Commissie radio en t.v. over jaar gereed met werkzaamheden „Planta-patiënten" vragen ca. 2 miljoen Na Pasen ontmoeten hervormde predikanten elkaar in Utrecht POLITIE VERLAAT SCHIETEND ARNHEMS CAFETARIA ZATERDAG 15 APRIL 1961 PROVINCIALE Z B B W 8 B COURANT 8 Mr. Scholten hoopt bij installatie Vijftien vragen voorgelegd Staatssecretaris Scholten hoopt, dat de „commissie radio- en televisiewetgeving" haar werkzaamheden over een jaar zal heb ben voltooid. Mogelijk zal hij de commissie een interim rapport vragen over de financiering van de wereldomroep. De staatssecretaris heeft deze mededelingen gisteren gedaan in de rede, waarmee hij de commissie ten departemente instal leerde. „Ieder die zich in de ontwikkeling van de televisie in ons land heeft verdiept, zal moeten toegeven, dat de vraag of het thans, in 1961, nog mogelijk is de geluïdsomroep wet telijk definitief dat wil zeggen voor de eerstvolgende 20 a 30 jaar te regelen zonder daarbij acht te slaan op de beeldomroep en op een eventuele wettelijke regeling daar van, een zeer legitieme vraag is", aldus mr. Scholten. „Op zichzelf dwingt een dergelijke vraag nog niet tot het instellen van een commissie, hoewel de zwaarte van de vraag, het feit, dat er over zaken van radio en televisie zo ver schillend wordt gedacht en de histo rie, die ons leert, dat omstreden za ken juist door het bijeenbrengen van vooraanstaande Nederlanders met verschillend standpunt tot oplossing kunnen worden gebracht, reeds ïn de richting wijzen van een commissori aal rapport". Techniek De doorslag heeft voor de staats secretaris gegeven, dat er tegelij kertijd nog andere vragen waren, die in het recente verleden zijn opgekomen, eveneens niet een voudig van aard, die het zelfde terrein van wetgeving be treffen. De ontwikkeling beperkt zich niet tot het terrein van de te levisie. Het is een ontwikkeling der techniek, die bet mogelijk lieeft gemaakt, dat de televisie haar terreinwinst boekte. De techniek gaat echter eveneens voort bij de radio. De staatssecreta ris dacht hierbij aan de technische ontwikkeling van de FM-zenders en in verband daarmede de toekomstige mogelijkheden van meer dan twee radioprogramma's. Wat er met een dergelijk program ma moet geschieden, dient thans eveneens onder ogen worden gezien. Een wettelijke regeling, die hierme de niet rekening houdt, is bij voor baat reeds inadequaat. V.P.R.O.-plan In zijn rede vroeg mr. Scholten speciale aandacht voor de erken ning van omroeporganisaties en de zcndtijdverdeling, alsmede voor de rechten en verplichtingen verbonden aan deze erkenning. Daarbij moet z.i. als uitgangspunt worden aanvaard het bestaan van omroepverenigingen en dus niet het V.P.R.O.-plan voor een na tionale omroep. De regering heeft na zorgvuldige overweging besloten, zo Zgï mr. Scholten, geen bestuursleden, direc teuren of vertegenwoordigers van KORTE PREDIKATIE JEZUS IN UET MIDDEN! En Jezu-s kwamen stond in liet ml Men (Johannes 20:26) Het is een loeek na Pasen. De elve vieren de opstandingsdag van hun verrezen Meester. Ook Thomas is er ditmaal bij. Thomas, de ongelovige toch zozeer aan zijn Meester ver knochte, heeft zich laten overhalen, trouw te blijven aan het gezelschap dergenen die Cod vrezen en Christus volgden. Donkere, roetzwarte twijfel walmde nog na in zijn binnenste. Zon Jezus echt opgestaan zijnZon dat kunnen/ O, zonder Hem'leélc al les zo somber, donker en zonder eni ge zin en toekomst. 'ja, Jezus kwamen begaf Zich, niet tegenstaande de gesloten deuren, in het midden. Als de Gekruisigde hing Hij tussen twee moordenaars. Als de Opgestane wil Hij nu het Midden vormen van de Zijnen, aller oog en hart op Hem gericht doen zijn, zodat er geen sprake meer overblijft van enige twijfel of ongeloof betreffende Zijn verrijzenis uit dood en graf. Hij is de Levende, Die dood en hel satan en zonde overwon, en Hij is gisteren en heden Dezelfde, tot in eeuwigheid. Het kan alleen echt Pa sen geweest zijn voor U en mij, wanneer Hij in het midden van ons hart en leven, in het midden van de verkondiging en eredienst der kerk gestaan heeft Maar zo niet? Dan kan het nog een- zalig na-Pasen worden. Denk aan Thomas, en Christus' neerbuigende- goedheid, aan hem so'n tobberd, zo'ii aartstwijfelaar! betoond. Ze ker, Jezus komt enHij gaat ook weer weg, maar bij wie Hij eenmaal gestalte aannam, door een waar, ge schonken geloof in het. hart, daar blijft Hij wonen, door Zijn Woord en door Zijn Geest. Daar is Hij liet Mid delpunt van hun leven gewordenen de Middelaar tussen God en hun ziel, h-un hemelse Voorbidder en Voor spraak bij de Vader. Arme, verslagen zondaar, die dit leest: zucht om Chris tus' nabijheid, roep om Zijn verwor ven Pinkster-Geest. Hij kan en wil nog komen. Onverwachts. Uw deuren gesloten? Van uw kant een onmoge lijkheid, Jezus binnen te laten? Geen nood! Want Hem is gegeven alle macht ook op aarde! Leg alle wapens neer aan Zijn voetenbuig U in het stof, belijd en ervaar het zalig: Hij is ook mijn Vrede, de Vredevorst, Die eenwig in én over mij regeert! Amen. St.-Maartensdijk (Z.) ds. J. van der Haar omroepverenigingen, van de Wereld omroep of van anderen, aan wie zendtijd is toegewezen, in de com missie op te nemen. De regering acht het juister, dat de commissie zoda nig is samengesteld, dat haar leden niet qualitate qua, maar als persoon hun mening geven over de te behan delen materie. Namens de commissie beantwoord de haar voorzitter, prof. mr. L. W. G. Scholten de rede van de staats- secrétaris. 15 vragen Vijftien vragen worden gesteld aan de commissie. Allereerst zal men moeten antwoorden op de vraag of het wenselijk en mogelijk is de tele visie niet langer bij algemene maat regel van bestuur te regelen, maar in een radio- en televisiewet. Voorts wordt gevraagd of N.T.S. en X.R.U. naast elkaar moeten blijven bestaan, of dat naar fusie of een an dere vorm van nauwe samenwerking Vice-admiraal C. H. Brouwer overleden Op woensdag 12 april is in het zie kenhuis te Wassenaar op 70-jarige leeftijd overleden vice-admiraal C. II. Brouwer, laatstelijk in functie als lid van het hoog militair gerechts hof in Den Haag. Vice-admiraal Brouwer was de oud ste actief dienende vlagofficier van de koninklijke marine. De vice-admi raal, die op 4 september 1908 als adelborst bij de koninklijke marine in dienst kwam en op 23 augustus 1911 tot zeeofficier werd benoemd, was in 1940 in de rang van kapitein ter zee belast met het bevel over Hr. Ms. kruiser „Sumatra". Als zo danig heeft hij prinses Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene aan boord van deze oorlogsbodem in juni van dat jaar uit Engeland naar Ca nada gebracht. Vice-admiraal Brou wer was onder meer ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de Orde van Oranje Nas sau. Hij was voorts begiftigd met de ere-medaille in zilver voor voortva rendheid en vernuft van de Huisorde van Oranje. De begrafenis, welke maandag te Westerveld plaatsvindt, zal op ver moet worden gestreefd en hoe de zoek van de overledene in stilte, dus structuur dan zou moeten zijn. i zonder militaire eer, geschieden. Van den Bergh en Jurgens N.V. Thans is 770.858 uitbetaald Van den Bergh en Jurgens N.V. deelt mede, dat op het ogenblik aan particulieren voor bij de in augustus 1960 opgetreden huid epidemie geleden schade, welke epidemie werd toegeschreven aan het gebruik van „Planta"- margarine, totaal f 770.858, is uitgekeerd. Het totaal der •aangevraagde schadevergoedin gen beloopt f 1.980.022, Er zijn 6296 formulieren met een aanvrage om schadeloosstelling bin nengekomen. Aangezien, indien meer leden van een zelfde gezin ziek wa ren, hun aanvraag op één formulier moést worden ingezonden, is het aan tal personen, voor wie-een schade loosstelling is aangevraagd, groter, namelijk 8047 (dat is dus gemiddeld 1,28 personen per gezin). Tot nu toe zijn de volgende be dragen als schadevergoeding aan de slachtoffers uitgekeerd: op 4402 aanvragen, welke Van den Bergh en Jurgens N.V. geheel in overeenstemming met de aanvra gers zijn afgehandeld, 357.872, op 1035 aanvragen, welke geheel of gedeeltelijk door haai- naar de commissie tot bindend advies zijn doorgezonden en waarin door de commissie inmiddels een uitspraak is gedaan, is in totaal vergoed 326.086 (waarvan 80.304 reeds bij de behandeling door Van den Bergh en Jurgens zelf, terwijl 245.782 door de commissie werd toegewezen). Daarnaast zijn thans door de com missie nog te behandelen 844 aan vragen, waarop door Van den Bergh en Jurgens zelf reeds is betaald 86.900, zodat het totaal der tot dus ver uitbetaalde schadevergoedingen thans bedraagt -ƒ 770. 858. Vijftien formulieren zijn bij Van den Bergh ep Jurgens zelf nog in behandeling. Voor deze afwikkeling van de schade moest een aparte afdeling in het le ven worden geroepen. Daartoe werd een beroep gedaan op gepensioneer den. Gedurende ruim een half jaar hebben 20 tot 25 man in een volle dagtaak gewerkt aan een zo snel mogelijke afwikkeling. Deze afdeling- wordt nu opgeheven. Tot zover Van den Bergh en Jurgens. T Het justitieel onderzoek in de Plan- ta-affaire zal, naar het zich laat aan- j zien, nog geruime tijd ïn beslag nc- men, zo vernemen wij van de zijde i der justitie. De keuringsdienst van I naren is er weliswaar ïn geslaagd om de aanwezigheid van een cmulga- tor in de margarine aan te tonen, en ook is de politie vrijwel gereed met haar onderzoek naar de verant woordelijkheden maar het pro bleem of de emulgator inderdaad schadelijk ïs geweest voor de volks gezondheid, is nog lang niet opgelost. Het Wereldgebeuren In het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen in Den Haag heeft staatssecretaris mr. Y. Schol- ten vrijdagochtend de „Commissie Radio- c-n Televisiewetgeving" ge ïnstalleerd. De foto toont de staats secretaris mr. Y. Scholten aan het hoofd van dg tafel met om zich heen de leden van de commissie. O Het Cubaanse schip Bahia Del Mariel (3.805 ton) is bij Dungeness in botsing ge komen met het Engelse schip Asperity (667 ton). De. Asperity kreeg een lek waardoor een grote hoeveelheid olie ont snapte, doch geen "van beide schepen had hulp nodig. Baby in bedje gestikt Naar eerst thans bekend is geworden is gistermorgen de ruim drie maanden oude baby Hendrika Vene- ma te Groningen in haar bedje ge stikt. De moeder liad de baby om zes uur 's morgens gevoed en het kind daar na boven in bed gelegd. Toen ze, na enige tijd te hebben gewerkt, om tien uur bovenkwam vond zij het kindje, liggend op haar buik. Het bleek toen te zijn gestikt. Het was het vijfde kind uit het gezin Venema. MOEILIJKE AANHOUDING Woesteling verzette zich tegen arrestatie Donderdagnacht hebben zich In de Koningstraat ïn Arnhem ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Twee surveillerende politiemannen hoorden, dat zich in een aan deze straat gelegen cafetaria een zekere J. H. bevond, die door de politie ter zake van misdrijf werd gezocht. Toen ze bedoelde inrichting wilden binnen gaan, werden ze tegengehouden door een man, die zich in deuropening posteerde. De politic-ambtenaren wisten zich echter toch toegang te verschaffen. Binnen troffen ze H. inderdaad aan. Deze verzette zich tegen zijn arresta tie. waarbij enkele andere aanwezi gen zich eveneens met het geval be- In Alkmaar is vrijdagochtend de eer ste kaasmarkt van het nieuwe sei zoen gehouden, welke zeer druk be zocht was. Deze driehoeksfoio kwam- tot stand doordat de fotograaf profiteerde van het feit dat de toe risten de kaasdragers en die laatsten op hun beurt weer de toeristen foto- 1 graf eerden... ONDERZOEK IN ZAAK OBERLANDER GESLOTEN Een rechtbank te Bonn heeft meege deeld dat het onderzoek naar eventu ele deelneming aan Nazi-misdaden van de voormalige Westduitse minis ter voor vluchtelingenzaken Oberlan- der geen gegevens heeft opgeleverd die desbetreffende bescbuliging steu nen. De rechtbank heeft dan ook beëindi ging van het onderzoek gelast. De Westduitse Vereniging van Ver volgden onder het Nazi-regime had in april van vorig jaar Oberlander ervan beschuldigd in 1942 en 1943 aan dergelijke misdaden te hebben deelgenomen. moeiden. De agenten slaagden er echter in met de arrestant de uitgang te bereiken. De man, die het binnen komen had willen beletten, gaf een van de politiemannen, een hoofd agent, bij de uitgang een klap tegen de rechterslaap. De agent was ge noodzaakt de arrestant los te laten, die daarop vluchtte. De eerder ge noemde persoon greep daarop de hoofdagent beet en sloeg hem ver scheidene malen. De agent loste een waarschu wingsschot, dat echter niet het gewenste effect had. Daarop schoot de hoofdagent de man in zijn been, maar deze liet nog niet los. Nogmaals moest de agent van zijn pistool gebruik maken, waar bij hij op de linkerarm van de woesteling richtte. Het bleek te zijn de 27-jarige stuca- door H. J. J. uit Arnhem-Óost. Hij liep schotwonden aan het linkerdij been en in het linker-gedeelte van de borstkas op en is ter verpleging in het gemeenteziekenhuis opgenomen. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Na het gevecht verspreidde de inmid dels aangekomen polïtie-assistentïe de samengestroomde menigte. Enige tyd na het gebeurde vervoegde zich op het politiebureau een bij de politie, bekende figuur, die naar aan leiding van het gebeurde een verkla ring wilde afleggen. Aangezien deze mail eveneens voor een strafbaar feit werd gezocht, is hij aangehouden. Vuurtje stoken De vorig jaar gepensioneerde ha venmeester van Lissabon is, zo boos geworden, toen hij deze- week in zijn ochtendblad las dal de Amerikanen vóór toezicht van de Verenigde Naties over Portugees Angola waren, dat hij ogenblikkelijk een brief op poten schreef aan de gezant van Amerika in Lissabon. De oud-havenmeester meldde zijne excellentie dat hij zich voortaan zou schamen bij bijzondere gelegenheden getooid te zijn met de Amerikaanse onderscheiding die hem na de oorlog wegens zijn hulp aan de geallieerden was verleend. En opdat de gezant zou weten dat het de haven-autori teit menens was, stopte dé boze Lis- sabonner de orde bij de brief in de enveloppe. Daarna heeft hij de mis sive gepost en is gaan kijken bij bet gebouw van de Amerikaanse verte genwoordiging. waar groepen stu denten voortdurend joelden en schreeuwden. Ten slotte gingen de jongelui zo ver, dat de ruiten van de woning van de gezant bet moesten ontgelden. Achter de ijlings neerge laten overgordijnen bracht het ge- zantsehapspcrsoneel de inventaris in veiligheid. De demonstratie eindigde met de komst van de politie die traangasbommen gebruikte. Daarna keerde de rust in dc straat weer. In de ambtswoning van premier Salazar is het ook allesbehalve stil geweest. De Portugese semi- dietator heeft een ingewortelde min achting voor de publiciteitsmedia en op de berichten, zowel van dc dag bladen als van de radio, staat een strenge censuur. Toch heeft de pre sident zich voor eenmaal over die antipathie heengezet. toen hij voor de radio een toespraak hield tot het Portugese volk. Het was meer een enkele opmerking, want de „rede" duurde iets meer dan twee minuten. De sterke man van Portugal kondig de een serie regeringsmutatïes aan. waarvan wel de voornaamste was dat hij zelf het departement, van de fensie zou leiden. Hij riep zijn land genoten op de integriteit van Angola te verdedigen. Maar terwijl Salazars woorden via-een geluidsband door radio-Portugal werden uitgezonden, deden duizenden Afrikanen („terro risten". zo schrijft de Portugese pers) een aanval op het dorp Oecoea, ongeveer 350 kilometer bij Loeanda vandaan. Begin van deze week was het rondom deze plaats al tot een treffen tussen blanken en zwarten gekomen, waarbij honderden om het leven zouden zijn gekomen. Sinds gisteren worden zelfs vliegtuigen in de strijd geworpen. In dc baai van Loeanda zijn oorlogsschepen gesta tioneerd. Talrijke arrestaties wegens on-Portugese activiteiten werden verricht. Tientallen personen, onder wie vier priesters, zijn wegens vij andelijke activiteiten achter tralies gezet. Thans zestien miljoen rijksdaalders in omloop In nominale waarde uitgedrukt, aldus het ministerie van financiën, verloopt de uitgifte Van de nieuwe zilveren rijksdaalders in een overeenkomstig tempo als waarin de zilveren guldens nu vijf jaar geleden in omloop kwa men. In-twaalf weken tijds is er nu voor een bedrag van ruim 40 miljoen aan nieuwe zilveren rijksdaalders in han den van het publiek gekomen. In de zelfde periode is bijna ƒ30 miljoen aan muntbiljetten van 2.50 naar de Nederlandsche Bank teruggevloeid. STEMMEN UIT DE KERKEN Men ontkomt niet aan de Indruk dat dc positie van Portugal in Angola bijzonder zwaar ïs ge worden. De muiterkapitein Galvao heeft de knuppel in het Angolese hoenderhok gegooid door tijdens zijp. Santa Maria.tocht voortdurend te dreigen Angola te „bevrijden". De wijze van regeren van Salazar werd druk gekritiseerd en over het alge- I meen kwam zijn optreden er niet te best af. In dezelfde tijd van Gal- vao's scheepsreis was er weer een dieptepunt in het genabuurde Kongo: Maar noch de voortdurende burger oorlog in dit voormaligo Belgische gebied, noch de sombere vooruitzich ten op economisch gebied, hebben de Kongolezen-als-volk doen besluiten de hulp van de blanken in te roepen. Men onderschatte de aanhang van Loemoemba niet- De terroristen die Angola brandschatten, dragen op de l' armbanden de naam van de ver- moorde Afrikaanse volksleider. De Angolees is tot de ontdekking geko- men, dat hij een restantje koloniaal i bezit uitmaakt. En ook hier zal de loop van de geschiedenis niet zijn tegen te houden. Dat probeerden wel de duizenden studenten in Lissabon, die voor de ambtswoning" van de Amerikaanse gezant het spreekkoor „Angola is van ons" aanhieven. Pre cies dezelfde kreet gebruiken ook de terroristen in het hoorden van An gola. Overigens zijn dit geen benden zonder leiding, want in Kongo zetelt de U.P.A.. de regering van het vrije Angola. Een regering naar het voor. beeld van. Abbas. Men zegt dat het de Portugezen is gelukt een tweetal „ministers" gevangen te nemen. Zij zullen onder het oorlogsrecht vallen, heeft de gouverneur verklaard. Dat houdt niet veel goeds in. Dat zou olie betekenen op het Angolese vuur, dat vanuit de rode landen nog extra wordt aangeblazen. Het is een „bran dende kwestie" voor Salazar. ANGOLA Vergaderingen voor „bijpraten" hebben een eigen sfeer Een week na paasmaandag krijgen de spoorwegen een groot deel van de predikanten der Ned. Hervormde Kerk te vervoeren. In die week zijn er de predïkantenvergaderingen. Vroeger kwamen de rechtzïnnïgen bijeen te Utrecht en de vrijzinnigen te Amsterdam. In de oorlog, gedeeltelijk ge dwongen door de situatie, zijn deze vergaderingen gehouden, mede onder verantwoordelijkheid van de synode er N.H. Kerk, waarom dan ook de praeses de opening verrichtte en de gestorvenen herdacht. Na de oorlog ver gaderen vrijzinnigen en rechtzinnigen gedurende 't eerste deel van de drie dagen gezamenlijk, zodat men dan in Utrecht toch wel het kleinste deel van alle hervormde predikanten kan aantreffen. Deze vergaderingen heb ben een bepaalde sfeer. De wïnterdrukte is achter de rug. Men heeft er behoefte aan er eens even uit te zijn. Gewoonlijk worden er op die verga deringen zaken behandeld die toch wel brandende kwesties zijn in de kerk. Maar die inleidingen en besprekingen zijn het toch eigenlijk niet die het meest trekken. Uit alle delen van ons land en zelfs uit het buitenland, tot uit de verste hoeken, komt men hier heen. Hier kan men terugvinden vrienden van vroeger en collega's van later uit de pastorie, die nu wonen in een andere provincie. Hier kan men weer bijpraten, niet zo zeer op theologisch terrein, maar de persoonlijke problemen en de ge zondheid enz. van bet gezin en weet ik wat al meer. Zo iets is ook wel eens nodig en het kan een verade ming zijn. Op die predikantenverga deringen is men eigenlijk nooit grim mig, ook niet in een fel debat. Meest al zijn de dienaren des Woords hier erg goedlachs. Die predikantenver gaderingen hebben een eigen sfeer, die men reeds proeft in de trein naar Utrecht. Dit alles wil niet zeggen dat de za ken die aan de orde worden gesteld, van geen belang zijn en dat men hier niet zou bespreken datgene wat in de kerk als een brandend vraagstuk aan de ordë is. Men is hier altijd bezig met de Kerk, ook dan, wanneer een onderwerp aan de orde komt, dat schijnbaar niet direct kerkelijk is, zoals dat enige jaren geleden het geval was, toen een van de bekende hoogleraren in de sterrekunde die ons land rijk is, sprak over zijn ei gen vak. Nu wij het dan deze week hebben beleefd, dat een mens een tocht door de ruimte rondom onze aarde heeft gemaakt, kunnen we be seffen dat die ruimtevaart ook theo logische vragen in de Kerk oproept. Maar, in ieder geval, dit jaar is men bezig geweest direct met de Kerk zelf, met de tucht, met de H. Schrift als boek van de Kerk, met de presbyteriale structuur van de Kerk. Het is een van de kenmerken der reformatie dat de bijbel zelf het richtinggevend woord moet spreken. Van hieruit zullen alle vragen moeten worden bezien. De moeilijkheid is dat de tijden veranderen en dat men te genwoordig zo maar niet uitkomt met datgene wat men eeuwenlang (Zie slot pag. 4 kol1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3