SCEPTISCH TEGENOVER REKLAME KON Montreux gereed voor wereld-t.v.-festival Grote tragiek voor kleine mensen Hamburg-Barcelona op het scherm TSJECHO-SLOWAKIJE TEGEN MEXICO SALARISACTIE BIJ OMROEP EN T.V. T.V.-ploeg van VARA terug uit Australië c)-\ore\i, ^ïett en.... scven VANDAAG GEEN PLAATS VOOR T.V. IN NIEUW FRANS RADIOPALEIS Herder, laat je (rode) schaapjes gaan RAAD SLENAKEN CONTRA BURGEMEESTER Marine-selectiecentrum naar Hilversum punm^rMjmutan Flink inkomen meestal in circussen WOENSDAG 26 APRIL 1961 PROVINCI ALE ZEETJWSE COURANT IS Tweede helft van mei De tweede lielft van mei wordt in Montreux (Zwitser land) het eerste wereldtele- visiefestival gehouden, dat gezien de opzet een grootse manifestatie belooft te wor den. Er is een internationale beurs, een internationale symposion en een internatio nale wedstrijd aan verbon den die in de periode van 15 tot 27 mei van Montreux een televisiestad zullen maken. Gedurende de hele periode van het festival wordt een internatio nale handelbeurs en tentoonstel ling gehouden, die de naam „In ternational Television Equipment Exhibition" heeft meegekregen en die onder auspiciën van de stad Montreux staat. Op deze beurs zullen een groot aantal landen laten zien, wat zij met televisie kunnen bereiken op we. tenschappelijk en cultureel ge bied. Tot nog toe hebben West- Duitsland, Japan, de Verenigde Staten, Zwitserland, Engeland en Frankrijk toegezegd op deze beurs vertegenwoordigd te zijn. Symposion De „International Telecommuni cation Union" heeft op verzoek van het festivalcomité een inter nationaal symposion georgani seerd, dat van 17 tot 21 mei in het Palace Hotel te Montreux wordt gehouden. In ochtend- mid dag en avondzittingen zullen des kundigen uit alle delen van de wereld inleidingen houden over de technische, opvoedkundige en ruimtevaartkundige mogelijkhe den van de televisie. Onderwerpen die aan de orde zullen komen zijn o.a. kleuren televisie, toekomstige televisie kunst en wetenschap, studiotech nieken, camera, en televisieregi- stratiemogelijkheden. Een speciale zitting is gewijd aan de rol en mogelijkheden van com merciële televisie. Bovendien zul len de deelnemers excursies ma ken naar de tentoonstelling en naar de t.v.-studio's van Lausan ne. Dit vierdaagse symposion staat onder voorzitterschap van Gerald C. Cross en wordt voorbereid door oen werkgroep onder voor zitterschap van John M. Gayer, lid van de „International Frequen cy Board". Wedstrijd Aansluitend, van 22 tot 27 mei, wordt een internationale televisie programmawedstrijd gehouden, waaraan uitsluitend officiële t.v.- organisaties mogen deelnemen. Er kunnen alleen amusements-' programma's aan de wedstrijd deelnemen en elk programma mag niet korter dan vijftien en niet langer dan zestig minuten duren. Een jury van zeven leden zal de programma's in besloten voor stelling beoordelen, vijf van de juryleden worden door de Zwit serse radio, en televisieomroep aangewezen, twee door de stad Montreux. Het winnende programma krijgt niet alleen het predikaat „De gouden roos", maar levert boven dien voor de betreffende t.v.-or- ganisatie 10.000 Zwitserse fran ken op. Voor de programma's, die de tweede en derde prijs in de wacht slepen, ligt de zilveren en bron zen roos gereed. Na de uitslag zullen de drie winnende program ma's in verschillende zalen te Montreux in het openbaar wor den vertoond. Vanmiddag wordt in het kader van de strijd om de Europabeker de voetbalwedstrijd Hamburg Barcelona gespeeld. De Westduit- se televisie zendt deze wedstrijd rechtstreeks uit van 17.25 tot 19.15 uur. De N.T.S. neemt deze reportage over. In verband met deze extra uit zending van de N.T.S. zal het A.V.R.O.-kinderprogramma die middag om 16.45 uur beginnen. De N.T.S. zal zaterdag 29 april een rechtstreekse reportage over nemen van de interland voetbal wedstrijd TjechoslowakijeMexi co, die in Praag wordt gespeeld. Verslaggever is Aart van Leeu- Oost-west Een zeer groot aantal landen heeft al voor de wedstrijd inge schreven, waaronder opvallend veel van achter het IJzeren Gor dijn, en in Montreux kan men dus een unieke confrontatie meema ken tussen oostelijke en westelij ke amusementsprogramma's. Wat de niet-communistische wereld betreft komen programma's uit België, Frankrijk, West-Duits- In de AVRO-rubriek „muziek-mo- zaiek" ontving Willem O. Duys enige prominente pianisten. Foto: de rollen omgedraaid. De gastheer aan de vleugel, terioijl (v.l.n.r.) Felix de Nobel, Eduardo del Pueyo en Theo Bruins luiste' ren. land, Noorwegen. Italië, Japan, Zweden, Zwitserland, Engeland (behalve de BJB.C. doet ook het commerciële station Association Rediffusion Ltd. mee) en Neder land mee. Van communistische zijde worden programma's inge stuurd door de Sowjet-Unie, Po len, Hongarije, Bulgarije en Oost- Duitsland. De inschrijving is op dit ogenblik nog niet gesloten en de kans is groot, dat nog meer landen zich als deennemer zullen melden. De Nederlandse Televisie Stich ting zal met twee programma's een gooi doen naar „De gouden roos". Dick van Bommel zet spe ciaal voor deze gelegenheid een gevarieerd programma in elkaar, waaraan o.a. de internationaal befaamde goochelaar Fred Kaps zijn medewerking zal verlenen. De Nederlandse kijker zal op 1 mei in het nationaal programma ter gelegenheid van de verjaar dag van koningin Juliana met de Nederlandse inzending kennis kunnen maken. De tweede inzen ding zal worden gekozen uit tele- reeordings van al ingezonden pro. gramma's van de omroepvereni gingen. Bij de N.T.S. is men hard aan het selecteren geslagen, een werk waar men dezer dagen mee klaar zal zijn. Het is duidelijk dat de concurrentie in Montreux zwaar zal zijn en dat we wat de uitslag' betreft geen al te hoge verwachtingen moeten koesteren. In de tot de laatste stoel bezette grote zaal van Hotel Jans in Hil versum hebben maandagavond en maandagnacht de in vaste dienst van de N Jfc.U. en omroepverenigin gen werkende musici en vocalisten vergaderd. Deze vergadering zo wordt van de zijde van de Neder landse Toonlcunstenaarsbond me degedeeld verklaarde zich volle dig solidair met de actie, die door het overige omroep- en televisie- personeel wordt gevoerd. Het beleid van het bestuur van de Nederlandse Toonkunstenaarsbond ten aanzien van de nieuwe salaris- voorstellen voor musici en voca listen werd goedgekeurd. Het be- r., ol In,r>ir-ts stuur werd qpgedragen om zo RADIO- EN T.V.-RUBRIEK spoedig mogelijk besprekingen te voeren met de N.R.Ü. Binnen 14 dagen zal opnieuw vergaderd wor den om de resultaten van de on derhandelingen te bespreken. Gisterochtend zijn op Schiphol Net ty Kleywegt-Rosenfeld, Pier Ta- nia, Frans Verhey (cameraman) Nick Hartog (geluidstechnicus) een reis van een maand door Australië in ons land terugge keerd. Het doel van de reis was filmmateriaal mee terug te nemen om voor de VARA-t.v. het vader land een indruk te geven hoe de geëmigreerde Nederlanders in Australië leven. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Televisie De Nederlandse televisieavond, verzorgd door de K.R.O., wordt voornamelijk besteed aan de ope rette „Die lustige Witwe" van Franz Leliar. Dit zangspel wordt in de nieuwe Tilburgse schouw burg opgevoerd door het operette- Op cIc Quay de Passy in Parijs wordt hard gewerkt aan de vol tooiing van een reusachtig gebouw voor de Franse omroep R.T.F., dat huisvesting zal bieden aan de radio. Pas telaat heeft men zich gerealiseerd dat tien jaar geleden bij de bouwplannen niet werd gerekend met de groei van de televisie en deze zal hier dus geen onderdak kunnen vinden. Op zichzelf lijkt dit niet zo'n alarmerend bericht, maar intussen is de televisie zo sterk ontwikkeld, dat men zich in het huidige tele visiegebouw van de R.T.F., gelegen aan de Rue Cognacqjay. geen raad meer weet. Alle mogelijke ruimte is hier benut en 'zelfs de toiletkamers moes ten als kantoren worden ingericht. In één toiletzaal, waarin zich vijf vaste wastafels bevinden, zitten twaalf televisiemedewerkers en vier stenotypistes dagelijks te werken. Het is echter onmogelijk, iets van het in aanbouw zijnde radioge bouw af te staan voor de sectie televisie, want ook de radio is op het ogenblik heel summier behuisd en het interrieur van het nieuwe gebouw is totaal ongeschikt voor televisie-doeleinden. De overheid heeft zeer veel geld gestpken in dit gebouw aan de Quay de Passy. Dc kosten gaan nog boven die voor de nieuwe lucht haven van Orly uit. gezelschap van het Theater am Domhof te Osnabrück. In de pau. ze vraagt „Onze arme rijke taal" onze aandacht. De Vlaamse televisie brengt om half negen haar feuilleton „Schip per naast Mathilde" en om tien over negen „Belangrijke feiten uit de geschiedenis van de 20e eeuw", waarin deze keer een filmmontage wordt gegeven over de evolutieleer. Om vijf over half tien tenslotte de zevehde reportage van Omer Grawet en Fons Robberrechts over „Kongo nu". Radio In het V.P.R.O.-programma wordt via Hilversum I om half acht een gesprek gehouden tussen Pierre Janssen en Paul Citroen over een portret, dat deze Haagse kunst schilder van de journaliste Bibeb (zelf echtgenote van een Haagse kunstschilder) heeft gemaakt. Om vijf voor negen in het VARA- programma „De voorbijganger", een hoorspel van Anton J. Kool mees. Over de andere zender kan men in het N.C.R.V.-programma om tien over half twee 's middags luisteren naar werken van de Russische componist Serge Pro- kofjef. naar aanleiding van het feit, dat deze 70 jaar geleden werd geboren. Om tien voor acht op namen van het Concertgebouw orkest o.l.v. Eugen Jochum met medewerking van Hans Richter- Haaser, piano. Onder andere wordt het Concert voor piano en orkest in es van Mozart uitge voerd. Een Oostduitse herder is met zijn kudde van 500 schapen de grens naar West-Berlijn over gevlucht. Ondanks de luide m s protesten van de Oostduitse §1 grenspolitie stapte de herder de grens over, gevolgd door de belhamel van de kudde, die er ff gehoorzaam achteraan kwam. Zowel herder als kudde kreeg asiel. De herder ging naar een vluchtelingenkamp en zijn schapen werden aan de zorgen van een Westberlijnse boer j| f§ toevertrouwd. liiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiilillliilllliliiiiliiiiiiiliiiiiiiiiiliillllllllilllillH Chinese beulen martelen Castro's krijgsgevangenen De president van Guatemala, Miguel V Digoras, heeft verklaard dat Cu baanse rebellen die verleden week bij de mislukte invasie gevangen zijn genomen, door Chinese communisten, in dienst van het regime van Castro, op onmenselijke wijze worden gemar teld. Digoras zei dit in een officieel com muniqué, waarin een bericht van een amateur-zender op Cuba was aange haald, volgens welke de gevangenen onderworpen werden aan „verschrik kelijk martelingen" om hen „fantas tisch verklaringen" te ontlokken. „De Chinese communisten in Cuba", aldus het communiqué, „hebben niet alleen de T-34 Sowjet-tanks (tegen de rebellen) bestuurd, maar zij heb ben ook speciale martelkamers inge richt. „De Cubaanse gevangenen, die na de landing werden gepakt, toen zij op weg waren naar het Escambray-ge- bergte, ondergaan werkelijk extre me martelingen om hun fantastische verklaringen te doen afleggen, vooral om de schuld te werpen op de Ver enigde Staten en Guatemala en an dere Latijns-Amerikaanse landen. „Zelfs de Cubaanse cipiers werden met afchuw vervuld door hetgeen zij deze buitenlanders met het vlees en de zenuwen van de gevangenen zagen doen. Doe alstublieft iety', al dus de amateur-zender, aangehaald in het communiqué. Met vier tegen drie stemmen heeft de gemeenteraad van Slenaken beslo ten de burgemeester, de heer A. H. L. Speetgens, ontslag te verlenen als gemeentesecretaris. De burgemeester heeft meegedeeld van dit raadsbesluit in beroep le zullen gaan bij de Iiroon. Sedert vorig jaar zijn; er moeilijkhe den tussen de burgemeester en de uit zeven leden bestaande raad. Ken oppositiegroep van'vior leden is tegen, wat zij noemt, het eigenmach tig optreden van de burgemeester. De verwijten zijn onder meer gericht te gen het feit, dat de burgemeester in de eerste acht maanden van 1960 geen enkele raadsvergadering heeft willen beleggen. Ook zou de burgemeester niet of veel te laat raadsbesluiten uit voeren. De commissaris van de koningin in Limburg, dr. F. J. M. A. H. Houben, heeft reeds enige tijd geleden bemid deling verleencT ter oplossing van de problemen. Het marine-selectiecentrum verhuist eind oktober van Voorschoten naar Hilversum, waar het zal worden op genomen in het marineopleidings- kamp. De afzonderingssfeer, nodig voor de medische en psychologische keuring, zal in het M.O.K.-Hilversum gehandhaafd blijven. /Advertentie/ Welnu, wij laten de gebruikers van Caltex Platinum N aan het woord. Uit alle delen van het land ontvangen wij spontane reakties van automobilisten, die bemerkien dat ze krachtiger en zuiniger reden op Platinum N met Methyl. Bent u nü nog sceptisch? Leest u dan maar een paar van die brieven, geschreven door automobilisten als u: D. van Teylingen, Goudse Rijweg 62, Boskoop: „Sedert enige tijd gebruik ik regelmatig uw Platinum Super benzine met Methyl. Vóór dien heb ik vrijwel alle in de handel zijnde merken geprobeerd, steeds op zoek naar het beste wat in Nederland te krijgen is. Uw benzine is ongetwijfeld de beste. Met geen andere krijg ik deze snelle acceleratie, totaal „pingel- vrij" en zeer zuinig in het gebruik." H. Hogeweg, Ringstraat 15, Sommelsdijk »fTot mijn grote verrassing Is het nadieselen van. mijn auto al na de tweede tank Caïlex Platinum N opgehouden, en'sindsdien heb ik er nooit meer iets van gemerkt." LILLIPUTTERS ZIJN EENZAAM Dwergmensen worden nog steeds overal ter wereld geboren. Hun ouders en hun kinderen zijn door gaans van normale lengte. Pro- centsgewijs is hun aantal gering. Daarom zijn zij paria's in de samen leving. M;iar grote geesten schuilen onder hen. Het leed van de kleine mensen is echter onvergelijkelijk. Het circus komt in de buurt! Wij gaan ook kijken. Voor een paar uur de hele nüclietre, zakelijke wereld vergeten. Genieten van bonte tafere len, reusachtige tijgersprongen, dan sende beren, koorddansers, slangen mensen, clowns. En niet te vergeten de show van de lilliputters. Wie zijn eigenlijk die wonderlijke wezens, die wij hoofdzakelijk ken nen uit de circuswereld? Persoon lijkheden zijn het, met ieder een eigen gevoels- en gedachtenwereld net als wij. In de volksmond lilliputters ge noemd. onder invloed van „Gulliver's reizen", waarin mensen ter grootte van een duim de stad Lilliput be volkten. De lichaamslengte van de dwergen varieert van 90 cm tot 1.30 m. Zij worden dus niet groter dan een kind van ongeveer 8 jaar. Dwergstad „Voor mij mogen ze wel een dwerg- stad bouwen", vindt een 23-jarige vrouw uit Reno in de Verenigde Sta ten. Zij woont in een gewoon huis met gewone meubels. De huishouding kost haar veel inspanning. Alles is te hoog, te groot, te zwaar. Zij is ongeveer één meter groot. „Wij voelen ons altijd een beetje A'erloren, wanneer we met andere mensen zijn, al kennen we hen ook nog zo goed", zegt ze. „Een speciale stad voor de kleine men sen zou heerlijk zijn. Kleinere huizen, kleding in onze maat, huishoudelijke artikelen, die voor ons hanteerbaar zijn en noemt u maar op". Haar pientere echtge noot is een paar centimeter gro ter. Hij is werkzaam als boekhouder. Ook hij ondervindt dagelijks de na delen van zijn kleine gestalte. Dank zij een optimistische levensmoed slaat hij zich er wel door. „Maar het blijft moeilijk", zegt hij, „bij kennismakingen bemerken we steeds weer de schrik, verlegenheid en niet zelden neerbuigende vriende lijkheid. De mensen moeten ons eerst heel goed kennen, voordat ze ons als gelijken, geestelijk volwaardigen wel te verstaan, kunnen zien". Schatrijk Thomas Thumb, lang 95 cm, werd een beroemd circusartiest en vervol gens een succesvol en schatrijk za kenman. De grote overwinnaar Maximinïs Daia, een Romeinse keizer uit het be. gin van onze jaartelling, was waarschijnlijk een dwerg. Karei III had een abnormaal kleine gestalte. Billy Barty is. een levendige, expres sieve man. Hij is televisie-acteur. Zijn lengte bedraagt 110 m. Zijn suc ces heeft hij te danken aan een on uitsprekelijk gevoel voor humor en een milde zelfspot. In Oostenrijk en Zwitserland komen veel dwergen voor. Zij weten zich voor een groot deel een ruim inko men te verschaffen in dienst van cir cussen. Maar ze betreuren het, zo weinig kans te hebben in beroepen, waarvoor zij toch wel de verstande lijke capaciteiten hebben. Dit zou hen eerst tot volwaardige leden van de maatschappij maken. Harold is een normaal begaafde, 23-jarige jongeman uit Toronto. Zijn lengte bedraagt 1,30 m. Hij bezit de diploma's voor een goede administra tieve functie. Door speciale bemid deling kwam hij op een drukkerij, voor inpakwerkzaamheden. Zijn hu welijkskansen zijn gering. Advertentie Kunstmest voor Kamerplanten 65°/o - 100 grs. 65 ets. T enlastelegging in methyl-zaak De twee Nederlandse zeelui die me thylalcohol verkochten in de haven van Malmö, zijn officieel in staat van beschuldiging gesteld. De eerste machinist A. K. uit Delf zijl werd de dood van vier personen ten laste gelegd. De tweede machinist Jacob S. uit Noordwijk werd beschul digd van het veroorzaken van ernstig lichamelijk letsel bij tenminste twee personen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13