Parade te Middelburg op koninginnedag VERF.GEEFTFLEUR In Kortgene verrijst een fraai pensiontehuis voor bejaarden Zeeuwse Almanak «lglpSrU WEGSCHAP WALCHEREN NAM AFSCHEID VAN TWEE LEDEN notel mixers TERNEUZENSE HANDELAAR VERLOOR 20.000 GULDEN 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 19 APRIL 1961 f Advertentie; VOOR BEDRAG VAN ACHT TON Initiatiefneemster legde officieel eerste steen te Kortgene Noord-Bcveland krijgt iu Kortgene een bij/.onder fraai pensiontehuis voor bejaarden, met een capaciteit van 55 bedden. Met de bouw is enige weken geleden een aanvang gemaakt en dinsdagmiddag is in aanwezig heid van een aantal genodigden de eerste (officiële) steen gelegd. Een van de initiatiefneemsters, mevrouw P. Bom-van Ocveren verrichtte deze handeling in aanwezigheid van de voorzitter van de Stichting Pension tehuis Noord-Beveland, wethouder P. J. Bom, de echtgenoot van de eerstc-steen-legster, en vele anderen. Het nieuwe pensiontehuis, dat aan bouw- en inrichtingskosten een bedrag zal vergen rond 800.000, waarvan 250.000,uit rampgeldeu zal omstreeks mei van het volgend jaar in gebruik worden genomen. Twaalf jaar geleden is voor het eerst gesproken om in Kortgene een pen siontehuis te bouwen, zo bleek uit de woorden van voorzitter Bom tij dens een bijeenkomst in „de Stads- wijnkelder" na afloop van de eerste steenlegging. Er zijn vele plannen ge maakt door architect P. J. 't Hooft van het ingenieursbureau irs. Rot huizen en 't Hooft N.V., plannen die cvenzovele malen niet doorgingen. In het beginstadium zou een pension tehuis ons 275.000,hebben ge kost, in een verder stadium 400.000, weer later 650.000,en tenslotte zijn we blijven staan op 800.000. aldus de heer Bom. Eigenlijk was men kort voor 1953 op een dood spoor geraakt, vertelde hij. Na de ramp evenwel werden de zaken opnieuw energiek aange pakt. Een bijzondere stimulans verkreeg het stichtingsbestuur door een geschenkzending van 1.000.000,voor Noord-Beve land. Een bedrag van Ti miljoen gulden van deze zending werd be stemd voor het pensïontehuis. Aan bouwpremie werd een bedrag van 60.000,verkregen, zodat de stichting uiteindelijk een geld lening moest aangaan van 500.000.De gemeente Kort gene heeft zich garant verklaard voor de rente en aflossing van deze lening. Pension Het pensïontehuis zal bestaan uit 27 éénpersoons kamers van 13 vier kante meter. 18 éénpersoons kamers van 15 vlerkante meter, drie twee persoons kamers van 18 vierkante meter en een tweetal z.g. flats. In bel begin zal het tehuis niet geheel zijn volgeboekt, zo voorspelde de lieer Bom, maar dat duurt geen half jaar, voegde hij eraan toe. Hij deel de mede, dat tijdens de in juni a.s. in Kamperland te houden tentoon stelling van de Z.L.M. een maquette van lief pensiontchuis te bezichtigen zal zijn. Ook zijn reeds de voorlopige pension- prijzen vastgesteld, zo deelde hij ver der mede. De kleine éénpersoons kamers kosten 176,per maand, de grootste 198,In dit bedrag is begrepen, do voeding, bediening, verwarming, licht enz. De drie twee persoons kamer komen op een maandprijs van 320,mits zij K. K. Maartense te Goes ter aarde besteld Op de algemene begraafplaats te Goes is dinsdagmiddag ter aarde be steld het stoffelijk overschot van de heer K. K. Maartense, die vorige week op 72-jarige leeftijd is over leden. Tijdens een dienst in de aula herdacht de hervormde predikant ds. F. N. M. Nijssen de overledene. Hij wees op het werkzame leven van de heer Maartense, die o.m. voorzitter is geweest van de Ned. Chr. Grafi sche Bond in Goes, secretaris van de Christelijke Besturenbond cn die veel werk heeft gedaan voor het zieken fonds „Zuid- en Noord-Beveland". Ook aan de groeve sprak ds. Nijssen. De begrafenis werd o.a. bijgewoond door bestuurders van het ziekenfonds „Zuid- en Noord-Beveland", de direc teur van het fonds, vertegenwoordi gers van dc Ned. Chr. Grafische Bond in Goes en de Christelijke Be sturenbond. De oudste zoon van de overledene, dc heer C. Maartense uit Baarn, dankte voor de belangstelling. VAN eSdVin TOT BALKOXMERELS De vijf balkonmerels bij de familie Nouse in de Margrietenlaan in Vlis- singen, zijn uit hun eitjes gekro pen' Enige dagen terug schreven we op deze plaats dat ook de fami lie Nouse een merelnest op het bal kon huisvesting verleent evenals vorig jaar cn dat moeder merel braaf zat te broeden. De lieer Nouse heeft ons nu geschreven dat de klei ne balkonmereltjes zijn verschenen en nu is het wachten dus nog op de PRIJZEN Nee, het viel voor die Goese jonge dame echt niet mee. Zo maar ineens winkelmeisje in een drogisterij en dan zomaar ineens precies moeten weten wat er zoal in een drogisterij omgaat; nee, het viel niet mee. Dat werd goed duidelijk, toen een goedmoedige gepensioneerde koop vaardijkapitein de winkel binnen stapte en naar een tandenborstel vroeg. „Ja, die hebben we welverzekerde dc jongedame en onzeker zocht ze in laden cn kasten. Inderdaad, er kwa men vele tandenborstels te voor schijn. „Ik moet een harde hebbenver klaarde de zeeman. Het meisje be voelde de borstels, keek naar het papiertje op de steel en noemde de prijs: Sj/fó. De man vond deze wed wat hoog. Het meisje eigenlijk ook. Ze dacht diep na en zocht een ander exemplaar. „Deze is ook heel goed en kost.»., 13verklaarde ze schuchter De man zweeg. Het meis je dacht na „Maar de haarsoort er van is bijzonder goed. Bovendien tast deze borstel het glazuur niet aan", merkte ze zonder veel over tuiging op. ..Geef me dan toch die van 8,1/5 maar, ook al is 'ie een beetje prij zig". De man betaalde en zij durfde het geld bijna niet aan te nemen. .Deze tast ook het glazuur niet aan", riep ze de kapitein nog na toen hij de winkel verliet. Pas veel later begreep ze dat de tandenborstels niet geprijsd, maar genummerd tvaren. Een redelijke 'tandenborstel Icomt in de regel moei lijk boven de rijksdaalder uit eveneens vijf balkonmereltjes bij de familie Huiszoon aan de Men- no van Coehoornstraat te Vlissingen. LAATSTEN. De gebroeders De Waal met hun BRU-90 waren afgelopen week de laatsten die in dit seizoen in Yer- seke een vracht Waddenzee-mos selen konden lossen. Hiermee werd het seizoen 1960-1961 dan ook afgesloten. Een seizoen, dat tot het laatst een levendige han del te zien heeft gegeven. Dit seizoen duurde tot half april om t te voorkomen dat toch nog bui tenlandse mosselen zouden wor den aangekocht om aan de vraag naar mosselen te voldoen. Deze vraag is tot half april groot ge bleven. Aan het begin van deze maand werden door Bruïnisser kwekers nog enkele duizenden tonnen afgeleverd, terwijl de aan voer uit andore plaatsen uiter aard ook volop doorging. OP REIS. Op maandag 1 mei, terwijl heel Ne derland koninginnedag viert, zal 's morgens om negen uur in Hans- weert een bus verschijnen met de woorden „Nationaal Rheumafonds" erop. Vier mensen zullen er instap pen: een uit Kruiningen, een uit Axel en een uit Eede-Biezen en een verpleegster, zr. Fassaert. Van Hans- weert. gaat het naar Bergen op Zoom waar ouder meer een passa gier uit Tholen zal instappen en vandaar rijdt de bus, steeds voller wordend naar Valkenburg om er vijf dagen te blijven. Het gaat hier om een reis van reumapatiënten naar Zuid-Limburg. Een reis voor chro nisch zieken die zelden de gelegen heid hebben om hun eigen omgeving te verlaten. Dat deze reizen door de reumapatiënten hogelijk worden ge waardeerd, bewijst wel een ingezon den brief in het „Rheuma-Bulletin" van het Nationaal Rheumafonds, van een echtpaar dat reeds in het jaar van hun huwelijk last kreeg van reuma-aanvallen. Bij het 25-jarlg huwelijksfeest kwam de grote ver rassing: de districtsverpleegster kwam hen namens het fonds ver tellen dat ze een vijfdaagse reis mochten meemaken. Ze hebben ge weldig genoten van die vijf prachtige dagen in Limburg, Zo zal het zeker ook gaan met de vier Zeeuwen, die nu tót de gelukkigen behoren. door twee personen zijn bezet. De twee flats, met woon- en slaapka mers, keuken, douche en wasgelegen heid, waar de bewoners zichzelf zul len moeten verzorgen, komen op 339,per maand bij bewoning door twee personen. Tevoren had de echtgenote van de heer Bom de eerste steen gemetseld. Als blijk van waardering bood -de aannemer, de heer R. Slotema, haai' een model-troffel aan. Tijdens het samenzijn Ln ,.de Stadswijnkelder" werd nog het woord gevoerd door de hoofd-ingenieur-directcur van de volkshuisvesting en wederopbouw in Zeeland, dc heer M. D. A. Glerum uit Middelburg, die de combinatie van verschillende soorten kamers uniek noemde in den lande. Hij was van mening, dat het stichtingsbe stuur alle kanten uit kan bij de ver huur van de kamers. Burgemeester A. Schuit van Kort gene richtte speciaal een dank woord tot zijn collega van Wissen- kerke, de lieer J. van Halst, die zo veel medewerking heeft gegeven bij de verdeling van de gift. liet tehuis zal iu oen behoefte voorzien voor Noord-Beveland, zo was hij van me ning. Voorts sprak de architect, ïr. P. J. 't Hooft te Goes, nog enkele woorden. Mevrouw P. Bom-van Ocveren heeft dinsdagmiddag in Kortgene de eer ste steen gelegd voor een pension- tehuis voor bejaarden, dat omstreeks mei van het volgend jaar in gebruik genomen zal worden. Zij werd bij de ze officiële handeling geassisteerd door één van de bouwers. Tal van genodigden keken daarbij toe. (Foto P.Z.C.) Ijillllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllillllillllllllllllillllllll Minister Korthals spreekt voor Z.L.M. De minister van verkeer en H waterstaat, drs. Korthals, zal m op de algemene zomervergade- ring van de Z.L.M. te Wissen- kerke een rede uitspreken. De vergadering wordt op donder- s «lag 32 juni gehouden, als on- derdeel van de grootse Z.L.M.- f§ manifestatie „Delta-einde eer- s ste fase", naliij de dam door het Veerse Gat in de Kamper- landse duinen. Illllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllll W. G. M. de Valk (k.v.p.) te Goes vraagt ontslag als raadslid De heer W. G. M. do Valk te Goes, die sedert 1958 zitting heeft in de gemeenteraad, zal zich terugtrekken uit het politieke leven.. Inmiddels liceft de heer De Valk zijn ontslag als raadslid reeds ingediend. Opvol ger van de heer Do Valk op de kandidatenlijst der k.v.p. is de heer J. F. Bookelaar. De heer De Valk heeft zich terug getrokken als raadslid in verband met zijn gezondheidstoestand. Als adjunct-directeur van de veiling te Goes is voorts zijn taak omvangrij ker geworden door de ingebruikne ming van het nieuwe veilingcomplex. De heer De Valk heeft tevens be dankt voor een aantal andere func ties: o.a. voorzitter katholiek school bestuur, bestuurslid Zeeuws Fruit. corso en secretaris raadscommissie voor evenementen. De heer De Valk zal de heden woensdagavond te houden raads vergadering niet meer bijwonen. Waardering voor de heren Van Popering en De Buck Aan liet slot van de dinsdagmiddag in het Middelburgse stadhuis gehou den vergadering van het Waterschap Wegschap Walcheren heeft de voor zitter. de heer J. L. Dregmans, bur gemeester van Koudekerkc, de heren M. A. van Popering uit Vlissingen en W. de Buck te Meliskorke toege sproken. Voor heide lieren was dit namelijk de laatste vergadering van het Waterschap Wegschap, die zij als lid van het college van beheer bijwoonden. De heer Van Popering legt zijn func tie neer In verband met zijn aftreden als wethouder van Vlissingen en do heer Dc Buck wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Zeer erkentelijk toonde de heer Dregmans zich iu zijn afscheidstoe spraak voor al hetgeen beide leden in het belang van het Waterschap Wegschap hadden verricht. „U had altijd veel belangstelling voor ons werk en hoeft nooit uw mening ver zwegen", aldus de voorzitter. In de plaats van do hoer Van Pope ring benoemde do raad van de ge meente Vlissingen de héér F. G. Smit, terwijl dc heer Dc Buck ver vangen wordt door de heer G. A. A. Adelaar. Dc aftredende leden, dc heren J. Geuze, J. Koole, S. de Visser en J. Volkers waren door de instanties die zij vertegenwoordigen, herbenoemd en werden beëdigd. De heer S. de Visser, die nis lid van het dagelijks bestuur aan dc beurt van aftreden was. word door het col lege van beheer herkozen. In de plaats van burgemeester mr. Joh. de Widt had do gemeen to Middelburg wethouder A. J. Kaland als lid van hot dagelijks bestuur voorgedragen, waarmee het college van beheer zich kon verenigen. Verder deelde dc voorzitter nog mee, dat het dagelijks bestuur burgemeester F. G. Sprenger van Oostkapelle tot waarnemend voor zitter had gekozen. Zonder enige op- of aanmerkingen ging het college van beheer akkoord met voorstellen tot wijziging van het verplaatsingskostenbesluit, de spaar- verordening, tot wijziging van de verordening tot regeling van de ver voerkosten voor het personeel van de technische dienst en tot vaststelling van regeling voor vergoeding van studiekosten. Dagelijks bestuur Polder Walcheren wil 2 Ion lenen Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren stelt de algemene verga dering voor om met ingang van 1 mei a.s. bij de Nederlandse Water- schapsbank N.V. te Den Haag een 30-jarige geldlening aan te gaan van ƒ200.000 tegen een rente van 4 procent. In zijn toelichting bij het voorstel verklaart het dagelijks bestuur, dat op de laatste zitting van de Polder Walcheren enkele commissarissen het bestuur in overweging gaven na te gaan of van de ruime kapitaal markt gebruik gemaakt kon worden teneinde gelet op het tekort van de kapitaaldienst tot verdere con solidatie van de kortlopende schuld over te gaan. De Nutsspaarbank te Middelburg heeft gemeend gezien het aanzien lijke door haar reeds aan de Polder in de laatste jaren verstrekte kapi taal thans niet verder te kunnen gaan met het verstrekken van lang lopende leningen aan de Polder Wal cheren. Enkele dagen geleden echter heeft het polderbestuur een aanbieding van de Nederlandse Waterschaps- bank ontvangen voor het afsluiten van een lening van twee ton. Daar blijkens de begroting voor 1961 op de kapitaaldienst nog een tekort van 400.000 overblijft, na aftrek van de reeds per 1 maart afgesloten geld lening van 100.000 en de per 1 juni a.s. af te sluiten geldlening van ƒ250.000, meent het dagelijks be stuur, dat in het belang van de pol der op dit zeer acceptabele aanbod kan worden ingegaan. Briljant optreden van Wim Kan's A.B.C.-cabaret WIM KAN stond gisteravond achter in het Middelburgse City-theater te kijken naar zijn ABC-cabaret. Hij had enorm plezier in de verrichtingen van zijn enthousiast groepje: echtge note Corry Vonk, Maya en Annelies Bouma, Henk Elsink en Frcd Kaps. Enkele ogenblikken later stond Wim Kan zelf op het City-toneel. Rond zeventig minuten hield hij er zijn nieuwe ABC-cabaret officieus ten doop (de première volgt later). Thans was hij het die de leden van de „Es, Pé Vé" (zoals Kan het noemde), de samenwerkende personeelsverenigin gen, het grootste plezier bezorgde. Het was een snelvuur van spotter nijen over allerlei gebeurtenissen en zaken, dat woordgoochelaar Kan op zijn toehoorders afschoot en waarin ook het Zeeuwse element aan enkele schampschoten kwam bloot te staan. Opmerkelijk was overigens, dat Kan ditmaal de politiek in zijn conférence wat naar de achtergrond gedrongen had. Zijn aanloop, die hij vóór het toneel .,nam" was wat lang. Hij had juist te veel tijd nodig om goed op gang te komen. Maar toen hij eenmaal op het toneel zover was, volgde een uur zo briljant en zo goed afgewogen cabaret, dat die trage aanloop snel in het vergeetboekje raakte. Het was alles bijzonder knap. zijn listig spel met woorden en namen, zijn parodie op een liedje, enz. Vóór de pauze traden de andere leden van zijn ABC-cabaret op. In een ver bazingwekkend vlot tempo bracht het vijftal een sprankelend en fris programma, waarin met name Maya Bouma schitterde. Haar overigens niet splinternieuwe „Striptease" was voortreffelijk. „De plant" van Corry Vonk kreeg net dat tikkeltje ernst, dat het tot groot cabaret be stempelde en tezamen met de zusjes Bouma toonde Corry Vonk in „Lief dadigheid" wel zeer duidelijk, dat zij een groot cabaretière is. De jonge Henk Elsink leverde zijn bij drage aan het programma met enke le charmant gezongen „fijne" liedjes. En tot slot was er goochelaar Fred Kaps, wiens vingervlugge manipula ties nauwelijks met een pen te be schrijven zijn. Dc pianobegeleiding van Ruud van Veen was bescheiden, maar van voortreffelijk gehalte. Zo wel het ABC-cabaret als het bestuur van de i-Es Pé Vé" hebben met deze grootse avond veel eer ingelegd! DOOR 1100 MILITAIREN „Juliana" verzorg! 's avonds taptoe Het hoogtepunt van de ko ninginnedag-viering te Mid delburg zal gevormd worden door een militaire parade, die in de morgenuren gehou den wordt. Aan deze parade wordt deelgenomen door elf honderd militairen, afkom stig van de COAK te Mid delburg, de Koninklijke Ma rine te Vlissingen en het korps Commandotroepen uit Roosendaal. Muzikale mede werking wordt verleend dooi de Koninklijke Militaire Ka pel, waarvan de muzikanten in gala-uniform zullen mar cheren. Voordat de parade begint zal de commissaris der koningin in Zee land, jbr. mr. A. F. C. de Casem- broot, in de Abdij een vaantje uitreiken aan het Korps Com mandotroepen. Dat zal gebeuren aan de compagnie, waarvan Zce- lands eerste burger zelf enige tijd geleden tot erecommando be noemd werd. Via een nog nader bekend te «fa ken route zullen de parade-troe pen afmarcheren naar de Markt, waar de parade wordt afgenomen. Parade-inspecteur is kapitein- luitenant ter zee J. 'P. van Es, pa rade-commandant? is kolonel J. Potteboom. De inspectie van de troepen wordt afgenomen om elf uur. Reveilles De feestelijkheden in de Zeeuwse hoofdstad beginnen des morgens reeds om acht uur. Dan zullen het tamboers- en pijperskorps „Juia- na" en de signaalafdeling van de gymnastiekvereniging „Achilles" een reveille verzorgen. Daarna zal de padvinders-drumband af marcheren met een aantal pad vinders cn padvindsters. die op de Markt de vlaggen hijsen. In de tussentijd zijn op het Molenwater ringrijwedstrijden begonnen, die tot 't late mid daguur voortduren en waaraan dc leden van de Middelburgse ringrijdersvereniging deelne men. Des morgens voor de militaire parade begint ma ken de ringrijders te paard een rit door de stad. Na de carillonbespeling op de Ab dijtoren volgen op de Markt in de middaguren drie concerten door de muziekkorpsen ONDA, Excelsior en het Middelburgs Mu ziekkorps. Ondertussen worden op de Markt honderden ballons opgelaten door kinderen, die te voren vanaf de Graanbeurs naai de Markt marcheren. Deze bal lonoptocht gaat uit van de Mid delburgse padvinders. De Middel burgse Jeugdraad zal in de mid daguren de jeugd vermaken met diverse spelen, eveneens op do Markt te houden. Nadat de mili taire parade geëindigd is, zullen de jeugdraadleden een deel van de Markt „opeisen" voor de toestel len. Taptoe De avondfeestelijkheden beginnen met een lampionoptocht, waar aan Juliana, Excelsior, Achilles en het Middelburgs Muziekkorps deelnemen. Vervolgens geeft ON DA in de muziektent op de Markt een concert. Hierna verzorgen do tamboers en pijpers van Juliana op 't centrumplein 'n een half uur durende taptoe. Hiervoor zal de gemeente weer schijnwerpers aanbrengen. Een openluchtbal met muzikale medewerking van „The Orpheans" uit Goes vormt liet besluit van de koninginnedag- viering, die om twaalf uur is af gelopen. De koninklijke vereniging „Uit het Volk-Voor het Volk", die weer de zorg voor dit ongetwijfeld aan trekkelijke programma op zich genomen heeft, verzoekt de bur gerij zoveel mogelijk vlaggen uit te steken, die de Zeeuwse hoofd stad vooral met het oog op de militaire parade een feeste lijke aanblik zullen geven. (Advertentie) haardrogers - keukenmachines De 35-jarige kunstmesthandelaar S. uit Terneuzen heeft bij de Rotter damse politie aangifte gedaan van het verlies van een bedrag van 20.000 gulden, twintig biljotten van 1000 gulden. Hij is het geld waarschijn lijk maandagmorgen kwijt geraakt in de omgeving van de Coolsingel. De biljetten zaten in een groene en veloppe. ZONNIGE PERIODEN Droog weer met zonnige perioden. Overwegend matige wind tussen oost en zuid. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 20 aprii Zon op 5.34 onder .19.45 Maan op 9.12 onder 0.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2