Ook loonsverhogingen werknemers cokesfabrieken te Sluiskil In Veerse Gat gingen laatste schuiven dicht Eerste deltasluiting: een geringe vordering Zeeuwse Almanak Imti DELTA-INGENIEUR OFFICIER ORDE VAN 0RANJE-NASSAU 4 PROVINCIALE ZE EUW SE COURANT VRIJDAG 28 APRIL, 1961 Veertienjarig meisje door auto geschept Donderdagavond omstreeks zeven, uur is in de Volderijlaagte te Middel burg liet veertienjarige meisje J. A. K. door een passerende auto ge schept. Het meisje kwam uit een zij straat gefietst en verleende geen voorrang aan de personenauto van de Middelburger L. H. van der V., die tegen haar opreed. Het meisje werd tegen een boom geslingerd en klaagde over pijn in haar been. Bij onderzoek in het Gasthuis bleek ech ter, dat zij niets gebroken had. Auto en fiets werden beschadigd. NA LANGDURIGE ONDERHANDELINGEN Overeenstemming bereikt in ledenvergadering Na langdurige onderhandelin gen hebben de bestuurders van de drie erkende vakbonden en de directie van de cokes-fabriek te Sluiskil, donderdag overeen stemming berëikt over een aan tal secundaire arbeidsvoorwaar den. Zoals bekend hadden de werknemers van dit bedrijf de wens te kennen gegeven, dat de verbeterde voorwaarden van het chemische bedrijf „De TAzöte" ook op hen van toepassing zou den worden verklaard. Do resultaten van deze onderhande lingen zijn donderdagavond in een gecombineerde ledenvergadering van de drie vakbonden waaraan een besloten karakter was toegekend aan de werknemers medegedeeld. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de directeur alle uur- loners een persoonlijke toeslag te verlenen van 2.75 per week. Ver der een fietsvergoeding van 20 cent per dag voor hen, die per dag van 5 tot 10 kilometer moeten afleggen, 40 I van 10 tot 15 en 60 cent van 15 tot 20 kilometer. Voor elke 50 ton, die boven de nor male produktie wordt geproduceerd zal 1 cent premie worden uitbetaald met een maximum van 5 procent, ter wijl hen verder een bedrag van 50 voorschot in het yooruitzient zou zijn gesteld. Alles met terugwerkende kracht tot 17 april j.l. Omgerekend betekent dit voor de werknemers van de cokes-fabriek een loonsverhoging variërend van 8.35 tot 11.95 per week. Naar ons werd medegedeeld zou de directie hebben te kennen gegeven, dat de algemene toestand van het bedrijf eigenlijk geen loonsverhoging toelaat. Aan het verzoek om dan de produktieeijfers over te leggen werd echter niet vol- Burgemeester Sas van Gent commissaris waterleidingmaatschappij Burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent is door de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen, met algemene 3temir,en benoemd tot commissaris in de vacature, ontstaan door het vertrek van de oud-burgemeester van Hulst, B. A. T. M. Truffino. Met deze benoeming heeft de aandeel houdersvergadering de motie van de gemeenteraad van Hulst, waarin burgemeester A. L. S. Lockefeer als nieuwe commissaris werd voorge steld, dus kennelijk naast zich neer gelegd. Herbenoemd werden de heren P. V. M. Vercauteren en F. A. Hen- drikse, respectievelijk burgemeester van Clinge en Vogelwaarde. Mr. H. Rijpstra, burgemeester van Terneu- zen, in de vorige vergadering geko zen in de vacature van mr. P. H. W. F. Tellegen, heeft- zijn benoeming nog niet aanvaard. Prov. Zeeuwse Courant op koninginnedag De Provinciale Zeeuwse Cou rant zal op 1 mei (viering van koninginnedag) normaal veiv schijnen. Aangezien de poste rijen op die dag geen dienst hebben, worden postabonnees uitgenodigd het voor hen be stemde blad op die dag af te halen bij de agent van de P.Z.C. in hun woonplaats. Niet afgehaalde postexemplaren zullen op dinsdag via de post worden bezorgd. De kantoren van de P.Z.C. zul len op 1 mei na tien uur des morgens gesloten zijn. Examens De heer A. Remijn te Biervliet, as sistent Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst, slaagde bij de te Wageningen gehouden examens voor het diploma instructeur maaidorsen en opvaap- persen. Aan de r.-lc. universiteit te Nijmegen zijn geslaagd voor het doctoraal exa men geneeskunde deel 2 de heren R. A. M. van Lacre (Koewacht) en W. J. van Rëmortel, (Hulst). den. Waarschijnlijk was alleen de spanning even van het electri- citeitsnet". Ongeduldig (Slot van pag. 1 greep minister Korthals de hoorn van de liaak: „Ja meneer Bïeze- veld, Korthals liier, mag ik U nu vragen tot "de sluiting over te gaan". Even luisterde hij gespan nen, het apparaat tegen het oor geklemd, en besloot toen met een goedkeurend: „Akkoord". Boven dien gaf de minister nog een ex tra-sein door het hijsen van een zwarte stormbal. De klok wees negen minuten over half tien I Nog slechts achttien van de 56 bovenschuiven hingen op dit-=rho- ment roerloos metershoog boven het water. Een onbewogenheid, die nu onmiddelijk werd verstoord op het moment, dat de electro- motoren, monotoon zoemend, hun werk begonnen. Niet zonder span ning zagen de autoriteiten oud-minister van verkeer en wa terstaat J. Algera, het voltallige college van Gedeputeerde Staten in Zeeland, vrijwel alle burge- meesters van Walcheren, Noord en Zuid-Beveland en vele anderen hoe er tergend langzaam be weging kwam in de nog ge opende schuiven. Even viel er een zenuwslopende, bijna pijnlijke stilte op de over bevolkte salonboot, omdat één VAN TOT RAMPDUIF. De Bond van zaterdagvliegers orga niseerde vorig jaar augustus een wedvlucht vanuit Noijon, die door weersomstandigheden een ware rampvlucht werd. Meer dan 30 van de deelnemende duiven ging ver loren. Ook de heer Ph. Steketee te Bruinisse miste toen een jonge duif waarop hij zeer gesteld was, want het was één van de beste duiven van CAISSONPERIODE Wanneer wij het allemaal goed heb ben begrepen en waarom zouden wij niet? is het Veerse Gat nu definitief afgesloten. Er mag nog eens een palinkje doorglippen, of een kikkervisje, maar voor het ove rige vormen die zeven caissons een hecht bewakingscordon tegen de zee, zoals één onzer verslaggevers dat onlangs zo beeldend opmerkte. Er is trouwens al wat afgeschreven (en gepraat) over die caissons, die afwisselend betonnen kolossen, reu zen, reuzen, kolossen en reuzen teer den genaamd en waarvan een ieder zo langzamerhand wel weet, dat het gróte gevaarten zijn. Heel groot en 'heel log, maar niettemin toerden ze feilloos op hun plaatsen gedirigeerd. Waarmee de caissonperiode ten ein de is, zoals ook die ons onbekende dame constateerde, toen ze in Vlis- singen een terrasje verlatend en haar tasje vergetend opmerkte: ,.Dat komt door al die caissondagen. Toen liep ik steeds zonder tasje". Een opmerking waar ons de draagwijdte overigens van ontging, maar die in ieder geval bewees, dat die cais- sonleggerij dieper heeft ingegrepen in het leven van velen, dan men zo oppervlakkig zou vermoeden. Er wa ren zelfs damestasjes mee gemoeid. Maar nu is het dan gebeurd. De voorstelling is ten eindehet doek zakt, de spelers gaan af en het pu bliek naar huis. Het Veerse Gat is het Veerse Meer geworden. Leve Veer el zijn hok. Dat heeft hij toen beslist goed gezien, want bedoelde duif bleek enkele dagen geleden onver wachts te zijn teruggekeerd. Wel licht werd de duif indertijd vanwege bet slechte weer vastgehouden, maar na een jaar is het deze vogel toch kennelijk le machtig geworden. HAZENPOLK. Op een perceel graszaad van me- vrouw de weduwe Buijck-Talloen te Waterlandkerkje vond men dezer dagen een hazenpolk, waar in moeder haas met niet minder dan zes jonge hazen is gehuis vest. Volgens insiders komt zo'n aantal van zes nu niet direct alle dagen voor. GEARRIVEERD. De onlangs door de gemeente Bier vliet aangekochte verplaatsbare mu ziektent, is gearriveerd. Ter instruc tie van de gemeentewerklieden werd de tent» dezer dagen opgebouwd. De tent is vervaardigd van hout en af gedekt met zeildoek. Het geheel is .gemonteerd op een wagen met lucht banden. Alles bij elkaar een fraai geheel en een mooie aanwinst voor Biervliet en de „Harmonie". ONTSTEKING. Toen zaterdagmorgen op het strand te Breskens een explosie weerklonk, knikten enkele mari nemensen en andere omstanders naar elkaar, om te zeggen: de ontsteking was nog intact. Het ging hier om de ontsteking van een bom, die onlangs door een zandzuiger bij Breskens uit het water naar bóven werd gehaald. Op het Breskense strand werd het gevaarlijke projectiel onscha delijk gemaakt. OPGERUIMD. In het hele land worden momenteel acties voorbereid of ger oerd. Acties die uitgaan van de stichting „Recre atie" en kortweg worden aangeduid met „Opgeruimd staat netjes". Zo zal in Goes de federatie van Vrou welijke Vrijwillige Hulpverlening een plaatselijke actie voeren en Axel plaatste voor het eerst papierbakken in de hoofdstraten. van de achttien schuiven in een hardnekkige roerloosheid in de nok van de tweede caisson aau de Walcherse kant bleef hangen. Ir. A. G. Maris trok wat vaker, wat sneller aan zijn sigaar en de heren Korthals en Algera zwegen een minuut lang indrukwekkend. En ondertussen groepten er daar iioog op het bordes van die twee de caisson bij de weerbarstige electromotor steeds meer mensen samen. „Wat zou daar nü wel allemaal gezegd worden", mom pelde iemand op de „PieterC'a- land". Eén minuut later ongetwijfeld opgeluchte woorden, want ter wijl alle overige schuiven reeds op hun plaats van bestemming waren gegleden, kwam er plotse ling ook beweging in die ene te genstribbelende „valdeur". Na een diepe ademhaling zei een laco nieke prof. ir. P. Ph. Jansen, hoofdingenieur van de deltadienst: „Dit gebeurde alleen om er een klein beetje spanning in te hou- Buitcngaats. aan de andere zijde van de caisson-keten, kon een ongeduldige sleepbootkapitein zijn gevoelens niet langer de baas. Want terwijl die laatste schuif nog niet eens het water had be reikt, liet hij de scheepsfluit van zijn vaartuig een gillend gefluit produceren. Aanvankelijk wat aarzelend, begonnen daarna ook de overige scheepsfluiten hun toontje bij te dragen in de feest vreugde, tot het tenslotte een allesoverheersend fluitconcert werd. Oud-minister Algera was de eerste die minister Korthals een gelukwensende hand toestak! En nadut op de caisson-keten wel geteld 21 rood-wit-blauwe vlag gen in top waren gegaan, klonk ijl een ovcrwinningsmelodic over het bedwongen water: het Wil helmus, onmiddellijk gevolgd door het Zeeuws© volkslied. Het was een geïnspireerde harmonie „Een dracht Maakt Maclif' uit Seroos- kerke, die deze volksliederen van af een dekschuit ten gehore bracht. Het Veerse Gat was af geslotenIn alle Walcherse ste den en dorpen werd dit feit door beierende klokken verkondigd. Op de caissons bleef bedrijvigheid heersen: afgeladen vrachtauo's reden tonnen stortstecn naar de gleuven tussen de kolossen: de automatische steënstorter gleed over het water naar de gesloT schuiven en vier enormr spoten een roestbruin van zand en water naast de cal: son-reeks. k - - :;4 Ir. N. Biezeveld: „Ik voel mij bezwaard" Tevergeefs vocht het ^jj^water ;gen de nu gesl caissons -waren. Slechts tussen wat kieren naast de schuiven perstte zich sissend wat water. Te weinig om de waterstand op het Veerse Meer nog te kunnen beïnvloeden. De salonboot koerste met zijn honderden gasten, over dat nu gevormde Veerse Meer, terug naar de aanlegsteiger in het Ka naal door Walcheren. „Dank voor de belangstelling en wel thuis", zei metalig de slem van minister Korthals uit de luidsprekers MINISTER KORTHALS REKENDE Niettemin een historisch evenement „Een geringe vordering"zo noemde drs. H. A. Korthals, mi nister van verkeer en waterstaat, gistermorgen de afsluiting van het Veerse Gat. Deze opmerking was echter allerminst gering schattend bedoeld: het was slechts het resultaat van een simpel aftreksommetje. „De afsluiting van het Veerse Gat betekent een verkorting van de kustlijn van slechts 50 kilome ter, een geringe vordering als men weet dat wij ons als eind doel hebben gesteld een verkor ting van 700 kilometer", aldus de minister. Niettemin was deze eerste grote del tasluiting ook voor drs. Korthals belangrijk genoeg om dit evene ment „historisch,v te noemen. De eerste fase van de eerste primai re afsluiting in de delta is vol tooid. Maar deze eerste afsluiting is pas compleet als de dijk mas sief om en over de caissons ligt. Volkomen past deze dijk in de strategie van de Nederlandse strijd tegen de zee: verkorten van de zoute kustlijn. De waterstaatkundige praktijk in Nederland is al tenminste 1500 jaar oud. Minister Korthals kwam echter tot de conclusie, dat juist in de vier jaren, waarin, gewerkt Is aan de afsluiting van het Veer se Gat, die oud-vaderlandse wa terbouwkunde bijzonder verrijkt is met een schat van nieuwe er varingen en methodieken. Getemperd De vreugde over deze afsluiting wordt voor velen echter getem perd door de nagedachtenis aan hen, die in de rampnacht het le ven hebben verloren, zo meende de minister. „Getemperd ook voor degenen, die zich door de dam in hun bestaan bedreigd voe len", aldus de heer Korthals. Er zijn reeds nieuwe voorzieningen met name noemde de minister de vissershaven van Colijnsplaat maar aanvullende maatregelen zijn nog in studie. Nogmaals wees de bewindsman er op. dat dit werk gezien moet wor den als een generale repetitie voor de veel grotere afsluitingen. Terwijl voor het Veerse Gat 7 caissons werden gebruikt, zou den voor het Brouwershavense Gat 30 35, en voor de Ooster- schelde 70 a 75 caissons nodig zijn, indien men inderdaad cais sons van dezelfde afmetingen ge bruikt. Het deed de commissaris der konin gin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Cascmbroot. vooral goed, dat de talrijke genodigden de defini- tieve sluiting van de schuiven konden volgen vanaf een salon boot. die de naam „Pieter Ca- land" draagt. „Deze Pieter Ca- land, een groot waterstaatsman, was immers afkomstig uit West- kapelle", zo wist de heer De Ca- sembroot. Hij noemde de technici, die aan dit Veerse Gat-project gewerkt heb- ben „wijze lieden". Zij leverden perfect werk en zorgen boven dien, dat het dijklichaam este- tisch aansluit op de streek. Hij dankte ook voor de uitstekende samenwerking, die er was tussen rijkswaterstaat en de provinciale en lokale overheid. Tenslotte deed de commissaris een beroep op. de desbetreffende instanties om de recreatie in dez.e streken te be vorderen. ,,'s Mans verdiensten vullen precies een knoopsgat", heeft een befaamd Nederlands con ferencier eens gezegd naar aanleiding van de uitreiking .een onderscheiding. Maar jensten van de man, ^"^rgen koninklijk was namelijk ir. N. Bieze veld, hoofdingenieur van de afdeling drie-eilanden-plan van de deltadienst, die van minister H. A. Korthals ver nam, dat hij benoemd was tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Bie zeveld had de leiding over het afsluitingswerk in het Veer se Gat. Minister Korthals deed deze ver rassende mededeling aan boord van het Rotterdamse salon-vaar tuig „Pieter Caland", dat met tal rijke genodigden een tocht maak te naar de caisson-keten. „Te be ginnen met do dichting van de gaten in de dijk bij Westkapelle heeft de heer Biezeveld een aan deel gehad in caissonsluitingen", aldus de heer Korthals. Verder memoreerde de minister, dat de ze ingenieur belast is geweest met de voorbereidingen tot het maken van afsluitdammen in de Brielsche Maas en de Botlek en later in-de Braakman. Na vier jaar werkzaam te zijn geweest als hoofd van do afde ling dijksverlioging van rijkswa terstaat in Breda werd hij op 1 oktober 1957 belast mét de leiding van de werken tot uitvoering van ligjfltirie-cilanden-plan. „In dé liÜUr van de bestekken k van do Zandkreek hist afgesloten- hij een groot aandeel gehad", aidus de minister die daarna het besluit van de ko ningin bekend maakte. Na zijn grote erkentelijkheid te genover de koningin en de minis ter tot uiting te hebben gebracht, moest de heer Biezeveld toch be kennen, dat hij zich „enigszins bezwaard" voelde. „Ik kon name lijk op een uitermate grote staf van medewerkers rekenen", zo zei deze ingenieur. „Als praktijkman ben ik vooral grote dank verschul digd aan de wetenschappelijke werkers", stelde hij, „en ook de werkers van de aannemer maakten het ons gemakkelijker". Talrijken verdrongen zich daarna om de heer Biezeveld te feliciteren. De foto laat zien hoe minister Korthals de versierselen behoren de- bij de onderscheiding op de borst van ir. Biezeveld speldt. (foto P.Z.C.). Belangrijke aanwinsten Zeeuws Genootschap sprak over eigen reorganisatie In de algemene vergadering van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen, die woensdagavond onder voorzitterschap van mr. J. Moolen- burgh is gehouden, zijn verscheidene voor het Genootschap belangrijke za ken behandeld. Ter sprake kwam de reorganisatie on de mogelijkheden die daardoor worden geopend. Bin nenkort zullen voorstellen worden gedaan aangaande do wijze waarop liet gebouw en «le verzamelingen van liet Genootschap aan de Zeeuwse Museinnstichting zullen worden over gedragen. Uit het jaarverslag dat door de se cretaris ir. J. G. Snip werd uitge bracht bleek, dat ondanks de beperk te mogelijkheden die het museumbe- heer bood. toch nog belangrijke aan winsten zijn verkregen en dat dank zij een rijkssubsidie van f 4000. meerdere schilderijen konden worden gerestaureerd. Voor bijzondere vermelding kwam in aanmerking: 1. Een mahoniehouten hangklok uit de eerste helft van de vorige eeuw. gelegateerd door wijlen mejuffrouw J. M. van der Plassché te Aarden burg. 2. Een borduurwerk in lijst, voorstel lende koning Willem III, geschonken door mevrouw J. Maring te Souburg. 3. Een omvangrijke boekenverzame ling, waaronder diverse waardevolle exemplaren, gelegateerd door wijlen mr. J. H. Byfcau. oud-rechter te Mid delburg. Het munt- en peiiuingkabihét werd verrijkt door de aankoop van gilde- peniiiiigen cii -draagtekens van Mid delburg en Aardenburg, waaronder zeldzame, exemplaren. Deze verzame ling is een van do belangrijkste op dit gebied in ons'land. Teneinde het arbeidsterrein van het Genootschap te kunnen ver groten werd een groot aantal nieuwe leden benoemd, waardoor ook buiten Middelburg studie kringen kunnen worden gevormd, terwijl het tevens ln de bedoeling ligt op verschillende plaatsen in de provincie 'bijeenkomsten te be leggen. Te zijner tijd zal een opinie-onder zoek onder de leden plaats hebben om na te gaan welke werkzaamhe den met kans van slagen kunnen worden aangevat, terwijl er bij de leden op werd aangedrongen sugges ties dienaangaande bij het bestuur in te zenden. Getracht zal worden de banden met België te verstevigen, door b.v. het uitwisselen van spre kers. Nagegaan zal worden of sa menwerking met het Zeeuws- Tijd schrift tot stand kan komen. Collecte De collecte voor de sanatoria ,,Son- nevanck" en „Zonnegloren" heeft in 's-Gravenpolder een bedrag van f193,opgebracht. De te Serooskerke (W) gehouden collecte ten bate van de SIMAVI heeft het prachtige bedrag van ruim 432,opgebracht. AA^A/WVVVVWWVWVVVWV> NOG WISSELVALLIG Af en toe zonneschijn, maar ook hier en daar een hui. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen zuidwest en zuidoost. Iets hogere middagtem- peraturen dan gisteren. ZON EN MAAN 29 april Zon op 5.15 onder 20.00 Maan op 18.28 onder 5.06

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2