PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DE GAULLE GELAST ZUIVERINGSACTIE Tsjombe gearresteerd en weer vrijgelaten Bijdragenwet Deltawerken vóór half september in Tweede Kamer Challe opgesloten in Santé-gevangenis I FRANSE OPINIE I 1 OVER OPSTAND J Wilde staking in Amsterdam Vandaag.. Massale arrestaties in Frankrijk en Algerije Na vier dagen lang geen duimbreed te zijn geweken voor de be dreigingen van de opstandige legeraanvoerders in Algerije is een zegevierende generaal De Gaulle gisteren begonnen met een grote zuiveringsactie van strijdkrachten, politie en overheids personeel. Hij heeft deze „zuivering" bevolen opdat de vijfde re publiek nimmer meer van binnen uit zal worden bedreigd. Ter wijl de Franse minister-president gisteravond voor radio en tele visie een toespraak hield tot de bevolking, waarin hij ondermeer zei, dat de regering haar actie vooral had gericht tegen „zekere faciliteiten en belangen", ging de politie in Parijs en in verschei dene andere grote steden tot arrestaties over. In de Franse hoofd stad waren sinds dinsdagavond reeds ruim 117 personen aange houden. Parijs nog op alles voorbereid In zijn rede sprak Debrez ook de waarschuwing uit, dat de kortston digheid van de opstand in Algerije niet behoefde te betekenen, dat geen andere incidenten van dien aard mo gelijk waren. „Indien de regering in de komende maanden, met betrekking tot bepaal de faciliteiten of belangen, strenger schijnt op te treden, kunt U ervan verzekerd zijn, dat zij dit doet om het land die krachtige positie te her geven, die de tijd waarin wij leven vereist", zei hij. Beschuldiging Ex-generaal Maurice Challe, die de jongste opstand in Algerije heeft geleid, is haar de Parijse strafgevangenis Santé overge bracht. Hij wordt beschuldigd van „samenzwering tegen het wettig gezag en tegen de nationale inte griteit". Op deze vergrijpen staat de dood straf. Er zijn arrestatiebevelen uitgevaar digd tegen de drie andere, Raoul, Sa- lan. eens Frans opperbevelhebber in Algerije, Edmond Jouhaud en André Zeiler. De autoriteiten in de Alge rijnse havens hebben opdracht ge kregen deze mannen aan te houden als zij zouden proberen aan boord van een schip te komen dat naar het buitenland gaat. Ook de vliegvelden zijn gewaarschuwd. Salan niet dood In de verwarring, die dinsdag avond heerste na het ineenstor ten van de opstand was gemeld, dat generaal Salan zelfmoord had gepleegd. Gisteren bleek, dat dit onjuist was en dat hij was ge vlucht. Men meent dat de voortvluchtige ex-generaals Zeiler, Jouhaud en Na een bezoek aan Nieuw-Guinea en de Verenigde Staten is de staatsse cretaris van binnenlandse zaken, mr. Th. H. Bot, woensdagochtend vroeg in Nederland teruggekeerd. De foto toont hem op Schiphol met zijn vrouw en kin/lp.re.n Salan na de ineenstorting van de opstand uiteen zijn gegaan en ie der afzonderlijk een goed heenko men trachten te zoeken. Er is tot dusver niets meer over hen ge hoord. Bij de gevechten, die zich in de afge lopen nacht in Algiers hebben voor gedaan, voornamelijk in de buurt van hotel Aletti, een der meest luxe ho tels in de stad, werden tien personen gewond. De prefect van politie van Algiers heeft voor vandaag aan alle dagbla den een verschijningsverbod opge legd. „Paris-Fresse" schrijft dat de 200.000 dienstplichtigen in Algerije de op stand hebben laten mislukken. Zij |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De meeste Fransen willen dat de opstandige generaals een flinke straf krijgen. Dit blijkt ee uit een opiniepeiling van het Franse instituut voor openbare n f| meningsvorming. op 25 april ee tussen half een en half zes 's middags gedaan. Op de vraag „wat moet er vol- s gens U met de opstandige ge- neraals gebeuren?", antwoord- de 35 procent der ondervraag- n j| den: „Zij moeten de doodstraf H hebben", 28 procent hield het op gevangenisstraf, 10 procent ee meende dat zij voor een §f krijgsraad gebracht moeten s worden en 5 procent sprak ee zich uit voor verbanning, n H Slechts 4 procent wilde cle- H mentie én tenslotte beant- woordde maar 3 procent de H vraag met: „Zij hebben gelijk. m Zij moeten de macht krijgen". Op een vraag over de kans van de rebellerende generaals, ant- m woordde 71 procent dat de re- H bellen „geen enkele kans van H slagen" hadden, ca. 65 procent n meende voorts dat de kans op een staatsgreep tegen de rege- H ring in Parijs in de nacht van H zondag op maandag zeer ee ee groot is geweest. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Links: Tijdens de toespraak van ex- generaal Edmond Jouhaud op het fo rum in Algiers houden parachutisten de opdringende mensen tegen. Rechts: Èx-generaal Edmond Jou haud tijdens zijn toespraak op het balkon van het gebouw van de gou verneur-generaal, dat door de op standelingen als hoofdkwartier was ingericht. Achter Jouhaud staat Ra oul Salan. ri opstandige parachutisten opdaagden, zy weigerden hun vrachtauto's van brandstof te voorzien en zij klaagden er by hun officieren over dat zij mee gesleept werden in een verraderlijke onderneming, aldus „Paris-Presse". Gisterochtend zijn 130 personeelsle den van het staalconstructiebedrijf N.V. Eland Brandt in Amsterdam-N. in staking gegaan. Zij zijn ontevre den over de wiustdelingsregeling, waarover de werkgevers- en werkne mersorganisaties in de metaalindus- strie vorig jaar overeenstemming hebben bereikt. Er werd reeds twee maal anderhalf procent van het loon uitgekeerd en volgende week zou de slotuitkering van drie procent volgen. De arbeiders van genoemd bedrijf vonden dit evenwel niet voldoende. In de loop van cle middag zijn ongeveer veertig arbeiders weer aan het werk gegaan. De bonafide vakbonden staan niet achter deze wilde staking. Prinses Irene naar Engeland Prinses Irene zal als vertegenwoor digster van de koningin en de prins de huwelijksplechtigheid van de her tog van Kent en mejuffrouw Kathe- rine Worsle.v in de kathedraal van York op donderdag 8 juni a.s. bij wonen. Weer post naar Algerije Het is weer mogelijk brieven en pak- ketpost naar Algerije te versturen, zo heeft de P.T.T. medegedeeld. Er moet echter rekening worden gehou den met; vertraging in de aflevering. Op weg naar huis Conferentie geen succes President Tsjombe van Katan ga, die dinsdag de rondetafel conferentie van Kongolese lei ders in Coquilhatstad verliet wegens onenigl/eïd met presi dent Kasavoeboe van de centra le regering, is gisteren voor zijn vertrek naar Elisabetlistad op liet vliegveld van Coquilhatstad door soldaten van liet nationale Kongolese leger gearresteerd. Later op de avond werd de pre sident van Katanga na tussen komst van de Kongolese minis ter van buitenlandse zaken Bomboko eu vice-premier Jean Bolikango van de centrale rege ring weer in vrijheid gesteld. Hij zou vanochtend naar Elisa betlistad terugkeren. In geheel Katanga werd na de arre statie de burgerlijke en militaire alarm toestand afgekondigd. Tsjombe had dinsdag op de confe rentie der Kongolese politieke lei ders drie eisen gesteld: verwerping van de tussen Kasavoeboe en de V. N. gesloten overeenkomst inzake de resolutie van de Veiligheidsraad waarin de V.N.-troepen in Kongo werden gemachtigd zo nodig geweld te gebruiken om een burgeroorlog te voorkomen, een protest bij de V.N. tegen aanvallen van Ethiopische V. N.-troepcn in Kabalo en dat alleen degenen die aan de eerste bijeen komst van Kongolese leiders in Ta nanarive hadden deeigenomen de huidige conferentie zouden mogen bijwonen. ...is het 40 jaar geleden, dat de destijds befaamde, 64-jari- ge Amsterdamse zwerver C. de Gelder („Had je me maar") met meer dan veertienduizend stemmen als kandidaat van de anti-stemplicht „Bond van Vrije Socialisten" tot lid van de Amsterdamse gemeente raad werd gekozen: ...krijgt Sierra Leone (West kust van Afrika) onafhanke lijkheid1. MINISTER KORTHALS IN EERSTE KAMER: Er is reden om dat deel van ons volk, dat geen sport op zondag wenst en ook geen sporttelevi- -r verlangt, Ithans zul- ■erliezen door een iel conflict, dat op dit ogen blik in het Nederlandse sport-televi- sïewereldje gaande is. De voetbalwedstrijd Nederland Hongarije te Boedapest wordt op zondag gespeeld en die wedstrijd zal volledig in Nederland op het beeld scherm verschijnen. Wel te verstaan het beeldscherm in het midden en het noorden van het land. Niet echter in het zuiden van het land. Dat zuiden Zeeland, Bra bant en Limburg zal alleen maar de tweede helft van de wedstrijd kunnen zien. De Belgische voetbalbond, die op zondag een normaal wedstrijd- program afwerkt en die het Bel- fische publiek tegen betaling voet- algenot verschaft, vreest namelijk, dat in België duizenden voetballief hebbers zondag geen kaartje voor een voetbalwedstrijd zullen kopen als er gratis thuis op het beeldscherm een voetbalwedstrijd Nederland Hongarije te zien is. In België kan men de Nederlandse televisie-uitzendingen via de zenders Goes en Roer mond redelijk goed opvangen. Op verzoek van de Belgische voetbal bond heeft nu de Nederlandse voetbalbond aan de Ne derlandse Televisie Stichting meege deeld, dat er bezwaar bestaat tegen de uitzending van NederlandHon garije voorzover die uitzending de Belgische kijkers zou bereiken op een tijdstip, dat in België nog voet balwedstrijden worden gespeeld. De Nederlandse Televisie Stichting heeft toen de volgende oplossing bedacht: de televisiezenders Goes en Roer mond mogen het eerste deel van de wedstrijd NederlandHongarije niet uitzenden: ze komen pas in actie als de voetbalwedstrijden in België zijn afgelopen en dan brengen ze alleen maar het tweede deel van de be wuste interlandwedstrijd. Daarover heerst in Limburg en Brabant heftige verontwaardi ging eri die verontwaardiging bestaat ook bij een groot deel van de Zeeuwse sportliefhebbers. Als er televisie-uitzendingen zijn in Nederland dan gaat het niet aan een deel van het kijkerspubliek daarvan uit te sluiten. Dat is onbillijk, dat is zelfs een soort dwaasheid. Deze dwaasheid is ontstaan door het monopolistische optreden van de voetbalbonden, die in hun zucht tot exploitatie van de portemonnee der voetballiefhebbers blijkbaar geen grenzen kennen... maar wél de Ne derlands-Belgische grens. Nimmer is tot op heden de Belgi sche televisie afgegrendeld voor de Nederlandse kijkers en nimmer zijn ook de Nederlandse televisie-uitzen dingen onthouden aan de bewoners van ons zuidelijke buurland. Die afgrendeling was blijkbaar voor behouden aan de sportwereld! En wanneer het nu maar zeker was, dat inderdaad het Belgische voetbal publiek zou wegblijven van de eigen sportvelden als het gratis naar Ne derlandHongarije kan kijken, dan zou men nog geneigd zijn het vóór en tegen van zo'n televisie-uitzending nader af te wegen. Maar dat staat helemaal niet vast! Men is in België alleen maar bevreesd voor 'n beetje schade en die vrees is al genoeg om te eisen, dat de televisie-uitzending wordt afgegrendeld voor Zuid-Neder land en België. aartegen past een protest en dat niet in de eerste plaats omdat het hier een sportkwestie be treft, maar om de algemene kant van deze zaak. De televisie is een communicatiemid del, dat zich steeds meer tot een in ternationaal medium ontwikkelt en dat niet afgegrendeld mag worden bij de landsgrenzen. Afgrendelen betekent een ernstige inbreuk op de menselijke vrijheid! 204e jaargang - no. 99 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kir.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 27 april '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minlm. p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546,adv.3647/3643)Middelburg,Markt51, tel.3841 (b.g.g.red. 2078/3169,adv.2375)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140(b.g.g, red.7853, adv.5213); Oostbuig. tel. 2395; Terneuzen tel.2116; Zlerikzee, red. tel. 2425. adm. tel.2094. Zeeuwse zaken kregen ruimer aandacht in ministeriëel antwoord (Van een onzer redacteuren) In een rustig, bijna twee uur durend betoog heelt minister Korthals woensdagmorgen antwoord gegeven op de vele vra gen, die de Eerste-Kamerleden liein hadden gesteld bij de behandeling van de waterstaatsbegroting voor 1961. De be windsman sneed ook tal van Zeeuwse zaken aan, waarbij hij soms wel wat vaag bleef, maar in enkele andere gevallen toch vrij concreet kon antwoorden. Dit laatste was onder meer liet geval over de bijdragewet Deltawerken. „Ik herhaal mijn toezegging, dat het wetsontwerp nog deze zittingsperiode dus voor halt' september zal worden ingediend bij de Twee de Kamer en ook in behandeling zal worden genomen", ver klaarde de bewindsman. Hij verwachtte niet, dat het wets ontwerp ter vervanging van de wet van 1870 op de ealamï- teuze polders voor Zeeland van belang gelijk met het wetsontwerp bijdragewet Deltawerken zal worden ingediend. „Liefst zou ik de behandeling in de Tweede Kamer op het zelfde tijdstip willen zien, maar ik twijfel eraan", aldus mi nister Korthals. Nadat de bewindsman eerst uit voerig op de verkeersverbindin gen was ingegaan, kwam hij in zijn antwoord op de eerste Zeeuwse zaak: de Oostcrschelde- brug. Over dit project van Gede puteerde Staten van Zeeland, waarover de Zeeuwse senatoren Geuze en Schorer vragen hadden gesteld, merkte de minister op: „Ik verzeker de geachte afge vaardigden dat ik het door rijks waterstaat uit te brengen rap port uitvoerig zal bestuderen en dat ik ook aandacht zal .-ichenken aan eventuele divergenties ten aanzien van de verkeersprogno- ses". De minister liet zich er niet over uit, wanneer dit rapport ge reed zal komen. In tweede instantie merkte de be windsman, naar aanleiding van een vraag van de heer Geuze, nog op, dat het brugplan op zakelijke wijze zal worden behandeld. Vrij uitvoerig ging de bewindsman in op de waterschapszaken. Hij her haalde zijn toezegging, dat de bij dragewet Deltawerken nog het ló pende zittingsjaar in behandeling zal komen. De minister heeft hier over nog advies gevraagd aan en kele colleges van Gedeputeerde Sta ten, die ten nauwste bij deze zaak zijn betrokken, alsmede aan belang hebbenden en adviescommissies, zo bleek verder uit zijn antwoord. Op dit ogenblik zijn er nog slechts en kele adviezen binnen. Over de inhoud van het ontwerp bij dragewet kon hij vooralsnog geen mededelingen doen. Hij wees er nogmaals op, dat de waterschappen niet niet een hogere Deltabijdrage /.uilen worden belast dan in redelijk heid zal mogen worden verwacht. Hij kon zeer goed de gedachte volgen van een van de kamerleden, dat sub sidie aan de waterschappen geen gunst moet zijn, niaar een recht. En daarmee is tegelijkertijd het gehele probleem van het waterschapbestel blootgelegd, merkte de minister op. Evenals enkele senatoren dit tot uit drukking hadden gebracht, wilde ook mïnistei Korthals naast de water schapwetgeving de betekenis van de provinciale wetgeving op de water schappen gestand zien. Calamiteuze polders „We zijn het er over eens, dat de wet van 1870 op de calamiteuze polders moet worden vervangen, want de huidige situatie is niet bevredigend. Dit komt onder meer tot uitdrukking bij de concentra tie van polders en waterschap pen", zei minister Korthals. Het desbetreffende wetsontweip zal ook zo spoedig mogelijk worden ingediend. „Deze zaak dient niet al te zeer bij de bijdragewet ach ter te blijven", stelde de bewinds man, die het meest voelde voor een gelijktijdige behandeling van beide wetsontwerpen in de Twee de Kamer. Hij had er echter wei nig vertrouwen in, dat dit laatste het geval zou zijn. Over de door de kamerleden Geuze en Schorer gesignaleerde moeilijkhe den bij de voorbereidingen van de polderconcentratie in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen merkte spreker op, dat er aanvankelijk wel enig verschil van mening bestond, maar dal van ongerustheid bepaald geen sprake is. De heer Geuze kreeg alsnog ant woord op zijn vraag wat de inschrij vingssom van de asfaltglooiing te Vlissingen is geweest: 4,1 miljoen. De bewindsman moest de heer Geuze toegeven, dat het soortelijk gewicht van asfalt lichter is dan van beton. Asfalt is echter een gesloten bekle- (Zie slot pog. 2 kol. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1