PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSLAND DREIGT CASTRO TE HULP TE KOMEN Plaatsen tweede caisson leek routinewerkje Rebellen worden met migs bestookt Nasoetion probeert Australië te vleien Vand aag NACHTWERK IN VEERSE GAL... Tweede kering Anti-brom PANCHEN LAMA OMGERRACHT VERWARDE EN ONOVERZICHTELIJKE TOESTAND De rebellentroepen in Las Villas op Cuba worden zeer zwaar bestookt door mig-straaljagers. Dit is dinsdagmiddag bekend gemaakt door een woordvoerder van de Cubaanse ballingen in Miami. Hij zei dat de rebellentroepen het buiten Cuba gevestigd hoofdkwartier niet konden melden hoeveel vliegtuigen bij de aanvallen waren betrokken. Voortdurend verschenen echter jets boven de posities der rebellen, bommen werpend en met de boordwapens schietend. Bovendien werden de rebellen aange vallen door grote aantallen tanks van Russisch fabrikaat. Het was de eerste maal dat melding werd gemaakt van vluchten Aan uit Tsjechoslowakïje -gekomen migs boven Cuba. Eerder was in kringen van buitenlandse inlichtingendiensten de schat ting gegeven dat Castro 7 a 12 van deze vliegtuigen had op geheime vliegvelden. Een etmaal nadat de rebellen aan land waren gekomen in de provincie Las Villas, maakte premier Castro via de radio bekend dat zijn troepen dapper streden. Hij zei dat later bijzonderheden zouden worden onthuld over „nieuwe successen van het leger". Deze foto werd. enige dagen geleden op Cuba gemaakt: regeringstroepen, de zogenaamde militiein gevecht met anti-Castro rebellen in het berg land van Escambray. Doch in kringen der ballingen zei men dat de rebellen zich hadden meester gemaakt van een landings terrein en thans af en aan vlogen op het bruggehoofd aan de baai van Cochinos, waar de belangrijkste lan ding was uitgevoerd. Voorts werd gemeld, dat de „bevrijdingstroepen" vaste voet hadden en werden bevoor raad in de provincies Las Villas en Oriente. Terwijl Castro sprak, liet Rusland weten, dat men hem te hulp zou ko men tenzij een eind aan de interven tie zon komen. De Verenigde Staten werden door Rusland botweg beschul digd van het verlenen van hulp bij de invasie. Geen successen Hoewel namens Castro via de Cu baanse radio werd beloofd dat bin nen enkele uren bijzonderheden zou den volgen over de successen van het leger, verstreek uur na uur zon der dat die bijzonderheden kwamen. Wel vertelde de radio dat 20 mannen en 9 vrouwen waren gearresteerd op beschuldiging van samenzwering te gen het leven van Castro, doch de mededelingen over deze zaak waren vaag. Als arrestant werd met name ge noemd majoor Humberto Sori Ma rin, een voormalig minister van landbouw. In december van het vorig jaar was gemeld dat hij huisarrest ïiad. Ook meldde de Cubaanse radio dat om middernacht acht tegenstan ders van Castro door een vuurpelo ton waren geëxecuteerd. De Cubaanse radio en de mededelin gen uit rebellenkringen zijn momen teel praktisch de enige bronnen van nieuws uit Cuba. De Zwitserse rege ring, die de Amerikaanse belangen in Cuba vertegenwoordigt sedert de diplomatieke betrekkingen tussen Washington en Havanna vorig jaar werden afgebroken, zei dat zij al ruim een etmaal geen contact meer had met haar ambassade in Havan na. Razzia's Inmiddels werden razzia's gehouden onder Cubanen die er van worden verdacht Castro ontrouw te zijn. De kustplaats Varadero aan de noord kust meldde per radio aan Havanna dat alleen al in Varadero en omge ving 200 arrestaties waren verricht. De gevangenen waren naar de pro vinciale hoofdstad Matanzas ge stuurd. Ook werd gemeld: ,.We heb ben maatregelen genomen om een invasie in dé provincie Matanzas on mogelijk te maken". Eeu woordvoerder der ballingen zei flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Droge lucht met veel zon (Van onze weerkundige medewerker) De depressie in de hogere |e luchtlagen die maandagavond H in Zuid-Limburg flinke on- weersbuien bracht met in Heerlen 31 mm regen is lang- M zaam via België naar Frank- rijk teruggetrokken. Inmiddels is er boven de -Noordzee éen ee hogedrukgebied aangekomen, ff waardoor een noordoosten- ff wind drogere lucht aanvoèrt, H waarin veel zon voorkomt. De temperatuur zal echter niet j= veel hoger stijgen dan 13 tot 15 graden. De luchtvoehtig- m lieid in deze lucht is zeer laag n H en bedraagt in de middag on- geveer 30 tot 40 pet. Doordat -f§ de wind geleidelijk van oost tot zuidoost draait zal de tem- ee peratuur in de tweede" helft van deze week overdag een langzame stijging te zien ge- m ven. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil dat een zware ontploffing was ge hoord en lichtflitsen waren gezien te Santiago de Los Anos, het hoofd kwartier van de Cubaanse lucht- mocht, 30 kilometer ten westen van Havanna. Inmiddels zijn de Cubaanse verte genwoordigers in Oost-Europa be- Êonnen flink de trom te roeren, 'e zaakgelastigde in Praag ver klaarde dat de troepen van Castro de situatie volledig meester waren. Zaakgelastigde Raoul Roa bad dat pas vernomen van de regering in Havanna. De berichten van Amerikaanse persbureaus over beweerde overwinningen van de contra-revolutionairen waren al leen maar leugens. Voor de Amerikaanse ambassade in Moskou had zich dinsdagmiddag een groep van ongeveer 400 studenten verzameld. Zij droegen spandoeken mee en riepen leuzen als „handen af van Cuba". Door ervaringen, opgedaan ten tijde van de moord op Loemoemba, wijs geworden, had men op de ambassade reeds voorzorgsmaatregelen geno men. Een soortgelijke demonstratie, zy het niet zo'ii grote, werd gehouden voor het gebouw van de Cubaanse ambas sade in Moskou. De Cubaanse am bassadeur verscheen op het bordes en werd luide toegejuicht. Honderden studenten en arbeiders trokken aan de Cubaanse diplomatieke vertegen woordiging voorbij. Zij droegen por tretten van Fidel Castro mee en rie pen: „Cuba si, yankee, no!" Onderhandelingen met Amerika over landingsrechten Een woordvoerder van het .Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat dit mini sterie bereid was de onderhandelin gen met Nederland over een K.L.M.. route naar de Amerikaanse west kust te hervatten. Een datum voor hervatting van het gesprek was ech ter nog met vastgesteld. Beambten zeiden dat de Nederlandse minister van buitenlandse zaken had „aangeboden" de besprekingen te hervatten. Hij deed dit tijdens zijn bezoek aan Washington verleden week. Van.de zijde van .het. Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken is thans uitdrukking gegeven, aan „bereidwilligheid" om de bespre kingen te hervatten, doch tevens werd gezegd dat nog geen defini tieve schikkingen waren getroffen. ...viert Venezuela zijn onaf- hankelijksdag (1810).. j§ ...is het 75 jaar geleden, dat H s voor de eloktriciteitsvoorzie- ff ning van Nieuw-Lekkerland H te Kinderdijk een van de eer- ste elektriciteitscentrales (wis- ff ff seist room) van ons land in be- ff drijf werd gesteld. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllï BEZOEK BEGON AL TE LAAT Nederlanders vormen een „eindeloze bedreiging" Voor zijn vertrek uïfc Indonesië heeft generaal Nasoetion een yjn'jklaring opgesteld, waarin hij stelt dat de kwestie Nieuw- Guinea een hindernis is gewor den voor vriendschappelijke be trekkingen tussen Australië en Indonesië. Het Indonesische volk, aldus de verklaring van Nasoetion, „is van mening dat Australië de Nederlanders stennt en het kolonialisme en het neo-kolonialisme op West- Irian (Nederlands Nieuw-Gui- nea) in stand houdt". De Australische regering meent dat, indien West-Irian Indonesisch grond- gebied zou worden, dit voor Austra- gevaar zou opleveren, of in elk geval dit land in een moeilijke po sitie zou brengen. Maar zolang West-Nieuw-Guinea onder Nederlands bestuur staat", al dus Nasoetion, „zal het de veilig heid van Zuidoost-Azië en het zuid westen van de Stille Oceaan blijven bedreigen". Bovendien is het huidige Nederlands Nieuw-Guinea „een eindeloze bedrei ging van Indonesië". Nasoëtirm sprak de hoop uit dat Australië, Nieuw-Zeeland en de Fi lippijnen „in staat zullen zijn mee te werken aan het vinden van een vreedzame oplossing voor de kwestie van West-Irian". Te laat Dinsdag is de Indonesische minister in Canberra aangekomen voor be sprekingen met de Australische re gering over Indonesiës aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea. De minister werd pJecht'g verwel komd toen hij, 45 minuten te laat, op het vliegveld arriveerde en werd begroet door hoge regeringsfunctio narissen, de chefs dei drie wapen onderdelen, de voorzitter van de ge zamenlijke chefs van staven, vice- admiraal Sir Roy Dowling, leden van de Indonesische ambassade, hun vrouwen en kinderen. ALSOF HET reeds een yroutinewerkje was, heb ben de werkers van de N.V. Dijksbouw en de Deltadienst dinsdagmor gen omstreeks tien uur ook de tweede van de ze ven doorlaat-caissons tot op de decimeter nauw keurig aan de grond ge zet. Bijna letterlijk als een rots in de „branding" ligt de kolos van ijzer en beton nu onbeweeglijk precies naast de eerste, die reeds vorige week woensdag in het 325 me ter brede sluitgat aan de Walcherse kant tot zin ken werd gebracht. Schertsend, maar toch ook met enige zelfverzekerdheid zei een man van de N.V. Dijksbouw het zelf: ,,'t Is al bijna routine ge worden". Inderdaad: na de praktische ervaringen, die vori ge week waren opgedaan met de eerste caisson, verliep de he le waterstaatkundige operatie nauwkeurig als een uurwerk. Steeds meer ziet het er naar uit, dat op de slechte generale repetitie met de eerste caisson werkelijk een perfecte uitvoering volgt Voor velen was het ditmaal ove rigens al „dag- en nachtwerk in het Veerse Gat". Reeds in het holst van de nacht moest de be manning van de Rotterdams ha vensleepboten „Europa", „Azië". „Chili", „Zuidpool" en „Groen land" zich de slaap uit de ogen wrijven. Want terwijl vrijwel heel Zee land nog op één oor lag, rolden de Rotterdammers geeuwend uit liun kooien en voeren zij luttele minuten later de bouwput tussen Veere en Vrouwenpolder binnen, waar de caissons gelaten op hun beurt stonden te - wachten. De klok wees kwart voor drie.... Eén caisson stónd niet meer geia- Nummer twee staat! Sleepboten zijp reeds bezig de houten schotten van de calssonwand te trekken. Met gro te vaart, duiken hier twee zicare schotten in het icater. Foto P.Z.C.) ten te wachten, maar dreef be rustend in het open bouwdok. Als begerige spinnen hadden vier grote elektrische pompen zich reeds de vorige dag op de caisson geworpen en de waterballast in (Zie slot pag. 3 kol. 2) e Bijdragenwet Deltawerken is de laatste jaren een vast onderwerp geworden in de gedachtenwisse- 'aterstaat en de Staten-Generaal de laatste mededelingen in dit ge sprek dateren van vorige week en waren aan de Eerste Kamer gericht. Ditmaal is zelfs het woord „spoed" gevallen, zodat men heel voorzichtig mag aannemen, dat er schot in deze ingewikkelde zaak komt. Wat er overigens gedurende vele jaren over duidelijk is geworden, kan in een paar zinnen worden samengevat: het stelsel van een Algemene Bijdra genwet Zee- en Rivierwaterkering (met een plafond voor de draagkracht van de waterschappenis verlaten en het omstreden percentage 60-40 rond de financiering van de Waterschaps deltawerken is eveneens in de archie ven bjjgezet. Over dat laatste kan men zich slechts verheugen, over het eerste echter moet het definitieve oordeel worden opgeschort. Het eindoordeel zal namelijk pas dan mogelijk zijn, wanneer het ont werp Bijdragenwet Deltawerken in de openbaarheid komt. Eerst dan zal men kunnen vaststellen of de „twee de kering" deze woorden zijn in dit verband voor het eerst door mi nister Algera gebruikt - inderdaad op verantwoorde wijze in de nieuwe regeling zal zijn ingebouwd. Met die „tweede ke ring" wordt be doeld een rijksbijdrage-regeling, die moet voorkomen dat de waterschap pen bij de uitoefening van hun taak buiten de grenzen van hun draag kracht komen. Ook minister Korthals heeft in zijn jongste antwoord deze uit drukking „tweede kering" aange,- haald, met instemming zelfs, maar daarbij het voorbehoud gemaakt: „voor zover het de Deltawerken en de kosten daarvan betreft". De draagkracht van de waterschappen in het algemeen wil hij hier dus met in beschouwing nemen. Hat is mogelijk, dat het met die „tweede kering" allemaal goed terecht zal komen, maar het te gengestelde is evenmin uitgesloten. Want men weet nog niets over de details van de Bijdragenwet Delta werken, terwijl er op dit stuk van zaken nogal wat vragen zijn. Hoe zal het gaan met de afschrijvings termijn van de Deltawerken, die 'de waterschappen moeten uitvoeren En hoe met het onderhoud? Is er rekening gehouden met een vast on derhoudsbedrag of zal een eventuele kostenstijging opgevangen kunnen worden? Ziehier enkele van de meest voor de hand liggende vra gen, terwijl er uiteraard nog vele andere zijn. Een definitief oordeel kan dus pas worden geveld op het moment, waarop de nieuwe bijdragen- regeling Deltawerken bekend wordt. Vermoedelijk zal het Zeeuwse wa terschapswezen thans met enige scepsis vervult zijn. Het stelsel van een Algemene Bijdragenregeling, zoals aanvankelijk door minister Algera in het vooruitzicht gesteld, was hier namelijk met grote instem ming ontvangen: er zou nu immers een objectieve norm komen voor de draagkracht van de polders, in wel ke norm ook de calamiteuze polders konden worden betrokken. Inderdaad betekende deze algemene regeling een „tweede kering" voor de water schappen in het deltagebied. Het de partement echter is van dit systeem afgéstapt en komt nu met een incidentele tweede kering en een af zonderlijke oplossing voor de cala miteuze polders. Met grote belang stelling misschien is zelfs het woord argwaan verantwoord wacht men nu in Zeeland verder af. Hat is tegenwoordig een gewoonte om „vrienden"-verenigingen op te richten: vrienden van Veere, van orkesten, van bibliotheken, van musea, kortom vrienden van allerlei nuttige dingen in deze samenleving vormen een vereniging en doen voor hun troetelkind vaak heel nuttige dingen. Tot dusver is er nog steeds geen vereniging van „Vrienden van de Vlissingse Boulevard", hetgeen enige verbazing mag wekken, want deze fraaie weg langs de Vlis singse zeekant heeft vele vrienden. Indien er zulk een vereniging zou zijn, dan zou zij nu een taak hebben: het uitreiken van een erepenning aan het Vlissingse college van b. en w., omdat dit besloten heeft in de zomermaanden brommers van de boulevards te weren. Hulde aan het college! Wie wel eens de dodenritten van allerlei op geschoten jongelui op de boulevards heeft bekeken, kan slechts de maat regel van b. en w. toejuichen. Zij besloten hiertoe vorig jaar reeds, maar door allerlei omstandigheden kon het bewuste besluit niet op de juiste wijze worden geeffectueerd. Dit jaar zal er echter streng de hand aan worden gehouden en daarmee hebben b. en w. de dank van vele „vrienden van de Boulevard" ge oogst. Zij mogen dan ongeorgani seerd zijn, hun dank voor de Vlis singse anti-brom-maatregèl is er niet minder om De Hindustan Times meldde dinsdag van vluchtelingen, die kortgeleden uit Tibet in de Indiase staat Sikkim zijn aangekomen, dat de Panchen Lama, de hnidige leider van het door communistisch China betzette Tibet, door de Chinezen zou zijn omge bracht. 204e jaargang - no. 92 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 19 april '61 ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per m.tn Mlnim. p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max, 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 35 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3646,adv.3847/3643); Middelburg,Markt51,tel.3841 (b.g.g.red. 2078/3169, adv. 2375)Goes Gr. Markt2, tel. 6140(b.g.g.red.7853, adv.5213); Oostburg,tel.2395; Terneuzen tel 2116. Zierikzee. red tel 2425. adm tel.2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1