PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CUBAANSE OPSTAND NEERGESLAGEN Kennedy: ons geduld niet onuitputtelijk Derde caisson: spiegelbeeld van voorgangers PRAWDA-FLAT INGESTORT ONTMOETING KENNEDY EN CARDONA DRIE MILITAIREN GEDOOD BIJ VERKEERSONGELUK WISPELTURIG Va n.d aag Keerzijde Veilig werken 204e jaargang - no. 94 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren w. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 86 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kvr Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 21 april 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.ro Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentie» (max. 8 regels) 23 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Viissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 2508/3846, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt2, tel. 6140 (b.g.g. red, 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Terneuzen tel 2116, Zienkzee. red tel 2425. adm tel. 2094. REVOLUTIONAIREN BELOVEN TERUGKEER Woensdagmiddag lialf zes'hebben eenheden van het Cubaanse leger en de volksmilitie de laatste stelling van de invasiemacht, aan het Giron-strand (aan de Varkensbaai) overwonnen. De rebellen zijn verslagen, aldus Fidel Castro, en grote hoeveel heden wapens zijn inhanden gevallen van de regeringstroepen. De soldaten van Castro hebben, naar hij verklaarde, „tragische verliezen" geleden in de strijd tegen de maandag aan land ge komen tegenstanders van het Castro-bewind. De Cubaanse revolutionaire raad heeft verklaard dat er aller minst een eind is gekomen, aan het optreden tegen Castro. De overlevenden van de invasietroepen hebben zich gevoegd bij de rebellen die vanuit de Sierra de Escambray opereren, zo werd in Miami verklaard. tanks aanwezig zijn, die indertijd door Amerika aan Cuba zijn gele verd. Deze tanks zouden als „be wijs" voor Castro's beweringen kun nen dienen, aldus de revolutionairen. Volgens radio Havanna heerste in Havanna „wilde vreugde" en dansten de mensen op straat, toen was be kend geworden dat de invasie was mislukt. De omroepers van radio Havanna en een aantal andere sta tions lazen gelukwcnstelegrammen voor, die waren ontvangen uit de communistische landen. Boedapest President Kenndy heeft gisteren in Washington gezegd, dat het Ameri kaanse geduld om zich van inmen ging in de Cubaanse aangelegenhe den te onthouden, niet onuitputtelijk is. Castro verklaarde dat een aantal Amerikaanse tanks van het type Sherman een lichte tank, be kend geworden in de tweede we reldoorlog, niet langer gebruikt door het Amerikaanse leger in handen van de regeringstroepen zijn gevallen. Deze tanks waren door de V.S. ingevolge defensiehulp aan ver scheidene Latijns-Amerikaanse lan den geleverd. Castro zei dat hij de tanks zou laten fotograferen om voor het biiitenland de Amerikaanse interventie te bewijzen. Volgens radio Havanna zijn zeven mensen één van hen een Ameri kaan, Diaz Bencom geheten ter dood gebracht. Zij zouden een aan slag op Fidel Castro hebben be raamd. Volgens enkele leden van de baanse revolutionaire raad zullen nieuwe landingen worden uitgevoerd en zullen de rebellen in het gebergte nieuwe voorraden ontvangen. In de stadswijk' Miamar van Havanna is een meisje van 13 jaar gedood en werd een meisje van 18 jaar ge wond, toen vanuit een passerende auto werd geschoten. Het incident speelde zich volgens radio Havanna af in de nabijheid van het hoofd kwartier van de Cubaanse militaire inlichtingendienst. Zuivering l'n totaal zijn In drie dagen 22 te genstanders van Castro voor vuurpelotons terechtgesteld. Vele honderden tegenstanders van Cas tro's bewind zijn de laatste dagen gearresteerd. Men heeft de indruk, dat Castro een grootscheepse actie heeft ondernomen tegen zijn poli tieke tegenstanders. Vele duizen den van hen zouden gevangen zitten en verwacht wordt, dat nog vele tientallen ter dood zullen worden gebracht. Volgens de Cubaanse revolutionaire raad is Castro's verklaring over de Shermantanks een onmogelijkheid: zij menen, dat er geen tanks aan land kunnen zijn gebracht. De op standelingen zijn in een moerassig gebied aan land gegaan, en op een moerasterrein kunnen tanks niet opereren. Maar het is niet uitgeslo ten dat er in Cuba nog Sherman- Fe» in aanbouw zijnde uitbreiding van het gebouw in Moskou waar de l'rawda is gehuisvest, is ingestort. Enkele bouwvakarbeiders vonden hierbij de dood, enkele anderen wer den gewond. De oorzaak van de in storting zou zijn, dat de grond, waarop liet gebouw was gefundeerd, te slap was. Een redactielid van de Prawda, van wie deze mededeling afkomstig is, zei dat een officieel onderzoek zal wor den ingesteld. De resultaten van dit onderzoek zullen niet worden gepu bliceerd, zei hij. Mededelingen over het aantal slachtoffers kon hij niet doen. Bestand in Laos verwacht De Britse ambassadeur in Moskou, sir Frank Roberts, heeft verklaard dat een overeenkomst inzake een be stand in Laos „zeer dichtbij" is. Zodra de overeenkomst tussen Enge land en de Sowjet-Unie gereed is, zullen in Londen en Moskou officiële verklaringen worden gepubliceerd. Begrafenis - recreatie De Statenleden van Zuid-Hol- ---- land hebben zich deze weck vrolijk gemaakt toen over hot streekplan van liet bollcngehicd §s werd gesproken. Jn één der voorstellen schreef het provin- is ciaal bestuur dat „grond voor s H agrarisch bedrijf bestemd, n eventueel ook kan worden ge- bruikt voor sportvelden, water- staat, begraafplaatsen, speel- s plaatsen of andere recreatieve H voorzieningen. H lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ter gelegenheid van de nationale boekenweek in de Verenigde Stalen maakt een boekhandelaar in New Yorlc op originele wijzn reclame. Bij de bushalte tegenover zijn winkel heeft hij enige schommelstoelen en een stapeltje boeken neergezet. Lees terwijl U wacht.... De Amerikaanse president zei indien de inter-Amerikaanse dat fee?' van niet-inmenging niet in staat zou blijken communistische infiltratie op het Amerikaanse continent tegen te gaan, de Verenigde Staten niet. zon den aarzelen „hun elementaire ver plichtingen, de veiligheid van ons. eigen land, zeker te stellen". Kennedy, voor het eerst sinds dè jongste ontwikkelingen op Cuba daarover.in het. openbaar sprekend, zei dat wanneer de tijd zou komen dat Amerika alleen zijn veiligheid zou moeten beschermen, het. geen le zingen over interventie zóu nodig hebben ,.van hen, wier geweten voor altijd is besmeurd met het bloed- uit de straten van Boedapest Het Witte Huis heeft donder dag bekendgemaakt, dat presi dent Kennedy woensdag een on derhoud heeft gehad mét dr. José Cardona, de voorzitter, van de Cnbaanse revolutionaire raad, die de invasie op, Cuba heeft georganiseerd. De perschef van het Witte Huls,- Sa linger, verklaarde dat dr. Cardona met vijf medewerkers uit Miami in Florida naar Washington was ge komen om. de president verslag uit te brengén over de landingen van de anti-Castro-troepen. De voornaam ste reden van het gesprek, dat tien minuten duurde, was het verzoek van dr. Cardona aan dè Amerikaan se president om de organisatie van Amerikaanse staten- te vragen; dat. zij tracht te bewerken, dat dc ge vangen genomen invallers niëfc' wor den terechtgesteld en de gewonden een behoorlijke medische verzorging krijgen. President Kennedy had be loofd zijn best te zullen doen. Op 21, april hoopt men bij Stockholm het zeventiende-eeuwse Zweedse oor logsschip Vasagelicht te hebben. Veertien hydraulische vijzels, die op twee pontons staan opgesteld, heffen het oude vaartuig langzaam naar de oppervlakte. Het schip bevindt zich nog slechts enkele meters onder het wateroppervlak. Foto: op de voorgrond de bergings vaartuigen. Bij de pijl moet de „Va- sa" aan de oppervlakte komen. Op de achtergrond het eilandje Kastell helmen". BOTSING OP RIJKSWEG TE HEEZE Auto uit colonne botste tegen tegenligger Drie Nederlandse militairen zijn woensdagavond gedood als gevolg van een ernstig verkeersongeluk on der de gemeente Heeze op de rijks weg tussen Eindhoven en Weert. Eén militair werd zwaar gewond, drie lie pen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde omstreeks half twaalf. Een colonne met militairen op herhalingsoefening keerde terug van schietoefeningen in de Harskamp naar de legerplaats Budel. Door tot dusver biet opgehelderde reden kwam een van de militaire vrachtwagens in botsing met een tegenligger, een Duitse vrachtauto. Twee van de slachtoffers zijn ter plaatse overleden, het zijn: de dpi. sld. A. P. M. M. Janssen, 25 jaar, ongehuwd, uit Nijmegen en de dpi. sld. M. M. Moolenschot, 27 jaar, on- REPRISE IN HET VEERSE GAT Grijze gevaarte even uit 't lood GRAUWE wolkenslierten schoven donderdagmorgen vroeg over het waterstaatsfront in het Veer- se Gat, waar alles in gereed heid werd gebracht voor de derde fase van de operatie „Schuiven Dicht". Even leek het erop of het langzamerhand tra ditionele voorjaarszonnetje zijn belangstelling had opgegeven. Maar toen het vijf geelpijpers sterke sleperskorps langzaam maar zeker het buitengaats op stroom liggende caissongevaar te in een trage beweging bracht, spleet plotseling het wolkendek open. In een stralende omgeving zetten de veeltonige scheepssirenes zo om vijf minuten over half twaalf hun derde feestconcert in Het stroomgat was op het slui ten van de schuiven na weer 45 meter ingekrompen de eer ste caisson aan Kamperlandse kant stond op de drempel van nylon, storfsteen en grint „Show" van transport en plaatsing wordt nog vier dagen herhaald rurig recht. Hoewel bet er even op leek, «lat «Ie logge kolos iets min der uitgebalanceerd dan zijn beide voorgangers in de stroonigeul voet aan grond zou zetten. Kort nadat de honderden toeschouwers aan de wal en op de heen-en-weer varende bootjes van allerlei slag de afsluitermannen in beweging hadden zien komen, helde caïsson- nurumer-drie even duidelijk over naar de zwaarste kant. Daar waar men de hoog oprijzende balustrade acht elektromotoren op het startsein voor hun activi teit met de schuiven stonden te wachten. „Hij komt niet zo netjes als zijn beide voorgangers", zo vertelde de heer W. Metzelaar, de public- relation-man van rijkswaterstaat aan boord van de sleepboot „Jo hanna". aan leden van een Haag se rotary-club. „Als U natuur kunde hebt gehad op school..." Zo begon hij daarna docerend te verklaren, hoe dit uit het lood schieten kon gebeuren. Nauwe lijks had hij dit gedaan, of de caisson gaf zijn vlaag van wis pelturigheid op. Toen het fluit concert dan ook losbarstte, was er letterlijk cn figuurlijk geen vuiltje meer aan de lucht. En zo stonden dus donderdagmor gen in het bouwdok tussen Veere en Vrouwenpolder nog vier door- laatcaissons op hun aftocht te wachten. In de prille morgen uren het was vier uur kwam er donderdag beweging op hel operatieterrein van de Delta dienst. Dc vijf slepers van Piet Smit, de „Azië", de „Europa", de „Australië", de „Chili" eu de „Afrika" luidden de avond tevo ren nog een korte „vergadering" gehouden. Alles was tip-top ge regeld en een klein half uurtje later verliet caisson nummer drie zijn makkers. Het transport werd tot een reprise (Zie slot pag2 koL 3) gehuwd, uit Kaatsheuvel. De dpi. sld. der eerste klas J. Broere, 24 jaar, ongehuwd, uit Rotterdam is in het Sint-Josephziekenhuis in Eind hoven overleden. De drie lichtgewonde militairen zijn opgenomen in de ziekenzaal van de legerplaats Budel. ...viert koningin Elizabeth van M =H Engeland haar 35ste verjaar- 1 dao- 1 ...herdenkt Italië de stichting van Rome (751 v. Chr.). H ...wordt de Nederlandse por- §j tretschilderes Judy C. P. baro- M t nesse van Wïjnbergen-Michiels H van Kessenich te Wassenaar H 60 jaar. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIll gebrek aan goede en uitgebreide voorlichting over de bedrijfsveilig heid, maar toch gaat er van zo'n beurs een activerende werking uit en die werking is onmisbaar, omdat het aantal bedrijfsongevallen in Neder land nog altijd veel te groot is. Over de gevaren, die de mens loopt als hij deelneemt aan het verkeer, horen we wekelijks, maar over de gevaren, die hem be dreigen bij de arbeid horen we veel te weinig. Welnu, ter gelegenheid van die vei- ligheidsbeurs is nog weer eens be kendgemaakt dat er op één werk dag van 8V2 uur in Nederland altijd elke twee seconden een bedrijfsonge val gebeurt en dat elke drieëndertig seconden een ongeval gebeurt, waar door de betrokkene drie of meer ar beidsdagen moet verzuimen... en dat er zo ongeveer elke vijf uur een do delijk ongeval voorkomt. Gelukkig loopt het aantal arbeids ongevallen in Nederland iets terug, maar helaas heeft dat teruglopen alleen betrekking op de minder ernstige ongevallen. Het aan tal ernstige ongevallen neemt name lijk nog toe en dat laat zich vrij een voudig verklaren uit de voortschrij dende mechanisatie in de bedrijven. De directe kosten van de ongevallen belopen in Nederland 82 miljoen gul den per jaar, waarbij niet het pro- duktieverlies in aanmerking is ge nomen. Die kosten zijn overigens gering, wanneer men daarnaast zou stellen de grote droefheid en ellende, die dikwijls het gevolg zijn van be drijfsongevallen en die niet in geld zijn uit te drukkeu. Vandaar dat het goed is bij alles wat al gedaan wordt voor de bedrijfsveiligheid, toch te blijven wijzen op het onbevredigende resultaat van al deze activiteiten. Men :s er nog niet, zolang het aantal ernstige ongevallen nóg toeneemt! Er heeft zich deze maand in Am sterdam een tragisch geval af gespeeld: een hartpatiënte, wier toestand directe opneming in een ziekenhuis noodzakelijk maakte, kon in Amsterdam geen plaats krijgen, waarna pas twee dagen later na veel moeite een bed beschikbaar kwam in een ziekenhuis te BilthoVen. De vrouw overleed echter in de ambu lance tijdens het vervoer naar Bilt- hoven. Haar man, die hemel en aarde had bewogen zijn vrouw opgenomen te krijgen, had het gevecht met de dood verloren. Wanneer men kennis neemt van een dergelijk triest geval, dan heeft men neiging 0111 heel snel een oor deel te vellen, een héél hard oordeel over het systeem van moderne zie kenzorg, waarbij de mens nog min der is dan een nummer en daarvan het slachtoffer wordt. Maar men moet de redelijkheid betrachten en daarom dient eerst naar het waarom van deze zaak te worden gevraagd vóórdat een oordeel wordt uitgespro ken. De oorzaak in dit geval nu was gelegen in het verpleegsterstekort, dat vooral in de grote steden schrij nend is. Zo heeft de Amsterdamse Geneeskundige Dienst erkend, dat iedere maand vele spoedpatiënten niet in Amster- dam zelf opgeno men kunnen wor den, maar moeten worden onderge- bracht in zieken huizen buiten de stad. Dat gaat ech ter vaak met allerlei moeilijkheden gepaard, want elders is er al even eens gebrek aan verpleegsters. On langs is het voorgekomen, dat men met niet minder dan vierendertig ziekenhuizen moest telefoneren, voordat een plaats voor één patiënt was gevonden. Alweer: geen ver pleegsters, en daardoor lege bedden. In Amsterdam zijn er voor de zie kenhuizen wachtlijsten aangelegd, waarop ongeveer drieduizend na men voorkomen Wanneer men dit alles in aan merking neemt, dan is het in derdaad eenzijdig om de mo derne gezondheidszorg van dit alles te betichten. Aan wie dan wel de schuld? Enige weken geleden is er in Amsterdam een congres gehou den van natuur- en geneeskundigen over de „keerzijden van de vooruit gang" en deze titel nu Wijst in de richting van de oorzaak van de hier gesignaleerde feiten. De huidige sa menleving is bezeten van de vooruit gang. maar tegelijkertijd laat in vele gevallen de mens in dezelfde samen- het éénvoudig afweten. Wie j^antlljn fcving L_ heeft ér tegenwoordig nog belang stelling voor de verpleging van de medemens? Er zijn wel plezieriger dingen in deze wereld, zeker voor jonge meisjes. De fabrieken lokken haar met ruime salarissen en uit muntende arbeidsvoorwaarden voor allerlei massawerk: dat is héél wat prettiger dan de verpleging. Immers: vijfdaagse werkweek, vrij vervoer, muziek bij het werk, betere beloning, wat wil men nog meer? Overigens zal de vijfdaagse werkweek ook wel de poorten van de ziekenhuizen bin nenkomen, want dat is niet tegen te houden in deze algemene jacht naar minder werk. Maar men móet zich dan goed voor ogen stellen, dat er dan bijvoorbeeld in het Wilhelmina- gasthuis te Amsterdam nog weer ruim honderd ongebruikte bedden zullen bijkomen! Ziehier de symp tomen van een kwaad, dat steeds grotere vormen aanneemt. Sympto men ook, die erop wijzen, dat de keerzijde van de vooruitgang er héél naargeestig uitziet. De vooruitgang in deze wereld is adembenemend, maar wie de moed heeft de keerzijde in ogenschouw te nemen, schrikt. Dit is dus die keerzijde: de zieke mens heeft geen plaats meer in deze sa menleving. De spoorwegambtenaar, wiens vrouw onlangs in een ambu lance is overleden, heeft er kennis mee gemaakt op een tragische ma nier. En in de grote steden met na me dreigt voortdurend dat opnieuw mensen worden bedreigd door wat men zou kunnen noemen de omstan digheden van de keerzijde. Zoals men ook in vele inrichtingen tot verple ging van geesteszieken er dagelijks mee te maken heeft: hier worstelt men al eveneens met een groot te kort aan verplegend personeel. Onze samenleving heeft zo moet men bij dit alles vaststellen iets farizeïsch: men praat zich suf over de zorg voor en het welzijn van de mens van tegenwoordig, hij wordt individueel onderzocht door psycho logen en zijn optreden in de gemeen schap wordt door sociologen met wellust beschreven, economen verze keren ons voortdurend dat alleen de mens centraal staat in hun streven naar meer welvaart, predikanten zijn almaar bezig hem te begeleiden, zoals dat heet, er gaat geen dag voorbij of er is wel een of andere praatvergadering compleet met fo rum over de mens-dit of de mens dat. Maar als die mens ziek wordt, dan moet er met hem worden ge leurd langs de deuren van tientallen ziekenhuizen. I n de Amsterdamse Apollohal is J vijf dagen lang een bedrijfsveilig- heidsbeurs gehouden, die'vandaag gesloten wordt. Men kon daar aller lei nieuwe vindingen zien op liet ge bied van de „veiligheid tijdens de ar beid" eu men Icon er ook uitvoerig voorgelicht worden over de vele maatregelen, die al genomen zijn om het aantal ongevallen ln de Ne derlandse bedrijven tct een minimum terug te brengen. Et was in Nederland bep. ld geen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1