Albert Heijn Er nin nog 1383 prijzen te veroimien. De winnaars djn onder u! oproep Lïjmm aan AH-Kieners! BOTWINNIK BEREIKTE NA 2 KEER AFBREKEN REMISE MIDDELBURGSE BEJAARDEN DOEN AAN GYMNASTIEK DONDERDAG 27 APRIL 1961 P R OV i N UI ALE ZEEUWSE COURANT ADe beschikbare AH-Kienkaarten staan nu uitNieuwe worden niet meer uitgereikt En hier is het laatste AH-Kienspel (No. 12) Dit betekent dat nü de resterende 1383 prijzen hun rechtmatige eigenaars kunnen vinden. De winnaars zijn onder u! Wie-weet bent u er zélf een! Leg al uw AH-Kienkaarten op tafel en wees kien! NU OF NOOIT! ATTENTIE! Kienkaarten met een goede oplos sing moeten vóór 13 mei 1961 bij Bradfute, Postbus 629 te Haarlem binnen zijn Alle kienspellen verkrijgbaar in de AH-winkels Haal het onderste uit de kan. Speel nu al uw Kien kaarten niet alleen tegen AH-Kienspel No. 12 maar tegen alle AH-Kienspellen. Haal het vouwblad waarop alle 12 Kienspellen nog eens tezamen staan af gedrukt In de AH-win kels: „de winkels waar altijd iets nieuws gebeurt" Hier is AH-Kienspel Ho. 12 fè ik 1k it ik iklkik ik ik ik *k ikik ik ik ik ik ik ik ik ik ik Wieg stond in gasfabriek t K BEN Blij, dat ze veer- 1 tig jaar geduld met me gehad hebben!" Dat zegt de directeur van de gemeente lijke gasfabriek van Zierik- zee, de heer J. Baas, nu men a.s. zaterdag met een receptie zijn 40-jarig ambtsjubileum zal vieren. Want die veertig jaar vindt de heer Baas niet zo'n verdienste. Wat wel een verdienste was: hij wist met zijn gas de Zierikzeese huisvrouwen tot wanhoop te bren gen. De heer Baas levert namelijk propaan-lucht. Zijn bedrijf was het eerste in Nederland, dat hier op overschakelde. En nog altijd is Zierikzee een van de weinige plaatsen in Nederland, waar propaan-lucht uit de gas kranen stroomt. De enige in Zee land. Daarom kijkt men vanuit Zierikzee wat meewarig naar al les wat beneden de Oosterschelde voor gas doorgaat. Wel aardig, maar met propaan-lucht heeft het niets te maken. Men brengt er geen huisvrouwen mee tot wan hoop. Dat is slechts weggelegd voor een verheven gas als propaan-lucht. Dit gas jaagt alles in een omme zien tot het kookpunt. En vervol gens naar het overkookpunt. Toen in 1955 het Zierikzeese gas bedrijf op propaan-lucht over schakelde, dreven de keukens van de overborrelende melk. De haus se in de melkhandel was van kor te duur: na twee of drie zwart geblakerde pannen had iedereen het door. Dit was propaan, daar kon je niet vandaan. Er kwam niet één klacht. Uiteraard niet. Zierikzee pro fiteerde als eerste stad in Ne derland van een bijzonder fel gas, dat bovendien niet giftig is. Geen gevaar dus voor de verstikkingsdood als er ergens een kraan blijft openstaan. Men kon de heer Baas en de. stedelijke „gascommissie" slechts dankbaar zijn, dat men tussen het rampjaar 1958 en 1955 de fabriek moest toen worden herbouwd in overleg met de landelijke gasstichting be sloot van kolen op propaan over te stappen. Het was niet de eerste keer, dat de huisvrouwen van Zierikzee de heer Baas dankbaar waren. In het nieuwe kantoor aan de Scheepstimmerdijk hangt een groot gebrandschilderd raam de herinnering levend te houden aan wat de jubilaris van zaterdag in de oorlogsjaren voor Zierikzee heeft gedaan. „Aangeboden door de dankbare huisvrouwen voor de geleverde prestaties tijdens en na de oor log" staat er op te lezen. Het gas was „op de bon", werd ge- dis tribureerd. Waar te veel werd gebruikt, moest de gasmeter wor den weggehaald. Veertien dagen geen gas als strafmaatregel, de gehelmde overheid uit die dagen wilde dat zo. De heer Baas wist wel raad met die dingen. Toen de oorlog uit brak, had het bedrijf nog voor een jaar kolen. De bezetter zag die voorraden graag geregis treerd, maar de heer Baas voelde daar minder voor. Zo was het mogelijk, dat Zierikzee de gas distributie veel minder sterk voel de dan elders het. geval was en ook: dat de mensen op een extra „rantsoen" cokes konden reke nen. Voor de vorm moest er zo nu en dan eens ergens een gasmeter worden weggehaald. De heer Baas trad dan geheel in tegenstelling met zijn persoon lijkheid streng op. Hij brieste dan: „Het loopt de spuigaten uit met Uw gasver bruik. U moet het maar eens een tijdje zonder doen!" Dat stemde de bezetter mild. De Zierikzeeënaars ook. Die wis ten wel, dat slechts daar me ters werden weggehaald, waar de mensen een tijdje de stad uitgingen. Na deze „oorlogshandelingen", waarover de jubilaris zelf zegt: „We konden de mensen gelukkig goede diensten bewij zen", toonde de heer Baas zich een voorstander van overschake ling op propaangas. Bij het ramp herstel werden nieuwe installaties gebouwd, waarin het vloeibare profaan met lucht tot gas wordt vermengd. Het grootste compliment, dat men de heer Baas kan maken is: „Wat een prachtig gas hebt U hier". Het is zo goed, dat de men sen van het gasbedrijf „een sportief team, dat steeds voor de gebruikers klaarstaat" nieu we ingezetenen moeten waarschu wen voor calamiteiten op fofnui- zen en komforen. De Zierikzeese gasfabriek is in wezen een hypermodern bedrijf, waar buitenlandse experts tot uit Egypte toe herhaaldelijk hun licht komen opsteken. Sinds 1926 is de heer Baas directeur van dit bedrijf; per 1 mei 1921 kwam hij als opzichter en waar nemend directeur naar Zierikzee. De directeurszetel werd hem heel jong toevertrouwd: hij was toen 26. Maar dan ook een man, wiens wieg letterlijk in een gasfabriek stond. Zijn vader was namelijk ook gasfabriekdirecteur, in Edam, Volendam, Woerden en Bussum en de laatste stad was de geboor teplaats van de heer Baas. Daar om kan de heer Baas zonder te overdrijven zeggen: „Ik ben op een gasfabriek opgegroeid". Na zijn studie aan de technische school te Amsterdam en een „praktisch jaar" als volontair bij de „Stedelijke lichtfabrieken" behalve elektriciteit bok gas te Leiden kwam hij naar Zierik zee. Daar werd hij vijf jaar later, zonder dat er sollicitanten waren opgeroepen, door de gemeente raad tot directeur benoemd. Zaterdagmiddag, in „Mondra- gon" te Zierikzee, kan men nog eens ophalen, dat het een goed besluit was. Bij een brand in een twee verdlepln- nwoning in North Beach Park In de merikaanse staat Maryland zijn negen mensen uit één gezin om het leven ge komen. maakt u het leven goedkoper! ZESTIENDE PARTIJ SCHAAKTWEEKAMP Uitdager heeft nu een voorsprong van 10^2-5% De zestiende partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap scha ken tussen titelhouder Tal en uitda ger Botwinnik, die maandag na de 40ste zet was afgebroken, dinsdag werd voortgezet en na de 90ste zet weer werd afgebroken, is tenslotte in remise geëindigd. De stand is hier door 10Ye—5/z in het voordeel van Botwinnik. Tal, die met wit speelde, had als 41ste zet, die hij maandag onder couvert had afgegeven, gekozen Td3-dl. De 16e partij was in de navolgende stand afgebroken: wit: M. Tal, Kb2, De3, Td3, pionnen: a3, b4, e5, f4, g4 en h5. Zwart: dr. ir. M. M. Botwin nik, Kd8, Da6, Tc7, pionnen: d5, e6, f7, g7 en h6. Het verdere verloop van de zestiende partij luidt: Wit: Tal. Zwart: dr. Botwinnik. 41. Td3—dl. Kd8-c8; 42. De3-d3, Da6-b6; 43. Dd3-d4, Db6-b5; 44. Dd4-e3, Kc8-b7; 45. Tdl_d4, Db5- ft; 46. a3-a4, Dfl-g2f; 47. Td4-d2, Dg2-fl; 48. Td2-c2, Tc7xTc2f; 49. Kb2xTc2, Dfl-g2f; 50. Kc2-b3, Dg2x g4; 51. a4-a5, Dg4-dl schaak; 52. Kb3-b2, Ddl-fl; 53. De3-b6 schaak, Kb7-a8: 54. Db6-c6 schaak, Ka8-a7; 55. Dc6-c7 schaak, Ka7-a8; 56. Dc7- c8 schaak. Ka8-a757. Dc8-c7 schaak, Ka7-a8; 58. f4-f5, Dfl-el; Dc7_c8 schaak, ka8-a760. Dc8-c7 Belgische korfballers tegen Nederland Het Belgische korfbaltwaalftal, dat zondag 30 april a.s. in Deurne (bij Antwerpen) de tegenstander is van het Nederlandse korfbalteam, is als volgt samengesteld: Dames: M. Coppens-van Hove (R. Mercurius K.C.), L. Hugens-Schram (R. Mercurius K.C.), M. Verelst-van Meel (R. Mercurius K.C.), P. Ley- sen-Ceulemans (R. Scaldis S.C.), J. Allewijn-Laermans (Kon. A.K.C.) en M. Devocht-van de Wever (Meeu wen K.V.). Heren: Fr. Bal (Kon. Espero K.V.), J. van de Velde (R. Scaldis S.C.), Fr. Vranckx (Meeuwen K.V.), L. Saerens (Meeuwen K.V.), Edm. van Hove (Kon. K.C. Voorwaarts) en R. Hugens (R. Mercurius K.C.), EVEN NADENKEN schaak, Ka7-a8: 61. Dc7-c8 schaak, Ka8-a7; 62. Dc8-c5 schaak, Ka7-b7; 63. Dc5-b6 schaak, Kb7-a8; 64. Db6- c6 schaak, Ka8-a7; 65. Dc6-c5 schaak, Ka7-b7; 66. Dc5-d4, Del.e2 schaak; 67. Kb2-a3, De2-b5; 68. F5x e6, f7xe6; 69. Dd4-c3, Db 5-fl; 70. Ka3-a2, Dfl-e2 schaak; 71. Ka2-b3, De2-dl schaak; 72. Dc3-c2; Ddl-fl; 73. Kb3-a2, Dfl-b5; 74. Ka2-a3, Db5- fl; 75. Dc2-c3, Dfl-bl; 76. a5-a6 schaak, Kb7-a6; 77. Dc3-c6 schaak, Ka6-a7; 78. Dc6-d7 schaak, Ka7-b8; 79. Dd7xe6, Dbl-al schaak; 80. Ka3- b3, Dal-dl schaak; 81. Kb3-b2, Ddl, d4 schaak; 82. Kb2-a2, Dd4xb4; 83. De 6-g8 schaak, Kb8-c7; 84. Dg8xg7 schaak, Kc7-d8; 85. Dg7-f6 schaak, Db4-e7; 86. Df6-f4, De7-e6; 87. Ka2- b2, Kd8-e8; 88. Df4_a4 schaak. Ke8- f7; 89. Da4-f4 schaak. Kf7-e8; 90. Kb2-c2. In deze stelling werd de partij afgebroken. Botwinnik gaf zijn negentigste zet onder couvert af. 63. Horizontaal. 1. deel van de sche del, 2. couplet, 3. biet, 4. schilderij, 5. licht breekbaar, 6. aaien, 7. voor treffelijk. Vertikaal: 8. in verhouding, even matig. Vlissingse dammers - verloren in Den Bosch In de halve damfinale om het gewes telijk clubkampioenschap van Ne derland, waarin de kampioenstien- tallen van de provincies Limburg, Brabant en Zeeland tegen elkaar uit komen, werd in 's-Hertogenbosch de eerste wedstrijd gespeeld tussen Ex celsior uit Den Bosch en DJ.D. te Vlissingen. Deze eerste ontmoeting is een 128 nederlaag voor de Zeeuwse spelers geworden. De technische kwaliteiten van de Bossche spelers, waren vooral in de eindspelen beter. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt: Excelsior Den BoschD.I.D. Vlissin gen: J. HobbelenJoh. Lere 11; M. KochW. Heydra 02; N. Koe kenE. A. Schuitema 20; M. Slui ters—C. van Rijswijk 11; G. Glau- demans—J. N. de Vroom 11; J. de GalanP. Maas 11; W. van Esch Joh. de Smet 11; G. de RenH. de Vlieger 20; J. van LiemptP. Goedbloed 20; P. GruijtersL. Goedbloed 1—1. Zoals uit deze uitslag blijkt hebben de eerste 5 borden elkaar in even wicht gehouden n.l. 55. Doch aan de onderste 5 borden waren de Bos schenaren sterker. ELKE WEEK HALF UURTJE In conversatiezaal geref. rusthuis „Eén twee, hup twee, goed zo, één twee, één twee". Rustig weerklinkt de vriendelijke stem van mevrouw A. G. M. de Vvies-Draaisma door de conversatiezaal van het gerefor meerd rusthuis aan de Branderijmo- lengang te Middelburg, waar een groepje bejaarden tussen de zeven tig en de negentig jaar met enthou siasme de armen opzwaait. „Eén twee, hoger twee". De inspanning staat op de gezichten van de rust huisbewoners te lezen, maar aan op geven wordt niet gedacht. Nauwge zet volgen ze de aanwijzingen van hun lerares heilgymnastiek en mas sage, die elk zaterdagochtend de be jaarden lesgeeft. Sinds januari is gymnastiek in het rusthuis ingevoerd. Elke zaterdag ochtend een half uurtje, dat de rust huisbewoners intensief bezighoudt. Het initiatief tot deze lessen namen rusthuisvader en moeder Werkman, die hiermee het bestuur achter zich vonden. Aanvankelijk waren de be iaarden nogal sceptisch, maar in de afgelopen maanden heeft zich een kern gevormd, die in de ban van de gymnastiek is geraakt. Voor een belangrijk deel, en mis schien wel in hoofdzaak, is dit te danken aan mevrouw De Vries- Draaisma, die dit wekelijkse half uurtje voor de bejaarden tot een soort ontspanning heeft gemaakt, waaraan met plezier wordt deelge nomen. Makkelijk zijn de oefeningen niet, hoewel een groot deel hiervan zit tend gebeurt. Hierbij gaat het voor namelijk om de spieren die anders haast nooit gebruikt worden. Dank zij mevrouw De Vries-Draaisma wor- 'len zij echter nu elke zaterdagoch- !end duchtig aan het werk gezet. Op- zwaaien van armen, diep bukken, benen opzwaaien, armen zo ver mo gelijk naar achteren trekken en lo pen. Als rekruten „Flink met de voeten stampen en armen opzwaaien", zegt mevrouw De Vries-Draaisma tot haar pupillen", die dit geen twee keer gezegd be hoeft te worden. Als een groep re kruten marcheren de rusthuisbewo ners, die er kennelijk plezier in heb ben, door de conversatiezaal. Dit ple zier in de gymnastiek komt ook tot uiting tijdens de korte rustpauzes als de kwinkslagen over en weer „vliegen". Want niet alleen de spie ren, maar ook de geest moet fit blijven. Hoewel de spieren lang niet zo lenig meer zijn als vroeger, wordt deson danks in korte tijd nog 'n programma afgewerk, dat menig jongeling naar adem zou doen happen. De resulta ten liegen er dan ook niet om, want zoals rusthuismoeder mevr. Werk man verklaarde, kunnen de bewo ners veel beter uit-de-voeten dan voordien. Mevrouw De Vries-Draaisma geeft aan twee groepjes bejaarden les: 'n groepje- gevorderden en enige, die minder goed uit de weg kunnen. Het belangrijkste is echter, dat zij meedoen, want gymnastiek houdt fit en dit geldt ook als men wat ouder wordt. „Hup twee, hoger twee". De spie ren zijn wel niet zo soepel als vroegermaar ondanlcs deze han dicap volgt het merendeel van de bejaarde bewoners van het gere formeerd rusthuis aan de Brande- rijmolengang te Middelburg het wekelijkse gymnastiekhalfuurtje van mevrouw A. G. M. de Vries- Draaisma. Foto P.Z.C.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17