PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MOSKOU HAALT GAGARIN JUICHEND IN Kroesjtsjew huilde en hield propagandarede Gesprek Kennedy-Luns vormt een mijlpaal Rebellie in Angola breidt zich uit Westerscheldebekken lijkt zeer gunstig voor industrievestiging Karl of Simon Vandaag... 204e jaargang - no. 89 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 15 april 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m m Minira p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tanef. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1 1.25 „Brieven oureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z C. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg, Markt 51. eet 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv 5213). Oostburg. tel 2395. Teineuzen tel 2116. Zierlkzee. red -ei *425 adm tel. 2094 Toespraken, tranen en onderscheidingen De Russische hoofdstad heeft gisteren ruimtevaarder majoor Joerï Gagarin een welkom bereid zo groots als daar nog nooit was beleefd. Premier Nikita Kroesjtsjew zei dat de naam Ga garin voor altijd zou voortleven in de geschiedenis der mens heid. Ruim twee miljoen mensen waren op de been om de man te verwelkomen die voor de Sowjet-Unie de wedloop om de ruimte had gewonnen. Kroesjtsjew, die van opwinding soms bijna stond te dansen, begroette Gagarin op het vliegveld Vnoekovo met een omhel zing en een zoen op beide wangen. Tranen stroomden de premier over de wangen. Later, in een redevoering op het Rode Plein, zeide Kroesjtsjew dat de naam Gagarin de geschiedenis zon ingaan gelijk die van Columbus. „Kameraad Gagarin is de eerste man in de geschiedenis die in staat was onze gehele planeet te zien", riep Kroesjtsjew uit. Nadat Kroesjtsjew en Gagarin het woord hadden gevoerd, trokken dui zenden kinderen, studenten en ar beiders in optocht langs het mau soleum. Wat met zijn figuur verle gen, wuifde Gagarin naar hen. Kroesjtsjew hield zich bescheiden op de achtergrond. Geestdriftig publiek Op zeker ogenblik begon het pu bliek op te dringen naar het mau soleum. De politie sloeg de armen ineen, doch kon de stroom niet tegenhouden. Vrouwen vielen flauw en kinderen gilden, terwijl de massa over het plein schoof. Tenslotte slaagden versterkingen politie en militairen er in de me nigte terug te dringen, 's Avonds werd in de glinsterende St. Georgezaal van het Kremlin door ongeveer 2500 eersterangs Sovjet burgers de grootste samenkomst van die aard daar ooit gehouden geapplaudisseerd voor de 27-jarige Koningin kreeg stek van Dillenburg-lindeboom De heer Gerhard Beermann, burge meester van Dillenburg en mej. Bonr- mann van de Nederlands-Duitse Ka mer van Koepluindel, hebben gister morgen op paleis Soestdijk aan dc koningin een stek aangeboden van de lindeboom, waaronder prins Willem van Oranje op 14 april 1568 te Dillen burg de Nederlandse afgevaardigden heeft ontvangen. Het stekje zal in do tuin van paleis antwoordt de heer De Quay, minister worden geplant. P.Z.C.-zaterdagnummer „MET MANKRACHT en me chanisatie" heeft men zich na de gemeentelijke herindeling op Schouwen-Duiveland door een papieren rijstebrijberg moeten heenwerken. Op pagi na negen valt er in een uit voerige reportage een en an der over te lezen. Voorts in dit 24 pagina's tel lende P.Z.C.-zaterdagnunnner: Stemmen uit de kerken (pag. 3) P.Z.C.-Deltajournaal (pa gina 10); Radio en T.V. plus Films in Zeeland (pag. 11) letterkundige kroniek en kunst (pag. 17) kinderkrant en klanken uit de ether pag. 21 en feuilleton met „Zeeuwen bij de Deltawerken" op pagina 22. "WWWAAMVWV*\<\AA'V\*V majoor, werden te zijner ere redevoe ringen afgestoken en werden hem de hoogste onderscheidingen van het land opgespeld. Daarna, terwijl zijn landgenoten ble ven zingen en drinken te zijner ere, ging Gagarin naar huis om voor het eerst sedert zijn reis van j.l. woens dagochtend alleen te zijn met zijn vrouw en twee dochtertjes. MansholtEngeland niet in E.E.G. zonder landbouw Een beeld uit de vrijdagochtend door de N.T.S. verzorgde rechtstreekse televisieuitzending uit Moskou van de glorieuze intocht van ruimtevaar der Gagarin in Moskou. Bij de be groeting op het vliegveld van Mos kou, waar Gagarin per vliegtuig v:as aangekomen vanaf zijn landings plaats, staat hij hier middennaast premier Kroesjtsjew (rechts). De vice-voorzitter van de Europese commissie van de E.E.G., dr. S. L. Mansholt, heeft gistermiddag op een vergadering van de landbonwcom- missie van het Europese parlement in Brussel verklaard, dat de land bouw niet zal mogen worden uitge sloten indien Engeland inderdaad wil toetreden tot de Europese Eco nomische Gemeenschap. Hij betoogde, dat inderdaad grote moeilijkheden zouden moeten worden overwonnen om het in Engeland toe gepaste landbouwbeleid - waarbij >t meer dan -de helft van het inkomen j dat de middagtemperatuur on- der boeren door de staat wordt ge- noioi.,o subsidieerd en de landbouwpolitiek Iets koeler maar zonnig Terwijl in Noord-Europa nog m H koud en-winters weer voorkomt, is het in Midden- en Zuid-Euro- pa, met in Berlijn en in Oosten- rijk temperaturen tot 25 graden Celsius, 's zomers. Aan de westflank van deze warme lucht trekken enkele H onweersachtige storingen van H Frankrijk via ons land naar Noord-Duitsland. Vandaag kan ff er op enkele plaatsen nog een bui tot ontwikkeling komen. Van de oceaan is een hoge- f| H drukgebied via de Britse eilan- den naar onze omgeving onder- v/eg. s Dit hogedrukgebied zal op zon- ff dag overwegend droog en zon- m niger weer brengen, maar de wind draait naar west tot m H noordwest. Dit betekent, dat er van de Noordzee iets koelere lucht gaat binnenstromen, zo- in de zes E.E.G.-landen aan'elkaar aan te passen, doch dat dit niet zal mogen leiden tot een uitzonde ringspositie voor de landbouwsector in een eventuele overeenkomst tussen de E.E.G. en Engeland. ff geveer 12 a 13 graden Celslus f§ zal bedragen. Tot nu toe ge- draagt april zich voorjaars- achtig. want deze eerste helft n van de maand heeft een gemid- H delde temperatuur, die voor f| overdag bijna 2 graden boven normaal ligt. ff Portugese troepen geland Man met potten vol explosieven gearresteerd Volgens de Portugese persbu reaus breidt de terreur in An gola zich steeds verder uit en zijn in de afgelopen dagen meer dan 100 mensen om het leven gekomen. Het persbureaus „Ani" meldde, dat de terroristen drie doelen hebben; Boecozau in het noor den, Foebo aan de oostgrens en Lema iets meer in het zuiden. Onder de terroristen bevinden zich geüniformeerde mannen, die automatische wapens heb ben. Portugese troepen zijn in Port Am- boim, Angola, aan land gegaan. Voorts zijn in Noqui, Ambriz en Ambrizete, mariniers geland. Portu gese oorlogsschepen patrouilleren voor de kust en op de rivier de Zaire (Kongo). Ook in de baai van Loeanda zijn oorlogsschepen gesta tioneerd. Het Portugese passagiersschip „Imperio" is gisterochtend in Lis sabon aangekomen met ruim dui zend passagiers, die merendeels uit Angola afkomstig waren. Het waren vooral vrouwen en kinde ren die uit dit Portugese gebied in Afrika naar het moederland terugkeerden. Volgens enkele passagiers is het zakenleven in Angola in grote maté teruggelopen. Zij noemden hetgeen in deze kolonie gebeurt zeer ernstig voor Portugal als geheel. „Duizenden terroristen" hebben voor de tweede maal binnen drie dagen een aanval gedaan op het dorp Ucua, ca 150 km ten noordoosten van Loeanda. Het was de grootste aanval sinds het begin van de actie in An gola. ongeveer twee maanden gele den. Het Portugese ministerie van buiten landse zaken in Lissabon heeft giste ren bekendgemaakt dat een terro rist, vermoedelijk van Cubaanse na tionaliteit, is gearresteerd toen hij begin van deze maand niet een Ar gentijns passagiersschip arriveerde. De man bleek in het bezit te zijn van een hoeveelheid explosieven die in jampotten was bewaard. MINISTER OVER NIEUW-GUINEA „Te verwaarlozen minderheid wil bij Indonesië" (Van één onzer redacteuren) Het is onmogelijk het Neder lands beleid inzake Nieuw-Gui- nea aan de zeer snelle ontwik kelingen in de buitenlandse po litiek betreffende dit rijksdeel aan te passen. De buitenlandse situaties wisselen met de maand, het binnenlandse beleid moet om redelijke kans van sla gen te hebben zijn afgestemd op een periode van jaren. De minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus deelde dit gister middag mee direct na zijn terugkeer uit Nieuw-Guinea waar hij de instal latie van de Nieuw-Guinearaad bij woonde. Het gesprek dat minister Luns in Washington voerde met Kennedy en Rusk kan als een belangrijke mijlpaal in de buitenlandse politiek van Nieuw- Guinea werden beschouwd, zo merkte de bewindsman op. De minister had niet de indruk ge kregen dat de Papoea's sneller dan gewenst naar het moment van zelfbeschikking toe willen. Zij willen c^ze status in volledige samenwerking met Nederland derheid wenst aansluiting bij Indo nesië. Zelf heb ik nooit een Papoea ontmoet, die met dergelijke idealen bezield was. Op Nieuw-Guinea wordt door liet gouvernement geen anti-Indonesische propaganda gevoerd, dit zou in strijd zijn met een der eerste prinipes van de democratie. Heb ik geen nervositeit ten opzichte van de eigen toekomst ontwikkeling waargenomen, een ster ke stroming van angst voor Indonesië moest ik wel constateren, zo merkte mr. Toxopeus op. Berichten dat staatssecretaris Bot in Anstallsch Nieuw-Guinea zou hebben opgemerkt dat Nederland bij een aan val van Indonesië rekende op directe steun van Australië en Engeland, sprak minister Toxopeus tegen. Mevrouw E. Bakker-Ezerman, de echtgenote van het communis tische Kamerlid Bakker, heeft een prijs gewonnen in een slagzin- nenwedstrijd van Simon de Wit, een prijs van vijfhonderd gulden. De r.-k. Volkskrant heeft daarvan met on verholen plezier melding gemaakt en daarbij tevens het dagblad De Waar heid geciteerd, dat eens over groot winkelbedrijven schreef: „Driest en brutaal slaan de kolonialen nog van daag fortuinen uit de provisiekast van de Zaan". Mevrouw Bakker heeft nu in een ingezonden stuk in het dagblad voor de Zaanstreek „De Ty phoon" bekendgemaakt, dat zij het geld niet za! aanvaarden, maar het bewuste grootwinkelbedrijf in over weging heeft gegeven haar prijs te storten in het schoolfonds van een kleuterschool. En zij voegde er aan toe, dat de pers het winnen van deze tweede prijs had aangegrepen om „de politieke integriteit van mijn man, die zitting heeft in de Tweede Kamer voor de C.P.N. verdacht te maken. Ik had aan deze prijsvraag bij wijze van sport deelgenomen, maar de naam van mijn man en van onze partij zijn mij meer waard dan vijfhonderd gulden". Aldus mevrouw Bakker. Tot zover de feiten. Nu komt deze week Fedde Schurer op deze zaak terug in zijn blad (Friese lantlijn VRIJLATING POWERS IN MOSKOU ONTKEND De openbare aanklager in het proces tegen de U-2-piloot Francis Gary Po wers, generaal Roman Roedenko, heeft in Moskou gezegd, dat berichten over een spoedige vrijlating van Gary Powers „geruchten" zijn. «o/ir.r.1-^ I °P zijn minst hébben geglimlacht en I dMrran in zijn krant blijk hebben gegeven. Roddel? Is dat hier niet Koerier) en hij geeft zijn beschouwing de titel „Benauwde lucht". In Neder land worden wij herhaaldelijk met het verschijnsel geconfronteerd, dat er telkens weer lieden zijn, die hun meest duivelse plezier beleven wan neer zij een meaemens er op kunnen betrappen, dat hij niet principieel en niet consequent is, en hem deswege aan de schandpaal der publieke opi nie kunnen nagelen, zo schrijft hij. En nadat hijgde feiten in deze prijs vraag-zaak heeft uiteengezet, be toogt Schurer: „De tyrannie van de roddel is dus zo groot, dat ze haar slachtoffers ook nog dwingt ongelijk te bekennen. Mevrouw Bakker had dat geld beter kunnen gebruiken door er, tot ergernis van Zaandam, een blinkende bromfiets of een was machine of desnoods een bontmantel tje voor te kopen, of door een reisje te maken naar het een of an der zonnig strand. Daar had ze dan lekker wat kunnen liggen, en haar eigen menselijke integriteit bewijzen door de tong uit te steken naar alle bedillers en roddelaars. Eerst naar rechts, dan naar links". churers betoog heeft ons enigs zins bevreemd. Hiizelf is een man, die in de politieke strijd naar links en naar rechts flinke tik ken weet uit te delen en hij zal daar bij niet aarzelen om een „mede mens" in de politiek op een inconse quentie te betrappen. Dat heeft niets met roddel te maken, maar is een onderdeel van het gevecht in de po litieke arena. Wanneer nu de echt genote van een communistisch Ka merlid wellicht in een ogenblik van Marxistische onbedachtzaam heid meedoet aan een kapitalisti sche prijsvraag en een prijs wint, dan heeft het weinig met roddel van doen, wanneer andersdenkenden daar een politiek gebruik van ma ken, mits althans de feiten niet wor den verdraaid. Wordt dit laatste wel gedaan, ja dan is er sprake van rod del. Maar in dit geval is dat niet gebeurd en het lijkt ons dan ook heel reëel, dat van deze zaak melding is gemaakt. Wanneer bekend zou wor den, dat mevrouw De Quay een prijsvraag van het Humanistisch Verbond zou hebben gewonnen, dan zou vermoedelijk de heer Schurer ere van kosmonaut majoor Joeri Ga garin. Hij zei „er niets van te gelo- bereiken, zo zei de minister.ven" dat Powers binnenkort zou wor- Slechts een te verwaarlozen min- den vrijgelaten. MINISTER IN MEMORIE VAN ANTWOORD „Het Westerscheldebekken lijkt grote mogelijkheden voor in dustrievestiging te bieden", aldus de minister van verkeer en waterstaat in zijn memorie van antwoord over de begroting 1961 aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal. De minister stelt dat deze mogelijkheden reeds lang hebben bestaan, docli dat deze tot dusverre slechts aanleiding hebben gege ven tot een relatief bescheiden ontwikkeling. De minister zegt zich evenwel af te vragen of bet geraden zou zijn op drie verschillende plaatsen Sloe, Kanaalzone Oost Zceuwsch- Vlaanderen en Kreekrak te gelijkertijd grote iuvesteringen te doen. Wat het Sloeplan betreft deelt de minister mee, dat de besprekingen met liet provinciaal bestuur van Zee land over de toekomstige beheers vorm met betrekking tot dit haven gebied, nog niet konden worden be gonnen. Oorzaak hiervan is dat liet overleg in deze op interdepartemen taal niveau, nog niet voldoende is gevorderd. De minister is niet van mening dat het Kreekrakplan als nationaal project moet worden be handeld. Hoewel elke nieuwe indus trievestiging en /of havenuitbreiding volgens de bewindsman kan worden gezien als een bijdrage aan de natio nale welvaart, worden deze, voor een bepaalde streek zeer belangrijke projecten, nog niet tot nationale pro jecten. Kreekrakplan Over het Kreekrakplan zijn bespre kingen gevoerd met het provinciaal bestuur van Noord-Brabant, zowel op bestuurlijk niveau met de com missaris der koningin als op tech nisch niveau met de provinciale wa terstaat en de technische adviseur van de provincie. Dit laatste over leg duurt nog voort. Wat de mede werking betreft, die de provincie van rijkswege nodig heeft, kan nog niets concreets worden gezegd, daar liet plan zelf niet vaststaat. Wat het mi nisterie van verkeer en waterstaat betreft gaat het voornamelijk om aanrakingspunten met de bestaande vaarwegen. Daarnaast kunnen rijksbelangen in het geding komen in verband met de waterhuishouding van het Zeeuwse Meer. De minister zegt voorts dat de naar voren ge brachte belangen van de streek zijn aandacht hebben. Zolang het onderzoek nog niet tot een dui delijk beeld van het plan heeft geleid, kan de bewindsman geen nadere uitspraak doen. Havens één geheel De minister verklaart evenals bij de behandeling der begroting in 1960, dat richtsnoer dient te zijn, dat de Nederlandse havens als één geheel moeten worden bezien. Dit geheel zal volgens hem in staat moeten zijn op alle onderdelen van zeehaven activiteit de concurrentie met met het buitenland het hoofd te bieden. De bewindsman is voorts van oor deel dat bij het bevorderen van een taakverdeling tussen de Nederlandse havens, initiatieven van het bedrijfs leven in de eerste plaats een rol die nen te spelen. De minister zegt geen reden te zien in de ontwikkeling der zeehavens in te grijpen. Wat de onderhandelingen betreft, die tussen de Nederlandse en Belgische regeringen over de Schelde-Rijnver- binding gaande zijn, zegt de minis ter dat de regering het bezwaarlijk acht hierover mededelingen te doen, zolang deze nog voortgang vinden. Het wetsontwerp tot goedkeuring van het Belgisch-Nederlandse ver drag van 20 juni 1960, wordt naar verwachting zeer binnenkort aan de Tweede Kamer aangeboden. een beetje te zwaar woord? Overigens geloven wij, dat me vrouw Bakker het enige juiste heeft gedaan, dat zij na dit"alles nog kon doen: het geld niet aanvaarden, maar het bewuste bedrijf in overwe ging geven de vijfhonderd gulden aan een gemeenschapsdoel te schen ken. En dat heeft 'zij niet zonder waardigheid gedaan. Zij heeft niet zoals Schurer wilde de tong uitgestoken, niet naar rechts en niet naar links. Dat laatste zou trouwens de partij vermoedelijk niet hebben getolereerd, want men kan daar geen twee heren dienen: wie Karl Marx gehoorzaamt, mag Simon de Wit niet liefhebben Kleuter verdronken in rioolput Het 2-jarig zoontje van de familie Ro mer. wonende aan de Ericastraat te Geleen is gistermiddag in een riool putje achter de ouderlijke woning ge raakt en verdronken. is het .25 jaar geleden, dat de Zwitserse beeldhouwer Jo seph Vetter te Luzern over leed. is het 100 jaar geleden, dat de bekende Canadese dichter W. Bliss Carman te Frederic- ton (New Brunswick) werd geboren. bestaat de A.N.W.B .-We genwacht 15 jaar. viert kroonprinses Mar- grethe van Denemarken haar 21ste verjaardag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1