Gebeente Rotterdam benoemt nieuw bestuur van R.T.M. Vele Europeanen in Angola vermoord BEER ZOU ALLEEN SITUATIE IN ISRAËL HEBBEN GEPEILD BELASTINGEN IN ENGELAND VERHOOGD „ZEBRA'S" IN ZEELAND WINST VOOR VOETGANGERS DINSDAG 18 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUW8S COURANT 8 Bewogen aandeelhoudersvergadering Drie commissarissen krijgen ongevraagd eervol ontslag De N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij (R.T.M.) het vervoersbedrijf, dat reeds vele decennia met trams en bussen de verbindingen onderhoudt tussen Rotterdam en de Zuidhol landse eilanden en op Scliouwen-Duiveland heeft een nieuw be stuur gekregen. In een bewogen buitengewone algemene verga dering van aanddeelhouders heeft namelijk de gemeente Rotter dam, sedert enkele maanden dank zij een geaccepteerd bod van 500 procent veruit de grootste aandeelhouder, gisteren de lei ding van het bedrijf overgenomen door drie van de vier leden van de raad van commissarissen ongevraagd eervol ontslag te verlenen, het college uit te breiden tot acht personen, en in de vacante plaatsen deskundigen van de gemeente en van de Ne- derlandsche Spoorwegen te benoemen. tact zou blijven, haar werkzaamhe- J den normaal zou kunnen voortzetten en dat er geen reden tot ongerust heid was voor de crediteuren, het per soneel en het publiek. Maar vele gis singen doen de ronde, o.m. dat de ge meente enkele lijnen zou overdoen aan het eigen vervoersbedrijf en dat zij het beginpunt van de tramlijnen naar de buitenwijken van de stad zou ver plaatsen. Ook zouden de Nederland- sche Spoorwegen een aandeel krijgen in het toekomstige industriegebied ten zuiden van Rotterdam; deze wens werd reeds meermalen geuit. Alleen de heer L. F. H. Hameleers, die de belangen van de obligatiehou ders behartigt, bleef als commissaris gehandhaafd. Do heren W. Vrolijk uit Amsterdam (president-commissa ris), ir. D. de Iongh Wzn. uit Rot terdam (gedelegeerd commissaris) en do heer J. G. van Neerven uit Eindhoven werden tot aftreden ge dwongen. In de nieuwe raad van commissaris sen hebben nu, behalve de heer Ha meleers, zitting: namens de gemeen te Rotterdam: de heren J. U. Schilt- huis (wethouder voor economische aangelegenheden), ir. N. A. Bogstra (directeur van de Rotterdamse Elek trische Tram), J. C. Timmermans (directeur van de dienst financiën) en N. de Vries (hoofd afdeling econo mische aangelegenheden ter gemeen tesecretarie). Namens de Nederland- schè Spoorwegen N.V.: drs. D. J. Wansink (directeur N.S.). mr, P. R. Leopold (directie-secretaris N.S.) en de heer H. Hortensius (directeur van de N.V. Noord-Zuid-Hollandse Ver voer Maatschappij). Geschil Aan de bestuursverkiezing, ge leid door de heer Hameleers. zijn reeds gedurende enkele maanden besprekingen vooraf gegaan tus sen het nu afgetreden bestuur en de gemeente, besprekingen die vooral betrekking hadden op de tantbewijzen, die in het bedrijf een gemeenschappelijk belang hebben van 2 miljoen gulden. Het oude bestuur bedong voor hen be paalde garanties, welke de ge meente ook al met het oog op pensioenverbeteringen voor het personeel niet wilde verlenen. Ook nu. tijdens de vergadering, bleven de standpunten lijnrecht tegenover elkaar. De gemeente met een nominaal aandelenbezit van 990.500 op een uitstaand kapitaal van één miljoen gulden won uiteraard het pleit. De achtergrond van het geschil was de vrees van het oude bestuur voor nadelige consequenties voor haar krediteuren (obligatiehouders en hou ders van restantbewijzen) als een gevolg van de totale structuurwijzi ging van het bedrijf. Immers, de R.T.M. is door de invloed van de ge meente Rotterdam in feite van een particuliere streekvervoeronderne- ming een semi-overheidsbedrijf worden, waarbij aldus het oude bestuur de vroegere noodzaak van liquiditeit ondergeschikt is aan het verlenen van diensten aan het pu bliek. Liquiditeit En juist om die liquiditeit ging het in dit geval. In 1942 namelijk, toen de R.T.M. in een vrijwel on houdbare financiële positie was gekomen, was met de obligatie houders een surséance-akkoord gesloten, dat voortzetting van de werkzaamheden mogelijk maak te. Een der voorwaarden daarbij was dat de R.T.M. slechts dan in koop, aflossing en rentevergoe ding zou behoeven te doen, indien de financiële middelen dit toelie ten, Daarmee is men inmiddels begonnen. Jaarlijks wordt een be drag van 80.000 gulden uitgetrok ken, t.w. 20.000 gulden voor de restantbewijzen, 45.000 gulden voor de 3V2-procents obligatiele ning en 15.000 gulden voor rente. Bij de te verwachten vernieuwingen mogelijk, zo zei het oude bestuur, uitbreiding met minder rendabele lijnen, lagere tarieven, hogere perso neelsuitgaven e.d. vreest de nu afgetreden raad van commissarissen een negatief bedrijfsresultaat in plaats van een bescheiden winst, met als gevolg geen uitkeringen aan de krediteuren. Aan restantbewijzen is nu nog voor een nominaal bedrag van 610.334 in omloop van de 3%-procents obliga tielening staat nog voor 392.000 uit. Voorts zijn er nog renteloze voorschotten tot 3 miljoen van rijk en provincie. Obligatiezorg De gevolmachtigde van de gemeente, mr. Bink, verklaarde in de vergade ring dat de gemeente Rotterdam door de wijziging van de bedrijfsvoe ring beoogde de R.T.M. gezond en levenskrachtig te maken door toe passing van moderne veroers- en be- drijfsmethoden. Er zal een reorgani satie worden doorgevoerd. De ge meente kon niet ingaan op de sug gesties van het oude bestuur, omdat het niet haar taak is onverplicht schulden van een vennootschap op zich te nemen. Volgens mr. Bink had (le oude raad van commissarissen te veel bezorgd heid getoond voor de houders van obligatïën en restantbewijzen, en te weinig aan de pensioenverplichtingen jegens het personeel. Er dreigde ten aanzien van dit laatste al een straf vervolging. Het nieuwe regiem wil juist eerst de materiële positie van het personeel verbeteren. Welke plannen de gemeente Rotter dam en de Nederlandsche spoorwegen met de R.T.M. hebben, werd niet be leend gemaakt. Burgemeester mr. G. E. van Walsum verklaarde welis waar in de gemeenteraadszitting van 8 december dat de vennootschap in- De .'/8-jarige kolonel Beer, wiens ar restatie in Israël grote opschudding heeft verwekt. CORRESPONDENTIE MET PREMIER Proces tegen spion met gesloten deuren Vernomen wordt dat waarschijnlijk binnen enkele dagen een Oosteuro- pese diplomaat die bij de zaak-Beer is betrokken, uit Israël zal vertrek ken. In verband met de zaak-Beer is in de afgelopen paar dagen een onder zoek ingesteld naar zeker 100 men sen, burgers zowel als militairen. Het kabinet heeft maandag in Jeru zalem op zijn wekelijkse zitting het tot dusverre beschikbare bewijsma- triaal bekeken. Het proces tegen Beer, dat achter gesloten deuren zal worden gevoerd, zal beginnen zodra de verzamelde gegevens zijn doorge geven aan de procureur-generaal, Dat zal binnen enkele weken het ge val zijn. Beer, die zich momenteel in afzon dering bevindt, beweert, zo wordt uit ingelichte bron vernomen, dat hij geen militaire geheimen heeft door gegeven aan het betrokken Oosteu- ï-opese land. Wel heeft hij toegege ven dat hij een agent van dat land algemene peilingen van de situatie in het midden-oosten heeft toege speeld. Drie doden bij frontale botsing De 57-jarige vrachtauto-chauffeur IJ. Jansen uit Amsterdam, de 38- jarige automobilist II. Selle en zijn 37-jarige echtgenote mevrouw A. F. SelleSpielhoff uit Gevelsberg, nabij Wuppertal, In Duitsland, zijn maan dag bij een botsing op de Arnhemse weg ter hoogte van de Stoppclberg- weg te Apeldoorn bij een botsing 0111 het leven gekomen. De echtgenote van de Duitsers werd in levensge vaarlijke toestand in het St.-Liduina- zickcnhuis te Apeldoorn opgenomen, waar zij later overleed. De Duitser kwam in een personen wagen met grote snelheid uit de rich ting Arnhem. Op het moment,dat hij deheuvel De Stóppelberg op kwam, naderde uit tegenovergestelde richting, eveneens tegen de heuvel op. een tankwagen. Achter deze tankwagen reed de Amsterdammer met een stenen platen beladen vracht auto. Hóewei de weg daar ter plaat se is voorzien van een ononderbroken witte streep, trachtte de Amsterdam mer de tankwagen te passeren. Nog tijdens het inhalen verscheen" boven op de heuvel de Duitse personenauto. Er volgde een frontale botsing, waar bij de vrachtwagen en de personen auto zich met grote kracht in elkaar boorden. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De beide bestuurders moeten op slag zijn gedood. De be stuurder van de vrachtwagen moest door mannen van- de Apeldoornse brandweer uit zijn cabine worden ver lost. In de personenauto bevonden zich'hot lichaam van de heer Selle. en de ernstig gewonde mevrouw Sel le. Het echtpaar laat drie kinderen achter. Nog hogere belastingen en geen verlaging, was de bittere pil, die de Britse belastingbetaler isteren te slikken kreeg van de minister van financiën Sel- wyn Lloyd, in zijn eerste in het Lagerhuis ingediende begro ting. Onder de door minister Lloyd voor gestelde maatregelen is een belasting op de salarisschalen van werkgevers, hogere wegenbelasting voor parti culiere auto's en bedrijfsauto's, en een glijdende schaal voor zaken als Lubak, alcohol, benzine en andere verbruiksgoederen. Over de betrekkingen tussen Beer en premier Ben Goerion wordt ver schillend gesproken door de dagbla den, al naar gelang hun politieke instelling. De bewering dat Beer re gelmatig briefwisseling had met de premier, is door de regering tegen gesproken. Een woordvoerder zeide dat de premier zes ontmoetingen had gehad met Beer en hem twee maal had geschreven. Crisis in België niet opgelost De Belgische regeringscrisis, ont staan na het aftreden van het ltabi- net-Eyskens als gevolg van de ver kiezingen van 26 maart, is maandag de vierde week ingegaan. De pogin gen van kabinetsformateur Theo Le- fevre, voorzitter van de Christelijke Volkspartij, om te komen tot de vor ming van een roonis-katlioliek-socia- listisch coalitiekabinet ter vervan ging van de afgetreden rooms-katho- liek-liberale regering, zijn tot dus verre nog niet met succes bekroond. Zowel de formateur als de voorzitter van de socialistische partij, Collard, weigerde maandagmiddag na zijn verdere bespreking mededelingen te doen over het verloop van de onder handelingen. In politieke kringen bestaat echter de indruk, dat de ge schilpunten tussen de C.V.P. en de B.S.P. onverminderd voortduren en dat de mogelijkheden van een oplos sing verminderen naarmate bet ge sprek langer duurt. Landingsrechten voor de K.L.M. in Californië Uit gewoonlijk zeer goed ingelichte kringen is vernomen dat de Verenig de Staten een voorwaardelijk aan bod hebben gedaan de K.L.M. ecu route naar Californië te verlenen. Vernomen is dat het aanbod afhan kelijk is van instemming der Neder landse regering met instelling van zekere bepalingen betreffende de passagiers en vluchten op routes van de K.L.M. tussen Nederland en de Verenigde Staten. Men zei. dat de Nederlandse minis ter van buitenlandse zaken. mr. J. Luns, de aangelegenheid aan de orde had gesteld toen hij president Ken nedy verleden week op het Witte Huis ontmoette. Later werd de Nederlandse regering van het voorwaardelijke aanbod ver wittigd. Het aanbod wordt thans zorgvuldig bestudeerd door de Ne derlandse regering en in ingelichte kringen, zei men dat cr geen sprake kon zijn van een conferentie tussen Nederlandse en Amerikaanse beamb ten voordat de regering tot de slot som is gekomen, dat het voorwaar delijke aanbod de moeite van het onderhandelen waard is. Planta-commissie Drees brengt rapport uit Naar men ons van de zijde der N.V. Van den Bergh en Jurgens desge vraagd mededeelt is het zogenaamde „Rapport Drees" door de raad van bestuur ontvangen. Het wordt be studeerd. Zoals men zich zal herinneren werd eind augustus vorig jaar na de be sprekingen in Venlo tussen Duitse en Nederlandse autoriteiten van volksgezondheid dit naar aanlei ding van de zogenaamde blaasjes ziekte en de verschijnselen opgetre den na het gebruik van Planta door het Umleverconcern een com missie in het leven geroepen. Deze zou een onderzoek instellen naar het antwoord op de vraag of het appa raat van Unilever ergens gefaald heeft. In die commissie namen zitting oud-premier dr. W. Drees, dr. Paul Rijkens, oud-president van Unilever en thans adviserend lid van de raad van bestuur en de heer W. H. de Monchy, commissaris van de Holland- Amerikalijn. Deze commissie heeft haar rapport uitgebracht. Poolse „verkiezingen" zijn groot rood succes Blijkens de voorlopige uitslag van de zondag in Polen gehouden ver kiezingen hebben 17,7 miljoen stem gerechtigde Polen, of ongeveer 95,5 percent van het totale kiezerskorps, hun stem uitgebracht en de verkie zingen zijn dan ook „een enorm suc ces" geworden voor het Nationale Eenheidsfront, een combinatie van drie partijen, die een communistisch verkiezingsprogram voerden. Ver scheidene Poolse kranten meldden met enige nadruk dat veel priesters en religieuzen aan dc verkiezingen hebben, deelgenomen. Het Wereldgebeuren Lijkrede OPSTANDELINGEN BLIJVEN ACTIEF Oerwoudkrijgers uit Portugal onderweg Opstandelingen hebben gisteren in Angola een militaire colonne aange vallen op J50 km ten noordwesten van de hoofdstad Loeanda. Minstens veertig terroristen werden gedood. Een aantal Portugese soldaten liep verwondingen op. Het gevecht deed zich voor bij Benibe. Van persoonlijke verliezen in Loe- coenga op 600 km ten posten van Loeanda is geen melding gemaakt. Bericht werd dat de opstandelingen de resterende gebouwen van cle aan. val van vijf dagen geleden met de grond hebben gelijk gemaakt. Bij deze aanval zónden verschei dene Europeanen om het leven zijn gekomen. Men neemt aan dat dc meeste overgebleven Europeanen uit Loecoenga zijn gevlucht. De regering in Loeanda heeft mee gedeeld dat uit Portugal troepenver sterkingen onderweg zijn. Volgens welingelichte kringen zou de eerste zending bestaan uit duizend man met volledige bewapening. Zondag arriveerde in Loeanda eén speciaal op strijd in het oerwoud getrainde Portugese legereenheid. Zij zal dc troepen in Angola versterken, die al op een breed front tegen dc op standelingen vechten. Nog hebben de bussen en alle andere motorvoertuigen op Zebra-oversteek- plaatsen-zonder-oranje-knipperbol voorrang op de voetgangers. Deze aan de Koepoort te Goes genomen foto toont, dat het snel- en het lang- verkeer zich aan deze regel houden. (Foto P.Z.C.) (Slot van pag. 1 gen niet minder dan dertien: vier aan het Betje Wolfplein, drie aan de Paul Krugerstraat, drie aan de Fordgarage, twee op de Boulevard en één aan de Provinciale boot. Ook Middelburg heeft meer dan tien over steekplaatsen: aan de Scgcersstraat. Lange Delft, de Markt-Lange Delft, de Pottemarkt en aan de Poelcn- dalcweg. Goes doet in dit opzicht weinig onder voor de Walcherse ste den. Op de grote verkeersweg door Goes treft men niet minder dan vijf „zcbra"-oversteekplaatsen aan. ter wijl er voorts twee zijn tc vinden aan de Bergweg. Oostburg heeft in de Burchtstraat, links en rechts van de markt twee oversteekplaatsen en in Tcmeuzen zijn er niet minder dan negen, namelijk drie in de Axelse- straat, drie aan de Axelsebrug en drie aan het postkantoor. In Zierik- zee, zo vertelde ons opperwacht meester Wisse, is de noodzaak van het aanleggen van voetgangersover steekplaatsen niet aanwezig. Men ziet: er zijn al gemeenten in Zeeland, die er „zebra's" op nahouden. Welke van deze over steekplaatsen 11a in werking tre den van de nieuwe regeling zul len blijven bestaan, is een open vraag. Men mag aannemen, dat geval op geval bekeken zal wor den. I11 do Axelsestraat te Ter- neuzen bijvoorbeeld zijn dicht bij eikaar drie oversteekplaatsen ge legen „Als die gehandhaafd blij ven, zal het snelverkeer te veel worden opgehouden," zei adju dant Russeher ervan. Men wacht in dezen echter richtlijnen af. Enerzijds zullen oversteekplaat sen moeten verdAvijnen, ander zijds zullen nieuwe worden ge creëerd. Dat geldt niet alleen voor Terneuzen, maar ook voor de andere gemeenten. Eenvoudiger Als een voox-deel van de nieuwe re geling kan genoemd worden, dat zij eenvoudiger is dan de huidige: elke „zebra" immers geeft bescherming, hetgeen nu niet 't geval is. Daarnaast vervalt het plaatsen van een vrij kostbare knipperholinstallatie, het geen een niet onbelangrijke kosten besparing betekent voor de gemeen ten. Het voorzien van het wegdek van zebrastrepen is veel goedkoper. Dc nieuwe maatregel zal echter van alle weggebruikers aanpassing ver gen. Een automobilist zei er dit van: „Ik sta volkomen achter de nieuwe regeling. Als het druk op de weg is, moeten de voetgangers soms mi nutenlang wachten. Deze voor hen onplezierige situatie kan nu wor den opgelost." Hij merkte verder op: „Voor mij persoonlijk maakt het niet zoveel uit. In de meeste ge vallen geef ik toch al voorrang als ik een oversteekplaats nader." Wat dit laatste betreft staat hij beslist niet alleen. Vele automobilisten to nen zich al in alle opzichten „heer in het verkeer". Maar niet alle auto mobilisten zullen de maatregel met instemming begroeten. Als zij ech ter bedenken, dat men alleen be schermde oversteekplaatsen in de be bouwde kommen zal aantreffen, zal het oponthoud bepaald nog wel mee vallen. ."Moeilijker ligt de zaak echter bij fietsers en bromfietsers, die over het algemeen eerder geneigd zijn door te rijdeu dan een automobilist. Maar met een beetje goede wil hoeft de nieuwe maatregel geen proble men op te werpen; ook niet voor de bromfietsers en fietsers. Het leger tje voetgangers zal er bij gebaat zijn! Het jammerlijke van fanatici Is dat zij niet alleen zichzelf de dood injagen, maar in hun val nog anderen meeslepen. Dat komt duidelijk naar voren in de Duitse film Die Briicke. Het dwaze, van bovenaf opgezweepte fanatisme van de jongens die een volkomen overbodige brug willen verdedigen, is niet alleen oorzaak van hun eigen dood. De oprukkende Amerikaanse tanks hadden in die laatste oorlogs dagen van 1945 geen enkele reden meer Duitse dorpjes plat te branden. Er was pi-aktisch geen weerstand meer. Wanneer de jongens echter het vuur op de oprukkende Ameri kanen openen, dan slaan weldra de kanonnnen zware bressen in dc stra ten en gaat huis na huis in vlam men op. De dwaasheid van enkelen wordt door allen zwaar betaald. „Wanneer ik ten onder ga. dan zal ik het derde rijk meeslepen" zei Hit ler in één van zijn laatste gesprek ken met zijn kokkin. Dat had hij niet behoeven te zeggen, want in de gehele geschiedenis blijkt telkens weer dat volksleiders in hun onder gang hele volken meeslepen. De bommen die zaterdag In Ha vanna vielen, kunnen voor Castro een waarschuwingssig naal zijn geweest dat het einde van zijn dictatorschap in zicht is. In de loop van zondagavond heeft een in vasiegroep een geslaagde landing in het zuiden van Cuba uitgevoerd. De berichten zijn schaars en spreken elkaar op vrijwel alle punten tegen. Toch valt uit de berichten van de in vasieleiders en die van de autoritei ten van Cuba op te maken dat de uitroep van Castro enkele weken ge leden: „Ieder die Cuba ongevraagd binnenkomt, ligt binnen vier minu ten in zee", op grootspraak berust. Integendeel! Niet alleen dat Caslio moeite heeft de invasie tot staan te brengen (men gist nog steeds over het juiste aantal in de strijd ge brachte troepen) maar uit het Cu baanse binnenland komen alarme rende berichten over het muiten van diverse regeringsgetrouwe troepen. Het schijnt dat de invasie-groepen versterking hebben gekregen uit het Castro-kamp. Deze revolutie in Zuid-Amerika is er één in dc lange serie op standjes, zonder welke dit we relddeel niet denkbaar is. Maar nu is Amerika partij en het is bekend dat Castro in Moskou goede vrien den heeft. Op Amerikaanse bodem heeft José Miro Cavdona een „voor lopige regering" gevormd. Hij riep de gevluchte Cubanen op naar de staat Florida te komen en zich te laten opleiden voor het invasielegpr. Deze opleiding heeft dus plaats op Amerikaans grondgebied. Men was ei-mee op de hoogte in Washington. Maar men deed cr niets aan. Cjk werd geen enkele persconferentie van Cardoba verboden. In Washing ton verdedigde men zich door erop te wijzen dat het hier geen interne Zuidamerikaanse ruzie betreft, maar een poging Cuba van het com munisme tc redden. Een nobele geste ongetwijfeld, maar het riekt toch te veel, zoals dc commentator May van United Press maandag schieef, naar een „omgekeerd Hongarije". Hij meent dat Cuba een kwestie zal worden, mutaties mutandis, als Ko rea, Berlijn en Laos. Terwijl in Washington en Mos kou de regeringen bezig waren zich te beraden wat zij voor hun Cubaanse vrienden konden doen (zij het met tegengestelde opzet) werd aan de kust van Cuba hard gevochten. Cardona zei dat liet Cu baanse bevrijdingsleger nergens ver zet had ontmoet. Castro's radio maakte melding van een succesvol terugslaan van de infiltranten. Van beide kanten worden reserves aan gevoerd. Zondag nog had Castro een woeste lijkrede gehouden bij de slachtoffers van de bomaanvallen van zaterdag. Zijn rouwbeklag was ontaard in een felle beschuldiging van een „agressief" Amerika, Hij gaf Kennedy persoonlijk de schuld van alle narigheid. Westelijke waar nemers hadden Castro maandag morgen al voor de t.v. verwacht voor één van zijn vele non-stop rede voeringen. Castro bleef echter in zijn paleis. Wellicht werkt hij aan een volgende lijkrede. Die van zijn eigen regiem bijvoorbeeld. I IDEL CASTRO ...opgezweept fanatisme... Engeland wil samenwerken met E.E.G. in Afrika Engeland heeft du Europese commis sie van de E.E.G. medegedeeld, dat 't tot samenwerking wil komen met de Europese Economische Gemeenschap bij het handelspolitieke beleid jegens de Afrikaanse landen. De vorige week heeft de Britse rege ring de regeringen van de zes E.E.G.- landen reeds over deze wens bena derd. De bedoeling van Engeland is tot een fesprek te komen over de mogelijk- eden de voorkeursrechten in het han delsverkeer met Afrika met elkaar in overeenstemming te brengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5