Eerste storting bij afbetaling wordt minstens 20 procent KLANKBORD Meer subsidie voor 2500 woningen Parade in Israël op Hitiers verjaardag TWEEDE KAMER BEHANDELT KINDERBESCHERMING mm GRONINGEN KRIJGT SCHOOLSCHEPEN METHYL EIST TWEEDE DODE VRIJDAG 21 APRIL 1961 PROVINCIALE ÉBBUWBE O OU RA N T S UITZONDERINGEN BLIJVEN MOGELIJK '(Van onze parlementaire redacteur) De verplichte „aanbetaling" bij aankopen op afbetaling, ilie thans 15 procent bedraagt, zal minstens 20 procent gaan be dragen als de wet op het afbetalingsstelsel wordt ingevoerd. Dat zal waarschijnlijk op 1 januari 1962 zijn. De Tweede Ka mer besliste dit in haar donderdag gehouden vergadering door middel van een amendement van' mejuffrouw Knol van de K.V.P., dat door de staatssecretaris van économische zaken, drs. Veldkamp, werd overgenomen. Het juiste percentage van de aanbetaling zal pas later bij algemene maatregel van bestuur worden vastgesteld, doch het zal minstens 20 procent van het totaal der betalingen bij aankoop op afbetaling moeten bedra gen. Aangenomen moet worden dat de regering niet boven de 20 procent zal uitgaan. I /VVVV\VVWVVVNAiVVVWSA/VvWV\*/vA'VVVVvWVVWvVVVV\A Vlak nadut de mannen op het betonnen gevaarte de afsluiters hadden opengedraaid helde de caisson, die donderdagmorgen tegen de Ramperlandse leant, in het Veeree Gat werd gezet, even naar de zwaarste kant over. Maar kort daarop stond hij kaarsrecht op de drempel van nylon, zand en grind Foto P.Z.C.) Er zullen ontheffingen van de, 20 procent mogelijk zijn, bijvoorbeeld bij de aankoop van een wagentje' voor een invalide, die niet onmiddel lijk 20 procent van de prijs kan be talen. Of bij aankoop van een tele visietoestel door een chronisch zieke. Ontheffing zal tot de hoge uitzon deringen behoren en alleen worden toegepast als zij, bijvoorbeeld door de dienst voor sociale belangen, aan vaardbaar wordt geacht. Kredietregistratie Voorts zal aan de staatssecretaris de bevoegdheid worden verleend om een centrale kredietregistratie een lijst van kopers op afbetaling met hét totaal der afbetalingen, waar toe zij zich hebben verplicht in te stellen, als het bedrijfsleven niet of niet in voldoende mate op vrijwil lige basis met zo'n kredietregistratie vóór den dag komt. Met 70 tegen 33 stemmen nam de Kamer een amendement van mi Berkhouwer van de V.V.D. aan op het wetsartikel, dat het eigendoms recht op een op afbetaling gekocht goed onttrekt aan de afbetalingsfi- hancier, wanneer blijkt dat de leve rancier en de koper op een niet re gelmatige wijze hun transactie heb ben afgesloten, bijvoorbeeld door de hand te lichten met de aanbetaling. De lieer Berkhouwer van do V.V.D. maakte bezwaar tegen liet, artikel, dat de afbetalingsleverancier, de af- betalingsfinaneier en de afbetalings colporteur extra strafbaar stelt als zij vermoeden of redelijkerwijs kun nen vermoeden, dat bij een afbeta- lingstr ansae tie een ander onregel matigheden pleegt en zij locli aan de transaetie deelnemen. De koper blijft namelijk altijd buiten schot. De Kamer nam bet artikel na een korte verdediging door de staats secretaris bij zitten en opstaan aan. I nschrijvingsregisters Eveneens verenigde de Kamer zich en wel zonder hoofdelijke stem ming met een amendement van de heer v. d. Heuvel van de K.V.P., dat de bedoeling heeft ervoor te zor gen dat de verschillende inschrij vingsregisters, die moeten worden bijgehouden, geheel bij zijn en alle gewenste gegevens bevatten. Tenslotte nam de staatssecretaris over een amendement van mejuf frouw Lemaïre (p.v.d.a.), dat preven tieve en repressieve controle moge lijk maakt op de afbetalingseolpoi> teurs. De voorzitter van de Kamer, dr. Kortenhorst, stelde de eindstemming over het wetsontwerp het zal on getwijfeld worden aangenomen uit tot volgende week woensdag. Kinderbescherming Op een aantal punten, zo meent de regering, dient het kinderstrafrecht en het kmdersLrafprocesreeht te worden herzien. Wat het kinderstrafrecht hclreft zal voor feiten, begaan vóór het bereiken van de leeftijd van twaalf jaar geen strafrechtelijke vervolging meer mo gelijk zijn. Het criterium van de leeftijd wordt uniform geregeld. In plaats van de tuclitschoolstraf komt de straf van plaatsing in een inrichting voor bijzondere tucht met een minimum verblijfs duur van een maand en een maxi mum van zes maanden. Ingevoerd wordt een nieuwe straf, het arrest met een minimum van vier uren en een maximum van veertien da gen. De mogelijkheid bestaat deze straf in gedeelten ten uitvoer te leggen. Het maximum van de geldboete wordt verhoogd van 90 tot 150. Ingevoerd wordt een nieuwe maatregel en wel plaatsing in een inrichting voor buitengewone behandeling. Voldoening Al dadelijk lieten jkvr. Wttewaal van Soetwegen (c.h.) èn de heren Daams (p.v.d.a.) en Meulink (a.r.) hun licht over deze herziening van het kinder strafrecht schijnen. Er bleek bij deze drie afgevaardigden voldoening te bestaan, over de aanpassing van het kinderstrafrecht aan de veranderde tijden, maar zij waren toch niet ge heel tevreden. Met name vreesden jkvr. Wttewaal van Stoetwegen en de heer Daams, dat een algemene jeugdwet door deze herziening op de HUMOR VAN ADENAUER. Zoals altijd bij de nadering van verkie zingstijd," toont de Westduitse bonds kanselier zich ook met september in zicht een spiritueel man met een ge voel voor droge humor. Toen de 85-jarige kanselier door een journalist werd gelukgewenst met zijn geslaagde bezoek aan de Ver enigde Staten, merkte Adenauer op: ..Feliciteer me niet, stem liever op me". Deze slagvaardigheid roept de kwinkslag in herinnering die de bondskanselier op verkiezingsdag 1957 plaatste. Op het ogenblik dat Adenauer de kerk wilde binnongaan voor het bijwonen van de vroegmis, vroeg hem" een verslaggever of hij dacht als overwinnaar uit de bus te komen. „In plaats van dat aan mij te vragen, zou U mee naar binnen kunnen gaan en ervoor bidden", ant woordde de kanselier. Dc verslagge ver heeft het toen waarschijnlijk ook gedaan. Bewonderaars, en ook tegenstanders van „der Alte", merken altijd, weer met bewondering op dat de last dei- jaren Adenauer niet beroofd van zijn geestige slagvaardigheid. Die verba zing wordt in stand gehouden door incidenten als dat van enkele dagen geleden, toen een „fan'.' van dr. Adenauer, na van hem het gevraagde toegangsbewijs tot de Bundestag te hebben gekregen om haar idool te horen spreken, Adenaur een brief schreef waarin ze zei dat hij prachtig had gesproken, maar dat ze al die tijd had moeten staan. „Ik ooli", schreef Adenauer als commentaar in de brief en overhandigde hem ter beantwoor ding aan zijn secretaris. achtergrond is geraakt. De heer Meulink vond dit niet zo erg, omdat, hoewel een algemene jeugdwet wat aantrekkelijks heeft de voorkeur moet worden gegeven aan de handhaving van de historisch gegroeide opzet. Men klaagde dat de particuliere kin- derbescliermingsorganen niet met de eisen van de tijd meegaan en dat zij zich laten gebruiken als sluitpost van de begroting. Men informeerde of bij de benoeming van kinderrech ters wel voldoende wordt gekeken naar de geschiktheid en de kennis van het werk. Men vond dat er grote behoefte bestaat aan aparte inrich tingen voor zeer gestoorde jongens en meisjes, die ernstige misdaden heb ben gepleegd. Men vond dat er meer kinderrechters moeten komen en men vroeg inlichtingen over de gees telijke verzorging in de rijksinrich tingen. Minister Van Aartsen schrijft Tweede Kamer De. minister van volkshuisvesting zal dit jaar 2500 woningen meer (totaal 70.000) subsidiëren. rijksgoedkeuring eisen voor dure vrije woningbouw, de nijverheidsbouw verhogen met 80 miljoen en de gemeenten niet langer toestaan goedkeuringen voor werken tot f 100.000.te geven. Dit is te le zen in de door minister Van Aartsen aangeboden nota over do woning bouw, die gisteravond de Tweede Kamer werd aangeboden. Deze nota werd toegezegd na de kabinetscrisis van deceniber-januarï, die door een geschil over de woningbouw was ver oorzaakt. Het oorspronkelijke pro gramma van 65.000 premie- en wo ningwetwoningen werd toen reeds op 67.500 gebracht. Thans wordt bet half om half 70.000 woningen. De nieuwe aanvulling omvat 1250 woningwetwoningen en 1250 premie woningen. De nota kondigt voorts aan, dat de woningbouw in de vrije sector (bouw zonder premie) met in gang van 21 april voor de houw van deze woningen met een bouwsom ho- dan 23.000,—21.000 en 19.000.(afhankelijk van de ge meente waar .viordt gebouwd) rijks goedkeuring te vereisen. Deze rijks goedkeuring zal in het algemeen slechts daar worden verleend, waar zich geen spanning op de bouwmarkt vooi'.doet en overigens in bijzondere gevallen. Het produktiebedrag dat voor de sec tor gebouwen voor de nijverheid in het bouwprogramma 1961 is ge raamd, kan dit jaar met 80 miljoen worden overschreden. Het voor de scholenseclor in het bouwprogramma opgenomen produk tiebedrag wordt met 5 miljoen ver laagd (ten laste van het wetenschap pelijk onderwijs). De bevoegdheid van de gemeenten tot het afgeven van rijksgoedkeurin gen voor scholenbouw voor werken met een bouwsom tot 100.000.is ingetrokken, behalve voor de drie grootste gemeenten. Op de gemeenten wordt een be roep gedaan om hun bevoegdheid tot het verlenen van rijksgoed keuring voor bouwwerken met een bouwsom tussen 2000 en 10.000 slechts met grote zelfbe perking te gebruiken. Daarbij zouden zij als richtlijn moeten aanhouden, dat per maand niet meer wordt afgegeven dan de helft van de goedkeuringen in de overeenkomende maanden van vorig jaar. BEPERKINGEN Volgens de nota geeft de grotere produktie in de woningbouwsector niet voldoende ruimte om de vrije sector onbelemmerd te laten uitlopen in een mate, zoals deze zich thans voordoet. In het halfjaar van okto ber 1960 tot en met maart 1961 be droeg het aantal vrije-sector-wonin- gen 15.890. Het laat zich. aanzien, Idat het aantal in het hele jaar 1961 30.000 of meer zou kunnen gaan be dragen. De regering kan daarom aan invoe ring van de rijksgoedkeuring voor deze categorie niet ontkomen, ook al heeft zij een ontwikkeling, waarbij een toenemend aantal woningen zon der rijkssteun tot stand zou komen, steeds gezien als noodzakelijk voor de terugkeer tot meer normale om standigheden. Zij wenst de rijksgoed keuring echter te beperken tot de veel arbeid vergende duurdere klasse van de vrije-sector-woningeii. Naast de niet te voorkomen maat regel in de vrije sector van de wo- Personeelstekort in Amsterdamse ziekenhuizen Vragen van Tweede-Kamerlid aan minister De. opvatting van de hartchirurg prof. dr. Boerema, dat in Amster dam honderden en honderden lij dende mensen op wachtlijsten voor opneming in een ziekenhuis staan, terwql er in het Wiihelininagasthuis vele bedden leegstaan wegens het tekort aan verplegend personeel, is onderwerp van schriftelijke vragen die het Tweede Kamerlid, de heer Maenen (k.v.p.) aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft gesteld. De heer Maenen vraagt of het juist is, dat het tekort aan ziekenhuis bedden en verplegend personeel van invloed is geweest bij net overlijden van een hartpatiënte, zoals een woordvoerder van de Amsterdamse G.G. en G.D. zou hebben gezegd. Kan de minister .een overzicht verstrek- 1 ken van het tekort aan verplegend personeel in de verscheidene. Am sterdamse ziekenhuizen en als dit tekort inderdaad oorzaak is van het leegstaan van ziekenhuisbedden, wel ke voorzieningen worden dan voor bereid om dit tekort zoveel moge lijk op te heffen? zo vraagt de heer Maènen tenslotte. ningbouw. zullen ook in de catego rieën kleine werken beperkingen hioeten worden aangelegd om te voorkomen, dat de bouwcapaciteit te veel versnipperd raakt en om te bereiken, dat in de onderscheiden sectoren voldoende armslag blijft voor het goedkeuren van urgente grotere werken. In alle sectoren zal een stringent goedkeuringsbeleid worden gevoerd, dat is afgestemd op de bedragen die in het bouwpro gramma zijn aangegeven. In vrijwel alle sectoren zal dus op ingrijpende beperkingen moeten worden gere kend. PAUZE IN EICHMANN-PROCES Administrateur des doods geeft doden de schuld Gistereu rolden door de straten van Jeruzalem de tanks en ka nonnen van het leger van de staat Israël die 13 jaar bestaat. Alle Arabische buurlanden van Israël hebben geprotesteerd te gen deze parade. De V.N. heeft Israël verzocht de zware wa pens niet in de parade op te ne men. Maar de Israëliërs vierden hun feest en niemand verandert daar iets aan. Adolf Eichmann heeft dat moeten ondervinden. In het proces tegen hem is een begin gemaakt met het afdraai en van een geluidsband, waar op de „administrateur van de dood" een verklaring aflegde over „de oplossing van het jo den vraagstuk". In die verkla ring geeft hij de schuld aan de nazi-leiders die dood zijn. De hoofdschuldige was Adolf Hit ler. Gisteren zou Hitler 72 jaar zijn ge worden. Zestien jaar geleden maak te Hitier een eind aan zijn leven nadat de vrije wereld een eind had gemaakt aan zijn droom „het derde rijk". Nu, 16 jaar nadat aan Hitiers droom, de nachtmerrie van <le we reld en de hel van de joden een eind is gekomen, staan clc Duitse kran ten weer vól over het nazisme, maar het zijn geen triomfantelijke verha len, want het nieuws komt allemaal uit het gemeenschapshuis in Jeru zalem. Ophangen En in Jeruzalem wacht Adolf Eich mann op zijn berechtiging. Hij twij felt zelf niet aan de uitspraak die over hem gedaan zal worden en heeft gezegd, dat hij geen genade verdient. „Ik kan niet zeggen, dat mijn handen rein zijn. Misschien zou ik mezelf in het openbaar moeten hangen, zodat alle antisemieten in de wereld kunnen zien wat zij eigen lijk zijn", zo verklaarde Eichmann. Zijn „laatste hoofdstuk" begon in een buitenwijk van Buenos Aires, toen hij werd gegrepen door Israë liërs. Zij verdoofden hem en toen hij weer goed bij z'n positieven was, bevond hij zich in een gevangenis in Israël, bet land dat nooit bad zullen bestaan. Zijn bewakers roegen of hij een verklaring wilde afleggen en toen hij bevestigend antwoordde, bracht men hem een bandopname- apparaat. Eichmann begon te praten en wal hij zei. kon hij zelf horen in de rechtszaal. Het was het verhaal van de man, die zegt, dat hij maar een lage po sitie had in het nazi-raderwerk. Eichmann zei, dat hij slechts gehoor zaamde, dat hij verscheidene malen had getracht ontslag te nemen, dat hij verscheidene malen liad getracht de jodenmoorden te doen staken, dat hij een gevoelige natuur had en geen bloed kon zien of lijden kon meema ken en daarom niet geschikt was als B. en w. van Groningen zijn voor de nieuwe stadswijken m Corpus den Hoorn en D Wey- ert tot een noodoplossing over- gegaan. De bouw van perma- p nente schoolgebouwen kan n ig geen gelijke tred houden met de vordering van de woning- bouw. Daarom stellen b. en p w. voor een tweetal z.g. H schoolschepen te doen ver- p vaardigen, die elk twee leslo- p f§ kalen van normale afmetingen bevatten. De schoolschepen zullen ligplaats krijgen in het p Noordwïliemskanaal. De kos- n tën worden geraamd op 1 f 128.000. lllllllllllllllllllllllllipillllllllllllllW In een woning iu de oostelijke bui tenwijken van Mabnö heeft de poli tie donderdag een dode aangetrof fen. De man had zich met een fles methylalcohol in do kamer opgeslo ten, antwoordde niet op het klop pen en roepen van zijn hospita en bleek dood te zijn toen de politie de kamerdeur bad opengebroken. Hiermee is het aantal doden'' geste gen tot twee. Dinsdag was een an dere man. die in het ziekenhuis te Lu'nd werd behandeld met een kunst nier, overleden aan de gevolgen van door methylalcohol veroorzaakte dronkenschap. In totaal heeft de politie van MalmÖ thans 33 mensen gevonden die de methylalcohol, die aan boord van het Nederlandse schip „Trigon" was verkocht, hebben gedronken. De eer ste en de tweede machinist van het schip worden, nog steeds verhoord en het onderzoek is nog niet afgesloten. Minister Visser tevreden over defensie-onderhoud De minister van defensie, Ir. S. H. Visser, heeft woensdag zijn bespre kingen met Amerikaanse defensie- autoriteiten te Washington beëin digd. Hij sprak onder anderen met zijn ambtgenoot, Robert McNaniara. Het ministerie gaf na de besprekin gen, die twee dagen hebben geduurd, een verklaring uit waarin wordt ge zegd dat de ministers „beiden uiting hebben gegeven aan hun voldoening over de besprekingen en aan hun krachtige steun voor de Noordatlan- tische Verdragsorganisatie". Het overleg was een „informele en vriendschappelijke gedachtenwisse- ling over een verscheidenheid van defensie-aangelegenheden van ge meenschappelijk belang". Er werden in de verklaring geen bijzonderheden gegeven. Portugal stuurt Hef We«-elHuebeuren Best(?)-seller Het verhaal gaat dat aan Lodewljk van Deyssel eens een man werd j voorgesteld, die, zo zei men er enigszins afgunstig bij, dertien talen vloeiend sprak. De poëet was hele maal niet onder de indruk. Hij vroeg i alleen maar: „Heeft hij in deze talen ook iets mee te delen?" Hetzellde zou men kunnen vragen met betrek king tot het enorme en niet te stui ten tal boeken dat dagelijks over dc gehele wereld wordt geschreven, ge drukt en verkocht. Er zijn vele. vele boeken bij. waarin de schrijver niets weet mee te delen. Boeken die mis schien alleen in een boekenkast van een niet-lezer waarde hebben als or nament vanwege de dikte Of het bandje. Toen in de gevangenis aan de Lcch in Duitsland in dc twintiger jaren de oproermaker Hitier een boek schreef onder de titel Mein Kampf, wist niemand dat dit werk later nog eens in de Duitse gezinnen een ereplaats zou krijgen. Nu is deze Duitse Heilige Schrift wel van de meeste boekenplanken verdwenen (niet weggegooid natuurlijk, want hij kan nog waarde krijgen), maar aan de stroom nazi-cultuur is nog geen eind gekomen. Vooral nu 'net Jeruzalemse proces de wereld toont tot welke calamiteiten het nazisme heeft geleid, worden de ex-nazi's ac tief. De eerste prijs voor neo-nazi- werk gaat ongetwijfeld naar de Roe meense schrijver Romanesou. die in Mexico een hóek heelt geschreven en uitgegeven, dat in dc Zuidameri- kaanse landen binnen enkele dagen een best-seller is geworden. Het verraad van het westen", zo heeft de gevluchte Roe neen, aanhanger van de ijzeren gar de van de nazi-leider Antonescu. zijn boek genoemd. Men zou er vluchtig overheen kunnen stappen, ware het niet dat het boek al wordt vertaald en dat zelfs een man als de Engelse fascistenleider Mosley er belangstel ling voor heeft. Wanneer men het boek leest, dan is hot alsof men weer de klanken van 19331945 hoort. „De joden hebben een samenzwering op tóuw gezet om het blanke ras te vernietigen en bereiden thans een wetgeving voor, 'waarbij blanken worden gedwongen met zwarten te trouwen. Daardoor zou het blanke ras zodanig worden verzwakt, dat 'net uiteindelijk in de zwarte en gele rassen zóu opgaan", zo decreteert Romanescu. die de Amerikaanse pre sidenten Roosevelt, Truman en Ei senhower „joden" en „vrijmetse laars" noemt. De verkiezing van Kennedy was een „triomf voor liet marxisme". De nieuwe minister van gezondheid van Amerika. Abraham Ribicoff. staat (natuurlijk nog steeds volgens de gevluchte Roe meen) aan het hoofd" van een pro- communistische bende. De publicist verwacht van de Engelse fascisten leider en nog steeds volbloed anti jood Oswald Mosley heel veel. Deze man moet in het gemenebest een „nationalistische campagne" op touw zetten. „Nazi-Duilsland", zo schrijft Romanescu, „is het slachtoffer ge worden van een samenzwering die op touw was gezet door westerse, plu tocratische mogendheden." Het is alsof men wijle'n Adolf zelf zijn rijksdag hoort toebrui 1 en. Eerst werden, ten tijde van Peron, dergelijke boeken in grote hoe veelheden in Argentinië gedrukt. Na de val van deze nazi-beschermer verlegde men de activiteiten van de illegale boekenschrijverij naar Mexi co. Mexicaanse nazi's hebben finan ciële steun gegeven bij de uitgave van vele anti-joodse boeken. Waar in Zuid-Amerika een sterke anti-U.S.A. stemming heerst, wijdt Romanescu ook een chapiter aan Kennedy. Deze is niet alleen een vermomde commu nist, die „naar buiten rooms-katho- liek", maar aan de macht is gebracht door protestanten, vrijmetselaars en joden." Wijlen Stalin en Kroesitsjef zijn ook „jóden". Dat men in talrijke landen en talen deze dwaasheden als zoete koek slikt, blijkt wel uit de vele oplagen van dergelijke lectuur. Dat de schrijver Verwoerd prijst „vanwege diens nationalistische par tij „die tegen vrijmetselaars en jo den is", zal de Zuidafrikaanse pre mier allesbehalve welkom zijn. Zij die in dit boek worden aange vallen, zullen, wanneer zij er kennis van nemen, alleen maar- een vrolijk ogenblik hebben. Op hun politieke inzichten zal Romanescu geen invloed kunnen uitoefenen. Maar gevaarlijk is dergelijke lectuur in de handen van de vele jeugdigen die opgroeien in een sfeer die aan de ongelukkige Hiller-jaren doet den ken. Tegen de achtergrond van de hulp die een land als Mexico wilde geven aan de opstandelingen tegen Castro, kan men begrijpen' dat men in Noord-Amerika met grote belang stelling de politieke ontwikkeling bij de zuidelijke buren volgt. Er is geen politieke dwaasheid, of die is daar al gedebiteerd. Maar goedgelovigen van nu, kunnen de fanatici van morgen, de moordenaars van overmorgen zijn. man naar 15.000 Angola en Guinee Ongeveer vijftienduizend Por tugese soldaten zullen volgens een thans in uitvoering zijnd plan van Portugal naar Angola worden overgebracht, aldus is donderdag te Lissabon verno men. Vijf of zes schepen zijn naar Angola onderweg en één is naar Portugees Guinea vertrokken met materieel. Verder zullen binnenkort politiever- sterkingen en materiaal naar Sao Tome worden gezonden. Verder bestaat er een luchtbrug tussen Portugal en Angola voor het overbrengen van parachutisten en lichte wapens. Tot nu toe zijn er vijfduizend man elitetroepen in Angola aangekomen. Tegen het einde van de week -ver trekken nog tweeduizend man. VERWOERD ..te veel „eer".-,^

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5