Koningin Juliana brengt vandaag bezoek van zeven uur aan Zeeland Duizenden naar het Veerse Gat BILT Zeeuwse Almanak ATÉ KOELKASTEN vanaf 478 VERWACHT. PROV IN CI ALE ZEEUW SE COURANT MAANDAG 24 APRIL 1961 MET JACHT PIET HEININ VEERSE GAT RONDRIT DOOR WILHELMINAPOLDER ZEVEN UUR lang zal Koningin Julia na vandaag in Zeeland vertoevenZij brengt de provincie een bezoek ter ge legenheid van het invaren van de laat ste van de serie van zeven doorlaatcais- sons in het Veer se Gat. Aan boord van het koninklijk jacht Piet Heinzal zij de verrichtingen van de mannen van de Deltadienst en de N.V. Dijksbouw van middag volgen. Toelichting op Sloeplan en Oosterschelde-brug Het programma voor het konink lijk bezoek ziet er als volgt uit: 9.30 uur: Aankomst met de rege- rings Friendship op de vliegbasis Woensdrecht. De koningin zal daar worden ontvangen door de com missaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en de vliegbasis-commandant, kolonel H. J. Diehl. Haar gevolg bestaat uit: mevrouw W. A. Repelaer van Driel. dame du palais. H. A. A. ba ron Collot d'Escury, kamerheer in buitengewone dienst en luitenant- kolonel A. J. de Graaff, adjudant van de koningin. Per auto gaat het daarna door Zuid-Beveland. In Goes wordt langzaam gereden langs de vol gende route: Patijnweg, Voorstad, lonnebloemstraat, Anjelierstraat, Oostsingel, J. A. v. d. Goeskade, Westhavendijk. 3 0.15 uur: Aankomst bij het dorps huls in Wilhelminadorp. De konin gin zal hier worden verwelkomd door de burgemeester van Katten- dijke, de heer P. J. Evers en direc teur ir. J. Mindcrhoud jr. en drie hoofdbestuursleden van de Ko ninklijke Maatschap „Wilhel- minapolder". Eveneens ter begroe ting zullen aan het „Wilhelmina- huis" aanwezig zijn het plaatselijk muziekgezelschap „De Echo" en de schooljeugd. De koningin ver blijft daar ongeveer 20 minuten. Ir. Aan de aanwezigheid bij deze voor het Deltagebied zo bijzondere gebeurtenis heeft de koningin in de morgenuren een bezoek aan de Wilhelminapolder op Zuid-Beveland gekoppeldwaarbij zij tevens zal worden voorgelicht over twee andere voor Zeeland belangrijke objecten: het Sloeplan en de brug over de Oosterschelde van Schouwen-Duive- land naar Noord-Beveland. (Advertentie) g« Zc Minderhoud zal in het kort iets vertellen over het bedrijf en te vens zal hij een uiteenzetting ge-, ven over de daarna te houden rond rit. 10.35 uur: Vertrek uit het „Wilhel- minahuis" voor een bezoek aan het achter dit dorpshuis gelegen sport veld, waar verschillende landbouw machines in bedrijf zullen worden getoond. Vervolgens zal de konin gin de daar gelegen gebouwen van dit landbouwbedrijf onder andere de aardappel- en machineloods en sorteerinnchting, bezichtigen. Om elf uur zal de koningin een rijtoer maken, die haar door'de ge hele polder zal voeren. Bij goed weer zal een bezoek worden ge bracht aan een uit 1943 daterende dijkval in de Kattendijkse zeewe ring achter het bedrijf „Rotter dam". 11.80 uur: Terugkeer in het dorps huis te Wilhelminadorp, waar de koningin dan tot 12.15 zal verblij ven. De hoofdingenieur-directeur van de waterstaat in Zeeland, ir. J. H. v.. d. Burgt zal dan een toe lichting geven op het Sloeplan. De hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat, ir. H. D. J. Swaters en de hoofdingenieur voör bijzondere diensten, ir. J. G. Snip zullen dit doen over het Oos- terscheldebrug-plan. Hierbij zullen tevens aanwezig zijn de leden van het college van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland en de leden van de werkgroep Deltazaken Zeeland. 12.15 uur: Vertrek naar het „Veerhuis" in Wolfaartsdijk, waar de lunch zal worden ge bruikt. De route, die daarheen wordt gevolgd is rechtstreeks, langs het landbouwproefbedrijf „Zeeland". 13.45 uur: Inscheping aan boord van de „Piet Hein", die aan de steiger bij Wolfaartsdijk zal klaarliggen. Aan boord van dit koninklijke jacht zal de koningin het invaren van de zevende en laatste doorlaatcaisson in het Veerse Gat bijwonen. Tijdens de vaartocht zal jhr. De Casembroot de koningin een album aanbieden, waarin een collectie foto's is sa mengebracht van de opening van het Provinciehuis te Middelburg op 17 mei van het vorige jaar en het werkbezoek daaraanvolgend op 18 mei. Circa 16.15 uur. Debarkatie op Noord-Beveland in de werkhaven aan de Kamperlandse kant van het Veerse Gat. Schoolkinderen Zweefvliegers geven uit respect een plan op H Uit respect voor de louter- M staatswerken in het Veerse Gat H zal de Walcherse Zweefvlieg- club een van haar plannen la- li ten varen. Zoals vorige week in het P.Z.C.-Deltajournaal ver- H méld, zag de W.Z.C. in gedach- ten al een vliegveld op eigen ff bodem op de droogvallende §f gronden in het Veerse Gat lig- H gen. De vreugde over dit gun- stige vooruitzicht wilde men vanmiddag bij het invaren van ff ff de laatste caisson in het sluit- gat uiten door met twee toe- stellen over te vliegen. Achter M M één daarvan zou de W.Z.C. dan een sleep meevoeren met in kapitale letters het opschrift: „W.Z.C. weer thuis". Dat zou ff if gebeuren op het „kritieke mo- m m ment", het tijdstip van het fluitconcert over het Deltage- l§ bied tussen Kamperland "en ff p; Vrouwenpolder. De Deltadienst heeft op deze plannen gereageerd met een ij H verzoek aan de W.Z.C., de fees- jf telijke over vlucht voorlopig uit te stellen. Dit om de aandacht ee van de bij het invaren van de ff caisson betrokken mannen niet ff te laten verslappen. ee Op een minder spectaculair ff moment zal de W.Z.C. alsnog -p m haar vreugde betuigen. j| lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllf (Slot van pag. 1 duizenden belangstellenden het beslissende moment liet zinken van de caisson zondagmiddag hebben gemist, Want terwijl op de vaste wal een ieder moeite had met. hettijdsehema, hielden de caissons zich dit weekeinde wel nauwkeurig aan het rooster: za terdagmiddag 17 minuten over één ging de vijfde van de zeven door- laat-caïssons omlaag en zondag middag 18 minuten over twee stond de zesde en dus voorlaatste caisson onwrikbaar vast op de bo dem. „We konden echt niet wach ten tot iedere belangstellende aan wezig was", zei de voorlichtings- man van rijkswaterstaat W. Met- zelaar laconiek.... Vroegertje Ondanks de vijfdaagse werkweek was de belangstelling zaterdag middag overigens nog niet opval lend. Nu was het voor velen mis schien ook nog een vroegertje, want al voor elf uur 's morgens trokken het bekende Rotterdamse slepers kwintet („Europa", „Azië", „Chili", „Australië" en „Afrika") de vijfde doorlaat-cais- son even omzichtig als beheerst naar het sluitgat. Om kwart voor twaalf kwam het varende gevaar te in lichte aanraking met de reeds gezonken tweede kolos aan Noordbevelandse leant, toen de beide reuzen aan de hoekpunten YAN TOT HEKWERK Vele Vlissingse kinderen, die in hun woonplaats van de zwemschool aan het kanaal gebruik maken, lokken bij terugkeer naar huis vaak een gevaar lijke situatie uit. Als ze over de dijk REPRESEERKOSTEN Maar u moet toch wel eens naai de stad om zaken te doen?", vroeg de belastingconsulent aan dc Wal cherse boei-, die assistentie had ge vraagd bij het invullen van zijn be lastingformulier. De boer beaamde dit. Natuurlijk moest hij naar de markt, naar ver gaderingen en zakenbesprekingen. Dan kunt u heus wel een bedrag dan representatiekosten aftrekken", raadde de belastingconsulent aan. Enige dagen later kwam de boer terug. „Ik heb van de hele zaak al vast, maar een kladje gemaakt", ver telde hij en liet een papier met be rekeningen zien. Daarop stond een bedrag van 8500 gulden vermeld, met omschrijving„represeerkosten" „Is het niet wat aan de hoge kant?" vroeg de belastingconsulent voorzich tig. „Och", sprak de cliënt, het is een bedrag waar ik echt geen raad mee wist. Het bleef over én ik dacht dat dat wél iets voor de represeerkosten zou kunnen zijn..." zijn geklommen, rennen en fietsen ze vaak zonder goed uit te kijken over de drukke verkeersweg Vlissingen Middelburg om via het Koopmans voetpad naar huis te gaan. li. en w. van Vlissingen willen hierin door het plaatsen van een hekwerk nu verandering brengen. Aan de voet van de dijk zal een hekwerk van 30 meter lengte worden geplaatst, waar door do kinderen wel genoodzaakt zul len zijn hun vaart te verminderen. Ook zal de trap over de dijk, onder aan worden afgesloten. De totale kos ten van deze beveiligingsmaatregelen zijn geraamd op f775." ZUCHT Het bestuur van Scherpenisses muziekvereniging „De Eendracht" kan een zucht van verlichting sla ken: door toetreding van zowel oude als nieuwe leden is het korps met thans 21 leden weer gro tendeels bezet. Hoewel er toch nog enige muziekinstrumenten in de kast moeten blijven liggen, gaat „De Eendracht" toch met meer vertrouwen het 40-jarig jubileum tegemoet. Dit jubileum zal name lijk nog deze zomer worden ge vierd. Zij nog vermeld dat het met de papieractie uitstekend gaat. GOUD PLUS 5 Voor het Kapelse echtpaar Ridderhof wordt het donderdag een feestdag. Niet minder dan 55 jaar geleden zal liet zijn dat de heer en mevrouw Rid. derhof in het huwelijksbootje stap ten. Voor vrienden en bekenden een dag die niet onopgemerkt voorbij zal gaan. „DE LICHTBRON" LANGE NOORDSTRAAT 34 - MIDDELBURG - TELEFOON 3373 DORPSSTRAAT 21 ZUIDZANDE TELEFOON 2222 Scooter slipte te 's-Gravenpolder Vrijdagnamiddag slipte een scooter op de kruising provinciale weg- Dorpsstraat, Schuitweg te 's-Graven polder. De automobilist ir. T. uit Bergen op Zoom, komende uit de richting Ovezande, naderde de Dorps straat, terwijl een kudde koeien van de heer J. uit 's-Gravenpolder, ko mende uit de Schuitweg, de weg overstak naar de Dorpsstraat. Kort achter de auto van ir. T. reed de scooter van J. J. C. uit Ovezande, die tengevolge van het natte wegdek slipte. De bestuurder van de scooter liep een hoofdwonde op. Dr. Kole uit Hoedekenskerke ver leende eerste hulp. brengen de koningin daar een zanghulde. De koningin- wordt daar verwelkomd door b. en w. en de gemeentesecretaris van Wissenkerke. Daarna zullen de archivist M. P. de Bruin en de technisch ambtenaar van rijks waterstaat M. H. Wilderom de koningin het boekwerk „Tussen afsluïtdammen en Deltadijken, Deel I, Noord-Beveland" aanbie den. Een half uur later vertrekt de ko ningin en haar gevolg per auto naar de vliegbasis Woensdrecht, vanwaar de terugtocht met de re- gerings Friendship naar de vlieg basis Soesterberg zal worden ge maakt. Kapellenaar met voet tussen freesmachine Tijdens werkzaamheden in de boom gaard raakte de heer M. de J. uit Kapelle vrijdag met zijn voet be klemd tussen een freesmachine. Hij liep hierbij dusdanige verwondingen op, dat hij zich in het ziekenhuis te Goes onder behandeling moest laten stellen, waarna hij weer huiswaarts kon keten. door kabels met elkaar verbonden werden. Eens te meer bleek, dat het voör de werkers van de Deltadienst en de N.V. Dijksbouw zo langzamer hand een routinewerkje geworden is, want ogenschijnlijk zonder de minste inspanning werd ook deze caisson op zijn juiste plaats gema noeuvreerd tegen de nog vrij ster ke ebstroom in. Dat was om tien voor één. Welgeteld twintig minu ten later gingen de mannen aan de twintig afsluiters voor de vijf de maal tijdens deze ..operatie schuiven dicht" aan de slag. Met een monotone regelmaat draaiden zij de wielen rond en daarmee de afsluiters open. Het water spoot sissend en borrelend de zinkende caisson binnen Adembenemend Even slechts was er reden voor het publiek de adem in te houden, toen de caisson sterk ging hellen. Maar als vanzelf zwaaide het ge vaarte weer recht. En om 17 mi nuten over één daverde voor de vijfde maal een vceltonig fluitcon cert over het steeds meer aan ban den gelegde Veerse Gat. De geschiedenis herhaalde zich zondag met dit verschil, dat heel het „ceremonieel" ten opzichte van zaterdag één uur later te zien was. En met een opmerkelijk ver-, schil in de publieke belangstel lingDichte drommen toe schouwers bevolkten aan Walcherj- se en Noordbevelandse kant het dijklichaam, terwijl honderden zich ook op het strand verdron gen. Al die duizenden zagen hoe tussen twaalf en één uur lang zaam maar zeker beweging kwam in de buitengaats liggende kolos. Weer een omzichtig opslepen van de caisson, weer het verbinden der hoekpunten (13.15 uur) en weer het langzaam dichtduwen van de als een deur draaiende caisson. Een snerpend fluitje liet óm tien voor twee tot ver in de omtrek het sein horen, dat het gevaarte op de juiste plaats lag en om twaalf minuten over twee krom den de mannen aan de afsluiters weer de ruggen: bijkans zonder te hellen gleed de kolos naar de bodem. Pi-ecies achttien minuten over twee deden de talrijke scheepsfluiten weer een eensge zinde aanslag op de trommelvlie zen van de toeschouwei-s. Oud-organist Evangelisch Lutherse gemeente overleden ge leeftijd overleden de heer D. v. d. Graaf, die 3S jaar lang organist-cantor van de. Evangelisch Lutherse gemeente in deze stad is geweest. Verleden jaar september moest de Examens Voor het te Breda gehouden examen gemecntcadministrateur deel I slaag de dé heer A. Kodde te Wilhelmina dorp. heer Van deu. Graaf deze functie neerleggen. In de kerkdienst van zondagmorgen heeft W. F. ten Rouwelaar de over ledene met een kort woord herdacht, te zijner nagedachtenis zong de gemeente nog een lied. Ds. Ten Rouwelaar herinnerde aan de periode, waarin de heer Van der Graaf zich con amore voor de bege leiding van de eredienst heeft inge zet. Met name heeft hij zich beij verd voor dc invoering van de nieu we liturgie en het gezangenboek. Hij ging het kerkkoor voor bij het instuderen van het graduale lied. Ook studeerde hij niet groepen ge meenteleden onbekende liederen in. De heer Van der Graaf is destijds als organist zijn vader opgevolgd. Walcherse en Noordbevelandse burgemeesters benutten vaste verbinding onmiddellijk DE KETEN van zeven doorlaal-caissons in het Veerse Gat wordt van daag gesloten en daarmee krijgen Walcheren en Noord-Beveland reeds nu een directe vaste verbinding.... Twee Walcherse en één Noordbevelandse burgemeester zullen deze verbinding onmiddellijk „in de praktijk brengen". Op de zevende (dan gezonken) door- laat-caissons treden de Walcherse burgemeesters jhr. I. F. den Beer Poortugael (Veere) en A. de Kam (Vrouwenpolder) hun Noordbe velandse collega J. van Halst (Wissenkerke) tegen half vier tege moet en bekrachtigen met een stevige handdruk de vaste verbinding! Deze snélle ontmoeting zullen de Walcherse en Noordbevelandse bur gemeesters te danken hebben aan enig. degelijk haastwerk van de N.V. Dijksbouio. De zevende caisson zal namelijk, beslist niet precies aansluiten op de reeds gezonken caissons aan Walcherse en Noord bevelandse kant. Het sluitgat is- immers nu er reeds zes caissons tot zinken zijn gebracht,gekrompen' tot een breedte van 5i. meter, terwijl de zevende caisson een lengte van J/5 meter heeft. Het verschil van zes meter zal eerlijk dan Walcherse en Noordbevelandse kant verdeeld toorden. Aan beide zijden van de gezonken zevende caisson zal dus een gat van. drie meter gapen. Dank zij het degelijke haastwerk van dc N.V. Dijks bouw zal over deze gaten echter in de korts mogelijke tijd een aantal loopplanken gelegd «orden. Zodoende kunnen de beide Walcherse burgemeesters en dc Noordbevelandse eerste vader elkaar dan wan delend tegemoet treden en de hand schudden. Daarna zullen-de drie burgemeesters front maken naar het koninklijk jacht „Piet Hein'-' aan boord waarvan koningin Juliana zich. bevindt. Bij dit front maken staat de burgemeester van Veere in het midden, Vrouwenpolders burgemeester aan zijn rechter kant en de burgemees ter van Wissenkerke aan zijn linkerhand. Ook dat heeft zijn reden: in 't midden ligt de caissonketen namelijk op het grondgebied van Veere (dc —t vroegere vaargeul), en aan de beide kanten op het grondge bied van Vrouwenpolder(Walcherse. kant) en Wissenk.ei'lce '(Noord bevelandse kant). - -i-' Beveiandse bloesempracht trok veel bezoekers Caisson-nuinnier-zes stond op zijn plaats. Er restte nog een opening van welgemeten 51 meter tussen de gezonken caissons aan de Wal cherse en die aan de Noordbeve landse kant. In die 51 meter brede opening zal vanmiddag om streeks drie uur de laatste 45- meter lange caisson „gemikt" worden. Burgemeester A. de Kam van het Walcherse Vrouwenpolder en bur gemeester J. van Halst van het Noordbevelandse Wissenkerke za gen aan boord van de R.P. 18 hoe hun gemeenten deze zondagmid dag weer „dichter" naar elkaar gesmeed werden. En temidden van de tientallen vaartuigen in het nog "immer ge opende Veerse Gat dobberde ook het koninklijke jacht „Piet Hein". Een soort proefvaart in het Veer se Gat. want vandaag zal dit jacht koningin Juliana dicht bij het sluitgat brengen Vele Zuidbevelanders en ook buitenlanders genoten dit weekeinde van de bloeiende boomgaarden, in de omgeving van Kapelle, Biezelinge, Schore en Nisse en andero plaatsen in n» ij H Zuid-Beveland. Vooral zondag- I l€l nein W was de Ï'ond deze bloei ende pracht goed merkbaar. In de omgeving van Kapelle-Bie- zclinge met name. waV het zo wel op hoofd- als binnenwegen bepaald druk. Jammer was het dat een regenbui voor velen spelbreker werd. Of er ook het volgende weekeinde nog van de bloesempracht te genieten zal zijn, hangt grotendeels af van de weerssituatie. Vooral de vroege appelrassen zullen dan wel uitgebloeid zijn. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Voor de ogen van vele toeschouwers zonk zaterdagmiddag weer' een cais son in het Veerse Gat: de vijfde. Terwijl de kolos langzaam naar de bodem zalct, houden sleepboten het gevaarte in de juiste positie. (Foto P.Z.C.) Dodelijk ongeval op verkeersweg naar Tholen Zaterdagmiddag is op de grote ver keersweg van Bergen op Zoom naar Tholen, in de buurt van de brug-over de Eendracht, een ongeluk gebeurd, waarbij de 48.jarige koopman A. van' Gorsel uit Bergen op Zoom om het leven kwam. Het ongeluk gebeurde toen de koop man, die een bromfiets bereed, een wielrijdster uit Halsteren wilde pas seren, doch tegen haai- opbotste. Bei den kwamen te vallen. De wielrijd ster kwam er nog betrekkelijk goed af, maar de koopman was met Zijn hoofd tegen de straatweg geslagen en liep een schedelbasisfractuur- op. In zorgwekkende toestand werd het slachtoffer per ambulance naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom "vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Het slachtof fer laat een vrouw en twee kinderen achter. ZEEUWS MELKBIGADIER- TJE NAAR ENGELAND gl Twee Nederlandse M-briga- diertjes, de 14-jarige Jopie de p Does uit IJzendijke, leerlinge aan een internaat in Dongen waar-zij haar studie aan de M kweekschool voorbereidt, en de m H eveneens 14-jarige Henk Bom n uit Poeldijk, zullen vandaag, H begeleid door de bioloog Han Rensenbrink, met de dagboot van Hoek van Holland naar Engeland verti-ekken. Zij zul- M len daar in het stadhuis van Sunderland de officiële inwij- H dingsbijeenkomst bijwonen van dc M-actie, die in Enge- ijl land zal worden gevoerd. Jo- H pie de Does spreekt door een elfjarig verblijf in Zuid-Afri- ka goed Engels. De kinderen 1 komen vrijdag. 28 april weer in Nederland terug. liita OPKLARINGEN Opklaringen maar op enkele plaat sen ook een bui. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. In het noordoosten van liet land iets lagere middag-temperaturen, elders weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN n ei Zon op 05.11 onder 20.04 Maan op 20.52 onder 6.00

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2