Eichmann's optreden in Wenen belicht Actie „Opgeruimd staat netjes" AFWIJZEND GEADVISEERD OP UITLEVERINGSVERZOEK JAAR GEVANGENISSTRAF VOOR MATROOS VAN DE „DOORMAN" DONDERDAG 27 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 „Een der machtigste Nazi's" Persoonlijk toezicht op vergassen Adolf Eiclmiann trad op als een des poot die macht over leven en dood had. Dit is gisteren In het proees-Eich- mann verklaard door dr. Franz Ele- azer Meyer, een hoge functionaris van de Zionistische beweging in Duitsland voor de tweede wereldoor log. De taal die Eichmann gebruikte toen hij begin 1939 joodse leiders bij zich had ontboden in Wenen, zou ik niet willen herhalen, zo grof was die, aldus dr. Meyer. Eerder hield het hof zich lang bezig met een vroegere hoge vertegen woordiger van de joodse gemeen schap in Oostenrijk, Maurice Fleischmann. Deze 71-jarige grijsaard, die in Engeland heeft gewoond sedert zijn ontsnapping uit Wenen vlak voor het uitbreken van de tweede wereldoorlog, identificeerde Eich mann ais de man die hem in 1938 had verteld dat hij van plan was alle joden in Oostenrijk „weg te zuiveren". Fleischmann getuigde in het Duits, met een zwaar Weens accent. Gistêrochtend was het een slecht ogenblik voor de verdediging, toen de rechtbank als bewijsmateriaal een verklaring accepteerde, die in 1946 in een cel te Neurenberg was geschreven door een vroegere mede werker van Eichmann, Dieter Wisli- ceny. Hierin werd beweerd dat Eich mann een van de machtigste nazi's was en dat hij zowel naar het minis terie van buitenlandse zaken als dat van vervoer bevelen kon sturen. Voorts hoorde het hof een verklaring aan die in de gevangenis was afge legd door Rudolf Hoess, de vroegere commandant van het concentratie kamp Auschwitz. Hierin werd be weerd dat Eichmann persoonlijk toe zicht hield op de schikkingen voor het vergassen van joden. Eichmann heeft steeds ontkend dat hij daarmee iets uitstaande bad. Nederlanders in Algerije maken het goed Het ministerie van buitenlandse za ken heeft van de Nederlandse consul- generaal in Algiers vernomen, dat voor zover valt na te gaan, alle Ne derlanders in het gebied van Algiers zich in goede welstand bevinden, vol gens een opgave van enige maanden geleden vertoeven er in totaal 196 Nederlanders in Algerije, waarvan 174 in Algiers en omgeving. A.N.W.B. KOMT MET NIEUWE BORDEN De toeristenbond A.NYW.B. heeft gisteren een begin gemaakt met het taatsen van een geheel nieuw uni- orm type verwijzingbord voor het wegverkeer. Voorlopig voor die ge legenheden, die daarvoor in aanmer king komen, zal de bond langs de Nederlandse autosnelwegen borden gaan plaatsen, die de weggebruikers attent maken op hotels, motels, res taurants en de typische chauffeurs cafés. Men heeft daartoe een circa één vierkante meter groot bord ontwor pen, dat een grote letter R draagt. Deze R staat in een wit veld van re flecterend materiaal, omgeven door een brede blauwe band. Naar de aard van het bedrijf wordt dit R-bord van een eveneens reflec terend onderbord „motel" of de sil houetten van een personenauto, een vrachtwagen of een ledikant. De eerste twaalf R-borden van de bond staan sinds gistermorgen nabij de kruising van rijksweg twaalf UtrechtDuitse grens) met de weg ArnhemApeldoorn. Het 333 jaar oude Zweedse oorlogs schip „Vasa", in 1628 op zijn eerste reis in de haven van Stockholm ge zonken, is maandag gelicht en dins dag langs een kade in diezelfde ha ven gemeerd. Als al het water uit de romp van het goed geconserveerde schip zal zijn gepompt, zullen oud heidkundigen zich aan boord begeven om de inhoud te onderzoeken en te catalogiseren alvorens het publiek het schip zal mogen bezoeken. „De foto toont de romp van de „Vasa", welke in de haven van Stockholm, tussen twee pontons mei hydraulische vijzels in, langzaam verder boven water komt. POLITIEKE MOORD-AFF AIRE Vrees voor wraak van „Rode Hand" (Van onz correspondent). Omdat er geen redelijk vermoeden van schuld tegen de Duitser K. W. A. aanwezig is van moord op de Zwitserse wapenleverancier Leopold te Genève, adviseer ik afwijzend aan de minister van justitie over uitleve ring van deze verdachte, die door de Zwitserse regering is verzocht. Dit zei de officier van justitie, mr. W. Moors, toen dinsdagmiddag voor de Maastrichtse rechtbank dit Zwit serse verzoek tot uitlevering werd behandeld. Op 19 september 1957 werd in Ge nève Marcel Leopold op Aziatische wijze vermoord. Hij stapte in een wa renhuis uit een lift en stortte neer, door een zwaar vergiftigd pijltje uit een blaaspijpje geraakt. Leopold was binnen enkele seconden dood. De da der ontsnapte. Leopold werd vermoord omdat hij de Algerijnse verzetsbeweging F. L.N. voor een miljoen Zwitserse franken zou hebben opgelicht. De Zwitserse justitie zou over bewij zen beschikken, dat A. de moord heeft gepleegd. De opdrachtgever van A.. de Duitser Puchert, kwam in 1959 om het leven, toen in zijn auto een bom ontplofte. Verdachte A. was inkoopadviseur van Ferhat Abbas. De F.L.N. beschikt maar over weinig geld en wil op efficiënte wijze kopen. Bedrog wordt met de dood betaald. A. werd de man voor de F.D.N. Daarmee riepen de rechtse Franse groepen en ook de bende van de Rode Hand de wraak over hem af. 1-Iij werd achtervolgd opgejaagd en bedreigd, s het nu verantwoord verdachte on der deze omstandigheden aan Zwit serland uit te leveren? Volgens mr. Duynstee, de raadsman van A., mocht die verantwoordelijkheid niet aanvaai'd worden. Genève is in Euro pa het centrum van de F.L.N. en het hoofdkwartier van de Rode Hand. Hij herinnerde aan de dood van de burgemeester van Evian aan het Meer van Genève. Iemand van wie het zo duidelijk is, dat hij het tenlastegelegde niet heeft gepleegd, aldus de verdediger, kan men onder de geschetste omstandig heden zeker niet uitleveren. Verhoging baksteenprijzen ongedaan gemaakt De minister van economische zaken heeft in de afgelopen weken overleg gepleegd met vertegenwoordigers van de vereniging „De Nederlandse Baksteenindustrie" naar aanleiding van bij een deel der baksteenindus trie geconstateerde prijsverhogingen, welke niet in overeenstemming wa ren niet de spelregels van het prijs- stabilisatiebeleïd vau de regering. Dit overleg heeft in een laatste be spreking op 25 april tot volledige overeenstemming geleid over het on gedaan maken van die prijsverhogin gen welke in strijd waren met de jedoelde spelregels, zo deelt het mi nisterie van economische zaken thans EERSTE KAMER Buiten bebouwde kom nog geen maximum-snelheid (Van onze parlementaire redacteur) Het ligt vooralsnog niet in mijn voornemen over te gaan tot Invoe ring van maximum-snelheid buiten de bebouwde kom van de gemeenten. De tijd voor een dergelijke beslis sing acht ik nog niet rijp. Dit deelde de minister van verkeer en water staat, drs. H. A. Korthals, gistermor gen mee in de Eerste Kamer, bij de voortgezette behandeling van zijn begroting, die zonder hoofdelijke stemming werd aangenomen. Ten aanzien van de haven van Delf zijl wees de minister erop, dat in 1960 op een totaal aantal van 1076 schepen, slechts zeven schepen van 10.000 ton deze haven binnenkwa men. In het eerste kwartaal van 3961 liep zelfs geen enkel schip van deze gi'ootte de haven van Delfzijl binnen. Daarom voelde de bewindsman op het ogenblik er niets voor gelden be schikbaar te stellen voor verbetering van de toegang van de haven. Maar de minister gaf toe dat wat niet is kan komen. De minister geloofde, dat het thans geprojecteerde uitbouw van de lucht haven Schiphol in 1964 haar beslag zal hebben verkregen. De indiening van het wetsontwerp tot invoering van eem parkeergeldheffing door middel van parkeermeters is op kor te termijn te verwachten, aldus mi nister Korthals. Volgende week zal de Eerste Kamer niet vergaderen. Nederlandse verongelukt in de Franse Alpen De 38-jarige mej. S. Stam uit Am sterdam wordt vermist sinds zij dinsdag in dé Franse Alpen door een lawine is verrast. Mejuffrouw Stam bevond zich in een gezelschap van dertien, dat een af daling van de Col du Vallon de Fon- tenil maakte. Negen leden van deze groep werden door de lawine bedol ven, maar een zestal kon spoedig worden bevrijd. Later werd nog het lichaam van een inmiddels omgeko men Belgische deelnemer aan de af daling gevonden. Behalve mejuf frouw Stam wordt nog een Frans man vermist. Men vreest voor beider leven. Dr. Cardona zat tijdens invasie gevangen Volgens de New York Post heeft de Amerikaanse inlichtingendienst de Cubaanse antï-Castrische leiders de Verenigde Staten de vorige week verhinderd de landing van hun eigen strijdkrachten op Cuba te leiden. In een bericht uit Washington meldt het blad, dat de inlichtingendienst de zes voornaamste leden van de Cu baanse revolutionaire raad, onder wie dr. Jose Miro Cardona, op een verlaten vliegveld ergens in Florida in afzondering had gehouden terwijl de landingen plaats hadden. Zij móchten zich niet bij de opstandelin gen aansluiten of uit eigen naam spreken. Er werden uit hun naam verklaringen uitgegeven waarvan zij in het geheel niets afwisten. Volgens de New York Post weiden deze gegevens door regeringsfunctio narissen „schoorvoetend bevestigd". Eerst nadat duidelijk was geworden, dat de invasie zou mislukken, wer den de Cubaanse leiders door hoge Amerikaanse functionarissen geraad pleegd, aldus het blad verder. Door het tijdstip van de operatie was er geen gelegenheid om met de ondergrondse beweging op Cuba plannen uit te werken voor sabotage en afleidïngsincidenten. Twee adviezen winkelsluiting op 1 mei De commissie van overleg van de middenstandsvakccntrales ziet geen aanleiding de ondernemers te advise ren op 1 mei hun winkels te sluiten. De commissie heeft dit meegedeeld aan de drie in de „commissie detail handel" samenwerkende organisa ties van winkelpersoneel. Deze had telegrafisch haar teleurstelling uitge sproken over plannen van onderne mingen in het zuiden en oosten van het land om op 1 mei, waarop ko ninginnedag dit jaar wordt gevierd, de winkels open te houden. De commissie van overleg blijft bij haar eerder gegeven advies, het per- soneeel op 1 mei zo veel mogelijk 's middags of de gehele dag vrij te geven voor zover plaatselijke en re gionale omstandigheden dat moge lijk maken, doch niet tot sluiting over te gaan. Het vei'bondsbestuur van het Neder lands Verbond van Middenstands verenigingen heeft in zijn vergade ring van gisteren besloten de midden stand te adviseren de zaken op 1 mei zoveel mogelijk te sluiten en het personeel op deze nationale feestdag vrijaf te geven. Het is van mening, dat de in Ne derland aanvaarde tradiie. dat een maal in de vijf jaar de vijfde mei en in de andere jaren de koninginnedag als nationale feestdag wordt be schouwd, in ere gehouden dient te worden. Steenkolen-Handelsver. congres-gastvrouw Uit alle windstreken zijn gisteren de eersten van een veertigtal zaken lieden op Schiphol aangekomen, die in Utrecht het congres van de Steen kolen-Handelsvereniging N.V. zullen bijwonen. Zij zijn allen leidenle figu ren van bedrijven, die hetzij recht streekse vestigingen van de Steen kolen-Handelsvereniging in het bui tenland zijn, hetzij daarmee als ver tegenwoordiger gelieerd zijn. Van daag worden de overigen op Schip hol verwacht. Ze zijn afkomstig uit België, Duitsland, Oostenrijk, Zwit serland, Frankrijk, Italië, Grieken land, Algiers, Tunis en de V.S. In september van het vorig jaar opende prins Bemhard het nieuwe kantoor van het 65 jaar bestaande bedrijf in Utrecht. Daarbij waren de gasten, die thans naar ons land ko men, niet aanwezig. De president.directeur van het con cern, de heer J. M. Fentener van Vlissingen, heeft hen thans uitge nodigd, enerzijds omdat hij het za kelijk nuttig achtte dat allen eens bij elkaar zouden komen, anderzijds om hun het nieuwe gebouw te tonen. Het is voor de eerste maal dat zo'n congres wordt gehouden. Horeca-personeel wil vijfdaagse werkweek De Nederlandse Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel heeft op haar drie-jaarlijkse congres in Rotterdam, dat gisteren werd beslo ten, In een resolutie aangedrongen op een 7.0 snel mogelijke invoering van de vijfdaagse werkweek, gekop peld aan 48 werkuren, voor het per soneel in de horeca-sector. Is dit bereikt, dan zal een verdere vermindering van het aantal weke lijkse werkuren moeten volgen. Ook verlangt men de totstandkoming van een bedrijfspensioenfonds. Bandieten heben zich donderdag aan de rand van Londen meester gemaakt van een vrachtauto, waarin zich tabak en ze ven miljoen sigaretten met een totale waarde van ruim 400.000 gulden bevon den. De manen hielden de auto aan door met een vlag te zwaaien. De chauffeur werd mishandeld en geboeid. De meer dan dertienduizend paar densportliefhebbers, die op de nieuwe renbaan van Stockholm in Taeby een hindernis-race bijwoonden, waren getuige van deze in foto's uitgebeelde valpartij van het paard ,Jdun By" en zijn jockey Lars Bergstroem. „Run By" had bijna de gehele wedstrijd de leiding gehad samen met de favoriet „Ornament", maar struikelde bij de laatste hindernis. Paard en ruiter gingen verschillende malen over de kop, maar bleven ongedeerd. N.I.B.E.G. waarschuwt ex-gedetineerde in Japan De heer B. A. van Ketel, secretaris van de Nederlands-Indische Bond van ex-gedetineerden, heeft zo deelt hij mede namens het hoofdbestuur een telegram gericht tot de Neder landse ambassade in Tokio naar aan. leiding van het voornemen van de Sittardse mevrouw Van Dïejen-Roe- men mede te werken aan een uitzen ding van het Japanse televisiestation „Vujy". Voor die uitzending van een „Dit is uw levensprogramma heeft de thans 44-jarige Tadashi Yamaci de stof ge leverd. Hij vervult daarin ook de hoofdrol. Deze Yamaci was de com mandant van het Nedei-landse vrou wenkamp op Celebes, waar mevrouw Van Diejen heeft vertoefd en waarin de Japanse film „Blanke huid en gele commandant" speelt. Tegen de ze film heeft de Nibeg destijds ern stig "geprotesteerd. Het telegram luidt: Verzoeke aan mevrouw Van Diejen-Roemen dit te legram door te sturen. De Nibeg met zijn duizenden vrouwelijke ex- geïnterneerden uit de Japanse kam pen eist dat U bij uw optreden voor de Japanse televisie de miserabele omstandigheden in het algemeen waaronder de Nederlandse geïnter neerden hebben geleden nadrukkelijk memoreert. De slechte behandeling van de geïnterneerden heeft de Ja panse regering erkend door de uit kering van smartegeld. Wij manen U ernstig te moeten waarschuwen voor onaangename reacties van de kant der ex-geïnterneerden bij uw terugkomst in Nederland". STEEKPARTIJ VOOR ZEEKRIJGSRAAD Na fataal gevecht in bar te Sydney .Niemand heeft mij te vertellen wat ik moet doen" riep de 22-jarige ma troos G. A. AL op 22 oktober 1960 in de Gypsy bar te Sydney, terwijl hij met een mes op tafel sloeg. Enige Per 1 mei van start Training die burgerzin eist (Van onze speciale verslaggever) Iedere Nederlander smijt jaarlijks 25 kg afval achteloos op straat liet opruimen ervan kost jaar lijks twintig miljoen gulden. Maar bovendien enorm veel mankracht en tijd en dat, terwijl we allemaal naar de vijfdaagse werkweek toe willen", aldus jhr. mr. A. Feith, de voorzitter van de centrale werkgroep van de actie „Opge ruimd staat netjes", tijdens een in Amsterdam gehouden persconfe rentie. Vanaf 1 mei zullen duizenden aan plakbiljetten in steden en dorpen er ons aan herinneren dat de na tionale campagne tegen de ver vuiling begonnen is en dat iedere medewerking daarbij nodig is. Tal van gemeenten hebben daad werkelijke steun gegeven aan deze actie. In Amsterdam zijn de slraatafvalbakken voorzien van een opvallende gele bovenrand en is het aantal verviervoudigd. Bo vendien. werden bij patatefritee- kramen afvalbakken geplaatst die I de voorbijgangers toeroepen: „Weest paraat, gooit de zakken niet op straat". Plaatselijke acties in Sitlard wordt op huisvuilbakken die open worden aangetroffen een zegeltje geplakt met de waar schuwing dat bij herhaling de bak niet zal worden geleegd. Haarlem plaatste voor het eerst papierbak ken in de straten. Zwolle gaat op 1 mei in een optocht propaganda maken voor super-huisvuilbakken voor hotels, ziekenhuizen, enz., de zogenaamde wisselbakken met een zestigvoudige inhoud van de gewone vuilnisemmers. In Bever wijk beeft de Sociaal Culturele Raad een actiecomité gevormd, dat na maandenlange voorberei dingen op 1 mei een optocht van een kilometer lengte gaat forme ren, waarvoor het „Opgeruimd staat netjes" als motief Kleurwedstrijd Centraal georganiseerd werd een kleurwedstrijd voor de jeugd. Ruim 1,3 miljoen kleuerplaten werden verspreid. Reeds 700.000 werden terug ontvangen. Per pro vincie zijn er drie persoonlijke prijzen en een schoolprijs be schikbaar gesteld. De schoolprijs zal bestaan uit een kostbaar film- projectie-ajiparaat. Andere natio nale activiteit zal zijn aan auto mobilisten handige plastic-afval- tasjes uit te reiken. Schoolfilm Voorts werd in het schoolfilmjour- naal van de Stichting Nederland se Onderwijsfilm op suggestieve wijze aandacht voor de campagne gevraagd. Een 165 copieën van dit journaal werden reeds in roulatie gebracht. Tegen de grote vakan tie zal het filmpje in 4100 scholen in heel Nederland vertoond zijn. Rijk. provincies en gemeenten geven naast bedrijven en instel lingen financiële steun aan dc campagne, waarvoor de kosten begroot zijn op ongeveer 1 mil joen gulden. Hopelijk zal het allemaal evenveel succes hebben als eertijds de A.N.W.B. campagne tegen het bosvarken: Verandering van onze mentaliteit dus. Met een beetje goede wil zal het waarachtig wel gaan. tijd later werd hij, met het mes in de hand, buiten aangetroffen bij het met bloed overdekte lichaam van de 25-jarige A. N. R. V. Beiden waren schepelingen van het vliegdekschip Karei Doorman, dat een bezoek van vijf dagen aan Sydney bracht. Het schip kreeg door dit voorval een ver traging van zes uur. De zeekrijgs raad heeft M. gistermiddag veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. M. is niet uit de militaire dienst ontslagen. De krijgsraad achtte mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, bewezen. M. verklaarde zich op de bewuste avond te hebben willen bedrinken, omdat kort geleden zijn broertje in de IJsel was verdronken. Hij voegde rich bij een paar collega's die gin gen passagieren. Onderweg kocht hij in opdracht van een van de matrozen die aan boord ggblevenwas, een groot dolkmes. Hij stak het mes tus sen rijn gordel cn vergat het naar hij zei. omdat hij aan boord ook al tijd zo'n mes droeg als hij in het ka belgat werkte. Nadat hij grote hoeveelheden bier en whiskey gedronken had, voeg de hij zich omstreeks drie uur 's nachts in de Gypsybar bij daar aanwezige schepelingen. Hij ging toen op de stoel van V. ritten. De ze sommeerde hem te verdwijnen. Toen hij als antwoord hierop het mes te voorschijn haalde, werd hij dooi de „uitsmijters" uit de^zaak gezet. ging hem later achterna, terwijl hij zei: „ik ben een Philipino en ben niet bang van een mes". Builen ge. komen moet. hij toen neergestoken zijn nadat hij M. een klap gegeven zou hebben. M. zelf verklaarde zich van het gebeurde niets te herinneren. De advocaat fiscaal achtte de pri mair ten laste gelegde doodslag be wezen en eiste een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek van voor arrest en ontslag uit de militaire dienst, zonder ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te dienen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5