Tweede Kamer stemt dinsdag over wetsontwerpen kinderstrafrecht Prins Bernhard terug uit V.S. KLANKBORD Australië blijft Nederland steunen NAVO-PROBLEMEN ZIJN NIET ONOPLOSBAAR PRINS BERNHARD BEZOEKT SMALDEEL I VRIJDAG 28 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT AANTAL AMENDEMENTEN INGEDIEND Verschillende meningen over geestelijke verzorging (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer zal volgende week dinsdag stemmen over de wetsontwerpen tot herziening van het kinderstrafrecht en het kinderprocesrecht, nadat zij eerst haar oordeel zal hebben gege ven over een aantal amendementen, ingediend respectievelijk door de liberaal mr. dr. C. Berkhouwer en de katholieke sociaüst mr. F. H. J. M. Daams. Het voornaamste amendement van laatstgenoemde afgevaardigde had betrekking op de geestelijke verzorging van de minderjarigen, die in de rijksinrichtingen zij» opgenomen. WWVWvWvWWvWVWWVWVMWAW^VNWVW Vier glundere gezichten aan boord van het m.s. „Pieter Calandtijdens de sluiting van het V eer se Gatoud-minister J. Algera, het hoofd van de Deltawerkenprof. ir. P. Ph. Jansen, minister Korthals en de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De minister van justitie, mr. A.C. VV. Beerman, wilde de geestelijke verzorging voor deze groep op de zelfde wijze geregeld zien als in de gevangenissen, maar mr. Daams was het hiermee niet eens. Volgens hem werkt deze regeling ten aan zien van de geestelijke verzorging, die geboden wordt door het Huma nistisch Verbond discriminerend. Mr. Daams bestreed de opvatting van de minister, dat de regeling voor het Humanistisch Verbond geen discri minerend karakter draagt. Aalmoe zeniers en predikanten hebben direc te toegang tot de gedetineerden, maar de humanisten niet. Het argu ment van de minister, volgens het welk het aantal gedetineerden, dat bewust wil leven uit de beginselen van het Humanistisch Verbond, zeer gering is, deed volgens de heer Daams niets ter zake. Vrijheid Minister Beerman zei het huma nisme te aanvaarden, hoewel hij het niet belijdt. De moeilijkheid is echter, dat het hier gaat om geestelijke verzorging van min derjarigen. Als men hier vrijheid vraagt, komt de vraag op: van wie? De vrijheid ligt hier meer buiten dan binnen het gesticht. Men kan een minderjarige geen keuze laten doen, want het is het recht van de ouders, ook op reli gieus gebied, ten opzichte van hun minderjarig kind een bepaal de lijn aan te geven, aldus de be windsman. Het debat kreeg nog meer relief toen de liberale leider, prof. Oud, uitdruk king gaf aan „zijn grote waardering voor de wijze, waarop mr. Daams zijn standpunt had uiteengezet en had verdedigd. De heer Oud^ade zich met nadruk hierbij aant^/^k Tuchtschool Voor dit debat was minister Beer man ingegaan op de opmerkingen, die dinsdag door verschillende afge vaardigden waren gemaakt. Hij was bereid te voldoen aan de wens om de naam „tuchtschool" weer in de wet te brengen alsmede tot wij ziging van de regeling van het „vervangende arrest", waardoor het minimum vier uur en het maxi mum veertien dagen wordt. De lieer Daams had een amen dement ingediend, mede onderte kend door freule Wttwaal van Soetwegeu (ch) en door de heren Van Doorn (kvp), B. P. van der Veen (wd) en Meulink (ar), om de mogelijkheid te scheppen de verblijfsduur van minderjarigen in de opvangtehuizen tot ten hoogste een maand, in bijzondere gevallen tweemaal met een maand te verlengen. Minister Beerman wees er op dat de opvangtehuizen bedoeld zijn om op te vangen in een noodsituatie en dat de tijdsduur kort moet zijn. In dit verband betoogde de bewindsman nog, dat er geen levensbeschouwe lijke grondslag ligt onder deze tehui zen. Met deze tekst wilde de minis ter dit amendement niet overnemen. Geen steun Mr. Berkhouwer verdedigde een amendement om het kinderrecht te doen toepassen niet alleen als de rechter daartoe grond vindt in de persoonlijkheid van de dader, maar ZORG DAT JE ERBIJ KOMT. Een commissie van onderzoek, op pad gestuurd door de Amerikaanse senaat, heeft rapport uitgebracht over de fabelachtige salarissen die worden geïncasseerd op de raketbasis Van- denberg in de staat Californië. Een groep metaalbewerkers verdient er 520 dollar per week dat is per man 40 dollar meer dan dan de mi nister van defensie krijgt. De 90 loodgieters en pijpfitters die op de basis werken, gaan naar huis met 365 dollar per week, zodat zij betere inkomsten maken dan gene raal David Wade, die de gehele ra ketbasis commandeert voor een klei ne 350 dollar per week. Er zijn handlangers die 287 dollar per week verdienen en hun voorman krijgt 434 dollar meer dan de minister voor de luchtmacht. Twee liftbedienden en enkele maga- zijnkhechten kwamen op een salaris waaraan een kolonel .in het Ameri kaanse leger, met een aantal dienst jaren en nog wat toeslagen, niet kon tippen. Overwerk en prestatietoeslagen zijn ten dele de schuld van deze hoge salarissen, maar ook de basisionen liggen hoog. Zo hoog, dat de senaats commissie nu wil onderzoeken of de regering niet te vee! betaalt aan de firma's en bedrijven die aan de Ame rikaanse ruimtevaart deel hebben. ook in de geringe ernst van het feit of de omstandigheden waaronder dit gepleegd is. De minister zei het amendement ernstig te moeten ont raden. De heer Berkhouwer, die merkte dat zijn amendement geen schijn van kans maakte, zei hierop hoewel niet overtuigd te zijn door de minister, het amendement in te trek ken. Het ziet er echter naar uit, dat de heer Berkhouwer meer succes zal hebben met zijn amendement, dat de rechter de bevoegdheid wil geven de terbeschikkingstelling niet alleen on voorwaardelijk, maar ook onder voorwaarden, te doen beëindigen. De minister was van oordeel, dat het hier gaat om een principiële wijzi ging. Hij zag hierin een ingreep in Ie verhouding tussen administratie en rechter. De heren Van Doorn en Daams steunden het amendement en de heer Berkhouwer zei niet te be grijpen waarom de minister tegen was. Het amendement verplicht de rechter tot niets, maar geeft hem de bevoegdheid eventueel voorwaarden te stellen. Minister Beerman zei ech ter „overwegend bezwaar" tegen het amendement te hebben, waarover de Kamer ook dinsdag zal oordelen. Strafblad Van de heer Daams was er nog een amendement, dat de rechter, die de veroordeling heeft uitgesproken, de bevoegdheid geeft ten aanzien van veroordeelden, die op het tijdstip waarop het feit is begaan, de leeftijd van zestien jaar nog niet hebben be reikt, to allen tijde de verwijdering van het daarop betrekking hebbende strafblad uit het strafregister ie be velen. Minister Beerman had als be zwaar tegen dit amendement, dat men arrondissementsgewïjze ver- «f^JjUende bep-wdebnger kan krijgen. Oprichting federatie van 1237 industrieën Dinsdag is in Den Haag opgericht de Federatie metaal- en elektrotechni sche Industrie, waarbij via de sa menwerkende organisaties, in totaal 1237 ondernemingen met ruim drie honderdveertigduizend werknemers zijn aangesloten. Tegelijkertijd is in gesteld een hoofdbestuur, een socia le afdeling, een economische afdeling en een bureau. De federatie is opgericht door vijf ondernemersorganisaties en wel de Katholieke vereniging van werkge vers in de Metaalindustrie (K.V.W. M.), de Metaalbond (werkgeversvak- bond in de metaalindustrie), de Ver eniging voor fabriek op elektrotech nisch gebied in Nederland (F.O.E. G.I.N.), de Vereniging van Metaal industrieën (V.M.I.) en de Vereni ging van protestants-christelijke me taalindustrieën in Nederland (V.P. C.M.). De duur van de militaire 'opleiding to Zuid-Afrika zal worden verlengd. De op leiding van burgerwachten wordt van rïrfe gr^riegéa .maanden gebw. ht. MR. STIKKER (Van onze Haagse redactie) In de NAVO bestaan geen moei lijkheden die zo groot zijn dat er geen oplossing voor te vin den is. Het zou wel eens goed zijn als dit als groot nieuws ge bracht zou worden. Dit ver klaarde gistermiddag de vrijdag benoemde secretaris-generaal van de NAVO, mr. D. U. Stik ker in Den Haag tegenover een zeer groot aantal persvertegen woordigers. Een van de grote problemen is. zo zei de heer Stikker, de vraag wie de politieke beslissing moet hebben over het gebruik van atoomwapens dooi de NAVO. Hierover wordt druk over leg gepleegd en ik verwacht dat om streeks het eind van dit jaar wel conclusies bekend zullen worden, al dus mr. Stikker. De heer Stikker zei van mening te zijn dat enkele regeringsleiders en hij noemde met name Kennedy en McMillan de laatste tijd te gro te woorden hebben gebruikt, als zij blijk gaven van hun verontrusting over de stand van zaken bij de NAVO. Er is veel te veel over „malaise" in de NAVO gezegd. De heer Stikker deelde nog mee dat veranderingen in de militaire hulp van Amerika aan de NAVO-partners op til zijn. Hij achtte het zeker niet uitgesloten dat deze wijzigingen ook Nederland zouden treffen. Premier Menzies van Australië heeft gisteren in een verklaring in het Au stralische parlement gezegd: „Au stralië erkent de soevereiniteit van Nederland over Nederlands Nieuw- Guinea. Men kan niet in redelijkheid van Nederland eisen, zijn politiek wat dit betreft te herzien. Mocht echter deze kwestie worden onder worpen aan het oordeel van het in ternationale hof van justitie, en mocht het oordeel van het hof uit vallen ten gunste van het standpunt van Indonesië, dan zou Australië deze uitspraak aanvaarden". Menzies legde, deze verklaring af na de besprekingen, die hij in de afge lopen dagen heeft gehad met de In donesische minister van defensie, ge neraal Nasoetion. De Australische minister-president zei verder, dat hij opnieuw de ver zekering had ontvangen, dat Indone sië in de kwestie^Nieuw-Guinea geen gewelddadige middelen zal gebrui ken, althans wanneer Nederland dit als eerste ook niet zal doen. Premier Menzies verklaarde voorts, aan Nasoetion te hebben medege deeld, dat Australië zich, noch recht streeks noch zijdeling, in militair op zicht aan Nederland heeft gebonden in de kwestie Nieuw-Guinea. Hij voegde hieraan toe: „Doch een gewapend conflict in Ne derlands Nieuw-Guinea, hetzij als ge volg van een massale inval dan wel door een guerilla op meer beperkte schaal, veroorzaakt door gewapende infiltratie, zou Australië en ook an dere landen voor een ernstig pro bleem stellen". Gemeente-ambtenaar in Deventer gearresteerd (Van onze correspondent) De 36-jarige ambtenaar H. van de gemeentesecretarie uit Deventer is gearresteerd en inmiddels voorgeleid voor de officier van justitie te Zut- plien in verhand met door hem ge pleegde kwalijke handelingen ten na dele van de gemeentekas. Voor zover men thans kan nagaan, heeft H. een bedrag van circa f 7500 verduisterd. Hij deed dit vermoede lijk gedurende een 3-tal jaren door 't vervalsen van nota's en door het op maken en incasseren van valse no ta's. Voor zover men tot nu toe heeft kunnen nagaan heeft H. die werk zaam was op de afdeling financiën, zijn praktijken zonder hulp van an deren verricht. Het onderzoek naar de omvang van zijn handelingen duurt nog voort. Frankrijk zet werving legionairs stop De Franse militaire autoriteiten heb ben de wervingsbureaus van het vreemdelingenlegioen in Frankrijk gesloten, zo is gisteren van officiële zijde in Parijs meegedeeld. Zoals be kend hebben soldaten en officieren van dit keurkorps deelgenomen aan de opstand. ..France Soir" tekent hierbij aan dat het sluiten van de wervingsbureaus erop duidt dat het vreemdelingenle gioen, of althans een aantal eenheden van dit keurkorps, wellicht ontbon den zal worden. Dc sterkte van dit legioen, dat al 130 jaar bestaat, is niet bekend. Volgens onofficiële schattingen telt het circa 30.000 man. Velen zouden Duitser zijn. j HERWAARDERING VAN O. FINSE MARK De Finse staatsbank heeft bekend gemaakt dat op 1 januari 1963 de" Finse mark gerevalueerd zal wor_ den. Momenteel staat de markka ge noteerd op 320 tegen de dollar, na de revaluatie zal de notering 3,2 tegen de dollar zijn. De revalutatie zal geschieden volgens de methode welke in Frankrijk en de Sowjet-Unie is toegepast en waar bij de nieuwe waarde honderdmaal die van de oude werd- Met de revaluatie zal de „penni", een al jaren lang in onbruik zijnd munt. "stuk, -zijn intrede doen. Auto door trein gegrepen: 1 dode Gistermorgen omstreeks tien uur is op de niet beveiligde overweg in de Zïjdelweg te Uithoorn een zandauto door een goederentrein gegrepen. De auto werd door'een diesellocomotief gegrepen en circa 60 meter meege sleurd. De bestuurder is om liet leven gekomen. Het is de 24-jarige ongehuwde P. van Steijn. De man woonde in Lisse. Dagelijks passeerde deze chauffeur, belast met liet vervoer van zand naar in uitvoering zijnde werken, meermalen de overweg in de lijn Uithoorn-Aalsmeer die nog slechts voor enig vrachtvervoer wordt-ge bruikt. Prins Bernhard zal in zyn functie van inspecteur-generaal der Konink lijke Marine op 2 en 3 mei een be zoek brengen aan opleidingssmal deel I. Genoemd smaldeel, bestaande uit Hr. Ms. kruiser De Zeven Provinciën (als vlaggeschip), Hr. Ms. jager Gelder land en Hr. Ms. onderzeeboot Zee leeuw, zal in de periode van 2 tot 6 mei in het Noordzeegebied gezamen lijke en individuele oefeningen hou den met eenheden van de Westduitse 1 Het Wereldgebeuren „Pa-dokter" W annecr een land in Afrika zelf standig wordt, dan is het cr meestal met de rust gedaan. I Terwijl in de Kongo zich allerlei in- teressante verwikkelingen voordoen, waarbij zelfs Tsjombe achter de tra- f lies verhuisde, is gisteren Sierra Leo ne op eigen benen komen te staan. Premier is sir Milton Margai gewor den. Als er moeilijkheden in de nieuwe staat komen, dan is dat zeker niet door of om hem. De politieke loopbaan van Margai begon eigenlijk pas kortgeleden. Men koos hem niet omdat hij zo'n slimme diplomaat was, maar alleen maar omdat hij de eerste dokter in Sierra Leone was, die uit de bevolking zelf was voort gekomen. Men vertrouwde die dokter niet alleen zijn lichaam, maar ook zijn belangen toe. Al spoedig kreeg Margai de bijnaam „Pa van Sierra Leone" en de Engelsen zijn zo blij met deze figuur dat men bij de offi ciële overdracht van de toekomstige premier eveneens sprak als van „Pa". Inmiddels zijn cr al meer zwarte dokters in het land gekomen. Dat is maar goed ook. want dc po litiek vraagt zoveel tijd van Pa dat hij zijn praktijk heeft moeten verko pen. Sir Milton Margal's vader was handelaar ia het protectoraat Sierra Leone; zijn grootvader was stamhoofd en een verwoed krijgsman. De jonge Milton kreeg zijn opleiding in de hoofdstad Free town. Hij wilde medicijnen studeren en koos daarvoor het Fourah Bay College, een dependence van de En gelse universiteit Durham. In Dur ham zelf deed hij zijn artsenexamen, waarna hij zich als eerste autochto ne arts in Sierra Leone vestigde. Hij koos daarvoor het stadje Bo. Meer dan twintig jaar werkte hij daar en hij kreeg er langzamerhand het ver trouwen van de bewoners, die niet alleen boog tegen hem opzagen om dat hij zo'n bestudeerd man was, maar ook omdat hij op vergaderin gen van zijn stam dc mensen opriep zich voor te bereiden op dc zelfstan digheid van hun land. In 1950 moest hij zoveel praten en zoveel onderhan delen, dat hij zijn praktijk overdeed en zijn tijd geheel aan de belangen van het land gaf. Inmiddels had hij de Volkspartij voor Sierra Leone ge sticht en van begin af aan was het hem gelukt alle politici van beteke nis in deze partij te bundelen. In 1950 stelde dokter Margai de diag nose van zijn land: met kleine doses moest zelfstandigheid worden toege diend en dan zou binnen vijftien jaar Sierra Leone er bovenop zijn. Een jaar geleden meldde Margai de En gelse regering dat zijns inziens de onderhandelingen konden beginnen. De Engelsen hadden met belang stelling gezien hoe Margai met succes de diamantsmokkel had bestreden en hoe hij aparte maatre gelen had getroffen ter verheffing van het pei) van de inlandse vrouw. De oude Afrikaanse Boendoe-vereni- ging, die jonge meisjes „gereed maakt voor het- huwelijk" vond in hem een felle tegenstander en het was hem gelukt voor zijn politiek begrip te vinden bij de buurstaten Guinee en Liberia. Van de pan-Afri- kaanse gedachte is hij maar een heel gematigd voorstander. Geen wonder dat MacLeod, de Engelse minister van koloniën, zei dat men aan zo ie mand geen verzoek kon weigeren. Dat was teveel overdacht. Zonder veel moeite werd het besluit van de onafhankelijkheidsverklaring geno men. Van gisteren af zit de dokter nu de kabinetszittingen van het eer ste ministerie van Sierra Leone voor. Hij heeft toegezegd geen dictator te zullen zijn. maar ook niet de vrije hand te laten aar. de mensen die de welvaart en de veiligheid van de jon ge staat in gevaar brengen. Dc*65- jarige, slanke dokter, politicus en tenniscrack Milton Margai zit vast in het zadel. Aan hem zal het niet zijn te wijten als Siena Leone nu hetgeen is te verwachten inzet wordt van de strijd tussen oost en west. Want in elke nieuwe staat bot sen boven de bewoners uit de ideolo gieën, die zich aanprijzen. De stam hoofden in de provincies hebben ver klaard dat zij „pa" willen helpen bij de verdediging van dc onafhankelijk heid. Voor de jonge staat is het te hopen dat men aan de toezegging genoeg heeft. Donderdagochtend is Z.K.H. Prins Bernhard na zijn bezoek aan de Ver enigde Staten en Canada in Neder land teruggekeerd. Op Schiphol werd de prins verwelkomd door II.M. Ko ningin Juliana. SIERRA LEONE AMERIKA LANCEERT AARDSATELLIET Te Cape Canaveral is gisteren een satelliet gelanceerd die voorzien van een elektronische telescoop oiu de gamastraling ïn de ruimte te be studeren. De lancering geschiedde met behulp van een „Juno II"-raket. De satelliei la in een baan om de aarde gekomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3