PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ALGERIJNEN KOMEN TOCH NAAR EVIAN Vierde caisson hield zich aan tijdschema Zwitserland neemt ook al maatregelen Cubaanse hoofdstad is weer rustig Belgische partijen akkoord met kabinet METHYL EIST VIER DODEN Sociale noden Vandaag... 204e jaargang - no. 95 Dasblad. uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren: W. Leertouwer en G. A. de Kot. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 april '61 ADVERTBN'l IfcPKlJo 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van IJ». „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adr. 3647/3643)Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 6213); Oostburg. tel. 2395; Terneuzen tel 2116; Zlerikzee red tel 2425. adm tel 2094. FAMILIE DE GAULLE EXTRA BESCHERMD De politie heeft vrijdag een speciale bewakingsdienst ingesteld voor de leden van het gezin van de zoon van president De Gaulle. De gezinsleden hebben in de afgelopen tijd verschil lende dreigbrieven ontvangen. De politie te Genève heeft meege deeld, dat zij zeer afdoende veilig heidsmaatregelen zal treffen om de Algerijnse gedelegeerden te bescher men. De Algerijnse afgevaardigden zullen, indien de besprekingen te Evian (Frankrijk) doorgaan, op het privé-landgoed van de Sjeik van Qa tar verblijven. De reis naar Evian- les-Bains zullen zij met hefschroef- vliegtuigen maken. De vliegtuigjes worden bestuurd door Zwitserse pi loten. Prikkeldraad Alle mensen die te maken hebben met de verzorging van de Algerijnse gedelegeerden zullen Zwitser zijn. Het landgoed waar do onderhande laars eventueel hun intrek zullen ne men, zal bewaakt worden door enige honderden politiemannen en soldaten niet machinepistolen. Zij zullen voorts zijn uitgerust met kijkers en zij zullen de beschikking krijgen over waakhonden. Het landgoed is reeds omringd door een drievoudige prikkeldraad-ver sperring. 's Nachts worden de gebou wen verlicht door sterke schijnwer pers. Naar men verwacht, zouden de Algerijnse onderhandelaars, in dien de besprekingen mochten Strijd tussen rebellen en Portugezen Een militaire patrouille heeft ernsti ge verliezen toegebracht aan opstan delingen, die bij Ucua, in Noord-An- gola, een aanval op haar deed, aldus is in Loeanda gemeld. De troepen verdreven de aanvallers niet- hulp van versterkingen uit het dorp. De veertiendaagse P.Z.C.- jeugdpagina „Tussen 13 en 20" is ditmaal gewijd aan de ervaringen van 120 Haagse lyceïsten, die Zeeland als stu dieobject hadden en hiertoe deze week in deze provincie verbleven. Voorts bevat dit 24 pagina's tellende P Z.C.-zaterdagmnum- mer o.m.: Stemmen uit de Kerken (pag. 3): P.Z.C.-Dclla- journaal (pag. 5): Radio- en l.v.-rubriek en Films in Zee land (pag. 11); Cultuur en Letterkundige kroniek (pag. 17); Uw pagina, mevrouw! (pag. 19)'; feuilleton en Uit de wondere wereld van de tech niek (pag. 21) en de Kinder krant en Klanken uit de ether op pag. 23. doorgaan, dagelijks persconferen ties geven over een gesloten te levisieverbinding met een gebouw in Genève waar de pers zich zou bevinden. De onderhandelaars zouden dagelijks onmiddellijk te rugreizen naar het buitengoed van de Sjeik van Qatar. De Zwitserse regering verwacht „nieuwe' inlichtingen" over de afge laste Frans-Algerijnse besprekingen met betrekking tot een vrede in Noord-Afrika. „Het nieuws wordt binnen enige dagen verwacht", zei een officiële zegsman heden in Bern. President Charles de Gaulle van Frankrijk heeft vrijdag een rondreis door het land om „het volk te ontmoeten", welke reis van 3 tot 6 mei zou worden gehouden, uitgesteld, „wegens andere verplichtingen". Onmiddellijk deden er in de Franse hoofdstad geruchten de ronde dat De Gaulle zichzelf wilde vrij maken om in Parijs te zijn voor eventuele onderhandelingen met de Algerijnse rebellen te Evian. Naar in welingelichte kringen verluidde, had de president geen bijzondere afspraken gemaakt voor de betrokken periode. De jongste voorspellingen voor een begindatum van de bespre kingen te Evian luiden„In de eerste week van mei". HM. de Koningin heeft vrijdag een bezoek aan Noordoost-Friesland ge bracht. Op de foto ziet men de vorstin, die bij haar bezoek aan een kinderxa- genfabriek in Surhuisterveen een kinaerwagen kreeg aangeboden om deze te bestemmen voor 'n charita tief doel, met het geschenk gefoto grafeerd. AMERIKANEN GEARRESTEERD Buitenlandse ambassades verboden gebied In een telefoongesprek met het re dactiekantoor van United Press In ternational te Moskou heeft één van de correspondenten van het U.P.I.- bureau te Havanna, gezegd, dat de toestand in de Cubaanse hoofdstad momenteel rustig schijnt te zijn en vrij normaal. Hij had contact kunnen krijgen met het bureau in Moskou en verklaar de: „Aan de oppervlakte is het rustig hier en het leven gaat vrij normaal door. De straten zijn vol gewapende leden van de Castro-militie en overal ziet men zandzakken. Wij beschikken hier slechts over het allervaagste nieuws over de strijd aan de kust. Henry Raymont, de bureau-directeur en Martin Housemaji, een verslag gever, zijn gearresteerd. Ik heb hem sinds hun arrestatie niet meer ge zien. Ik meen dat de afgelopen da gen achttien tot twintig Amerikanen zijn gearresteerd. Zes van hen zijn journalisten. Alleen communisten De perscensuur is gisteravond offi cieel opgeheven, maar nu hoor ik, dat mijn telegrammen niet zijn ver zonden. Ik kan geen telefoonverbin ding krijgen met Amrika. De cen suur schijnt onofficieel te zijn. Voor zover ik heb kunnen nagaan, laten de telegrafisten en telefonisten van het centraal bureau alleen telegram men en telefoongesprekken van com munistische journalisten door. „Ik heb me vrij door de stad kun nen bewegen, maar niemand mag de buitenlandse ambassades in deze stad betreden. Ze worden bewaakt door militie en ieder die toegang; probeert te krijgen in een ambassade, wordt gearresteerd. Ik mag Havanna niet verlaten". President Kennedy wilde op zijn persconferentie in Washington niet nader ingaan op de toestand op Cu ba. Zijn verklaring van donderdag achtte liij voorlopig voldoende. De president zei donderdag dat de V.S. niet van plan is om Cuba aan de communisten prijs te geven en dat zij, als de veiligheid van Amerika bedreigt wordt, desnoods alleen tus senbeide zal komen om de commu nistische penetratie tegen te gaan. Gezamenlijke actie belastingambtenaren De landelijke commissie belasting ambtenaren heeft, zo deelt zij ons mee, in verband met haar actie voor salarisvcrbetering 'n brief gezonden aan de hoofdbesturen van de erkende vakbonden, A.B.V.A., A.R.K.A., Bond van Personeel bij Rijksbelastingen, de K.A.BO. en de N.C.B.O., de bon den dus die bij het overleg betrokken zijn. Daarin vraagt zij overleg, om te trachten haar actie en de bemoeiin gen der organisaties in één bedding te brengen. Dit overleg mag, wat haar betreft informeel zijn. De politie van Remscheid heelt twee mannen aangehouden die ervan worden verdacht in de nacht, voorafgaand aan het begin van het proces tegen Adolf Eichmann. in het nabijgelegen stadje Wermelskitrehen hakenkruisen en S.S.-te- kens op muren te hebben gekalkt. De po litie had de bevolking door middel van luidsprekers opgewekt mee te helpen aan het opsporen van de schuldigen, die dan ook weldra werden ontmaskerd. Woens dagmiddag hield de afdeling Wermels- kirehen van de vakbondsfederatie een protestdemonstratie. Tal van fabrieken en kantoren stelden hun personeel in de ge legenheid daaraan deel te |lillltllllllllliilillllllllllllllllllilllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllil Enkele buien, j maar ook zon j H (Van onze weerkundige H medewerker) M Tijdens het weekeinde blijven M H wij in een zuidwestelijke lucht- l| stroming, waarmee wat onsta- biele lucht wordt aangevoerd. M Dit betekent, dat er na enkele s buitjes toch ook enkele opkla- ringen zullen voorkomen. De j§ temperatuur stijgt in de mid- dag tot ongeveer 15 graden H" Celsius, hetgeen voor eind april vrij normaal is. Het H Noordzeewater heeft een tem- peratuur voor onze kust van ruim 9 graden Celsius en dat js is bijna 2 graden boven nor- H maal. Koud is het nog in Rus- land, waar in Moskou gisteren s niet meer dan 2 graden Celsius H werd gemeten. Warm weer treffen wij al op vele april- dagen in Midden- en Zuid- H Europa aan. Voortdurend H stijgt het kwik daar tot bo- ven 20 graden Celsius. Over H het algemeen hebben ook wij jg over het aprilweer, dat zeer groeizaam is, niet te klagen. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf lil het ziekenhuis van Malmö is vrij dagmiddag een vrouw, die ernstig hersenletsel had gekregen na liet drinken van methylalcohol, overle den. Daarmee is het aantal slachtof fers van de methylalcohol, die de eerste en tweede machinist van de Nederlandse kustvaarder „Trigon" uit Delfzijl in Malmö gevonden en verkocht hadden, tot vier gestegen. Vrijdagmorgen was reeds een derde persoon overleden. De „Trigon" is inmiddels vertrokken. De reders van het schip hadden de twee gearresteerde machinisten ver vangen. De politie had de kapitein verhoord. Zijn verklaring is op een geluidsband opgenomen en zal wor den gebruikt in het proces tegen de twee Nederlandse zeelieden. Ook Rusland wil spoedig conferentie over Laos Men verwacht dat de Sowjet-Unie over enkele dagen formeel zal in stemmen met het doen van een ge zamenlijk Engels-Russisch beroep op de strijdende partijen In Laos een wa penstilstand te sluiten en het beleg gen van een veertien-mogendheden- conferentie over Laos. De Engelse ambassadeur in Moskou, Frank Roberts, hefcft vrijdag op nieuw de kwestie Laos op het Sow- ietministerie van buitenlandse zaker_ besproken. Na afloop verklaarde hij dat de oproep zeer spoedig zal wor den gedaan, maar „waarschijnlijk niet zaterdag". f^antlnn Er wordt wel eens geklaagd over het feit, dat er zoveel geld nodig is in Nederland voor liefdadig heid en dat er zoveel collecten wor den gehouden voor allerlei instellin gen. Bovendien moet men niet alleen helpen in het binnenland maar men moet ook regelmatig helpen in het buitenland en daarvoor is bijzonder veel geld nodig. Aan de meeste men sen ontgaat evenwel de omvang van de enorme bedragen, die nodig zijn en daarom is 't wellicht goed eens even aandacht te vragen wat uit open bare kassen in Nederland wordt be taald om te voorzien in bestaande maatschappelijke noden en hulp te verstrekken aan gezinnen en alleen staande personen, die in ons eigen land dreigen ten onder te gaan. Dezer dagen werden door het Cen traal Bureau voor de Statistiek een aantal cijfers gepubliceerd, die betrekking hebben op de hulp verlening in het jaar 1958. In to taal ontvingen in 1958 niet minder dan 93.600 gezinnen en 75.000 alleen staande personen geldelijke onder stand. Meer dan 90.000 personen waren in inrichtingen opgenomen en er wa ren ondanks de welvaart in Ne derland toch nog meer dan 14.000 kinderen onder de mensen die gro tendeels door de overheid gesteund en verzorgd werden. Voor rekening van rijk en gemeenten werden meet dan 39.000 krankzinnigen verpleegd. Als alle bijdragen van onderhouds plichtigen, verpleeggelden en sociale renten worden afgetrokken, dan kostte die hulpverlening in 1958 toch nog 425 miljoen gulden en daarvan kwam 357 miljoen gulden ten laste van de overheid. Het verschil werd bijgepast door kerkelijke en liefdadigheidsinstanties. Dat zijn enorme bedragen, die tc denken geven. De kwartjes en de guldens van de collectes mogen ze ker niet weggecijferd worden, maar wanneer men ziet dat er waarschijn lijk wel een half miljard gulden uit de openbare kassen nodig isdan zal er minder geklaagd worden over de vele inzamelingen. Vliegtuigrecord 5024 km per uur Een X-15, een experimenteel raket- vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht heeft vrjjdag een snelheid van 5024 krii/u bereikt. Jacques Tali Is woensdag in hel Olym- pia Theater te Parijs bij een repetitie met een fiets van het toneel in de orkestbak gereden. Tatl die als een fietsende post bode optrad, werd aan de rug gewond. PORTEFEUILLES WORDEN GELIJK VERDEELD Oppositie van Walen tegen uitblijven van amnestie Zoals werd verwacht hebben de Bel gische Christelijke Volkspartij en de Socialistische Partij vrijdag bun goedkeuring gehecht aan de vorming van een rooms-katholieksocialis tisch coalitie-kabinet onder leiding van C.VJ?.-voorzitter Theo Lefèvre Op de vergadering van de C.V.P. werd niet gestemd. Lefèvre kreeg echter een ruime meerderheid achter zich, zoals bleek uit de afgelegde verklaringen. Het buitengewone con gres van de socialistische partij hechtte zyn goedkeuring aan een mo tie met 807 tegen 150 stemmen en 20 onthoudingen. De volgende stap van kabinetsforma teur Lefèvre zal zjjn in overleg met de socialisten de structuur van de nieuwe regering te bepalen en de Sluitgat nu nog circa 140 meter EEN VENIJNIGE oosten- wind, die bij tijd en wijle een mistroostig motregentje over het Veerse Gat striemde, lieeft gisteren de plannen van de Deltadienst niet in het minst kunnen dwarsbomen ook de vierde van de zeven doorlaat-eaissons werd zon der de minste hapering op zijn plaats van bestemming gezet in het krimpende sluit gat. De klok wees vijf over half een, toen vaartuigen van allerlei slag hun gezamenlijk vreugdegefluit tot ver op Walcheren en Noord-Beve land lieten horen. Ditmaal echter achtte de Delta dienst en de N.V. Dijksbouw het raadzamer om zich vrij nauwkeu rig aan het reeds weken van te voren opgestelde tijdschema te houden. Zonder de geringste risi co tc nemen, konden de delta werkers de eerste, tweede en der de caisson met een ruime voor sprong op het arbcidsrocster aan de grond zetten. Maar gisteren stond de ebstroom niet toe, dat de vijf Rotterdamse havensleepboten vroegtijdig wegkoersten. Gestuwd door de oostenwind zette die ebstroom namelijk wat langer door en bovendien wachtte men op een wat mindere stroomsnel heid dan in de voorgaande dagen. Nummer een, twee en drie waren reeds omlaag gegaan, terwijl het afgaande water nog een stroom snelheid had van om en nabij de veertig centimeter per seconde. Ditmaal echter had die ebstroom slechts een snelheid van dertig centimeter per seconde, toen hoofduitvoerder A. Lanser met een snerpend fluitje het sein gaf voor het openen van de afsluiters. Vroeg aan de slag Publieke belangstelling was er nog niet, toen de sleepboten „Eu ropa", „Azië". „Afrika", „Austra lië" en „Chili" vrijdag aan de slag gingen. Er moest dan ook reeds 's ochtends om vijf uur vastge maakt worden. Tegen half zes koersten de slepers ten vierde male met een caisson het Veerse Gat op. Zo gering de belangstel ling in deze prille ochtend was zo opmerkelijk was de publieke inte resse rond het middaguur. Tech nische studenten uit Delft en Gent, h.t.s.-ers uit Utrecht en Haarlem en een grote groep aan- nemerspersoneel (op de Rotter damse salonboot „Pieter Caland") maakten die belangstelling nog groter dan gewoonlijk. En het bleek nu ook, dat fotogra fen van „Life", „Time" en „Paris Match" deze delta-sluiting be langrijk genoeg achten om er pla ten van to brengen In hun be faamde bladen. Al die toeschou wers zagen hoe de vijf sleepboten tegen kwart over elf de vierde caisson legen een striemend re gentje in naar het sluitgat brach ten. En omdat de stroomsnelheid in het sluitgat door de drie ge plaatste caissons reeds met vijf tien procent is toegenomen, haastten die slepers zich niet: omstreeks kwart voor twaalf kouden de drijvende caisson en de reeds aan Noord-Bevelandse kant gezonken caisson met de hoek punten aan elkaar gesmeed wor den door enkele staaldraden. Pas- een half uur later kwart over twaalf -was de stroom snelheid zover teruggelopen, dat de vijf slepers met hun interna tionale namen ten vierde male ..een deur" konden sluiten. Deci meter voor decimeter draaide deze deur dicht en om tien voor half een kregen de „Afrika", de „Chili" en de „Australië" weer de allures van een verstoorde bok: zij plantten hun stompe neuzen tegen de caissonwanden en hiel den de kolos nauwkeurig op de juiste plaatsen, terwijl ook de (Zie slot pag. 2 kol3) portefeuilles te verdelen. Verwacht wordt, dat in het nieuwe kabinet, waarin Spaak wordt genoemd aLs vice-premier en minister van buiten landse zaken, de portefeuilles gelij kelijk tussen de C.V.P. eri de B.S.P. zullen worden verdeeld. De oppositie in de socialistische partij kwam vooral van Waalse zijde. Dc bezwaren richtten zich tegen de in het vooruitzicht gestelde belasting verhogingen, het uitblijven van am nestie voor de socialistische over heidsdienaren die aan de actie tegen de Eenheidswet van december en ja nuari hebben deelgenomen en tegen de afwezigheid van een programma punt over de verlaging van de mili taire uitgaven. Eén van de socialisti sche leiders uit Wallonië verweet de voorzitter van de B.S.P., Collard, dat „in de overeenkomst met de C. V.P. nog geen vierde van het socia- litische partijprogramma is opgeno men". De voormalige secretaris-ge neraal van de N.A.V.O., Spaak, sprak dit op de vergadering tegen. Hij be toogde, dat de ..transactie" met de C.V.P. als geheel de uitvoering van een redelijk deel van het partijpro gramma mogelijk zal maken. Hij verklaarde voorts dat een verminde ring van de Belgische militaire uit gaven „mogelijk" is. Spaak gaf toe, dat de nieuwe rege ring ongetwijfeld onpopulaire en niet altijd rechtvaardige maatregelen (verhoging van dc omzetbelasting) zal moeten nemen". Dit is echter no dig om de economische en de sociale vooruitgang mogelijk te maken, voegde hij hier aan toe. heeft te Delfst in aanwe- M zigheid van ongeveer duizend m genodigden de officiële inge- sê bruikneming plaats van "dc H M Oude Kerk, waaraan geduren- §j de bijna twaalf jaren restaura- tiewérkzaamheden zijn ver- H richt. jg 1 MORGEN 1 is het 300 jaar geleden. H dat Charles II Stuart in de Westminsterabbey te Londen f| s tot koning van Engeland ge- jg kroond werd. Illlllllllll!lllllllll!!!!!!!!lllllllllllllllll!!!llllll!ll!!I!l!!!!lll!ll!!l!lillll!lllllf

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1