Viermaal naam Baden: Europese kleinodiën GEDESSINEERD WIT BEDDENSCHUIVEN, NIEUWE CANADESE STUDENTENSPORT HONGERSNOOD IN KASAI NEEMT AF „KONING DER KLEERMAKERS" VOOR GROTEN VAN DEZE AARDE Haast is streng verboden in Londens West-End HONGKONG LEEFT OP „SLAGTAND IN DE MUIL VAN DE RODE DRAAK" TOtfJDAG 21 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STEDEN MET ROMEIN-S VERLEDEN (Advertentie) HANDIGHEID EN STRATEGIE Van Wienerwald tot Somerset (Van een speciale correspondent) In het oude Europa zijn de steden meestal trots op het feit, dat hun naam slechts éénmaal voorkomt. Tweemaal Londen of tweemaal Am sterdam is eenvoudigweg- ondenk baar. Een uitzondering vormen ech ter vier badplaatsen, die juist trots zijn op dezelfde naam, dié alle hun stichting en de naam zelf hebben te danken aan de Romeinen en die on danks een veelbewogen geschiedenis ook in het atoomtijdperk nog stevig op hun grondvesten staan. Een paar kilometer teu zuiden van Wenen ligt Baden, door bos sen omgeven, een stadje met 22.000 inwoners, dat eens residen tie was van regenten en walsko- ningen. Zijn „Heurigen" en zijn Helenental zijn wereldberoemde begrippen, die kans gezien hebben ook in de twintigste eeuw nog de stad zijn romantisch karakter te doen behouden. Het oorspronke lijke stadswapen, een man en een vrouw in een badkuip, duidt op thermale baden, die tegenwoordig weer managerzieke industriëlen aantrekken. Eveneens een „vluchtplaats" voor grotestadsbewoners is Baden bij Zü- rich, dat ook 22.000 inwoners telt. Hier vindt men de grootste genees krachtige bron van Zwitserland, die reeds door de Romeinen werd ont dekt. In het slot Habsburg werd ge schiedenis geschreven, toen het machtige vorstengeslacht van dit punt uit zijn wegen uitstippelde door het toen bekende deel van de wereld, toen de eedgenootschappelijkc stan den hier bijeenkwamen en toen de vrede tussen Duitsland en Frankrijk op deze plaats een einde maakte aan de Spaanse successie-oorlog. En zo als dit tijdens de Romeinen reeds het geval was, speelt het culturele leven zich nog steeds af in het „badkwar- tier" op de linkeroever van de Lim- mat. De grootste der naamgenoten is Bath, het Engelse Baden in het' parklandschap van Somerset, met een inwonertal van 70.000. Hier vindt men de belangrijkste Romeinse bad- ruïnes van Groot Britannië. Als her innering aan de kroning van koning Edward heeft hier jaarlijks in mei het „Feest der Kunsten" plaats, een rendez-vous van wat zich rond het hof beweegt en van de geld- en geest-aristocratie, Romeinse, goti sche en gregoriaans-Engelse bouw werken vormen nog altijd een at tractie voor kunstminnenden uit de gehele wereld, al wilde Hitier de stad ook „ausradieren". Driemaal komt men de naam tegen bij Baden-Baden in Baden (Zwarte Woud). De 40.000 inwoners van deze Duitse badplaats nemen jaarlijks enige honderdduizenden toeristen in hun midden op voor het badseizoen en de beroemde week der rennen. De warme baden en het prachtige land- j schap van het Zwarte Woud bleven 1 als van ouds, maar na de tweede wereldoorlog moest zeer veel van de stad weer worden opgebouwd. Van daag is Baden-Baden, evenals zijn Europese naamgenoten weer een centrum van gezondheid in een tijd, die dringend behoefte heeft aan ont spanning en het opdoen van nieuwe krachten. De Verenigde Naties hebben in Leo- poldstad bekendgemaakt, dat het sterftecijfer tengevolge van de hon gersnood in Zuid-Kasai is verminderd van 200 per dag tot 15 per week. Enige maanden geleden werd het zui den van de provincie Kasai, dat toe vluchtsoord was geworden voor ruim 300.000 vluchtelingen van het Baloe- ba-volk geteisterd door een ernstige hongersnood. TRADITIE BLIJFT IN ERE (Van een speciale correspondent) „Een maatkostuum ïs voor een zeer speciale heer geschapn, wiens per soonlijkheid en karakter dit kunst werk in stof pas ten volle tot gel ding brengen. Drager en kostuum moeten tot een volledige eenheid ver smelten",. Zo doceerde eens de eige naar van een beroemde oude firma in een van de stille straten rond Saville Row iu het voorname Lon- dense Westend, de bakermat van de „grote kleermakerskunst". Sedert de „koning der kleermakers", Henry Poole, meer dan honderd jaar geleden in Saville Row zijn nadruk kelijk bescheiden zaak opende, trek ken jaarlijks de groten van deze aarde, de laatste koningen en maha- ïadja's van een voorbije wereld en de presidenten en miljonairs van de nieuwe wereld, naar Londen als gold het een bedevaart om daar door de vorsten van het kleermakers, handwerk hun garderobe te laten vervaardigen naar de oude, traditio nele regels van de kunst, die de stro men van oorlogen en revoluties heb ben doorstaan. Kunstwerk De grondwet van het vak is kwali teit van de stof in combinatie met vakmanschap, fantasie en zorgvul digheid van kleermaker en coupeur. Zowel vandaag als honderd jaar ge leden verlaat geen klant der „groten" als een kostuum na vele malen pas sen en talloze kleine veranderingen cii verbeteringen niet de volle goed keuring kan wegdragen van meester en eerste coupeur. Haast is «trcng verboden. Alle maten en aantekeningen worden zorgvuldig bewaard, zodat een klant ook na jaren nog een nieuw kostuum kan bestellen ook schriftelijk voorzover hij uiteraard niet slanker of zwaarder is geworden. Kort voor de verkiezingscampagne in de Ver enigde Staten bijvoorbeeld heeft se nator Kennedy een aantal nieuwe „verkiezingskostuums" bij zijn Lon- dense kleermaker besteld, die al 20 jaar voor hem werkt en ook enkele eerste ministers en andere bekende staatslieden onder zijn klanten telt. Per vliegtuig Veel firma's zenden geregeld hua vertegenwoordigers naar het buiten land om opdrachten van oude klan ten in ontvangst te nemen en nieu we klanten te werven. Zo vloog de eigenaar van een kleermakersfirma uit Dover Street voor een staatsbezoek van het Thailandse koningspaar aan En geland in 1960 naar Bangkok, voorzien van stalen en modepla ten, opdat de koning een passende garderobe kon uitkiezen, waaron der vele schitterende uniformen. Daarna begon het werk in Londen en vervolgens vloog de coupeur naar Bangkok om de koning te passen. Nog een derde vliegtocht rond de halve aardbol volgde vóór de opdracht volledig uitgevoerd was en beiden tevreden waren de koning van Thailand én de koning van Dover Street. moeten in looppas over wegen en open land worden geschoven. Het aantal spelers is onbe. perkt. Terwijl steeds zes of acht deelnemers als „schuivers" funge ren, volgt de rest van het team te voet of in auto's, afhankelijk van de afstand, waarover de wedstrijd zich uit strekt. Met een „schuiverij" Aan 700 mijl hebben de studenten van de Queens-universiteit het record voor „bedpus- liing" in handen. Een hogeschool in Ontario is zich echter aan liet voorbereiden om dit record te breken en het te brengen op maar liefst 1.000 mijl. Canadese kranten, die over het algemeen niet veel belangstelling heb ben voor studenten grappen zijn over het „beddenscliuiven" om verschillende redenen Wat staat er eigenlijk chiquer dan wit. Niets immers! Wat past bij elke pantalon en bij alle gelegenheden? Wit! En daarom is dit zo'n prettige mode: stralend witte sport- shirts! Kerko maakt ze uit prachtige stoffen in liefst 15 witte weefselvariaties. Perfect gesneden, chic en koel en met een handige brillezak (buk gerust. Uw zonnebril valt er niet uit!). Stralend witte Kerko shirts voor een zonnige, zorgeloze zomer! SANTOS - nieuw model met omgeslagen halve mouw, die het shirt een vlot. modieus en mannelijk karakter geeft - moderne 2-aan-2-knoopsluiting - little-or no-iron. Octrooi aangevraagd. beslist wel enthousiast. Niet alleen prijzen zij dit spel als een „nieuwe Canadese nationale sport", zij beweren ook dat de beweging in de open lucht bijdraagt tot een betere gezond heid van de jeugd. Be halve teamgeest zijn ook technische handig heid en gevoel voor strategie vereist. En tenslotte, zeggen zij, leidt dit aardige en in spannende spel af van „slechte gedachten". De studenten zelf zijn ervan overtuigd, dat bet beddenscliuiven zich kan ontwikkelen tot een „perfecte college- sport". die ook buiten Canada vrienden zal krijgen. Het publiek Is steeds zeer groot en na verschillende wedstrij den zijn reeds uit de recettes grote bedragen afgedragen voor de bestrijding van de kin derverlamming. uungeboren wildheid van de tij ger sluit niet uit, dat er tussen be paalde individuen een grote genegen heid en tederheid kan bestaan. Het prachtige jonge paar, dat in het be gin van dit jaar zijn Intrede deed in de dierentuin van de Koninklijke Maatschappij voor Dierkunde van Antwerpen, gaf hiervan bij zijn aan komst een mooi voorbeeld. De dieren, die de reis in afzonderlijke transport- kisten hadden gemaaktwerden na de gebruikelijke quarantainemaat- regelen in aangrenzende kooien van het roofdierengebouw losgelaten. De grote junglekatten gedroegen zich daarna als gewone huiskatten; snui vend, snorrend en kopjes gevend trachtten zij elkander door de getra liede scheldingsdeur te naderen en hun blijken van genegenheid voor elkander vmren zo groot, dat men tegen de geioone gang van zaken in, de dieren onmiddellijk bij elkaar liet. Nadat zij elkaar op waardige, bijna ontroerende manier blijk hadden ge geven van hun toewijding, legden zij zich met een zucht van tevredenheid naast elkaar neer. De laatste weken schijnen zij ernstige plannen te koes teren voor liet stichten van een ge zin. (Van een speciale correspondent.) Wie op de gedachte ge komen is: het „bedden- schuiven" tot een ge liefde wintersport vap Canadese studenten te maken, is niet na to gaan. Een feit is, dat „bed- pushing" sinds kort niet alleen geworden is tot een manie van stu denten, zowel mannen als, meisjes, maar ook tot een volledige wed strijdsport, waarin pun ten, prijzen en trofeeën worden uitgedeeld. Dit spel is vermoede lijk als een studenten grap begonnen maar bleek al gauw veel le venskrachtiger te zijn dan vele andere spelle tjes uit die hoek. Het is een buitensport, die over honderden mijlen wordt uitgeoefend en de strijd gaat tussen (wee teams. Twèe zwa- 1 re ziekenhuisbedden ECONOMISCH VOORUITSTREVENDE STAD Bijzonder netelig is wel een toestand, waarvan de bezoekers van Hongkong die in de glans van het hyper-moder ne winkelcentrum rondlopen, zelden iets bespeuren. Britse kroon voor 99 jaar de achter Kaulun liggende zogenaamde „New Territories". Tot 1997 kan hierdoor, in ieder geval op juridische gronden, niets aan de status van de kroonko lonie worden veranderd. Wat echter, als Peking voortijdig het pachtverdrag van de „New Territo ries, zonder welke de havenstad Hongkong nog nauwelijks bestaans recht, heeft, voor ongeldig verklaart? Het bestuur van de kolonie doet allés om wrijvingen met de rood-Chinese buur te vermijden. De zelden voorko mende incidenten worden niet aan de grote klok gehangen. Een formele nota-uitwisseling helpt ze weer uit de wereld. Ernstiger zijn de mogelijkheden, waardoor conflicten kunnen ontstaan op grond van een unieke toestand. Peking heeft n.l. van de vroegere Chinese regering enig staatsbezit overgenomen. Daaronder bevinden zich banken scholen en kranten. Door dat de rood-Chinese banken bewerk stelligen dat Peking belasting stort in de kas van de „imperialistische kolonialisten", waarmede onder an dere de oplossing van vluchtelingen verzorging wordt gefinancierd, ver oorzaken de Chinese scholen in Hong- king toch enige zorg, omdat de lera ren hoofdzakelijk communisten zijn. In het algemeen doen de Britten een oogje dicht; desondanks ontstaan er soms onaangenaamheden. Enkele kilometers van de prachti ge straten van de metropool ver wijderd, in de nabijheid van de hotelpaleizen van het schiereiland Kaulun, ligt in een ondiep dal het Oudchinese Kaulun City. In de overdrachts- en pachtverdragen werd deze stad van het rechtsge bied van de kroonkolonie buiten gesloten. Netelige toestand Hier moet in theorie Chinees recht gelden; de praktijk ziet er meestal geheel anders uit. Pas de» machts greep van de communisten op het vasteland schiep een geheel nieuwe situatie. Formeel zijn weliswaar de Nationalistische Chinezen op Formo sa voor Kaulun City verantwoorde lijk, maar het leven in de stad richt zich geheel naar eigen goeddunken. Hoe kundig het bestuur van de kroonkolonie ook conflicten met het den, zijn pogingen zouden nutteloos machtige buurland tracht te vermij- zijn als deze buur de bestaande toe stand zou willen veranderen. Hoewel Hongkong op alle Rood-Chinese land kaarten als Chinees gebied staat aan gegeven, acht Peking het toch beter de status van de kolonie niet aan te tasten. De Britse kroonkolonie Hongkong is het zinnebeeld van een voortreffelijk bestuurde, economisch vooruitstrevende miljoe nenstad geworden. In het schilderachtige Iiavenbekken liggen talrijke zeestomers uit vele landen voor anker. Ontelbare bootjes en jonken krioelen op het water en varzorgen het goederentrans port op de rede. Een ongewone drukte in de straten van de stad getuigt van een grotevverklust van de inwoners- Winkels, woon blokken, en wolkenkrabbers schieten aJs paddestoelen uit de grond; iudustrieën breiden zich uit; textiehvaren uit de vlijtige metropool veroveren de wereld. In de oorlogsjaren, tijdens de Japan se bezetting, had Honkong nauwe lijks 600.000 inwoners. In 1947 was dat aantal tot 1.8 miljoen gegroeid. In 1948 begon de ongekende, nooit verminderende vluchtelingenstroom. Hierdoor bedroeg het aantal inwo ners in 1957 2,5 miljoen, terwijl in 1960 de 3 miljoen' werd bereikt. Zonder de snelle bevolkingstoene ming zou er weliswaar geen Hong- kongs economisch wonder zijn, maai de sociale vraagstukken, hierdoor ontstaan, stellen het bestuur voor moeilijke problemen. Nog steeds zijn er wijken in de kroonkolonie, waar niets dan ellende heerst; nog steeds leven er Chinese vluchtelingen in armzalige, getimmerde hutten op de grens van het bestaansminimum. De stedebouwkundigen en de sociale des kundigen van de gouverneur hebben echter in enkele jaren een ontwikke lingsplan uitgevoerd, dat zij iedere bezoeker met trots voorleggen. Er is een dozijn nieuwe woonwijken ge bouwd, waarin een kwarl miljoen vluchtelingen is ondergebracht. De economische bloei en het voor beeldige sociale werk kunnen echter de netelige politieke situatie van Hongkong niet verbergen. Hoezeer de autoriteiten zich ook niet de sociale problemen van de kolonie bezighouden en denken op de lange duur te kunnen oplossen, de last van een vooruitgeschoven stelling in de onmiddellijke nabijheid van de zich steeds meer revolutionair gedragende rode kolos drukt toch zwaai-. „Wij zitten op een slachttand in de muil van de rode draak", zegt men met galgehumor en drukt daarmee een gevoel van onbehagen en onzekerheid uit. Pacht voor 99 jaar In het midden van de vorige eeuw stond China het eiland Hongkong en het er tegenover liggende schierei land Kaulun voorgoed aan Groot- Brïttannië af. In 1898 pachtte de

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 13