PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BEWIND VAN FIDEL CASTRO WANKELT Amerikaanse bijval voor opstandelingen Zes miljoen vingers wijzen op Eichmann Beschermde „zebra's" in Zeeland eerste winstpunt voor voetgangers Vandaag... Munt-t.v. Schoonheid H 204e jaargang - no. 91 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 60 cent per week, 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 18 april 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 88-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3540, adv. 3647/3643)Middelburg, Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr, Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel. 2395; Ter neuzen tel 2116; Zlerikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. SANTIAGO GEVALLEN; GEVECHTEN IN HAVANNA Maandagvoormiddag zijn boven Zet ten in de Betuwe twee Deense straal jagers, die waren opgestegen van de Nederlandse vliegbasis Twente, met elkaar in botsing gekomen en bij het neerstorten volkomen vernield. De wrakken vielen in de gemeente Val burg onder Eist. De piloten wisten zich per parachute te redden. Een toestel kwam neer vlakbij eer boerderij in Eerveld, het andere (fo to) richtte een grote ravage aan in een boomgaard. Een groep rebellen van de exilregering van Cardoba is maan dagmorgen vanuit zee en met vliegtuigen op 145 km van Ha vanna een aanval begonnen op liet regiem van Fidel Castro, die daarop de nationale noodtoestand heeft afgekondigd. Een leider van de Cubaanse politieke vluchtelingen in Amerika heeft te New York verklaard, dat de invallers afkomstig waren uit meer dan één land van Latijns-Amerika. Fidel Castro heeft gezegd dat de invallers in Amerika en in Guatemala zijn opge leid, en wapens en geld uit Amerika hebben gekregen. Het zwaartepunt van de aanval lag in de Baliia de Cocliinos (de Varkensbaai), op de grens van de provincies Matanzas en Las Villas. Uit de eerste berichten kan worden afgeleid dat het aantal slachtoffers groot is. De Cubaanse regeringsradio heeft bekendgemaakt dat de re- hellen een radiostation in de provincie Matanzas veroverd hebben. Ook in New York heeft men radio-berichten uit Cuba opge vangen, waarin wordt gezegd dat Santiago in handen van de invasietroepen is gevallen. Majoor Raoel Castro, de broer van Fidel, zou gevangen genomen zijn. Volgens onbevestigde berichten van Cubaanse opstande- lingenkringen in Miami zouden in Havanna straatgevechten zijn uitgebroken. Cardoba zou reeds in Cuba zijn aangekomen. Een krachtige zender in de Caraibi- sche Zee ter hoogte van Honduras meldde dat grote aantallen man schappen van Castro's leger naar de rebellen waren overgelopen. Radio Zwaan deelde mede dat ook leger- en marinefunctionarissen zich bij de patriotten hadden aangesloten instede van tegen hen in actie te ko men. „De militie waarop Castro zijn ver wachtingen heeft gesteld, begint zich te ontbinden", aldus radio Zwaan, „en masse hebben de troepen zich verenigd met het bevrijdingsle ger der patriotten. Burgers, verenigt u in de bevrijding, stoor de verbin dingen, help, werk samen". De leider' van de Cubaanse revolu tionaire raad José Miro Gardona. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft ontkend dat de Verenigde Staten de rebellen steunen met wapens, maar heeft ook gezegd, dat de opstand tegen Castro de sympathie van de Amerikaanse regering heeft. Op het ogenblik is het nog niet dui delijk hoe groot de strijdmacht van de rebellen is. Toen de aanval begon, kwam een radiozender van de opstandelin gen in de lucht. De Cubaanse be volking werdopgeroepen tot ver zet tegen Castro. Alle Cubaanse radio- en t.v.-stations zijn door het leger overgenomen. Eén van deze zenders deelde mee dat Fidel Castro het opperbevel over de Cu baanse strijdkrachten op zich heeft genomen. Andere Cubaanse radiostations riepen leden van de reservepolitie en de militie in het geweer, of zonden oproepen uit voor ziekenauto's, die naar een stad op 45 km van de kust moes ten komen waar zeer veel gewon den zouden zijn. De aanval werd ondersteund door vliegtuigen, die in scheervlucht doe len in de omgeving met mitrailleurs H ....viert koningin Frederika j§ van Griekenland haar 44ste m ff verjaardag. §j ....is het 10 jaar geleden, dat in Parijs namens de zes deel- n nemende landen de onderteke- H ning plaatshad van het ver- s drag tot oprichting van de f| Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, welk verdrag 10 augustus 1952 in werking trad. Ij ....is het 25 jaar geleden, dat §j de neo-romantische Italiaanse M componist Ottorino Respighi, f| H de vernieuwer van de Italiaan- se instrumentale muziek en =j befaamd door zijn orkestwer- leen „Fontana di Roma" en „I pini di Roma", te Rome over- leed. 1 aanvielen, alsmede twee kanonneer boten. Er is een „Cubaanse revolutionaire raad", waarvan Jose Miro de Cardo- na, een voormalig Cubaans premier uit de eerste weken van Castro's be wind, president is. Miro Cardona deed een oproep uitgaan „voor de bevrijding van het vaderland uit het despotisme van Fidel Castro". De Russische regering heeft stopzet ting van de agressie geëist en radio- Moskou heeft verklaard dat „de vrij heidslievende landen niet kunnen toe staan dat de agresseive kringen van Amerika" een oorlog ontketenen in het gebied van de Caraibische zee. In de provincie Oricnte waren za terdagnacht „honderden soldaten van het bevrijdingsleger" aan land ge gaan, volgens de zegsman in New York. Radio Havanna berichtte dat de regeringstroepen de strijd hebben aangebonden met de invasietroepen en zeker zijn van de overwinning. Volgens Fidel Castro waren de inval lers gekomen „om van ons de fabrie ken van het volk, de suikerraffina derijen van het volk en de mijnen van het volk weer af te nemen". Hoe de toestand verder is kan niet worden beoordeeld omdat de Cubaan se radiostations geen militaire be richten mógen verspreiden en de tele graaf- en telefoonverbindingen van Cuba met de. Verenigde Staten en omliggende landen zijn verbroken. BROEIEND VERZET OP CUBA OPENBARE AANKLAGER „Waar de vermoorden zijn, daar is hij" De Israëlische procureur-gene raal heelt maandag de eerste hoofdstukken behandeld van de aanklacht tegen Adolf Eich mann. Terwijl een doodse stilte in de rechtszaal hing, en de ver dachte met asgrauw gelaat in de houding stond binnen de ko gelvrije glaswanden van de ver dachtenbank, ontvouwde Gi deon Hausner zijn bijzonderhe den over „een nieuw type moor denaar, die werkt achter een schrijfbureau", een man „die .iet zijn eigen handen de strop van de beul heeft geknoopt, zijn slachtoffers heeft vastge bonden in de gaskamers, en iedereen, die was vermoord, eigenhandig in het massagraf heeft geduwd". Vanaf maandagochtend viel de scha duw van de galg over de man in de verdachtenbank. Want de rechtbank had zich bevoegd verklaard en daar mee de eerste grote aanval van Eich- mann's verdediger afgewezen. De motivering van het besluit zal in het eindvonnis worden opgenomen. Zes uur lang heeft de stem van de aanklager in de rechtszaal geklon ken. „Zes miljoen vingers wijzen naar deze glazen verdachtenbank, zes miljoen aanklagers staan van daag in deze rechtszaal". Haus ner spaarde Eichmann niet. „Wij hebben wel eerder Hitiers gekend, maar nooit eerder zijn zij gehol pen door mannen zoals Adolf Eichmann". Van afzijdigheid, of ambtelijkheid, was bij Eichmann geen sprake. „Eichmann nam deel aan de slach ting, niet apatisch, maar in het volle Bij explosie gewonde jongen overleden De achtjarige Jopie Verwer uit Am sterdam, die zondagmorgen bij de ontploffing in een woning te Assen delft niet ernstige brandwonden naar het gemeentelijk ziekenhuis te Zaan dam moest worden overgebracht, is aan de gevolgen van deze brandwon den overleden. Het negenjarig zusje verkeert nog in levensgevaar. Over de oorzaak van de ontploffing tast men nog volko men iri het duister. bewustzijn van hetgeen hij deed. Hij handelde met heel zijn hart en ziel". Opnieuw „Nog steeds gelooft hij dat hij met het vernietigen van deze milojenen juist heeft gehandeld. Als de ha- lcenkruisvlag weer zou worden ge hesen, als opnieuw de hysterische kreten van de Fiihrer zouden klin ken, dan zou Eichmann opstaan, sa lueren en terugkeren naar zijn werk van onderdrukking en slachting". „Heydrich was aangewezen om de uitroeiing van de joden voor te be reiden, en hij benoemde een wreed en fanatiek man, Adolf Eichmann. Eichmann maakte een toernee langs de concentratiekampen en keek toe als de naakte joden in de rij ston den voor de gaskamers. Hij zag het bloed uit de graven spuiten, als spoot het uit een bron. Dit zijn 's mans eigen woorden". „Eichmann heeft op elk ogenblik de identiteit gekend van de gedoden en degenen in de kampen. Men kan met de bijbel zeggen: „Waar de vermoor den zijn, daar is hij". NIEUWE REGELING OP KOMST Mening politie „Verbetering Het legertje van voetgangers, dat zich in het geweld van fiet sen, bromfietsen, scooters, mo toren en auto's bij wijze van spreken nauwelijk op de been kan houden, kan de toekomst rooskleuriger tegemoet zien. Er staat een nieuwe voetgangers- regeling op stapel, die na in werking treden aan deze cate gorie van weggebruikers op alle door zogenaamde „zebra's" aangeduide oversteekplaatsen voorrang geeft op het overige verkeer. Voor Zeeland is deze regeling zeker niet van belang ontbloot, want in deze pro vincie kent men nog geen beschermde voetgangersover steekplaatsen, zoals dat bij voorbeeld in de grote steden het geval is. Hoe is de situatie op dit ogen blik in Zeeland? Voor de voet gangers bepaald niet zo plezie rig. Immers, zij zijn bij het over steken niet „beschermd". Wel zijn er in verschillende Zeeuwse gemeenten erkende „Zebra"-over- steekplaatsen, maar daar ont breekt juist de wit-zwarte ge ringde paal met de oranje ge kleurde knipperbol erop, die het etiket „beschermd" aan een voet gangersoversteekplaats geeft. In de toekomst nu, wellicht eind dit jaar, zullen de knipperbollen ver dwijnen en krijgen de „Zebra"- strepen zonder meer de status van beschermde oversteekplaats. Een hele vooruitgang dus voor degenen, die zich te voet moe ten voortbewegen. Verschillende politiefunctionarissen in Zeeuwse gemeenten juichen de nieuwe regeling van harte toe. „Een grote verbetering voor het verkeer," zo noemde de inspecteur van ge meentepolitie te Goes, de heer S. E. Siebels, de voorgenomen wijzi ging van het wegenverkeersregle ment. „Men had dit al tien jaar ge leden moeten doen", voegde hij er aan toe. „Het is wel eens goed, dat de automobilisten gedwongen wor den het wat rustiger aan te doen," sprak hij als zijn mening uit. Fit de gesprekken met de verschil lende politiefunctionarissen kwam ook een waarschuwing aan het adres van de voetgangers naar voren. De beschermende oversteekplaatsen ge ven de voetgangers niet het man daat zonder meer over te steken, zonder daarbij op het overige ver keer te letten. Want de wet kent ook de bepaling, dat het verkeer niet in gevaar mag worden gebracht, zodat een voetganger wel eens een auto zal moeten laten passeren alvo rens de weg over te-steken. Maar ondanks dat zal deze categorie van weggebruikers zich op de „zebra's" ongetwijfeld veiliger voelen dan voorheen. Samenspel Commissaris M. A. Reneman van de gemeentepolitie te Middelburg was van mening, dat de voetgangers nog veel zullen moeten leren, want zij zijn nu eenmaal niet gewend voorrang te hebben boven het overi ge verkeer. „Het komt aan op een goed samenspel. Naar mijn mening zullen de automobilisten zich ook be ter aanpassen dan fietsers en brom fietsers," merkte de heer Reneman op, die eraan toevoegde, dat hem wel is gebleken, dat de voetgangers een beschermde oversteekplaats stellig op prijs stellen. Of de nieuwe maat regel een verbetering inhoudt zal in de praktijk moeten blijken, was zijn oordeel. Adjudant E. Russcher van de ge meentepolitie te Terneuzen, bri gadier J. Kuiper van de gemeen tepolitie te Vlissingen en opper wachtmeester G. v. d. Driest van de rijkspoiltie te Oostburg noem den de voorgenomen maatregel zonder mee een verbetering voor de voetgangers. Zebra*s Er is in Zeeland overigens al een flink aantal (onbeschermde) „ze- bra"-oversteekplaatsen. In Vlissin- (Zie slot pag. 3 kol. 3) anders dus dan bij de heer Van Be- veren. Wat de planologie betreft zijn er stedebouwkundige projecten in deze tijd en in ons land, die de mens van nu wel degelijk een schoonheids ervaring geven. „Als heemschutters willen wij nog wat vasthouden van het bestaande", zegt de heer Van Be- veren verderop in zijn jaarverslag. Voortreffelijk! Maar dat betekent niet, dat men dan de vormgeving van onze tijd automatisch moet ver werpen. Deze eeuw kent Immers an dere schoonheidservaringen en stelt andere eisen dan de zestiende en de zeventiende. Professor Geyl heeft destijds in zijn afscheidscollege op die andere eisen gewezen. En hij voegde er aan toe: ,.In weerwil van de wee klagers en de dromers zie ik om mij heen verblijdende tekenen van de wil om daaraan te voldoen". Dat geldt ook voor architectuur en stedebouwkunst ftdhtli iJH In Nederland is een brede discus sie gaande over de vraag of er een tweede en dan een com- mercieel-televislenet moet komen. De kosten van dat tweede net zou den gedekt worden uit de oj sten van de televisie-reclame en kijkers zouden alles dus gratis in huis krijgen. De omroepverenigingen hebben zich intussen al tegen dat commerciële net uitgesproken. Zij zijn van me ning, dat er in de nabije toekomst voldoende geld uit de verplichte kij- kersbijdragen beschikbaar zai zijn om een tweede net te exploiteren ook zonder inkomsten van televisie reclame. Vermoedelijk is dat wel wat opti mistisch gezien. Er moet rekening gehouden worden met de stijgende eisen van het publiek, dat naar de televisie kijkt en naar de radio luis tert. We vrezen dat een mogelijke zelffinanciering van de omroepver enigingen op een grote teleurstelling zal uitlopen, in de eerste plaats bij het publiek en daarna bij de om roepverenigingen. Er is echter nog een andere ma nier van televisie-financiering en daarop heeft dr. P. Gros in „De Zakenwereld" de aandacht ge vestigd. De heer Gros heeft de ont wikkeling van de televisie in Ame rika en Engeland bestudeerd, dus in twee landen, die aan Nederland op televisiegebied bepaald wel een slag vóór zijn. In die landen doet zich het ver schijnsel voor, dat het publiek als maar meer en beter blijft vragen van de programma-samenstellers. Bovendien zal het publiek over en kele jaren zeker kleurentelevisie ei sen.... en daarover maken de leiders van de televisiemaatschappijen zich in Engeland en Amerika nu al ern stige zorgen, want wie moet dat be talen Dat televisie-reclame hier uitkomst zou kunnen bieden, lijkt uitgesloten, ook als men weet, dat voor sommi ge adverteerders op dit ogenblik die reclame al weinig bevredigend is. Zo heeft de Amerikaanse „Shell" zich dit jaar geheel teruggetrokken uit de televisie-reclame. Men overweegt nu -in de Verenig de Staten het invoeren van een betalingssysteem, waarbij de kijkers voor hun programma be talen. Dat zou een muntmeter sy steem moeten worden. Via de in- worp van een geldstuk in een „de coder" krijgt de kijker een bepaald program op zijn scherm. In Engeland heeft de beroepsvereni ging van toneelspelers zich haastig uitgesproken voor dit muntmeter- systeem, omdat het dan mogelijk zal zijn duurdere programma's met een kostbare enscenering voor de tele visie te brengen. Via de muntmeter zouden de toneelspelers beter aan hun trekken komen dan bij het hui dige systeem. De heer Gros roert in zijn be schouwing ook nog enkele technische problemen aan en hij vraagt zich af of misschien het draadomroepnet van de P.T.T. dienstbaar is te maken aan de munt- televisie. Deze problemen zullen door technici ongetwijfeld nader uitgewerkt en opgelost kunnen worden. Wij zullen dus die problemen maar laten voor wat ze zijn. Hoofdzaak is. dat er in „De Zaken wereld" aandacht is gevraagd voor een bepaald verfrissend denkbeeld, namelijk het denkbeeld, dat de kij ker het programma kan kopen, waarop hij prijs stelt en dat hij niet behoeft méé te betalen, wanneer hij voor een televisieprodukt geen inte resse heeft. et gehele systeem zal zonder reclame-opbrengsten te exploi teren zijn en dat wordt alge meen als een winstpunt gezien. Daarnaast zou voor Nederland een groot winstpunt zijn dat de kijker luisteraar met langer via vergade ringen of enquêtes zijn mening aan „Hilversum" kenbaar behoeft te maken, maar dat het muntmeter bakje telkens de gezindheid van het kijkerskorps vrij nauwkeurig aan geeft. Waarmee overigens niet ge zegd wil zijn, dat de t.v.-program- ma's altijd massa-programma's moe ten zijn. Ds secretaris van „Stad en Lande van Schouwen-Duiveland", de Zierikzeese stadsarchivaris P. van Beveren, heeft in zijn vorige week verschenen jaarverslag gefilo sofeerd over schoonheid en daarbij de stelling geponeerd, dat schoonheid en snelheid elkaar vijandige begrip pen schijnen. Ook is hij teleurgesteld over het moderne bouwen, dat naar zijn mening heel erg eenvormig is. Wie de heer Van Beveren kent, zal zich over deze opmerkingen niet verbazen: de Zierikzeese archivaris is een man met uitgesproken opvat tingen met name over de artistieke verschijnselen van deze tijd. Maar wq geloven, dat men er goed aan zal doen aan deze meningen geen abso lute geldigheid toe te kennen. Het is met het begrip schoonheid, zoals hier wel blijkt, vaak een uiterst persoon lijke aangelegenheid. Waarom zouden snelheid en schoonheid zich niet met elkaar ver dragen De vormgeving van een mo dern vliegtuig bijvoorbeeld is esthe tisch vaak heel bevredigend. En het beeld van moderne verkeerswegen met hun klaverbladrotonden wekt bij menigeen een gevoel van schoonheid,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1