Afsluiting Veerse Gat: een probleem voor de zwemmers WALCHEREN Agenda LI EB H ERR KOELKASTEN vanaf 398 DIACONESSENARBEID IN VLISSINGEN ZESTIG JAAR NIEUWE SPEELTUIN IN VLISSINGEN OOST DONDERDAG 27 APRIL 1961 PROV IN 01 ALE ZEEUWSE COURANT 1 IN RAAD SOUBURG BLEEK Streven naar Souburgse schooltandverzorging OOK VOOR de zwemsters en zwemmers van Souburg heeft de afsluiting van het Veerse Gat gevolgen. Nadelige gevolgen zelfsDat bleek tijdens de Souburgse raadsvergadering, die woensdagmiddag werd ge houden. ,,Het is namelijk moge lijk". zo doceerde burgemeester A. H. S. Stemerding, „dat het Kanaal door Walcheren na de definitieve afsluiting van het Veerse Gat ongeschikt is voor de zwemsport". Om dit pro bleem en de gevolgen daar van voor Souburg door des kundigen te laten onderzoeken vroegen en krijgen b. en w. een krediet. „Op dit moment is hef zwemmen in het Ranaal door Walcheren beslist nog niet nadelig voor de gezondheid" beklemtoonde de heer Stemerding. Recente laboratoriumproeven door de desbetreffende inspectie hebben dit uitgewezen. Omdat regeren echter vooruitzien is, begeerde de burge meester reeds nu een deskundige stu die om de problemen op te lossen. „Temeer ook", zo zei de heer Ste. merding, „omdat hier ook het belang van het schoolzwemmen op het spel staat". Hij wees er op, dat ook de plaatselijke zwemvereniging b. eu w. reeds op deze moeilijkheden ge attendeerd heeft. Vol lof was de raad over een voor stel tot vaststelling van de grond prijzen 19,16 per vierkante me ter voor diverse percelen in plan „Middenhof". Het gaat hier om bouwgrond voor 23 bungalows. Op verzoek van de raad bevestigde de heer Stemerding nog eens. dat in dit gebied geen „gewone volkstuintjes" zullen worden toegestaan. Ook zal er naar gestreefd worden, dat deze bun galows niet in bezit komen van eige naars, die het grootste gedeelte van het jaar niet in Souburg wonen en die deze woningen slechts als zomer verblijf willen gebruiken. Daarmee zal voorkomen worden, dat bepaalde woningen voor het grootste gedeelte van het jaar leeg staan. Parkeerha vens zullen er in dit gebied niet ko men, omdat er in de Burgemeester- Stemerdinglaan genoeg parkeerruim te is. .v Duizeml gulden extra subsidie had de muziekvereniging „Vlijt en Volhar ding" voor de viering van liet veer tig-jarig jubileum gevraagd en de raad verleende deze s.0111 gelds vlot. De vereniging kreeg er zelfs een pluim op de hoed bij. Terwijl in an dere plaatsen verenigingen voor alle benodigde gelden een beroep doen op de gemeente, zorgt onze muziekver eniging er voor, dat ze tenminste eenzelfde bedrag bijleggen, aldus de raadsleden, die alle lof hadden voor de initiatieven van „Vlijt en Volharding". Burgemeester Stemerding deelde tij dens de rondvraag nog mee, dat tij- Visserij op Veerse Meer Vragen van Tweede Kamerlid Het Tweede Kamerlid, de heer J. M. A. C. van Dongen (k.v.p.) heeft de minister van landbouw en visserij schriftelijke vragen gesteld over de visserij bp het meer, dat ontstaat door het sluiten van de Veerse dam. Hij vraagt of het juist is, dat dit meer beschouwd zal worden als bin nenwater, waardoor de visserij zal vallen onder de bepalingen van de binnenvisserij. Wil de minister in dat geval, in het belang van de sportvisserij bevorde ren, dat voor dit meer bepalingen zullen gelden als voor de kustvisse rij, zo vraagt de heer Van Dongen. Hij zou willen vernemen, wie met het toezicht op de visserij belast zal worden. Hobbyman of knutselaar Pakken VELPON! Zijn zó klaar. dens de Souburgse sportweek geen zweefmolens de vreugde zullen verho gen. Wel zal er een gebakskraam ko men. Dit „compromis" is bereikt na overleg met de sportcommissie. Tij dens de r ondvraag werd er verder op aangedrongen de oude Marnixschool verder te slopen, omdat nu de jeugd dit werk ter hand heeft genomen. Voorts deelde de voorzitter mee, dat er momenteel bezien wordt of een nieuwe uitgave van het Souburgse adresboek mogelijk is. Medisch centrum Nu het medisch centrum bijna ge reed is, kan Souburg ook gaan denken aan een eigen schoolland verzorging. In het nieuwe gebouw zal ruimte komen voor het beno digde instrumentarium. „Onze eerste zorg is nu", zo zei de heer Stemerding. „statuten te verkrij gen voor een eigen Souburgse stichting schooltandverzorging". Op voorstel van de heer W. M. Jans sen (r..k.) besloot de raad unaniem een gelukstelegram te zenden aan de commissaris der koningin in Zeeland jhr. A. F. C. de Casembroot, als don» derdag (vandaag) het Veerse Gat de finitief afgesloten is door het neer laten van de schuiven in de zeven doorlaat-caissons. „Matroos pas op" voor marine te Vlissingen Een huwelijk niet hindernissen. Dit was het thema voor de toneelvoor stelling, die de personeelsvereniging van het ministerie van marine uit Den Haag woensdagavond gaf voor O. S. en O. in het Concertgebouw te Vlissingen. Het blijspel „Matroos pas op", van Philip King en Falk land Cary, in een vertaling van Al fred Pleiter werd op vlotte wijze over het voetlicht gebracht. De matrozen Albert Duffel en Car noustie Blik hadden al in het begin de lachers op de hand. Deze rollen werden op voortreffelijke wijze ge speeld door Hans Dickhout en Jaap van der Plas. Uitstekend was ook Thea Boot in de rol van de huilerige tante Edith Hornet. De bazige schoonmoeder in spé Ati Hollestel- le zorgde voor moeilijkheden bij het huwelijk tussen haar dochter Mary en Albert Duffel, waarbij Jacq. Raaymakers als pa-pantoffclheld goed speelde. De aanstellerige buur vrouw. mevrouw Leek gespeeld door Els de Groot vergrootte de huwelijksmoeilijkheden nog, maar Han Veerman, die een begrijpende dominee jUist interpreteerde, loste ze uiteindelijk op. Christa Barends was een afwisselend bedeesde en be dillerige bruid, terwijl Alice Dick hout als haar nichtje zeer aanvaard baar was. Ellen Doree had een bij rolletje als bakkersdochter. De strakke regie was in goede handen bij Jolian Geurts. Henk en Annie Lamber werkten mee als inspecient. Luitenant ter zee A. P. Zeef bood de dames bloemen aan, na de eerste opvoering, die dit gezelschap van dit humoristische stuk gaf. Het inmid dels opgeheven toneelgezelschap „Nieuw Nederlands Toneel" heeft "t stuk vele jaren op het repertoire ge had. De goed bezochte bijeenkomst werd besloten met een geanimeerd bal. Kinderkermis en bazaar De buurtvereniging „Hobeinstraat en Omstreken" tc Vlissingen organi seert aanstaande zaterdag, ter ge legenheid van de verjaardag van H.M. koningin Juliana, in het oude zaaltje van het Leger des Heils een kinderkermis. Maandag aanstaande houdt deze buurtvereniging in de zelfde zaal een bazaar. De opbrengst van deze bazaar is voor de vereni gingskas. Atletiekwedstrijden op de Vlissingse sintelbaan Het Vlissingse Marathon houdt zon dag op de sintelbaan in Vlissingen at letiekwedstrijden tussen een Vlis singse ploeg en een team van Belgi sche atleten, waaronder enkele deel nemers aan de olympische spelen 1960. Zo zullen op de honderd meter onder meer de Belgen Poté en Barra starten. Op de 5000 meter komt Fr. Hermans, kampioen van België op dit nummer en deelnemer aan de olympische spelen uit. Op de estafettenummers 4x100 en 4x400 meter zullen de Vli-s- singers het moeten opnemen tegen de Belgische kampioensploegen. Verder zuilen ook enkele damesjeugdkam pioenen van België aan de start ver. schijnen. Van Vlissingse zijde wordt onder meer deelgenomen door W. Beest (100 m), A. Heijdens (1500 m), A. A. Bouwens (5000 m). Groot- jans en W. van de Linden beiden ko gelstoten, discuswerpen en speerwer pen). De wedstrijden beginnen om half drie. O- EN W.-SOUBURG Collecte De Emmabloemcollecte heeft in Sou burg een bedrag van f295,11 opge bracht. VANDAAG Middelburg Electro: Morgen wacht de hel, 19.30 uur. 18 Jaar. City; li lm Aardrijkskundig Jeugdcentrum, 8.45. 31, 13 en 15 uur. City: avond N.O.B. Wegtransport, 20 uur. Statenzaal; ten- toonstelling van Vrouwelijk Hand werken, 1-1—17 uur. Miniatuur Walche ren 9—13 u.; Kunstzaal Van Bcnthem Jutting expositie, 9—13 uur. Vlissingen Alhambra; Professor Cupi do, 20 uur. a.l. Luxor; Martin Le wis als parachutisten, 20 uur. a.l. Concertgebouw; tapijtenveilitig 13 en 20 uur. Goes Grand: De Prins Student. 20 uur. Motel Des Pays Bas; lilm- avpnd „Schoonheid en techniek in hét grafische vak", 20 uur, Officiële pubiikatie VLISSINGEN Sluiting bureaus en diensten der gemeente op 1 mei 19GI Burgemeester en wethouders brengen ter openbare kennis, dat op 1 mei 1901 (ko ninginnedag) de bureaus van alle open bare diensten en de bedrijven der ge meente gesloten zullen zijn. VLISSINGEN Raadsvergadering De burgemeester van Vlissingen brengt ter openbare kennis, dat het aanvangs- uur van de door hem tegen vrijdag 28 april 1961 uitgeschreven openbare verga dering van de gemeenteraad nader is be paald op 3.00 uur des namiddags. Vlissingen, 26 april 1961 OOST- EN WEST-SOUBURG Ophalen huisvuil. Het gemeentebestuur van Oost- en West-Souburg maakt bekend, dat in de periode van 1 t.m. 3 mei 1961 het huis vuil één dag later zal worden opge haald. Deel van schuiven in caissons reeds omlaag De definitieve afsluiting van het Veerse Gat is woensdagavond om half zeven in feite al begonnen. Op dat tijdstip zijn de 56 onderste schui ven van de zeven doorlaatcaissons stuk voor stuk neergelaten. In de loop van de afgelopen nacht zouden öe mannen van de Delta dienst en de N.V. Dijksbouw ook de elektromotoren in beweging bren gen, die een deel van de bovenste schuiven langzaam maar zeker het water de pas zouden doen afsnijden. Wanneer vanmorgen om kwart voor tien dc laatste schuiven zullen zak ken. zal het Veerse Gat voorgoed van de zee afgesloten zijn. „DE LICHTBRON" Lange Xoordstraat 14 - MIDDELBURG - Telefoon 3373 Dorpsstraat 21 - ZUIDZANDE - Telefoon 2222 MOEILIJK BEGIN MIDDELBURG Klassieke avond Zeeuwse Oprechte Amateurs Op de auditieavond, die dc afdeling Zeeland van d' Oprechte Amateur, dinsdag in de Concert- en Gehoor zaal te Middelburg belegde traden een negental Zeeuwse amateurs en twee koren voor het voetlicht met een klassiek programma, dat grote verscheidenheid in de keuze van nummers vertoonde. De jury voor de ze avond bestond uit mr. Harm Smedea uit Hilversum, mevrouw J. Dzjobs- Ising uit Den Haag en de secretaris van de afdeling Zeeland yan d' Op rechte Amateur, de heer Henk Men nes. Voor de pauze traden op de he ren P. Vcrhage en D. Boon, respec tievelijk met hobo en fluit, waarna de heer J. P. Uiterhoeven enkele liederen zong. Uit zang bestond ook het hierop volgende optreden van het Nieuwlands meisjeskoor onder leiding van mevrouw M. Francke Davidse en het optreden van me vrouw M. HuismanPaltze, sopraan. Verder vermeldde het programma het optreden van de heer J. Roose, zang, B. G. H. Holthuis, piano, mej. H. M. Caro, zang, mevrouw Tammin- Butfcr, zang, en het optreden van het Middelburgs Kamerkoor. Programma herdenking doden te Middelburg Het programma voor de dodenher denking te Middelubrg op donderdag 4 mei a.s. waarbij verzocht wordt vanaf uur 's avonds de vlaggen halfstok te hangen van alle openba re gebouwen en particuliere wonin gen, duidt: Te. 7.30 uur wordt ieder, die hulde wil brengen aan de Nederlandse mi litairen, zeelieden, verzetsstrijders en geallieerde militairen, die voor de bevrijding van het vaderland zijn gevallen de gelegenheid gegeven om deel tc nemen aan de zogenaamde „stille omgang" die zal beginnen bij de loods bij de Hoge Brug, Kanaal- weg. Gezamenlijk wordt (tc 7.45 uur) ge wandeld naar de algemene begraaf plaats, waar een eenvoudige hulde bij het monument zal worden ge bracht. Ieder wordt verzocht zo mo gelijk losse bloemen mee te brengen. Deze „stille omgang" kent rang noch stand. In overeenstemming met de geest, die onze gevallen hel den. die naamloos streden, bezielde, zullen geen toespraken worden ge houden. terwijl de weg naar de alge mene begraafplaats slechts te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel wordt afgelegd. Van 7.45 uur tot 30 seconden vóór 8 .ikwil Bolletje/' inde zilveren rol Nieuwe wijkgebouw wordt volgend jaar gebouwd uur zal dc klok van de Lange Jan evenals die van de R.K. Kerk wor den geluid. Tc 8 uur precies zal 2 minuten stilte in acht worden geno men, hetgeen wordt aangekodnigd door een hoornsignaal. Daarna zal met begeleiding van het muziek korps „Onda" het zesde couplet van het Wilhelmus worden gezongen. Zij. die aan de stille omgang deelne men. hetgeen wordt aangekondigd heit) op de algemene begraafplaats in gesloten formatie langs dc voor geschreven route naar de Dam. waar in aansluiting hierop te 8.30 uur een korte herdenkingsdienst zal wor den gehouden, welke geleid wordt door ds. H. Snoep. Het muziekkorps „Onda" zal hierbij muzikale mede werking verlenen. Jaarvergadering Oranje- Groene Kruis Middelburg Tijdens" üe woensdagavond in liet Polderhuis Ie Middelburg gebonden vergadering van het Oranje-Groene Kruis is bet jaarverslag over I960 behandeld. Hierin wordt melding ge maakt van een ledental van 1117, het geen een kleine teruggang betekent ten opzichte van 1959, toen de Ver eniging voor diaconessenarbeid in Middelburg nog 1136 leden telde. In het jaaroverzicht wordt verder aandacht geschonken aan de oud» voorzitter ds. W. Dijekmeester, die wegens vertrek naar Den Haag zijn functie moest neerleggen. In zijn plaats werd op de ledenvergadering van 1 juni de heer J. de la Hayzo als zijn opvolger benoemd. In het afgelopen jaar moest wegens gezondheidsredenen aan zuster Van Mourik ontslag worden verleend. Zuster Van Mourik is negen jaar bij de vereniging in dienst geweest en heeft veel helangrijk werk verricht, aldus wordt in het verslag aange stipt. In de plaats van zuster Van Mourik werd op 27 augustus van het In het niet prachtige bloemstukken versierde gebouw ,,'t Anker" vierde de Stichting Diaconessenarbeid Vlis singen woensdagavond haar 60-jarig bestaan. In het bijzijn van een groot aantal leden van het Oranje Groene Kruis gaf de voorzitter, ds. J. Kwast blijk van zijn grote dankbaarheid over het feit, dat het diaconessen- werk, ondanks fouten en gebreken, in deze 60 jaar naar ieders tevreden heid is verricht. Vooral het ledental en de werkzaam heden van de laatste tijd stemden hem tevreden en de samenwerking tussen verschillende kerkgenoot schappen in het Oranje Groene Kruis noemde hij bijzonder goed. Voorts deelde hij mee. dat het nieuwe wijk gebouw van de stichting volgend jaar gebouwd zal worden, op de plaats waar nu de Noorderkapel staat. Een door de leden van de stich ting gevoerde actie om dc aan koop van meubelen mogelijk te afgelopen jaar zuster A. J. Steunen berg benoemd. Voorts wordt in het verslag naar vo ren gebracht, dat naast de thuisver pleging de verpleegsters ook werden ingeschakeld op het consultatiebu reau voor kleuters en zuigelingen en bij de poliovaecinatie. Tevens nam de vereniging deel aan de t.b.c.-bestrij- ding voor zover deze uitging van de samenwerkende kruisverenigingen. Het financieel verslag over i960 maakte evenais dat van 1959 melding van een tekort. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden, de heer J. de la Hayze. voorzitter mevrouw D. Moo- lenburghDijkhuis en de heer S. Re- mijn herkozen. Voorts vermeldde de agenda voor deze avond een voor dracht van de heer R. Smit jr., secre taris-generaal van het Oranje-Groene Kruis. maken, had nu al een bedrag van f 1976,72 opgebracht. Samen met de hervormde gemeente van Vlis singen zal de stichting dit ge bouw realiseren. Bij de bestuurs verkiezing werden mevrouw A. de Ruiter-Janssen en de heren B. Verhey en C. Verhey bij acclama tie herkozen. Het boekjaar 1960 sloot met een batig saldo van f 501,93. In het kort werd de geschiedenis van de diaconessenarbeid in Vlissin gen belicht. De basis van dit werk werd in 1901 gelegd, toen ds. Hun- nigher het voorstel deed in Vlissin gen een comité tot diaconessenarbeid te vormen. Het begin was erg pri mitief: beperkte woonruimte, geen waterleiding en in vele gevallen pe troleumverlichting. Hierdoor onder vonden de eerste zusters grote moei lijkheden. Allengs ging het echter beter, vooral ook door het grotere le dental. Op 7 mei 1948 werd de Stichting Diaconessenarbeid opge richt. als afdeling van het Oranje Groene Kruis. In deze 60 jaar heeft de stichting slechts vier voorzitters gehad, name lijk ds. Hunnigher. ds. Voorhoeve, ds. Hartjes en de tegenwoordige voorzitter ds. J. Kwast. Uit het jaarverslag bleek verder dat het ledental op 31 december 1960 1916 bedroeg. Door de vele werk zaamheden, verbonden aan het con sultatiebureau, is het nodig, dat er een derde zuster wordt aangesteld. In de vacatures, ontstaan door het bedanken van de heren Cupido en Sluijters, werd voorzien door de aan stelling van dokter A. II. van Dijk en de neer A. M. Luïtwieler. Zuster F. Koopman uit Den Haag droeg na de pauze enkele gedichten voor. Op gevoelige wijze declameerde zij on der meer „Flitsen uit de wijk". Ds. J. Kwast sloot de bijeenkomst. Van onze adverteerders Tentenshow sporthuis Roovers in Middelburg Gedurende vier dagen, van woensdag 26 lot en met zaterdag 29 april, houdt sporthuis Roovers in de bo venzaal van de sociëteit „De Verge noeging" te Middelburg een grote tentenshow, waar de laatste model len worden tentoongesteld. Hieronder bevinden zich de eenvou dige tweepersoons tentjes, maar ook op linnen bungalows gelijkende exemplaren met aparte slaap- en woongelegenheid en een grote huif. Alle geëxposeerde tenten, van klein tot groot, zijn voorzien van een kuïpgrondzeil en van bijzonder licht materiaal vervaardigd. Ter completering van de show wor den verder een groot aantal kam- peerbenodigdheden, zoals stoeltjes, tafeltjes, veldbedden, slaapzakken en dergelijke tentoongesteld, alsmede enkele opblaasbare rubberboten. Van onze adverteerders Mevrouw Houmes opende dameshoedenzaak De Vlasmarkt te Middelburg heeft zich in de laatste jaren ontwikkeld tot een aanzienlijke winkelstraat. Nieuwe bedrijven werden er geopend, oude zaken gingen over tot nieuw bouw en uitbreiding, waardoor de Vlasmarkt langzamerhand ccn win kelstraat van enige allure is gewor den. De laatste aanwinst vormt een speciaalzaak in dameshoeden, die af gelopen zaterdag door mevrouw Houmes-le Coïntre in pand nummer 37 is geopend. Een klein, maar fraai ingerichte winkel, waarmee mevrouw Houmes-le Cointre tijdens de officië le opening veel succes had bij rela ties en klanten. Achter de zaak heeft men een eigen atelier voor het ver vaardigen van nieuwe hoedjes, die men verder ook betrekt uit Duits land, Zwitserland en Italië. Marktberichten VISMIJN COLIJNSPLAAT 26 april. 616 kg exporlgarnalen 248303. 201 kg schar. 38 kg bol. 247 kg wijting. 129 kg tong. 9 kg schol. 12 kg rog. 4 kg kabeljauw. 18 kg paling. 3 kg visiever. 47 kg ongesorteerde vis. 35 kg doorge draaide vis. VEILING V.V.Z.B. GOES 26 april. Groenten per stuk Bloemkool AI 46—G8, All 25—55, BI 28—53, Bil 26— 30. CII 13—25. afwijkend 5—45. Kropsla II 8—13. Per bos: Radijs I 11, II 6—8. Per kg Rabarber I 1—8. Andijvie afw. 42. Spinazie I 2940, II 1530. Lamsoren 33—54. Prei 11—12. Aardbeien per doos U 109121. per stuk -12. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG 26 april. FruitJonathan I en 11 70-75 47, 65-70 44. 60-65 41—42, III grof 20—33. Winston 65-70 5660. Aardbeien 1.62 per doos. Groenten Sla 513. Spinazie 9—24. An dijvie 64—91. Prei 10—13. Rabarber 5—3. Radijs 5l.14. Postelein 86—97. Bospeen 791,00. "Bloemkool 4 si. per kist 4484, idem 6 st. per kist 31—79, idem 8 st. per kist 26—54, idem 10 st. per kist 14—32, idem 12 st. per kist 11—21. Komkommers A 37—41. B 31—36, C 26—28. Deze draaimolen, waarmee enkele kinderen zich kostelijk amuseren, is een van de attributen in de nieuwe speeltuin aan de Van der Helstlaan te Vlissingen. Burge meester mr. B. Kolff zal deze speeltuin zaterdagmiddag officieel openen. In het voorjaar van 1960 is men begonnen met de bouw en in ok tober van dat jaar werd de tuin hoewel nog niet helemaal klaar tijdelijk iii gebruik genomen. De nieuwe speeltuin bevat onder meer een klinikooi, schommels, wippen, een hobbelpaard, een zandbak en een vliegende hollan den De gemeente heeft op het terrein een wachthuisje met toi letten laten plaatsen. De kinde ren, wier ouders lid zijn van de speeltuinvereniging „Vlissingeu- Oost", kunnen er naar hartelust spelen. (Foto P.Z.C.) VVVS^VVNA^VWVVVVWVVVWVWWWVVWVN^WVVVVVVVWVVVVVVVVVVVVVVVVWS^VSAVV Hongaarse midvoor Albert geblesseerd Lajos Baroti. de bondscoach van het Hongaarse voetbalelftal, heeft se dert woensdag ook zorgen. Tijdens de laatste trainingswedstrijd van de Magyaren moest middenvoor Florian Albert wegens spierkrampen in de maagstreek bet terrein verlaten en het is zeer onzeker of hij zondag in Rotterdam van de partij kan zijn. Daarentegen gaf het spel van spil Sipos, over wie men zich nogal zor gen had gemaakt, reden tot vertrou wen Nagy, die dinsdag nog met koorts het bed moest houden, speel de de eerste helft rechtshalf, maar werd na de rust vervangen door So- lymosi. De oefenwedstrijd, tegen een gele genheidscombinatie van Goedoeïloe, werd met 141 gewonnen, na een S 0 ruststand. Topscorer was links binnen Tichy met zeven doelpunten, de overige treffers kwamen op naam van Goeroecs, Sandor (beiden twee), dr. Fenyvesi. Solymosi en de na de rust voor Albert ingevallen Ku- harezky.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 23