Ir. A. W. VAN DE PLASSCHE neemt afscheid als directeur-generaal van de landbouw goduiogdc zwdiniuctó^ IJzeren Gordijn - gordel des doods Sierra Leone vandaag onafhankelijk IWATTA PALADIJN LEVEN GEWIJD AAN DE FRUITTEELT eventjes Zo'n heerlijke reep cadeau voor 10 Kwatfa-soldaatjes DONDERDAG 27 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 (Van onze Haagse redactie) k ben oud-leerling van prof. Sprenger, zegt ir. Van de Plassche. Hij heeft mij enthousiasme voor de fruit teelt bijgebracht. AI spoedig zag ik in dat enthousiasme alleen niet genoeg is. Wil men op dit gebied wat bereiken, dan moet men perspectieven openen. Dan dient men te streven naar goede kwaliteiten. Daaraan ontbrak echter in Nederland veel. Wel beschikte men over grote oppervlak ten boomgaard, maar de bomen waren slecht verzorgd en zij droegen onregelmatig. De teler kon er niet van leven de markt werd onregelmatig voorzien. stituten in Nederland, die bij hun onderzoek gebruik maken van bijv. isotopen. Het is niet moeilijk om personeel voor dit laborato rium te krijgen, zegt ir. Van de Plassche. Men is niet bang voor stralingen. Er bestaat ook geen gevaar als men maar precies de A-oorschriften volgt. Wel blijkt het soms een hele toer te zijn, zo heeft de heer Van de Plassche er- A-aren, om de mensen ertoe te krijgen onder alle omstandighe den volgens de voorschriften te handelen. In inrichtingen voor kernonderzoek, die hij heeft be zocht, heeft hij niets van een ner veuze stemming gemerkt. Er ontwikkelde zich een ïm-oer van Amerikaans fruit, hoewel de mogelijkheden, die Nederland zelf bood, niet gering waren. De telers betwijfelden echter of men tot re gelmatige opbrengsten van be hoorlijke kwaliteit kon komen. Toen ik in 1923 consulent in Zee land werd, heb ik gepropageerd dat wat in Amerika mogelijk Avas, ook hier kon. We zouden dan specifieke fruitbedrijven moeten maken, andere snoeimethoden moeten toepassen en een ïutensïe- vere ziektenbestrijding ter hand moeten nemen. Nu voeren ook wij fruit uit. We kunnen concurreren met Amerika en bijvoorbeeld Italië. Onze appe len zijn misschien minder mooi van kleur, maar zij zijn beter van smaak. In het buitenland produ ceert men niet meer goedkoper dan in Nederland. nen verrichten. Om leiding aan de uitvoering van dit onderzoek te kunnen ge\'en is ir. Van de Plassche A-oorzitter van dit insti tuut. Indertijd zijn met het geld van de Marshall-hulp voorbeelddorpen gesticht. Daarna zijn we in Ne derland begonnen met streekver- betering. Dat houdt behalve be drijfsvoorlichting ook huishoude lijke en sociale voorlichting in. We moeten daaraan wel veel doen, meent de heer Van de Plas sche, omdat we anders later niet 'meer over de mensen beschikken, die het landbouwbedrijf willen uitoefenen, Het leven op het plat teland verandert. Betere lonen Voorlichting Onderzoek Van groot belang voor de land bouw acht ir. Van de Plas sche het landbouwkundig on derzoek en uiteraard de toepas sing van de resultaten van dit on derzoek in de praktijk. Door het landbouwkundig onderzoek is de mens thans in staat in te grijpen in de natuur en tot regelmatige oogsten te komen. Om een voor beeld te noemen, aldus de heer Van de Plassche, men bestudeert nauwkeurig de levenswijze van de insekten die schade aan de ge wassen aanrichten; de chemische industrie bereidt de stoffen, die de insekten verdelgen. Oogstmis- lukkingen komen niet meer voor. Financiering Op onze vraag naar de finan ciering van het landbouw kundig onderzoek antwoordt ir. Van de Plassche, dat de over- heid het ATijAA-ei geheel betaalt. In de industrie is dat anders, maar daar treft men ook tal van grote bedrij\'en aan, die een goede re search best kunnen bekostigen. Het onderzoek is thans gespreid over 37 stichtingen, die gecoördi neerd zijn in de Nationale Raad voor Landbouwkundig Onderzoek, onderdeel van de organisatie T.N.0 De heer Van de Plassche ver volgt: het nieuwste is het Insti tuut voor de Toepassing van Atoomenergie in de Landbouw, het I.T.A.L. Het is gebleken, dat men met behulp van bepaalde stralingen erfelijke eigenschap pen van gewassen kan wijzigen en dus afwijkingen kan creëren van bestaande gewassen. Voor de landbouw kan dit zeer nuttig zijn. Er is op dit gebied in Neder land al wel veel onderzocht en ge daan, maar de eerste recator, spe ciaal bestemd voor de landbouw, moet nog worden gebouwd. Dat zal in Wageningen geschieden. Hij zal een internationaal karakter dragen. Daarom wil men probe ren Euratom ervoor te interesse- Laboratorium In andere landen is men ook wel bezig met het kernonderzoek, maar tocli niet op een schaal als Nederland. Ir. Van de Plas sche is voorzitter van het I.T.A.L. en voor het ministerie van land bouw lid van de Commissie voor de Atoomenergie. Dit najaar, zo vertelt de aftredende directeur- generaal Aan de landbouw verder, zal het eerste laboratorium van liet I.T.A.L. gereedkomen Dit in stituut zal als een soort centrum gaan fungeren voor de andere in- Kv\ en licht, geurig sigaartje roken. EVENTJES' n PALADIJN Van .Eventjes' eventjes rustlö §enletén. Per;, soos je van 20' Naarmate de wetenschap vor dert bestaat er meer behoef te aan voorlichting, vervolgt de heer Van de Plassche. Even als het onderzoek is de voorlich ting een taak van de overheid. Er zijn thans niettemin verenigingen voor bedrijfsvoorlichting, die door de boeren zelf zijn gesticht en ook door hen worden bekostigd. De rijkslandbouwvoorlichting heeft een prachtige binding met het ge hele onderzoekapparaat en wordt daaruit voortdurend gevoed. Er bestaat voorts een landbouw- voorlichtingsraad, waarin ook mensen uit het bedrijfsleven zit ting hebben. Naar het oordeel van ir. Van de Plassche zal een vol gende stap moeten zijn, dat de bedrijfsgenoten er ook aan gaan meebetalen. Dat is namelijk veel fezonder. Het is dan echter wel o vraag, hoe men het geld moet binnenkrijgen en naar welke maatstaven de bijdragen bere kend dienen te worden. IR. A. W. VAN DE PLASSCHE Gevraagd naar de- betekenis voor de Nederlandse land bouw A'an de Marshallhulp, die wij een tijd lang genoten heb ben, antwoordt ir. Van de Plas sche, dat de landbouw er zeer veel aan gehad heeft. Verscheidene mensen konden naar Amerika rei zen en daar hun ogen de kost ge ven. Hun blik is verruimd. Er zijn ook veel nieuwe dingen met Mar shall-gelden gefinancierd. Vooral is het geld aangewend voor het onderzoek en voor een betere toe rusting van de onderzoekinstitu ten en de voorlichtingsdiensten. Er zijn o.a. films mee gefinan cierd en filmapparaten voor ge kocht. Ook is bijvoorbeeld tien miljoen gulden gestoken in com- postinstallaties voor de landbouw en vijfentwintig miljoen beschik baar gesteld voor het Borgstel lingsfonds. Platteland Op het platteland zijn grote wijzigingen bezig zich te vol trekken, zo vertelt ir. Van de Plassche verder. De praktijk van tegenwoordig stelt, aan het leven van de boer andere eisen dan vroeger, A'ooral op sociaal ge bied, In Wageningen is naast de hoogleraar voor de sociale aange legenheden een hoogleraar aange steld A-oor de Iandbouwhuïshoud- kunde. Er is een afzonderlijk in stituut opgericht, teneinde onder zoekingen op dit gebied tc kuu- De industrie trekt de mensen uit de landbouw weg. Wil men ze er behouden, dan moet men ook betere lonen beta len, en betere levensvoorwaarden bieden. Dat kan ook best, aldus de heer Van de Plassche. Men probeert de streekverbete- i iögen zoveel mogelijk op de ruil verkaveling af te stemmen. Ook daarom acht ir. Van de Plassche het goed, dat de directeur-gene raal van de landbouw tegelijker tijd voorzitter is van de centrale cultuurtechnische commissie, die zich met deze voor de toekomst zo belangrijke ruilverkavelingen bezighoudt. Ik heb als directeur-generaal steeds gestreefd naar een goede coördinatie van alle directoraten, zegt hij. De verschillende onder delen van het totale landbouwbe leid dienen zo goed mogelijk op elkaar te zijn afgestemd. Overi gens heb ik geprobeerd te waken tegen het kweken van geleerde boeren. We moeten goede vak mensen hebben met plezier voor hun beroep. Dankbaar Met groot genoegen heb ik mijn werk verricht, zo ein digt hij. Ik ben de overheid zeer dankbaar. Zij is een goede werkgeefster voor mij geweest. Voor zover dat mogelijk was heb ik ook in het klein gedaan, wat nationaal in het groot moest ge schieden. Ik heb planten ge kweekt en dieren, dat wil zeggen, duiven, gehouden. Veel tijd had ik daarvoor echter niet. Ik hoop, nu ik er de tijd voor krijg, veel meer aandacht aan deze liefhebberijen te kunnen Avijden. Morgen maakt moeder iets heel lekkers... met Californische pruimen! Dat wordt smullen, want zij maakt er zulke lekkere toetjes mee. Gezonde toetjes ook. Want in zongerijpte, beste Californische prui men zit heel veel dat goed is voor klein en groot!"Daarom geefc moeder zo vaak Califor nische pruimen. PUBLIKATIE VAN DE NED. VER. VAN MEER DAN POLITIEKE FRASE Het IJzeren Gordijn, van nabij bezien, is meer dan een politie ke frase. Het is grimmige wer kelijkheid. Dit „gordijn" be staat over vrijwel de gehele lengte uit twee prikkeldraad versperringen op enige afstand van elkaar, mijnenvelden, con trolestroken, elektrische dra den, loopgraven en uitkijkto rens. De gemiddelde breedte van dit alles is ongeveer een halve kilometer en men vindt dit „gordijn" overal, waar de communistische Europese lan den aan het westen grenzen. De prikkeldraadversperring be vindt zich twee tot drie meter ten oosten van de officiële grens en wordt overeind gehou den door één meter lange palen, die een cementen fundering hebben. Op ongeveer twee-en- een-halve meter afstand van de eerste versperring bevindt zich een tweede. De communistische grenspolitie pa trouilleert tussen de officiële staats grens, die met stenen is gemarkeerd, en de eerste prikkeldraadversper ring. Achter de twee prikkeldraad versperringen liggen de mijnenvel den en voor elke mijl van de grens tussen de twee werelden geldt een verschillend patroon. De mijnenvel den zijn in 1957 alle opnieuw gelegd en de mijnen zijn uitstekend geca moufleerd. Terwijl een gewicht van slechts drie kilo ze tot explosie brengt. Indien de grens dwars door een meer loopt, gaan de prikkel draadversperringen ook daar door heen en zijn de mijnen bevestigd aan drijvende boeien. Het einde van elk mijnenveld wordt aangeduid met witte of rode vlaggen. Op geregelde afstanden bevindt zich een drie tot vier meter brede ruimte tussen dc vlaggen, waardoor men het mijnen veld zonder gevaar kan verlaten. Het gehele mijnenveld is bovendien omgeven door een strak gespannen draad, die bij de minste aanraking raketten doet omhoog gaan. Stille strook Achter het mijnenveld bevindt zich dc zogenaamde „stille strook", waar alleen officieren mogen komen en dan alleen nog in speciale gevallen. Gewone pa trouilles komen er alleen in, in dien men een illegale grenso\-er- schrijclcr heeft waargenomen. Aehter de „stille strook" bevindt zich een gordel, waar dc aarde zorgvuldig wordt vrij gehouden van elk gewas en op geregelde lijden wordt bïjgeharkt. Een sj>e- ciaal detachement grenspolitie houdt zich uitsluitend bezig met het inspecteren van elk spoor, dat er in deze grond wordt gevonden. Ten slotte volgt een reeks uitkijkto rens. Dat zijn houten bouwsels, die acht tot tien meter hoog zijn cn voorzien, van een eenvoudig wacht huisje, waaromheen een balkon loopt. Deze uitkijktorens worden be mand door scherpschutters. De grenssoldaat, die altijd lid van de staatsveiligheidsdienst is heeft geleerd, dat zijn vijanden, namelijk de „imperialisten, fascisten en kapi talisten", eventueel ondergronds zijn land zullen proberen binnen te drin gen teneinde zijn leven en dat van zijn medeburgers te bedreigen. Hij weet weliswaar, dat er geen prikkel draadversperringen, mijnenvelden en uitkijktorens aan de westelijke kant van de grens zijn, maar hij blijft er van overtuigd, dat de „volksdemo- cratiën" moeten worden beschermd tegen infiltratie. Daarom staat hij •tegenover de grenswachten aan de andere kant met een wezenlijke haat in zijn ogen en hij is te allen tijde bereid te schieten. Bloedhonden Doch bij elke grensoverschrijding wordt in ieder geval de zogenaamde militaire gordel, die tien tot twintig kilometer breed is, afgesloten. Dit wordt gedaan door alle patrouilles te verdubbelen, soldaten alle toegangs wegen te laten afzetten en alle ge heime A'erklikkers te verwittigen. Bloedhonden konten dan het beeld voltooien en het IJzeren Gordijn wordt een ijzeren ring, geheel onder militair commando. Ondanks dit alles komt het nog her haaldelijk voor, dat men „onoffici eel" de oost-west grens passeert, ntaar tenzij dit gebeurt na omko ping van de een of andere grensbe ambte, staat dit gelijk met roulette spelen en de inzet kan niet hoger: A'rijheid of tie dood. I Advertentie) UVREMELK 8 Kies bij Uw winkelier uit: melk, puur, hazelnoot, pinda, mokka enBiskie (20 et) Eens geruild tegen rum, musketten en een vest Vandaag is het feest in Sierra Le one aan Afrika's westkust. De voor malige Britse ko lonie krijgt van daag volledige on afhankelijkheid, zoals is besloten op de jongste con ferentie van eer ste ministers van het gemenebest in Londen en daar mee treedt een nieuwe natie in de rij van vrije Afri kaanse volkeren. Sierre Leone, dat ongeveer zo groot is als Ierland en nog geen twee en een half miljoen inwoners telt, heeft een rijke geschiedenis. Het land, of liever de kuststreek, werd in 1460 ontdekt door de Portugese zeevaar der Pedro da Cintra, nadat tweedui zend jaar eerder Carthaagse zeelui reeds dezelfde heuvels hadden aan schouwd, maar van een landing weerhouden werden door de vuren, die 's nachts oplaaiden tegen de berghellingen. Het onheilspellend ge luid van tam-tams en het monotoon dreigend gezang van dansende in boorlingen maakten, niet de indruk, dat men er bij een landing erg wel kom zou zijn. Brullende leeuwen Da Cintra gaf het land de naam Sierra Leone naar een berg, die toen hij aan de kust het anker liet vieren, gehuld in donderwol ken, terwijl de bliksem de kust in een mysterieuze schijn zette. Het geluid van het onweer leek op brullen van tientallen leeuwen, maar de koene ontdekkingsreizi ger liet zich niet afschrikken. In tegendeel, hij was enthousiast over zijn ankerplaats, waar de heuvels zijn schip beschutting bo den tegen het noodweer. Later zou hier een van de fraaiste ha vens van Afrika's westkust wor den aangelegd. Na Da Cintra kwamen de eerste En gelsen en een van hen was de be roemde Sir Francis Drake. Er ont stond een drukke vaart op Sierra Leone, dat een rijk land bleek te zijn en onder meer... slaven leverde. In 1783 keerde echter het tij voor de slavenhalers en van een land dat Noord-Amerika en West-Indië sla ven leverde werd het een toevluchts oord voor deze geknechten. Scheeps arts Henry Smeatham deed in dat jaar het voorstel om de vrijgemaak te slaven naar Sierra Leone te bren gen, waar zij zich een eigen bestaan zouden kunnen opbouwen. In 1786 vertrok het eerste konvooi uit Lon den om na een avontuurlijke reis, die 87 slachtoffers vergde, op 9 mei 1787 voor anker te gaan in de monding van de Sierra Leone Rivier. Het opperhoofd Naimbana schonk de kolonisten de landtong, waar op later de hoofdstad FreetoAvn zou worden gebomvd, in ruil voor rum, musketten en een gebor duurd vest. In 1792 werd Freetown gesticht, dat twee jaar later door Franse aanval lers uit Guinee werd verwoest. De kolonisten bouwden hun stad echter Aveer op en in 1798 telde Freetown driehonderd woningen. Nieuwe kolo nisten uit het omringende gebied kwamen er zich vestigen en om streeks 1800 arriveerde een groep van achthonderd vroegere slaven uit Jamaica. Ook uit Nova Scotia kwa men vrijgemaakte - slaven en nog steeds zijn er in Sierre Leone groe- H'tvrrtrnt gezond enteïZttttj lekker De obololi-speler is bij feestelijkhe den in Sierra Leone een onmisbare figuur. pen, die zich trots de afstammelingen van deze immigranten noemen. Toen na verloop van tijd het achter land bij de kolonie werd gevoegd, de monstreerde zich steeds duidelijker het verschil tussen de bevolking van de kuststreek en die in het binnen land. De AToegere slaven en de Creo len, die later uit West-Indië naar Sierra Leone emigreerden, vormden een elite, die al spoedig de belang rijkste plaatsen in het maatschappe lijk en politiek le\ren bezette. Hoewel het onderwijs, dat Engeland ook tot het binnenland uitstrekte, de schei dingslijn enigszins deed vervagen is er thans vooral in de politiek nog steeds sprake van een zekere tegenstelling. De autochtone bevol king, getrouw aan de oude stamge- woonten en tradities, is in de meer derheid, hetgeen bij verkiezingen een belangrijke rol speelt. De stadsbevol king is daarentegen in menie opzicht progressiever en meer ontwikkeld. Eerste minister Sir Milton Mar- gai is de leider van de grootste partij, die de steun heeft van de bevolking in de provincies en van de stamhoofden, die in het binnen land nog zeer \-eel macht uitoefe nen. De oppositiepartij vindt haar aanhang voornamelijk in de ste den. De laatste tijd waren er geruch ten over aanslagen op energiebe drijven, die door de oppositie zou den zijn beraamd. Er werden en kele arrestaties gedaan. Ernstige incidenten hebben zich echter nog nimmer Aoorgedaan en tot voor kort waren alle partijen verenigd in een front, dat zich eendrachtig inspande voor het verkrijgen van onafhankelijkheid. Sierre Leone is een voornamelijk agrarisch land met een industrie in opkomst. Het belangrijkste agrari sche exportprodukt vormen de palm- pitten, waaruit palmolie wordt be reid. Verschillende stammen houden zich voorts met de veehouderij bezig. Mineralen Sierra Leone is rijk aan mineralen. Er worden diamanten gevonden en het land is een belangrijk producent van ijzererts. In minder grote hoe veelheden delft men er bauxiet, goud en platina. Er bestaan plannen om bananen- en rubberplantagcs te stichten, terwijl de inheemse tabak reeds wordt ver werkt in een sigarettenfabriek, die enige tijd geleden is gesticht. Sierra Leone is een land met vele mogelijkheden, dat zich verheugd in een gestage vooruitgang, die niet be lemmerd wordt door politieke onrust. Reden genoeg voor de bevolking oni deze dag uitbundig te vieren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9