PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer NIEUWE EERSTE NEDERLANDSCHE EERSTE BOERENZWALUWEN NU TERUG OP HET NEST WALCHEREN WOENSDAG 19 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 17 Advertentie N.E.N ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Geen doortrekkers, maar echte Nissenaren Een telefoontje op zaterdag morgen 15 april riep mij naar Nisse, het landelijke en voor een centrum merkwaardig stille dorp midden in de Zak van Zuid-Beveland. Een verrukke lijk lentezonnetje, een helder blauwe hemel met alleen in het oosten heel wazig een bergkam van stapelwolkjes en vooral ook de bloeiende vruchtbomen tus- Door Barend Zwerfmans sen de zachte tinten van het pasgeboren lover van linden, po pulieren en wilgen, maakten het tochtje er heen tot een feeste lijk gebeuren. Gele zonnetjes van paardebloemen en duizenden sterretjes van madelieven sierden de weiden. Langs de sloot- Icauten bloeiden de witte dovenetels volop, geflankeerd door de witte schermen van fluitekrnld. Hemels blauw daartussen ereprijs en een en kele vergeet-mij-niet, maar ook al weer purperen klokjes in massa van de smeerwortel. Dicht onder 's-Gra- venpolder poeltjes en sloten over dekt met de witte bloempjes van wa terranonkel. Hier en daar een ontlui kende abeel met zilverwitte blaadjes, naast het olijfbruine lover van de populieren. En verder overal de doorkijkjes, vergezichten op dorpjes met hun torens of op het verre sil houet van Goes, te zonnig, te wazig cn te veel één met het landschap om het silhouet te kunnen noemen. De toren van Nisse, de slanke, en Nisse's molen, de zwarte. Zij werden steeds gToter, langzaam slingerden we het bijzondere dorp tegemoet. Daar ergens lag ook het huis waar we moesten wezen, de plaats van waar dit jaar ons de eerste melding bereikte van zwaluwen, die op hun nestplaats, in dit geval een kippen hok, waren aangekomen. Die bijzon dere plaats, dat kippenhok deed het. Ongetwijfeld gold het hier niet het ontdekken van een plekje geschikt om te broeden, maar een onfeilbaar gerichte terugkeer naar een plaats, die reeds vorige jaren als nestplaats eens met eigen oog bekijken. T eruggekeerd Zo liepen we dan ook al spoedig door het gemelde kippenpaleis, werden ons de oude nestplaatsen gewezen, ook Advertentie I W er van PARADISO 22 ct SAtVATORE n <t' CAPRINO 31 ct de plaats op een der balkjes in de nabijheid, waar de oude vogels een rustplaatsje hadden gekozen; het gat waardoor ze het hok binnenvlogen, al drie jaar lang en nu dus het vierde jaar. Neen, hier kon niet van zoeken en vinden worden gesproken, de zwaluw was teruggekeerd en zat vroeg in de morgen op de 15e april al op zijn plekje, toen de heer Ber- man zich ter verzorging van z'n pluimvee naar binnen begaf. Van het een komt het ander en zo hoorden we dat tussen het telefoon tje en onze aankomst de melkboer van het dorp, de heer Van Doorn de dagen voor 14 april een zelfde erva ring had opgedaan. Alleen hij en zijn vrouw hadden, aan de maaltijd gezeten, het aankomen van hun zwa luwen gezien Opeens, in de middag was er een zwaluw achter hun wo ning op de waslijn neergestreken, had daar even verwoed zitten zingen, („schwitzern", zonden de Duitsers zeggen) en was toen regelrecht de schuur binnengevlogen, waarin ook al enige jaren boerenzwaluwen nes telen. Even later kwam een tweede zwa luw, voegde zich bij de eerste, die weer buiten was en nu gingen ze gezamenlijk naar binnen. Ook daar ben ik toen een kijkje gaan nemen en bevond ik de zaken zo- In doosjes van 5 en 10 stuks Burgerlijke stand MIDDELBURG Bevallen: M. C. van Maldegem-Wisse d.. W. van Saane-Poppe d. Ondertrouwd: J. Koeling 24 j. en C. M. Geleijns 23 j„ E. L. C. Janssens 23 J. en A. N. Pluijmers 25 j. Getrouwd: H. J. van Wijk 92 j. en C. Verhoeven 41 j.. C. de Looff 30 J. en C. E. M. Otto 22 j„ A. Luitwieler 20 j. en E. P. Haan 18 j.. C. van Belzen 29 j. en K. A. Wisse 19 j. Overleden: A. E. Becks 69 j., A. Wisse 65 j. e.v. C. Provoost, W. Bosdijk 61 j. e.v. N. de Jager. P. M. Tinbergen 84 j, wedn. v. C. J. Hendrikse. als ze waren meegedeeld. De bei de zwaluwen zaten er, tezamen te kwinkeleren op de rand van de dakgoot van een dichtbljzijnde schuur. Een vloog er af, regel recht de schuur van de melkboer binnen, waar zich twee nog gave nesten bevonden, de omgeving te gen het vallen van uitwerpselen beschut door een stuk karton. Ook deze zwaluwen waren dus thuis! Geen doortrekkers, maar echte Nis senaren. Geen uit wanhoop vertrok ken emigranten, maar trouwe dor pelingen, die een winterse reis had den gepland en nu weer naar hun plaats van vestiging teruggekomen waren. En ook in deze schuur had den de vogels behalve een nestplaats een speciale rustplaats, een eigen slaapplaats naast de kinderkamer, waarvoor het nest fungeerde. Eerste Zowel op de heen- als op de terug weg hebben we scherp naar zwalu wen uitgekeken, maar geen enkele kunnen ontdekken. Het is nu weer de vraag in hoeverre deze zwaluwen uit Nisse werkelijk de eerste terugge keerde Zeeuwse boerenzwaluwen voorstellen. Wij zullen nog steeds er kentelijk blijven voor meldingen van zwaluwen, vooral ook van op de nestplaats teruggekeerde. En niet al leen van de rood.gebefte boerenzwa luw, maar tevens van de huiszwaluw met de geheel witte borst en de grauwe oeverzwaluw, die nog zoveel in Zeeuwscli-Vlaanderen voorkomt (o.a. in de wallen van Hulst). Intussen danken wij de familie Ber- man en Van Doorn nog hartelijk voor de vele inlichtingen, die zij ons ga ven. De eerste Zeeuwse boerenzwa luwen kwamen dit jaar dus 14 april binnen, dit is ongeveer veertien da gen vroeger dan vorige jaar, toen ze omstreeks 28 april verschenen. De vroege lente heeft dus blijkbaar toch ook op de zwaluwtrek nog enige in vloed gehad. VLISSINGEN Gerepatrieerden hielden jaarlijkse feestavond De leden van de Belangenvereniging van Gerepatrieerden Vlissingen en Omstreken hielden zaterdag in „Bri tannia" te Vlissingen hun jaarlijkse feestavond. Het werd een gezellige avond, die, blijkens het programma, bestemd was voor „teen- tot A.O.W.- agers". Het hoogtepunt van het cabaretpro gramma was ongetwijfeld het optre den van het zangduo „Suze en Emma Francke" uit Souburg. Deze twee meisjes gaven een opvallend goede en harmonieuze vertolking van enke le populaire liedjes en een „ballad". In navolging van de Groningse zan geres Martina, wier vertolking van „Lover come back to me" in het Gronings op de grammofoonplaat werd vastgelegd, zongen zij dit lied je in het Zeeuws. De grappige tekst was van Suze Francke. Het grootste gedeelte van deze avond werd gevuld door het optreden van de amateur-cabaretgroep „De Grab belton". Deze bracht zang, muziek en enkele schetsjes en monologen. De jeugdige leden van „De Grabbel, ton" hebben de aanwezigen enkele uren zeer aangenaaam beziggehou den. Ook het „rock and roll"-element ontbrak niet op deze avond, want er was een optreden van de „Melody Mixers" en de „Cyclons", die „roc kend" en „rollend" het jeudige deel van het publiek in vervoering brach ten. De voorzitter, de heer A. J. Verkuyl, opende de feestavond, de heer G. de Bouville, sprak een kort afscheids woord, omdat hij Zeeland binnenkort zal verlaten. De heer I. J. de Bert. voorzitter van het N.A.S.SJ.-comité besprak nog het probleem van de spijtoptanten. Met een bal, met medewerking van „Ronny and his Rockin' Kids", werd het feest besloten. Jaarverslag N.V.V. Besluurdersbond In het jaarverslag van de N.V.V.- Bestuursdersbond Vlissingen wordt het z.g.n. „pendelen" van arbeiders gekwalificeerd als „een noodzakelijk kwaad, dat krachtig dient te wor den bestreden". Hierop aansluitend stelt het verslag, dat het te betreu ren is, dat door een zeer geringe toewijzing van bouwvolume aan Zee land, bouwvakarbeiders worden ge dwongen elders te gaan werken. „Dat er in sommige delen van onze provincie nog sprake is van een ta melijk hoog werkloosheidspercenta ge, bewijst eens te meer hoe nood zakelijk het is dat er in onze pro vincie meer industrie wordt geves tigd", aldus het jaarverslag van de Vfissingse N.V.V.-Bestuurdersbond. Het spreekuur van het Bureau voor Arbeidsrecht te Vlissingen werd in totaal door 79 personen bezocht. Het financieel resultaat van het bureau was dit jaar 3457,06. Voor wat be treft het N.V.V.-t.b.c.-fonds werd in 1961 2894,65 aan reisgeld en extra voeding uitgekeerd. De Stichting Arbeiders Kunstkring besloot om in het seizoen 1960-1961 minder voorstellingen te geven, ge zien het feit, dat het aantal deelne mers sterk was teruggelopen. Uit het financieel verslag van de N.V.V. Bestuurdersbond Vlissingen blijkt, dat het saldo op 31 decem ber 1960 764,45 was (op 1 januari 1960 1204,27). De begroting voor het jaar 1961 bevat een post onvoor zien van 200, SINT-LAURENS Urgentieverklaring voor tweede kleuterschool In de jaarvergadering van de Ver. De Christelijke Kleuterschool, die gehouden werd in de kleuterschool aan de Ooststraat te Brigdamme en onder leiding stond van de voorzitter, de heer J. van de Bosje, deelde de secretaris-penningmeester, de heer Noback mede, dat een week te voren de urgentieverklaring voor een twee de kleuterschool was ontvangen. On middellijk is begonnen met de voor bereidende werkzaamheden, opdat zo spoedig mogelijk met de bouw kan worden begonnen. Deze school komt in het nieuwe uit. breidingsplan achter het dorp Sint- Laurens. Na de gebruikelijke jaarverslagen volgde een bestuursverkiezing waar in mevrouw Polderman-Hillebrand en de heer J. Pieterse werden herkozen. Ds. S. W. Kok, hervormd predikant te Sint-Laurens, vertelde daarop op vaak amusante wijze van zijn be levenissen op het emi°rantenschip „Maasdam" en zijn bezoek aan New York. De avond werd door de heer Meijerink met gebed besloten. *A/WVVV\A/VVVVVVV\*A'VVV\A Morgen beginnen we met ons nieuwe feuilleton „De verdwe nen miniatuur", door Erich Kastner. VVWVVWWWWWNvvvvvvv 1767. De Terra I lag reeds lang startklaar. Het wach ten was slechts geweest op enige technische snufjes, die met de robot-freighters overgestuurd waren. Wel dra kon Charley melden, dat hij de dingen op hun plaats had. Hij schudde misprijzend het sproeten- hoofd. „Nóg meer knop pen en draden erbij. Straks worden we zelf óók nog ro bots!" Maar Piloot Storm duwde hem lachend de luchtsluis binnen. „Vooruit, ouwe mopperpot! Je vindt 't maar niet prachtig om met al die spulletjes te knoeien!" Hij keerde zich nog eenmaal om naar de mannen met wie hij al die laatste weken zo prettig had samengewerkt. „Laten we hopen, tot spoedig weerziens!" riep hij, toch wel een beetje be wogen door de bewonderende, meelevende of bijna afgunstige blikken in de ogen van die moedige kerels. Hun „good luck"-wensen klon ken hem nog in de oren na, toen de Terra I zich op zijn repulsorstralen statig verhief bo ven Lunapolis, om daarna met toenemende snelheid weg te zweven naar de sterren flonkering. Beneden hen schoof het doorgroef de aangezicht van de Maan voorbij Export van groenten naar Zwitserland De Zwitserse autoriteiten hebben een aantal maatregelen bekendgemaakt ten aanzien van de invoer van groen ten. De Invoer van verschillende kool soorten zoals bloemkool, spitskool en witte kool welke 07» het ogenblik onbeperkt is toegestaan, is met in gang van 24 april nog maar beperkt mogelijk. Verder is de invoer van sla in dit land op het ogenblik beperkt toegestaan, maar met ingang van 23 april wordt deze invoer verboden. De invoer van prei is met april; radijs 16 april; rammenas 24 april en spinazie 20 april. Ai deze produkten mogen op het Al deze produkten mogen op net ogenblik beperkt worden ingevoerd. Er gaan uit ons land behalve kool soorten alleen wat rabarber- en sla- zendingen naar Zwitserland. Herbestrating weg Sint-Laurens Te St. Laurens is een aanvang ge maakt met het rooien van de popu lieren in het weggedeelte grens - be gin rijwielpad. Dit ter voorbereiding van de herbestrating. Het rooien ondervindt wel enige tegenslag cn eist voorzichtigheid, daar de bomen geplant blijken te zijn boven de tele, foonkabel. De zuiveringsinstallatie achter de molen nadert zijn voltooiing. Het wachten is nog op de machines. YEERE N.C.V.B. Veere vergaderde Onder voorzitterschap van mevrouw Kastelein vergaderde dezer dagen de afdeling Veere van de Nederland se Christen Vrouwen Bond. Ds. A. W. Drechsler uit Vlissingen hield een lezing over het onderwerp „Tus sen sterven en opstanding". De eerstvolgende vergadering zal ge houden worden op 9 mei aanstaande. KOUDEKERKE Feestprogramma Koninginnedag Koudekerke heeft zijn feestprogram ma voor koninginnedag (1 mei) weer klaar. Het is een afwisselend programma dat om kwart voor ne gen 's morgens aanvangt met een kinderaubade voor het gemeente huis. Daarna gaat het in optocht naar „Der Boede" en „Ter Poortc" en om elf uur volgt er een film met traktatie voor de jeugd in het ver enigingsgebouw. In de middaguren worden oriëntatieritten voor auto's en bromfietsen verreden en om half vier beginnen de seriewedstrijden voetballen, waaraan vier elftallen deelnemen, te weten de L.J.G., de gereformeerde jeugdverenigingen, de ringrijders en de gemeente (of brandweer). In de avonduren vol gen er ten slotte een wielerwedstrijd voor jongens, een concert op de mu ziektent, volksspelen en een taptoe. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 17-4: Barbra van Herdeya. Otto van Antwerpen. Gim- le van Curagao, 18-4: Peder-Rinde van Sta vanger. Vlissingen vertrokken op 17-4: Phoebus naar Port Said. Barbra naar Taragona. Fernlake naar H.-Roads, 18-4: Otto naar Immingham. Peder-Rinde naar Rouen. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 17-4: Ambulant van Glasgow. Canada van Stockholm, Frean van Liverpool/Terneu- zen, 18-4: Jozef-Swenden van Swansea, IJssel van Lisboa. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 17-4: Delfdijk naar Zee. Eyo-S naar Zee, Helen naar Londen/Terneuzen. Rijsbergen naar Surte. Hink naar Rotterdam, Maria- S naar Helsingfors/Gent, Huvbergen naar Karlstad, Ant je naar Ipswich. Twee-Ge- broeders naar Rotterdam. Helios naar Clydehaven, Gabonkust naar Hamburg, Almkerk naar Amsterdam. Cumulus naar Londen, Fambo naar Rotterdam, Trihill naar Londen, Wilhelmine naar Bordeaux. 18-4: Meidoorn naar Rotterdam, Donau naar Dublin, Globe naar Zee, Heiloo naar Rotterdam. Fen naar Fulham, Eems naar Hamina, Balong naar Amsterdam, Daler- dijk naar New York. f Advertentie) ^VjROtONIC pwpf'v'i! zenuwkalmerend. niet verdovend I maar genezend! Hél plantaardig middel waaraan men niet verslaafd raakt. VINOBASIS N.V. - AMSTERDAM *3^0 vovdv Je verdwenen door REX CORBETT 44 Zo was hij bijvoor beeld een fatale ingeving de papie ren insteekzak van die stofzuiger in beslag te nemen, omdat hp het stof wilde gebruiken voor het uitwissen van sporen in de rommelkamer bij Welish. Een tweede, in blinde woede gepleegde daad begin hij, tóen de al te spraakzame Teddy Boy hem on danks zijn belofte telefonisch mede. deelde, dat juffrouw Welish zijn auto had geleend voor een ritje naar Sta- kepool. Anthony Dux is door dit bericht klaarblijkelijk helemaal van de kook geraakt. Dat is echter slechts al te begrijpelijk, als men in aanmerking neemt, dat hij van haar eigenlijke doel het huis van de quizkoning in Stakepool niets afwist. Hij hoorde slechts „Stakepool" en geloofde toen in paniek, dat juf frouw Welish vermoedde waar hij de diamanten had verstopt. Ze had immers op de avond van het club- feest nog gezegd, dat ze ondanks zijn verzet toch mij zou verzoeken, zich met het geval te bemoeien. Wel nu, dan zouden zo ongeveer luid de Dux' redenering juffrouw We lish en ik misschien recht naar de baai van Stakepool rijden, om de bergplaats aan boord van het woonschip te ontdekken. Hij had niet veel tijd tot nadenken en slechts één doel ons voor te zijn. Daarom stal hij de bestelauto, nam de gas fles afkomstig uit de provisieka mer van een grote zeilboot en be waard in de kelder van zijn auto zaak en reed nog vóór onze Rug- giero in de richting van Ronesdale. Daar parkeerde hij de bestelauto op een zijweggetje, klom op de brug en wachtte onze komst af. De Ruggiero kon hij gemakkelijk herkennen aan het geluid van de motor en de plaat sing van de koplichten. Na de aan slag dacht hij, dat hij in elk geval tijd had gewonnen, ook al was de ontploffing uitgebleven. Hij reed snel naar de baai van Stakepool, haalde de diamanten uit het woon schip en had ze juist aan land ge bracht, toen hij ons zag aankomen. Nog slechts een paar riemslagen scheiden hem van de ontmaskering, want natuurlijk was hij bang, dat we toch het een en ander van de oude man op de schuit te weten zou den komen, al zou dat wel uiterst moeilijk zijn. Van angst, buiten zich zelf viel hij ons bootje aan en toen die poging mislukte, trachtte hij met behulp van een gestolen motorbar kas het hele woonschip te vernieti gen. Weer op vaste wal, maakte hij zich meester van een motorrijwiel, waarmee hij naar Londen terugkeer de. Terug van zijn avontuur, kwam hij geleidelijk tot bezinning en werd bang voor de mogelijke gevolgen. Toch heeft hij naar alle schijn bij zichzelf geredeneerd, dat het onder de gegeven omstandigheden beter was maar af te wachten dan de vlucht ,t.e nemen. Immers, in het eerste geval zou er misschien riog enige hoop bestaan, dat het onder zoek weer op een dwaalspoor kon worden geleid en bovendien hadden tot zijn verbazing noch juffrouw Welish noch ik hem bij de worste ling in het water herkend. Hij leidde dit af uit het feit, dat juffrouw We lish tijdens die moorddadige aanval geen enkele maal zijn naam had ge roepen, terwijl ook ik blijkbaar met achter zijn identiteit was geraakt. Om deze redenen vond Anthony het dus gewenst niet op de loop te gaan, maar brutaalweg zijn rol als presi dent van de Ruggiero-club te blijven spelen. De loop der gebeurtenissen bewees z.i. dat hij juist had gehan deld. Juffrouw Welish kwam hem zonder enige argwaan tegemoet en ik liet me die avond, toen ik hem in zijn woning overrompelde, ook weer netjes om de tuin leiden. Hij had trouwens na zijn terugkeer uit Stakepool voortreffelijk de rol van een dronkaard gespeeld door 's mor gens voor dag en dauw in avondkos tuum en naar alcohol riekend, doel loos rond te spoken, tot de portier, ten einde raad, hem op een divan wist neer te vlijen. De avond tevo ren had hij nog kort voor zijn ver trek het persinterview aan de j'onge Harridge kunnen overdragen. Én ook daarmee was schijnbaar alles naar wens gegaan. Onderwijl ging het noodlot zich vol trekken. Het onderzoek van het stof in de bijkelder van de firma Welish leverde een spoor op, dat naar de public-bar leidde. En nu werd de da der met voor hem ontstellende snel heid en doeltreffendheid eindelijk ontmaskerd. Op het ogenblik, dat hij de „pub" indertijd heimelijk ten behoeve van zijn geraffineerd plan aangekocht weer van de hand wilde doen. werd hem een definitief „halt toegeroepen. Intussen moet de vondst van de ny lonvezels niet te hoog worden aange slagen. Ook zonder die ontdekking zou de identiteit van de juwelendief weldra zijn gebleken. De quizkoning had door mij daartoe aangespoord nauwkeurig onderzocht welke mi litair of marineman de oude woon schipbewoner toch kon hebben be doeld, als hij bij navraag over de telkens genoemde „Little Bob" steeds maar weer bij wijze van saluut de hand tegen de slaap legde. Welnu, kort voor hij zich in de „pub" bij ons voegde, had Mattox vernomen, dat admiraal sir Robert Dux, oom van Anthony en vroeger vaak te gast bij Teddy Boy's ouders in Stake- pool, de oude man het woonschip had geschonken. Sir Robert had An thony, destijds nog een jongen, af en toe naar dat vaartuig' meegeno men als de familie Dux bij de Cole mans (de ouders van Teddy Boy) op bezoek kwam. De naam Anthony had de oude stumper vergeten maar niet de naam van zijn weldoener, die hij waarschijnlijk „Sir Bob" of misschien wel enkel „Bob" had ge noemd. En dus herinnerde hij zich het neefje Anthony niet anders dan als „Little Bob". Dat had hij ons aan het verstand willen brengen, maar wij konden hem onmogelijk begrijpen. De quizkoning had zich vergist, toen hij beweerde, dat met die naam Teddy Boy was bedoeld en op grond van die vergissing raakte ik ook door het raadselachtig ge doe van de „Leeuwenhart"-mevrouw op verkeerd spoor. Gelukkig werd het allemaal tijdig opgehelderd, zo dat we nog tamelijk vlug ons doel konden bereiken". Payne was nauwelijks met zijn re laas gereed of de telefoonbel ging. Hij nam de hoorn op en noemde zijn naam. „Hallo, Payne", riep Mattox. „Wat doen we vanavond Heb je soms zin om met mij in de hengelaarsclub een biefstuk te gaan eten „Wil je opnieuw je tanden eraan wa gen vroeg Payne. „Maak je daarover niet ongerust", lachte de hoofdinspecteur. „Nadat we zo'n harde noot hebben gekraakt, zullen wij ook die biefstuk wel klein krijgen". .Eigenlijk heb je gelijk zei Payne. „Goed dan. Laat ons het risico ne men EINDE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9