen. De heer Van der Veen is fabrieksarbeider. De minister van landbouw en visse rij heeft besloten, op grond van de Veewet, een verbod in te stellen op do aanvoer van varkens in het gebied ten oosten en ten noorden van de IJscl en dc Rijn. Dit aanvoerverbod treedt in werking op l mei, de dag waarop do intensievere bestrijding van de varkenspest in ons land in nauwere samenwerking tussen alle betrokken organisaties en instanties een aanvang neemt. Het bedoelde gebied, omvattende Friesland, Groningen, Drente, de Noordoostpolder en delen van Over- ijsel en Gelderland, is namelijk aan gewezen voor toepassing van het zogenaamde afslachtsysteem. Onder het totale afslachtsysteem wordt verstaan: de overname van overheidswege van de gehele var kensstapel op elk bedrijf, waar deze besmettelijke varkensziekte wordt vastgesteld. Zieke en verdachte die ren zullen in een beperkt aantal slachthuizen worden geslacht. Voorts zal in de aangewezen gebie den, evenzo als in de rest van het land, de voorbehoedende enting van bepaalde categorieën varkens op de ontsmette bedrijven vanwege het ge organiseerde bedrijfsleven worden bevorderd. CHRISTELIJKE AANNEMERS „Discontinuïteit in beleid groot gevaar" Tijdens de gisteren in Rotterdam ge houden jaarvergadering van de bouwondernemers georganiseerd in de Nederlandse Christelijke Aanne mers- en Bouwvakpatroonsbond heeft de voorzitter, de heer T. Gaas tra uit Zeist, aandacht geschonken aan de jongste ontwikkeling van het overheidsbeleid met betrekking tot de woningbouw. Hij stelde vast, dat het bedrijfsleven volledig gehoor heeft gegeven aan de oproep gedaan door de regering en volksvertegenwoordiging om te ko men tot de bouw van een groot aan tal gesubsidieerde woningen in de goedkope sector. In 1960 werden er echter voor deze sector slechts 30.500 premiebeschikkingen afgegeven," hoe wel het door het parlement aanvaar de budget ruimte bood voor 40.000 woningen. De heer Gaastra toonde zich over deze ontwikkeling verbaasd, te meer omdat deze kwestie bij de parlementaire behandeling, vol gens hem, geen aandacht genoot. Dit in tegenstelling tot het con tingent extra gesubsidieerde wo ningwetwoningen dat door de mi nister voor 1961 met 2500 werd verhoogd toen uit de Kamer naar voren werd gebracht dat dit con tingent voor 1961 tekort was ge daan. In dit verband vroeg de heer Gaastra zich af, wat de ach tergrond van deze ongelijke en onrechtvaardige behandeling was. Hij deelde voorts mede, dat in het INTERLAND IN ROTTERDAM Carlier kon niet komen Bondscoach Elek Schwartz lieeft don derdagmiddag in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch na de laatste centrale training het Nederlands elf tal bekendgemaakt, dat zondag a.s. te Rotterdam tegen Hongarije zal uitkomen. Het team zal in zijn eerste wedstryd voor de voorronden van het toernooi om het wereldkampioen schap 1962 in de volgende opstelling spelen doelPieters Graafland (Feyen- oord) achter Wiersma (PSV) en Knys (NAC) midden: Muller (Ajax), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (Feijenoord) voor Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Wilkes (Fortuna'54), Van der Kuil (PSV) en Bergholtz (MW). Reserves zijn Lagarde (DHC), Veldhoen (Feijenoord), Notermans (Fortuna '54) en Schuurman (ADO). De ploeg wijkt op twee plaatsen af van de formatie, die 19 april j.l. te Amsterdam met 21 van Mexico verloor. Van der Kuil, die toen links buiten speelde, bezet nu de linksbin nenplaats de MVV-er Bergholtz maakt als linksbuiten zijn debuut als interlandspeler. Aangezien de ontmoeting wordt gespeeld volgens het reglement van het wereldkampioenschap, zullen tijdens de wedstrijd geen spelers mogen worden vervangen. eerste kwartaal 1961 slechts voor 6153 premiewoningen bouwvergun ningen zijn afgegeven, dat Is circa 3000 minder dan in het overeenkom stige kwartaal van I960. De vrees is gewettigd, aldus de heer Gaastra, of ook in dit jaar wel het vastgestelde kwantum zal worden bereikt. In dit verband vroeg hij zich af, welke waarde moet-worden gehecht aan het voorstel om het contingent premie woningen nog eens met 1250 te ver hogen, indien het maximum aantal toch niet wordt toegekend. Een van de ernstigste gevaren, die het bedrijfsleven en derhalve de voorziening in de volkshuisvesting bedreigt, is, volgens Iiem. de discon tinuïteit in het overheidsbeleid. De lieer Gaastra vreest dat de wo ningbouw de speelbal van politieke tegenstellingen is. Het soms aan kwaadwilligheid grenzende gebrek aan kennis "van zaken bij sommige politici geeft voet aan deze vrees, zo zei hij tenslotte. Dit geldt ook voor de doelman. Indien Eddy Pieters Graafland ge wond mocht raken zal Roel Wiers ma zijn taak overnemen. Carlier Linksbuiten Bergholtz, vervanger van de geblesseerde Coen Moulyn, dankt zijn verkiezing aan de omstan digheid dat Monaco er niet in heeft toegestemd Bart Carlier voor de wedstrijd tegen Hongarye vrij te ge ven. „Ik dacht aan Carlier", vertelde de bondscoach ons. „Zelfs heb ik met de voorzitter, een goede vriend van my uit de tijd dat ik zelf trainer was van Monaco, gebeld". Het bestuur van de Franse eerste- divisieclub was echter niet bereid de Nederlandse linksbuiten voor de ont moeting van zondag vrij te geven. Monaco, dat thans tweede staat op de ranglijst, heeft namelijk nog zeer goede kansen op de titel. De ploeg heeft één punt achterstand en één wedstrijd minder gespeeld dan leider Racing Club Paris. Monaco moet za terdag de belangrijke wedstrijd te gen Rouen spelen, dat vierde staat. „Dit keer kunnen we hem niet vrij geven, doch als het enigszins kan, zullen we een dergelijk verzoek graag inwilligen", was dan ook het com mentaar van de voorzitter van Mo naco. T wintigjarige met Oranjenamen Tegelijkertijd met de koningin zal het Utrechtse meisje Juliana Beatrix Irene Henriette Klomp haar verjaar dag vieren. Zij wordt zondag twintig jaar. De van vaderlandsliefde getui gende voornamen verwekten in 1941 nogal wat reacties. De ouders plaats ten een advertentie in een plaatse lijk dagblad en de volgende dagen ontvingen zij een stroom brieven van Nederlanders, die de kleine alle goeds toewensten. Er kwamen echter ook andere reac ties. Het echtpaar Klomp kreeg bij voorbeeld een briefkaart van de N. S.B., waarop stond: „jammer voor het kleine kind, dat haar leven lang de naam moet dragen van vluchte lingen, alleen om de waanzin van haar ouders, arme kleine". De heer Klomp bewaarde alle brieven en briefkaarten zorgvuldig in een al bum. Hij is er trots op, dat koningin Juliana en prins Bernhard enige tijd- N Het nieuwe gebouio van Radio Nederland Wereld Omroep aan de Bussummer grindweg in Hilver- sum nadert zijn voltooiing: eind augustus of be- gin september hoopt men het in gebruik te stel- len. Op deze luchtfoto ziet men het centrale ge- bomv, waar de Nederlandse en internationale S diensten huizen, alsmede de centrale programnia- dienst. De grote zijvleugels bergen de directie- en administratieve afdelingen. De kleinere vleu VVVVVVWVVVVVVVVWVWi/'A gels daarachter en de kuil aan de kop van het gebouw worden de studio's, welke apart gefun deerd zijn om zoveel mogelijk trillingen te voor komen. Op de achtergrond, tussen het gebouw en de weg komt de grote koelvijver van het air conditioning systeem. Het gebouw is een ontiverp van de arcMt.ect.en v. d. Broek en Bakema. (Luchtfoto A.N.P.) geleden met belangstelling het album nebben bekeken. Raad voor de Scheepvaart: Kapitein mede schuldig aan stranding „Iberia" De Raad voor de Scheepvaart heeft de 61_jarige kapitein L. G. J. O. uit Rotterdam gestraft met een beris- De^raad achtte hem mede schuldig aan de stranding van het s.s. „Ibe ria" op 17 januari van dit jaar. Kort nadat het schip bij Vlissingen van loods had gewisseld, liep het. bij het opstomen van de Westerschelde vast. bewesten het licht van de Schone Waardin. Het schip liep daarbij niet onbelang rijke bodemschade op. Aan het zink werk en de glooiing van de dijk werd vrij veel schade toegebracht. De raad was van mening dat de stran ding van de „Iberia" moest worden geweten aan een tweevoudige ver gissing van de loods. De raad achtte de tweede stuurman niet mede schuldig aan de stranding, omdat deze in de weinige minuten dat hij op de brug was, in verband met zijn noodzakelijke bezigheden, nog geen voldoende gelegenheid had gehad zich behoorlijk te oriënteren. De kapitein treft naar het oordeel van de raad, het verwijt dat hij niet aan de tweede stuurman heeft ge zegd dat hij wegging, hem niet de in zicht zijnde punten heeft gewezen en hem niet heeft gezegd hoe zou worden gevaren. Ware dit we! ge beurd dan zou, aldus de raad, de tweede stuurman de vergissing van de loods tijdig hebben opgemerkt. Kiellegging voor grootste tanker Dezer dagen werd de kiel gelegd voor de grootste tanker die ooit door de BP in opdracht werd gegeven. Dit schip heeft een draagvermogen van 67.500 ton en wordt gebouwd bij d'e werf van John Brown en Co aan de Clydebank. De stapelloop zal begin 1963 geschie den. Dit is de eerste van een serie van zeven van dergelijke tanksche pen, welke voor de BP Tanker Com pany worden gebouwd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5