Burgeroorlog van 1861 in Amerika herdacht In leskamer rijden proefautootjes Sport in het a.s. weekeinde 1 HOE HARB EEN I VOETBAL GAAT „SOORT MONSTERTJE VAN LOCH NESS" VELDHANDBAL KORFBAL VOLLEYBAL 16 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 APRIL 1961 OUDE LIEFDE ROESTTE NIET Voorrangsregels worden elektronisch getest (Van een speciale verslag; Technische capaciteiten Grondlegger baseballspel vuurde tweede schot af Deze week wordt in de Verenigde Staten het feit herdacht dat 100 jaar geleden 12 april 1861 de bur geroorlog uitbrak toen vanuit Fort Sumter in Charleston het eerste ka nonschot werd afgevuurd. De bur geroorlog is een gebeurtenis, die als geen andere, van grote betekenis is geweest voor de ontwikkeling der Verenigde Staten. Er zijn over deze oorlog meer woorden geschreven dan er kogels in die jaren werden afgeschoten. Maandenlang hadden Noord en Zuid geredetwist over slavernij en de .daarmee verband houdende vraag stukken. Fort Sumter, een kleine vesting aan de mond van Charleston Harbor, was door de noordelijken versterkt en werd door de zuidelij ken bedreigd: het werd het brand punt van 't politieke gemanoeuvreer dat aan de taal der kanonnen voor- afging. Een zekere Abner Doubleday voerde als artillerie-officier bevel over de batterijen en hun beman ning. Kapitein Doubleday had in de Geruchten over doping van spelers Hamburg S.V.S. Voetbalfunctiouarissen van „Barce lona" hebben geweigerd commentaar te geven op de geuite beschuldiging, dat de spelers van Hamburg S.V.S. in de wedstrijd voor de halve finale van do Europa-beker, tegen Barce lona doping zouden hebben gebruikt. De beschuldiging werd in het Madri- leense blad „Pueblo" gepubliceerd naar aanleiding van een van hun cor respondent uit Barcelona ontvangen telegram. De voorzitter van Barce lona vertelde dat voor zover hij wist, de houding van de Duitse spelers correct en sportief was geweest. De trainer van Barcelona: „Het is moeilijk te bewijzen of een ploeg doping heeft gebruikt. Het enige wat ik kan zeggen is, dat de snelheid, die de Duitse spelers aan de dag legden, hoger was dan normaal". Hij voeg de er aan toe dat in de tweede helft iedereen een soort wit schuim op dc mond van de linksbuitenspeler Doryk zag. Dr. Joaquin Cabot, medisch adviseur van de Cataleense ploeg, antwoordde op een desbetreffende vraag, dat hij niet wist of de Duitsers doping had den gebruikt. „Het schijnt, dat de Duitsers voor de wedstrijd wat brood kregen te eten, waarin witte poeder was verwerkt. Maar, dit zijn slechts geruchten", aldus de medicus. JllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM De spelers van de Duitse club Hamburger S.V., die in de hal- H ve finales van het toernooi om H de Europese voetbalbeker de tegenstander is van Barcelona., vroegen zich, evenals onge- n twljfeld vele anderen, afhoe n hard een met kracht geschoten H bal zich nu wel door de lucht beweegt. H H De politie van Hamburg vond het een leuk idee dit eens na H te gaan en stelde een ultra- modern radarapparaat beschik- baar om de snelheid op te §f meten. Dit apparaat wordt nor- maal in het verkeer gebruikt om overtreders van de matei f| mum-snelheid te bestraffen. De proef had een onverwacht H resultaat: niet Uwe Seeler, dc- populaire middenvoor van de Hamburgers, bleek over hei H hardste schot te beschikken. m maar rechtsbinnen Horst Dehn De bal die van zijn voet ver- j| trok, bereikte een snelheid van H 85 kilometer per uur. Seeler kwam niet verder dan 62 kilometer per uur. De aan- H vulsleider had echter een re- delijk excuus, wegens een bles M sure kon hij zijn rechtervoe H niet gebruiken waardoor hi H gedwongen was litilcs te schie- ten. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 'oorlog tegen Mexico gestreden was in 1860 overgeplaatst naar Fort Sumter.. Op die noodlottige ochtend van 12 april inspecteerde hij de wallen van het fort toen door de zuidelijken het eerste schot werd gelost. De kogel sloeg dichtbij de kapitein in het metselwerk in. Door de in Fort Sum ter gelegen Federale troepen werd overlegd wat hun te doen stond het was een beslissing vol politieke complicaties. Men besloot terug te vuren. Het was kapitein Doubleday's taak het kanon te richten dat de uit daging zou beantwoorden. Vier jaar zou de broedermoord in Amerika duren. Kapitein Double day maakte zich in het leger van de Unie zeer verdienstelijk in het bijzonder bij de slag van Get tysburg en bij het einde van de oorlog was hij tot generaal op geklommen. Door een speling van het lot is zijn naam evenwel niet in de eerste plaats aan de burgeroorlog verbon den. Abner Doubleday is in Ameri ka meer bekend geworden, omdat hij als de „uitvinder" van het base- ball-spel wordt beschouwd. In zijn jonge jaren, toen hij nog in Coopers- town, N.Y. woonde, bracht hij in een balspel, dat toen zeer in 'trek was enkele veranderingen aan, zoals bijvoorbeeld het ruitvormige speel veld, de toewijzing van bepaalde plaatsen aan de spelers, de opstel ling van de grondregels en zelfs, de naam, baseball. In 1907 werd door een commissie van baseball-deskundigen verklaard dat Doubleday de grondlegger van dit typisch Amerikaanse spel is. Zo heeft dus de man, die het eerste schot van de Federalen loste, dat de Burgeroorlog tot een feit zou ma ken, ook het kenmerk gegeven aan het spel, dat een nationale sport is geworden. De zestiende president van de Ver enigde Staten, Abraham Lincoln, ontwierp tijdens de eerste jaren van de burgeroorlog een militaire tactiek omdat hij geen generaals kon vinden om de Unie-legérs over de verbonden legers te laten zegevieren. Hij gaf de strategie aan, en het gebeurde zelfs dat hij de tactische manoeuvres leidde. Op de borstwering van fort Stevens staat hij hier op de 12e juli I86J1, terwijl hij uitziet over zijn Unie-strijdkrachten, die tegenstand bieden aan een aanval van de ver bonden legers in Maryland. Lincoln vyerd overgehaald de sterkte te ver laten, daar vijandelijke scherpschut ters juist een officier van de genees kundige dienst, enkele passen van hem vandaan, hadden doodgeschoten. Geen vervolging tegen regisseur „Zwart grind" Het- openbaar ministerie van Dussel- dorp heeft vastgesteld dat er geen gronden zijn voor een vervolging van de regisseur van de film „Zwart Grind", die de vorige week door de Centrale Joodse Raad als antise mitisch gebrandmerkt is. Regisseur Helmut Kautner heeft ver klaard dat het de bedoeling is ge weest om het antisemitisme in deze film te veroordelen. ;ever) Itliefde .oor het verkeer hebben de heer K. Menzo uit Deventer ertoe gebracht iets te construeren, dat op zijn minst uitgedrukt bijzonder origineel, om niet te zeggen een „wonder van ver nuft" is. In vroeger jaren is de heer Menzo autorijschooihouder geweest in Zwolle, terwijl zijn werkzaamhe den thans in het zuiver technische vlak liggen. Maar... de oude liefde roestte bepaald niet. Zo heeft de heer Menzo, twee-en-een-half jaar iedere vrije minuut gebruikend, een „elek tronische voorrangstrainer" ge maakt, waardoor het mogelijk is leerlingen-voor-het-auto-stuur in de stilte van de leskamer toch te toet sen op hun praktische kennis van d< voorrangsregels. Onfeilbaar is het apparaat, dat iedere vergissing óf te late reactie van de leerling bij het bord registreert. Nu is het moeilijk om bij het horen van een dergelijk woord meteen te zeggen „Natuurlijk, dat ziet er zo en zo uit". Dat is ook onmogelijk, want deze constructie is vermoede lijk uniek te noemen voor het gehele land. De eerste ontmoeting met de trainer valt een beetje tegen; wat men ziet is een (voor het oog) nor male verkeersmaquette, zoals die overal op de rijscholen wordt ge bruikt. De afmetingen zijn 2 bij 2 m en de grasvelden, huisjes, boompjes en de verdere (nog niet voltooide) accessoires ontbreken niet. Voor de zestien kruispunten staan alle moge lijke verkeerssituaties aangegeven met autootjes, trams, fietsers, voet gangers, stop- en knipperlichten, zie kenwagens, opgebroken wegen, enfin praktisch alles wat mogelijk is op de weg. Zelfs tot hiertoe wijkt de verkeers- plaat, die niet horizontaal, maar in drie verschillende verticale standen kan staan, niet af van zijn broertjes, die bij de theorie-lessen zoveel nut opleveren. Maar nu geeft de heer Menzo een kleine demonstratie: Een druk op de (start)knop, er beginnen lichtjes te knipperen, een zoemtoon, en uit een garage onderaan de maquette komt een autootje rijden. Over een in het ijzer uitgesneden streep begeeft het wagentje zich naar het eerste kruis- ^|VV^IVVVVVV^^^^^^V^^WW De Afrikaanse associatie van pachters van Mpopoma, nabij Boela- wayo in Rhodesie maakt zich zorgen over wat genoemd wordt „een soort monstertje van Loch- Ness." Volgens de ontvangen rapporten van getuigen leeft het monstertje in een geïsoleerd meertje en heeft het de macht zijn slachtoffers te betoveren. Een Afrikaanse vrachtautochauffeur, die op een nacht naar huis liep kwam het monstertje tegen, dat hem met twee glinsterende ogen aankeek. De chauffeur kreeg er koude rillingen van over zijn rug en „haastte" zich naar huis. Hij vertelde zijn vrouw van het noodlot dat hem getroffen had. De volgende dag was de chauffeur te ziek om te werken. Ook andere bewoners van de. streek hebben het monstertje gezien. Ook zij raakten in een verlammende paniek en werden daarna ziek. De pachtersorganisatie heeft het gouvernement gevraagd om „positieve actie" tegen het monstertje. In kringen van het bestuur meent men, dat de negers in het donker een ontmoeting hebben gehad met een reuzenkikker. /VV*VWVVWAAAA**VW»A\*VV\\*W»VvVVN*VV\\\»Ww\A Dames junioren le klas: Hellas- Walcheren; O.D.I.-De Meeuwen. Jongens adsp. 14-15 jaar: Olympus- E.M.M.; Tonido 2-O.D.I. r Dames junioren 2c klas: Walcheren c „V ^„n 12-Volharding; Luclor-Hontenisse. do sjjeler» ,an deze teams zullen de JonBenB adBp. >2.i3 jaar; Hellas I- Walcheren; Volharding-Tonido 1; Tonido 2-Hellas 2. Meisjes adsp. 14-15 jaar: Tonïdo- Walehcren. Meisjes adsp. B 12-18 jaar: Olym pus 2-Volharding. Zaterdag 22 april: Meisjes adsp. A 12-14 jaar: Luctor- De Meeuwen; Hellas-O.DJ. Meisjes B 12-14 jaar: Walcheren 2- Olympus 3: Olympus 2-Walcheren 3; Tonido-Volharding. Jongens adsp. 12-14 jaar: Olympus- Walcheren. In Bergen op Zoom treden zondag de jeugdteams ran Brabant en Zee land tegen elkadr in het veld. Uit jeugdteams worden gekozen, die op Hemelvaartsdag aan het kindelijk toernooi in Den Bosch zullen deel nemen. Wij publiceerden reeds de Zeeuwse jeugdteams. De Brabantse teams zijn als volgt samengesteld: Dames: D. W. Kuypers (Tachos), A. C. v. Mierlo (Tachos), E. Voese- nek (EBHV), N. v. Laarhoven (Were Di), H. Witters (Longa), C. Spelier (SOA), V. W. Maas (Roosendaal), J. Smolders (KSB), I. van Berkel (Blauw Wit), M. van Laai'hoven (Desk). Reserves: E. Werks (Tachos) en R. de Ruyter (Desk). Heren: D. J. van Mierlo (Tachos), A. P. Hen-inga (EBHV), W. Dussee (Were Di), C. van Eeten (Tachos), M. van Laarhoven (Volt), M. Denis (Rapid), J. Kluit (KSB), A. Snep scheut (Taxandria), G. van Hooy- donk (Rapid), T. van de Linden (Were Di), J. de Meys (Were Di). Reserves: M. Bakx (Velocitas) en W. de Kanters (SOA). Brabant, zodat de wedstrijden meer zijn dan selectiewedstrijden. Wat de dames van Zeeland betreft, die heb ben een goede kans om te winnen De heren komen echter voor een zware opgave te staan, waarschijn lijk een te zware. In het Zeeuwse team missen namelijk verschillende, spelers de routine, die nodig ls, om een dergelijke wedstrijd te winnen. In verband met deze wedstrijden zijn er geen eersteklaswedstrijd'en vast gesteld. Het verdere programma luidt: District 2e klas heren: Fortuna-Be Fair: Olympus-Marathon 2. District dames 2e klas B: Olympus -Zeeland Sport 2: Walcheren 2-Vol harding; Tonido-E M M.; De Meeu- wen-Luctor. Afdeling Zeeland: Heren le klas: Marathon 3-Fortuna 2; Walcheren- Fortuna 2; Sics 2-O.D.I. Heren junioren: Tonido-Volhartling- Marathon-Waleheren. In de Z.K.B. noodcompetitie vindt dit weekend 't belangrijkste duel plaats, n.l.: in Goes tussen de twee topploe- gen Togo en Tjoba. De laatsten bleken de laatste jaTen telkens de meerdere van de Togone- zen te zijn, doeh dit jaar zullen ze het lang niet gemakkelijk krijgen, daar de Goesenaren over een snelle ploeg beschikken, waarvan de heren vooral ook doelpunten weten te ma ken. We houden het op een zege voor de mensen van Tjoba. doch een verras sing is zeker niet uitgesloten Ook Animo zal het thuis niet gemakkelijk krijgen nu Vios op bezoek komt. doch indien het dc Souburgers niet al te veel tegen zit, kunnen ze de punten in eigen huis houden. Indien Elto de schrik van vorige zaterdag te boven is, kunnen ze van TOP winnen, doch de laatsten zullen wel alles in het werk stellen om de eerste oogst bin nen te halen. Het kan in Arnemuïden een spannende strijd worden met mo gelijk een gelijkspel. In 2A kan Ondo zijn leiderspositie verbeteren door Swift 3 te verslaan, terwijl Vopo het ook tegen Vitesse wel af zal moeten leggen Vedo zal tegen A.K.C. wel aan het langste eind trekken, daar het zeker sterker geacht moet worden. In 2B kan Zeelandia zijn leidersplaats behouden, daar W.K.V. een gemakke lijke prooi voor de Zcelandianen zal zijn. In 3A moet Stormvoeels van Animo 3 kunnen winnen en daarmee kan het zich in de kopgroep handhaven. In de overgangsklas heren A de Nederlandse Volleybal Bond wist Ter Hole in Hulst het sterke Rapid uit Roosendaal een 22 gelijkspel af te dwingen. Marathon versloeg in Vlissingen Moller V.C. met 3—0, wat degradatie voor de Bergse ploeg met zich meebrengt. De stand in deze klas is nu: Matador 12-21, Rapid 12-15; A.M.V.J. 12-15, Marathon 11- 11. S.M.W. 12-11, Ter Hole 12-9, en Moller 11-0. De dames van Marathon verloren in de overgangsklas dames A onver wacht met 30 van het enthousiaste M.O.C. uit Bergen op Zoom. Zuid westers uit Souburg trokken naar Roosendaal en kregen daar een 31 nederlaag van Wikkers te incasseren, met de setstanden 1820, 1715, 1614 en 153. De stand bij de da mes is: Marathon 6-9, M.O.C. 5-7, E.V.V.C. II 6-7, Wikkers 7-5 en Zuidwesters 6-2. In de hoofdklas dames won Sarto met 30 van R.H.B.S. en V.C. den Bosch versloeg Olympia met 31. hierdoor is een beslissingswedstrijd tussen Sarto en V.C. den Bosch no dig. De stand is: Sarto 12-20, V.C. den Bosch 12-20, E.V.V.C. 12-18, Tornado 11-10, Olympia 11-8, R.H. B S. 11-6 en V.C. Tilburg 10-0. In de hoofdklasse heren gelukte het V.C. Tilburg in Roosendaal Bermi met 30 te verslaan. E.B.V.C. wist met 32 van Minenco te winnen, waardoor Minenco volgend seizoen in de overgangsklas zal moeten spelen. Dc strijd tussen Odulphus en Torna do werd wel zeer spannend toen het tot 22 gekomen was. In de laatste set kwam Tornado zelfs vóór met 13 8, een onverschrokken Odulphus wist echter toch nog met 1513 te Winnen. De stand is nu: V.C. den Bosch 17-34, Odulphus 17-32, Tor nado 17-24, E.V.V.C. 17-16, Bermi 18-16, Sarto 17-14, Ever Ready 17- 12, E.B.V.C. 17-10, V.C. Tilburg 17 -8 en Minenco 18-6. punt, waar van drie zijden evenzo- vele voertuigen op hem afkomen, of liever, die autootjes en fietsers staan stil en „bestaan" eigenlijk niet, voor dat een rode pijl voor hen gaat bran den, dan moet de „bestuurder" van het rijdende wagentje er rekening mee houden. Plotseling schrikt de bezoeker op, de wagen is doorgereden, er rin kelt luid een bel en op het gras- vlak aan de linker bovenkant flitst in rode letters het zinnetje „U had geen voorrang" aan. En prompt verschijnt op het rechter grasvlakje het cijfer I. Talrijke situaties Iets dergelijks gebeurt op de andere kruispunten, maar steeds zijn de si tuaties op een andere manier aange geven. En nu het grote wonder van het trainingsbord: steeds reageren de aangegeven voertuigen anders. Geen enkele maal zal een rit over het bord precies gelijk verlopen. Zijn er op een kruising drie voertui gen, die mogelijk kunnen komen aanrijden, dan kunnen zij dat gedrie- en doen. of alleen A, of alleen B of A plus C, ofenfin de rekenlcun- digen onder de lezers bezitten de kennis uit te rekenen hoeveel moge lijkheden dat geeft bij zestien kruis punten en een stuk of wat gewone situaties. Het louke is, dat de heer Menzo zeil' ook niet weet hoe de rit zal verlo pen, het is voor hem een even grote verrassing als voor niet-ingewijden, wanneer een willekeurige auto „le ven geeft" of niet. De trainer zou geen trainer zijn, als er niet iets nut tigs mee kon worden gedaan. Dal is mogelijk door op een andere knop te drukken en een drukschakelaar in de hand te nemen, die door een elek trische draad met het paneel is ver bonden. Een lichte druk op het knop je bij een voorrangssituatie en de wagen staat en bij verzuim klinkt weer het alarmerende belletje en flitst weer het zinnetje „U mocht BRITS-AMERIKAANSE VAKBONDSOORLOG Vier Amerikaanse vakbonden van werknemers in de zeevaart en langs de havenkanten hebben in een tele gram aan de Internationale Fede ratie van Transportarbeiders meege deeld, dat zij zich terugtrekken uit deze organisatie. Het zijn de „Internationale Longsho- remens Association", de „Masters, Mates and Pilots", de „Marine Engi neers Beneficial Association" en de „Seafarers International Union of North America". Het besluit werd genomen na een conflict met de Britse „National Union of Seamen" en de „S.I.U.N.A." Tussen de Amerikaanse en Britse or ganisatie bestond een overeenkomst, waarbij afgesproken was, dat aan Amerikaanse reders niet zou worden, toegestaan onder Britse vlag te va ren om te ontkomen aan de Ameri kaanse c.a.o.'s. Dit was afgesproken voor zowel reders uit de V.S. als uit Canada. De Amerikanen zijn van mening, dat de Britten zich niet hielden aan de afspraak. De vorige zomer gingen Britse zeelieden in staking omdat zij het niet eens wa ren met contractuele voorwaarden. De Amerikaanse vakbond steunde de actie financieel en werd daarop door de Britse vakbond beschuldigd van inmenging in interne kwesties. De I.T.F. (Internationale Federatie van Transportarbeiders) schorste de S.L U.N.A., die het geld zond, zonder de organisatie gelegenheid te geven haar standpunt te verdedigen. niet doorrijden" of iets van dien aard aan en de fouten worden netjes ge registreerd. Ideaal voor autorijscholen! De leer ling kan dus bewijzen omdat hij het autootje kan laten stoppen en doorrijden naar believen of hij zijn voorrangsregels kent. Wanneer een leek op technisch ge bied dit alles met de hoogste verwon dering heeft gadegeslagen, gunt de heer Menzo hem nog een kijkje aan de achterkant van het bord, dat be dekt is met draden, relais en wiel tjes, kortom afschrikwekkend inge wikkeld. „Ik heb er twee-en-een-half jaar aan gewerkt", verklaart de heer Menzo, „het is fantastisch maar ik maak zoiets nooit weer. Wel vraag ik echter enkele deskundigen eens te komen kijken, dan kan ik octrooi aanvragen". LEPELAARS NESTELEN IN HET ZWANEWATER IN CALLANTSOOG Jachtopziener Jan van Honschooten, trouwe waker over het na tuurreservaat „Het Zwanewater" onder Callantsoog, heeft er sinds begin maart een jaarlijkse terugkeren de zorg bij, welke hij met genoegen op zich heeft genomen: op het eilandje midden in het duinmeer van het re servaat. waar de stem van de natuur door geen storende geluiden onverstaanbaar wordt gemaakt, zijn begin vorige maand wéér zijn jaarlijkse gasten en zorgenkinderen, de lepelaars, neergestre ken na een verre, ver moeiende tocht uit de Nijl-Delta waar zij tijdens de Nederlandse winter vertoeven. vogels, die hun naam ontlenen aan de lepel vormige snavel, hebben na hun trek de tijd genomen om bij te komen van de verre tocht, maar zijn toch al vrij spoedig begon nen met het bouwen van de eenvoudige nesten; die zij op de grond spreiden en op de scheiding van maart en april kon de jacht opziener, die af en toe poolshoogte gaat ne men en aan wie de vo gels betrekkelijk ge wend zijn, hier en daar in de nesten al eieren vinden. Op het ogen blik is het in „Het Zwanewater" een drukte van belang. De vele huwelijken zijn niet zonder gevolgen gebleven en terwijl in sommige nesten laatkomertjes pas de kopjes uit het ei ste ken. liggen in vele nesten al welgedane jongen, die hun hon ger bepaald niet on gemerkt laten. Dat schreeuwt en dat krijst met een animo, welke door het lekker ste hapje, dat vader of moeder brengt niet te doven valt. En wat een moeite moeten de ou ders doen om die lek kere hapjes te verga ren lekkernij voor jonge lepelaars wil zeggen, garnalen, en die zijn, in de onmid- delijke omgeving van „Het Zwanewater" niet te vinden. Daarom vliegen de oude vogels dagelijks als het tij gunstig is de dieren weten dit bij instinct naar dc Waddenzee, een tocht van ruim dertig kilometer heen en terug, om een krop vol garnalen te halen voor 't donzen kroost. Dc vliegdiensl heen en weer wordt drukker naarmate de jongen groter worden en meer gaan eisen en het is voor de grote vogels dan ook bepaald een opluchting als hun jongen vlug zijn ge worden en het lucht ruim kiezen om met de ouders mee te gaan dineren aan de wad denzee. Foto boven: vliegende en nestelende lepe laars in de ongerepte natuur van het reser vaat. Onder: een van de nesten. De lepelaarlje.s, niet bepaald schoonhe den nog, zijn twee we ken jong.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18