Nieuwe polderbond in 0.-Z.-Vlaanderen Zeeuwse landbouw kampt met gevolgen natte najaar 1960 „GUYANA"-ORKEST TREEDT ZATERDAG IN GOES OP Waar zijn onze schepen? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 19 APRIL 1961 DAGELIJKS BESTUUR Z.L.M. Afzet van consumptieaardappelen is op een debacle uitgelopen Tijdens de deze week gehouden vergadering van het dagelijks bestuur der Zeeuwse Landbouw Maatschappij, gaf de voorzitter, ir. M. A. Geuze, een korte beschouwing over de cultuuromstandigheden. Er is vroeg ge zaaid, maar de gevolgen van het zeer ongustige najaar 1960 beginnen zich op vele plaatsen te openbaren, vooral ten aanzien van de structuur van de grond. De weersomstandigheden van de komende weken en maan den zullen voor de verdere groei van de gewassen van nog meer belang zijn dan in andere jaren, zodat hiernaar door de boeren met spanning zal worden uitgezien. Er zijn verschillende delen van de provincie, waar het er nu reeds somber uitziet. Met name geldt dat voor do oude polders op Schouwen, in Sint- Maartensdijk enz. Ook In Midden-Walcheren en Kruiningen vertonen zich de gevolgen van boven genoemde omstandigheden. Het wordt steeds duidelijker dat de afzet van de consumptie-aard appelen op een debS.de is uitge lopen. Mede door het zeer vroege voorjaar, ook in de zuidelijke streken rond de Middellandse Zee, moet er rekening mee worden ge houden, dat de vroege aardappe len inderdaad vroeg aan de markt zullen komen. De voorlopige indruk bestaat dat de aardappelteelt in ons land is Ingekrompen. Hetzelfde geldt ten aanzien van de suikerbietenteelt doch dit in geringere mate. De officiële ciifei"s zullen natuurlijk afgewacht dienen te worden. Over de brouwgerst zal een gesprek plaatsvinden met de brouwers. Bij de granen wekken de hoge va riabele heffingén zorgen. Het rapport over het vraagpunt over eventuele heffing op uienland ten bate van de Stichting Nederlandse Uien-Federatie is gereed. Het is toe gezonden aan het K.N.L.C. en zal nog worden toegezonden aan het be stuur van het Landbouwschap. Het dagelijks bestuur besprak dit rap port uitvoerig, waaruit opnieuw bleek, dat er vele kanten aan deze zaak zitten. De conclusies van het rapport zijn, dat de meerderheid der afdelingen negatief staat tegen een door het Landbouwschap op te leggen heffing. Toch blijken er ook wensen ten aan zien van het werk van de S.N.Ui.F. te leven, zoals uit het rapport blijkt. Deze wensen hebben betrekking op het werk van de S.N.U1.F., de orga nisatievorm en de financiering. Het dagelijks bestuur der Z.L.M. wil ten aanzien van dit opgeworpen vraagstuk dan ook een positief en constructief standpunt innemen en niet zonder meer een heffing af wijzen. Het acht het noodzakelijk dat er een reorganisatiecommissie wordt inge steld op landelijk niveau. Deze commissie zal: le. een werkprogramma voor de S.N.Ui.F. moeten opstellen, dat beter voldoet aan de wensen, die er onder de uientelers en de exporteurs leven ten aanzien van het onderzoek, waar bij speciaal ook rekening wordt ge houden met de kleine telers; 2e. de organisatievorm van de S.N.Ui.F. moeten onderzoeken en eventuele veranderingen hierin moe ten voorstellen; 3e. de financiering en de mogelijk heden hiertoe moeten bezien. Besloten werd dit voorstel aan het bestuur van het Landbouwschap te doen. Werkgevers Er was op het moment; dat het dage lijks béstuur vergaderde nog geen overeenstemming tussen werkgevers Twee aparte colleges voor Goese lyceum Hadden tot nu toe leden van de com missie van toezicht op het middel baar onderwijs in Goés ook zitting in het college van curatorium van het Goese lyceum, voortaan zal de zelfde persoon geen lid meer kun nen zijn van beide colleges. B. en w. van Goes hebben de raad dier gemeente over deze aangelegen heid een voorstel doen toekomen. Reeds eerder hebben diverse raads leden dit ter sprake gebracht in ge meenteraadsvergaderingen. B. en w. stellen thans voor twee aparte col leges te vormen en in de commissie van toezicht op het middelbaar on derwijs te benoemen: ir. B. Roelof- sen, mr. G. A. Renting, ir. F. G. Sprenger en mevrouw C. A. Griep- Duinker. Voorts in het college van curatoren van het Goese lyceum: mr. J. F. G. Schlingemann, mr. H. P. J. M. Koopmans, dokter J. A. E. v. d. Feen, mevrouw A. G Kronenberg- Holthuis en mevr. C. A. Griep-Duin- ker. B. en w. achten het gewenst, dat mevr. Griep-Duinker als wet houder van onderwijs zitting heeft in belde colleges. In een volgende vergadering zal nog een vijfde lid Contactgroep Zeeland personeelschefs enz. In een bijeenkomst te Vlissingen is opgericht een contactgroep voor zeeland van personeelschefs en be drijfsmaatschappij werk (ster)s. Voor verschillende steden en streken van ons land bestaan reeds zulke contactgroepen en de behoefte werd gevoeld om ook in Zeeland informa ties uit te wisselen, relaties aan te knopen met collega's en het inzicht in het vak te verdiepen. Een twintigtal leden trad tot de con tactgroep toe. Als voorzitter werd gekozen Mr. J. Quast te Vlissingen, als secretaris de heer P. J. Stout- hamer te Sas van Gent en als se cretaresse mevrouw M. B. A. Bos- Israel te Goes. Er is reeds een lan. delijke federatie van contactgroepen, waarin de heer Quast een bestuurs functie vervult. Het ligt in 'de bedoeling van de Zeeuwse contactgroep zesmaal per jaar bijeen te komen. De eerstvolgen de bijeenkomst wordt belegd op 6 juni a.s. te Zierikzee. Belangstellen den, die zich bij de contactgroep willen aansluiten, kunnen zich als nog opgeven bij een van de bestuurs leden. Voorafgaande aan de eerste bijeen komst, die gehouden werd te Vlis singen, hebben de leden een excursie gemaakt over het bedrijf van de Kon. Mij. „De Schelde". Met groot leedwezen bereikte ons het droe vig bericht van het overlijden van onze voorzitter, de heer IL GROENOÜWE. Zijn nagedachtenis zal bij ons steeds in her innering blijven voort leven. Het bestuur der Vlissingse Zwemclub en werknemers inzake een nieuwe c.a.o. voor Zeeland voor de akker- en weidebouw en voor de tuinbouw. Nog deze week komt de sociale commissie van het Landbouwschap opnieuw bij een. De moeilijkheden liggen op het gebied van de werktijd in de winter. Er is landelijk een nieuw loonboek door de B.V.A.B. ontworpen. Het be stuur heeft ernstige bezwaren tegen de uitvoering van dit loonboek en kan hiermede niet akkoord gaan. Ge vreesd moet worden, dat het lande lijk door een meerderheid zal worden aanvaard. De door ir. J. J. van Hennik op gestelde nota betreffende con tractteelt en conservenindustrie zal ter beoordeling aan de tuin- bouwcommissie worden voorge legd. Deze zal tevens de reorga nisatieplannen van de afdeling tuinbouw van het K.N.L.C. be spreken. Reeds thans is gebleken, dat de ani mo voor deze teelt, ook onder nlet- tuinders, voor het volgend jaar groot is. Er moet echter een waarschuwend woord worden gericht tot allen, die deze teelt menen te moeten gaan be oefenen of sterk uit te breiden. Er is zeer veel vakkundig werk aan deze teelt en alleen de goede kwaliteit brengt zijn prijs op. De vooruitzichten voor de bloei van de fruitbomen zijn zowel voor appels als peren gunstig, al zijn er enkele rassen, die wat achter blijven. Het bestuur benoemde tot directeur van de lagere landbouwschool te Oudelande de heer G. Grooters te Emmen. Besloten werd met de N.C.B. samen te werken bij de ex ploitatie. De door de kringen voorgestelde da mes werden in de verschillende com missies van toezicht van de land- bouwliuishoudscholen benoemd. In de commissie van toezicht van de christelijke lagere landbouwschool te Middelburg werden herbenoemd de heren W. de Buck, P. Lampert en A. Franke. In de commissie voor het landbouw- huïshoudonderwljs werden mevrouw Der Weduwen en de heer M. de Regt herbenoemd. OPRICHTINGSBIJEENKOMST TE AXEL Advertentie) Gemakkelijker en beter hebt U nog nooit gewassen! automatische inweekwerking - vooraf weken overbodig nieuwe wonderbaarlijke waskracht 7" emmers sop in plaats van 6 uit een dubbelgroot pak, per groot pak een halve emmer sop meer' AI Uw wensen zijn vervuld de wiite was - witter - kan niet de bonte was - helder en fris* de fijne was - luchtig en zacht. En alles zo gemakkelijk i zonder apart inweken «zonder lang koken zonder warm spoelen. ter kennismaking: Vraagt U naar het geheel nieuwe wasmiddel in rood pak Bond wil zelf de problemen onderzoeken In de bioscoopzaal „Het Cen trum" te Axel is dinsdagmid dag opgericht de „Bond van polders en waterschappen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen". Van de 52 polder- en water schapsbesturen, die aan de uit nodiging voor deze bijeenkomst gevolg hadden gegeven, beslo ten er 48 onmiddellijk toe te treden tot de nieuwe bond. Vier van hen wilden de toetre ding liever overlaten aan de algemene vergadering van in gelanden in hun eigen polder. De nieuwe polderbond koos voorlo pig vijf bestuursleden, te weten de heren R. F. van Acker, dijkgraaf van de Wildelanden polder, M. de Regt, dijkgraaf van de Beoosten- en be westen Blijpolder, G. J. V. Vael, dijkgraaf van waterschap Absdale-, Riet- en Wulfsdijk, D. Haak, dijk graaf van de Oud-westenrijkpolder en C. van Hoeve, gezworene van de Zaamslagpolder. De uitbreiding tot 7 bestuursleden zal plaats vinden nadat een aantal polders en waterschap pen, waarvan de bestuurders thans verhinderd waren, zullen zijn toege treden. Een der eerste taken van de nieuwe bond zal zijn het college van Gede puteerde Staten van Zeeland in ken nis te stellen van de oprichting. Bo vendien aan de door het college van G.S. benoemde studiecommissie, die zich zal bezig houden met de vraag of een concentratie van polders en waterschappen in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen al dan niet noodzakelijk is. De oprichtingsvergadering werd ge leid door de heer R. F. van Acken uit Sint-Jansteen, die in zijn ope ningswoord zei, geen ogenblik te twijfelen aan de woorden van de commissaris der koningin, die in de bijeenkomst van 29 maart j.l. heeft verklaard, dat er bij de provincie nog geen plan tot concentratie van polders en waterschappen in dit ge bied bestaat. Zelf onderzoeken „Maar wel hebben wij toen bij vele aanwezige polderbestuurders angst beluisterd over hetgeen hen te wachten staat als de studie commissie haar rapport zal heb ben uitgebracht. Als er een studie gemaakt moet worden over de pol ders en waterschappen in deze streek, dan willen wij dat graag zelf doen door middel van deskun digen en in nauw contact met die door Gedeputeerde Staten be noemde commissie", aldus de heer Van Acker. Hij stelde zich voor, dat de nieuwe bond zou kunnen beginnen met een onderzoek naar de kosten van het verzwaren van de zeedijken en andere werken en te zorgen dat die kosten niet boven de draagkracht van de srteek uitgaan. Het brengen van de Westerschelde zeedijken op Deltahoogte is geen zaak die al leen maar grondeigenaren aan gaat', zo vervolgde de heer Van Acker. Dit is een kwestie waarmee ook ge meenten, industriën, ja zelfs de ge hele gemeenschap te maken heeft. Uitdrukkelijk stelde de heer Van Acker, dat door het oprichten van een bond de polderbesturen wel eens een fait accompli bespaard zou kunnen blijven. Tijdens de verdere beraadslagingen werd een aantal technische punten besproken. De nieuwe bond zal voor het verkrijgen van technische en juridische advie zen, geld nodig hebben. Gedacht werd aan een contributie van enkele cen ten per hectare. Er zullen o.a. sta tuten moeten worden vastgesteld en een stemmenverhouding worden be paald. Over belangrijke aangelegen heden zal een algemene vergadering moeten beslissen. De beer Van Acker deelde verder nog mede dat van de provinciale griffie bericht is ontvangen dat toetreding tot welke vereniging dan ook, een zaak is van de desbetref fende polderbesturen. De uitgaven zullen echter de goedkeuring van de vergadering van ingelanden behoe ven, aldus het provinciaal schrijven. De bijeenkomst werd besloten met een bestuursvergadering waarin de heer R. F. van Acker werd benoemd tot eerste voorzitter, de lieer D. Haak tot tweede voorzitter en de heer L. Stolk tot secretaris-penningmeester. Amerikaanse organist concerteert in Middelburg Donderdag 20 april zal de Ameri kaanse negerorganist Kenneth Good man uit Philadelphia in de Nieuwe Kerk te Middelburg een orgelcon cert geven. Kenneth Goodman maak te reeds eerder concertreizen door Europa, waarbij hij onder andere in Nederland, Frankrijk, Engeland, België, Denemarken, Noorwegen en Duitsland orgelconcerten gaf. Ook trad hij verschillende malen In Euro pa ook in Nederland voor de radio op. Het programma, dat Ken neth op het orgel in de Nieuwe Kerk ten gehore zal brengen luidt als volgt: 1. Toccata, Alphonse Mail- ly; 2. In dulei jubilo van J. S. Bach; 3. Ein fester Burch ist unser Gott, K. Goodman; 4. Orgelconcert in bes grote ters, a. introduction and al legro, b. adagio, c. allegro ma non presto, G. F. Handel; 5. Avis maris stella. Marcel Dupree; 6. Sympho- nia: Wir danken Ihr Gott van J. S. Bach; 7. Fuga a la gigue In G grote ters van J. S. Bach; 8. Toccata van G. Widor en 9. improvisatie van K. Goodman. Meer grenzen open voor uien Hoewel de aavoer van uien in ons land terugloopt wordt er toch nog wekelijks verzonden naar buitenland se markten. Nu bijna overal liet aanbod gaat teruglopen, openen meer landen hun grenzen voor dit produkt. Zo heeft Nooi-wegen besloten de in voer van dit proaukt beperkt toe te staan met ingang van 12 april. Oor spronkelijk was de datum van on beperkte uieninvoer in dit land op 17 april. In het Goese „Schuttershof" zal aan staande zaterdagavond optreden het orkest „Guyana" met muziek en liedjes, zoals die op het markt plein, in de straten en in de kleine cafeetjes van Paramaribo 1e be luisteren zijn. De Hervormde Jeugdraad organiseert dan in sa menwerking met de stichting voor culturele samenwerking met Suriname en de Nederlandse An tillen een avond, die geheel op deze rijksdelen zal zijn afge stemd. Dr. G. D. van Wengen, musicoloog te Leiden, zal de muziek toelich ten. Ook zullen twee films wor den vertoond, onder andere over het bezoek van prinses Beatrix aan de West. De leden van het orkest „Guyana" zijn allen afkomstig uit Surina me, voor het merendeel uit de hoofdstad Paramaribo. Zij brengen echte volksmuziek. Mis schien niet altijd even gepolijst, maar in ieder geval zeer levendig, ritmisch en met een oneindige hoeveelheid variaties, zowel in tekst als in melodie. Ten dele heeft deze muziek een Afri kaanse herkomst. Dat blijkt dui delijk uit enkele door het'orkest gespeelde liedjes, waarin het strakke ritme een typisch Afri kaans karakter vertoont. Dat blijkt echter ook uit de samen stelling van het orkest. Zeker de helft van het instrumentarium is vroeger met de negerslaven van uit Afrika meegekomen. De lied jes die de leden van het „Guyana- orkest" spelen en zingen, hebben allen betrekking op echt Suri naamse situaties. Luisterend naar de Surinaamse mu ziek wordt men als het ware in staat gesteld een aantal kijkjes achter de schermen van het Suri naamse volksleven te nemen. De leden van het orkest musiceren zeer spontaan. Zij gaan daarbij volkomen op in hun spel. Het orkest speelt regelmatig in al lerlei plaatsen in liet land en is ook bekend door radio en tele visie. Vorig jaar speelde het op liet internationaal filmfestival in Berlijn in het kader van de ver toning van de bekroonde film „Faja Lobbi" van de cineast Her man van der Horst. ZAANKERK 1 SXNEGRLKUST 18 t STATENDAM 17 i IVOORKUST 1 ARTEMIS 17 OINTELDIJK I ALCHIOA 18 t MUNTTOREN NEOGR E8RO OBERON 18 v. PEPERKUST 18 v. Monrovia KIELDRECHT p BATAVIA 18 STANVAC SUMBA 18 v OVERIJSEL 1 P.v.d.A.-vrouwenbond houdt contactdag te Kortgene De gewestelijke vrouwencommissie Zeeland van de Partij van de Arbeid zal dinsdag 30 mei haar jaarlijkse contactdag houden in „De Koren beurs" te Kortgene. De voorzitster, mevrouw A. de Pries- ter-Gubbels, zal de bijeenkomst, waarbij ongeveer 200 vrouwen wor den verwacht, openen. Na de koffie en gezamenlijk zingen zal mejuf frouw L. Lopes Dias spreken over het onderwerp: „Het maatschappe lijk werk in onze tijd". Des middags zullen de gastvrouwen een gevari eerd programma verzorgen. Bouwrijp maken gronden Westkapelle aanbesteed B. en w. van Westkapelle hebben dins dagmorgen aanbesteed het bouwrijp maken van het particuliere uitbrei dingsplan Noord, tweede gedeelte. De inschrijvingen waren als volgt: Aann. mij. Zeeland N.V. Middelburg f60.450,—; Fa. G. J. Eland, Vlissin gen f60.200,Fa. Boone en Be- suyen, Oostkapelle f 59.600,6=9. Komend pinksterweekend Zierikzee ontmoet Franse en Engelse sportmensen Voor het bezoek dat de sportmensen uit het Franse Saint-Hilaire en het Engelse Hatfield met Pinksteren aan Zierikzee zullen brengen heeft een Zierikzeese Sportraad dinsdagavond liet voorlopige programma samenge steld. Zaterdags voor Pinksteren worden de sportmensen -het totaal van de bezoekers bedraagt circa 70 in het stadhuis ontvangen. Een uur la ter volgt de onthulling van een mo nument, dat ter herinnering aan de jumelage Zierikzee-Saint-Hilaire op het Kraanplein zal worden geplaatst. Zaterdagsmiddags begint 't voetbal toernooi tussen de drie steden. Ge tracht zal worden voor zondagmid dag een rondvaart per provinciale boot op het programma te plaatsen. Tweede pinksterdag 's maandags morgens om 10 uur begint zo wel een .tenniswedstrijd tussen de drie steden als een zwemwedstrijd in het zwembad bij „De Val". Daar zul len zeven Engels zwemsters een de monstratie geven. In de middaguren van tweede pinksterdag worden de laatste wedstrijden van het voetbal toernooi afgewerkt. Met 'n gezellige avond wordt die dag de sportuitwis- seling besloten. De Engelse bezoekers arriveren don derdagavond voor Pinksteren, de Franse bezoekers vrijdagavond. Zaterdag: Bloesemrit L.J.G. De Landbouw Jongeren Gemeenschap Zeeland zal zaterdag 22 april haar jaarlijkse bloesemrit houden. Inzet hiervan is weer de wisselbeker. In afwijking van voorgaande jaren zal de start dit jaar plaatsvinden vanuit Nieuw- en St.-Joosland. De rit zal vervolgens voeren door het Zuiclbeve- landse fruitteeltgebied. De finish is voor de deelnemers onbekend. Na af loop van de bloesemrit zal de prijs uitreiking plaatsvinden in hotel „De Zwaan" te Kapelle, waar de deelne mers ook een gezellige avond zal worden aangeboden. Geslaagd voor zweefvliegbewijs De 'secretaris van de Walcherse Zweef vliegclub, de heer J. Goedbioed te Middelburg, heeft met succes de praktische proeven afgelegd, ter ver krijging van het zweefvliegbewijs. Reeds vorig jaar was de heer Goed bioed geslaagd voor het theoretisch examen, zodat hij thans in het bezit werd gestel-1 voegdneid. Joe Brown behield wereldtitel De Amerikaan Joe Brown is dins dagavond in het bezit gebleven van zijn wereldtitel boksen lichtgewicht, door een nauwe puntenzege op zijn Engelse uitdager Dave Charraey in Londen. De 18.000 toescouwers waren het met- de beslissing niet eens. Zij wa ren van mening dat Charniey 'in de laatste drie ronden genoeg superio riteit had laten zien om met de titel 1 te gaan strijken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 18