P.Z.C. VUTA-JOURNAAl Maak gratis proefrit GROEIENDE BOERENLEENBANK THOLEN MOET UITBREIDEN GOKLUST NU IN GOEDE BANEN Examens NOG GEEN UITSPRAAK IN DE ZAAK VAN DER PUTTEN „DE ONBEKENDE UREN" IS VAN AGAATH VAN REE GERUISLOOS" TRANSPORT VAN BX-CAISSON 10 fKUVlMLiALL 6 E bi U W S b 7 O U tt A N '1 ZATERDAG 15 APRIL 1961 VLETTEN VAREN OP ACHTERHOEDE- „DIE KOEIEN malcen soms wat klaar". Johan de Winde (SS) stapt met grote pas sen door het hoge gras van een hobbelige wei tussen Sluis en Heille. Ticeehonderd meter van de v:eg af opent hij een piepend liékje in de strakke omheining van een vierkant gebouwtje. Rood en zwart bonte koeien steken nieuiosgierig hun koppen toe. De Winde neemt zijn dagelijkse kijkje bij de Delta-zendmast, die stalen en koperen draden als een paraplu over het weiland uitwaaiert. Daar waar kilometers in de omtrek geen stukje open water is te zien, waar de einder alleen maar wordt gebro ken door het silhouet van in het vlakke Zeeuws-Vlaamse land oprijzende kerkto rens heeft de Deltadienst van rijkswater staat een buitenpost. Een eenzaam stukje achterhoede voor het front rond de zeega ten in het zuidwesten van Nederland. Sa men met de stations in Rilland-Bath en Schipluiden bij Vlaardingen „omvat" de 45 meter hoge zenderpost bij Sluis in een hoek van ISO graden het gehele Deltagebied. Deze halve ring wordt getrokken met een ongemoduleerd signaal op een aparte golf lengte. Dit sein is dan het kompasvoor de vletten van rijkswaterstaat. Al deze vaartuigen van de Deltadienst hebben een decca-ontvanger aan boord. Via 'n bord met vier metertjes en 'n kaart, waarop het radiografische patroon van het Deltagebied in kaarsrechte en zwak cirkelende lijnen staat aangegeven, vertalen de schippers van de vletten de seinen van Johan de Win de en zijn collega Jan Frederiks in Schip luiden in een kleurige plaatsbepaling. KOMPAS Vooral bij mist, ander minder gunstig weer en duisternis wierkt men op ons systeem prima". Waarnemer De Winde grijpt de telefoon, die juist een paar keer heeft gerinkeld. Het is Gerrit Bruins van liet controle station in Zijpe. Hij meldt zich met een klei ne correctie op een van de vele metertjes van de ontvangapparatuur, die een halve wand van het gebouwtje beslaat. Zoemend, ruisend en met een zacht getik vragen de grijze kasten voortdurend de aandacht van deze Bressiaander. Drie jaar geleden instal leerde hij zich op deze buitenpost van de Del tadienst, waar 't rumoer rond de operatie „Schui ven dicht" slechts via te lefoon en krant door dringt. Johan de Winde leidt er temidden van de hoge mast, het groene weiland met de koebees ten en de grijze elektro nische apparatuur een „vrijgezellen"-bestaan in optima forma. In een klein keukentje kan hij voor zijn zeldza me gasten een lekker kop koffie klaarmaken. Wanneer er van het Delta-front geen nieuws komtyjsluit hij laat in de middag het gebouwtje af, pakt de bromfiets en rijdt naar. zijn woon plaats Breskens. Maar vrijdag was er wél nieuws! Er moest een BX-caisson uit Kruinin- gen naar het Veerse Gat worden versleept. En wie daarbij zich voor stelt dat rijkswaterstaat alleen transport-bedrij vigheid op en om- deze massieve kolos concen treerde, vergist zich schromelijk. Ook Johan de Winde en zijn colle ga's waren om\lialf drie s nachts present. Van dat ogenblik af gingen de seinen de lucht in. De vletten van water staat hadden een ver trouwd oriëntatiepunt aan boord. Zandtransporten, peil- ploegen, studiegroepen en alle mogelijke andere waterstaatsmensen pro fiteren van de radiogra fische plaatsbepaling, die drie ranke masten in een uitgekiend en nauw keurig gecontroleerd pa troon de Delta-scheep vaart bieden. Het lijkt een beetje vreemd, tvanneer Johan de Winde 's morgens de bromfiets pakt en met een „kom laten we maar weer eens naar de Delta werken gaan" in. cle richting Sluis-Eede ver- üwijnt. Maar om de sex tant te kunnen vervan gen, heeft rijkswater staat drie buitenposten opgericht en daarvan be dient waarnemer De Winde cr een. Volgende week waarschijnlijk 24 uur per etmaal. Maar dan samen met een me dewerker uit Den Haag, waar ook een controle station staat. „We ma ken ieder jaar een ex cursie naar de verschil lende werken", vertelt de beheerder van de Sluise eenmanspost, „en af en toe komt er wel eens iemand langs". En dan: „Maar de dagen vliegen hier om!" De Winde houdt van de ap paratuur. Alles moet piekfijn in orde zijn. Hel mag dan wat minder spannend zijn, toch trekt hij aan de stille land weg tussen Sluis en Héilïe één lijn met zijn vrienden rónd het Veevr se Gat. Ddl moet op 28 april dicht! Mét 't kom pas van De Winde en zijn waarnemers. ZITDAGEN IN OUD-VOSSEMEER Omzet steeg tot bijna zestien miljoen gulden De coöperatieve boerenleenbank te Tholen vertoont een gezonde groei. Toen gisteren, vrijdagavond, in hotel „Zeeland" de jaarvergadering van de bank werd gehouden, kon voorzitter li. G. Friderichs niet alleen memo reren hoe de spaarbank op 13 juni j.I. een inleg van 3.000.000 over schreed: hij kon ook mededelen dat er plannen zijn om de bestaande kantoorruimte aan de Brugstraat te vernieuwen en uit te breiden. Deze X V/r'aan ri* ripalnr Vraag de dea! of schrijf Voor alle inlichtingen ALTORIJLKS en GRATIS proefrit Fa. GEBR. VAN FRAASSEN 4 ZN., Schcldestraat 96-98 - Tel. 01184-4247 VLISSINGEN DEALER VOOR WALCHEREN. uitbreiding houdt rechtstreeks ver band mee de toeneming van de werkzaamheden van de bank. Zo werd per 1 januari j.I. een vierde kracht op het kantoor aangesteld. De Thoolse boerenleenbank heeft bovendien haar werkterrein uitge breid: voortaan zal te Oud-Vosse- ineer tweemaal per week zitting wor den gehouden. Juist gisteren werd hiermee een begin gemaakt. Ondanks de minder gunstige gang van zaken in de landbouw, steeg de omzet van de bank in 1960 tot bijna 16 miljoen gulden. Het eind cijfer van de balans was 4.296.597,54, de verlies- en winstrekening Werd afgesloten met een winst van 3.226,47, die maar de reserverekening zal wor den overgeboekt: de vergadering hechtte zijn goedkeuring aan een daartoe gelanceerd voorstel. Het totaal van de reserve bedraagt thans 125.000. De Thoolse boeren leenbank telde op het eind van 1960 409 leden. Het aantal spaarders be droeg 1037 en het aantal rekening houders 234. In de vergadering van gisteravond werden de heren I. C. Hage, J. van Dalen en H. Jansen herkozen in hun functie van respectievelijk bestuurs lid, lid van de raad van toezicht en plaatsvervangend bestuurslid. Na afwerking van de huishoudelijke zaken, hield drs. J. Dijkgraaf uit Goes, secretaris van het „Landbouw Coöperatie Centrum" een belang wekkende causerie over het onder werp „Doel en werking van een borg. stellingsfonds voor de landbouw". Hierin zette hij onder meer uiteen, welke taak de boerenleenbanken hebben ten opzichte van de jaarlijkse kredietbehoette in de landbouw: een deel van de benodigde gelden wordt door de boerenleenbanken gefour neerd. Het borgstellingsfonds werkt daaraan mee door het stellen van „aanvullende zekerheid". Fa. W. A. DE GROENE ZN., Anjelier&traat 5-7 - Tel. 01100-6810 GOES Dealer vnor Zuid- en Noord-Beveland Filmvertoning weduwen I oorlogsslachtoffers De weduwen-leden van dc afdeling Zeeland van de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers hielden deze week een bijeenkomst in Middelburg, waarop namens de Koninklijke Lloyd werd vertoond een film over de reis van de „Willem Ruys" rond de. we reld. Tevens werd tijderis deze goed be zóchte bijeenkomst afscheid genomen van mevrouw Terhenne-Reismger air 1 lid van de wcrkcommissie. J R.T.M.-exploitatie niet naar de Spoorwegen Minister Korthals verklaart in zijn memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer over de begroting van Verkeer cn Waterstaat, dat net op een misverstand moet berusten, dat de spoorwegen zich zouden gaan be lasten met de exploitatie van een gedeelte van de tot dusverre door de R.T.M. verzorgde verbindingen. Dit naar aanleiding van het feit, dat nu nagenoeg alle aandelen van deze maatschappij door do gemeente Rot terdam zijn overgenomen, 'n Derge lijke exploitatie ligt niet in de be doeling, zo verzekert de minister. Wel wordt gestreefd naar een vorm van samenwerking tussen de N.S. cn de gemeente Rotterdam, waarbij N. S. haar kennis cn ervaring over ex ploitatie vah strcekvervoerondernc- mingen en over de opbouw van een doelmatige en goede vervoersvoor ziening, ter beschikking van.de ge meente Rotterdam zal stellen Geslaagde feestavond R.M.L.S. te Goes De schoolclub van de rijks middel bare landbouwschool te Goes hield vrijdagavond in de „Prins van Oran je" een zeer geslaagde feestavond ter ere van de geslaagden voor het di ploma. In zijn openingswoord bracht de voorzitter van de club. de heer F. Timmerman, hulde aan de ge slaagden. De stichting Zeeland van d'Oprechte Amateur verzorgde hier na op uitstekende wijze een geva rieerd programma onder leiding van de conferencier-sneltekenaar de heer P. de Leeuw. Op vlotte en aantrek kelijke wijze kregen de aanwezigen zang, muziek, toneel etc. te zien. De medewerkenden aan dat pro gramma waren mevrouw M. dc Leeuw uit Vlissingen. dc welbeken de zusjes Francke uit Souburg. Jan Verweij, Frits Wiggefs cn echtge note uit Middelburg, Jan Geldof, dc „Moreco's", de „Anly Sisters" en het gezelschap Jan Rooze uit Goes en „The Rockin Pearls" uit Middelburg. Een daverend applaus viel na afloop de artiesten ten deel. Met een ge slaagde verloting en een bal op muziek van „The Orpheans" werd de avond besloten. A. J. M. Kesbeke, Axel, wordt op 3 mei geïnstalleerd De heer A. J. M. Kesbeke, wethou- i der van openbare werken te Axel, die per 1 mei werd benoemd tot burge meester van Zuiddorpe, zal op 3 mei a.s. als zodanig worden geïnstalleerd. Politie is verrast Concurrent voor TOTO Op dc persconferentie werd het nieuwe Koopspel „SAFE" verrassend enthousiast ontvangen. Vooral de stunt, waarop het is gebaseerd, ri.l. veel winnen en nooit iets verliezen, lijkt eigenlijk niet te geloven. Men geeft 15.000,aan prijzen iedere week, terwijl de inzet van 1,per kaart onverminderd ter beschikking komt voor het eigen gezin vóór de aan koop van allerlei merkartikelen enz. „Sociaal volkomen verantwoord" zei één der aanwezige journalisten, terwijl een politiefunctionaris uitriep „Het ei. van Columbus....;., niet in strijd met de Loterijwet Koopspel „SAFE" is opgezet door het grootste postorderbedrijf in Neder land, N.V. Welikamp uit Dedemsvaart, het bedrijf dat vorig jaar door brand werd verwoest en nu reeds weer ëen oppervlakte beslaat van 15.000 m2 fabrieksterrein. Worilt dit Koopspel de grote concurrent voor de TOTO en de Duitse Lotto, omdat men niets verliest Personeelsmoeilijkheden Thomsen's havenbedrijf De directie van Thomsen's havenbe drijf N.V. is bijzonder verontrust over de situatie op de arbeidsmarkt, zo verklaarde dr. J. 1*. H. Baekx op de jaarvergadering der vennootschap. Het was door het voortdurend tekort aan geschoolde arbeidskrachten in 1960 zeer moeilijk om onder meer het (toenemende) stukgoed-werk op enigszins bevredigende wijze uit te Voeren. Mede door dc zuigkracht van omliggende industrieën moet het be drijf nu steeds meer een beroep doen op „pendelaars", die dr. Backx een „onzeker bezit" noemde. Het dividend over 1960 werd vastge steld óp negen procent, dc uitkering op dc winstbewijzen is bruto 531,48 per stuk. Minister Visser praat in V.S. over militaire steun (Van een onzer verslaggevers) De minister van defensie, ir. S- II. Visser, die gistermiddag naar de V.S. is vertrokken houdt rekening met wijziging van de Amerikaanse hulp aan Nederland. Over de mate van de nieuw te verkrijgen hulp meent hij in de Verenigde Staten zekerheid te kunnen ontvangen. „Anders was ik beslist niet gegaan", zo zei hij. De Amerikaanse steun zal beslist hoger moeten zijn dan de laagste van na de oorlog, die van 1959. omstreeks 80 a 90 miljoen dol lar. Mijn bC2oek zal volledig oriënte rend zijn, aldus de bewindsman. Mr. Visser achtte het nutteloos over het verkrijgen van meer Starfighters te gaan praten, over investeringen in de Verenigde Staten met name in vesteringen voor tanks, geweren en geleide projectielen wenste de be windsman zich niet uit tc laten. In Amerika zal minister Visser onder meer een bezoek brengen aan de produktieplaatsen van de Starfiglit- vliegtuigen en de Nike-geleide pro jectielen. Minister Visser keert op 29 april naar Nederland terug. OVERLEG L00NBELE1D AMBTENAREN BEGONNEN Op verzoek van de samenwerkende centrales van overheidspersoneel is deze week in de centrale commissie voor georganiseerd overleg een be gin gemaakt niet liet overleg over de vraag, op welke wijze een zo rechtvaardig mogelijk loonbclcid voor de ambtenaren kan worden ge voerd. Dit is medegedeeld in „De Ambte naar", het orgaan van de bij het N.V.V. aangesloten Algemene Bond Van Ambtenaven. Vorig jaar werd afgesproken dat het „wensenpakket" voor de jaren 1962 en 1963 vóór 1 januari 1962 zou wordengefonnu- eord. Tc Wagoningén slaagde voor het exa men tuin- en landschapsarchitect, dc heer A. de Visser, vroeger te Axel thans te Rotterdam woonachtig. AMBTENARENGERECHT Opnieuw geweigerd bandje af te draaien (Van een bijzondere verslaggever.) Het ambtenarengerecht in Amster dam heelt gistermorgen bij monde van haar voorzitter, mr. A. Bosnian meegedeeld, dat alsnog op een twee tal punten een nader onderzoek ge wenst is. Daarom is er nog geen uit spraak gedaan in de kwestie Van der Putten, de technisch hoofdambtenaar van het departement van defensie, die vorig jaar bij dit gerecht in beroep kwam wegens een overplaatsing van Amsterdam naar Nieuw-MïlUgen. In zijn motivering stelde de voorzitter gistermorgen, dat de zittingen niet voldoende gegevens hebben verschaft voor de beoordeling van het geschil. Nadere opheldering wordt o.m. ge vraagd op dé volgende punten: 1. Of klagers betrekking van V.C, A.-officier ter standplaats Am sterdam met ingang van 1 april 1960 werd opgeheven; 2. Als dit het geval geweest is, welke beletselen er bestonden te gen tewerkstelling van de. heer Van der Putten na 31 maart i960 als hoofdinspecteur bij de 567ste technische dienst herstel- én depot compagnie te Amsterdam of bij' een der anderé zod&hige compag nieën. Bloes jesaf faire Donderdagavond laat heeft de rijks politie te Oudewater, de heer F. ,H. van der Putten ten tweede male ge vraagd op het politiebureau van Oudewater do geluidsband te laten horen, van diens telefoongesprek met dé echtgenote Van de carrosseriebou wer Van der B. óp 13 januari Ï960, waarin deze daiue zóu hebben toege geven dat zij door een burgerambte naar van het departement van defen sie zou zijn aangezet dé heer Van dei- Putten in een aanrandihgsscène te lokken. Hem werd thans gevraagd vanmor gen te verschijnen. In overleg met zijn raadsman, mr. N.' J. Geleijnse, heeft de heer Van der Putten echter opnieuw geweigerd aan dit verzoek te voldoen. Alleen wanneer de officier van justitie te Rotterdam, mr. I. H. van de Roemer, namens wie mij werd gevraagd de band te laten horen mij schriftelijk zou verklaren dat het on derzoek in deze bloesjesaffaire her opend is. wil ik overwegen op liet ver zoek in te gaan, deelde de heer Van der Putten ons mee. (Van een onzer redacteuren) Agaath van Ree pseudoniem voor de schrijfster A. Meyer-Hirsch uit Amsterdam is de schrijfster ge weest van het boekenweekge schenk 1961 do novelle „De onbe kende uren". Dit is gistermiddag bekendge maakt in een half feestelijke half plechtige bijeenkomst van de com missie "voor de collectieve propa ganda van het Nederlandse boek in het Amstelhotel te Amsterdam. Een jury, bestaande uit de auteurs Emmy van Lokhorst, .Willem G. van Maanen, prof. mr. W. H. Na gel en Lambert Tegenbosch en voor de commissie de heren G. Lubberhuizen, P. Brand jr. en.Jur ten Have had deze novelle uit 24'. inzendingen bekroond als het boe kenweek-geschenk 1961, Van de 5387 lezers die aan deze raad- wedstrijd deelnamen hebben 133 Agaath van Ree als de schrijfster opgegeven en het goede antwoord gegeven. „Maar een klein aantal", noemde voorzittèr G. Lubberhui zen het aangezien niet minder "dan 1023 stemmen werden uitgebracht, op Remco Campert, 537'op'-Jan Blokker en 350 op Max Dender-, monde. Drie van de 133 lezers die de juiste naam hadden genoemd Van de schrijfster van „De onbekende uren'' kregen na loting een belang rijke boekenprijs ter waarde van respectievelijk ƒ150,'100, en 75, Als was het een ranke sleep, zo werd de BX- caisson 206 vrijdagmorgen vlot door de Keer sluisbrug bij Vlissingen getrokken. De twee nieuwste sleepboten van Piet Smit uit Rot terdam zorgden ervoor, dat het transport van deze betonnen kolos als het ware geruis loos verliep. Midden in de nacht was men uit Kruiningen vertrokken. Een politie- en een bergingsvaurtuig escorteerden de sleep, die 's morgens rond hall' acht de haven van Vlis singen bereikte. Met de „Azië" als trekpaard voorop en de 1500 pk sterke „Europa" ach ter de caisson belandde men in de haven van Vlissingen. Vandaar ging het op weg naar Veere. Drie bruggen leken obstakels, die met de nodige omzichtigheid moesten worden ge passeerd. Maar het gehele transport liep als gesmeerd. Hoewel volgens het plan de BX-caisson eerst vandaag (zaterdag) het Kanaal door Wal cheren zou verlaten, poogde men vrijdag nog tijdig in het Veerse Gat te arriveren. Het ge tij was bij aankomst in Veere echter al zover verlopen, en de ebstroom zo sterk, dat de waterstaatsmensen elk risico wilden vermij den. Terug naar Middelburg, was de beslis sing. Waar bet gevaarte aan de Loskade werd gemeerd. Vanmiddag wordt de „BX" naar bet Veerse Gat gebracht om dicht bij bet nieuwe dijkvak in de buurt van de Plaat van Onrust aan de grond te wórden gezet. Als „reservist" voor de operatie „Schuiven Dicht" (Foto P.Z.C.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6