Eichmann: ,Ik zou mijn vader als verrader kunnen vermoorden' De apartheidspolitiek en de Kerken in Zuid-Afrika ALFRED ROSENBERG ZOU DE JODENMOORD HEBBEN GELEID ZATERDAG 22 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE C 00 RANT KERKVERVOLGING AAN DE ORDE Tijdens de zitting van vrijdag in het proces-Eichniann, kreeg het hof te horen dat Adolf Eichmann tijdens zijn verhoor door de politie had toegegeven dat zijn bureau voortdurend op de hoogte werd gehouden van de deportatie van joden naar de vernietigingskampen. Tijdens zijn verhoor door de politie, was Eichmann een afschrift getoond van een brief die door het hoofdkwartier van de geheime politie in Parijs naar zijn kan toor in Brelijn was gestuurd. In die brief werd mededeling ge daan van het vertrek van een trein met joden, waarbij de broer van wijlen de Franse premier Leon Blum, naar een concentra tiekamp. Bij het zien van het afschrift, beaamde Eichmann dat zijn kantoor in Berlijn steeds over zulke treintransporten werd ingelicht. De verklaring die Eichmann tegenover de politie heeft afgelegd, is volledig op de band opgenomen en het hof zette de behandeling van die bandopname voort. Eichmann zei. dat hij bij dne ge legenheden een Luthers predikant had verhoord wegens ongehoorzaam heid aan het bevel van Himmler, dat de geestelijke zich buiten joodse za ken moet houden. „Ik herinner me zijn naam niet, maar hij droeg een geitebaardje". De predikant moest worden „opgesloten". De gehele Evangelische Kerkeraad, met bis- Rotterdamse haven in rep en roer ontploffingsgevaar Grote consternatie ontstond gister morgen in Rotterdam rond zestien Elofbare samenstelling moesten heh- ussen met verfstoffen die een ont- ben. Ze waren afkomstig Aan de Duitse fabriek Wïederholt in Kil den, waar 's nachts brand was uit gebroken door ontplofte stoffen. Men ontdekte dat er ook bussen met deze samenstelling onderweg waren naar Rotterdam. Een telexbood schapje met deze mededeling ver oorzaakte uiteraard wel enige sen satie. Toen de Duitse vrachtwagen op zijn plaats van bestemming, op het terrein van Pakhuismeesteren aan de Rijnhaven, arriveerde, wer den de grootste voorzorgsmaatrege len getroffen. Het Russische zee schip, waar de bussen in moesten, werd verhaald. De omgeving zette men in een straal van honderd me ter af. Het verkeer op de Hillelaan werd stopgezet. Eerst toen konden politie en brandweer hun gang gaan. Het was niet moeilijk er de zestien bussen uit te halen die de gevaarlijke stoffen moesten bevatten. Ze waren namelijk al warm... Eerst nadat de bussen waren ge opend, was het gevaar geweken. De brandweer heeft voor de vernietiginr van de stoffen zorg gedragen. De Finse president Kekkonen brengt met zijn echtgenote van 8 tot 13 mei een officieel bezoek van vijf dagen aan geland en wordt daarbij o.a. door de mi nister van buitenlandse zaken Toerngren vergezeld, KORTE PREDIKATIE .Nadat Hij aan de apostelen - door den Heiligen Geest zijn hevelen had gegeven veertig dagen lang hun verschijnende". Hand. 1:2,3. Het getal 1,0 is in de hele bijbel be langrijk. Het is hel getal van een generatie, maar oulc het getal van het Iqnge vasten, door Moses en Elia en de Heer Jezus volbracht. Daartegenover staan, als vervulling: de J/0 dagen van verschijningen en opdrachten. Deze geschieden door de Heilige Geest! Lukas' opvatting hier van klopt met die van Pauhts: de Heer is de Geest. De lichamelijk ver rezen Heiland spreekt, geestelijk. Hij inspireert nog, de kerk ten'leven.' Hij is voor ons, oude Adams en Eva's, een levend makende Geest ge worden... Niet, dut Hij verandert, maar wij, door het geloof in Hem. De 1,0 dagen van verschijning, waar in Jezus nog niet is opgevaren, wer pen hun licht vooruit, op de tijd, waarin wij leven. Onze tijd is die heilsbedéling, waarin Hij nog niet is teruggekomen. De eerste leerlingen begonnen de leegte te voelen, waarin wij NU welbewust leven. Zo leerden zij het geestelijk contact met de Heer kennen waar wij thans niet meer buiten kunnenals wij het geloof niet willen verliezen. Deze in spirerende hulp komt op het gebed. Dat heeft Jezus toen beloofd, na Pinksteren is het algemeen gewor den. Deze liulp beslaat nog steeds voor een deel uit opdrachten. Een ge meente. die alleen heilsbeloften 'wil en opdrachten afschudt, wordt onge lukkig en onzeker in haar houding in de wereld. Als gelovige mensen in of naast hun dagelijks werk geen opdracht van de Heer meer zien, gaan zij twijfelen of zelfs (af-) val len. Hoe diep zit het routine-christendom in de put.' Gelukkig, dat de kerken weer besef krijgen van haar apos tolaat. van haar dienst- en zendings opdracht die steeds nieuwe instel ling en aanpassing vraagt;geleid door de Geest, dat is: geïnspireerd. De Herv. Kerk collecteert er voor in het collecteplan. In de belijdenis- geloften van meer dan één kerk wordt het de „jonge" christenen hoofd voor hoofd op het hart ge drukt.' Wij leven immers in de „tus sentijd" tussen Jezus' geregelde ver schijningen en Zijn wederkomst. Wat zouden wij dan anders doen dan onder opdracht staan? Waterlandkerkje) W. B. Bergsma. schop Münch aan het hoofd, was la ter bij hem (Eichmann) gekomen, om over deze zaak te spreken en hij had uitgelegd, waarom de predikant gearresteerd moest worden. „Ik moet toegeven dat ik niet veel over ker ken wist. Ik had nooit veel met de ze kwesties uitstaande". Eichmann zei, dat hij de predi kant alleen maar had verteld dat de staatspolitie zijn arrestatie had bevolen. „Ik vertelde hem ook dat ik het bijzonder onpret tig vond een geestelijke te moe ten arresteren". Eichmann zei, dat hij er de predikant aan her innerde dat deze drie waarschu wingen had ontvangen en dat hij hem thans onder ..beschermings arrest" stelde. Op een ander punt van zijn verhoor, zei Eichmann, dat hij zich vaak had afgevraagd, wie het eerst had bevo len de joden te vergassen inplaats van hen dood te schieten. „Daar moet één of andere drijfkracht ach ter hebben gezeten". Kichniann geloofde niet dat het ie mand in de Gestapo was geweest. Misschien was het iemand in het ministerie van Alfred Rosenberg voor de bezette Oosteuropese gebie den. „Begrijp alstublieft dat het. naar ik veronderstel, de enige manier is waarop het kan gebeurd zijn. Ze moeten op het ministerie voor de oostelijke zaken hebben gezegd, dat dit op eleganter manier moest ge beuren. Dat wil zeggen: zij wensten geen schietpartijen meer". De ondervrager vroeg aan Eichmann of hij geloofde dat het voortbestaan van Duitsland de vernietiging van het gehele Europese jodendom eiste. Rust „Als mij toen verteld was: uw va der is een verrader, dat wil zeg gen, dat mijn eigen vader een ver rader was en dat ik hem moest do den, zou ik dat hebben gedaan", al dus Eichmann. Hij vervolgde: „Ik volgde mijn be velen blindelings op en gehoorzaam de mijn bevelen blindelings en op die manier hoe. zal ik het zeggen vond ik mijn voldoening en mijn .rust in wat ons werd verteld en wat we ons op geen enkele andere wijze konden voorstellen dat de beslissen de strijd van het Duitse volk was, ongeacht de soort taak die men mij misschien zou geven". Hoofdaanklager Gideon Hausner maakte vervolgens bekend, dat dit alles was Aan het op de band opge nomen A'erhoor Aan Eichmann dat in dit stadium van het proces zou worden afgedraaid. Hij zeide dat dit met andere uittreksels later nog zou gebeuren, daar Avaar ze op zékere punten betrekkingen zouden hebben. Hausner verklaarde dat hij alle 76 banden van de verklaring van Eich mann aan het hof voorlegde als be wijsmateriaal. Ook deponeerde hij een 77ste band met een serie A-ragen op 2 februari 1961 namens de staats. procureur gesteld betreffende bezit van Hongaarse joden en de antwoor den van Eichmann daarop. Film van Bergman bekroond De door het internationaal interker kelijk filmcentrum „Interfilm" inge stelde prys voor de speelfilm van liet jaar is a-oor de eerste maal toege kend aan de Zweed Ingmar Bergman voor diens film Witce Aardbeien". De algemeen secretaris a-an Inter film, wika J. A. I-Ies, heeft dit mee gedeeld tijdens de openingsplechtig heid in de Michaël-kapel in de dom toren te Utrecht, Aan de driedaagse oecumenische filmconferentie 1961. De oecumenische filmprijs, die louter als onderscheiding is bedoeld en geen geldprijs inhoudt, is het resultaat van de keuze uit vier films, die uit een voorselectie overbleven. De drie andere films zijn: „De ballade \'an een soldaat" van Gregori Tsjoechrai, ,,Dc Maagdenbron", eveneens van de prijswinnaar Bergman en „De zwarte sergeant" van John Ford. P.v.d.A.-vrouwen niet in consumentenbond Met een meerderheid Aan een stem 253 tegen 252) verwierp het congres van de Vrouwenbond Aan de P.wd.A. in de Haagse dierentuin een a'oorstel om de bond bij de Ned. Consumenten bond aan te sluiten. Veertig blanco- stemmen markeerden deze krappe weigering. Na de verkiezing van de nieuwe se- jycretaris-generaal van de N.A.V.O., onze landgenoot mr. D. U. Stikker: de nieuwe functionaris in gesprek met de speciale adviseur van presi dent Kennedy, Dean Acheson. ill!lllllllllll[|||l!ll!lllllllllllll!!!ll!llllllllllllllllllll!llllllllllll!lllllllllll|l Incident (je) bij bezoek koningin aan Friesland Het bezoek A-an de koningin 1 H heeft gisteren in de gemeente Achterkarspelen nog tot een ii li klein incident aanleiding gege- ven. Enkele inwoners waren n nogal gegriefd over het feit, 1 dat één van de meisjes, die M in Buitenpost bloemen aan de H koningin had aangeboden, een kleindochter van de burge- m meester, maar wonend in Rijs- m H wijk was. „Dat had een me'ïs- 1= je uit de eigen gemeente moe- ten zijn", zo zeiden de bewo- ee ners van Achterkarspelen. Zij plaatsten daarom in alle vroeg- m H te 's morgens bij het bord „welkom" aan de grens van de H gemeente, een bordje met de ee naam „Rijswijk". De politie H verwijderde het bordje echter te tijdig, voordat de koningin de p gemeente binnenkwam. NAVO BENOEMT MR. STIKKER De voormalige Nederlandse mi-1 nister van buitenlandse zaken j mr. D. U. Stikker is gisteren! secretaris-generaal van de N.A. j V.O. geworden. Hij werd met algemene stemmen gekozen op een speciale bijeenkomst van de permanente raad in Parijs. Mr. Stikker heeft na zijn verkiezing tegenover verslaggevers gezegd, „niet pessimistisch" te zijn over de mogelijkheid, dat de NAVO de vier de kernmacht wordt. „Er zijn reeds besprekingen aan de gang over deze kwestie en niemand kan zeggen wat het resultaat zal zijn. Wij zullen nieuwe openhartige gesprekken heb ben en ik ben niet pessimistisch over de kansen, dat een stelsel zal wor den uitgewerkt, dat voor allen aan vaardbaar is". Wat het overleg binnen het bondge nootschap betreft, zei de nieuwe se cretaris-generaal. dat het overleg in de NAVO veel beter geschiedt dan de mensen denken. In Oslo, waar de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-landen volgende maand bijeenkomen, zullen wij spre ken over plannen op lange termijn en opnieuw de kwestie van nauwer politiek overleg behandelen. het Veerse Gat geschaard stonden, trokken de Rotterdamse sleepboten de vierde caisson in-het sluitgat. (Foto P.Z.C.) STEMMEN VIT DE KERKEN OVERBODIGE FUNCTIE IN APELDOORN Ik ben tot overtuiging gekomen, dat deze functie in Apeldoorn eigenlijk niet nodig is", zo deelde ir. If. II. Tusenius, een jaar geleden mee, nadat hij ontslag had gevraagd uit zijn functie Aan „directeur niet bij zondere opdrachten", welke posi tie hij op dat moment ongeveer een half jaar lang had bekleed. In de vacature die door liet vertrek Aan ir. Tusenius ontstond, is tot dusverre niet a oorzien. En het ziet er naar uit dat dit ook in de toe komst niet zal gebeuren. De commissie die b. en w. van Apel doorn in mei 1960 benoemden om een onderzoek in te stellen naar de behoefte aan coördinatie tussen en/of reorganisatie van de diensten der landelijke eigendommen de dienst der bad- en zweminrichtin gen en natuurbaden en de centrale administratie, is namelijk tot de conclusie gekomen, dat er voor de ze drie diensten geen behoefte be staat aan een voorziening in de door het vertrek van ir. Tusenius ontstane vacature van directeur M.B.O. De commissie grondt haar conclusie op een in haar rapport genoemde bevinding en op de om standigheid dat de sportzaken in Apeldoorn zullen worden toever-, trouwd aan een aparte functiona ris. Kolonel Casado, clief-stai' van de repu blikeinse troepen In het taatst van de Spaanse burgeroorlog en leider van de Madrileense junta de defensa die in maart 1939 werd gevormd, heeft van de Spaanse autoriteiten toestemming gekre gen naar Spanje terug te keren. Twee Kerken traden uit Wereldraad Een simpel berichtje vonden we de vorige week in de krant, ivaarin ons Averd verteld dat de Nederduits Gereformeerde Kerk van Transvaal op 10 april besloten heeft onmiddellijk uit de Wereldraad der Kerken te tre den. Dat is dan de tweede kerk van Zuid-Afrika, die dit besluit genomen heeft. Ruim een maand geleden hebben we hetzelfde kunnen lezen Aan de Nederduits Hervormde Kerk vau Zuid-Afrika. Beide kerken hebben dit besluit genomen naar aanleiding van de resoluties, welke in december van het vorige jaar te Johannesburg werden aanvaard en waarin de apartheidspolitiek van de regering wel niet helemaal werd aeroordeeld, maar dan toch zeer kritisch werd beoordeeld. Die besprekingen waren belegd na een uitnodiging van de Wereldraad der Kerken aan de acht kerken uit. Zuid-Afrika, die bij haar waren aangesloten. Het is een klein en ogenschijnlijk simpel berichtje, maar het heeft brede achtergronden en dat niet alleen kerkelijke, maar eA-eneens politieke, zoals \-oldoende blijkt uit dat woord „apartheidspolitiek Zoals die acht kerken verbonden wa ren aan de Oecumene, zo was Zuid- Afrika politiek gebonden aan het Blitse Gemenebest. Daarmee zijn de banden verbroken, ook al door de apartheidspolitiek. Dit land is nog lid van de Verenigde Naties, maar ook hier zijn moeilijkheden. Het ligt in de lijn dat ook deze banden wel onhoud baar zullen blijken vanwege dezelfde ooi-zaak. Wc hebben hier een sprekend voorbeeld hoe kerk en politiek met elkaar te maken hebben en hoe de leus, dat ieder zich moet houden op zijn eigen terrein niet deugt. Het Evangelie, dat de kerk moet A'erkon- digen, heeft te maken met heel de samenleving en de kerken van Zuid- Afrika. evenals alle kerken van deze onze aarde, staan voor de A-raag of die apartheidspolitiek op grond A-an de H. Schrift kan worden A-erdedigd. De We reldraad der Kerken zegt: nee. Bis schop Reeves van de Anglicaanse Kerk A'an Zuid-Afrika, die onlangs in ons land was en wiens bock over het „Bloedbad in Sharpeville" van een jaar geleden onlangs in Nederlandse vertaling is verschenen, zegt: nee. De bovengenoemde kerken, welke met de N.H. Kerk en met de Gereformeerde Kerken in ons land, goede betrekkin gen onderhouden, zeggen:ja. De deelnemers Op die bespreking in Johannesburg in december 1960, moeten we nog wel te rug komen. Allerlei verwande berich ten kon men in het hegiri lezen, be richten die soms waren scheef getrok ken. door een wens van hem, die het bericht had opgesteld. Een paar maan den geleden zijn de officiële stukken en resoluties volledig bekendgemaakt en afzonderlijk gepubliceerd. In Jo hannesburg waren dan vertegenwoor digd één Bantoe-kerk, A'ier Engels sprekende kerken en drie Afrikaans sprekende. De Bantoe-kerk bestaat enkel uit kleurlingen. De Engels sprekende kerken kennen de apart heid niet en zijn dus gemengd. De drie andere genoemde kerken zijn kerken waarvan alleen blanken lid kunnen zijn. Behalve deze zijn er in Zuid-Afri ka nog drie kerken voor de Afri kaans sprekende blanke bevolking, nl. de Nederduits Gereformeerde Kerken van Oranje Vrijstaat en van Natal en Die Gereformeerde Kerk van Suid Africa, de z.g.n. „Doppers". Deze drie zijn niet bij de Wereldraad aan gesloten en waren dan ook in Johan nesburg niet uitgenodigd. Er zijn dus in Zuid-Afrika vier Nederduits Ger. Kerken, al naar de streek waarin hun gemeenten liggen. Zij zijn zelfstandig en hebben ieder een eigen synode. Twee van deze, die van de Kaap en van Transvaal waren wel aangesloten bij de Wereldraad. Naar het ledental vertegenwoordigden de drie wel aan gesloten kerken ongeveer de helft van de Afrikaans sprekende blanke bevol king. Resolutie In Johannesburg hadden de acht aan gesloten kerken een tachtig afgevaar digden gestuurd. De Wereldraad was door een delegatie van zes personen vertegenwoordigd. Met 80 van de (Zie slot pag. 4 kol. 4) j Nadenken Het verhaal gaat dat de Franse dichter Chateaubriand in zijn jeugd op reis van Parijs naar de kust werd gedwongen in een dorpje tc overnachten. In de herberg bevond zich een meisje om welks gunst de gehele mannelijke dorps jeugd dong. Men waarschuwde Cha teaubriand geen avances tc wagen, want van een vreemdeling zou zo iets zeker niet worden genomen. De auteur probeerde toch toenadering te zoeken, maar het verging hem slecht, 's Avonds op bed kon hij zijn blauwe plekken tellen. De andere morgen vroeg de waardin, vol zorg over'haar gast. hoe hij zich na dc rumoerige en pijnlijke avond voelde. „Ik ben blij", zo zei Chateaubriand, „dat ik de mensen hier aan het den ken heb gezet". Hij veinsde geen en kel prestigeverlies te hebben geleden en vervolgde zijn tocht alsof hij een bijzondere missie in het dorpsleven had vervuld. President Kennedy kan. nu het Cubaanse avontuur achter de rug is, beginnen met de blau we plekken te tellen die hijzelf en Amerika in de strijd hebben opgelo pen. En dat zijn er heel veel en heel pijnlijke. Chateaubriand was nog jong toen hij op zijn kop kreeg, maar een letterkundige kan zich zo iets permitteren, zonder dat de we reld er van onderstehoven raakt. En hij was nog vele malen gewaar schuwd. Kennedy is ook nog jong. Zijn houding in de Cubaanse kwestie zal wel zijn bepaald door zijn raad gevers. Maar de president zal niet kunnen volstaan met te zeggen dat hij ..zijn dorpelingen" aan het na denken he'eft gezet. Dat heeft hij wel, maar die overpeinzingen moe ten de president wel bijzonder hard A'allen. Want van alle zijden zijn de commentaren allesbehalve mals. De Daily Herald schreef gistermorgen dat hetgeen Kennedy over de Cu baanse kwestie te berde heeft ge bracht, zijn liberale bewonderaars wel met ontzetting zal vervullen. Volgens dit blad zijn de woorden \Tan Kennedy evenzoveel herinnerin gen aan het" tijdvak dat Foster Dul les minister van buitenlandse zaken was. Een intelligente buitenlandse politiek verwacht de Daily Herald niet, De Times, één der invloedrijkste dagbladen van Amerika, schrijft dat het neerslaan van N de revolutie tegen Castro, een zwa re slag voor de regering-Kennedy be tekent. Als excuus kan natuurlijk worden aangevoerd dat deze rege ring een verwarde toestand heeft ge- erfd, maar een jonge en krachtige regering mag zich niet verschuilen achter verontschuldigingen. Het lijkt wel. zo schrijft het blad. of de presi dent "t slachtoffer \*an slechte voor lichting is geworden. Een van de di recte gevolgen van deze misreke ning moet zijn dat men dc beA*oegd- hedén en de organisatie van de cen trale inlichtingendienst eens kri tisch gaat bekijken. D3 New York Times schrijft daar entegen dat Kennedy krachtige en duidelijke taal heeft gespro ken. Het blad meent dat de over grote meerderheid van de Amerika nen het met hem eens is. Zij moe ten zich geen illusie maken over de prijs die zal moeten worden be taald. Zweedse bladen zeggen dat het verloop van de gebeurtenissen op Cuba een ver strekkende politieke nederlaag voor de Verenigde Staten betekent. Vooral is dit blad bevreesd voor de sympathie voor Castro cn zijn ideeën in de Zuidamerikaanse en Afrikaanse landen. De Dagens Nyheter schrijft dat nog meer mil joenen in Fidel Castro een heldenfi guur zullen gaan zien en een groot sociaal hervormer. Dc Prawda haalt er West-Duitsland bij. Adenauer is op bezoek in Washington en Kenne dy zal wel door hem en „de Duitse militaristen" zijn geraden. Kennedy komt er dus. over het geheel genomen, niet zo best af. De eerste maal dat Ameri ka onder Kennedy bij een conflict werd betrokken heter gezegd: zich met een conflict bemoeide is op een duidelijk fiasco uitgelopen. De tijd is. zoals wc deze week voor spelden. een machtige bondgenoot voor Castro geworden. Terwijl Ame rika aarzelde èn zich toch ook weer achter de rebellen van Cardona stel de. heeft Rusland ongetwijfeld nieer gedaan. Via allerlei kanalen zullen de wapens uit het communistische blok wel tijdig in Havanna zijn aan gekomen. Precies op tijd. Men zegt dat de president dacht dat er dui zenden aanhangers van Cardona aan land waren gegaan. Dan is hij wel wonderlijk dwaas ingelicht. En men heeft zich ook verkeken op de gezindheid van de Cubanen. De over winnaar uit deze strijd is Castro; uiteindelijk zijn het de communis tische machthebbers. Daarover kan Kennedy nu nadenken. PRESIDENT KENNEDY ..„prestigeverlies

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3