Aantal verlangens van werknemers de l'Azöte werden ingewilligd Raad T erneuzen over bouwbejaardentehuis BILT Muisstille zaal hoorde resultaat van de besprekingen aan DIVERSE WENSEN OP DETAILPUNTEN Cmn Zeeuwse Almanak DERDE CAISSON GEPLAATST RYNBENDE'S IN SCHARNIER... Aristona-Televisie MEULMEESTER VERWACHT. s PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 APRIL 1961 ZESHONDERD MAN VERGADERDEN IN AXEL Ijlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 5§ S I Duiker vond bom bij sluis te Hansweert j Bij duikwerkzaamheden aan s de middensluis te Hansweert heeft de duiker M. Schouwe- §f naar uit Wemeldinge een vliegtuigbom ontdekt. Ter- eh stond nam hij maatregelen om n het projectiel naar boven te M laten brengen. Toen men de bom eenmaal boven water ge- bracht had, werd het oorlogs- n m tuig op een wagentje gelegd. De mijnopruimingsdienst heeft 1 daarna het gevaarlijke projec. H tiel opgehaald. De bom is waarschijnlijk afkomstig van een bombardement, dat En- gelse vliegtuigen in 1943 op f§ de sluis uitvoerden. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllll Applaus In tegenstelling tot maandagavond, toen de vele honderden aanwezigen zo duidelijk blijk gaven van hun on genoegen, was het nu muisstil in de zaal. Een stilte, die zich na afloop ontlaadde in een langdurig applaus, als dank aan de drie hoofdbestuur ders voor de resultaten, die zij heb ben weten te bereiken. De heer R. Wilke, sprekend namens de rooms-katholieke bond '„St.-Willl- brordus". noemde het overleg met de directie van de l'Azóte de moei lijkste besprekingen die in jaren door de organisaties zijn gevoerd. Persoonlijk was hij ervan overtuigd, Na bijzonder langdurige besprekingen, die tot donderdagavond Aalt' acht hebben geduurd, is tussen de directie van de Com pagnie Neerlandaise de 1' Azöte to Sluiskil en de hoofdbestuur ders van de drie desbetreffende vakbonden overeenstemming: bereikt over een aantal sccudaire arbeidsvoorwaarden, die vo rige week donderdag aanleiding gaven tot een kort arbeids conflict. Deze overeenstemming betreft de volgende punten: De werknemers van de l'Azóte xnllen de 1,75 per week wegens vervoer per bus naar en van de fabriek niet meer behoeven, te betalen. Zij, die zich op eigen ge legenheid van en naar de fabriek begeven, krijgen daarvoor een vergoeding van 1,75 per week indien dc afstand van 0-5 km, en 3,50 per week indien die meer dan vijf kilometer bedraagt. Aan alle werknemers zal 2,75 per week aan kledingtoelage worden uitgekeerd. Als voorschot op de In uitzicht gestelde hogere premies zal on middellijk een bedrag ad 100 worden uitbetaald, gevolgd door eehzelfdo bedrag rond Kerstmis van dit jaar. De organisaties had den een premieverhoging van 50 gevraagd. De vergadering van werkgevers in de kanaalzone op vrijdag 28 april aanstaande, zal bij de direc- tic van de fabriek voorstellen tot verbetering van de pensioenen in dienen. Zij heeft tijdens de be sprekingen met de vakbondslei ders gezegd, te hopen en te ver wachten, dat daaruit positieve re sultaten zullen voortvloeien. De directie heeft toegezegd, dat alle functies volgens de werkclas- sificatie lierclassificeerd zullen worden. Mocht dit per 1 septem ber van dit jaar niet zijn gerea liseerd, dan zal dit gebeuren met terugwerkende kracht tot die datum. Over de verkorting van de werk tijden is weinig gesproken, omdat dit een zaak is, waarover op het ogenblik de regering en de vak bonden zelfs geen overeenstem ming hebben bereikt. Omgerekend per week betekenen de bereikte resultaten een verhoging variërend van 8,50 tot 10,25. Deze mededelingen werden donder dagavond gedaan in het bioscoopge bouw „Het Centrum" te Axel, waar opnieuw zeshonderd werknemers van de l'Azóte bijeen waren om de re sultaten van de besprekingen te ver nemen. dat de resultaten niet onder de maat zijn gebleven. Na deze inleiding vroeg een tiental sprekers het woord, onder meer om de hoofdbestuurders hun dank te be tuigen, maar ook omdat er enkele vragen waren overgebleven. Eén der woordvoerders vroeg namelijk of de ze resultaten nu van toepassing zijn op de gehele kanaalzone? Duidelijk ■stelde het A.B.C.-hoofdbestuurslid H. Penninkhof, dat dit alleen de l'Azöte betreft, waar zoals hij zei het eerste incident is ontstaan. Volgende week Op de vraag wanneer een en ander ingaat, antwoordde deze spreker dat do werknemers volgende week nlles. in hun loonzakje zullen aantreffen. Het verheugde de heer Penninkhof hijzonder, dat een achterstelling van dit bedrijf bij industrieën langs de Nieuwe Waterweg en de zware che mische industrieën elders in het land is weggewerkt. Zowel hij als de hoofdbestuurder van de christelijke bedrijfsgroepencentrale, de heer C. Braspennink, prezen de samenwer king tussen de drie organisaties. Op de vraag of de vergadering het be leid van de hoofdbesturen en de be reikte resultaten kon goedkeuren, volgde opnieuw een donderend ap plaus. GEMEENTE GARANT VOOR 1,4 MILJOEN Na yry uitvoerige bespreking 1 van Terneu- heeft de gemeenteraai zen in de donderdagavond gehouden vergadering besloten een aoor de Stichting Protestantse Bejaarden zorg in Oost Zceuwsch-Vlaanderen te Terneuzen aan te gane geldlening van f 1.450.000 to garanderen. De stichting is voornemens in het uit breidingsplan Seflippenspolder een nieuw bejaardentehuis te laten bou wen met een capaciteit van niet minder dan 104 bedden. In de buurt zullen voorts twintig bejaardenwo ningen wórden» gebouwd, zo werd in de vergadering" medegedeeld. Vrij wel alle raadsleden konden in eerste instantie met het voorstel van b. en w. meegaan, hoewel verschillen de leden op detailpunten nog wel wensen hadden. Het raadslid J. A. de Feyter (c.h.) was uiterst kri tisch in zijn opmerkingen, maar hij wilde niet zover gaan, zyn stem aan het voorstel te onthouden. Dit C.H.-raadslid, dat het eerst aan het woord kwam, had liever gezien, dat het huidige hervormde rusthuis „Scheldeoord" met een capaciteit van twintig bedden zou worden uit gebreid. De in het leven geroepen stichting, waarin hervormde en ge reformeerde kerken samenwerken, noemde hij een geforceerde eenheid. Bij het hervormd bevolkingsdeel heerst een gevoel van onbehagen door deze gang van zaken, zo be toogde hij. Hij vroeg zich voorts af of het nieuwe bejaardentehuis niet een rusthuis uitsluitend voor dc beter gesitueerden zou worden. Een echtpaar betaalt per jaar niet minder dan f 4800. Het moet dan wel een inkomen van f 7000 f 8000 hebben, meende hij. Ook had hij nog verschillende wensen op onderge schikte punten. Zo had hij de be voegdheid, die b. en w. zich wilden geven met betrekking tot de ten uitvoerlegging van de besluiten van VAN TOT VOGEL In Sirjansland werd dezer dagen een dode vogel gevonden met een bijzon dere ring. Het merkteken hierop ver meldde „Museum Göteborg Zwe den". Daar liet dier aan de buitenzij de van dc dijk werd gevonden, is de mogelijk dat het hier om een zwem vogel gaat, niet uitgesloten. Het dier verkeerde echter in zo verre staat van ontbinding, dat de soort niet meer kon worden vastgesteld. Peinzend bekeken de beide heren van omstreeks -',5 jaar, vanaf het zonnige terras aan de Schelde de vele brom fietsen die al of niet lawaaierig, al'of 'niet helgekleurd over de Vlissingse boulevard voorbijreden. Ze spralien niet. Behaaglijk lieten ze de zon over zich heenroUen en zo te zien hadden ze geen enkele reden óm.zich zorgen te maken. Toch bekeken ze peinzend de passe rende brommers. Als er een voorbij flitste. draaiden de hoofden van de beide heren mee in dezelfde richting. Somswanneer er meerdere brom mers passeerden, draaiden de hóóf den met schokjes. „Toch zijn het wèl fijne dingen", merkte een van beide heren na een lange tijd van zwijgen op- Het bleef even stil. „Maar je kunt zo'n ding eigenlijk niet. nemen", verzuchtte de andere spijtig. „Zo'n brommer stem pelt je meteen tot nozem.„ VROEGERTJES We hebben al enkele malen in de- ze rubriek kunnen melden dat op verschillende plaatsen in Zeeland de boerenzwaluw werd waargeno men. Onze geachte medewerker Barend Zwerf mans heelt boven dien enkele dagen geleden een heel artikel gewijd aan de boe renzwaluwen die hij in Nisse had opgezocht, dus we mogen wel aannemen dat deze vogel is weer gekeerd. Maar laten we volledig heidshalve de melding vaji de heer .1. Minderhoud uit Westkapelle hier nog even afdrukken. Hij zag zondag hoven het dorp namelijk drie boerenzwaluwen cirkelen. IN ZICHT Het einde van veel Axelse misère met dc slechte bestrating van dc Ju- lianastraat is in zicht- Men is er mo menteel bezig met de aanleg van nieuwe "gasleidingen en zodra men met deze werkzaamheden gereed is, zal de bestrating aan de beurt ko men. Het verkeer is thans omgelegd, maar in Axel neemt men dit graag voor lief. wanneer een goede bestra ting in het vooruitzicht wordt ge steld- TEEKDAG Het Gemengd Koor van Westdorpe gaat een mooi dagje tegemoet. Een tcerdagje, om precies te zijn. Een en ander zal op 20# april plaatsvin den, wanneer men zieli aan tafel zal scharen voor een vergadering. Ver volgens gaat men echter rechtstreeks naar het café van dc heer M. Pluijm, voor een gezamenlijke maaltijd. de stichting, in handen van de raad willen stellen. Een geluid, dat ook enkele andere raadsleden lieten ho ren. De heer D. Wavcrijn (e.h.) ver klaarde met klem, dat de heer De Feyter niet namens de fractie had gesproken. Mijn fractiegenoot Olie- bek en ikzelf kunnen zich volkomen met dit voorstel verenigen, aldus spreker. Hij maakte echter een restrictie voor wat betreft de ten uitvoerlegging van besluiten. De heer P. J. Huybregt (p.v.d.a.j die inhaakte op de rede van de lieer De Feyter, vroeg zich af, waarom dit C.H.-raadslid niet voor samenwerking was tussen,de verschillende kerkgenootschappen. Er is in de kerken toeli een alge- meen streven om tot nauwere sa menwerking te komen, aldus spré- VRAAG VAN KAMERLEDEN Waarom in Goes r.-k. onderwijsinspecteur Wat heeft de minister ertoe bewo- ren in de overwegend protestantse !nspectie Goes een rooms-katliolick in plaats van een protestant te benoe men zo hebben de Tweede-Kamer leden, de heren Van Dis (s.g.p.) en Kodde (s.g.p.) schriftelijk gevraagd aan de minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen. De inspectie Goes omvat Schouwen en Duiveland, Tholen, St.-Philipsland, Oost Zuid- Beveland en Oost Zeeuwsch-Vlaan- deren. Wanneer men in aanmerking neemt, dat zich in deze inspectie 56 scholen met 212 leerkrachten (32 pet.) en 6624 leerlingen (32 pet.) voor openbaar. 60 scholen met 252 leerkrachten (38 pet.) en 7716 leer lingen (37 pet.) voor protestants- christelijk en slechts 41 met 198 leer krachten (30 pet.) en 6493 leerlingen (31 pet.) voor rooms-katholiek on derwijs bevinden, is deze benoeming dan wel billijk, zo vragen deze Twee de-Kamerleden zich af. ker. De heer De Feyter wil een „schotjespolitiek" toepassen, meende hij. De heer M. van Langenvelde (a.r.) vond het jammer, dat de heer De Feyter de zaken op deze wijze in de raad stelde. Hij schaar de zich achter het voorstel van b. en w., evenals de heer R. Vrie- ling (vvd). Verbaasd Wethouders M. dc Vos (p.v.d.a.) toonde zich ten zeerste verbaasd over de opmerkingen van de heer De Feyter. Met het stichtingsbestuur zijn langdurige en prettige bespre kingen gehouden, aldus de wethou der. die voorts verklaarde, dat in de boezem van het stichtingsbestuur dezëlfde gedachten leven aangaan de stichting van een bejaardentehuis. Hij gaf toe, dat de pensionprijzen hoog zijn. B. en w. houden er dan ook rekening n\ee, dat de gemeente via Maatschappelijke Zorg belang rijke offers zal moeten brengen, zo deelde hij mede. Er is met de stich ting van dit tehuis een dergelijk be lang gemoeid, dat dit risico genomen moet worden, aldus spreker. Hij ver klaarde voorts, dat het onvermijde lijk gevolg van de stichting van een nieuw bejaardencentrum zal zijn, dat ook de pensionprijzen van „Schelde oord" omhoog zullen gaan. Terugkomend op de wens van de heer De Feyter om de ten uitvoer legging van besluiten in handen te leggen van de raad en niet van het college, zoals b. en w. voorstelden, ontlokte wethouder De Vos de op merking: „De heer Dc Feyter moet eens wat ruimer denken. Terneuzen is geen dorp. Men moet vertrouwen hebben in het college van b. en w., als het er om gaat besluiten uit te- yoeren". Hij wilde geen enkele be paling veranderen. Nadat.in tweede en in derde instantie nog enkele .óp- merkingen waren gemaakt, ging de raad zonder hoofdelijke stemming- akkoord met hel voorstel van b en w. (Advertentie) een pittige 'jonge' Jonge White Label dubbele klare f 8.55 per literPes exclusief glts Vergadering aandeelhouders Bank voor Zeeland te Goes In de donderdag gehouden algemene vergadering van aandeelhouders van de Bank voor Zeeland te Goes is het dividend voor gewone aandelen vast gesteld op 12 c/o en voor preferente aandelen op 4 Op elk bewijs van deelgerechtigheid zal 151,64 wor den uitbetaald. Als commissaris werd herkozen mr. A. J. v. d. Weel te Middelburg. P.Z.E.M. neemt deel aan interprovinciaal sporttoernooi De sportclub van de personeelsver eniging van de P.Z.E.M. zal ook dit jaar weer deelnemen aan de inter provinciale sportdag, welke jaarlijks wordt georganiseerd voor het perso neel van provinciale elektriciteitsbe drijven. Dit interprovinciaal sport toernooi wordt dit jaar georganiseerd door de elektriciteitsmaatschappij ,.De. IJsselcentrale" en wordt gehou den op zaterdag 10 juni a.s. in het Gemeentelijk Sportpark te Zwolle. De volgende takken van sport zullen worden beoefend: Voetbal, volleybal voor dames" en he ren, atletiek voor dames en heren, touwtrekken, tafeltennis, lawntennïs. Politierechter Middelburg De Vlissingse kapitein. M. B., die kort geleden voor de Middelburgse politierechter terecht stond, was niet werkzaam bij een Vlissingse, maai bij een Terneuzense onderneming van rondvaartboten op het Veerse Meer. De kapitein werd ten laste gelegd, gelden te hebben verduis terd. AAAAAAAAAAAAAAAAA^AA^AAA Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5 en 8. VWSMVVWWWWWWMV (Slot van pag. 1) van dat van de tweede dooriaut- caisson, die dinsdagmorgen op zijn plaats werd gezet. De slepers hielden hun 5000 ton zware vracht keurig in bedwang en een klein uur later gleed dc 45 meter lange, 20 meter brede en 20 meter hoge caisson langs zijn beide „vrien den" aan dc Vrouwenpolderse kant naar buiten. Terwijl dc hon derden paardekrachten van de slepers zich spanden om de tros sen naar het drijvende grijze ge vaarte strak te trekken, wachtten de „bestuurders" van de afsluiter- wielen, hoofduitvoerder Lanser van dc N.V. Dijksbouw en de an dere „bemanningsleden" van de caisson op het kritieke moment in de stroomsnelheid. Een ogenblik, dat samenviel met het doorbreken van de zon Af eu toe lieten de sleepboten een korte vaarsehuwingsstoot los. Tegen half elf werd de eerste caisson aan de Kamperlandse kant met armdikke kabels als het ware-in zijn scharnier niet het landhoofd gehangen. Als een „spiegelbeeld" van wat zich enkele dagen tevoren tegen de Walcherse dijkaanleg had afge speeld. draaiden de vijf slepers hun last op zijn plaats. In een gekrioel van schepen en scheep jes met belangstellenden deden dc krachtpatsers van Piet Smit onverstoorbaar hun werk. Tot om twee minuten voor half twaalf het sein „afsluiters open" dooi de megafoon klonk. In oliejassen en jekkers gestoken mannen be gonnen tc draaien. Caisson-num- mer-drie zakte op zijn plaats. Vijf minuten vóór op het tijd schema Toen het ,.overwinnings"-signaal uit vele scheepssirenes was wegge- ebd, begon de afwerking. Wat on verschillig lieten de slepers van Piet Smit de trossen vieren en keerden zij hun vracht de rug toe. Elektromotoren trokken zoe mend de schuiven op en onder- lossers met stortsteen werden te gen dc betonnen caissonwand ge schoven. Aan de buitenkant wer den de houten schotten losge brand en weggesleept. De belang stelling een tiental bussen met Een bak met stortsteen werd door verbeten motorvletjes tegen de derde caisson gedrukt, die donderdag in het sluitgat tussen Walcheren en Noord- Beveland aan de grond. kwam. Voor dat de schuiven alle omhoog gingen was de lading gelost. (Foto P.Z.C.) groepen kijkers woonde de derde fase bij verdween en het werd weer rustig op het water van het Veerse Gat. Nog vier dagen wordt deze „wa terstaatsshow" herhaald. Vanmiddag tussen half één en één uur wordt de vierde caisson aan de grond gezet zaterdag de vijfde, zondag de zesde en maandagmiddag om 15.40 uur zal de laatste 45 meter van het stroomgat worden overbrugd.... Het wachten is daarna alleen nog op „Schuiven Dicht", KUNST Kenneth Goodman speelde in Middelburg Men had ons deze week een aan tal uittreksels toegezonden uit kri tieken, die waren gepubliceerd in di verse dagbladen naar aanleiding van concerten, gegeven door dc Ameri kaanse neger-organist Kenneth Goodman. En in een van deze be schouwingen afkomstig uit de Philadelphia Daily News lazen wij, dat de Bach-vertolking'en van Goodman van een groot inzicht in deze -muziek getuigden. Gisteravond speelde Goodman in de Nieuwe Kerk te Middelburg, maar vergeefs heb ben wij gewacht op de bewijzen, die in Philadelphia blijkbaar wel voor handen waren. Zelden hebben wij namelijk een organist zo vrijmoedig horen omspringen met een tweetal koraalvoorspelen van Bach, „In dulci jubilo" en „Herzlich thut mich verlangen". De vrijmoedigheid uitte zich vrijwel op elk terrein, dat van registratie, van tempo, ja zelfs aan de reproduktie van de noten zonder meer werd niet strikt dc hand ge houden. Vermoedelijk heeft Good man zich het recht toegekend Bach's noten naar eigen inzichten hier en daar te wijzigen. Handels orgelconcert in Bes kreeg al eveneens een vertolking, die vraag tekens opriep. Met name dienden die geplaatst te worden bij de tempo- opvattingen van de organist. Som mige vlugge passages speelde hij met zulke supersonische snelheden, dat na enkele seconden wel een in zinking moest komen. Was die voor bij, dan werd het tempo weer opge voerd. Bovendien was de registratie het gehele concert door gold dit bezwaar gespeend van elk inzicht in dc eisen van deze barok-orgelmu- ziek. Goodman is namelijk een symphonïcus, voor wie het karak ter van het NieuweKerk-orgel een dispositie die van. een geheel ander klankideaal uitgaat wel een gesloten boek moest zijn. Goodman is echter wél een groot, maar geen beheerst virtuoos: daar voor zijn er te veel slordigheden. Maar zijn technische capaciteiten zijn fantastisch groot. Een fameus werkje als Widors toccata uit de vijf de orgelsymfonie is voor hem een kans om zijn gaven te doen schitte ren. En dat doet hij briljant. Maar helaas, zijn grote capaciteiten doen toch te veel denken aan een fraaie tuin. waar nodig eens flink gewied moet woi'den. De bespeling werd be sloten met een improvisatie op „Houdt Gij mijn handen beide" en „Wat de toekomst brengen moge". In de harmoniek was de invloed van Marcel Dupré duidelijk merkbaar. Er was voor dit concert een vrij. talrijk publiek opgenomen. de K, VLISSINGEX St.-Jacobsstraat 11-13 - Tel, 2636 A.R.-kiesvereniging Goes over Nederlandse economie Lezing drs. G. M. Kerkhof Drs. G. M. Kerkhof uit Middelburg hield donderdagavond in de „Prins van Oranje" tijdens de laatste ver gadering van de A.-R. kiesvereniging „Voor Nederland en Oranje" te Goes in dit seizoen, een inleiding met als onderwerp „Dc Nederlandse econo mie op de snede van het nies". In een vlot- theoretisch en interessant betoog, belichtte spreker het onder scheid tussen het economisch beleid van dr. Colijn en de sociaal econo mische aspecten, die het beleid van prof. Zijlstra medebrengen. Met een uitvoerige tekening gaf spreker een inzicht van de econo mische politiek. Dr. Colijn worstelde met de problemen van depressie, Zijl stra daarentegen „vecht" tegen de problemen van ongekende welvaart. Uitvoerig behandelde spreker de na delige gevolgen, die devaluatie en revaluatie kunnen veroorzaken. „Hiervoor is een scherp gevoerde politiek van het grootste belang". De gedifferentieerde loonpolitiek, mits economisch voorzichtig toege past noemde spreker een morele winst. ,,De regering heeft hierin ech ter een zeer moeilijke taak, daar vooral de kleinere bedrijven hiervan een teruggang vinden in de produktie door afvloeiing van werkkrachten naar maatschappelijk grotere bedrij ven, die meer kunnen betalen". De vergadering stond onder leiding van de heer P. de Kam. Commandant en inspecteur parade te Middelburg Parade-commandant tijdens de mili taire parade te Middelburg op ko ninginnedag is niet zoals wij abu sievelijk meldden - kapitein-luite nant ter zee J. P. van Es, maar de commandant van de le COAK te Middelburg, kolonel J. Pottebooni, Kapitein-luitenant ter zee Van Es is parade-inspecteur. Middelburg is één van dc zes steden in Nederland, die maandag a,s. een militaire parade toegewezen is. Bc- Zeeuwse hoofdstad zijn dat halve de voorts Assen, Breda, Weert en Zwolle. Den Bosch, VEEL BEWOLKING Veel bewolking en nu en dan wat regen. Overwegend matig zuidelijke wind. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets lagere. ZON EN MAAN 22 april Zon op 5.30 onder 19.48 Maan op 10.56 onder 1.53

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2