PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSLAND VRAAGT VRIJWILLIGERS VOOR CASTRO Opstand heeft tot nu toe weinig succes In België volgende week nieuw kabinet Bezwaren van Goese industrieën tegen „pk-heffing" door PZEM MR. CALS TREEDT AF BIJ VERWERPING MAMMOETWET Geen macht De laatste? Vandaag.., 204e jaargang - no. 93 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr.. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 20 april '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p advertentie Ing. mededcilngCD driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 3 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad' 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z O. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3847/3643); Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 237S)Goes Gr. Markt 2, tel. 6140(b.g.g. red. 7853, adv. 8213); Oostburg, tel. 2395Ter neuzen tel 2116. Zierikzee red tel 2425. adm tel. 2094. KENNEDY WAARSCHUWT KROESJTSJEW President Kennedy heeft aan premier Kroesjtsjevv de waar schuwing gericht de strijd in Cnba niet te gebruiken als een aanleiding om in andere delen van de wereld onrust te stoken. Over de landingen van anti-Castro-troepen op Cuba, die drie dagen geleden zijn uitgevoerd, bestaat nog steeds onzekerheid. De berichten, dat de actie niet een invasie is op grote schaal door duizenden goedbewapende ballingen, worden veelvuldiger. In Miami neemt de twijfel toe, dat een poging om het bewind van Castro omver te werpen door strijdkrachten, die rekenen op de steun van grote opstanden in het binnenland, succes zal opleveren. Uit fragmentarische en onbevestigde berichten, die in Miami worden ontvangen, krijgt men de indruk, dat er geen spontane golf van steun voor de zaak van de ballingen op Cuba is ontstaan, maar wel, dat een zware tegenstoot is uitgevoerd door regeringstroepen, gesteund door straalvliegtuigen en tanks. De aanvankelijke vreugde onder de Cubaanse ballingen in Miami begint plaats te maken voor bezorgdheid, nu nieuws over belangrijke successen uitblijft. Deze joto uit Miami in de Ameri kaanse staat Florida toont verban nen Cubanen in uniformop weg naar een relcruteringébwreau om zich te melden voor het invasieleger, dat op het ogenblik strijdt tegen het le ger van Fidel Castro. De meerderheid der waarnemers ge looft, dat niet meer dan 300 of 400 man in de provincie Las Villas aan land zijn gezet en mogelijk kleinere groepen in de oostelijke en weste lijke uithoeken van het eiland. Vol gens een in Miami ontvangen bericht zouden Canadese diplomaten op Cu ba geen tekenen hebben waargeno men van opstanden in Havanna. Maar Cubaanse ballingen in Florida klam- Ken zich vast aan berichten, die de oop wekken, dat binnenkort een twéede en grotere groep anti-Cas- tro-troepen in Cuba aan land gezet zal worden. Maar deze berichten hebben geen bron en kunnen niet worden bevestigd. Waar dr. Miro Cardona, Antonio Ve rona en Manuel el Ray, drie leden van de revolutionaire raad, zich op houden is nog steeds niet bekend. Aangenomen wordt, dat zij zich op zee bevinden en gereed zijn om hun hoofdkwartieren op Cubaanse bodem te vestigen, aldus een woordvoerder van het hoofdkwartier van het de mocratische revolutionaire front. Volgens woordvoerders van de Cu baanse rebellen hebben auti-Ca'stro- piloten een bombardement uitge roerd op de militaire luchthaven bij Havanna, van waar een dag tevoren Mig-straaljagers waren opgestegen voor een beschieting- van de invasie- troepen. Dc aanval werd uitgevoerd op de luchtbasis „Vrijheid". De lucht boven de stad was vervuld van explosies en van de lichtende strepen van lichtspoorkogels De bombardementen werden niet op de stad zelf uitgevoerd. Bombardementen De organisatie van Cubaanse ballin gen in Mexico heeft meegedeeld dat de luchtbasis Boca de Jaruco, en niet de basis San Antonio de Los Banos is gebombardeerd. De radio van de Cubaanse regering heeft melding ge maakt van een bombardement op San Antonio, op enkele kilometers van Havanna. Volgens dc ballingen is echter Boca de Jaruco, op 30 km van de hoofdstad aangevallen. Jacht vliegtuigen van de opstandelingen hebben de raffinaderijen van de Shell en Texaco bij Havanna aan gevallen. De troepen in de Sierra d'Escambray zouden oprukken in de richting van Santa Clara, de hoofdstad van de provincie Las Villas. Arbeiders, boe ren en leden van de militie zouden zich in steeds grotere aantallen bij de rebellen aansluiten. Talrijke Mexicanen zouden zich heb-' ben opgegeven om als vrijwilliger legen Castro te vechten. Van hun diensten zal geen gebruik worden gemaakt. In de Sowjet-Russisclie pers werden woensdag de eerste berichten afge drukt over aanmelding van vrijwilli gers om deel te nemen aan <le strijd op Cuba. Waarnemers waren van mening, dat dit het sein kon beteke nen tot een algemene aanmelding uit alle rangen en standen. QE INVASIE OP CUBA Dit geschiedde eveneens in 1956 ten tijde van de crisis om Suez. Honder den Russen meldden zich toen om zij aan zij met de Egyptenaren te strij den tegen de Fransen en Engelsen. De regering van de Sowjet-Unie heeft evenwel sedert de Spaanse burgeroorlog niet meer officieel toe stemming gegeven aan haar onder danen om in het buitenland te vech ten. Het persbureau „Nieuw China" heeft woensdag een bericht verspreid, waarin wordt gemeld, dat een aan tal Amerikaanse militairen, die deel uitmaakten van. het invasieleger op Cuba, is gevangen genomen. De Amerikanen zouden afkomstig zijn geweest van de basis Guantanamo. Demonstraties Naar schatting tweeduizend studen ten hebben in Warschau gedemon streerd tegen de „Amerikaanse in menging" op Cuba. De demonstranten, die spandoeken met anti-Amerikaanse leuzen mee droegen, kregen geen kans tot het gebouw van de Amerikaanse ambas sade door te dringen. Beide einden van de straat die er naar toe leidde, waren afgezet door een groot aantal zwaargewapende politieagenten. Volgens in Wenen ontvangen be richten is voor het Amerikaanse gezantschap in Sofia, hoofdstad van Boelgarije, gedemonstreerd. De betogers, naar schatting 10.000 in getal, gooiden een aan tal ruiten van het gebouw in. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. In Tsjecho-SIowakije worden voor vandaag massale anti-Amerikaanse betogingen voorzien. Op de Tsjechi sche arbeiders is een beroep gedaan „hun stem te verheffen tegen de Amerikaanse inmenging op Cuba". WOORDENSTRIJD IN EERSTE KAMER Over vijfdaagse schoolweek wordt advies gevraagd (Van onze parlementaire redacteur) Minister Cals heeft woensdagmorgen in de Eerste Kamer op hoge toon stelling genomen tegen de Christe- lijk-Historische senator Van Hulst, die dinsdag had verklaard dat het wetsontwerp op het voortgezet on derwijs (de mammoetwet) ook in zijn gewijzigde vorm voor zijn fractie niet aanvaardbaar is. De mi nister noemde het een ongewoon ver schijnsel, dat een fractie in de Eer ste Kamer zich uitspreekt over een wetsontwerp, dat in de Tweede Ka mer nog in openbare behandeling moet komen. De bewindsman bad te gen dit optreden van de heer Van Hulst ernstig bezwaar. Terwijl met de commissie van de Tweede Kamer overleg over hot wetsontwerp wordt gevoerd, komt in de Eerste Kamer een fractie bet bet algemeen overleg uitermate moeilijk maken. „Ik streef naar een zo groot moge lijke overeenstemming, maar laat men dan komen met suggesties en niet a priori met een standpunt", al dus mr. Cals. De minister vroeg zich af waaruit het optreden van de heer Van Hulst moest worden verklaard. Doet hij dit uit politieke overwegingen, om dat Tilanus en Beernink hebben ge zegd, dat de minister de mammoet wet maar als een vrije kwestie moet beschouwen. In dit verband liet de minister er geen twijfel over be staan, dal hij zal aftreden indien de Staten-Generaal het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs zouden ver werpen. Staatssecretaris Stubenrouch ging in op de kwestie van de vijfdaagse schoolweek. Hij was erover ver heugd, dat velen van oordeel zijn, dat dit een materie is, die wat het onderwijs betreft, bepaald niet moet worden verhaast. De staatssecreta ris verklaarde bezig te zijn met de samenstelling van een kleine com missie, bestaande uit een aantal ambtelijke figuren, die over deze ma terie zal adviseren. ROOMS-RODE COALITIE Lefèvre premier; Spaak wordt vice-premier De Belgische kabinetsforma teur, de voorzitter van de Chris telijke Volkspartij, Theo Le fèvre, heeft woensdagavond oungekondigd „hopelijk begin volgende week de samenstel ling van een rooms-katholieli- socïalistïsch coalitiekabinet be kend te maken". Hij deelde mede, dat tussen de stemming is bereikt over de C.V.P. en de B.S.P. overeen- laatste geschilpunten over het regeringsprogramma van een dergelijk kabinet. Formeel moet het samengaan tussen de twee grootste Belgische politieke partijen in een regering nog door het bestuur van beide par tijen worden bekrachtigd. Dat zal vrijdag gebeuren. Overleden na val van trap In de vorige nacht heeft een 72- jarige bewoner van de Nieuwe Bo- teringestraat in Groningen, de heer T. van Egmond, bij een val van de trap zijn nek gebroken. Hij werd dood Deneden in de gang aangetrof fen. Nog zaterdag zullen formateur Le fèvre en de socialist Spaak, die naar algemeen wordt aangenomen vice- premier en minister van buitenlandse zaken zal worden, de structuur van het kabinet en de verdeling van de portefeuilles bespreken. De besprekingen tussen de rooms- katholieke en socialistische partij onder leiding van formateur Lefèvre over een regeringsprogramma heb ben bijna twee weken geduurd. Een van do struikelblokken was de „amnestie", door dc socialisten ge vraagd, voor de socialistische ambte naren, die tijdens de actie van de cember en januari tegen de eenheids- wet hun post verlieten en de verho ging van de rijkspensioenen, één van de programmapunten van de B.S.P., tijdens de verkiezingen. Lefèvre wei gerde op de persconferentie medede lingen te doen over het bereikte com promis. Het te vormen rooms-rode kabinet is het eerste in België sinds in 1948 het C.V.P .-B.S.P .-kabinet van Spaak moest aftreden en plaats maakte voor een homogene rooms-katholieke regering. Ministers kiezen Antwoordend op de vraag of hij reeds de volgende week dinsdag met zijn kabinet en regeringsverklaring voor het parlement zal verschijnen, antwoordde Lefèvre lachend: „U ,weet, dat ik thans moet beginnen met een taak, die helemaal geen moeilijkheden opleverthet kie zen van ministers". Hij voegde hier aan toe, dat zijn gedachten uitgaan naar een beperkt kabinet van minis ters, bijgestaan door staatssecreta rissen. KAMER VAN KOOPHANDEL IN GOES BIJEEN Toelichting drs. De Jong(PZEM) over tarieven en aansluitingskosten De tarievenpolitiek en de aansluitingskosten van de P.Z.E.M. voor de nieuwe industrieën vormden in de woensdag in „De Ko renbeurs" te Goes gehouden vergadering van de kamer van koophandel voor de Zeeuwse eilanden onderwerpen, waarover uitvoerig van gedachten werd gewisseld. Verschillende bedrij ven in Goes hadden de kamer een schrijven doen toekomen, waarin bezwaren werden aangevoerd tegen de door de P.Z.E.M. in rekening gebrachte kosten van aansluiting. Met name golden deze bezwaren de door de P.Z.E.M. berekende prijs van 50, per p.k. opgesteld vermogen voor iedere nieuwe vestiging of uitbreiding van bedrijf. Een van de briefschrijvers vroeg zich zelfs af, of de 50.per p.k. soms een boete is, die wordt opgelegd aan elk bedrijf dat groeit. De directie-secretaris van de P.Z.E. M., drs. ,T. K. de Jong gaf tijdens de vergadering een uitvoerige uiteen zetting over de tariefstelling en de daarbij gevolgde politiek. Ook de di recteur van de P.Z.E.M., ir. T. Mi- chielsen woonde de vergadering bij. Voorts was een aantal Goese indus triëlen aanwezig onder wie de briefschrijvers dat met belangstel ling luisterde naar hetgeen drs. De Jong over de tarieven en de aanslui tingskosten had te zeggen. Met na me de heer J. H. Roose, die in de vorige vergadering van de Kamer van Koophandel de aandacht op de elektriciteitstarieven had gevestigd, ging nog nader in op deze aangele genheid. Drs. De Jong deelde op een ge geven moment In zijn toespraak mede, dat de vastgestelde prijs van 50 per P.K. opgesteld ver mogen niet in alle gevallen zal worden gehandhaafd. Op het in dustrieterrein aan de Fruitlaan komt in totaal 230 p.k.; de P.Z. E.M. was daarentegen uitgegaan van 150 p.k. Dit betekent, dat de aldaar gevestigde industriëlen o.a. een van de briefschrijvers geen 50 zullen moeten betalen, maar wellicht een bedrag, dat circa 10 lager ligt. Te zijner tijd zal het teveel betaalde bedrag worden gerestitueerd, verklaarde drs. De Jong. Voorts stelde hij, dat in de loop van de tijd nog wel eens tariefsverlagingen zul len plaats hebben. Hoe meer in- dustriën zich vestigen, hoe beter de kans daarop is, betoogde de directie-secretaris van de P.Z.E.M. Uitvoerig zette spreker uiteen, waar om de P.Z.E.M. de aansluitingskos ten ten laste brengt van de betrok ken industriëlen. Dit nam echter niet weg, dat de heer Roose niet tevre den was met de uiteenzetting. Hij trok de conclusie, dat de tarieven van de P.Z.E.M. over het algemeen 45 pet. hoger liggen dan die van tal van andere elektriciteitsbedrijven in Nederland. Hij sprak hier zijn grote ongerustheid over uit. De P.ZJ3.M. heeft haar toezeggingen niet nage komen, betoogde hij. Hij noemde de door de P.Z.E.M. in dezen gevolgde politiek een doorkruising van het (Zie slot pag. 2 kol. 3) föatitlijn Zal er ooit een internationale rechtsorde ontstaan? En zullen ooit internationale gerechtsho ven de internationale geschillen rege len, die op dit ogenblik nog met wa pengeweld worden opgelost, maar die in de toekomst op vreedzame wijze beslecht dienen te worden? Vele mensen geven op die beide vra gen een bevestigend antwoord, maar ze denken dan aan een verre toe komst, want voor vandaag en mor gen ziet het er met de internationale rechtsorde tamelijk pover uit. Er is aanleiding omdat te constateren nu 't Internationaal Gerechtshof in Den Haag een onbeduidend geschilletje zal behandelen over het bezit van een oud klooster*, dat in het grensge bied tussen twee Aziatische staten ligt. Het Amerikaanse weekblad Time releveerde de teleurstellende erva ringen met dit Internationale Ge rechtshof, dat zorgvuldig buiten alle grote geschillen wordt gehouden, die de mensheid beroeren. In bijna vijftien jaar tijd heeft het hof 46 zaken behandeld, waarvan de mees te eigenlijk niets om het lijf had den. Dat gerechtshof werd gepasseerd toen zich belangrijke conflicten voordeden in Korea, in Vietnam, in Iaos, in Ti bet in Egypte, in Libanon, in Kongo en op Cuba. Het zal ook wel door Ne derland gepasseerd worden als zich onverhoopt een conflict zou voordoen rondom Nieuw-Guinea, want het ge rechtshof heeft geen macht en geen gezag. Vijftien rechtels zitten in dat hof. Ze hebben een belastingvrij sa laris van 20.000 dollar per jaar, dat is 72.000 Nederlandse guldens. De heren zijn gemiddeld meer dan 75 jaar oud en omdat ze daarvoor de tijd hebben gaan ze nogal lang met vakantie. Ze nemen bijvoorbeeld kerstvakantie van midden december tot eind maart. Zonder deze rechters ook maar het geringste verwijt te willen maken, mag geconstateerd worden, dat hun gerechtshof een vrij wel slapend instituut is. Geen enkele staat ter wereld denkt er over in een kwestie van oorlog of wede een uitspraak van dit gerechtshof te vragen. De meeste staten zouden die uitspraak overigens naast zich neer leggen, want het hof beschikt niet over een apparaat om gehoorzaam heid af te dwingen. Toch blijft dat hof bestaan als een sooit droom, die men in 1919 droom de na de eerste wereldoorlog, een droom die in 1946 na de tweede we reldoorlog opnieuw vorm kreeg. Een bekend rechtsgeleerde heeft eens gezegd, dat er voor het recht wil men het niet uil sluitend op macht laten berusten een geestelijke achtergrond nodig is. Het is blijkbaar het gemis aan geestelijke achtergrond, waardoor de rechtspraak van het Internationa le Gerechtshof niet van de grond kan komen. Als dit juist is, dan is het overdreven om een zo groot en kost baar hof te laten voortbestaan. Dan kan men het beter terugbrengen tot een geschillencommissie van de Ver enigde Naties met bijvoorbeeld vijf leden. De vrijkomende gelden zou men dan kunnen schenken aan ver enigingen. die propaganda maken voor het opbouwen van een interna tionale rechtsorde en die zich beijve ren om aan deze rechtsorde de on misbare geestelijke achtergrond te geven. Pas als die achtergrond ont staat is er werkelijk bestaansrecht voor een internationaal gerechts hof. In Friesland is de jaarlijkse wissel- prijs voor muziek toegekend aan Alfred Salten, de dirigent van het Frysk Orkest, zo werd dezer da gen gemeld. Dit bericht brengt ons in herinnering, dat er enkele jaren geleden een Zeeuwse Prijs werd in gesteld, een prijs die tot dusver slechts éénmaal werd uitgereikt, na melijk aan de redactrice van het Zeeuws Woordenboek, mej. dr. H. C. M. Ghijsen te Domburg. Dat is nu al weer verscheidene jaren geleden, maar het gaat er naar uitzien, dat deze eerste onderscheiding tevens de laatste is geweest. Gedeputeerden leggen blijkbaar héél hoge culturele maatstaven aan... Of zou de Zeeuw se Prijs soms in het vergeetboekje zijn geraakt. In dat geval wordt het tijd deze onderscheiding er zo spoe dig mogelijk uit te halen. Een Zeeuwse Prijs is er immers om toe gekend te worden! ...komt de raadgevende ver- gadering van de Raad van Europa in Strassburg bij- een. ...viert de Nederlandse etser en tekenaar Andreas Schotel te Rotterdam zijn 65ste ver jaardag. MVVVVWWA^SAAAiVVWVVVVS Dodelijk verongelukt Omstreeks tien uur gistermorgen ls de 21-jarige heer L. Winter uit Til burg op het kruispunt Ringbaan- Zuid-Ringbaan-Oost in Tilburg door een personenauto gegrepen en op slag gedood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1