PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WALCHEREN EN N.-BEVELAND AANEEN. TOTALE BLOKKADE VAN ALGERIJE Nieuwe Belgische regering gevormd Reservisten paraat Dam Vand aag. 204e jaargang - no. 97 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 25 april 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Mlnim. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g.red, 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 6213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel. 2116; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. HET IS GEBEURDde zeven doorlaatcaissons staan roerloos op hun plaats in het V eer se Gat Gistermiddag vijf over vier een voor Zeeland historisch tijdstip werd de laatste kolos tot zin ken gebracht precies op de plaats waar de Delta dienst hem gedacht had. Daarmee is het drie-eilan- den-plan in feite werkelijkheid geworden. Walche ren en Noord-Beveland zijn nu ook aaneenge smeed Nog kan de eb- en vloedstroom het Veerse Gat binnendringenmaar als donderdag de laat ste schuiven in de doorlaat-caissons naar beneden zijn gegaan, is de afsluiting van deze zeearm een feit Duizenden zijn van het tot zinken brengen van de laatste caisson getuige geweest en als hoogste gast was ook Koningin Juliana aanwezig bij de water staatkundige show, die tenslotte zo perfect is verlo pen. Over deze eerste grote delta-sluiting en over het koninklijk bezoek aan Zeeland zijn uitvoerige verslagen te lezen op pagina 9 en 10. Bovendien publiceren wij op pag. 11 foto's van deze dichting. (Luchtfoto Central Aviation). Elf C.V.P.- en negen B.S.P.- ministers Gisteravoud zijn Lefevre en Spaak door koning Boude wijn op het paleis te Laken in au diëntie ontvangen om de Belgi sche vorst de lijst van ministers voor te leggen. Het. nieuwe ka mnet met C.V.P.-voorzitter 'l'Vo Lefevre als miuister-pre- su\t en Paul-Henri Spaak als vice>emier zou elf katholieke en ueQU socja]jstisclie minis- ters on,ltt€n «he°Coau"c, toUwltck-*>ctal!«u- ®r'«-kabinet zouden zes ka- tnoncKu van de .afoClrQ(ien ka tholiek-liberale regering van prof. Eyskens zitting hebben. De voorma lige minister van defensie, Gilson, krijgt in de nieuwe regering de por tefeuille van binnenlandse zaken. De minister van verkeer uit het afge treden kabinet, Segers, wordt minis ter van defensie. Minister van finan ciën wordt Dequac belast met eco nomische coördinatie in de regering- Eyskens terwijl Heger de porte feuille van landbouw blijft beheren. Minister Servais verhuist van het de partement van sociale voorzorg naar arbeid en werkgelegenheid en de zes de katholieke bewindsman, die van het kabinct-Eyskens overstapt in de regering Lefevre-Spaak, Van Els- lande, verwisselt de functie van staatssecretaris van culturele zaken voor die van adjunct-minister voor nationale opvoeding en cultuur. De katholieke ministers, die niet in de nieuwe regering terugkeren zijn Wigny van buitenlandse za ken, wiens plaats wordt ingeno men door de socialist Spaak, Har mei- die een portefeuille zou hebben geweigerd Van den Boeynants. die wordt genoemd als voorzitter van de C.V.P. als opvolger van Lefevre. Meyers (volksgezondheid) en De Gryse, die in het afgetreden kabinet op trad als staatssecretaris voor de P.T.T. Nieuwe ministers De nieuwe katholieke ministers zijn volgens de officieuze lijst; Betrand voor verkeer. Custers voor volksge zondheid en het gezin, Declerck voor middenstandszaken, Lc Hodey voor buitenlandse handel en uiteraard Le fevre als premier. Als socialistische ministers worden genoemd behalve Spaak: Vermeylen voor justitie, Spinoy voor economi sche zaken, Leburton voor sociale voorzorg, Marlot voor openbare wer ken en Larock voor nationale opvoe ding en cultuur. Er zullen nog socialistische bewinds lieden worden aangewezen voor de functie van onder-minister van bui tenlandse zaken en P.T.T.-zaken. Als onder-minister van financiën wordt genoemd Tïelemans. Oud-minister Fayat zou de socialis tische kandidaat zijn voor de functie van onder-minister van buitenlandse zaken. Het is niet uitgesloten, dat er nog een enkele wijziging in de voor lopige lijst wordt aangebracht. Soekarno sprak met Kennedy Bij zijn aankomst in Washing ton gisteren, is president Soe karno van Indonesië persoonlijk begroet door president Kenne dy. Soekarno werd door Ken nedy verwelkomd als een „emi nente nationale leider, de vader van zijn land, een leider in de wereld". Na een lunch met president Soekar no als eregast deelde de Amerikaan se president aan de pers mee dat deze lunch in zeer hartelijke sfeer was verlopen en gelegenheid had ge boden voor een nuttige uitwisseling van denkbeelden. Na het vertrek van president Soe karno spraken president Kennedy en zijn minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk, nog een kwartier op het grasveld voor het Witte Huls. Vice-president Lyndon Johnson voegde zich bij hen. DE KAART VAN ALGERIE1 ;"Co''*Cr. COHSTANTINE ,.-7 ttotf?. .«SST" ORAM V1 ,ou "v »»»E4 ORAM It£UCÏ,< ^®ChoK.ch/ "L.V O .>£—>-7) rh.rnm'. •As ^.cjcdV 7' De Gaulle beveelt President Charles de Gaulle van Frankrijk heeft gisteren een economische blokkade afgekondigd voor het Opstandige Alge rije. Alle banden met het moederland zijn thans verbroken. Déze beslissing van De Gaulle werd gisteravond om zeven uur bekend gemaakt door minister Terrenoire, tijdens een persconferentie. Hij zei ook, dat De Gaulle de opstan dige generaals had gewaarschuwd, dat Franse straalvliegtuigen opdracht hadden ontvangen om op elk vlieg tuig liet vuur te openen, dat van Al gerije afkomstig was. Deze drastische maatregelen waren er slechts enkele uit een groot aan tal, genomen door de president op grond van de dictatoriale bevoegdhe den welke hij zondagavond had aan vaard. „Het is de wil van het staatshoofd", zei minister Terrenoire, „dat Alge rije geheel van het moederland wordt afgesneden". „Opstandelingen zijn op standelingen". voegde hij eraan toe, „het zijn geen mensen met wie men onderhandelt". „Alle middelen zullen worden toege past om de weg naar hen af te slui ten, totdat het ogenblik zal zijn ge ltomen, dat zij kunnen worden uitge schakeld". Invasie-alarm Andere maatregelen door het staatshoofd bevolen zijn de oprich ting van vrijwilligerskorpsen om politie en militairen ter zijde te staan bij een eventuele strijd tegen de opstandelingen, indien deze een invasie zouden wagen. Bij twee decreten werd de mobili satie van reservisten van het leger bepaald en het recht van de mili taire autoriteiten om hulpmiddelen te vorderen. Ook werd een bijzondere generale staf ingesteld. Ook de reservisten van de gendarme rie zijn weer in werkelijke dienst op geroepen Ca. 10.000 man van de plaatselijke politiekorpsen zijn onder bevel gesteld van de Parijse prefect. Negentig eskaders van de half-mili- taire mobiele bewakingsdienst zijn eveneens voor dienst opgeroepen. Zij zijn onder de bevelen geplaatst van de regionale prefecten. Ook Ortiz is gevangengenomen. Hij werd door de Spaanse politie gearres teerd, toen hij per vliegtuig naar Al giers wilde vertrekken. De caféhou der Ortiz leidde de vorige opstand in Algiers en hij werd bij verstek ter dood veroordeeld. Waakzaamheid Van het bureau van de eerste mi nister is gisteravond een beroep uit gegaan naar alle Fransen om „de zelfde waakzaamheid te betrach ten" als zondagavond, toen men aannam dat valschermtroepen uit Algerije een poging zouden wagen om de hoofdstad in te nemen. Proteststaking Naar schatting tien miljoen Franse arbeiders hebben gistermiddag gehoor gegeven aan de oproep van president De Gaulle om gedurende een uur het werk neer te leggen. In Algerije is het gisteren rustig ge bleven. Gebleken is dat niet alle de len van Algerije zich achter de op- standelingengeneraals hebben ge schaard. in het zuiden is men De Gaulle trouw gebleven. Ook de troe- §en in West-Duitsland staan achter e president. Ortiz gevangen Kolonel Dufour, die als rechts beken# staat is in Duitsland gearresteerd. Hakenkruizen op monument in Haarlem Zondagmorgen ontdekte een agent van politie in Haarlem, dat 's nachts op het verzetsmonument aan de Dreef met witte verf vijf hakenkruizen wa ren aangebracht. De tekens zijn on- middelijk verwijderd. De politie stelt een onderzoek naar de zaak in. vieren Autralië en Nieuw- Zeeland „Anzac-day" (1915). is het volgens historici 1900 jaar geleden, dat de evan gelist Marcus ais eerste bis schop van Alexandrië de mar teldood stierf. V\\*\AAA)VVVVVWVV\AAWVV De gebeurtenissen, die zich op het internationale vlak afspelen zijn vaak schokkender en daardoor indrukwekkender dan de zaken, die nationaal de aandacht trekken. Maar die nationale zaken hebben meestal dit ene vóór, dat het daarbij om „werken des vredes" gaat en dal ze niet tot verontrusting, maar tot dankbaarheid stemmen. Gisteren beleefde de provincie Zee land en daarmee geheel Neder land een grote en tot dankbaar heid stemmende gebeurtenis. De Zandkreek werd afgesloten en het Drie-eilandenplan kwam in het eind stadium. H.M. Koningin Juliana was bij het sluiten van de dam niet slechts aan wezig, zij knoopte daaraan zelfs een uitgebreid bezoek aan deze provincie vast. Ook deze koninklijke belang stelling waarvan Zeeland overi gens in de achterliggende jaren wel grondig overtuigd was stemt tot dankbaarheid en zij belicht nog'eens de grote betekenis van het Delta plan. Een plan, waar mee het Neder landse volk heel wat intensiever kan meeleven dan destijds met het toch wel vergelijkbare plan tot afsluiting van de Zuiderzee. Toen in 1932 op een zaterdagmid dag de afsluitdijk van de Zuider zee dicht ging, stond daar een minister van waterstaat bij het sluit gat en er was wel enig publiek. Een Saar mensen vonden het aardig over et zo juist gesloten dijkgat te wip pen, opdat ze later aan hun kleinkin deren konden vertellen, dat ze de eersten waren geweest om van Noord-Holland naar Friesland te wandelen. De kranten brachten op maandag een sober verhaal van de afsluiting en ze vermeldden daarbij, dat de mannen op de Afsluitdijk direct een telegram hadden gezonden aan H.M. Koningin Wilhelmïna, die ongetwij feld met grote voldoening dat tele gram heeft gelezen. In 1961 verloopt dit alles heel an ders. Nadat er via allerlei publici teitsmedia uitvoerige voorlichting is gegeven aan het Nederlandse volk, begint het spannende werk van de afsluiting bij Veere-Vrouwenpolder onder het oog van een bijna-alles- ziende publiciteit, zodat men kan zeggen: het Nederlandse volk leeft mee met deze nationale gebeurtenis van minuut tot minuut. Daarvoor zorgen dan de mensen van dc krant, de fotografen, en de mannen van tic radio en de televisie die het nieuws opnemen te land, te water en in de lucht. Het Nederlandse volk ziet zijn wa terstaatsmensen aan het werk, het ziet de sluitinghet hoort het vreugdegejuich Het beleeft heel intensief een indrukwekkend histo risch gebeuren. Het heeft overigens altijd wel gewe ten, dat Nederland voor zijn water staatswerken beschikt over makers van gedurfde ontwerpen, over goede organisators en vastberaden uitvoer ders. Maar zo'n dag als gisteren stelt dat toch opnieuw duidelijk in het licht Zo'n dag appelleert aan de nationale trots Een trots, waarin iedere Nederlander op deze 24ste april kon delen, want niemand behoefde hier afzijdig aan de kant te staan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1