Meerderheid in Tweede Kamer voor wettelijke afbetalingsregeling KLANKBORD Plaatsen van caisson leek routinewerkje MR. STIKKER BENOEMD WOENSDAG 19 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 CENTRALE KREDIETADMINISTRATIE GEWENST maakt. Hij wees op de onzekerheden voor de postorderbedrijven en hij pleitte evenals enkele andere leden voor een behoorlijk hoge aan betaling om daardoor waarborgen te scheppen, dat de kopers geen ver plichtingen aanvaarden, die boven hun krachten gaan en dat niet te veel dure aankopen tegelijk worden gedaan. Onaanvaardbaar was voor hem later kreeg hij steun van zijn partij- Kamerleden voelen niets voor huwelijksreizen op afbetaling Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is er dinsdag rustig voor gaan zitten 0111 in de loop van deze week de afbetalingswet te behandelen, een ongetwijfeld belangrijke materie, die naar veler oordeel, een degelijke regeling ten volle waard is, gezien v de duidelijke waarneembare uitbreiding van het kopen op afbetaling. In Nederland is het nog niet eens op zijn ergst. In de meeste andere landen wordt veel meer op afbetaling gekocht dan in Nederland. I11 ons land verdient 10 procent van de gezinnen, die op afbetaling kopen minder dan f 4500 per jaar, 70 procent der gezinnen verdient van f 4500 tot f 7000 per jaar en 20 procent van de gezinnen verdient meer dan i 7000 per jaar. Mejuffrouw Knol van de K.V.P. deelde dit mee. Zij knoop te er de waarschuwing aan vast dat de gezinnen met de laagste inkomens soms armoede moeten lijden doordat te veel op afbe taling wordt gekocht. Ook de antirevolutionaire mr. Meu- link vestigde er de aandacht op dat Nederland in feite nog maar aan het begin van het kopen op afbeta ling staat, maar ook hij vreesde ge varen in de toekomst. In Amerika bedraagt de afbetalingsschuld 41 miljard dollar. Daar werkt men met leuzen als „vlieg nu, betaal later", en daar spoort men aan de bruids schat te vervangen door een huwe lijksreis op afbetaling. Met een dergelijke ontwikkeling zou hij allesbehalve gelukkig zijn. De vrije zaterdag zal waarschijnlijk toch al een stimulans zijn voor het kopen op afbetaling, meende hij, na- raelijk voor hen, die zich bijvoor- j beeld een kampeeruitrusting willen aanschaffen of reisbenodigdheden willen kopen. Zoals de woeker de j metgezel was van de armoede, zo i is het consumptief krediet de met gezel geworden van de loontrekken de. die zich aan de armoede heeft weten te ontworstelen, aldus spreker. I Wetsinhoud J)e nieuw ontworpen wet heeft tot doel enerzijds voornaarden te schep pen die een gezonde ontwikkeling van het afbetalingsstelsel bevorde ren een ordelijk economisch ver keer met gezonde concurrentïe.ver- houdingen anderzijds om zoveel mogelijk misbruiken te voorkomen. Er is 111 het wetsontwerp naar ge streefd de bepalingen zoveel moge lijk te doen aansluiten bij de ge woonten, die reeds in bonafide afbe- talingsbedrijven gelden. Het goed koopmansgebruik is daarbij als uit gangspunt genomen. In het wetsontwerp worden voor waarden gesteld, waaraan afbe talingsleveranciers, financiers en colporteurs moeten voldoen 0111 hun bedrijf te kunnen uitoefenen of daarin werkzaam te zijn. Daar toe wordt voorzien in het instel len van een inschrijvingsplicht voor afbetalingsleveranciers bij de Kamer van Koophandel en een vergunningsstelsel voor afbe talingsfinanciers en afbetalings colporteurs. Verder bevat het wetsontwerp ge dragsregels die bij het sluiten van afbetalingsovereenkomsten moeten worden nageleefd. Zo moet de leve rancier de afnemer een inlichtingen formulier laten invullen en tekenen. Voorts zal een minimum kasstorting moeten plaatshebben, waarvan de hoogte hij algemene maatregel van bestuur zal worden vastgesteld. Ook zullen in een akte onder meer de contante prijs, de krediet-opslagen, de kasstorting dat is wat men de aanbetaling pleegt te noemen en het betalingsplan moeten wor den vermeld. Verder zullen voor schriften worden gegeven voor een verplichte prijsaanduiding voor dc Verkoper. Instemming Het wetsontwerp vond vrij alge meen instemming in de Kamer. Er is een groot aantal amendementen in gediend. De bezwaren kwamen voor namelijk van liberale kant. De heer Van Leeuwen (v.v.d.) zag geen dwingende noodzaak tot ingrijpen in het afbetalingswezen. Hij twijfelde aan de goede hanteerbaarheid van het inlichtingenformulier en hij was daarin niet de enige. Hij verlangde duidelijke taal van staatssecretaris dr. Veldkamp. ,die het wetsontwerp zal verdedigen, over de inhoud van de algemene maatregelen van be stuur, die het wetsontwerp nodig VRIENDELIJK. Twee toneelspelers zaten in de pauze met elkaar over hun gezin te praten en gaven hoog op van de allerkleinsten. „De kleinste van mij is nog geen drie jaar, maar nu al zegt lii.j altijd: „ik weet niet wat ik wil wórden, maar in elk geval word ik geen toneelspeler." De ander staarde wat voor zich heen en zei „Wat lijkt dat kind dan op zijn vader". LEUGENRKCORD. De Amerikaanse soldaten op Formosa hebben een „leu genclub". De kampioen is nog steeds sergeant Jim Hugh, die vertelde een eilandje te hebben bezocht waar dc nachtegalen zo „zoet" zingen dat sui kerzieken oorbeschermers moeten dragen. DOORLICHTING. Een huisvrouw in Pommern had zes taarten gebakken ter gelegenheid van haar verjaardag Zij bemerkte echter dat zij bij het slaan van het beslag haar trouwring had verloren. Maar in welke taart zat de ring Zij bracht haar baksel naai de dofeter die met behulp van een röntgenapparaat ontdekte dat het sieraad in taart nummer vijf was te rechtgekomen. genoot mr. Berkhouwer, die enkele juridische aspecten van liet wetsont werp onder de loep nam liet ar tikel dat voor de afbetalingsfinan cier een moeilijk te accepteren situ atie schept door liem verantwoorde lijk te stellen voor nalatigheden en verzuimen, waarvan hij niet op de hoogte kan zijn en waaraan hij geen schuld heeft. Als dit artikel onge wijzigd wordt aangenomen, dan zul len hij en een aantal van zijn partij genoten tegen het wetsontwerp stemmen. De overige spreeksters en sprekers dat waren de dames Knol (k.v.p.) en Lemaire (p.v.d.a.) en de heren Schmal (c.li.), Meulink (a.r.) en v. d. Heuvel (k.v.p.) konden het wetsontwerp wel waarderen, al was het voor de één aantrekkelijker dan voor de ander en al wenste men er een aantal wijzigingen in aange bracht te zien. Zij drongen vooral aan op een doel treffende credietadministratie, waar uit objectief zal dienen te blijken in hoeverre met aspirant-kopers zon der bezwaar afbetalingsovereenkom- sten kunnen worden aangegaan. Zij bevalen een zo hoog mogelijke aanbetaling aan en zij waren verdeeld over de betekenis en de waarde van het inlichtingenformu lier. Men wilde liet niet direct ver werpen, maar men vreesde toch dat er knoeierijen uit zouden kunnen voortvloeien. De Kamer komt vandaag op de zaak terug. Dan zal de staatssecretaris j dr. Veldkamp de sprekers antwoor- 1 1 Op 5 mei zul in aanwezigheid van H.M. de Koningin het bevrijdings- i carillon op het Plein I9.'t0-.'t5 in Am- sterdam-Slotermeer in gebruik wor- den genomen. De voet van de klok- keifstoel is van beton. De 23 klokken I zijn opgehangen in een buisconstruc- j tie. Bovenop de stoel is een hurdhou- I ten klankbord aangebracht. Het ca- rillon kan elektromagnetisch be speeld worden. Dc vroegere Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. Dirk L'. Stikker (64), is gistermiddag in Pa rijs benoemd tot secretaris-generaal van de N'oordatiantisclie Verdrags organisatie als opvolger van de Bel gische socialistische politicus Paul- Henri Spaak. In een door de N.A.V.O. uitgegeven communiqué werd gezegd dat de be noeming van de heer Stikker „una niem" door dc vijftien lidstaten was goedgekeurd. Nu mr. Stikker, oen zeer bekwaam zakenman, politicus en diplomaat, officieel is benoemd, zal dc N.A.V.O. formeel goedkeuring van het besluit vragen aan koningin Juliana. Daar na zal Stikkers formele „verkiezing" in de N.A.V.O.-raad' plaatshebben. Een speciaal voor deze gelegenheid samengestelde vergadering van bij de NA.V.O. geaccrediteerde diplo maten nodigde mr. Stikker uil zich beschikbaar tc willen stellen. Tot nu toe heeft hij Nederland in dc N.A.V.O.-raad vertegenwoordigd. Portugese parachutisten naar Angola vertrokken j Uit Lissabon zijn dinsdag verschei- dene vliegtuigen met parachutisten naar de Portugese kolonie Angola in West-Afrika vertrokken. In de loop van vandaag zouden nog 'meer vliegtuigen met valschenntroepcn vertrekken. Intussen worden in de Portugese hoofdstad twee schepen geladen met wapens en uitrustings stukken die ook voor Angola zijn bestemd. Tsjombe fel tegen V.N.-inmenging President Moise Tsjombe van de af gescheiden Kongolese provincie Ka- tanga heeft zijn anti- V.N. cam pagne verscherpt, als antwoord op het verzoek van secretaris-generaal Hammarskjöld om meer soepelheid. Tsjombes antwoord kwam op het moment dat onofficiële kringen in de omgeving van de V.N. zeiden dat j het falen van de V.N. om zich te I verzekeren van Tsjombes medewer king, het plan van de wereldorgani satie om orde en stabiliteit in Kongo te vestigen, zou doen kelderen. (Slot van pag. 1) de-loop van de avond en de nacht grommend weggezogen. De door- laatcaisson kon zich dan ook niet meer aan de bodem vastklem men, maar lag weerloos, toen de sleepboten om drie uur hun tros sen vastmaakten. Vrije doorvaart .Er gloorde nog geen straaltje zonlicht .op het moment, dat de vijf Rotterdamse sleepboten met hun uitzonderlijke sleep het Vecrse Gat opschoven. Het was dan ook nog ruim twee uur voor. zonsopgang. Ditmaal schampte deze caisson niet eenmaal de bodem op zijn vaarroute naar het sluitgat, zo als'wel bij de eerste kolos was gebeurd. In de afgelopen week had een nijvere baggermolen op enkele dubieuze, plaatsen name lijk een volkomen vrije doorvaart bewerkstelligd. Het ritueel vorige week reeds vertoond bij de eerste caisson herhaalde zich bij deze tweede operatie nauwkeurig. Weer zeul den de slepers hun prooi door het sluitgat buitengaats, weer gingen caisson en sleepboten met jobs geduld op stroom liggen, weer scheurde af en toe een felle, sei nende fluitstoot de stilte stuk, weer schalde bij tijd en wijle de stem van hoofduitvoerder A. Lan- ser boven op de caisson me talig uit de megafoon. Japanse gasten Nog altijd was de ochtend zeer pril omstreeks negen uur toen er vanaf de wal waarneem bare actie kwam: decimeter voor decimeter trokken de machtige „Europa" en de even krachtige „Azië" hun last naar het sluitgat, terwijl de „Chili", de „Zuidpool" en de „Groenland" met hun vele paardekrachten corrigerend op traden om de sleep in het rechte spoor te houden. Als een magneet gleed de caisson met een hoek naar zijn reeds ge zonken collega en tegen lialf tien waren beide hoekpunten tnet op merkelijk dikke staalkabels, die als scharnieren dienst deden, aan elkaar geklonken. En terwijl het afgaande water nog een snelheid, had van bijkans anderhalve meter per séconde, zwaaide ook deze caisson lang zaam als een enorme kluisdeur naar binnen. Spelenderwijs bijna gleed de caisson op zijn plaats en heel de handeling was zo weinig opzienbarend, dat twee Japanse ingenieurs als gasten van de N.V. Dijksbouw in Nederland wat onthutst stonden toe te zien. Ook zij hadden kennelijk een groter spektabelstuk verwacht Pas toen het bijna te laat was, drong het eerst goed tot hun door, dat dit het beslissende mo ment was. Snel brachten zij hun kostbare camera's in de aanslag.. Geen spoorboekje Inderdaad: bijna spelenderwijs. Want veel minder dan bij de eerste caisson stootten de Rotter damse sleepboten hun seinende, alarmerende fluitstoten uit. In middels bleek ook de stroming zich niet helemaal aan 't „spoor boekje" te houden, want een half uur eerder dan het tijdsche ma aangaf, snerpte liet fluitje van hoofduitvoerder Lanser ten teken, dat de werkers bij de af sluiters met het opendraaien konden beginnen. „We hadden nog wel even kunnen wachten", zei technisch ambtenaar P. J. van Maldegem. „maar dan hadden we dat alleen maar voor het pnbliek moeten doen, dat te laat kwam",.. Om vijf over tien was de stroom snelheid nog slechts 42 éentime- ter per seconde, gering genoeg om de caisson op dc voor hem be stemde plaats te zetten. En dus gingen de afsluiters open. Zeven minuien later barstten alle aan wezige schepen opnieuw los in een veeltonig, oorverdovend fluit concert: dc caisson was ruim drie en een halve meter gezonken en stond nauwkeurig op de. drem pel van het sluitgat. Het lukte Onmiddellijk daarna zoemden weer de acht elektromotoren, die evenzovele schuiven in gelijkma tig tempo omhoogtrokken. En aan de andere kant van de cais son vonkten weer de snijbranders op. die de houten schotten „los sneden van de hoog oprijzende wand. Ditmaal echter werden dc houten schotten niet stuk voor stuk losgetrokken, maar namen de „Groenland" en de „Zuidpool" er ieder twee tegelijk voor hun rekening. Deze dubbele verwijde ring ging echter niet al te vlot. want af en toe bleef een schot hangen. Bij een poging de schot ten toch in het water te krijgen knapten zelfs twee kabels. Niet temin: het lukte. Op de caisson knikten ir. X. Bic- zereld en ir. H. Wiggers goed keurend en tevreden, toen na en kele metingen nauwkeurig dc plaats van de gezonken kolos was vastgesteld: hij stond per fect. Aan prof. ir. Pli. Jansen, hoofdingenieur-directeur van de Deltadienst van Rijkswaterstaat, die telefonisch reeds nieuwsgie rig geïnformeerd had vanuit Den Haag, kon worden gemeld, dat ook deze operatie voorspoedig en perfect was verlopen. Het wachten is nu tot donderdag: dan gaat de derde caisson klok slag twaalf uur aan Noord-Beve- landse kant naar de bodem van het sluitgat. Caissonnetje leggen niemand zeggen... jf De sluiting van het Veer.se M Gat is voor rijkswaterstaat 1 beslist geen spelletje „cais- sonnetje leggen, niemand zeg- s gen"Met zijn voorlichting over dit waterstaatsspektakel is deze rijksdienst allesbehalve M karig, kranten, filmdiensten H en televisie happen dan ook H graag toe in net belang van p lezers en kijkers. H Tientallen miljoenen Europea- H nen zullen het invaren van de laatste caisson maandag aanstaande kunnen zien, want behalve de Nederlandse t.v. hebben ook enkele televi- s siediensten uit Duitsland (Keulen, Berlijn en Bonn) hun komst, naar Vrouwenpolder al M aangekondigd, terwijl ook de Engelse televisie een camera- ploeg zal sturen. Ook radio m „Das freies Deutschland" zal vertegenwoordigers zenden. De grootste toeloop venvacht H rijkswaterstaat echter niet op maandag per slot een werkdag maar op zondag m als de op één na laatste cais- son tot zinken wordt ge- H bracht. Bij rijkswaterstaat wordt zelfs voorspeld, dat er.... 30.000 belangstellenden naar Vrouwenpolder zullen stro- s men op die dag en dat er zich reeds op de Sloedam ver- keersopstoppingen zullen -- voordoen !lll!lll!llll!ll!llllllllll|||l!llll!l[|illllllllllllll)ll!ll!lllil!lll|||f|||||lill!|||llf ■JONG EN OUD rvas gistermorgen weer naar het Veerse Gat. gestroomd om te zien, hoe de tweede doorluat- caisson tot zinken werd gebracht. Op dit moment zijn de hoekpunten van beide caissons reeds door staalkabels als met een scharnier aan elkaar verbonden en glijdt de kolos lang zaam naar binnen. Foto P.Z.C.) Het Wereldgebeuren I Zang en liefde H' ct koninkrijk Laos. dat nog steeds middenin een burger- i oorlog is. die echter voor het ogenblik in de internationale com mentaren door Cuba wordt over stemd. is een heel arm land. maar het is rijk aan prinsen. Daartoe heeft de in 1959 gestorven koning Sisa- vang Vong ook het zijne bijgedragen door een groot aantal huwelijken. Hij verontschuldigde zich voor zijn opgewekte liefdesleven door te zeg gen dat hij een zoon was van een volk dat alleen maar kan zingen cn kan liefhebben. Eén van de vele prin sen, Socvannah Phoema, heeft giste ren een gesprek gehad met premier Nikita Kroesjtsjew van dc Sowjct- Unie. Hij was zelfs voor deze ont moeting uitgenodigd in het vakantie oord van dc heer K., de aan de Zwar te Zee gelegen badplaats Sotsji. Soc vannah Phoema is één vari de weini ge vorstelijke personen die na de uitmoording van het Russische tsa- rengeslacht naar Rusland gingen. Hij doet dat ook niet voor zijn per soonlijke plezier. Want zijn pas zo kort zelfstandige vaderland dreigt in een burgeroorlóg ten onder tc gaan. Socvannah Phoema is neutralist. Niet in de zin zoals zovelen in het westen een derde weg aanhangen. een weg die met enkele bochtjes I toch in Moskou terechtkomt, maar Soevannah Phoema zegt de wil van het volk tot uitdrukking te brengen. Een volk dat neutraal staat in de burgeroorlog en in een van oost en west gescheiden land wil leven. Soc vannah Phoema weet zelf heel goed dat alle neutralisme Moskou in de kaart speelt en daarom zegt hij dat hij een „aanhanger van de ncutra- liteit in het neutralisme" is. Toen Soevannah Phoema werd ge boren, was zijn vaderland nog ondergeschikt aan Frankrijk. Hij ging als kind al naar Frankrijk, waar hij een westerse opvoeding kreeg. Hij huwde met een dochter ivan een Franse ambtenaar en van een Laotiaanse moeder. Na zijn op leiding in Parijs kreeg hij belangrijk i werk te doen op één der departe- I menten in Vientiane. Hij was natio- i nalist. maar hij paste er wel voor op I de Fransen mét geweld uit Laos te verdrijven. Hij bleef ook na de onaf- I hankelijkheidsverklaring van 1949 j pro-Frans. Zijn kinderen laat hij in j de Franse hoofdstad een Europese j opvoeding geven. Als de buffels vechten, wordt het gras platgetrapt", zei Soevan- I nah Phoema. toen de ongere geldheden in zijn land begonnen. Zijn halfbroer Soevannah Vong koos ri- goureus in deze tweekamp voor dc communisten. Hij werd één van de hoofdmannen van de Pathet Lao. de rode guerilla-troepen. Maar alle be middelingspogingen van Soevannah Phoema mislukten. Zo erg was de tegenslag dat hij met zijn vrouw was gedwongen Laos te verlaten en om asiel moest vragen bij de ko ning van Cambodja. Intussen had het volk van Laos heel weinig van de strijd bemerkt. Het meende be trokken te zijn bij een strijd tussen prinsen zoals di'e al eeuwenlang hebben gewoed. Zelfs terwijl pantser- kolonnes door de straten rijden, or ganiseert men prachtige temnelfees- ten ter ere van Boeddha. De leer van deze oosterse theoloog verbiedt aan de mens het dodenrTDe Laotiaan se soldaten hebben het vaak moeilijk op hun minder religieuze tegenstan ders het vuur te openen. Men om loopt elkaar zoveel mogelijk. En dat is heel veel in dit onherbergzame land. Het lijkt dat de overwinningspalm voor prins Soevannah Phoema voor het grijpen ligt. Want zo wel in Moskou als in Washington is men ervan overtuigd dat alleen deze prins met de raadselachtige glim lach in staat is een regering te vor men die het land behoedt een slag veld te worden. Soevannah Phoema noemt zichzelf „de man van het uur". Hij heeft nu met de rode leiders ge praat. Er staat nog een visite in Amerika op het programma. Beide regeringen zullen hem steun toezeg gen. In Rusland heeft men alle hoop nog niet laten varen deze prins in de communistische schuit té krijger- Maar in Amerika hoopt men od zo veel gezond verstand bij de aanstaan de premier dat hij zich tegen Rus sische inmening "za! verzotten. In 1949 werd Laos onafhankelijk, maar ruim tien jaar later wordt over hot land heen een politieke machtsstrijd uitgevochten met Laos als inzet. Soevannah Phoema is hii dit spel een troef die beide partijen graag in handen willen hebben. Terwijl men om beurten de prins verwent met beloften, zwijgen de kanonnen in Laos niet. Alleen het volk blijft neu traal en zal zijn ware aard nog niet hebben afgelegd: zingen en liefheb ben. Dat kan men ook in een burger oorlog. Maar aan een overwinnings- zane is men nog niet toe. Tn Moskou en Washington maakt men de prins avances. Voorlopig is echter zijne doorluchtigheid in de politiek zoals zijn vader in het huwelijk was: po lygaam. SS JL Spoorwegongeluk in Engeland eist vier doden Bij Pitsea. Zuidwest-Engeland. is dinsdagavond een personentrein onl- spoord. Volgens de eerste berichten zijn vier personen gedood en veertig gewond. Het is niet uitgesloten dat zich nog mensen bevinden in dc wrakstukken van vijf wagons die- zijn omgeslagen. De trein was op weg van Londen naar Shoeburyncss bij Southend. Schipper vermist na bezoek aan café Sedert maandagavond wordt de 20- jarigc schipper Toersen uit Heino vermist. Hij keerde na een bezoek aan een café in De Zande gem. IJssel- muiden) oer roeiboot naar zijn schip terug. Gistel-morgen ontdekte men dat hij daar niet aanwezig was. Men ver moedt, dat hij verdronken is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17