Arbeiders van C.N.A. Sluiskil ontevreden Zeeuwse Almanak polAk BILT Drink blijft DIPLOMAUITREIKING CHR. MIDDELBARE LANDBOUWSCHOOL m Plastic tuinslang VERBETERING HAVEN YERSEKE NIET VOLGENS DELTAWET VERWACHT. J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15. APRIL .1961 NIEUWE CLIMAX (Advertentie) Maandagavond bijeenkomst van werknemers in Axel Ouder de arbeiders van de Com pagnie Neerlandaise de l'Azöte te Sluiskil heerst ontevreden heid, die er overigens al jaren is, in februari I960 gedeeltelijk werd opgeheven door de goed keuring van de c.a.o.'s en don derdagmorgen tot een nieuwe climax kwam naar aanleiding van het huidige betalingssys teem. Dit leidde zelfs tot een protest van een kleine tweehon derd arbeiders voor de directie kantoren en een dreiging tot staking. De toezegging van directiewege, dat onmiddellijk zou worden overgegaan tot uitbetaling van achterstallige lonen deed de ar beiders na ruim een uur weer aan het werk gaan. De loonver- rekening heeft inmiddels vrij dagmorgen plaatsgehad. Sedert 1 januari jongstleden wordt de werknemers van de l'Azöte eens per week een voorschot op het loon uitgekeerd. Aan het eind van de maand volgt dan de verrekening van de rest der lonen. Over de maand maart zou dit gebeuren op 6 april. Dit werd een week uitgesteld, maar ook op 13 april volgde nog g verrekening, terwijl ook de kïnc toelage over het eerste kwartaal nog niet was uitbetaald. Dit leidde tot het eerder genoemde protest. Overi gens was dit slechts een aanleiding, zo werd ons zowel van directiewege als van de zijde der vakbonden be tuigd. De achtergronden liggen veel dieper. De onderhandelingen van februari 1960 toen een staking dreigde in de hele kanaalzone lieten niet meer ruimte over dan uiteindelijk; door het College van Rijksbemidde laars werd goedgekeurd. Door de toen verschenen en goedgekeurde c. a.o. werden de vakbonden gedwon gen zich tot 1 april 1962 min of meer rustig te houden. De "werknemers moesten zich daar dus noodgedwon gen bij neerleggen. „Maar nu pro beren ze ons besluiten af te dwingen over secundaire arbeidsvoorwaar den, zoals verhoogde pensioenuitke ringen en produktietoelagen, waar over we nog niet de vakbonden on derhandelen", aldus een der directie leden. „Dat onderhandelen dateert toch eerst van vrijdagmorgen (gis teren)". zo hoorden we later van een der vakbondleiders. y "ïSSyaS-: do enige echte Sedert 1912 Akkoord over C.A.O. bij Focus-Veilig Deze week hebben de directie van de N.V. Focus-Veilig te Middelburg en de werknemers, vertegenwoordigd door de drie vakbonden, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., een akkoord bereikt over de c.a.o. Deze behelst onder meer de invoering van de vijfdaagse werkweek bij dit bedrijf en de regeling van de pensioe nen. 'De onderneming heeft zich bij' een bedrijfspensioenfonds aangeslo ten, waarin alle werknemers staan ingeschreven. De kosten hiervan wor den geheel door het bedrijf gedragen. Verder wordt in de c;a.o. die nog ter goedkeuring aan het 'college van rijks- bemiddelaars moet worden voorge legd, de vakanties van het personeel geregeld Vrijdagmiddag hebben enkele pos iers, dan de uitgang van de fabriek van de Compagnie Neerlandaise de 'l Azöte te Sluiskil pamfletten uit gereikt, waarop de arbeiders worden uitgenodigd voor een gezamenlijke bijeenkomst in Axel. (Foto P.Z.C.) Centrale verwarming S AWE MA nv Hedostraal 19 - Middelburg Tel. 01180 2962 Bespreking Om kwart voor elf vrijdagmorgen werden namelijk vertegenwoordigers van de Katholieke Bond van Werk nemers in de Industrïebedrijven,- van yAN TOT TE MIDDELBURG Leerplan zal ingrijpende vernieuwing ondergaan BalkonmerelI „IN MEI leggen alle vogels een ei", luidt het spreekwoord, met j een beperkende bepaling voor de koekoek en de griet, „want die leggen in de meimaand nietj Het is nog geen mei, maar daar heeft die merel in de Menno van Coehoornstraat (op nummer 25) in Vlissingen zich niets van aan getrokken. Deze kleine gevleu gelde vriend vestigde zich vier ONDERWIJS Al heel lang is de gewoonte ingebur gerd om onderwijzers te beschouwen als benijdensivaardige lieden, die zo nu en dan ook xoél eens werken maar die voor het overige de groot ste moeite hebben om door al hun vakanties heen te komen. „Een le ventje, die schoolmeesters", roepen de buitenstaandersmaar ze hebben geen weet van de kwellingen, die de ze mensen soms moeten doormaken. Wij evenmin, maar zo nu en dan dringt er wel eens iets van binnen de school naar buiten door. Het vol gende bijvoorbeeld. Over de schilderkunst, had die Mid delburgse onderwijzer gesproken en reken maar, dat hij er zijn best op had gedaan. Heel ons kleurrijk ver leden had hij schilderachtig uit de doeken gedaan en heel veel aandacht had hij natuurlijk ook besteed aan leven en werken van Rembrandt van Rhijn. De klas had ademloos geluisterd. ..Dat is er ingegaan als koek", peins de meester tevreden, maar hij besloot toch nog even de proef op de som te nemen. Hij koos er Jannetje voor uit. „En, Jannetje, noem jij naast Rem brandt nu vio<7 eens een andere schilder", sprak hij vol vertrouwen. .Davidse, meneer", antwoordde Jan netje prompt en ze voegde er mede deelzaam aan toe: ,Die heeft pas ons huis nog geschilderd...—". weken geleden in een hoekje van een balkon van de familie Huis- zoon, bouwde zich een comforta bel nest en zie: op 5 april was het eerste ei er! De volgende dag volgden er nog vier eieren en sindsdien broedt de merel trouw hartig en volkomen onverstoor baar. Zij trekt zich niets aan van het kloppen van kleedjes noch van andere huishoudelijke activi teiten en houdt trouw het nest. En wie weet fluiten er straks vijf kleine mereltjes een mooi concert op dat balkon in de Vlïssingse Menno van Coehoornstraat (Foto P.Z.C.) ANDER CONCERT. Voor een ander concert zal de harmonie „Mozart" in Yerseke vanmiddag zorgen en wel met een mars. waarbij de Dam en de Burenpolder bezocht zullen wor den. Het ligt in de bedoeling om het komende seizoen telkens een andere wijk te bezoeken. Yerseke is namelijk te uitgestrekt gewor den om met één middagconcert op één plaats te kunnen volstaan. de Algemene Bedrijfsgroepcentrale en van de Christelijke Bedrijfsgroep- pencentrale door de C.N.A.-dïrectïc uitgenodigd voor een informatieve bespreking over de gerezen moeilijk heden. Wat willen de mensen nu eigenlijk, is daar doordc'dircetie' ge vraagd. In grote lijnen weten de vakbondsbestuurders wel zo. onger;. veer wat zich in de kanaalzone af speelt, maar uiteraard moeten daar over eerst de betrokken werknemers worden gehoord. Dit zal maandagavond 17 april gebeuren in de grote bioscoopzaal van „Het Centrum" te Axel, waar alle leden voor een bijeenkomst zijn uitgenodigd door de drie ge zamenlijke vakcentrales. Een aantal arbeiders heeft zich overi gens buiten de Vakbonden al uitgesproken over wat zij wil len. Namelijk een verhoging van de pro- duktietoeslug van 16, 18 en 20 pet. tot 35 pet. Een verhoging dus, vari ërend van 15 tot 19 pet. verder vrij vervoer per autobus, waarvoor nu 1,75 per week wordt betaald, en c.q. uitkering van z.g.n. fietsgeld. Tenslotte een herziening van de pen sioenuitkering. Fabriek plat „Als we na drie dagen na deze ver gadering geen gunstige beslissing op onze wensen liebben, dan gaat de fabriek plat", aldus de verontwaar digde werknemers. Vrijdagmiddag heeft een aantal posters aan dè uit gang van de fabriek de pamfletten uitgereikt, waarop de uitnodiging tot een gezamenlijke bijeenkomst te Axel staat afgedrukt. Tijdens de diploma-uitreiking aan de negentien geslaagde leerlingen van de christelijke middelbare landbouw school te Middelburg heeft de in specteur van het landbouwonderwijs ir. E. C. F. Bollen, betoogd dat het leerplan van de middelbare land bouwscholen een Ingrijpende vernieu wing zal ondergaan. Hij verklaarde, dat deze opleiding de ruggesteun voor de boerenopleiding nog meer dan voorheen zal moeten gaan vol doen aan met name vier punten. Er zal, zo verklaarde ir. Bollen, ge streefd moeten worden naar een be-: tere algemene maatschappelijke en culturele vorming, er moet rekening worden gehouden met de ontwikke ling in de landbouw (aanpassing en inzicht), veel aandacht besteed wor den aan de mechanisatie en de ratio nalisatie, terwijl het onderwijs, dat tot nu toe te theoretisch geweest is, moet worden gegeven tegen de ach tergrond van de praktijk. Als bewijs van de aandacht, dio de overheid aan het middelbaar land bouwonderwijs schenkt, stelde ir. Bollen de Middelburgse school ccn bandrecorder alsmede een radio- grammofooninstallatie iu het vooruit zicht. De eindles werd geleid door de voor zitter van het schoolbestuur en de C.B.T.B.-voorzitter, burgemeester J. v. d. Bos van Sint-Annaland. Ver schillende leerlingen hielden vervol gens enkele korte referaten: Henk Maljaars - over „Micro-organismen, belagers van onze landbouwhuisdie ren", Rinus Jobse over „De geschikt heid van de Zeeuwse bodem voor de diverse gewassen" en Ries Cevaal over „De plaats van de landbouw in de Zeeuwse samenleving, mede ge zien in het licht van het Deltaplan". Ir. H. Steur, de directeur van de school, lanceerde daarop enkele ge dachten over de toekomst van de landbouw. Hij belichtte hierbij de taak van de boer en de overheid in de nabije toekomst. Tijdens de dis cussie betoogde ir. Steur, dat over schakeling op de tuinbouw zeker geen achteruitgang op de maat schappelijke ladder betekent. Óok was hij er van overtuigd, dat de 5- daagse werkweek er voor de land bouw moet komen. „De boeren moe ten echter veel meer overgaan tot samenwerking", aldus de directeur. Na de pauze reikte ir. Bollen de di ploma's aan de leerlingen uit, waar bij hij sprak van een „zeer goede klas". Burgemeester Van de Bos voegde daarbij de felicitaties van het C.B/T.B.-bestuur en overhandigde aan P. Lijnse de prijs voor de beste leer ling. Wethouder J. S. Hoek van Mid delburg verklaarde onder de indruk gekomen te zijn van de opdracht, die de jonge landbouwers gekregen hebben. Hij hoopte, dat zij hun dank voor het genoten onderwijs zullen be tonen, door Zeeland niet te verlaten, maar mee te werken aan de opbouw van het gewest. Voorts werd gespro ken door de heer J. Bosselaar, de voorzitter van de commissie van toe zicht, waarna de leerlingen het le rarenkorps bedankten. Advertentie t?.v. v/b gebt». Vlissingen Zestienjarige gedood bjj aanrijding in IJzendijke Op de weg van Breskens naar Ter- neuzen, ter hoogte van de wegkrul- sing Watervliet in IJzendijke, is vrijdagmiddag tegen vijf uur de 16- jarige Christina de Smet uit IJzen dijke door een auto gegrepen en vrij wel op slag gedood. Zij wilde per fiets de rijbaan over steken en werd hierbij aangereden door de personenauto, bestuurd door De B. uit Sluis. De auto werd ernstig beschadigd. Bergen op Zoomse bij aanrijding gedood De 22-jarige mevrouw A. Waarde burg-Mouwen uit Bergen op Zoom is in de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks half drie, bij een verkeers ongeluk op de Wouwsestraatweg te Bergen op Zoom om het leven geko men. Vermoedelijk heeft de vrouw, bij het oversteken van de straat, zich ver rekend in de snelheid, waarmee een auto, bestuurd door J. Q. uit Oud Vossemeer, aan kwam lijden. Het slachtoffer kwam in botsing met de auto en werd door de klap in een sloot langs de weg geslingerd. De auto kwam tegen een boom tot stilstand.. Resultaten Gediplomeerd zijn: J. Baas, Rilthcm; C. Boot, Ellemeet; J. Boogaard, Me- liskerke; J.- de Bruin, Lewedorp; P. J. Cevaal',-Middelburg; Z. Cevaal, Middelburg; P. Dieleman, Hoek; Th, Duine, Oud-Vossemeer; B. A." Huy- gens, Kerkwerve; C. M, Jasperse, Koudekerke; M. Jobse, Middelburg; M. L. Louwerse, Grijpskerke; P. L. Lijnse, Ritthem; H. Maljaars. Aagle- kerke; W, B. Meyers, Seröoskerke (W.); J. J. Nijsse, Drièwegen; A. Poppe, Grijpskerke; J. van Strien, Anna Jacobapolder; C. de Voogd, Vrouwenpolder. Bevorderd naar de 2e klas: D. de Buck, Biggekerke; J. K. Castelein. Veere; A. Dalebout, Noordgouwe; H. Fasol, Duivendijke; J. Francke, Grijpskerke; W. J. Geelhoed, Nieuw- dor'p; C. Melis. Serooskerke (W.); L. Simonse, Biggekerke; S. Simonse, Koudekerke; J. de Visser. Middel burg; A. J. Volkers, Middelburg; F. Vos. Koudekerke; J. Willemstein, Vlissingen; J. Wisse. Meliskerke. Herexamen: één leerling. KUNST La voix humaine van Poulenc Elizabeth Lugt en George van Renesse. Nu alweer ccn aantal jaren gele den woonden wij 'n magnifieke uit voering bij van Honeggers „Jeanne d'Arc au büeher" onder leiding van de Antwerpse dirigent De Vocht en bij deze uitvoering werd de hoofd figuur vertolkt door de toen nog niet zo heel bekende jonge Nederlandse zangeres Elizabeth Lugt. Zij bleek voortreffelijk in deze zware rol. Voortreffelijk, omdat zij een natuur lijke aanleg toonde voor de.. Franse taal en er in slaagde Jeanne duidelijk gestalte te geven en wel zodanig, 'dat men van een eigen interpretatie mocht spreken. Dat was geen gerin ge verdienste; Honegger heeft Jean ne slechts enkele maten zang voor geschreven en laat het overige van haar tekst (van Paul Claudel) zeg gen. Aan deze opvallende prestatie van Elizabeth Lugt werden wij gis teravond herinnerd: zij trad in de Middelburgse Schouwburg op in „La Voix humaine" van Poulenc, evenals Honegger een lid van de componis- tengroep „De zes". En ook hier zorg de Elizabeth Lugt voor een opval lende vertolking. Een vertolking, die dezelfde kenmerken had als destijds: prachtige beheersing van de taal en volkomen eenheid van tekst en han deling. In ..La Voix Humaine" woorden van Jean Coctcau staat slechts één mens op 't toneel, „de vrouw". En zij hanteert tijdens het gehele stuk de telefoon, die haar met haar geliefde verbindt. Deze geliefde echr ter staat op het punt definitief, met maar te breken en daardoor is de telefoon voor de vróuw niet zo maar oen dood apparaat, maar de laatste verbinding met het leven, waaraan zij zich vastklampt met alle hoop. maar ook met alle wanhoop die in haar is. Een in wezen eenvoudig ge- jeven. maar welk een opgave om een dergelijk stuk volkomen tot zijn recht te laten komen. Elizabeth Lugt slaagde daarin. Zij stelde haar niet geringe talenten op taalkundig en vocaal terrein in dienst van dit een derde element invoegend, name- werk, daarbij voorts vorstreffelijk lijk haar talent als actrice. Poulenc zo bleek gisteravond, heeft in Eliza beth Lugt een uitmuntende vertolk ster en een pleitbezorgster voor zijn werk gevonden. Een -deel van het succes was mede te danken aan de pianist George van Renesse, die voor een beheerste begeleiding zorgde. Vooraf gaf hij 'n instructieve inleiding tot het werk en tot de muziek van Poulenc. Van Re- maar wanneer hij drie kwartier ach- nesse is een beminnelijk causeur, ter elkaar bezig is, dan verlangt men toch wel erg naar de koffie. Niette min was zijn vriendelijk babbeltje een behoorlijke steun voor wat die avond verder volgde. Dat volgende ook dit dient te worden vermeld speelde zich af tegen een arti.s- tiek decor, waarvan het ontwerp -Was verzorgd door, Z.V.U.-voorzitter mr. F. W. Aclriaanse. Er waren bloemeu aan het slot en er was veel applaus. De zaal was niet geheel bezet. de K. MINISTER KORTHALS Onzekerheid was oorzaak ongerustheid vissers De minister van verkeer en water staat is van mening dat voorzienin gen aan de haven van Yerseke voor alsnog niet kunnen worden gezien als voortvloeiende uit artikel 3 van de Deltawet (aanpassingswerken), noch uit artikels. Dit verklaart de bewindsman in de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer. De minister wijst ei' voorts in de memorie van antwoord op dat er aandacht werd geschonken aan de problemen die verband houden met de haven te Colijnsplaat. Dit heeft er toe geleid, aldus de bewindsman, dat aan deze haven nog enkele bij komstige voorzieningen werden ge troffen. Voorts werden voorzieningen getroffen door de minister van socia le zaken en volksgezondheid, op grond waarvan renteloze voorschot ten kunnen worden verstrekt voor de aanschaffing van nieuwe en ster kere motoren voor de visservaartui gen. De minister herinnert er voorts aan, dat de vissers, die van Veere uit visten, ook kunnen profiteren van dc zogenaamde migratierege ling. waarbij het mogelijk wordt in de kosten van verhuizing naar Colijnsplaat een geldelijke tege moetkoming te verlenen, alsmede in de kosten die moeten worden gemaakt in verband met de om standigheid, dat zij nog geen wo ning in Colijnsplaat hebben. De ongerustheid onder de Vocrse vissers, die enige tijd geleden waar neembaar werd, schrijft de bewinds man toe aan de onzekerheid die toen nog bestond over het op korte ter mijn treff.en van maatregelen, clie in het interimrapport van dc com missie ex artikel S Deltawet waren geadviseerd. De minister verklaart hu dat er geen tegenstrijdigheid be staat tussen de mededelingen in het interimrapport en wat afgeleid mag worden uit de discussie, die over de ze aangelegenheid in dc Tweede Ka mer werd gevoerd. Hij zegt voorts aan te irièncn, dat aan het overgrote deel van do erbij betrokkenen bekend is, dat de rege ring zich met het interim-advies van de commissie ex artikel 8 Deltawet heeft verenigd. Het ligt, volgons (Ie minister, in het voornemen dc inhoud van het besluit op een voor alle erbij betrokkenen gemakkelijke wijze be kend te maken. Rechtbank behandelde bezwaarschrift in zaak directeur G. W. Goes De rechtbank te Middelburg heeft vrijdagmorgen in raadkamer het be zwaarschrift behandeld, dat de advo caat van de Goese directeur van ge meentewerken ingediend heeft tegen de door de officier van justitie te Middelburg uitgebrachte dagvaarding tegen zijn cliënt, de heer J. O. De directeur van gemeentewerken wor den twee strafbare feiten ten laste gelegd: valsheid in geschrifte en het aannemen van een geschenk. Een beslissing over het wel: of niet gegrond verklaren van het bezwaar schrift nam de rechtbank nog niet. De uitspraak zal later volgen. Wordt het bezwaarschrift gegrond ver klaard, dan zal geen strafvervolging worden ingesteld tegen O. Wordt het bezwaarschrift ongegrond verklaard, dan moet een nieuwe datum voor dc openbare behandeling van de zaak wórden uitgeschreven. Vlissingse politie hield op boulevard inbreker aan Vrijdagmorgen vroeg om omstreeks kwart voor drie heeft de Vlissingse gemeentepolitie op do Boulevard Ëvertsen de Vlissïnger J. A. B. aan gehouden, die er van werd verdacht een grijze jas te hebben ontvreemd en ingebroken te hebben in een kraam pje aan de boulevard. Donderdagavond reeds was aangif te gedaan van de vermissing van een jas en een oplettende politiepatrouil le zag een dergelijke jas hangen over ccn fiets, die tegen, het genoemde kraampje stond. De eigenaar van de fiets bleek ingebroken te hebben in het kraampje, waar hij waar schijnlijk niets ontvreemdde. Nadat hij was overgebracht naar het poli tiebureau :kende hij bovendien een inbraak in de vismijn te Vlissingen te hebben gepleegd. Hij zóu daar ongeveer vijf gulden hebben bemachtigd. B. is in verze kerde bewaring gesteld en zal bin nenkort worden voorgeleid. Verongelukte straaljager nog steeds spoorloos Zoeken gisteravond gestaakt Gisteravond bij het invallen van de duisternis is het zoeken naar de bo ven Zeeland verongelukte Hawker Hunter straaljager van de basis Soesterberg opgegeven. Van de wrakstukken heeft men niets gevon den. Het vliegtuig werd bestuurd door de 26-jarige reserve-eerste-lui- tenant A. F. A. van der Gaag uit Soesterberg. Hij is gehuwd en heeft een kind. Vandaag zouden de naspo ringen weer in volle omvang worden voortgezet. De Hawker Hunter Mark 6. kwam omstreeks half elf donderdagavond ter hoogte van Westkapelle in bot sing met een Delta Dagger, eveneens van de vliegbasis Soesterberg. Dit toestel werd bestuurd door de Ame rikaan Lomer. De botsing moet op opgeveer 13 kilometer hoogte heb ben plaatsgehad. Lerner kon met zijn toestel veilig te Soesterberg landen. De linkervleugel vertoonde ernstig letsel. Aangenomen wordt dat de Delta Dagger met de linkervleugel de Hawker Hunter heeft geraakt tij dens een oefening. In dc hele pro vincie Zeeland en tot ver op het om ringende water is in de loop van vrij dag een uitgebreid onderzoek inge steld. Hieraan werd onder meer me dewerking verleend door de rijkspo litie, de reddingboten „Maria Caroli na" Blankenheym" uit Burghsluis en „President Wierdsma" uit Breskens, door vele schepen en door vliegtui gen van de basis Woensdrecht en van de R.A.F. Een Tracker van de Koninklijke Ma rine ontdekte vrijdagmorgen vroeg een olievlek op 20 mijl van Vlissin gen. Aan schepen werd verzocht een onderzoek in te stellen. Ook dit on derzoek had vrijdagavond nog niets opgeleverd. NOG VRIJ VEEL BEWOLKING Hall' lot zwaarbewolkt met hier en daar een bui. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan gisteren. Overwe gend hiatige wind uit westelijke rich tingen. ZON EN MAAN 16 april Zon op 5.42 onder 19.38 Maan op 17 april Zon op Maan op 6.44 onder 21.0! 5.40 onder 19.4Q 7.14 onder 22.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2