Winkelsluiting op zaterdagmiddag volgens K.N.M.B. onmogelijk Eichmann was heerser van dood en leven KWART EEUW IN GEVANGENIS, NU VIJF JAAR GEËIST I IR AMSTERDAM VERHUISDE I J 250.000.000 GULDEN I WOENSDAG 19 APRIL 196J PROVINCIALE ZEEUW SB COURANT Meest produktieve periode Advertentie) Tijdens weekeinde belangrijke functie in recreatiegebied (Van onze Haagse redactie) l)e Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond meent dat het voor liet midden- en kleinbedrijf onmogelijk is door winkelslui ting op zaterdagmiddag te komen tot een verkorting van de werktijd in de zin van een vijfdaagse werkweek. De zaterdag middag is de meest produktieve periode voor deze bedrijven, onder meer door het op deze middag veel voorkomende aantal zgn. „impulskopen" wanneer het publiek langs de winkels wan delt. Voorts is Nederland steeds meer en vooral door de langere weekenden, het grote recreatiegebied van West-Europa aan het worden, in welk gebied de koopmogelijkheden vooral in dit weekeinde niet ingekrompen mogen worden. Weliswaar geeft de iuvoeriug van de vrije zaterdag ia andere sectoren dan 'die van de middenstandsbedrijven een verschuiving van de druktepiek in de winkels naar de latere zaterdagmor gen te zien, maar deze verschuiving zal niet zodanig worden dat het eco nomisch mogelijk en verantwoord zal blijken de winkels zaterdagsmiddags te sluiten, zo meent het hoofdbestuur van de dat zich gesteund weet door de rooms-katholieke bond. Onuitvoerbaar De bond is tevens van mening dat een winkelsluiting op zaterdagmid dag geen verlichting in het perso neelsvraagstuk zal geven. Het is mo gelijk, dat dit aanvankelijk in het eerste half jaar bijvoorbeeld wel zo lijkt te zijn maar dit zal slechts schijn blijken te zijn. Bovendien zal het een praktische onuitvoerbaarheid worden de eenmaal ingevoerde vrije; zaterdagmiddag later te herroepen. Met kracht moet van de hand worden gewezen dat de winkelsluiting op za terdag zal moeten worden ingevoerd uit het oogpunt van redelijkheid voor de werknemer die zich spiegelt aan andere bedrijfstakken. In het mid den- en kleinbedrijf kan men geen nieuwe sociale maatregelen als die van de vijfdaagse werkweek, enten op toestanden in andere branches. G rootwinkelbedrijf Een ander argument, zij het van minder importantie, vindt de K. N.M.B. in de mededelingen uit de kring van het grootwinkelbedrijf. Deze sector heeft in verschillende plaatsen reeds meegedeeld dat zij beslist niet op basis van vrijwil ligheid bereid is tot een vroegere sluiting van de bedrijven op za terdag. Dat een verschuiving van de drukte in deze grote bedrijven en ook in de kleinere naar de za terdagmorgen plaatsheeft, acht men een prettig verschijnsel om dat hierdoor de mogelijkheid voor de individuele koop. die reeds lang op zaterdagmiddagen niet meer mogelijk is, wordt vergroot. De K.N.M.B. verwacht niet dat de koopgewoonten zich spoedig struc tureel sterk zullen wijzigen. Mocht dit het geval zijn, dan zal men uiter aard zich zo snel mogelijk aanpas sen. In Caen is de Duitse Anna Osicald postliuum in liet huwelijk getreden met sergeant Anclré Cliauvin, die op 11 maart 1952 bij een operatie door het Franse leger in Indo-China om het leven is gekomen. De Duitse vrouw heeft twee dochters, Gisela (11) en Edith (9). Foto: na de plechtigheid op het stad huis bracht mevrouw Chauvin met haar dochters een bezoek aan het graf van vader. Ook de suggestie de winkels op vrij dagavond open te stellen, acht de bond niet voor wezenlijking in aan merking te komen, aangezien ook deze maatregel volgens de bond, slechts een zeer gedeeltelijke ontlas ting van de zeer produktieve zater dagmiddag te zien zal geven. In het midden- en kleinbedrijf is een werktijd van 42-44 uur per week reeds een feit en op zaterdag wordt van de weekomzet gemiddeld tussen de 25 en 40 procent geboekt. Een vermindering van de omzet zal be- I Geen luchtpost naar Cuba 1 Daar de luchthavens op Cuba voor de burgerluchtvaart ge- H sloten zijn, kunnen luchtpost- stukken en luchtpostpaketten voor dat land voorlopig niet H worden verzonden. Naar de H P.T.T, mededeelt zullen reeds m aangeboden luchtpostzendingen met bestemming Cuba aan de p H afzenders worden teruggege- n ven. lllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllliiï Prins SoeYannah Phoema vandaag in Nederland „De uitgeweken voormalige premier van ile neutralisffscli© regering in Laos, prins Soevanna Phoema, zal vandaag op doorreis uit Moskou, waar hij besprekingen over ziju land met Sow jetautoriteiten heeft ge voerd, enkele uren op Schiphol door brengen. Hij wordt om 11.50 unr niet een K.L.M.-lijntoestel uit Mos kou verwacht en zal om 14.00 uur doorreizen naar New York. In Washington hoopt hij president Kennedy te ontmoeten. Weer 18 jaar geëist in moordzaak Lina Feenstra De procureur-generaal bij het Am sterdamse gerechtshof, mr. A. S. de Mulnck Keizer heeft een gevangenis straf van achttien jaar met aftrek en daarna terbeschikkingstelling van de regering, geëist tegen de 29- jarige los-werkman J. J. T. uit Am sterdam, die op 7 april 1960 in de woning van de hoofdinspecteur Schip per aan de Ter Gouwstraat in Am sterdam-Oost het 17-jarige Leeuwar der meisje Engelina Feenstra, van het leven beroofde. slist het gevolg zijn van een maatre gel als die van sluiting op zaterdag middag. Ontwikkelingen in het bui tenland, met name West-Duitsland, hebben dit reeds uitgewezen. Post orderbedrijven bijvoorbeeld hebben door de zaterdagmiddagsluiting een grotere vlucht genomen. Zeker in de zomer is sluiting op zaterdagmiddag met het oog op het vreemdelingen verkeer in '1959 werd door dit ko- persdeel voor 440 miljoen gulden be steed een praktische onmogelijk heid. Geen ijskasten Ook dc volledige vrije maandag is voor de consument niet aanvaardbaar te achten, omdat twee kooploze da gen achter elkaar (door het ontbre ken van voldoende ijskasten) wel iets te veel van het „slechte" is, zo meent de K.N.M.B. Onderwijszaken in Eerste Kamer Dertien sprekers en spreeksters be handelden gisteren in de Eerste Ka mer onderdelen van de begroting van onderwijs, kunsten en weten schappen. De heer Diepenhorst (a.r.) vroeg meer toezicht op de bokssport en bij het wielrennen. Hij vroeg de minister of het juist is dat jonge zwemsters vlak voor zware krachts inspanningen injecties worden toege diend. De heer Van der Vliet (y.v.d.) gaf als zijn mening dat niet mag worden getornd aan de eisen van de eind examens. De heer Derksen wees op een voortdurend mishandelen van de Nederlandse taal. De heer Algra (a.r.) maakte bezwaar tegen de spaarregeling voor onderwijskrach ten bij het bijzonder onderwijs. Hij bepleitte aflopende subsidie voor cul turele bladen. Voor commerciële t.v. had deze afgevaardigde geen goed woord over. Mevrouw Schouwenaar- Franssen (v.v.d.) sprak over de jeugdcriminaliteit. Zij wilde meer in grijpen bij de verkoop van porno grafie. Kleuter omgekomen in brandende boerderij Maandagavond is bij een brand in de boerderij van de heer A. Bosscha in Lange Zwaag bet 5 jaar oude zoontje Riekele in het vuur omgekomen. De andere leden van het gezin man. vrouw en de twee zoontjes, Fedde 7 'en Albert 1 jaar, wisten"met behulp van buren tijdig de woning te verla ten. De brand móet na elf uur ontstaan zijn. Het gezin had zich op dat mo ment reeds ter ruste begeven. De ver moedelijke oorzaak is schoorsteen brand. Nederlandse zeelui gaven Zweden methylalcohol Elf Zweedse arbeiders uit de haven Maünö moesten in een hospitaal wor den opgenomen nadat ze methyl alcohol hadden gedronken, die ze aan boord van de Nederlandse kust vaarder „Trigon", afkomstig uit Delfzijl, hadden gekocht. Negen slachtoffers van de vergif tiging zijn inmiddels hersteld en uit het ziekenhuis ontslagen. Twee ver blijven nog in het ziekenhuis, hun toestand is kritiek. Twee jonge leden van de bemanning van de „Trigon" bevinden zich in arrest, zij zijn door de politie ver hoord. De lieer Selwyn Lloyd, de Britse kan selier van de schatkist, heeft bij het Engelse parlement de miljoenennota ingediend. Fotoalvorensliet Lagerhuis bin nen te gaan, moest de heer Selwyn Lloyd natuurlijk eerst het beroemde koffertje laten zien. ONTROERD EN GESCHOKT GEHOOR Lof van aanklager voor Nederlandse volk Adolf Eichmann, door de Israëlische staat gebrandmerkt als de man die „erop uit was liet joodse volk ge heel of gedeeltelijk te vernietigen", legde tegenover de Israëlische politie vrijwillig een verklaring af, nadat hij in arrest was gesteld, aldus heeft gisteren een politieman die optrad als getuige a charge verklaard. De Israëlische inspecteur van politie, Avner Less, één van de twee man nen die Eichmann ondervroegen na dat hij de grens van Israël had over schreden, verklaarde voor het hof dat Eichmann zijn levensgeschiede nis zowel als een verklaring die hij op papier had staan, op een band opname-apparaat luid laten vastleg gen. Hij deed dit eigener beweging om de politie van dienst te zijn, al dus inspecteur Less. Less legde de eed af op de joodse wijze, het achterhoofd gedekt met een zwart schedelkapje, de hand op het oude verbond en de eedsformule In liet Hebreeuws nazeggend. Less was de tweede getuige a char ge. De eerste was majoor Naphtali Bar-Shalom, hoofd van de afdeling documentatie van de Israëlische re gering. Zijn getuigens bestond geheel en ai uit het beschrijven van de wij ze waarop men aan de documenten was gekomen die de officier van jus- INBREKER MET EIGEN STIJL Indrukwekkende lijst in tenlastelegging Een kwart eeuw van zijn leven lieeft de 60- jarige Rotterdammer M. A. J. van der VV., die gisteren voor de rechtbank terechtstond, in de gevan genis doorgebracht. In deze zitting werd nog eens vijf jaar met aftrek tegen hem geëist. Maar kennelijk had hij geen zin om weer in de ge vangenis te komen, want de diefstal len die hij zou hebben gepleegd, wer den door hem ontkend. Bekennen is vragen om straf, zou hij in het voor onderzoek hebben gezegd. Het was een indrukwekkende lijst: diefstallen met braak in Strijen, Papendrecht, Sappemeer, Hoogcveen, Hardïuxveld, Streefkerk. Heenvliet, Arkel, Gies- senburg, Nïeuwpoort en Westmaas. Slechts één geval bekende hij: een inbraak in de woning van zijn ex- Driejarig jongetje door paard doodgetrapt Dinsdagmiddag beeft, het ruim drie jarig zoohtje Coentje van de familie Holten in het gehucht Boekend te Blerick eeu trap gekregen van een paard. Het ventje kreeg de klap te gen zjjn' hoofd en was op slag dood. Het jongetje was in een onbewaakt ogenblik onder het prikkeldraad van een bij de ouderlijke woning gelegen weiland, waarin een paard graasde, doorgekropen om madeliefjes te plukken. echtgenote op 14 november vorig jaar. Daar had hij enkele voorwer pen gestolen en de rest vernield: de gehele inboedel en haar hele garde robe. Er was niets meer bruikbaar. Niet alle diefstallen waren Van der W. ten laste gelegd. Alleen die in Rotterdam, één op 16 juni vorig jaar in Sappemeer, op 25 september in Westmaas en op 22 oktober in Arkel. Enkele algemene aanwijzingen tegen verdachte zouden kunnen zijn, dat hij al die tijd niet werkte' en toch geen steun trok. Hij zelf zei een han del in tweedehands auto's te hebben gedreven. Maar namen van mensen kon hij niet noemen. Voorts was de dader nogal gemak zuchtig te werk gegaan, wat erop zou kunnen duiden, dat hij niet zo jong meer is. Ook werd bij de inbraken op een be paalde manier gehandeld, men zou kunnen zeggen: volgens het systeem- Van der W. „Als hij in de gevangenis zit, zijn er geen inbraken in zijn stijl", zei de officier van justitie, mr. J. D. de Jong. Hij noemde verdachte een be roepsinbreker, die nooit heeft ge werkt. Een eclite vakman, moest hij spijtig toegeven. Maar een hoogst schadelijk individu, niet meer voor verbetering vatbaar. Dc enige ma- uier is om hem voorlopig op te ber gen. De verdediger, mr. S. Ivens, bestreed de diverse bewijsvoeringen. Hij meende vooral dat de ex-echtgenote „terecht in de hoogste toppen van haar toorn geklommen" zijn cliënt oen hak heeft willen zetten. title als bewijsstukken zal aanvoe ren. Bar-Shalom zei dat er documen ten bij waren uit Tsjecho-Slowakije, Hongarije. Polen en Joego-Slavië,' zo wel als uit de Ver. Staten, Enge land en Nederland. De Sowjet-Unie heeft geen documenten afgestaan. Hausner had in het laatste stuk van zijn aanklacht beschreven hoe de jodenvervolging en de jo denmoorden in de verschillende landen van Europa in hun werk waren gegaan. Deze landen wa ren Nederland, Noorwegen. Dene marken, België, Frankrijk, Lu xemburg, Oostenrijk, de Balkan en Oost-Europa. Hij bracht lof aan de verzetshouding van het Nederlandse volk. Een groot deel besteedde Hausner aan dc uitroeiing van 800.000 joden in Hongarije, en aan Eichmanns mis lukte pogingen joodse levens te ver handelen tegen legervrachtwagens. Hausner beschreef Eichmann als „de heer over dood en leven, de absolute heerser over het Hongaarse joden dom". Rechtvaardig De gehele verklaring van de officier werd door de Israëlische radio uitge zonden. Hausder bespaarde zijn dik wijls ontroerd en geschokt gehoor geen gruwelijke bijzonderheden, vooral waar hij kwam aan de be schrijving van de gang van zaken in de kampen Auschwitz, Maidanek, Treblinka, Chelnino, Sobidor en Bel- sec, allen in Polen. Hausner sprak over „een wereld die verdween", „een gehele beschaving met een karakteristieke leefwijze, sfeer en geloof, die werd vernietigd". „Adolf Eichmann zal een voorrecht genieten dat hij aan niet één van zijn slachtoffers toestond. Hij zal zich voor het hof kunnen verweren. Zijn lot zal worden beslist volgens de wet en volgens de getuigenissen. En de rechters van Israël zullen rechtvaar dig en naar waarheid rechtspreken", aldus besloot Hausner gisteren zijn aanklacht. K.V.P. voorziet „brokken" bij huidig woningbeleid „Er zullen brokken komen, wanneer het woningbouwbeleid van minister Van Aartsen niet spoedig zodanig wordt omgebogen, dat er, desnoods ten koste van de vrije sector, meer volkswoningen kunnen worden ge bouwd", dit heeft mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de K.V.P., woensdagavond in Winterswijk ver klaard, op een vergadering van de plaatselijke afdeling van de K.V.P. Over de algemene kinderbijslagrege ling verklaarde mr. Van Doorn, dat de K.V.P. niet vasthoudt aan het huidige ontwerp en dat ze tot over leg bereid is, „mits het resultaat maar geen opgepoetste armenzorg wordt". Mr. Van Doorn zei in het al gemeen waardering te hebben voor wat het kabinet-De Quay reeds heeft bereikt. Met het oog op wat er nog te bereiken valt, hoopt hij dat er niet spoedig verandering zal komen in de politieke constellatie van het ogenblik. Parlementaire delegatie naar Nieuw-Guinea (Van onze parlementaire redacteur) De pas geïnstalleerde Nieuw-Guinea Raad heeft een Nederlandse parle mentaire delegatie uitgenodigd voor een bezoek aan N ieuw-Guinea. Hij stelt er prijs op dat de delegatie, zo aan het verzoek gevolg wordt gege ven, in de tweede helft van niei naar Nieuw-Guinea komt, aangezien de raad in het begin van juni voor eni ge tijd uit elkaar gaat. De voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft dat in de dins dag gehouden vergadering van die kamer meegedeeld. De invitatie is geaccepteerd. In overleg met de ver schillende fracties hebben de voor zitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, en dr. Kortenhorst tot lid van de delegatie aangewezen de he ren In 't Veld (p.v.d.a.), 'Reijers (c.h.) en De Gou (k.v.p.), alle drie lid van de Eerste Kamer en de heren v. d. Wetering (c.h.). De Graaf (k.v.p.), Van Doorn (k.v.p.), Wierda (p.v.d.a.), Kieft (ar.), Kranenburg (p.v.d.a.) en Couzy (v.v.d.) leden van de Tweede Kamer. Schipper verdronken na bezoek aan café De 20-jarige schipper Toersen uit Heino is maandagavond verdronken. Hij keerde na een bezoek aan een café in De Zande (gein. IJselmui- den) per roeiboot naar zijn schip te rug. De schipper had gedronken en is waarschijnlijk bij het aan boord gaan "overboord geslagen. ^I<llll[|[llllllll!(!lllllll!l!llllll)!l!!llllll!ll!|lll[!ti!llll!li!||||||||lj|||||||il|!|||||||l!|||||||||||||||||l|||ll|||ii||||||||||||!!||||![it|!||||||||||ill|l|l||||l||||||||ll!t^l Enige duizenden obligaties, met eeo totale waarde van 250 miljoen M gulden, zijn na bijna drie jaar „uit logeren" te zijn geweest, giste- ren naar huis teruggekeerd. De waardevolle papieren vormen het H H kapitaal van dc spaarbank voor de stad Amsterdam, die tijdens de m verbouwing van het hoofdkantoor op de Singel in de hoofdstad haar |f kapitaal tijdelijk had opgeborgen bij de kas-associatie. Gistermiddag was het zover dat men de obligaties weer in eigen huis (kluis) kon opbergen. Samen met de voorzitter van de raad §e van beheer van de spaarbank, mr. J. J. C. R. van der Bilt, betrad de directeur, mr. G. F. Brantsma, de kluis van de kas-associatie om M de obligaties in kleine houten kisten te deponeren. Nadat de heer M Van der Bilt deze kisten had verzegeld, werden ze in een kleine verhuiswagen geplaatst. Directeur Brantsma nam zelf boven op H deze kisten plaats en onder politie-escorte vertrok de auto daarna H H naar het nieuwe spaarbankgebouw. Onopgemerkt door de voorbij- gangers reed de auto met 250 miljoen gulden aan waardepapieren op het spitsuur door de drukke binnenstad. Tegen zes uur was de j§ ij: gehele operatic afgelopen en lagen de obligaties keurig op volgorde H in de nieuwe grote spaarbankkluis. Het transport was veilig ver- H lopen en kon volledig geslaagd worden genoemd. Maar zelfs als j§ dat niet het geval zou zijn geweest, dan nog had er niets kunnen H H gebeuren. Want bij obligaties horen coupons, en deze coupons, zon- H jjjj der welke de obligaties geen waarde hebben, worden pas op een H later tijdstip overgebracht. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijp

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3