GEORGE Salarissen van hogere ambtenaren zijn te laag Wild-west-overva! op vluchtelingentrein geniet deze dagen van de KOLIBRIE de nieuwste ontdekking van KONINKLIJKE SHELL HEEFT GOEDE VOORUITZICHTEN STICHTING VAN DEN ARBEID SCHRIJFT PROF. DE QUAY PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 APRIL 1961 „DE MAAT IS VOL, ER MOET IETS GEBEUREN" RECHT OP VIJFTIG PROCENT VERHOGING Uit op verzoek van de centrale van hogere ambtenaren door het Cen traal Bureau voor de Statistiek ver strekte gegevens volgt zonneklaar: „dat de hogere ambtenaren er kort weg recht op hebben, dat hun wedde niet ongeveer vijftig procent ver hoogd wordt". Dit is vrijdag medege deeld op een te Oosterbeek gehouden vergadering van de verenigingsraad van de centrale van hogere ambte naren. Do vergadering stond onder voorzitterschap van de heer W. de Lange uit Den Haag. De heer De Lange heeft onder meer gesteld, dat er een enorme achter stelling bestaat. Geleidelijk aan gaat deze achterstelling vormen aanne- commissie V.N. voor Angola I)e Algemene Vergadering van de V.X. heeft gisteren besloten, een commissie van vijf leden in to stel len, die, „voorzover zij dit nodig moelit achten", een onderzoek zal instellen naar de toestand in Portu gees Angola. Met 69 stemmen tegen 2 bij 13 ont houdingen keurde de vergadering dit belangrijke artikel van een door 36 Afrikaanse en Aziatische landen ingediende resolutie goed. Indonesië weigert hulp Nederlands Rode Kruis De Indonesische regering heeft gis teren meegedeeld dat zij geen hulp van het Nederlandse Rode Kruis nodig heeft bij kwesties van spijt optanten die naar Nederland willen vertrekken. In een verklaring van het ministe rie van buitenlandse zaken in Dja karta werd gezegd dat de Indone sische regering na het verbreken der betrekkingen met Nederland vorig jaar had besloten dat het In donesische Rode Kruis de enige in stantie is die bevoegd is kwesties te behandelen die Nederlanders in Indonesië aangaan. WILDE STAKING BIJ SIGARENFABRIEK Iiij een sigarenfabriek te Duizel in Noord-Brabant, is donderdagmiddag om twee uur een wilde staking uit gebroken, waar ongeveer 300 siga renmakers aan deelnemen. De gehe le fabriek is stil komen te liggen. Ook gisteren werd er gestaakt. De stakers willen dat ook in de fi lialen Reusel en Veldhoven van dit bedrijf het werk. wordt neergelegd. Op het ogenblik voert het hoofdbe stuur van de tabaksbewerkersbond besprekingen met de stakers en met de directie van de fabriek. Vrouw gedood door kolendamp Door kolendampvergiftiging is de 63-jarige mevrouw L. Akkersdijlc- Hanet in haar woning aan de Gouvcr- neurlaan in Den Haag om liet leven gekomen. Haar twee kostgangers hoorden de vrouw luid snurken, toen zij na thuiskomst aan haar kamerdeur klopten. Zij dachten dat zij haar middagdutje wat lang haa voortge zet; toen zij om half negen nog geen gehoor kregen, waarschuwden zij de politie. Agenten forceerden de deur van de kamer. Deze was geheel ge vuld met kolendamp. De vrouw lag levenloos te bed. De kachel bleek ge heel gevuld met kolen en vervolgens afgesloten te zijn. De pijp was door roest verstopt. Fotograaf verwijderd bij proces tegen Eichmann Aan een fotograaf is gisteren de verdere toegang tot het proces- Eichniann ontzegd, wegens het ne men van foto's van notities die Eich mann in de rechtszaal had gemaakt. De president van de rechtbank, Mosje Landau, gaf bevel de foto's in beslag te nemen. Eichmann zit vaak in zijn glazen kamertje In de rechts- j zaal notities te maken. Het is niet bekend hoe de fotograaf aan zijn foto's is gekomen. men, die in dit korps van hogere ambtenaren tot een grote spanning leiden. Deze gespannenheid van haar hoofdambtenaren door bemiddeling van wie zij in feite haar bestuurs taak vervult, kan de regering be paald niet aangenaam zijn. Toch is dit een logisch gevolg, aldus de heer De Lange, van het sinds jgar en dag gevoerde beleid, alsmede van het ont breken van een welomlijnd plan ten aanzien van de hogere ambtenaar. Bij besprekingen, die het bestuur van de centrale van hogere ambtenaren incidenteel voert met vertegenwoor digers van de aangesloten verenigin gen, welke praktijk ook in de laatste maanden werd voortgezet bleek duidelijk, zo zei hij, „dat de spanningen in onze gelederen zoda nig zijn toegenomen, dat het geduld van velen van ons ten einde is en dat men terecht eist, dat er op korte termijn iets moet gebeu ren". De centrale juicht het toe, dat de koopkracht van een schrijver en van een schrijver-A ongeveer op het peil is van I92S1938. Maar reeds bij de adjunctcommies begint de ach teruitzetting ten opzichte van de vooroorlogse jaren: meer dan tien procent. Waar ligt de schuld? Waar om mogen ook de hogere ambtena ren niet allen gelijkelijk delen in de stijging van het nationale inkomen? zo vroeg hij zich af. Hij zeïde: liet is geen opwekkend beeld dat hier gegeven wordt, maar men hoeft slechts het oor te luiste ren to leggen bij collega's, bij chefs of bij onmiddellijke ondergeschikten om telkens weer te vernemen en hoe langer hoe luider: de maat is vol, er moet iets gebeuren. De in dienst zijnde hogere functionarissen gaan naar het vrije bedrijf als ze even de kans krijgen en vacatures kunnen niet worden aangevuld. Daardoor worden de in dienst zïjndeh weer sterker belast. JAARVERSLAG 1960 Activiteiten in Pernis en in Berre-l'Étang Uitvoerig wordt in het verslag over I960 der Koninklijke-Shellgroep inge gaan op de activiteiten van de che mische maatschappijen. Er wordt op gewezen, dat Ie chemische industrie, en in het bijzonder het deel dat aard olie gebruikt als grondstof voor dc vervaardiging van chemische pro- dukten, aanzienlijk sterker is ge groeid dan de industrie in het alge meen, en er zijn aanwijzingen dat deze tendentie zich zal voortzetten. Het chemische bedrijf van groeps maatschappijen heeft zich nog snel ler uitgebreid dan de chemische in dustrie als geheel. Het tempo waar in de oliemaatschappijen van de groep groeien, is lager, doch de om zet van olie is natuurlijk aanzienlijk groter. Van de totale inkomsten van de groep is nog geen tiende deel af komstig van chemische produkten. Uiteraard hebben de goede vooruit zichten voor de nieuwe bedrijfstak velen aangetrokken en in de naaste toekomst moet verdere activiteit worden verwacht van zeer kapitaal krachtige concurrenten die over een gedegen technische vakkennis be schikken. Er bestaat dan ook enig risico dat er teveel produktieeapa- citeit zal komen als gevolg van op grond van te optimistische ramingen der rentabiliteit gedane investerin gen. Van de vele uitbreidingen iu produk- tiecapaciteit die in 1960 werden vol tooid of ter hand genomen valt o m. te vermelden, dat in Pernis en te Berre-l'Étang (Frankrijk) installa ties voor de vervaardiging van nieu we middelen ter bestrijding van plan- teziekten in bedrijf werden genomen. De produktie van ammoniak door groepsmaatschappijen is gedurende het verslagjaar aanzienlijk gestegen. Te IJnmidcn werd een begin ge maakt met de bereiding van ïneng- Iledenavond brengt de N.C.R.V.-t.v. ..De lente in het hoofd", een lclein- knnstprogramma voor grote mensen. Foto: het Engelse gastduo Chas Mc Devitt en Shirley Douglas. meststoffen. Dit is voor de groep een nieuwe ontwikkeling. In de loop van het verslagjaar werd de oprichting bekendgemaakt van de Rotterdamse Polyolefinen maat schappij N.V. Deze onderneming, die het eigendom is van de groep en een grote Italiaanse chemische maat schappij, bouwt thans een polypro- pyleenfabriek te Pernis. Te Carrington en te Pernis werden installaties in bedrijf genomen voor de vervaardiging van styreen. Voorts werd in de loop van het jaar te Pernis de synthetischc-rubberfa- briek in bedrijf genomen, waar rub bersoorten van het butadieën-type worden vervaardigd. - Te Berre- l'Étang nadert een soortgelijke fa briek haar voltooiing. Deze is het eigendom van een maatschappij waarin de groep een groot belang heeft. Moord op hoofdonderwijzer in Utrecht berecht De officier van justitie bij de recht bank in Utrecht, mr. J. C. van den Berg, lieeft gisteren na eèn lang durige rechtszitting ontslag van rechtsvervolging geëist voor W. P. van M.-H., die haar man, het hoofd van een Utrechtse muloschool, in september vanjiet vorige jaar door vergiftiging van het leven zou heb ben beroofd. Mr. Van den Berg achtte het ten las te gelegde, namelijk moord, bewe zen. De vrouw is echter krankzinnig, zo voegde hij hieraan toe, en een even beklagenswaardige als levens gevaarlijke patiënt voor zichzelf en voor anderen. Om die reden eiste hij ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een krankzinnigenge sticht. Rapport vijfdaagse schoolweek aanvaard De hoofdbesturen van de drie onder wijzersorganisaties, die samenwer ken in de Algemene Nederlandse On- derwijzersfederatie (ANOF) hebben tijdens een gisteren in Utrecht ge houden vergadering Iuin goedkeuring gehecht aan bet interimrapport van een speciale ANOF-commissie over het vraagstuk van de vijfdaagse schoolweek. In overleg met de commissie zullen enkele formuleringen worden gewij zigd, waarna het op slechts enkele punten gewijzigde rapport zal wor den gepubliceerd. Het zalo.m. ook aan de regering worden aangeboden. Een aanbeveling tot algemene invoe ring van een vijfdaagse schoolweek heeft de commissie niet gegeven. Wel wordt bedachtzaamheid aange raden. Volgens de commissie moet rekening worden gehouden met lo kale en regionale omstandigheden, waarbij de school zich zal dienen aan te passen aan het daar heersende le venspatroon. Duizenden ambtenaren hébben in rijs gedemonstreerd voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Foto boven: de demonstranten bp weg naar het ministerie van finan ciën. Foto onder: na de demonstratie wat de rommel voor de collega's van de reinigingsdiensten. De Zuidafrikaanse nenlandse zaken Botha heeft meegedeeld dat de rassenscheiding waarin de wet op de groepsgebieden voorziet niet in ker ken en moskeeën, maar wel in bioscopen, clubs en restaurants zal worden doorge- voefd. Baloeba contra Loeloea Vier doden door stammenstrijd Kongolese krijgers hebben een serie wil d-west-aan vallen ge daan op een trein met vluchte lingen. Dit hebben de Verenigde Naties gisteren bekendgemaakt. Vier mensen werden gedood in deze aanvallen, welke twee dagen geleden plaatshadden. De trein was met vluch telingen van de Loeloea-stam op weg van Port Francqui naar Loeloeaburg. De reizigers hadden hun woonoorden verlaten omdat zij bevreesd waren voor de vijandigheden van andere stammen rondom Port Francqui. De laatste stad ligt ruim 270 km. ten zuidoosten van Loeloeaburg. De trein werd driemaal aangeval len, maar iedere keer hadden de V.N.-soldaten, die de trein be schermden, de aanvallers kunnen afslaan. De eerste maal werd de trein overvallen door Baloeba be wapend met. ouderwetse wapenen en pijl en boog. Dc vier slachtoffers bevonden zich op het dak van de U-ein. welke blijk baar was volgepakt met vluchtende Loeloea. De tweede en derde aanval werden uitgevoerd, door Loeloea- krijgers die blijkbaar niet bemerk ten, dat de treinreizigers stamgeno ten waren, die op weg waren naar Loeloeaburg om daar bescherming te vinden voor de vijandigheden tegen hen bedreven. Bij de tweede en derde aanval werd niemand gedood, aldus de zegsman van de volkerenorgani satie. Hij noemde de aanvallen op de trein een verschijnsel, dat de onrust onder de stammen kenmerkte in de provin cie Kusai. Van geslaeht op geslacht hebben de verschillende stammen zoals Baloeba, Loeloea, en enige klei nere volkjes elkaar op leven en dood bestreden. „Heilige daad"-figuren eind mei voor rechter Dc zich noemende ambassadeurs van de interkerkelijke en bovennationale schertsorganisaties „De Heilige Daad" Jolle J. en M. J. J. V. zullen zich op 25 mei a.s. voor de vierde kamer van de Amsterdamse recht bank moeten verantwoorden voor een aantal oplichtingen die de offi cier van justitie liun len laste heeft gelegd. AAN VOORWAARDEN NIET VOLDAAN Geeft regering Stichting nog de juiste plaats? De Stichting van den Arbeid heeft aan de minister-president eeu brief geschreven. Het bestuur van de Stiehtïug van den Arbeid, lieeft, zo schrijft het, kennis genomen van de brief van de staatssecretaris van so ciale zaken en volksgezondheid met de daarbij gevoegde nieuwe algeme ne aanwijzing aan liet college van rijksbemiddelaars. Het- bestuur van de Stichting van den Arbeid meent niet, te mogen ver helen teleurgesteld te zyn, zowel over de inhoud van deze algemene aanwij zing als over de wijze waarop deze is tot stand gekomen. Voor wat de inhoud betreft is op 17 april uitvoerig ten overstaan van de minister en de staatssecretaris uit eengezet op welke gronden men van de zijde van de Stichting van den Arbeid gunstig meende te moeten ad viseren over de invoering van de 45- urige werkweek in het bouwbedrijf. In soortgelijke omstandigheden als zich in het bouwbedrijf voordoen, heeft de Stichting van den Arbeid reeds enkele gunstige adviezen op bij het college van rijksbemiddelaars ingediende "voorstellen uitgebracht. Goedkeurende beslissingen van het college zijn daarop gevolgd. De Stichting erkent uiteraard de eigen verantwoordelijkheid van de regering voor het sociaal-economisch beleid in ons land. die van een andere orde is dan de verantwoordelijkheid, die de Stichting' van den Arbeid draagt en de daarin samenwerkende centrale organisaties. 1-Iet is duidelijk dat dit ertoe kan leiden dat de regering op grond daarvan een afwijkend standpunt kan innemen. Intussen is men van oordeel dat zoveel mogelijk ernaar gestreefd dient te worden in geza menlijk overleg tussen regering en Stichting van den Arbeid tot een stemmigheid te komen over de al gemene grondslagen en de ge dragsregels voor het te voeren be leid" op loonpolitiek terrein. Bij zulk een gezamenlijk overleg past een procedure waarbij aan de we derzijdse opvattingen in een vol waardige gedachtenwisseling vol ledig recht wordt gedaan. Het stichtingsbestuur is van mening dat het overleg over de inhoud van de algemene aanwijzing van 18 april niet ten volle aan deze voorwaarden heeft voldaan. ERNSTIGE VRAAG. Thans leidt de nieuwe algemene aanwijzing, die ruim drie maanden na de door het college van rijksbe middelaars op 9 januari in overleg met de Stichting van den Arbeid vastgestelde gedragsregels voor ar beidstijdverkorting is gegeven tot discriminatoire gevolgen en tot onze kerheid iu het bedrijfsleven. De ernstige vraag dringt zich ten slotte bij het bestuur op of de Stich ting van den Arbeid door de regering nog wel de plaats en de betekenis wordt toegekend, waarop de Stich ting als adviesorgaan van liet geor ganiseerde bedrijfsleven meent aan spraak te mogen maken. Het stichtingsbestuur zou het op prijs stellen nader over de zienswijze van de regering omtrent het voorgaande op de hoogte te worden gesteld, zo besluit het schrijven. KERKNIEUWS Stanley Jones spreekt in Den Haag Tijdens een kort bezoek dat hij aan Nederland brengt, zal de evangelist dr. E. Stanley Jones op 24 april spre ken in de Kloosterkerk in Den Haag. Zijn onderwerp zal zijn „Is the christian way, the way?". Nadat hij heeft gesproken, zal prof. ?r; E-.de v,''es. rector van het insti tute of social studies, in het Neder lands een korte samenvatting van de toespraak geven. Ruim een halve eeuw werkte dr. Jones in India Tot voor zijn komst had het zendings werk zich daar beperkt tot de paria's en de leden van de laagste kasten. Dr. Jones wist echter ook de intellec. tuele hindoes van de hogere kasten er> een groep islamieten te interesse ren. NED. HERV. KERK Beroepen te Loon op Zand W. Vroeg- indewev te Bleiswi.jk; te Goutum R. K. de Jong te Oosterlittens: te Zoe- termeer J. R. Cuperus te Waddinx- veen; bedankt voor Almen A. van Roon te Pijnacker; benoemd tot bij stand in liet pastoraat te Bergeyk d'r. M. v. d. Voet a.s. emeritus predikant te Den Haag. GER. KERKEN" Beroepen te Slootdorp P. van Breugel te M'ldam (Fr.); benoemd tot hulp prediker te Velp J. Meynen a.s. eme ritus predikant: te Den Haag-West; bedankt"voor Schiedam (vacature E. J. OomkesW Baas te Amsterdam bedankt voor Sirldenburen J. Wolven te Urk; Aan ds. A. Bolwijn, (plaat selijk predikant te 't Harde (Gld 1, woonachtig te Werkendam, is op zün verzoek ontheffing verleend uit zijn ambt als dienaar des woords. GER. KERKEN" VRIJGMAAKT) Beroepen te Culemborg J. A. dc Vries, kandidaat te Krommenie. CHR. GER. KERKEN Tweetal te Oud-Beijerland J. W. v. d. Gronden te Enschede-Oost en J. Kampman te Rijnsburg. GER. GEMEENTEN Beroepen te Krabbendijke (tweede maal) C'. van Damte Rotterdam-Z.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18