PROVIKCIALE ZEEUWSE COURANT OPSTAND IN ALGERIJE GEËINDIGD Meer spoed met bijdragewet voor de Deltawerken Generaal Salan dood Challe gearresteerd Soekarno vond geen steun bij Kennedy ALGIERS NA GEVECHTEN VRIJ VAN REBELLEN LEGER KOOPT FRANSE TANKS Vandaag... V.S. OVERWEGEN BOYCOT-ACTIE TEGEN CUBA DE GAULLE OVERWINNAAR Bezoek aan V.S. geëindigd Geen verklaring over kwestie Nieuw-Guinea De bal Tsjombe loopt uit conferentie weg NIEUW GESPREK OVER K.L.M.-LIJN 0PV.S. W0N1NGB0UWN0TA 2 MEI IN KAMER 204e jaargang - no. 98 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. 'van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: w. de Pagter. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 26 april '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissüigen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3548, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 81, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel. 2116; Zlerlkzee, red. tel. 2425. adm. tel.2094. PRESIDENT DE GAULLE .overwinnaar (Van onze Haagse redactie) Het eerste legerkorps zal wor den uitgerust met de lichte Franse verkenningstank van het fabrikaat AMX. Deze tanks het aaptal is vooralsnog on bekend zullen de verouderde Chaffee-tanks vervangen. Dit langverwachte besluit is thans eigenlijk nog vrij onverwacht geval len. De order, ter grootte van tien tallen miljoenen gulden, is inmiddels geplaatst. In gezaghebbende leger- kringen wordt verwacht maar ze kerheid hieromtrent bestaat beslist nog niet dat in de toekomst door de minister van defensie eveneens besloten zal worden tot de aanschaf van gepantserde rupsvoertuigen voor het vei'vocr van infanterie, lichte tanks voor commandovoering en zgn. selfprop.elled guns (zware artil lerie op rupsonderstel) van hetzelfde Franse merk. Beraad hierover is nog gaande. Vqpr het aanschaffen van materieel voor de mechanisering en motorisering van het legerkorps is op de begroting voor 1961 een ^bedrag van 109 miljoen uitgetrokken. Naai- deskundigen schatten zal min stens nog een bedrag van 10Ó mil joen beschikbaar worden gesteld voor realisering van het gehele mo dernisatieplan van het legerkorps. is het 250 jaar geleden, M H dat de bekende Schotse wijs- geer, historicus en scepticus Ji David Hume, de grootste ver- tegenwoordiger van het empi- risme, te Ninewells bij Edin- burgh werd geboren. wordt de befaamde Ame- 1= rikaanse zakenman Paul G. Hoffman, die in 1950 ons land m bezocht als administrateur van het Marshall-plan te Pasadena ff Californie) 70 jaar. ff lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltl Het Witte Huis lieeft gisteren bekendgemaakt, dat de regering van de Verenigde Staten op het ogenblik de middelen bestudeert voor het toepassen van een al geheel embargo op de Ameri kaanse handel met Cuba. Er is echter nog geen beslissing ge nomen. De perschef van het Witte Huis, Sa linger, heeft meegedeeld, dat een be spreking van een algeheel embargo op het goederenverkeer reeds enige tijd gaande is, maar nu „verscherpt" is door de jongste crisis in de kwes- tie-Cuba en dé mislukte poging van anti-Caslro-troepen om door een landing in Cuba het bewind van Cas tro omver te werpen. ALGERIJE IS WEER VOOR DE GAULLE. De opstand dei- generaals is mislukt. Gisteravond hebben de rebellen plotseling Constantine, Oran en een gedeelte van Algiers ontruimd. Gene raal Salan heeft zelfmoord gepleegd. De voornaamste opstandelingenleider, de generaal van de luchtmacht Maurice Challe, is gearresteerd. Op het Forum, het grootste plein van Algiers, braken kort na middernacht ge vechten uit tussen aanhangers van De Gaulle en parachutisten, die nog stand hielden. Radio Algiers was toen reeds bezet door Franse marine-eenlieden. De normale uitzendingen van de zen der werden hervat. Een vierdaagse opstand van rechts- gezinde legereenheden in Algerije, waardoor de regering De Gaulle met de ondergang werd bedreigd, is gis teravond binnen een uur ineenge stort. Een der vier leiders van de opstand, generaal Raoul Salan, heeft zelf moord gepleegd. Zijn collega, generaal Maurice Challe, heeft zich overgegeven aan de loyalistische troepen. Het lot van de twee andere generaals die de opstand leidden, Jouhaud en Zeiler, was vanochtend vroeg nog niet be kend. Opstandige parachutisten die vier dagen lang Frankrijk in de ban van de ernstigste crisis sinds het einde van de tweede wereldoorlog hadden gehouden, zijn uit Algiers teruggetrokken. Het radiostation in de Algerijnse hoofdstad meldde dat de toestand „weer normaal" was. Kort voor middernacht her vatte het station dat gedurende de vier dagen van de opstand on der het beheer van de rebellen had gestaan, zijn normale pro gramma's. Straatgevechten Het hoofdpostkantoor te Parijs be richtte omstreeks middernacht dat er in de straten van Algiers gevoch ten werd. Men wist echter niet tus sen wie en wie, maar naar alle waar schijnlijkheid hadden de regerings getrouwe troepen enige tegenstand ontmoet toen zij het centrum bin nentrokken om de terugtrekkende parachutisten te vervangen. Zondag waren alle vier leiders van de opstand reeds ontdaan van hun rang bij deereet van generaal De Gaulle. Zij hadden de waarschuwing gekregen dat zij „volgens de Franse wet" zouden worden gestraft. Gisteren hadden de parachutisten de steden Oran en Constantine reeds ontruimd en waren zij naar hun kazernes teruggekeerd. Zij GENERAAL SALAN dood GENERAAL CHALLE gevangen Bejaarde komt om door gasverstikking De 73-jarige alleenwonende D. Se- meins ..uit Purmerend is gistermor gen levenloos in zijn woning aange troffen. Uit een onderzoek is geble ken, dat de man vermoedelijk al maandagmorgen door gasverstikking om het leven is gekomen. Robot maakte geen ruimtereis Ecu Amerikaanse poging om een robot In een cabine een baan 0111 de aarde le laten maken is gisteren mislukt doordat de draagraket, een Atlas, die op de basis Cape Canaveral weid afgeschoten na veertig seconden ontplofte. De proef was een generale repetitie voor de pogingen om, als onder deel van het Mercury-project, binnen twee weken een mens in de ruimte te brengen, die evenwel nog niet in een baan om de aarde zou worden gebracht. Deze ruimtevaarder zou alleen een grote boog beschrijven. Voor de lancering van een mens zou ccn andere draagrakcl, een Redstone, worden gebruikt. bleven echter heèr en meester in het centrum van Algiers tot laat in de avond. Orde hersteld De Franse staatsradio-omroep riep later vanuit Algiers om dat de straat gevechten in Algiers waren beëin digd. Een omroepster van radio-Al giers meldde vanochtend dat wet en orde thans in Algiers worden her steld. Uit te Londen opgevangen radiobe richten blijkt dat de boodschap van president De Gaulle aan de Franse strijdkrachten in Algiers vanochtend voor radio-Algiers is voorgelezen. Bevrijd De Franse minister van openbare werken, Robert Buron, de Franse op perbevelhebber in Algerije, generaal Fernand Gabiez, en de gevolmach tigde minister voor Algerije Jean Morin, zijn bevrijd. Zij waren door de opstandelingen gevangen gehou- in een kamp in Sala in de Sahara. Dinsdag is de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, na zijn bezoek aan de Ver enigde Staten, met het m.s. Rotter dam" in Nederland teruggekeerd. Foto: Nadat de minister aan boord van het schip een langdurige pers conferentie had gegeven, werd hij op de kade in Rotterdam o.a. verwel komd door Jacoba van Beieren „Vrouwe van de Keukenhof". ftdfitli l|K Aan het eind van liun bespre king hebben president Kennedy van de V.S. en president Soe karno van Indonesië een verkla ring uitgegeven, waarin niet wordt gesproken over Neder lands NieuW-Guinea. Volgens woordvoerders in Washing ton hebben beide leiders iets van him verlangens moeten laten varen. Soe karno had gehoopt van Kennedy een duidelijke verklaring te zullen krij gen in de kwestie Nieuw.Guinea, maar Kennedy heeft die niet gege ven. Kennedy hoopte van Soekarno de verzekering te zullen krijgen, dat Indonesië akkoord zou gaan met in ternationalisatie van het probleem Nieuw-Guinea, of onder beheer stel ling van de V.N. Maar de dag voor dat Kennedy en Soekarno aan de conferentietafel plaatsnamen, zei Soebandrio, dat Indonesië slechts met V.N.-bemoeienissen akkoord zou gaan, als deze zouden leiden tot overdracht van het omstreden ge bied aan Indonesië. Dat was welis waar een duidelijke verklaring van Indonesië ten aanzien van de rol van de V.N., maar het was niet wat Ken nedy zocht. De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Soebandrio verklaarde, dat Nieuw-Guinea het belangrijkste onderwerp van be spreking was geweest tussen bei de staatslieden. President Soekar no is inmiddels naar Mexico ver trokken. President Moisje Tj'sombe van Katanga is uit de conferentie van Kongolese politici te Co- quilhatstad gelopen en heeft gezegd er niet te zullen terug keren zolang geen antwoord is gegeven op zijn ultimatum dat president Kasavoeboe zijn ak koord met de V.N. moet bre ken indien hij Tsjombes mede werking op prijs stelt. Tsjombe is niet uit Coquilhatstad vertrokken: hij zal echter niet aan de werkzaamheden van de conferen tie deelnemen zolang zijn eisen niet zijn ingewilligd. Tsjombe had Kasa voeboe eergisteren al gewaarschuwd. Zijn vertrek wekte daarom geen ver bazing. EERSTE KAMER DRINGT AAN OP VWV\\\\^A/VV\VVVVWVVWVVVVW^^VVVWVVWWVVWV Zeeuwse zaken aan de orde bij begroting van rijkswaterstaat (Van een onzer redacteuren) De Eerste Kamer heeft zich gistermiddag en een groot deel van de avond uitvoerig beziggehouden met de behandeling van de begroting van Waterstaat voor 1961, waarbij verschillende spre kers bijna een vol uur of zelfs nog langer aan het woord waren. Niet minder dan twaalf sprekers stortten een lawine van vragen uit over ministerKorthals. Er passeerde een groot aantal Zeeuwse zaken de revue en het waren bepaald niet alleen de Zeeuwse Kamerleden, ir. M. A. Geuze en jhr. mr. T. A. J. W. Scliorer, die zich geroepen voelden de Zeeuwse Water staatsza ken te bepleiten. En dat was op zichzelf al een hele waslijst: on der meer de bijdragewet Deltawerken, die naar de zin van ver schillende Kamerleden toch wel wat al te lang op zich laat wach ten, het brugproject over de Oosterschelde, de schadevergoeding ex art. 8 Deltawet, het Kanaal Gent-Terneuzen, de inpoldering- van het Land van Saeftïnge en het Kreekrakplan. De minister komt vanochtend (woensdag) om half elf aan het woord. Het Zeeuwse C.H.-Kamerlid Geu tje opende het spervuur van vra gen op de minister. Met voldoe ning sprak hij over de beslissing van de minister om de oesterproef in het Veerse Gat te laten door gaan en over de uitspraken van de bewindsman inzake hot Sloe- plan. Niet minder dan achttien punten had hij op zijn „verlang lijstje" staan en daaronder waren uiteraard tal van Zeeuwse zaken. Ir. Geuze was de eerste, die de brug over de Oosterschelde „ter tafel bracht". De minister weet er weinig of niets over te zeggen, terwijl hij toch weet hoe noodza kelijk het ls, dat met de voor bereidende werkzaamheden kan worden voortgegaan, merkte hij op. Als een zo „zuinige" provin cie als Zeeland het aandurft een tolbrug te bouwen, inplaats van verbetering van de veerdiensten, twijfel ilc er niet aan of de zaak zaluitermate conservatief, in de góede zin des woords, zijn beke ken, aldus ir. Geuze. Hij achtte een vaste verbinding over de Oosterschelde provinciaal en na tionaal een zeer positief punt. „Im mers, er ontstaat dan een verbinding waardoor de werken in het Sloo en elders in Zeeland nog meer nut zul len afwerpen dan eertijds kon wor den verwacht". Levensader Ook jhr. Scliorer (p.v.d.a.) lag de Oosterscheldebrug na aan het hart. Hij stelde, dat in het te ontsluiten Delta-gebied deze centrale weg als een levensader wordt gezien. Hij merkte op dat de regering, nu er 2 Va tot 3 miljoen gulden voor de Delta werken wordt uitgegeven, er naar moet streven om liet te ontsluiten gebied in alle opzichten voor de na tionale economie zo rendabel moge lijk te maken. Welnu, hier is een brugplan, dat bepaald geen „gewes telijke hobby" is en dat door het ge west zal worden gefinancierd, mede door tolheffing, riep hij uit. Hij vroeg de minister te willen bevorderen, dat zo spoedig mogelijk rapport hier over wordt uitgebracht door het mi nisterie van verkeer en waterstaat, opdat geen onnodige vertragingen ontstaan met aannemingsmaatschap. pijen, die bij de voorbereidingen van dit project zijn „geïnteresseerd". Hoe ook tenslotte de merites van deze zaak zullen moeten worden be schouwd, zij is te belangrijk dan dat de vertragingen aan de mogelijkheid van verwezenlijking afbreuk zou den doen, betoogde jhr. Schorer, die de minister vroeg in deze bespoedi ging van de besluitsvorming te be vorderen. Als in de Verenigde Staten presi dent Kennedy zo van de ene ad viseur naar de andere snelt en uiteindelijk ook hog .eens gaat pra ten met zijn voorganger Eisenhower en met diens voorganger Truman, dan zou men in alle gemoedelijkheid de vraag kunnen stellen wie het eigenlijk voor het zeggen heeft in de Verenigde Staten en waar het beslissende (machts)woord wordt ge sproken. En dan dringt zich de her innering op aan wijlen president Roosevelt, die in zijn „praatjes bij de haard" de idealistische voorstel ling wekte, dat hij en zijn ministers en het Amerikaanse parlement slechts paarden waren, die voor de wagen van het Amerikaanse volk liepen. Dat volk hield zelf de teugels en had dus demacht. Waarmee Roosevelt op hoffelijke en diploma tieke wijze een direct antwoord ont week. Toch is die machtsvraag soms klemmend. Gisteren werd 't jaar verslag van de Nederlandsche Bank gepubliceerd en zo'n verslag doorbladerend zou men de vraag kunnen stellen wie de beslissende woorden spreekt bij de leiding van Nederlands finan- cieel-econom isch levenZijn het de ministers De Pous en Zijlstra? Spreekt het kabi net De Quay het laatste woord Hakt het Nederlandse parlement de laatste knopen door? Het antwoord kan alleen maar zijn. dat bij al die figuren c-n instanties wel een deel van de macht ligt, maar dat toch heel veel macht ligt bij de leiding van de Nederlandsche Bank. En als dan de president-directeur van de Nederlandsche Bank zich ge heel achter de Nederlandse rege- ringspolitiek stelt voor wat de nogal omstreden revaluatie van de gulden betreft, mag men gerust overwegen of hij nu het regerings beleid verdedigt dan wel zijn eigen beleid. Datzelfde geldt wellicht als hij con stateert, dat het economische en mo netaire beleid van de regering In 1960 zeer succesvol is geweest. Hij heeft daarbij ongetwijfeld een be hoorlijke vinger in de pap gehad en een groot deel van de verantwoorde lijkheid gedragen. Waarmee alleen maar gezegd wil zijn, dat men zulke loftuitingen soms met een glimlach moet le zen omdat hier regering en piesi-" dent van de Nederlandsche Bank elkaar de bal van het succes op wel willende wijze toespelen. Dat het succes er is staat overigens vast en het maakt dit jaarverslag van de Nederlandsche Bank wel tot bijzonder aangename lectuur voor hen, die de moeite nemen zich door dit boekdeel heen te worstelen. Bijdragewet Bij zijn beschouwing over de bijdra gewet Deltawerken bracht jhr. Scho rer ook de polderlasten in Zeeland e Nederlandse ambassadeur te Washington, dr. Van Royen, beeft het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren meegedeeld dat Nederland het aanbod tot her opening van de luchtvaartonderhan- delingen aanvaardt. Vermoedelijk zal in de tweede week van mei de eerste bespreking gehou- i worden. (Van onze parlementaire redacteur) Volgende week dinsdag 2 mei zal de nota van de minister van volkshuis vesting en bouwnijverheid, mr. Van Aartsen, over de uitbreiding van het aantal gesubsidieerde woningen met 2500 en de inkrimping van het aan tal in de zogenaamde vrije sector te houwen woningen in het bouwpro- gram 1961 in het openbaar in de Tweede Kamer behandeld worden. ter sprake. Hij vroeg de minister of het in de bedoeling ligt het wetsont werp nog dit jaar in te dienen. De waterschappen en andere belangheb benden zien allang naar dit ogen blik uit, zei hij. Het uitblijven van de wet schept ongerustheid, betoog de hij, een uitspraak, welke tevoren ook de heer Geuze had gedaan. „Een en ander blijkt onder meer uit de weinige geneigdheid van Oost- Zeeuwsch.Vlaanderen om medewer king tc verlenen aan de voorberei dingen door Gedeputeerde Staten in zake de poldereoncenfratïe in dit ge bied". De heer Schorer stelde de mi nister voorts de vraag of deze bij na dere beschouwing niet kan overwe gen een algeméne bijdrageregeling voor Zeeland tot stand tè brengen, teneinde te bereiken, dat de jaarlijk se kosten van de waterkeringen niet boven bet plafond zullen stijgen, ge vormd door 10% van de pachtwaar de van de gebouwde eigendommen en 5% van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen. Een dergelijke algemene bijdrage regeling zou een afdoende rege ling kunnen betekenen vooi* de oplossing van het vraagstuk der calamiteuze polders, meende hij. Ook na het afsluiten der zeear. (Zie slot pag. 8 kol. 5)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1