GRANDIOOS VUURWERK LEXINGTON Televisie in dienst van de wetenschap Lexi biedt U aan een te Middelburg r „DIE BRÜCKE", DUITS WERK VAN ZELDZAME EERLIJKHEID MUZISCH! ZATERDAG 15 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE' COURANT Amerika ver voor (Van onze radio- en (televisieredacteur) Hoewel de Verenigde Staten in belangrijke en misschien wel in beslissende mate bij de tweede wereldoorlog be trokken zijn geweest, heb ben zij binnenslands lang niet zo ingrijpend van die oorlog geleden als bijvoor beeld Nederland, dat bezet was, of Engeland, dat jaren lang als het ware in de front linie heeft gelegen. Allerlei ontwikkelingen, die in West- Europa hebben stilgestaan, zelfs tot ver na de oorlog, omdat we toen genoeg te doen hadden met weer over eind te zetten van wat was omgevallen, zijn in Amerika rustig doorgegaan; zij het in vertraagder tempo. Ditgeldt bijvoorbeeld ook voor de televisie, een gebied waarop Ne derland en ook Engeland voor de oorlog pionierswerk hebben ver richt. Philips heeft in de jaren '37, '38 en '39 tot in de verste uit hoeken van Europa televisiede monstraties gegeven onze tele visieman van het éérste uur, Erik de. Vries, kan daar spannende ver halen van vertellen. Tweede plan Maar goed de tweede wereld oorlog heeft West-Europa ook op dit punt naar het tweede plan verwezen. In 1940 was het een uitzondering in Amerika als een school niet de beschikking had over films en filmstrips, de eer ste aanloop tót het gebruik van een eigen televisieomroepje de zogenaamde „gesloten kring" (closed circuit) welk stelsel in het begin van de veertiger jaren al burgerrecht in Amerika ver kreeg. Vooral bij het medisch on derwijs is dit stelsel onmisbaar gebleken. Vroeger moesten de studenten reikhalzend van hun amphitheatersgewijze opgestelde collegebanken een glimp van een operatie trachten op te vangen. Nu hangt er vlak boven de opera tietafel een televisiecamera. De studenten zitten elders in een zaal en kunnen op een projectiescherm de operatie van dichtbij volgen in kleuren. Door een vergrotingsstelsel toe te passen zien zij het zelfs beter dan de chirurg die de operatie ver richt. Het merkwaardige was, dat dit gebruik van televisie al ge meengoed was, voordat de gewone publieke televisie een factor van betekenis in het maatschappelijk leven was geworden. Bij ons in Europa is er juist een omgekeerde tendentie: juist door de snelle ont wikkeling van de gewone televisie worden ook de mogelijkheden voor zuiver wetenschappelijke te levisie gestimuleerd. Lynn Poole Het eerste wetenschappelijke pro gramma voor de gewone televisie in de Vérenigds Staten werd in 1948 uitgezonden onder regie van Lynn Poole, die men later „de va der van de Amerikaanse weten schappelijke televisieproducenten" zou gaan noemen. De -.belangrijk ste organisatie voor de verbrei ding van wetenschappelijke tele visie is op het ogenblik het „Edu cational Television en Radio Cen ter", dat de oprichting van vijftig niet-commerciële zenders heeft mogelijk gemaakt, die een groot aantal uitstekende culturele pro gramma's van grote verscheiden heid brengen. Dit centrutm heeft documentaires uitgezonden over bijvoorbeeld psychologie, sociale wetenschappen, dierenleven in het wild, ruimtevaart en geneeskunde. Bekende geleerden en deskundi gen. waaronder veel Nobelprijs winnaars, verlenen hun medewer king aan deze programma's. Gagarin in Moskou op t.v. (Van onze rtv-redacteur.) Zonder enige overdrijving kan worden gesteld, dat gistermorgen om 11 uur de belangrijkste televi siegebeurtenis sinds het publieke gebruik van de televisie zelf heeft plaatsgevonden. Toen verschenen namelijk op Nederlandse en vele Westeuropese schermen recht streeks beelden uit Moskou waar ruimtevaarder Gagarin zijn triom fantelijke intocht hield. Toevallige kijkers de uitzen ding was niet aangekondigd za gen Gagarin op het vliegveld 30 kilometer buiten Moskou aanko men waar hij werd begroet door premier Kroesjtsjew en andere ho gere Russische autoriteiten. Samen met Kroesjtsjew in een auto geze ten begon hij zijn triomftocht naar Moskou. In afwachting van zijn komst aldaar vertoonde de Mos- kouse televisie een documentaire over de ruimtevaart en verder gaf een forum van officieren en ruim tevaartdeskundigen zijn mening over de jongste prestaties. Het beeld was vrij redelijk, het geluid voortreffelijk. De eerste stap voor televisieuitwis seling voor Oost en West is gezet, er zullen ongetwijfeld na deze uit zending nog vele andere uitzendin gen volgen. Experimenten Het is merkwaardig dat de niet- commerciële zenders op experi menteel gebied vooraan gaan. Als dan blijkt dat bepaalde program ma's „het doen" wagen de com merciële zenders ook de stap. Zo is de N.B.C. in 1951 begonnen met een wetenschappelijke serie voor kinderen „Watch mr. Wizard". Deze meneer Wizard (wat „tove naar" betekent) geeft de kinderen uitleg van wetenschappelijke be ginselen en van technische pro cédés, waarbij hij gebruik maakt van alledaagse voorwerpen als li monaderietjes. ping-pongballen, katrollen en dergelijke. Twee jaar later heeft de N.B.C. een reeks gelanceerd „Atomic age physics". Het was een „coast to coasf'-programma, dat vijf dagen per weck in cursusvorm 's och tends om half zeven werd uitge zonden door 149 zenders. Ondanks het zeer vroege uur werd er door gemiddeld 400.000 kijkers naar ueze serie gekeken. PARADE RODE PLEIN OP BRITSE T.V. De B.B.C. heeft een regeling getroffen met de Rilssische t.v.- autoriteiten, teneinde op 1 mei een rechtstreekse reportage van twee uur te kunnen wij den aan de parade op het Rode Plein in Moskou. Het zal de eerste keer zijn dat een recht streekse t.v.-verbinding tot stand komt tussen Moskou en Londen. Gistermiddag is met een K.L.M.- toestel uit München het 19-jarige Duitse filmsterretje en zangeresje Heidi Brühl op Schiphol aangeko men. Zij zal vanavond optreden in een tv-programma. Ook staan de première van haar film „Immer will ich dich gehören" en een teenager-party op haar program ma in Nederland. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK VANDAAG Mwwywwwwwwww <T{oren, 31 eu ew sc/irijven Radio Kent U haar? Vermoedelijk niet, ■want deze struise dienstmaagd is niemand minder dan Curd Jür- gens in travesti, kort voor zijn optreden in een korte televisie film in München. T eleuisie De zaterdagavond van de A.V.R. O. staat in het teken van het Eu ropese Danstoernooi dat deze om roepvereniging elk jaar 111 het Kurhaus te Sclieveningen organi seert. Dit gebeurt nu voor de vijf de keer en men kan er de repor tages van zien om tien voor half negen en om vijf over half elf. Daartussen in „llou je aan je woord" en de laatste aflevering van „Het is zover". Onze Vlaamse zuiderburen zen den om half negen het quizpro gramma „Wie is wie" uit en om negen uur de film „De weg naai de sterren". Om tien voor negen een Interpolfilm en om half elf worden ook de Vlaamse kijkers verbonden met het Kurhaus te Sclieveningen, waar liet A.V.R.O.- danstoernooi wordt gehouden. De VARA houdt vanmiddag weer haar matinee op de vrije zater dag, deze keer met medewerking van het radiokoor. Het promena deorkest en Kerstin Andcrsson sopraan, 's Avonds om vijf over acht „Week uit, week in" en om vijf over elf Opsporing verzocht met Schijvenspeurder. Over de andere zender speelt om tien over half drie het Metropole orkest o.l.v. Dolf van der Linden met medewerking van Aad de Rijk, zang. 's Avonds 0111 acht uur „Populaire klassieken", te spelen door het Radio Filharmo nisch Orkest o.l.v. Bernard Hai- tink. Uitgevoerd wordt de 5e symfonie van Dvorsjak. („Uit de nieuwe wereld"). MORGEN Liang Wang Tsjang naar China Liang Wang Tsjang, die de Nederlandse jeugd al vijftien maal op woensdagmiddag in het K.R.O.-televisieprogramma heeft bezigge houden met zijn merkwaardige avonturen, zal op 19 april voor de laatste keer op het scherm verschijnen. Het „Bureau voor goede diensten" van de heer Stobbe wordt gesloten en er is dan ook voor Tsjang geen emplooi meer. In het zestiende en laatste deel zullen de kinderen naar „de ontknoping" kunnen kijken. Het schijnt vast te staan dat Tsjang naar China terugkeert, maar intussen gonst het in Bussum van geruchten. Er worden wedden schappen afgesloten naar welk China Tsjang vertrekt: naar dat van Mao Tse Tung of naar dat van Tsjang Kai Sjek op Formosa. Eens deels gelooft men dat communistisch China wel een „bureau van goede diensten" kan gebruiken, anderdeels is men de overtuiging toegedaan, dat Tsjang Kai Sjek er op gebrand is een populair figuur als Tsjang in zijn kabinet op te nemen. De beslissing ligt tenslotte bij Tsjang zelf; in Nederland zien we hem in ieder geval niet terug. T elevisie Van half vijf tot zes uur geeft Co Hogendoorii een rechtstreekse re portage van de Nederlandse kam pioenschappen tafeltennis. Om acht uur opent de A.V.R.O. het zondagavondprogramma met „In A.V.R.O.'s Televizier". Na „Kunst grepen" van Pierre Janssen volgt om kwart voor tien „Een kwartje per seconde". De Belgische tv geeft om half negen het gevarieerde programma, „Zeg hé, spaar je mee?" Radio Om vijf minuten over acht geeft de A.V.R.O. over Hilversum I de uitslag van „Dat is het". „Zingen zonder zorgen" duurt van negen uur tot half tien. De K.R.O. zendt om acht uur het bekende programma „De halve maan(d)" uit. Adenauer maakte kennis met Kennedy jr. M „Een flinke knaap", zei de Westduitse bondskanselier Ade- nauer toen hij voor het eerst s oog in oog stond met John F. Kennedy. „Glug glug glu", was Kennedy's antwoord. m -- Deze ontmoeting had plaats §j in de kinderkamer van het Wit- te Huis, toen mevrouw Kenne- e= dy haar driejarig dochtertje Caroline en vier maanden oude zoon John F. Kenndy jr. aan n H Adenauer voorstelde. De ontmoeting stond niet in m het officiële programma. M Adenauer zou aan een officiële lunch aanzitten met ruim 150 s genodigden. Toen de 85-jarige bondskanselier als een der p eersten was aangekomen, ver- M zocht de president hem mee te m gaan naar de privé-vertrekken s in het Witte Huis. opdat hij zou kunnen kennismaken met me- vrouw Kenndy. Mevrouw Kennedy vroeg op haar beurt of Adenauer de kin- H deren zou willen zien, waarna hij de wat „beperkte conversa- j§ tie" met de jonge Kennedy had. n flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllillllllf JONGEN UIT BREDA ALS GAST NAAR ISRAËL De 13-jarige Arthur Grumvaid uit Breda zal zondag per vliegtuig naar Israël vertrekken op uitno diging van de staat Israël. Hij zal daar de viering van het 13-jarig bestaan van de staat Israël bij wonen. Arthur is geboren op de dag dat Is raël een onafhankelijke staat werd. Veel joodse jongens uit ver scheidene landen, die op deze zelfde dag geboren zijn, zullen in Israël hun „bar mitzuz" (belijde nis) vieren. Zij zullen de religieuze plechtigheid bijwonen, een aantal excursies maken en tien dagen de gast zijn van leeftijdgenoten in Israël. De Israëlische ambassadeur en de president van de Nederlandse Zio nistenbond zullen Arthur zondag op Schiphol uitgeleide doen. De bruiloft van prinses Birgitta Het koninklijk palcis in Stockholm zal vandaag de driehonderd invitaties versturen voor het huwelijk van prin ses Birgitta. Voor de plechtigheid in de paleiskapel zijn 300 gasten uitgekozen, maar 200 van hen zullen aanzitten aan de lunch daarna en aan het bruidsdiner in de vooravond. Voor het inedr moeten de heren in rok verschijnen. Uniformen zijn verboden. De dames zal worden verzocht in cocktailjapon te verschijnen. Advertentie Op 6 MEI, 's avonds 22.15 uur, zal bij de Blauwedijk fe Middelburg, een groot vuurwerk worden afgestoken, ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van de Padvinderij op Walcheren. Lexi hoopt, dat U allen van een prachtig schouwspel van licht en kleur getuige zult zijn onder het genot van een from America's Best Tobaccos - Aan de kinderen biedt Lexi een grote ballonwedsirijd aan met prachtige prijzen op 1 MEI 1961, om 14.30 uur op de Dam - Graanbeurs, Middelburg. Deelnemers- I kaarten a f 0.25 verkrijgbaar bij de padvinders, |^die bij U aan huis komen. FILMS IN ZEELAND Rademakers „Het Mes" prima Nederlandse film Michael Mansfeld, scenario schrijver en Bernard Wicki, re gisseur, zijn de grote figuren Advertentie j Auteur Harry Mulisch ont vangt platenbon en noemt Bach 'n oude jongen Er helpt geen moedertje-lief aan... Harry Mulisch verdiént de Pluim Plateri- bon, waarmee Willem O. Duys hem zo blij verraste. Want Mulisch 'houdt zich aan z'n woord' en schrijft een boek vol 'Voer voor psychologen!' Hier is nog méér voer, kersvers geserveerde Harry- ismen. OVER PLATEN: 'Heb er 'n hele massa... 70 SO. Van Vivaldi tot Miles Davis. Verder veel volksmuziek, speciaal de Balkan. Ook dol op documentaires-met-stemmen Derde Rijk toestanden. Brechtiana. to neel en literatuur op 45 toeren... M n eigen plaatje niet te vergeten OVER LUISTEREN: 'Gebruik muziek meestal als decor. Als ik schrijf? Zeker, maar dan de oude jongens... Vivaldi en Bacil en zo. Eigen lijk 't omgekeerde van-Mozart: die schreef muziek terwijl men item voor las!' OVER PLATENBON: 'Slim ding! Zal 'm goed besteden na terugkeer uit Israël. Nee, nooit eerder gekregen of geschonken. Maar dat zegt niks. Heb ook nog nooit een boeken- bon weggegeven. Stom eigenlijk... zal er de volgende keer aan proberen te denken!' achter de Duitse film „Die Brücke", rolprent over het oor logsgebeuren, waarin kinderen de hoofdrol spelen. „Die Brü cke" is een van de meest aan grijpende illustraties van de el lende, waarin Hitier Duitsland stortte en vooral ook van de vrijwel algemene waanzin, die zovelen het slachtoffer deed worden van de bezeten dicta tor. Het nationaal-socialisme werd de jeugd met de paplepel ingegoten door ouders, die in hun verblinding tot de dolste dingen in staat waren. Vele Duitse filmers, die jaren na de oorlog dit onderwerp durfden aanpakken, hebben dat in hun werk niet laten uitko men. Ze wilden of ze konden niet. Bernhard Wicki wel. Het oorspronkelijke verhaal van Manfred Grëgor, een roman met ge noeg dramatische inhoud om voor een film geschikt te zijn, werd ge comprimeerd tot een scenario, dat een felle aanklacht is tegen de gene ratie van Hitler. Michael Mansfeld, bekend als een commentator, die het Nazidom nooit spaarde, stelde dit scenario samen. Hij droeg daarmee reeds in belangrijke mate bij tot het eerlijke succes van „Die Brücke". Bernhard Wicki deed de rest. Hij koos als plaats van handeling, een schilderachtig jstadje in schril con trast tot de tonelen, die ev zich zou den afspelen. Zes jongens en één meisje (Cordula Trankow) vervulden de rollen van slachtoffers van de Nazi-ideologie. Vol vertrouwen in hun ouders en leraren laten zij zich in uniform ste ken voor een wanhoopsdaad: het ver. dedigen van de brug bij het stadje tegen de Amerikaanse troepen, ter wijl om hen heen het Derde Rijk in puin valt. De kinderen vechten door, wan neer hun ouders de strijd allang hebben gestaakt of zich uit de voeten maken en de schilderach tige omgeving»; verandert in een puinhoop. Zo komt Wicki er eer lijk voor uit bij wie de verant woordelijkheid lag, zonder met cynische zelfspot de werkelijkheid te verdoezelen of object van de humor te maken, zoals verschei dene van zijn Duitse mede-kun stenaars dat hebben gedaan. De film is te zien in Alhatnbra (Vlis- singen). Het Mes Grand (Goes) vertoont „Het Mes", verreweg de beste na-oörlogse Ne derlandse produktie. waarover we ons reeds eerder enthousiast uit lieten. Hugo Claus schreef het scenario voor deze film naar zijn eigen gelijknamige novelle, die hij op negentienjarige leeftijd schreef. Hij veranderde een en ander aan de inhoud met het resultaat, dat het filmverhaal hier en daar nogal wat kritiek wekte. Fons Radema kers vertelt in zijn film het ver haal van een opgroeiende jongen, die de eerste stap naar de volwas senheid zet en de daarmee samen- hangende conflicten alleen en zon der hulp van ouderen krijgt op te lossen. Een interessant gegeven, boeiend verfilmd met medewerking van de Vlaamse acteur Paul Cam- mermans, de actrice Ellen Vogel, de jeugdige Reitze van der Linden, die de jongensrol zeer goed vervuil en Marie-Louise Videc als het vriendinnetje. City (Middelburg) draait „Ik heb ge zondigd" van Irving Rapper, een rol prent over een meisje dat het klooster verlaat voor de man van haar hart. Het poëtische gegeven is door Rap per met heel weinig gevoel voor poë zie verfilmd. Teehnirama en Techni color zijn de toverwoorden die de zwakke regie moeten goedmaken, want Rapper heeft zijn toevlucht vooral gezocht in kleurige en schilder achtige opnamen van musicerende zigeuners en ridderlijk doende dra gonders. Carroll Baker speelt de rol van het meisje en Roger Moore die van de held in officiersuniform Spektakel Even spectaculaire scènes biedt „Simson en Delila" een van Cecil De Milles ineest bekende, maar zeker niet beste werken. In de hoofdrollen Hcily Lainarr en Victor Mature. Te zien iii Electro (Middelburg). „Betaal of sterf", Luxor (Vlissingén) is een eerlijker film met Ernest Borgniné in de hoofdrol. Actie, actie en nog eens actie. Luxor (Vlissingén) brengt ook zon dag een actiefilm op bet doek. de wes tern „Mannen van staal". Grand (Goes) vertoont zondagmiddag „Duivelsbocht" met Cornel Wilde ach ter hét stuur op de racebaan. City (Middelburg) zorgt in de mati neevoorstelling van zondag voor on versneden humor door de film ..Op naar Hollywood" van het duo Dean Martin en Jerry Lewis te draaien. Een film uit de tijd. dat Martin en Lewis nog samenwerkten. Ken Finse regeringscommissie beeft voorstellen ingediend voor het instellen van een technisch-wetenschappelijke raad voor de landsverdediging die zou moeten bestaan uit zes landen plus een aantal raadgevers. De voorzitter zou in het alge meen de techniek van wetenschappelijk onderzoek moeten beheersen, de overige leden specialisten moeten zijn inzake tech niek, wiskunde, natuurkunde, chemie, biologie en medicijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7