DELTA-JOURNAAL K.L.M. DC-8 EN FOKKER S-14 IN „STUDENTIKOOS" VLIEGFEEST Rook die lekkere uit de bekende handige JUSTITIE STELT BELANG IN OUDEWATERS GELUIDSBANDJE DINSDAG 18 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 4 KOFFIE KLAAR BIJ „SCHUIVEN DICHT" ER ZAL nog heel wat koffie door de blinkende ketel van Janny Joosse stromen eer de schuiven van de caissons in het Veerse Gat langzaam maar zeker dichtzakken. De laatste dagen heeft zij daar achter het buffet in het directiekantoor van Rijkswaterstaat bij Vrouwenpolder tenminste in een strak tempo honderden kopjes koffie ge tapt, die al even snel in evenzovele dorstige kelen verdivenen. „Vorige week dinsdag, toen de eerste doorlaat- caisson aan de grond raakte, was het vrese lijk druk". Zij is toen de tel kwijtgeraakt, maar vijfhonderd waren het er die dag zeker. Janny zucht er nog een beetje van, als zij er aan denkt, dat toen zeg ge en schrijve elfmaal liet delcsél van de ketel ging om telkens opnieuw voor vijftig kopjes verse koffie te zorgen. Ook journalisten, fotografen, film- en t.v.-mannen ver drongen zich toen rond de balie, waarachter Janny Joosse de service van rijkswaterstaat te gelijk onopvallend en na drukkelijk personifieer de. Iedere keer, wanneer iemand van hen naar zijn portemonnee greep, kon zij hem vriendelijk toevoegen: ,fHet is gra tis Mede danlc zij deze ette lijk herhaalde opmerking liep mejuffrouw Joosse 's avonds dan ook het hoofd om. Want bij kof fie schenken hoor t af wassen en afdrogen. En vanzelfsprekend was de voorraad serviesgoed in „Fort den Baak" op de ze toeloop niet helemaal berekend. In juni is het twee jaar geleden, dat Janny haar betrekking in het hoog op het duin gelegen, houten gebouw aanvatte. Zij houdt het kantoor schoon en zorgt ervoor, dat de waterstaatsmen sen in de verschillende lokalen van koffie, thee en limonade worden voorzien. Het buffet is de gehele dag open en Janny kent haar vaste klanten stulc voor stitlc. Ieder heeft zijn eigen voorkeur. Plotseling wordt de deur van het 'keukentje open gegooid. „Janny, drie li monade op de adminis tratie Nog geen twee minuten Tater staan de glazen met het oranje-gele vocht naast de dorstigen op tafel. En zo gaat het de hele dag door. Er komen mensen van de buitenposten binnenvallen, be zoekers worden meegetroond naar het buffet en ook gezélschappen op excursie gaan niet zonder „verversing" zoals dat op de programma's heet de deur uit. Hét Veerse Gat wordt ge dicht met zeven doorlaatcaissons, duizenden ton nen zand en stortsteen en gemiddeld 150 kopjes thee en koffie per dag..... V.V.V.-DAMES„ER IS VEEL VRAAG..." „WE KRIJGEN hier af en toe bezoekers voor de balie, die graag willen weten hoe laat er een bus over de dam door het Veerse Gat naar Kamper land gaat". En dat is dan een vraag, waarop mej. I. M. Stenhuis van het Middelburgse V.V.V.- införmatiebureau een antwoord moet geven met heel wat slagen om de arm. Een antwoord, zo in de geest van: „Met ingang van de volgende win- ter dienstregeling...." Want hoe goed het V.V. V.-kantoor aan de .Mid delburgse Lange Delft ook gedocumenteerd is, verder in de toekomst kijken dan de Zeeuwse busmaatschappijen zelf, kunnen de dames daar tussen de fleurige fol ders, aanplakbiljetten en foto's niet. Wel kunnen zij ieder die daarvoor belangstelling heeft, pre cies vertellen wanneer er tussen Noord-Beve land en Walcheren weer een caisson wordt inge varen. Ook wanneer de koningin de operatie „Schuiven Dicht" zul bijwonen. En wie nog 'n laatste tochtje door het nauwe stroomgat bij Vrouwenpolder wil ma ken, krijgt een nauw keurige opgave van de rondvaartmo gelijkhe den. Buitenlanders, leiders van schoolreisjes en tou ringcarbussen op dag tocht wippen de laatste weken nogal eens het V. V.V.-informatiebureau binnen om er aan de weet te komen, wat het geschikste punt en het geschiktste moment is om een tripje naar Vrou wenpolder of Kamper land te maken. En al heeft mej. Stenhuis dan niet de beschikking over technische brochures, bouwschema's va/ti de doorlaatcaissons en mengverhoudingen in de betonmolens, zij kan haar clientèletoch wel globaal vertéllen wat er in het Veerse Gat omgaat. ,jNee, zelf kom ik er niet dikwijls" geeft zij grif toe. Acht jaar lang staat zij daar in de Lange Delft nu al haar weetgierige klan ten te woord. „Voor de Deltawerken is ef- altijd al veel belangstelling ge weest bij de toeristen, maar het afgelopen paasweekend was er ex tra veel vraag". Zoals we vorige week op deze plaats schreven over een buitenpost van de Deltadienst in het vlakke Zeeuws-Vlaamse land, zo staat dus ook tussen de winkelpanden in het Middelburgse stadscentrum een bureau, dat via de koorden van de publieke belangstelling met de water staatswerken in dit gewest is verbonden. Een frait-d'union van vriendelijkheid en juiste infor maties voor buitenstaanders, waarvoor de V.V.V.- dames borg staan. Musicoloog H. Rutters overleden Vrijdag jJ. is te Maastricht op 81- jarige leeftijd overleden de heer Herman Rutters, eertijds muziekre dacteur van het Algemeen Handels blad. Als musicoloog, journalist en pedagoog genoot de heer Rutters groot aanzien. Hij nam een voorna me plaats in het verenigingsleven en in muziekkringen van ons volk in. Meer dan dertig jaar was hij mede werker aan het programma van de V.P.R.O. en muziekredacteur van „Vrije Geluiden", het omroéporgaan van deze vereniging. De heer Rut ters was erelid van de Nederlandse Bachvereniging en ridder in de orde van Oranje Nassau. Gistermiddag is het stoffelijk over schot in alle stilte op de begraaf plaats Zorgvlied in Amsterdam ter aarde besteld na een korte rouw dienst, waarin dr. J. A. de Koning voorzitter van de V.P.R.O., voor ging. Emile Henriot overleden In zijn woning te Parijs is Emile Henriot, lid van de Academie Fran- gaise, overleden. Hij was 72. De dood trad in na een hartaanval. Henriot kwam in 1911 bij het dag blad Le Temps en in 1941 bij 'Le Monde. Hij heeft een aantal boeken en gedichten op zijn naam en werd in 1945 tot lid van de academie ge kozen. Voorts was hij president van de Alliance Frangaise. Hij was groot officier van het legioen van eer en commandeur van de. orde van kunst en letteren. Mr. Trouw griffier Nieuw-Guinea Raad Gisterochtend heeft de Nieuw-Gui nea Raad uit een drietal gegadigden mr. J. W. Trouw, particulier advo caat te Hollandia, tot griffier van de raad gekozen. Mr. Trouw, die 66 jaar oud is, werd in Zeeland gebo ren. Hij studeerde in Nederland. In 1922 vertrok hij naar het voormalige Ne- derlandsch-Indië, waar hij verschil lende werkkringen in de advocatuur vervulde. Na de periode van 1940 1946 in Nederland te hebben doorge bracht, verbleef hij tot 1958 in In donesië. Daarna was hij enkele ja ren ambteloos burger in Nederland. In 1960 vertrok hij naar Nederlands Nieuw-Guinea. Oud-minister in Z.-Korea ter dood veroordeeld Ken Zuidkoreaanse rechtbank heeft de minister van binnenlandse zaken van het regime Syngman Rhee, in Kyu Choi, ter dood veroordeeld. Choi, een der machtigste mannen in de regering had een belangrijk aan deel in het vervalsen van de verkie zingsuitslagen in maart 1960. Hij heeft schuld bekend. „FLITSENDE „DELTA-DAGGERS" Luidruchtige viering van dertigjarig vliegbestaan VIER AMERIKAANSE F-102 „Delta Dagger" drielioekvleuge- lige straaljagers van het 32e Day Fighter Wing der IJSAF, gestationeerd op de vliegbasis Soesterberg, besloten zaterdag middag in compacte formatie het te Zestienhoven gehouden vliegfeest van de Delftse Stu denten Aero Club (D.S.A.). Een succesvol sluitstuk, waarmee de Delftse vliegende studenten het vliegfeest ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van hun zweefvliegclub nog eens beze gelden. Als vier zwarte stippen groeiden de aanstormende F- 102's in een minimum van tijd uit tot loeiende en vlammen spuwende monsters, die over het drukbezette Rotterdamse vliegveld Zestienhoven joegen. Het nas de eerste maal in Ne derland dat de Amerikaanse F-102 „Delta Dagger" gevechts vliegtuigen, nu hun recente overdracht op de vliegbasis Soesterberg, demonstreerden. Deze Amerikaanse „stunt." vermocht dan ook de nodige indruk te wekken bij de meer dan 5000 bezoekers, die op of in de nabijheid van het vlieg veld het verloop aandachtig gade sloegen. Vooropgesteld dat deze vliegdemonstratie niet in de schaduw Icon staan van de bekende ILSY's en NAVO-vliegshows, toch was dit. sympathieke gebaar van de jeugdige Delftenaren zonder meer oprecht. Dat ook de K.L.M. zich de nodige moeite getroostte boven Zestïenhoven voor 'n demonstratie te zorgen, bleek wel uit het statig overzeilen een majestueus gezicht van het splin ternieuwe DC-8 straalverkeersvlieg- tuig. De grote machine, prachtig ge stroomlijnd, met vier straalmotoren onder de pijlvleugels, voerde een bij zonder snelle naderingsvlucht uit; vlak boven de tribune op een hoogte van nauwelijks 15 meter legde de gezagvoerder de 43 meter overspan nende vleugels en 45 meter lauge romp in een scherpe rechterbocht. „Vijfhonderd kilometer per uur vliegt dit slanke K.L-M.-silhouet nu" com mentarieerde Frits Zandvliet. „Is dat nou een Fokker klonk de verbaasde uitroep van een jongetje. Neen, de Fokker S-14 straaltrainer had zijn ver bijsterende stunts met kapitein E. J. de Wilde aan #de knuppel reeds eerder vertoond in een op merkelijk program hogeschool- vliegen. Hij haalde met de S-14 halsbrekende toeren uit. Hunter Met een donderend geluid meldde zich toen het stuntteam van de ko ninklijke luchtmacht onder aanvoe ring van de eerste luitenant Rijnders van Soesterberg. Vier „Hunter" straaljagers waren tijdens de inge wikkeldste vliegfiguren als met on zichtbare touwtjes aan elkaar ver bonden. Nu 'eens joegen de straalja gers laag over liet veld, dan weer boorden ze zich in het blauw van de hemel. Voor een minder luidruchtig evene ment in dit kleine luchtvaart „epos" zorgden 14 parachutisten van de Eerste Nederlandse Parachutisten Club, die na een markeringsval van hun leider F. Molhuysen uit een Da kota in drie golven boven de groene Rotterdamse vliegmat werden afge worpen. Statig daalden ze vanaf een hoogte van om en nabij de 200 me ter neer bij de afwachtende bezoe kers. Militair verongelukt De 20-jarige ongehuwde dienstplich tige sergeant titulair S. M. G. Steen huis uit Tilburg is gistermorgen om het leven gekomen, nadat hij uit de laadbak van een ééntonner was ge vallen. Het ongeluk gebeurde op de parallelweg te Wolfheze. President Kasavoeboe en V.N. sluiten vrede President Joseph Kasavoeboe van Kongo heeft maandag een overeen komst gesloten met de Verenigde Naties, die voorziet in verwijdering uit Kongo van „schadelijke" buiten landse adviseurs en de reorganisa tie van het Kongolese leger op Kon golese voorwaarden. Nigeriaanse militairen van de V.N.- strijdmacht hebben 'in Leopoldstad aan hun Kongolese collega's een de monstratie gegeven hoe men het bes te demonstranten kan verspreideil zonder gebruik te maken van vuur wapens. De demonstranten waren voor deze gelegenheid kinderen. De Kongolese jongetjes hadden een on vergetelijke dag. Advertentie MINISTER ANTWOORDT OP VRAGEN „Geen aanleiding tot het nemen van maatregelen" De officier van justitie te Rotterdam is, ter afronding van zijn onderzoek in de zaak Van der Putten, alsnog be reid kennis te nemen van de geluids band waarover de heer Van der Put ten beschikt. Dit deelt minister Beerman mee in zijn antwoord op de schriftelijke vra gen van het tweede-kamerlid de heer Kranenburg (p.v.d.a.). De minister zegt in zijn antwoord, dat de procureur-generaal in Den Haag hem niet heeft verzocht om verster king van de rijksrecherche. Het is niet juist, dat het opsporings onderzoek naar aanleiding van de door de heer Van der Putten gedane aangifte ter zake van het vermoede lijke misdrijf van mislukte uitlokking van valse aangifte geruime tijd zou zijn uitgebleven. Reeds in de maand, waarin de aangifte werd gedaan, werd het desbetreffende proces-ver baal door de rijkspolitie te Oudewater afgesloten en toegezonden aan de of ficier van justitie te Rotterdam, die na een onderhoud met de aangever geen termen vond om het onderzoek te doen voortzetten. Een nader onderzoek, dat later in op dracht van de procureur-generaal werd ingesteld door een inspecteur van de rijksrecherche was uitsluitend bedoeld ter persoonlijke informatie van de procureur-generaal. De heer Kranenburg had o.m. ge vraagd, of de inspecteur der rijks recherche, die het onderzoek in stelde, dezelfde was, „die zich reeds zolang voor de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof met de sehrootfraudes neeft beziggehou den, eveneens zonder dat zijn on derzoek tot enig bevredigend re sultaat heeft kunnen leiden", en of de minister in het verloop van zaken geen aanleiding zag om aan de bemoeiingen van de proc.-gene- raal bij het gerechtshof in Den Haag en inspecteur van de rijks recherche in verschillende strafza ken, die primair bij een officier van justitie thuishoren, een einde te makep. en de tot nu toe misluk te recherches in deze zaken alsnog onder de verantwoordelijkheid van een officier van justitie door be kwame krachten te laten overdoen althans voor zover deze laatste geen aanleiding ziet om een ge rechtelijk vooronderzoek te vorde ren". De minister doet in zijn antwoord uit komen, dat het hier inderdaad dezelf de inspecteur betreft en merkt overi gens op dat uit het resultaat van een onderzoek geen conclusies kunnen worden getrokken met betrekking tot de kwaliteiten van dat onderzoek zelf. Het opsporingsonderzoek in de onder havige aangelegenheid vond plaats onder verantwoordelijkheid van de officier van justitie te Rotterdam. De vraag mist dan ook in zoverre feitlijke grondslag, aldus de minister. Buurman dronk te veel Jongetje was zoek Sinds zaterdag werd in Rotterdam door de politie ijverig gezocht naar een vijfjarig knaapje, dat met zijn buurman een eindje was gaan fiet sen, maar niet meer was thuis ge komen. Het bleek, dat de buurman met zijn buurjongetje café in, café uit was gegaan en tenslotte zo dron ken was geworden, dat in het laatste café één der gasten zich maar over het vijfjarig kereltje had ontfermd. Aangezien deze gast echter niet wist, wie het jongetje precies was, nam hij het mee naar huis en heeft het te slapen gelegd. Pas zondag kon de identiteit van het knaapje worden vastgesteld en kon het weer naar zijn ouders worden teruggebracht. De bum-man mag nooit meer met zijn buurjongetje uit fietsen gaan... Soekarno op bezoek bij achttien staatshoofden President Soekarno is zondag voor een wereldreis van tien weken uit Djakarta vertrokken. De Indonesi sche president zal tijdens zijn reis zowel een persoonlijk onderhoud heb ben met president Kennedy van de Verenigde Staten, als met premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie en met staatshoofden van zestien ande re landen. Minister Visser in Washington De Nederlandse minister van defen sie, ïr. S. H. Visser, is maandag in Washington aangekomen voor het voeren van besprekingen over Ame rikaanse militaire hulp aan Neder land voor de komende vijf jaar. Minister Visser arriveerde op Natio nal Airport vanuit Wilmington in Delaware. Hij werd begroet door ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van oorlog en zal zijn in trek nemen in de Nederlandse am bassade in de Amerikaanse hoofd stad. Dinsdag zal minister Visser vrijwel geheel doorbrengen met besprekin gen op het ministerie van defensie, waar hij de gast zal zijn van zijn Amerikaanse collega Robert S. Mc- namara aan een lunch. Hierna zullen beide ministers een conferentie hou den. Bussum heeft 40.000 inwoners De gemeente Bussum heeft de 40.000 inwoners bereikt. De 40.000 ste is de vrijdagavond geboren Mar griet Louise Moolhuizen. Burgemeester J. C. Haspels heeft gistermorgen de ouders, het echt paar J. W. Moolhuizen in de Graaf- Wiehmanlaan te Bussum, een boe ket bloemen in de Bussumse. kleuren en een spaarbankboekje met 150 gulden aangeboden. j|llllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||||||||||||||||||||| Brummenaars gingen op straat vissen H Gisteravond omstreeks half M zeven is op de markt in Brum- men de aanhangwagen van H een trailer, geladen met ha- m ring, omgeslagen. De trailer moest in een bocht van het Marktplein plotseling remmen. De aanhanger kwam met de wielen tegen de rand van de zogenaamde „Italiaan- H se laars" (een klein trottoir in de vorm van de laars van Italië, waardoor al meer on. H H gelukken zijn veroorzaakt). De aanhanger sloeg om en de gehele lading vis kwam op de j= straat terecht. Het drukke f| H verkeer van de rijksweg Zut- phen-Arnhem dat door Brum- men gaat. moest worden om- f§ gelegd. Honderden kwamen met emmertjes toelopen, om wat van het zeebanket deel- p H achtig te worden, maar de ff rijkspolitie en de rijksver- keerspolitie uil Apeldoorn s hielden de nieuwsgierigen op veilige afstand. Om negen uur stond de deer- lijk gehavende aanhanger H weer overeind, maar deze was =1 niet meer te gebruiken voor H bet vervoer van de haring MlltllllllllllllHIIIIIIIIH

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7