Zwerftocht van twee dagen met Tan ja en Larissa door Smolensk V.S. schuwen strijd tegen Castro niet PALTHE VOORZICHTIG BEHANDELEN: HET ZIJN BUITENLANDERS HYGIËNISCHE TOESTANDEN OP KAMPEERTERREINEN Zij kan lachen MAANDAG 24 APRIL. 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 BEZOEK AAN SOWJET-UNIE De grote ouderwets ingerichte hal van het hotel in Smolensk deed denken aan een stationswachtkamer; eerder geëigend gas ten af te schrikken, dan te verwelkomen. Een oude, zuurkijken- de dame verzocht ons „even" te wachten, zonder de eerstvol gende uren notitie van ons te nemen. Wie voor het eerst de Sowjet Unie bezoekt, loopt dan als westerling kans zijn geduld te verliezen. Wij hadden echter al enige ervaring en wachtten op het wonderbaarlijke, dat in Rusland altijd dan gebeurt, wan neer de toestand geheel hopeloos schijnt. Het wonderbaarlijke gebeurde, zo schrijft Heinrich Kalbfuss in het Duitse weekblad „Die Zeit". Het verscheen in de gedaante van een glimlach en een vraag, die we al honderd maal hebben gehoord: „Neemt U me niet kwal lilt, maar komt U uit het westen?" Voor ons stond een jonge vrouw, of eerder een meisje, van ongeveer twintig jaar, slank, klein, met donkere ogen en het haar verborgen onder een kunstzijden hoofddoek. Het meisje, dat zich voorstelde als La rissa, maakte op ons de indruk als een plaatje uit een oud-Rus sisch sprookjesboek. Onze lieftal lige tolk heette ons hartelijk wel kom en zette met haar zachte stem een aantal hotelbedienden in beweging, die plotseling vanachter stoelen en zuilen opdoken. Wij wa ren nog stoffig en moe van de lange reis, toen ze al begon over alle punten van Smolensk die we zouden willen of kunnen bezichti gen in de komende twee dagen. Ze voelde zich verantwoordelijk voor ons en voor de indruk, die wij van Smolensk zouden meenemen en ze maakte die „indruk" zo voortreffelijk, dat we ons verplicht voelden haar uit te nodigen voor een etentje. Ze sloeg de uitnodiging af. Ze had wel tijd, ze had wel zin, er n as geen enkele regel die het haar verbood, maar het was domweg in strijd met wat wij in het Nederlands zouden kunnen omschrij ven als „ethiek van Komsomol". Komsomol is de naam van de georga niseerde Russische jeugd, die onge-1 veer 20 miljoen leden telt Deze mil joen leden leggen zich altijd neer bij 'de gebruiken der organisatie, opdat ze later goede burgers kunnen wor den. Bijna alle tolken en gidsen van de staatsorganisatie Intourist zijn lid van de Komsomol en zijn speciaal on derlegd in de ideologie, ten einde af te rekenen met sceptische buitenlanders. De ethiek van de Komsomol bestaat uit vier punten, zoals Larissa ons ver telde: in de eerste plaats voorzichtig heid, de bezoekers komen uit kapita listische landen en men moet zich in de rug dekken. Dus belde Larissi di rect een vriendin op, die voortaan als getuige al onze gesprekken bijwoon de. Ten tweede: Larissa toonde een grondige kennis van de politieke pro blemen van alle dag, toverde een onwaarschijnlijke hoeveelheid pro- duktiecijfers te voorschijn en wist op elk van onze vragen een antwoord, zoals de partij dat voorschrijft. In de derde plaats wordt een grote over tuigingskracht gevraagd, de buiten landers moeten worden overtuigd van de kracht van de Sowjet "Unie en het gelukkige leven van de bevolking. En tenslotte is het voorgeschreven beeld van alle vrouwelijke leden een grote hoeveelheid preutsheid. Aan de boemel De beide dames, die ons in plaats van het gezamenlijke etentje een boemel tochtje hadden toegestaan, lachten ons toe voor de hotelingang. Zij had den zich verkleed. Larissa droeg een aardige jurk, die net iets te lang over haar wijde petticoat hing en leuke schoenen met hoge hakken. Haar haar liad ze los laten hangen en hing nu in lange bruine slagen tot over haar schouders. Haar vriendin had kort haar. een nauwe rok en een sportieve trui Eelgische import, zoals ik later ontdekte, die in speciale winkels tegen schandalig hoge prij zen werden verkocht en maakte een minder meisjesachtige Indruk. Beiden waren lerares aan middelbare scholen: Larissa doceerde Duits en Tanja Engels en zij spraken met ons een aardig mengseltje van drie talen. Wat doet men 's avonds in Smo lensk. Er zijn vele mogelijkheden. Men gaat wandelen, de vrouwen bezoeken één van de vele clubs, waar altijd wel iets te doen is, meri gaat bij kennissen op bezoek, de mannen gaan naar één van de spaarzame café's, de jeugd trekt met drommen naar de bioscoop en velen ook bekwamen zich verder op een avondschool. In het Gorki- eultuurpark kan men wandelen bij het licht van bonbonkleurige lam pions tussen helblauwe gipsplastie- Advertentie) MISDADIGER GEZOCHT Weet U hoeveel brave neder- landers bij voorkeur span nende detectiveromans lezen? Dab zijn er meer dan U denkt. Of hoort; U er zelf ook bij Speurt U ook, bladzij na bladzij, naar de oplossing van de vreselijke ge beurtenissen uit het eerste hoofd stuk? Denk er dan om alB de spanning U te machtig wordt, steek dan gauw een CHARMANT- sigaartje op van Karei I! Weet U wat zo belangrijk is: ze gaan niet uit! En wat nog belangrijker is: ze zijn zo lekker! En eigenlijk niet zo erg belangrijk (voor Uw portemonnaie): crime does not pav - maar U betaalt graag een gulden voor 20 Gharmanties. ken. Voor een roebel kan men zich binnen een afrastering laten drij ven, waar honderden paartjes dan sen op de zanderige grond. Klasselozen Larissa en Tanja maakten in deze omgeving een éven vreemde indruk als wij. Het leek ernaar, of zij zich ver hadden gedistancieerd van deze goedkope kunst van uitgaan. Hier amuseert zich slechts de onderste laag van de zogenaamde klasselozen. Wij vroegen direct naar een kleinere gelegenheid, om wat uit te rusten en wat te drinken. Schouderophalen, zo iets bestaat er niet. Slechts limonade tentjes, zelfbedieningszaken en drank hallen, waar men als vrouw niet kan heen gaan. Maar ons hotel dan mis schien, waarbij toch een heel net restaurant is. Larissa schudt haar hoofd: Dat is wel netjes, maar met buitenlanders kan ze toch moeilijk... Nou ja, we gingen tenslotte naar een club. een club voor Ieraren, waarbij ook onze gidsen waren aangesloten. De band was er slechts weinig beter dan die in het cultuorparb, de jon gelui waren iets smaakvoller ge kleed, maar voor het overige maakte het geheel een krampachtig puri teinse indruk. Tafels zijn er niet en dat is dan ook geheel overbodig, want er wordt niet gerookt en ge dronken. Als de aanwezigen niet dansen, zitten ze langs de muren op lange, houten banken. De bleek wit te ornamenten in de andere lokalen van de club doen goedkoop en repre sentatief aan voor de commune. Le- nïns portret hangt dan ook levens groot aan de wand. De volgende twee dagen leerden we door middel van onze gidsen de stad goed kennen. De verklaringen van Larissa werden met ijver en kennis van zaken gegeven. Smolensk is een van de oudste steden van Rusland en was net als Welikije, Novvgorod en Kiew een belangrijk handelscen trum. Ze wees ook steeds op de stra tegische betekenis. De vorst Koetoe- sow, de grote Russische veldmaar schalk, die de eervolle bijnaam „Man van Smolensk" kreeg, bezegelde hier de nederlaag van de Franse legers van Napoleon. Zijn gedenkteken staat bij de schitterende Uspenski- kathedraal. Deze staat aan èen uit valsweg van de stad op een heuvel. De koepels blonken als nieuw goud. De ikonen, die een gehele muur van het gebouw beslaan, zijn de mooiste van geheel Rus land. Bij een godsdienstoefening op zondagmorgen was de kerk voor ongeveer driekwart gevuld. Larissa bekeek het geheel alsof het een exotisch schouwspel was. Onbevangen liep ze tussen de mensen door en wilde ons over al le bezienswaardigheden iets ver tellen. Wij vreesden echter, dat ze de plechtigheid zou storen en Larissa trok zich bevreemd terug in een hoek. Vragen stellen Maar spoedig begon toen ook Laris sa vragen te stellen, eerst naar de betekenis van de mascotte in onze auto, toen naar de Duitse meisjes, hun gedragingen en hun kleding. En geheel onverwacht werd ze veel vrijer. Haar rol van gids scheen ten einde te zijn. Ze werd vrouwelijk, flirtte enigszins en toen ik haar Ni-, notschka noemde, moest ik de gehele filmgeschiedenis vertellen van de harde vrouwelijke Sowjet-afgevaar- digde, die door een ontmoeting met en in Parijs het werkelijke leven en een vrouw leerde kennen. Natuurlijk begreep ze de toespeling wel. Maar ze liep snel over dit thema heen, maar ik merkte, dat de geschiedenis indruk op haar had gemaakt. Neen, ze liet zich niet naar huis brengen. Ze zei dat ze te dichtbij woonde en Tanja woonde weer zo ver, dat het met de tram sneller ging dan met de auto. Uitvluch ten. Bij het afscheid zei Larissa, met iets van weemoed in haar zachte stem: Ach, alles duurt hier altijd zo lang. Ik nodigde ze uit om eens naar West-Duitsland te komen om de faal beter te leren en het land te leren kennen. Zij wist, dat dat voorlopig niet mo gelijk zou zijn. Zulke reizen zijn onmogelijk voor meisjes als La rissa. Ze hield haar hand even te lang in de mijne een behoed zaam teken van begrip. „KWALIJKE GEVALLEN Naar schatting is op een kleine der tig procent van de kampeerterrei nen en op een 15 procent van de va kantiecentra bungalowbedrijven e.d.) 't totaal aan hygiënische voor zieningen nog onvoldoende. Hoewel de toestand derhalve nog niet ide aal kan worden genoemd, mag wel worden gesteld dat een bevredigende vooruitgang kan -worden geconsta teerd in de afgelopen acht jaren. Dit heeft dr. P. Spaander, hoofd van het laboratorium water-bodem-en-lucht van het rijksinstituut voor de volks gezondheid in Bilthoven meege deeld. Ook het aantal watermonsters, zgn. „kwalijke gevallen", dat door de in specties van de volksgezondheid naar het laboratorium voor onder zoek wordt opgestuurd, wordt min der. Er is een plan in ontwikkeling binnen drie jaren alle onrendabele gebieden van drinkwaterleiding tc voorzien. Ook hierdoor zal het aan tal kampeerterreinen, dat niet be schikt over -leidingwater teruglopen. Slechts waar kampeerbedrijven zijn gevestigd zijn in super-onrendabele gebieden ver van de bewoonde wereld zal men nog zijn aange wezen op drinkwater uit eigen bron. Hier kan dus maar voorbeelden van het tegendeel zijn er voldoende fout water voorkomen. Aan het begin van het kampeerseizoen advi seert dr..Spaander zelf reeds tien tallen jaren enthousiast kampeer der derhalve: in gevallen dat men niet geheel zeker kan zijn van de zuiverheid van het water moet men het enige tijd koken. Veel na righeid voorkomt men, veel vakan- tieplezier behoudt men. Een ecène uit „Poging tot gesprek de t.v.-eenakter door Jef Heyden- dael, welke zondagavond onder regie van Luc van Gent door de K.R.O. televisie is uitgezonden. V.l.n.r. Bernhard Droog, de ober Nol Sta- novslci en Frits Butzélaar. De dood op de weg Twee personen zijn gistermiddag om liet leven gekomen als gevolg van een botsing tussen een slippende personenauto en een motorrijwiel onder de gemeente Heenvlïet. De motorrijder, de 43-jarige heer A. Peperkamp uit Rotterdam was op slag dood. De 30-jarige mevrouw Naaykens, eveneens uit Rotterdam, die haast haar man in de personen auto zat, overleed korte tijd na het ongeluk. Zij kreeg een slagaderlijke bloeding en kon niet tijdig uit de auto worden bevrijd. De 48-jarige lieer J. van Gorsel uit Bergen op Zoom heeft zaterdag het leven vei;loren als gevolg van een verkeersongeluk onder de gemeente Halsteren. De heer Van G.. die met een bromfiets een wielrijdster wilde passeren, reed tegen het rijwiel op en kwam daarna te vallen. Hij over leed in een ziekenhuis. H. J. J. Af. Lips overleden In de leeftijd van 71 jaar is vrijdag overleden de heer H. J. J. M. Lips, oud-directeur, commissaris en advi seur van de N.V. Lips Brandkasten en Slotenfabrïeken te Dordrecht. Wijlen de heer Lips is o.m. voorzit ter van het Verbond van Neder lands^' Werkgevers en bestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Metaalindustrieën' geweest. Fonds tot bevordering van revalidatie opgericht (Van een onzer redacteuren). Op initiatief van de Nederlandse Centrale Vereniging voor Gebrekkï- genzorg, in welke organisatie 80 ver enigingen, stichtingen en instituten die op lief gebied van de zorg voor minder validen werkzaam zijn, sa menwerken, is de Stichting Nationaal Fonds tot bevordering van de Re validatie opgericht. V.S. ZULLEN CABINE MET ROBOT LANCEREN De Amerikaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.) heeft zaterdag bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten in de komende dagen een „Mercury"-vuimteschip in een baan om de aarde zullen pogen te brengen met een robot die kan ademen, transpireren en spreken. De cabine, die door middel van ecu „Atlas"-raket in de ruimte wordt gebracht, zal eenmaal om de aarde wentelen en daarna op zee worden geborgen. Deze proef is een voorspel voor de eerste poging een ipens in een „Mercury"-cabine in de ruimte te brengen en veilig op aarde terug te krijgen. Kennedy antwoordt Moskou „Geen openbaar debat met Kroesjtsjew" Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, spre kend namens president Kenne dy, heeft zaterdag gereageerd op Kroesjtsjews jongste boze boodschap aan de Amerikaan se regering over Cuba. Het ministerie zei dat president Kennedy niet voornemens was zich met Kroesjtsjew in een „uitgespon nen openbaar debat" te begeven over de bijzonderheden van de omstreden invasie op Cuba. De president liet het ministerie daarentegen wel ver zekeren, dat hij vastbesloten was een „eindeloze strijd" aan te binden ter verzekering van „fundamentele rech ten" en „bevrediging van de volks wil" op Cuba en elders, In zijn boodschap aan de Ameri kaanse regering, had de Russische premier de Amerikaanse inmenging op Cuba als „gangsterdom" beti teld. Het Witte Huis heeft voorts een bericht ontkend, volgens hetwelk Eisenhower en Kennedy ten tijde van de de Amerikaanse presidentsverkie- Gagarin zou niet eerste ruimtevaarder zijn De Sowjet-autoriteiten hebben een verhaaltje over een auto-ongeluk ver zonnen om te verhollen dat Serge Djóesjin, de zoon van de bekende Rus sische vliegtuigontwerper, bij de eer ste bemande ruimtevaart ernstig is ge wond, aldus de FTanse radioreporter Edouard Bobrowski. Ujoesjin, en niet Gagarin, zou het eerste een ruimtevaart hebben ge maakt. Hij zou driemaal om de aar de hebben gecirkeld, gedurende de laatste omwenteling het radiocontact hebben verloren, tijdens de terugkeer naar de aarde angst hebben gekregen en een verkeerde positie hebben inge nomen, tengevolge waarvan hij ern stig wérd gewond. Hij zou nu in een ziekenhuis worden verpleegd en sinds zijn terugkeer nog niet bij bewustzijn zijn geweest. WAARSCHIJNLIJK DOOD Bobronwski heeft zondagavond tij den seen televisieuitzending in Lon den verklaard, dat rlljoesjin waar schijnlijk dood is. Een dichte haag van belangstellen den zag gistermiddag toe, hoe de zesde en voorlaatste caisson in het Veerse Gat. op zijn plaats werd ge manoeuvreerd en tot zinlcen werd gebracht. (Foto P.Z.C.) zingen gesproken zouden hebben over de mogelijkheid van een invasie op Cuba door in de Vejenigde Sta ten verblijvende Cubaanse ballingen. De Algemene Vergadering van de V.N. heeft een door de Verenig de Staten gesteunde poging om de kwestie Cuba naar de Organi satie van Amerikaanse Staten le verwijzen van de hand gewezen. Cuba zelf beeft zich steeds ver zet tegen een dergelijke verwij zing. De presidenten van Argentinië en Brazilië, Frondizi en Quadros, heb ben inmiddels een gezamenlijke ver klaring uitgegeven waarin- zij krach tig verzet aantekenen tegen „inmen ging van buiten het continent" op het westelijk halfrond. Hiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif Verpleegster bestolen j bij hulpverlening j§ Hulp verlenen, en er geld op f= toeleggen. Dat overkwam vrij- f§ dag een Rotterdamse ver- P pleegster. Terwijl zij namelijk op straat bezig 'was een meis- f| p je, dat met haar fiets tegen p een auto was gereden, te ver- binden, zag een van de ..be- p langstellenden" kans om haar p p een portemonnee met 115 H gulden te ontfutselen. p iliiiiiinniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!! Vijfdaagse werkweek in Bergen op Zoom Het college van b. en w. van Bergen op Zoom stelt de raad voor de ar beidstijdverkorting en de vijfdaagse werkweek, voor het gemeenteperso- neel op 1 mei volledig te doen in gaan, om aansluiting met het vrije bedrijf ter plaatse te verkrijgen en moeilijkheden bij de personeelsvoor ziening te voorkomen. De belangrijkste industrie in Bergen op Zoom, de metaalindustrie, is al op 1 januari tot invoering van de vrije zaterdag overgegaan. B. en w. verwachten, dat voor zover de over- rige industrieën dit voorbeeld nog niet hebben gevolgd, dit toch op korte termijn zal gebeuren. (Advertentie) Haar suèdc-jasjc ziet er weer on berispelijk uit. Het aparte cachet van de suèdc is volledig terugge keerd dank zij do kwaliteits behandeling Suèdc jasjes reinigen 12.50

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 11