P.Z.C. DU7A-J0URNAAL Nederland onderzoekt affaire Stalmann Fraude met schroot beloopt 30 miljoen R.P.-MANNEN TREKKEN DENKBEELDIGE LIJN MOBIEL A.N.W.B.-KANTOOR BEZOEKT ZEELAND VRIJDAG 21 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 ...EN TE WATER BROEDERLIJK lagen donderdag middag in het haventje van Veere vier dofgrijze schepen naast elkaar. Op elke voorsteven stond aan tioee kanten in witte verfRP met daar achter een cijfer. In de stuurhut van de RP-25 staken blauw geüniformeer de mannen een sigaret op. Zij had den het „twaalfuurtje" binnen en het patrouitteiverk zat er voor enkele uren op. Surveillance tussen twee denkbeeldige lijnen op de kaart van het Veerse Gat en omgeving. Het sluitgat en de onmiddellijke om geving heeft rijkswaterstaat sinds enkele weken tot eigen en dus ver boden gebied verklaard. En in deze dagen van het transport met de enor me doorlaatcaissons worden water staats territoriale wateren" van tijd tot tijd enkele kilomoeters uitge breid. Voor zestien mannen van de rijkspolitie te wa ter betekent dat: pas op uw tellen! Een slogan, die de laatste dagen neerkomt op: vroeg uit de veren.en ervoor zor gen, dat, de Deltadienst in het werk niet wordt gehinderd door vaartui gen, die op het werkter rein niets te maken héb ben. Zoals in de tweede Engelse oorlog de Britse slagschepen bij Chatham op de Theems beschut waren door een ijzeren kettingzo is het spek takel „Schuiven Dicht" te water gebarricadeerd door een 'al even waak zame „beschermengel": de oplettendheid van de rijkspolitie te water. En in en om het Veerse Gat zal echt geen drieste Michiel de Ruyter'. het in zijn hoofd behoeven te halen deze ketting stuk ie varen. De politieman nen zijn op dit punt on verbiddelijk. Alle schepen, die de caisso7is escorteren of volgen, moeten in het be zit zijn van een Delta- paspoortWat dat nu precies is, houden de be manningen van d,e RP- vaartuigen liever voor zich. Het systeem werkt in ieder 'geval prima. Vraagt het districts.ad- judant P. van der Lippe. Hij 'zal U er graag van vertéllen De rijkspolitie te water heeft dus vier vaartui gen tijdelijk onder het tingelende carillon van Veere gestationeerd. Daarbij is één vaartuig, dat in de Zeeuwse wa teren velen bekend zal zijn: de RP-1S uit We- méldingé. De drie ande re grijze schepen komen uit Vlaardingen, Dor drecht en Sliedrecht. Toen wij de mannen van adjudant V&n der Lippe donderdagmiddag in het Veerse haventje troffen, was hét. „grote werk juist achter de rug. De caisson stond op zijn plaats en dat is dan ook voor de R.P. te water 'n pak van het hart. „Want we waren er al om vier uur voor uit bed TE LAND Even tevoren had ook adju dant C. Westveer bij het wa terstaatskantoor Fort den Haak te Vrouwenpolder zijn zware, donkerblauwe motor met zijspan op gang gebracht om te vertrekken. Beneden aan de dijk regelden nog enkele mannen van de Walcherse rijkspolitie het verkeer van de naar huis stromende kijkers bij de plaatsing van de derde caisson. Ongeveer vijftien man politie aan Walcherse en aan Noordbevelandse kant komt in deze dagen in actie, telkens enkele uren voordat een nieu we caisson in de reeks van zeven wordt geplaatst. Zij stu ren „h^f bezoek" door naar door hen gereserveerde plaat sen boven op de dijkskop of op het strand. Zij lossen par- keermoeilijkhedèn op. Zij ver sperren ieder, die de water staatsmensen in de weg loopt, heel nadrukkelijk de weg.... Op de toevoerwegen naar liet operatieterrein doen een sur- veïïlancewagen en een solo motor hun best om opstoppin gen te voorkomen. Het perso- neelaantal, dat wordt ingezet, wisselt van dag tot dag. Het weer en de verwachte belang stelling zijn voor de sterkte van het „Deltakorps" door slaggevend. „Ik denk niet dat we met het weekeinde aan twaalf man genoeg hébben". 'Adjudant Westveer heeft dan meer mensen nodig om de stroom bezoekers men ver- xvacht er 30.000 te venver ken. Dergelijke zaken worden op het laatste moment gere geld. Er wordt in ieder geval op gerekend! DUITSLAND BESCHULDIGDE Dertig hakenkruisen bij Duitse synagoge Op het grasveld voor eea synagoge in een Haniburgse voorstad hebben joden, die een godsdienstoefening bij woonden, donderdag in totaal dertig van karton gemaakte hakenkruisen gevonden. De hakenkruisen waren ongeveer 5 centimeter in doorsnee. Beschuldiging rust ook op politieke hetze (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, heeft de West- duitse justitie contact opgenomen met de Nederlandse justitie om zich te verzekeren van de Nederlandse steun bij het onderzoek, dat. vnen wil instel len naar de integriteit van dr. O. Stalmann, hoofd van de afdeling bui tenlandse handel van het Westduitse ministerie van voedselvoorziening. Zo als wij eerder reeds berichtten, zijn bepaalde vermoedens gerezen tegen de heer Stalmann, die ervan wordt verdacht, in zijn functie van leider van de Westduitse handelsdelegatie, die in Den Ilaag herhaaldelijk bespre kingen kwam voeren over bilaterale handel in land- en tuin bon wprodukten steekpenningen te hebben aangeno men, waarvoor bij hogere contingen ten van landbouwproilukten dan in de handelsovereenkomsten waren ge noemd, toestond. Aan de stap van het Westduitse open baat ministerie ging de vraag aan het Nederlandse ministerie van landbouw en visserij vooraf, of er bezwaren be stonden tegen 'n gerechtelijk vooron derzoek, als daarbij wellicht ook Ne derlanders zouden zijn betrokken. Het Nederlandse antwoord luidde ontken nend, waarop de Nederlandse justitie in de zaak werd gemengd. Men heeft zich van Duitse zijde ook gewend tot Denemarken en Polen en voorts zal worden onderzocht in hoeverre dr. Stalmann zich ook in eigen land aan frauduleuze handelingen heeft schul dig gemaakt. Van de zijde van liet ministerie van landbouw in Den I-Iang deelde men ons mee, dat er geen sprake is van een Nederlandse, maar van een Duitse beschuldiging. Nederland heeft wel, aklus een officiële woordvoerder, laten blijken, dat ook hier enige twijfel was gerezen aan de integriteit van de heer Stalmann. Die twijfel zou bij het mi nisterie zijn ontstaan, na een tip uit kringen van Nederlandse exporteurs. Hetze Uit andere bron vernemen wij, dat een hetze tegen dr. Stalmann gaande is, omdat bepaalde figuren in Brussel, Bonn en Den Haag zouden zijn gekant tegen een benoeming van déze West duitser als staatssecretaris van het ministerie van voedselvoorziening in Bonn. Men zou hem daarom deze be schuldigingen willen aanwrijven om daarmee te bereiken dat hij, als ver dachte betrokkene in deze onverkwik kelijke zaak, niet meer in aanmerking zou kunnen komen voor promotie bij zijn ministerie. Naar verluidt zou de heer Stalmann al eens op de nominatie hebben ge staan voor een hoge functie in E.E.G.- verband, maar de vroegere Nederland se minister van landbouw, de heer Mansholt, zou de benoeming toen heb ben tegengehouden. Als motief zou hebben gegolden dat de heer Stal mann zich niet geheel met de land bouwpolitiek van de E.E.G. kon ver enigen. V' erontwaardiging Het Deense ministerie van buitenland se zaken heeft inmiddels met grote stelligheid vertelaard, dat na een eer ste onderzoek niets is gebleken van een aannemen van steekpenningen door dr. Stalmann. Men toonde zich zeli's verontwaardigd over de arresta tie van de Duitse delegatieleider, en noemde hem een correcte, hulpvaar dige en voorzichtige man. Ovei'igens is de heer Stalmann nog steeds betrokken bij een ander onder zoek. Een Ham'burgse koopman klaagde hem in 1953 eveneens aan wegens het aannemen van steekpen ningen, maar hij kreeg een jaar we gens laster en Stalmann ging- dus vrij uit. De koopman heeft inmiddels ech ter-in 1960 revisie van dat vonnis ge vraagd. De heer Stalmann is thans opgenomen in het ziekenhuis van de gevangenis van Bochum. Hij lijdt aan een ernsti ge hartkwaal, Kerkvervolging in Portugees Angola De methodistische zendingsraad heeft donderdag te New York be kendgemaakt dat de Portugezen in Angola vorige maand na een over haaste berechting acht Afrikaanse methodistische predikanten hebben terechtgesteld. Volgens de zendingsraad zijn berich ten ontvangen waaruit blijkt dat ze ker de helft van de 150 Afrikaanse methodistische predikanten in Ango la in gevangenschap zijn, zijn ge vlucht of het leven nebben verloren. Volgens de berichten zijn vele ker ken en scholen van de methodisten volledig vernield of zwaar bescha digd. Alleen al in Loeanda zijn zeven scholen en kerken verwoest, aldus de zendingsraad. In een boodschap aan het congres heeft president Kennedy belangrijke maatregelen voorgesteld ter verlich ting van belastingen om de Ameri kaanse ondernemingen aan te moe digen hun fabrieken en uitrustingen te moderniseren. Deze belastingver lichting zal de staat 1,7 miljard dol lar kosten. De Amerikaanse schatkist zal dit bedrag echter terugontvangen door een serie andere belastingmaatrege len, zoals belastingheffing van Ame rikaanse maatschappijen in econo misch ontwikkelde landen, ook op niet uitgekeerde winsten en van in het buitenland wonende Amerikanen, en het tegengaan van misbruik op het gébied van de „beroepskosten Kamerlid niet naar Nieuw-Guinea Het Eerste-Kamerlid mr. J. in 't-Veld, (p.v.d.a.), die was aangewe zen voor deelneming aan het bezoek van de parlementaire missie aan Nederlands Nieuw-Guinea in de tweede helft van mei, heeft meege- deel<h dat hij geen deel zal uitma ken van deze delegatie. Hij zei dat hij dit tevoren kenbaar had gemaakt. Als motief deelde hij mede „dat het nut van een dergelijke reis onder de huidge omstandigheden nogal twijfelachtig is". „Naar mijn mening hebben wij voor alles onze aandacht te concentreren op de vraag hoe we zo snel mogelijk tot eën vanuit internationaal oog', punt bevredigende oplossing kunnen komen. Dat het zenden van een par lementaire delegatie naar Nieuw- Guinea daartoe kan bijdragen lijkt mij niet waarschijnlijk", aidus mr In 't Veld. Architect Van der Kloot Meyburg overleden In Den Haag is gisternacht op 85- jarige leeftijd overleden de architect Herman van der Kloot Meijburg. De heer Van der Kloot Meijburg heeft zich vooral bekendheid verworven als restaurateur van oude gebouwen, waarbij waren de Oude en de Nieu we Kerk te Delft, de kerken te Fra- neker, Middelburg,. Tholen en Alk maar. Hij was leraar aan de academie van beeldende kunsten te Rotterdam, be stuurslid van de Haagse academie voor beeldende kunsten en gedurende een aantal jaren voorzitter van de Bond van Nederlandse Architecten. Zijn verdiensten vonden beloning in een benoeming tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Het stoffelijk overschot zal aan staande zaterdag ter aarde worden besteld in de Oude Kerk te Wasse naar, waar de rouwdienst zal worden geleid door ds. G. Bremicker van de Protestants Amerikaanse Gemeente in Den Haag. De begrafenis van de heer Van der Kloot Meijburg valt juist samen met de inwijding van de gerestaureerde Oude Kerk te Delft, het laatste restauratiewerk van deze architect. De luitenant van de Russische marine die onlangs het commando over een be voorradingsboot van onderzeeërs neer legde om in Zweden asiel ta vragen, heeft thans toestemming gekregen in dat land te blijven. E.G.K.S. gereed met rapport Onderzoek in Nederland is nog gaande De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft zijn rapport gepubliceerd over de „schrootaffaire", die de afgelopen jaren vooral in ons land de aandacht heeft getrokken als gevolg van de door de aangifte van de Nederlandse schroothandelaar L. Worms aan het licht gebrachte fraude. Het onder zoek naar deze zaak, dat ruim twee jaar geduurd heeft en bijna ander half miljoen gulden heeft gekost, heeft volgens het rapport tot de con clusie geleid, dat het misbruik bij het verkrijgen van vereveningspre mies in de sch^oothandel in de zes landen van de gemeenschap zich heeft beperkt tot minder dan twee procent van de gevallen. Tijdens het onderzoek zijn ongeveer 150.000 documenten in Duitsland, Frankrijk, Italië, België, Nederland en Luxemburg gecontroleerd. Daar- nast zijn ook in andere landen on derzoekingen gedaan. Vastgesteld is daarbij door zes onafhankelijke ac countantsbureaus, dat voor 230.000 ton schroot van de 13,5 miljoen ton, waarvoor tussen de jaren 1951 en 1958 premies zijn ontvangen, valse documenten zijn overgelegd. Alleen in Duitsland werkten 20 controleurs gedurende een jaar aan het onderzoek. De bondsrepu bliek neemt trouwens in de frau de de grootste plaats in: 150.000 ton schroot werd opgegeven als invoerschroot of als afkomstig van gesloopte schepen met het doel de „verengingspremie" te in nen. België staat op de tweede plaats met 70.000 ton en Frank rijk op de derde plaats met 10.000 ton. In Nederland werd de contro le bemoeilijkt door het feit, dat al leen: op grondslag van vrijwillig heid inlichtingen van ondernemin gen worden verkregen. Daarom sehakeldè de Hoge Autoriteit de Nederlandse justitie in en het in gestelde onderzoek is nog aan de gang. Fraude bij importsehroot door Ne. derlandse ondernemingen is tot dus verre niet vastgesteld. De gefingeer de certificaten, afgegeven door de Nederlandse ambtenaar van het mi nisterie van economische zaken betrekking hebbend op ruim 20.000 ton zijn hierbij niet in aanmerking genomen, aangezien het vervolg van deze affaire zich in België en Duits land heeft afgespeeld. De „vereve- ningskas" zal overigens de Staat der Nederlanden voor de rechter dagen voor de burgerrechtelijke aansprake lijkheid voor de schade, ontstaan door de afgifte van onware beschei den door een van zijn ambtenaren. Bij het „scheepssloopschroot" is in Nederland één geval ontdekt, waar bij is geconstateerd dat 1500 ton staal meer voor het verkrijgen van de premie werd opgegeven dan wer kelijk het geval was. Het door de proeureur.generaal ingestelde onder zoek is volgens het rapport nog aan de gang. Rechtzaken Mét het rapport van de Hoge Autori teit is de „sclü-ootaffaire" nog niet afgelopen. Er zijn nog talrijke Als eerste in de rij Ne derlandse provincies, zal Zeeland dezer dagen ken nis kunnen maken met een nieuwigheid in de dienstverlening van de A.N.W.B. Het „mobiel kantoor" van dc Toeris tenbond zal dinsdag 25 april aanstaande op de Vlasmarkt in Goes voor het eerst officieel in wer king treden. Het reizend kantoor staat woensdag 26 april op de markt in Oostburg, op 27 april op de markt in Terneuzen en op 28 april op het Ha venplein in Zienkzee. Ten gerieve van de A.N.W.B.-leden, die ver van de bondskantoren af wonen, zal het mobiel kantoor een groot gedeel te van het jaar door Ne derland reizen. Na Zee land staan bezoeken aan enige andere provincies op het programma.. Twee charmante informa- trices zullen de bezoekers van het rijdend kantoor te woord staan. De leden kunne» to inlichtlngea in winnen over binnen- buitenlandse reismogelijk heden en de speciale do cumenten, die voor reizen over de Nederlandse gren zen vaak nog noodzake lijk zijn. Zij zullen kaar ten en gidsen kunnen aan- schaffen, kampkaarten kunnen aanvragen of la ten verlengen en inlich tingen op toeristisch ge bied kunnen krijgen. In het kantoor is een mo bilofooninstallatie aange bracht, die aangesloten is op het openbare telefoon net. In werkelijk spoed eisende gevallen, bijvoor beeld wanneer iemand plotseling naar het bui tenland moet en snel in het bezit moet zijn van grenspapieren, een inter nationale reis- en krediet brief, of reis- en reserve cheques, kan via de mo bilofoon onmiddellijk con tact opgenomen worden met het A.N.W.B.-hoofd- kantoor in Den Haag, waar men maatregelen kan nemen. vielrechtelijke èn strafrechtelijke onderzoekingen aan de gang. die wel iswaar de nationale autoriteiten aan gaan, doch waarbij de Hoge Autori teit alle gewenste inlichtingen ver schaft. In het rapport, waaruit kan worden afgeleid dat het totaal bedrag van de vastgestelde fraude in de orde van grootte van dertig miljoen gulden ligt, geeft de Hoge Autoriteit toe, dat de preventieve controle door de „ver- eveningskas" onvoldoende is ge weest. „De geuite vermoedens, dat belanghebbenden of hun vertegen woordigers in de verevenïngskas de hebben gehad in de fraudes of deze bewust hebben bevorderd, kan niet zonder bewijs worden aan. vaard".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7