P.Z.C. DUTA-JOURNAAL HUURVOORWAARDEN „HULST" .STRANDDEN" IN DE RAAD 0UD-V0SSEMEERSE JONGEMAN BERIJDT HALF-ERKENDE MOTOR ZATERDAG 22 APRIL 1061 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S MET TEKENSTIFT EN SCHETSBOEK HET APARTE WERELDJE IN TEGELIJK met snorrende film camera's en klikkende fototoestel len heeft de operatie Schuiven Diclit" in het Veerse Gat tot nu toe ook heel wat tekenstiften en ■penselen in beweging gebracht. Vlak onder de grijper van een metershoge kraannaast een to renhoge hoop stortsteen of op de glooiing van blauw-zwarte basalt keien hebben we hen zien zitten: de kunstenaars met de schetsboe ken. Ze zochten een rustig plekje of nestelden zich midden in de be drijvigheid van het operalieter- rein bij het Veerse Gat. Vaak was hun doelwit de machtige caisson, voortgetrokken door taai volhou dende sleepboten met een gele band om de pijp. Onder die- kunstenaars was ook een Middelburgerdie de bewe gingen van en rond het grijze ge vaarte nauwkeurig volgde: Antoi- ne Mes, student aan de Academie voor Beeldende Kunsten in Am sterdam. Hij heeft met vele anderen enkele dagen in het aparte wereldje van caissonssleepboten, zware vrachtauto's, peilvaartuigen en zandzuigers rondgezworven. Zijn kijk erop legde hij vast in onder andere bovenstaande tekening. DE SCHOLENZANGBRIGADE KOMT ER AAN... MEER DAN 1200 schoolkinderen van Walcheren en Noord-Beveland zullen aanstaande maandagmiddag, vlak nadat het zevende scheepsconcert over het Veerse Gat is verklonken, hun vorstin, de verwachte menigte belangstellenden en elkaar over de welis waar nog poreuzedam een feestlied toezingen. Op de dijkskop bij Kamperland staat dan een koor van duizend scholieren popelend te wachten op de ver richtingen van sleepboten en bakken bij het invaren van de zevende en laatste caisson. En tegelijk zal op het lundhoofd aan de Vrouwenpolderse kant de jeugd van Vrouwenpolder, Veere en Gapinge zingend een hulde brengen „De kinderen mogen Met worden vergeten bij dit evenement". Met dit gegeven is een in der haast ge formeerd feestcomité aan het werk gegaan. En zo als het er thans uitziet kan iedereen eventueel wor den vergeten behalve de kinderen. Een middag vrij van school, met de bus naar het waterstaatsfront, een gereserveerde plaats en dan die zanghulde van tere kinderstemmen over een ro buust Delta-project De jongens en meisjes van meester C. Joziasse in de lagere school aan de Vrouwenpolderseweg te Vrouwenpolder waren er vrijdagmiddag een klein beetje zenuwachtig van. Zij stormden het schoolplein op en wilden 'graag voor het P.Z.C.-Delta-journaal even zingen. Want dat tvas meteen nog een aardige oefening voor aa/nstaande maandagmiddag. Met een zacht neuriën werd de juiste toon gevonden en toen de heer Joziasse de eerste maat had aangegeven droeg het feestlied over de weilanden. In de richting van de caissons. Misschien hebben de mammen van wdtérstaal het wel gehoordDe zangbrigade van de Walcherse en Bevelandse scholen komt er aan! Burgemeester De Kam van Vrouwenpolder heeft vrijdag zijn handtekening gezet onder een publika- tie, waarin de bevolking wordt gevraagd maandag de vlag uit te steken. Ook burgemeester Van Halst van Wissenlcerlce heeft een dergelijk verzoek gedaan. Ook voor het kantoor van de N.V. Dijlcsbouto op Fort den Haak lag vrijdagmiddag al feestmateriaal klaar. Ongeveer 85 vlaggestoklcen van negen meter lang, die maandag met de driekleur in top het wa- terstatasterrein een feestelijk aanzien zullen geven. D muziekkorpsen, die het dichtst bij het sluitgat hun domicilie hebben, zullen worden gevraagd voor de verdere opluistering te zorgen. Restitutie mosselkwekers- fonds over 1960-1961 vastgesteld Het liestuur van liet produktsehap voor vis. en vlsprodukten heeft in zijn vrijdag: gehouden ver gadering besloten dat aan de inbrengers in het mossel kweker s- fonds over het seizoen 1960/1961 een restitutie van 1.61 per afgeleverde ton mosselen zal worden verleend. Een besluit over een nieuwe samen stelling van de mosseladviescommis sie werd aangehouden. Van de kant van handel en inleggerijen was ge vraagd om een paritaire vertegen woordiging in deze commissie van kwekers enerzijds, handel en inleg gerijen anderzijds. Op het ogenblik vormen de kwekers de meerderheid. Afgewezen werd een verzoek van een ingezetene van Yerseke om vrij stelling van de heffing ten behoeve van het aankoopfonds voor oesters. Deze heffing wordt opgelegd aan kwekers die andere dan zaaioesters afleveren. De opbrengst is bestemd voor het betalen van bij het produkt sehap ingeleverde oesters, voor pro paganda en voor eventuele maatre gelen die verband houden met de ai- zet van oesters. De betrokkene be schouwt zich niet als kweker, omdat hij geen oesterzaad tot consumptie oesters doet opgroeien, maar zaai oesters, die hij van kleine kwekers koopt, opkweekt. Ook stelt hij dat hij geen oesters bij het produktsehap inlevert. Het produktsehap is echter van mening dat betrokkene wel kwe ker is, omdat tot het kweken van oesters behoort ,,elke handeling wel ke erop gericht is de oesters in een volgend stadium van hoedanigheid te brengen". Als in dit geval ontheffing zou worden verleend, zou deze ook niet geweigerd kunnen worden aan de vele andere kwekers, die zaai oesters bijkopen om deze tot con sumptieoesters op te kweken. Ook is betrokkene niet de enige kweker die, hoewel hij daartoe gerechtigd is, geen oesters inlevert. Inspecteur en commandant parade te Middelburg ^aradecommandant tijdens de mili taire parade te Middelburg is niet zoals wij abusievelijk meldden kolonel J. Potteboom, maar kapitein luitenant ter zee J. P. van Es. Ko lonel Potteboom is parade-inspec teur. MET ZES TEGEN VIER STEMMEN 91K Vijfdaagse werkweek voor het gemeentepersoneel In zijn vergadering van vrijdagavond heeft de raad van Hulst langdurig ge discussieerd over het voorstel van b. en w., de huurvoorwaarden voor het sportveld met de voetbalvereniging Hulst op een nieuwe leest te schoeien. Puntsgewijze kwam dit op het vol gende neer: Accordeonorkest „Flandria" naar Europees kampioenschap Het door grote successen overal in Zeeuwseh-VIaanderen bekende ac cordeonorkest „Flandria" kreeg de zer dagen een uitnodiging om deel te nemen aan het driedaags 20, 21 en 22 mei a.s. Europees accordc- onconcours te Stuttgart. Er was echter geen geld om deze grote reis van 650 kilometer te financieren, maar omdat ook het gemeentebe stuur het belang van deze reis zowel voor de vereniging als voor de streek inzag, werd in een vergade ring zonder hoofdelijke stemming besloten voor deze reis een subsidie van f 300,beschikbaar te stellen. Verder werd besloten, dat indien de andere aangevraagde subsidies niet op tijd worden verstrekt, de ge meente deze zal voorschieten. Ook brachten verschillende particulieren en de leden zelf een behoorlijk be drag bijeen, zodat de reis in ieder geval doorgang kan vinden. Hoewel op een Europees concours het puikje van de Duitse en Oosten rijkse accordeonorkesten zal deel nemen, werd „Flandria" toch ver plicht in de hoogste afdeling, „Ober- stufe", deel te nemen. Het te spelen werk zal de ouverture „Bagatelle" van Joseph Rixner zijn. Men mag niet verwachten dat „Flandria" op dit bijzondere con cours in de bovenste gelederen zal eindigen. De deelname wordt door het bestuur meer gezien als een verkenning met betrekking tot de mogelijkheden die er nog voor het orkest zijn. En tevens hoe de diverse mogelijkheden ook bij „Flandria" kunnen worden toegepast. EXAMINATOR GEEN MOTOR Thoolse zitting van het kantongerecht Zierikzee In Oud-Vossemeer rijdt een jonge man rond op een curieus apparaat. De rijksdienst voor het wegverkeer ziet er een motor in, weshalve er een kenteken voor is afgegeven. Maar het Centraal bureau voor de afgifte van rijvaardigheidsbewijzen vindt het maar een bedenkelijk machientje. Het is het 49 cc motorfietsje van de 18-jarige I. R., waarover de officier van justitie vrijdagmiddag tijdens do Thoolse zitting van het kantonge recht Zierikzee zei: „Het ïs geen er kende bromfiets en geen goed mo torrijtuig". Sinds de rijksdienst voor het weg verkeer het kenteken heeft verstrekt, is dit in de zin van de wet een motor. Daarom rijdt R. in Oud-Vossemeer rond; zonder rijbewijs, maar hij heeft een oefenvergunning.' Op 14 maart had hij zijn oefen terrein verlaten en werd het om streden voertuig onder Tholen waargenomen door een surveille rende politieman, die er eerst een bromfiets in meende te herken nen. De kentekenplaten brachten R. in moeilijkheden: hij had nog geen rijbewijs. Maar ook als bromfiets was het 49-ertje niet acceptabel: dan worden er immers trappers gevraagd, een gele plaat cn niet de 70 kilometer .per uur, die R., uit het machientje weet te halen. Zo stond R. dus vrijdagmiddaj W. E. vi IJzendijke in beroep bij de Kroon De raad van IJzendijke kwam don derdagavond in spoedeisende verga dering bijeen. De reden hiervan was de behandeling van een schrijven van G.S. betreffende niet-goodkeuring van het raadsbesluit van 31 decem ber 1969 om uit te treen uit de ge meenschappelijke regeling voor houw- cn woningtoezicht en toezicht op de gemeentewerken in West- Zcomvseli-Vlaanderen. Besloten werd tegen deze niet goed keuring van G.S. in beroep te. gaan bij de Kroon. Voor beroep stemden F. Tazelaar, J. van Cadsand, Pr. van Hijfte en A. J. Termote. Tijdns de rondvraag bracht raadslid C. Geernaert de gevaarlijke kruis punten in de rondweg om IJzendijke ter sprake. Hij zou gaarne zien dat op deze kruisingen verkeerslichten werden geplaatst. De heep .Cornelis vroeg of er mogelijkheden zijn om stopborden te plaatsen. De wethou ders P. van Rijen en A. Termote merkten op, dat 'het gevaar in hoofd zaak schuilt in de te grote snelheden. De heer P. van Hijfte wees erop dat deze weg _niet geopend had mogen worden voor de borden zijn ge plaatst. Nu weet een vreemdeling niet wat hij op dit kruispunt moet aanvangen. De voorzitter zegde toe dat hij een en ander met de verkeersinspectie zal opnemen. Vooral op de le mei dag, als het verkeer van België zeer druk is, zal moeten worden getracht op deze kruispunten ongelukken te voorkomen- Verder deelde ilc voorzitter nog me de, dat hij vernomen had dat. a.s. maandag aan de nieuwe weg Keklo- Bentille zal worden begonnen. Op 18 november van het voirg jaar nam de raad van IJzendijke het be sluit een petitie te zenden aan ho- paalde Belgische instanties, waarin gewezen werd op de deplorabele toe stand, waarm deza weg yerkoert. Tevens werd aangedrongen op spoe dige verbetering. Deze weg wordt veel gebruikt door inwoners van Zeeuwseh-VIaanderen die de markt te Eeklo willen bezoeken of die via Gent dieper België in willen. Omge keerd wordt dit weggedeelte ook veel gebruikt door Belgen die naar Zeeuwseh-VIaanderen komen. Deze petitie werd tevens ter kennisneming gezonden naar de gemeenteraden van Biervliet, Schoondijke, Breskens en Philippine, die er hun instemming mee betuigden. Bij de rondvraag wezen de heren J. van Cadsand en P. van Hijfte erop. dat door de gemeentewerklieden nog al veel aan de gemeentewoning wordt gewerkt. Zij waren van mening, dat dit door de aannemer moest worden uitgevoerd. De voorzitter zei dat dit nit.c het geval is. De heer Cornelis vroeg om het ge deelte Karnemelkstraat langs de r.-k. jongensscool voor het verkeer af te sluiten. De voorzitter zei in de vol gende vergadering met een voorstel to zullen komen. voor kantonrechter mr. W. E. van Vloten, die hem een boete van 20 oplegde. Officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop liad 15 gevraagd. Maar eer het zover was had R. ont huld, dat hij op het rijexamen was teruggewezen: de examinator vond het 49-ertje geen echte motor. De rijksdienst voor het wegverkeer wel. De diensten bekijken de zaak uiter aard vanuit een verschillende ge zichtshoek. R. is er niet gelukkig mee. Hij is een „half-erkende", die voorlopig met zijn curieus „plofje" niet buiten zijn oefenterrein mag verschijnen. Oplossing Een merkwaardige oplossing om tij dens de duisternis niet een onverlich te trekker op de weg te verschijnen vond de loonwerker J. W. II. uit Poortvliet. Hij stelde een colonne van drie trekkers op, waarvan zowel de voorste als de achterste verlichting voerde. Ofschoon dit uiteraard op zichzelf al een overtreding opleverde, ging de zaak helemaal mis, toen de achterste trekker bij een splitsing- van wegen de aansluiting verloor. „Mooi bedacht", zei de officier, „maar het kan niet". Hij eiste twee boelen voor het ontbreken van voor- en achterverlichting van 20. De kantonrechter vonniste tweemaal 25, L. van de W„ autobuschauffeur uit Stavenisse, had op 9 januari te Scherpenisse geen voorrang verleend aan een van rechts komende vracht wagen. Hij werd schuldig verklaard, maar er werd geen straf opgelegd. Do botsing gebeurde op het on overzichtelijke kruispunt Spui- damstraat-Stoofdijk en de chauf feur van de vrachtwagen, die de autobus van achteren raakte, had aan de politie verklaard, door de zon verblind te zijn geweest. De officier had in deze zaak 5, gevorderd. De landbouwer P. M. P. uit Oud- Vossemeer, zag zich twee boeten van totaal 25,opgelegd: hij had met een trekker met aanhangwagen zonder rem laten rijden. C. M. uit Halsteren, die te Scherpe nisse met een bromfiets op de rij baan had gereden, kreeg een boete van 7,50. De eis was f 10, Bij verstek werd J. R. van de W. uit Brouwershaven een boete van 15 opgelegd (conform): hij had in St.- Philipsland met een personenauto op een kruising ingehaald. Een chauffeur uit St.-Annaland, A. den H. had op 21 december in zijn woonplaats op een nat wegdek te snel gereden met zijn tankauto. Toen hij remde voor een tegemoetkomen de personenauto slipte hij: een bot sing was het gevolg. In deze zaak be paalde de kantonrechter de boete op 25,(conform). P. J. A. de J., een chauffeur uit Ber gen op Zoom werd bij vrestek ver oordeeld tot een boete van 10. (conform) omdat hij verzuimde zijn werkboekje in te vullen. de thans geldende huursom van f 600 per jaar te vervangen door oen percentage va'n de 6ruto-re- cette, waardoor het draagkracht principe werd ingevoerd: afrekenen van de huur met de af dracht van de vermakelijkheids belasting: exploitatie van de tribune, voor heen door particulieren, thans door de voetbalvereniging, die hiervoor f 500 huur betaalt en na aftrek daarvan de baten ont vangt: alle subsidies aan de voetbalver eniging vervallen; in totaal was hiermee gemoeid een bedrag van f 1500; vereenvoudiging van de kaartver koop door afschaffing van de extra 15 cent. Als eerste spreker kon de heer J. H. Stolte zich niet verenigen met het concept-contract. Bovendien toortde hij zich tegenstander van onderverhuur door de v.v. Hulst aan de r.k. Hulster atletiekver eniging. De heer J. D. J. Martens was het hiermee ten volle eens. Hij stond op het standpunt, dat dit zou leiden tot excessen. Bovendien wilde hij wel eens weten, wat er gebeurt als de gemeente iets wil organiseren. „Het terrein is toch eigendom van de ge meente en staat dus ten dienste van d.e gemeenschap". Wethouder B. H. L. Picavet zette hiertegenover, dat de verhouding tus sen het gemeentebestuur cn de v.v. Hulst de laatste tijd veel verbeterd is. Dit was ook de reden van over leg. Bovendien is de financiële posi tie van de vereniging op het ogen blik niet rooskleurig. In tweede instantie stelde de heer Martens, dat andere verenigingen niet afhankelijk mogen zijn van de v.v. Hulst. De raad verlangde tenslotte stem ming over het voorstel. Het resultaat was een nederlaag voor b. en w.: 6 4 stemmen. Richtlijnen Het voorstel om voor het gemeente- personeel een vijfdaagse werkweek in te voeren werd aangenomen, nadat de commissie had geadviseerd de richtlijnen van de minister op te vol gen, in plaats van het door het col lege voorgestelde om elke week een vrije zaterdag te scheppen. De heer C. C. Arenthals stelde er pry's op, dat op een vrije zaterdag toch een ambtenaar enkele uren op de gemeentesecretarie aanwezig zal zyn om spoedgevallen af te werken. De heer Martens vreesde tengevolge daarvan personeelsuitbreiding. „Hoe moet het met de gemeentelijke dienst voor toerisme"? informeerde de heer Stolte nog. Ook het college voorzag moeilijkhe den op dit punt. Met negen tegen één stem kwam het voorstel er tenslotte „door". Aan het eind van de vergadering bracht wethouder P. J. Brand de ver regaande vernielingen door de jeu" in de plantsoenen naar voren. Hij noemde het de laatste weken erger lijk. Burgemeester A. L. S. Locke- feer ondersteunde de klacht ten volle en suggereerde, het onderwijzend personeel in te schakelen. De heer Martens lanceerde het idee, een cir culaire aan de ouders te doen uit gaan. Bij de rondvraag stelde de heer Mar tens nog aan de orde het verzenden van een spoedbericht aan alle ge meentebesturen, waarin zou worden voorgesteld wegens het bedanken van de president-commissaris van de N.V. Waterleidingmaatschappij „Zeeuwseh-VIaanderen" een verte genwoordiger van de gemeente Hulst voor te dragen voor deze functie, i.e. burgemeestèr Lockef.eer. Meer dan 100 kleuters van de chris telijke kleuterschool aan de Lelie straat te Goes hebben vrijdagmiddag hulde gébracht aan hun leidster, mej. W. Matla, die in het huwelijk trad met de heer M. Maat. Op de foto: het bruidspaar v:ordt bij het verlaten van het stadhuis harte lijk toegezongen door de met feest- mutsen envlaggetjes uitgeruste kleuters. (Foto P.Z.C.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21