Vierde caisson hield zich aan tijdschema HA1FIIHNEN „Stad en Lande" zal zegje doen over saneringsplan Zierikzee TIIMEZ SAWEIV!A NV 3. win Zeeuwse Almanak Gelijkmatig BEVELA^DSE BONGERDS DIT WEEKEINDE IN VOLLE BLOEI PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 APRIL 1961 MISGREEP BETEKENT BEDERF Bezorgdheidsanering kan wijziging inhouden van eeuwenoude stratenplan Er gebeuren in Zierikzee dingen, die' niet altijd de instemming hebben van de vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland". Met bezorgd heid zien de heemschutters het plan tot sanering van de binnenstad van Zierikzee tegemoet. Het liefst zou „Stad en Lande" bij de beoordeling van dit saneringsplan een vinger in de pap hebben. Dat bleek duidelijk in de jaarvergadering van de vereni ging die vrijdagavond in „Mondra- gon" te Zierikzee werd gehouden. Het stratenplan van het oude Zierik zee is nog altijd het stratenplan van 40 jaar geleden. En de heemschutters vinden liet vooral „griezelig", dat het nog niet openbaar gemaakte sa neringsplan een wijziging van dit stratenplan kan inhouden. Het was voorzitter dr. J. J. Westendorp Boer- ma die in zijn openingswoord de na druk wilde leggen op wat hij als voor de vereniging het belangrijkste op handen zijnde plan noemde: de sa nering van Zierikzee. De voorzitter gebruikte in dit verband woorden als: „spanning, wat er uit de bus zal komen", „hoe kan een oud stadje zonder al teveel van zijn karakter te verlizeen, zich aanpassen aan de nieuwe tijd". ..moeilijke taak", „his torische beslissing" en „nimmer zo ingrijpend". OOK STEDENSCHOON De consolidatie van Zierikzee noemde hij een Zeeuws en een na tionaal belangMen kan zelfs het standpunt verdedigen dat het van internationaal belang is". In dit verband zag dr. Westendorp Bocrma de ontwikkeling van Schouwen-Duiveland als ontspan- ningsgebied, waarin men naast natuurschoon, stedeschoon moet vinden. Daarom zei hij te hopen, dat deze zaak niet alleen in de raad van Zierikzee besproken zal worden, „maar dat ook de pu blieke opinie er zich mee zal be moeien". Hij vervolgde: „Als men misgrijpt, kan men de hele zaak bederven". Er gebeuren in Zierik zee reeds dingen die niet altijd onze instemming hebben". Weinig ingenomen was de heem schutvoorzitter ook met de ontsie rende reclamevlaggetjes en lichtre clames, die meer en meer in het stadsbeeld gaan domineren. Hij vreesde, dat de stad hierdoor een aanzien zal krijgen, die niet past bij de oude, voorname bouwstijl. Tijdens de rondvraag kwam het nieuwe saneringsplan aan de orde. Uit wat toen naar voren werd ge bracht, zou een meteoroloog een op handen zijnd stormpje kunnen destil leren. Op de vraag of „Stad en Lande" niet bij het beoordelen van plannen zou moeten worden gehoord er werd gezegd „om te voorkomen dat we als een pruilend kind aan de kant van de weg staan te mokken over wat er gebeurd is" antwoordde de heer Westendorp Boerma: „Dan zouden wij een apart bureau moeten hebben en dat gaat onze krachten te boven. .Maar wij hebben wel de hoop over het saneringsplan ons zegje te doen". Daarna bracht de voorzitter de wen selijkheid naar voren van een open bare bijeenkomst, waarin men zijn grieven tegen het saneringsplan zou kunnen uiten. Zo kwam uit de ver gadering ook de wens „Stad en Lan de" te betrekken bij alle plannen die de toekomst van Schouwen-Duive land aangaan. De voorzitter deelde nog mee, dat ook de vereniging „Heemschut" zich in het Zierikzeese saneringsplan zal verdiepen. Vermeld zij tenslotte dat de verga dering de jaarverslagen onder meer de beschouwing van secretaris P. van Beveren, waarin deze de he dendaagse bouwtrant en planologie kritiseerde zonder op- of aan merking goedkeurde. De heren P. van Beveren, H. H. J. Stevense en J. Vijverberg >verden als bestuurs lid herkozen. Als datum voor de zo- merexcursie ditmaal naar de fiieu- we vogelbroedplaatsen bij Ouwer- kerk werd 10 juni vastgesteld. Na de pauze werd de diastrip „Zierikzee in kleur" van de heren J. van Ast en M. J. bij de Vate vertoond. Koningin met m.s. „Piet Hein" naar invaren zevende caisson Veerse Gat Maandagmiddag rond drie uur zal koningin Juliana met liet koninklijk jacht „Piet Hein" door de Zandkreek in liet Veerse Gat arriveren. Aan boord zal de koningin liet invaren van de laatste doorlaatcaïsson in liet sluitgat gadeslaan. Nadat het fluitconcert van de schepen even over half vier over de omgeving zal zijn verklonken, meert de „Piet Hein" in de werkhaven bij Kamperland. Het bezoek op Noord-Beveland zal van korte duur zijn. Per auto verlaat de koningin via de Zandkreekdam het eiland en vervolgens door Zuid-Beveland de provincie. Het programma is echter nog niet definitief en dus voor wij zigingen vatbaar. Amsterdamse politiekapel op 13 mei te Kapelle Dodenherdenking op Franse militaire begraafplaats Zaterdag 13 mei zal op de centrale Franse militaire begraafplaats te Kapelle de jaarlijkse herdenking plaatsvinden van de in de meidagen van 1940 in ons land gesneuvelde Franse militairen. Aan deze plechtige herdenking zal medewerking verlenen de uit dertig manschappen bestaande erewacht van, en de uit vijftig muzikanten bestaande Amsterdamse politiekapel onder leiding van haar dirigent, de heer Joh. K. Pinkse. Dit korps zal deze dag in het dorp tevens een con cert verzorgen. Of., dit concert, zal kunnen plaatsvinden in de nieuwe muziektent, waarvan men met de bouw momenteel bezig is, kan nog niet met zekerheid gezegd worden. Er wordt momenteel hard aan ge werkt, omdat men voor die datum de tent officieel in gebruik zal ne men. Men wil de officiële ingebruik name doen plaatsvinden met de daarvoor in aanmerking komende plaatselijke musicerende verenigin- Centrale verwarming Nedersiraat 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 yAN TOT SCHRIK. Het 5-Ja rig zoont je van de familie Van de YVege in Breskens kreeg donderdagmiddag de schrik van zijn jeugdige leven, toen hij dank zij de „stootkracht" van een os een onvrij willige luchtreis maakteDe os was in een enigszins verstoorde stemming geraakt, omdat enkele Bressiaanders zich niet konden ver enigen met de vrijheidsgedachte van dit dier. Op het Oude Veerplein ontsnapte de ogenschijnlijk goedige viervoeter na melijk uit een geparkeerde veewa gen en ging de paden op de lanen in. Chauffeur en Bressiaanders dwars boomden echter zijn plannen, maar zij konden toch niet verhinderen, dat de os het Spuiplein en de Glacis na der ging bekijken. De inmenging van het publiek maakte het dier enigszins kribbig en tenslotte wens te de vluchteling zijn woede hoogst onredelijk te koelen op het spelende knaapje, dat hij met een welgerichte kopstoot over een draad wierp. De wellicht voorlopig onuitwis- hare schrik van de dreumes bleek heel wat groter dan zijn verwon- JOS-JE Josje eerste lclas lagere school in een van de Zuidbevelandse dorpen teas zoek geweest. Josje liet blij en vrolijk door de kamer te springen, maar mocht nog niet terug naar school. Pas de volgende dag zou het weer zover zijn. ..Mag ik toch wel even naar de bu renvroeg Josje. Josje mocht naar de buren. „Is de school nu al uit?" vroegen de buren toen Josje naar binnen kwam springen. School uit?", vroeg Josje minach tend langs haar neus weg, „nee, na tuurlijk is de school nog niet uit. Maar vandag heb ik maar eens een keer een snipperdag genomen dingen: enkele schrammen. Niet geheel vrijwillig liet de os zich in de Mercuriusstraat arresteren. Het rustige Breskens werd weer stil. WORDT VERVOLGD. Vele eersten zullen de laatsten zijn. Dat blijkt ook van de zwaluwen, die zijn doorgedrongen in deze rubriek. Met enige gepaste trots meenden wij namelijk gewag te kunnen maken van de eerste zwaluw. Een inwoner van Driewegen deelt ons ecliter mee, dat reeds op 9 april een zwaluw te rugkeerde „naar het oude nest in mijn schuur". De eerste Welnee. Want ook in Sint-Jansteen zoclit een zwaluw liet oude nest in een schuur op. En dat was d.d. 3 april. Na dit alles menen wij te mogen besluiten met: wordt vervolgd. NIET ALLEEN Niet alleen zwaluwen keren trouw naar Zeeland terug. Zo ook Cor Ver- straete, die na een verblijf van 15 maanden in Nieuw-Guinea als dienst plichtige gezond en bruinverbrand in Hoofdplaat terugkeerde na een 36- urigc vliegreis met een DC-7 van de K.L.M. Burgemeester J, F. C. Tem merman, gemeentesecretaris M. Wijffels en de muziekvereniging „Oefening Baart Kunst" bezochten de militair wel en niet met muziek. t Advertentie) de sigaar waar sheiks voor iri de rij staan AMIGO bijvoorbeeld... 'n nieuw 6 cenfs sigaartje t, Examens Te Den Haag slaagde voor het exa men uitvaartverzorger de heer A. M. van de Weiden te Vlissingen. De heer J. J. Dieleman te Axel, werkzaam op het belastingkantoor te Terneuzen, slaagde dezer dagen voor het schriftelijk gedeelte van het examen voor adjucnt-commies. laat BUISMAN een handje helpen voor koffie op z'n best! AUTOBUS IN SLOOT LANGS VEERSEWEG Vrijdagmiddag, even voor zes uur, is een bus van de N.V. Streekvervoer Walcheren op de dienst Middelburg- Veere in de sloot gereden. Het onge luk gebeurde, doordat de linkervoor- band klapte waarna de chauffeur, J. van B., de macht over het stuur ver loor. Hoewel do bus op zijn kant in een langs dc weg gelegen sloot terecht kwam, bleven passagiers en chauffeur ongedeerd. Alleen dc chauffeur was dermate overstuur, dat men het wenselijk achtte hem naar het Gasthuis te Middelburg over te brengen, van waar hij later naar huis kon terug keren. Dc passagiers werden met een extra bus naar Veeve vervoerd. Later op de avond heeft een takel wagen de zwaar beschadigde autobus weggesleept. (Slot van pag. 1) „Europa" en de „Azië" dicht te gen de hoog oprijzende beton- muur het gevaarte een bijkans roerloze status gaven. Twee minuten voor half één-ver stomden even de gesprekken on der de toeschouwers: op dat mo ment begonnen de mannen aan de afsluiters met de regelmaat van een klok aan de wielen te draaien. Met een gelijkmatige snelheid verzonk de caisson in het Veerse Gat en vijf minuten over half een schalde het concert der schepen over het water: de vierde stond op zijn plaats. Het sluitgat was gekrompen tot ongeveer 140 meter. „We zijn over de helft", zei cen waterstaatsman, „nog drie en het is gebeurd".... Langzamerhand neemt nu dc spanning wat toe, want iedere geplaatste caisson in het sluitgat doet de stroming vijf procent toenemen. Als alle cais sons tenslotte mets open schuiven tussen de YValcherse en Noord- Bevelandse dam geklemd staan, is het „doorstroomoppervlak" van het sluitgat dus 35 procent klei ner. Nog drie dagen en het is zo ver Wie zich de moeite wilde getroosten zoals onze fotograaf 'om enkele meters ver in een zandbuis te krui pen, kreeg dit bijzondere uitzicht op het Veerse Gat, waar de vierde cais son zojuist op zijn plaats gemanoeu vreerd is. (Foto P.Z.C.) De gunstige weersontwikkeling van de laatste week heeft er toe bijgedragen, dat ook het komend weekeinde van de bloesems in de Zeeuwse boomgaarden volop te genieten valt. Hoewel de pere- en pruimebomen hun bloemblaadjes hebben laten vallen, zijn liet thans de appelbomen die zich te pronk hebben gezet met een „vracht" van zachtrose en wit ge tinte bloemen, gemarkeerd door het zachte groen van de jonge bladeren. De bloei zal zo de komende dagen haar hoogtepunt hebben. Vooral nu ook de mogelijkheid aanwezig is, dat de afsluiting van het Veerse Gat het komend week eind veel bezoek zal trekken, kan er ook in het Bevelandse fruit- centrum op drukte worden gere kend. Een tocht langs de bloeien de boomgaarden is hiermede ze ker te combineren. Ter oriënta tie: cen bezoek aan de boomgaar den in de omgeving van Kapelle, Biezelinge, Schore, Wemeldinge, Kloetinge en Kattendijke is zeker aan te bevelen. Ook de Zak van Zuid-Beveland 's-Gravenpol- der, 's-H.-Arendskerke en Oude- lande-Nisse zal veel moois te bieden hebben, terwijl er ook in Oost Zuid-Beveland, met name rond Kruiningen, Krabbendijke en Rilland, volop van bloesem te genieten valt. De Ruyterschool op bezoek bij V.N.S., Rotterdam Een groep leerlingen van de examen klassen voor stuurlieden van de De Ruyterschool te Y'lissingen heeft vrijdag op uitnodiging van de Y7er- enigde Nederlandse scheepvaart maatschappijen een bezoek gebracht aan het motorschip „Bovenkerk" in Rotterdam. Do tocht werd per auto bus gemaakt. Ook de directeur enkele leraren maakten de tocht Na cen welkomstwoord namens de V.N.S.-directie bezochten de jongelui in groepen het schip, waarna om 1 uur een lunch werd aangeboden. Daarna nam men nog een kijkje op de brug van de „Bovenkerk", waar bij de toekomstige stuurlieden zich een beeld konden vormen van de om geving waarin zij later zullen wer ken. Tenslotte werd met enkele staf leden van de V.N.S. de thee ge bruikt, waarop het gezelschap weer richting Zeeland reed. BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemookt Jjootlwill SCHUIMRUBBERBED met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen *W\*VWVWW\*WVWWVA Y'oor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 4, 5, 7 en 21. VVVW\VVNWiVVVVVVVVWW HOOFDREDACTIE Het lid van dc hoofdredactie, G. A. de Kok, is tot 1 mei a.s. afwezig. KUNST „Bekentenis" Vlissingen, „Britannia" „Het Y'lissingsch Schouwspel". MET „BEKENTENIS" heeft Ronald Miller een toneelspel geschreven, dat „Het Vlissingsch Schouwspel" in zijn programma als motto meegaf: „Een belast geweten drijft ons tot innerlijke conflicten. Pas als wij ons van die last bevrijd hebben door een eerlijke bekentenis, keert de inner lijke rust terug". In het spel van Miller heeft het nog al enige voeten in de aarde voor en aleer er van een bekentenis sprake is. Hij schetste de nogal bewogen belevenissen van een bemiddeld echt paar, wonend in een Brits provincie plaatsje en in eerste instantie min of meer gebukt gaand onder de al vele malen meer uitgebeelde moei lijkheden van een in zekere mate in een sleur verlopen huwelijk. „Elf jaar zijn we getrouwd en elf jaar zijn we beiden alleen geweest", roept een der partners op een gegeven ogenblik uit en dat is nu niet be paald een gloednieuwe versie op een bijzonder oud thema. Evenmin als de driehoeksverhouding, die in „Be kentenis" na nogal kunstmatig aan doende complicaties blijkt te domi neren. Complicaties, die een tikkel tje een detectivespel-achtig effect hebben en die daarom terwille van de ook hedenavond nog te geven voorstelling beter onvermeld kunnen blijven. Men kan zioh moeilijk aan de in druk onttrekken, dat de auteur een beetje in zijn bedoelingen is blijven steken. De opzet een klein men selijk drama verzandde althans in de kleinheid van de conflicten, die te zeer werden uitgesponnen om tot een aangrijpende realitiet te worden. Het bleef allemaal net iets onder de (psychologisch aanvaardbare) maat en dat was jammer omdat dc opzet van het stuk bepaald wel ver dienste heeft. Bovendien was het jammer, omdat „Het Vlissingsch Schouwspel" er onder regie van An ton Vader klaarblijkelijk zijn oesle krachten aan had gewijd. Er werd in de gisteravond in „Britannia te Vlissingen gegeven voorstelling we derom met volledige overgave toneel gespeeld, met onder meer als resul taat, dat verscheidene typeringen volkomen tot hun recht kwamen. In de eerste plaats wel die van de heer des huizes, gespeeld door de bij het Schouwspel debuterende Piet de Leeuw; rustig, beheerst en toch met de nodige gespannenheid gebracht. Minder overtuigend, maar toch zeker niet onverdienstelijk, was het spel van Leny Vader-Lagaaij als de on evenwichtige echtgenote; een moei lijke rol. die een indringender ver tolking vergt dan men redelijkerwijs van éen amateur-toneliste kan .ver wachten. Dit laatste is dan. tevens van toepassing op de rol van cle cy nische, oppervlakkige vrijgezel Wil liam Bulc, die een heel eigen bon- vivanttoon vraagt en die Geert van Oorschot nog niet helemaal gevonden bleek te hebben, hoewel hij die toon een enkele maal toch goed wist te treffen. Te vlak bleef helaas het spel van Liekc van Dijk als het tragische vrouwtje Elsie; het bleef bij haar nog iets te veel een zonder meer zeggen van dc tekst en dat komt vanzelfsprekend ook op rekening van de regisseur, die deze rol be paald meer had moeten „uitdiepen", rn de bijrollen zorgden vooral lila de Nijs, Fred Florusse en Jan Knuyt voor uitstekende typeringen, terwijl Kees Woltering een aanvaardbare, gemoedelijke huisarts op de planken zette. Geert van Oorschot Az. had voor sfeervolle, praktische decors ge zorgd en zo werd het een voorstel ling met ontegenzeggelijk kwalitei ten vooral gezien dit niet zo ster ke stuk maar met hier en daar ook enkele hier gesignaleerde tekort komingen, die aan het geheel overi gens geen doorslaggevende afbreuk deden. Een geheel, dat in de van avond nog te geven voorstelling on getwijfeld ook nog zal kunnen win nen bij cen kleine opvoering van het tempo. v. B. fAdvertentie heeft alléén voordelen, let op dit garantiemerk WISSELENDE BFAVOLKING YY'isselend bewolkt met enkele buicu. Zwakke tot matige wind lit- zuide lijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 23 april Zon op 5.28 onder 19.50 Maan op 11.54 onder 2.31 24 april Zon op 5.26 onder 19.52 Maan op 12.55 onder 3.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2