P.Z.C. DClTA-JOUmAL Israël herdacht zes miljoen slachtoffers Ruimte-experts in V.S. op het matje BORGSTELLINGSFONDSEN VOOR DE MIDDENSTAND 25 JAAR WAPENSMOKKEL NAAR KATANGA Jongen stichtte brand uit wraak na ontslag VRIJDAG 14 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 RESERVEREUS „OVERNACHT" NIET IN DE HAVEN ACHTER de dijk langs de veerhaven van Kruinin- gen sjorde donderdagmiddag een strak gespannen kabel aan driediep in de grond gedreven palen. Het andere eind van deze kabel lag aan een bolder bo venop de immense BX-caisson, het gevaartedat in reserve wordt gehouden voor de operatie „Schuiven Dicht" in het Veerse Gat. Dat zich op dat moment van dijk naar haven nog een kabel strekte was eigenlijk niet de bedoeling geweest. De 62 meter lange en 13 meter brede kolos had deze middag dl hoog en breed achter de zware zeeslepers „Azië" en ,J2uropan op de Westerschelde moeten hangen. Op weg naar Vlissingen. Maar er waren enkele kinken in de kabel gekomen. Al was het dan niet de strakke tros over het water in de Kruiningse veerhaven Wat lastiger dan men zich had voorgesteld was om de caisson in balans te krijgen. Op het moment dat bovenstaande foto werd genomen, helde het gevaarte nog aanzienlijk. Later op de avond was deze „even wichtsstoornis" verholpen en was de caisson klaar voor transport. Dat transport is vannacht om half drie begonnen. Vanmorgen tussen zeven uur en half acht arriveert de ,fBX 206" voor de sluizen van Vlissingen om daar na via het Kanaal door Walcheren naar Veere te worden getrokken. Dit laatste deel van de tocht zal zich dus overdag en niet zoals aanvankelijk ge pland 's nachts afspelen. Oorspronkelijk had men namelijk de róllen omge keerd. Rijkswaterstaat en de Haven van Vlissingen maakten echter bezwaar tegen een overnachting in de haven of het kanaal. Er mocht eens iets gebeu ren voor de haven een vervelend obstakel en voor het kanaal een eerste stap naar eventuele dem ping Om dat te voorkomen dus maar een dag tocht ALS EEN KABEL GEKNAPT... HET PROTOCOL was donderdagmorgen m en om Fort den Haeck bij Vrouwenpolder als een zijden draad geknapt. Of voor wie in water staatskringen liever een andere uitdrukking wil gebruikenals de ka bel van de hoog- en laag water meter ergens op de donkere basalt- saltkeien langs de wa- terkant. Doelloos hing de zwarte wijzer over de plaat, waarop vier cijfers en vele streepjes staan aangegeven. Het apparaat, dat met name bij het steenstorten en het zinken van kleine caissons het baken was voor de werkzaamheden, had afgedaan. Nu 'er de ze weken grotere dingen met grotere caissons op het spel staan, stond de eenvoudige katrolmeter er wat doelloos, bij. Daarom kon bakken- schipper B. Hamelink van de MUZ-11Ö5 voor onze fotograaf, zonder ook maar een greintje schade te veroorzaken, aan de wijzer draaien. In welke richting hij ook maar wilde. De kabel was geknapt. En het protocol, dat twee dagen lang door rijkswater staat rond het invaren van de eerste reuzen-ko los was geweven ook.... Wanneer het grote mo ment eenmaal voorbij is en de overweldigende belangstelling voor het kritieke moment is weg geëbd, gaan de mannen weer gewoon, rustig en weloverwogen hun gang. De spanning is er dan een beetje af. Tientallen vrachtwagens met zand reden donder dag af en aan naar de de twee bruggen, die over de eerste reuzen- caisson hingen. Op het puntje daarvan gekomen hieven de grommende auto's hun last op om de ze daarna in de „boven verdieping" van de cais son te deponeren. Ton na ton verdween de zand- massa zo binnen de be tonnen muren van de ko losHet werd een. dagje van zandtransporteen weinig opwindende be zigheid; maar ook een karweitje, dat net zo min gemist kan worden als het werk van de sle pers bij het invaren van de caisson NATIONAAL INSTITUUT GEWORDEN Congresjubileum op 26 april in Rotterdam De Vereniging- van Borgstellings fondsen voor de Middenstand in Ne derland bestaat 25 jaar. Tijdens een gistermiddag in Utrecht- gehouden persconferentie verklaarde de voor zitter, drs. F. J. W. Gïjzels, dat het instituut is uitgebreid tot een dei- ankers van de zelfstandigheid voor ile gehele nationale middenstand. De oprichting van de borgstellings- fondscn in 1936 is de eerste fase ge weest in de ontwikkeling van liet middenstandskredietwezen. Hierdoor heeft men het voortbestaan van vele zaken in zelfstandige arbeid kunnen waarborgen, zo zei hij. Drs. Gijzeis is van mening, dat nog te weinig middenstanders gebruik maken van het werk der midden standsbonden en het economisch in stituut voor de middenstand. Volgens hem worden da middenstandsbonden nog lang niet gesteund door de ge hele middenstand. De taak van ieder borgstellingsfonds is een ieder te doordringen van de betekenis van een bonafide, vakbekwame en tevens financiële gezonde middenstand en een sanering van hetgeen onder de norm blijft. De heer Gijzeis deelde tenslotte mee, dat tot 1 januari van dit jaar 90147 aanvragen waren bin nengekomen. Daarvan werden er 28.438 afgewezen en 18.568 afge daan door saneringsmaatregelen. Tijdens de behandeling vielen er 117.55 af. In totaal werd in 31.755 gevallen '34.9 procent) krediet verleend. Ter gelegenheid van het jubileum wordt op 26 april in Rotterdam een congres georganiseerd, waar onder andere drs. J. Jansen, algemeen se cretaris van de S.E.R., het woord zal voeren. Naar van gezaghebbende zijde in Leopoldstad werd vernomen, hebben de Verenigde Naties daar een door de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena gecharterd vliegtuig in be slag genomen dat meer dan zeven ton wapens en munitie voor de Ka- tangaanse strijdkrachten heeft ver voerd. De wapens zouden in Brussel zijn in geladen. De bemanning, die naar ge meend wordt uit Duitsers bestond, werd in Leopoldstad ondervraagd, doch niet aangehouden. De woordvoerder der Verenigde Na ties deelden mede dat volgens de bemanning van het vliegtuig dit geen op zichzglf staand geval van wapensmokkel was, doch dat deze reeds enige tijd aan de gang is. In een door de Verenigde Naties aan genomen resolutie Is het zenden van militaire hulp aan Kongo op andere wijze dan door tussenkomst van de Verenigde Naties verboden. Het Belgische ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat er geen vergunning is uitgegeven voor de uitvoer van wa pens naar de Kongo, Twee kinderen door gas gestikt Een tragische gebeurtenis kostte woensdagavond in Amsterdam twee kinderen het leven, het zevenjarige zoontje van het gezin Van der L. in de Carillonstraat en zijn vierjarig broertje. Omstreeks elf uur in de avond roken de bewoners van de derde etage, toen zij gasten uitlieten op de eerste etage een sterke gaslucht. Zij probeerden vergeefs zich toegang te verschaffen, en waarschuwden vervolgens de po litie. De agenten die via een balkon de wo ning binnendrongen, vonden in de keuken de twee in dekens gewikkelde kinderen. De drie kranen stonden wijd open. Pogingen hun levensgeesten op te wekken waren vergeefs. De moeder van de kinderen, de 36-jarige me vrouw G. M. E. van der L.M.. is in zorgwekkende toestand in het Wilhel- minagasthuis opgenomen. Haar toe stand is bevredigend. De.heer H. van der L (46), die om streeks middernacht van zijn werk thuis kwam, was geheel overstuur. Op het politiebureau m de Pieter Aertsz- straat heeft men getracht hem enigs zins te kalmeren. Tijd voor overwerk Britse twijfel over tijdstip ruimtereis De commissie voor de ruimte vaart uit liet Amerikaanse Huls van Afgevaardigden heeft de administrateur van de Natio nale Raad voor Lucht- en Ruim tevaart, alsmede drie zijner medewerkers, met spoed naar Washington ontboden en hen de vraag voorgelegd of het thans geen tijd is voor een extra-in spanning. Volgens een der leden van de com missie? is het, nu de Sowjet-Unie een geslaagde ruimtereis heeft laten maken, hoog tijd harder en ook lan ger te gaan werken. Want bij de raad voor lucht- en ruimtevaart wordt een werkweek van slechts veertig uur in acht genomen. Vol gens het commissielid James G. Fulton „moest er nu maar met over werk begonnen worden". Hij zei er zo langzamerhand genoeg van te hebben dat Amerika altijd achteraan komt in de ruimtevaart. Joeri's Enkele honderden zuigelingen, die woensdag in de Sowjet-Unie werden geboren, hebben de naam Joeri gekregen. In talloze steden en dorpen zijn straten en pleinen naar de eerste Russische ruimte vaarder, Joeri Alexejewitsj Gaga rin, vernoemd. De wet verbiedt dit, maar in dit bijzondere geval wordt de persoonsverheerlijking toegelaten. Dodendag in Jeruzalem „Prooi" van Adolf Eichmann Gisteren zat Karl Adolf Eich mann, de voormalige nazi-offi cier, die belast was met „de op lossing van het jodenprobleem" alleen en bijna vergeten in zijn cel in het gemeenschapsgebouw te Jeruzalem, terwijl het volk van Israël de 6.000.000 joden herdacht, die vielen onder „de aanpak" van het „probleem" door Eichmann. Het was dodendag in Israël. De 18de herdenking van de opstand in het hetto van Warschau tegen de nazi's. rele Israeli's herdachten vrienden en familieleden die stierven in de gaskamers, voor de vuurpelotons of tijdens de transporten. Van velen van hen is de overlijdensdatum niet eens bekend. De recherche te Nijmegen heeft gis teren een 17-jarige jongen uit Nijme gen aangehouden. Deze wordt ervan 'verdacht brand te hebben gesticht in de nacht van 4 op 5 februari van dit jaar in de magazijnen van de „Nopa", de N.V. exportpapierfabriek aan de Graafseweg te Nijmegen. Bij deze brand werd voor drie- tot vierhonderdduizend gulden schade aangericht. De knaap bekende tegen over de politie uit wraak gehandeld te hebben. Enige tijd geleden was hij door de directie op staande voet ont slagen. De jongeman is overgegeven aan de justitie in Arnhem. LUNS SPRAK MET HAMMARSKJÖLD Minister Luns heeft gisteren een langdurig onderhoud gehad met se cretaris-generaal Hammarskjöld van de V.N. in het werkvertrek van laatstgenoemde. Hoewel er geen vastgestelde agenda voor de bespreking was, meent men te weten, dat minister Luns zaken van gemeenschappelijk belang voor Nederland en de Verenigde Naties, waaronder de kwestie-Nederlands Nieuw-Guinea, aan de orde wilde stellen. Telescopische brug op luchthaven Schiphol Op Schiphol is woensdagmiddag', ter gelegenheid van het bezoek van lucht vaartjournalisten uit verscheidene landen aap ons land, voor het eerst een proef genomen met de nog niet officieel in gebruik zijnde telescopi sche brug voor luchtreizigers. De brug Aviobridge, zal van 1 mei af alle Douglas DC-8 vliegtuigen, die van Schiphol vertrekken, bedienen. De dag iB ingesteld, omdat de rege ring van Israël vooral de jeugd van het land vertrouwd wil maken met de geschiedenis van de Europese joden. Op vrijwel alle scholen was het eerste uur gewijd aan de beteke nis van deze dag. In de kazernes werden défilés gehouden. Vele Israëli's maakten een reis naar de twee communes, die namen dra gen welke herinneren aan de op stand in Warschau: „Lohamei Haget Aot" (De Strijders) in het noorden en „Yad Mordechai" (ge noemd naar de leider van de War- chau-opstand, Mordechai Anile. with) in het zuiden van het land. De belangrijkste plechtigheid werd gehouden in Jeruzalem. Op een hoge heuvel, ten westen van de stad is een tombe gebouwd, waarin de as is geplaatst van onbekende slachtoffers uit de Duitse concentratiekampen. Er werd een vlam ontstoken, die voortaan élke dag zal worden aange stoken door vertegenwoordigers van de 30.000 joodse gemeenschappen, die door Duitsers werden uitgemoord. Op de herdenkingsheuvel werd voorts een grafische tentoonstelling ge opend (platen, diagrammen, portret ten e.d.) waarin alle aspecten van de bijna-sueeesvolle nazi-poging het jo denprobleem „op te lossen", werden getoond. De dodendag dnurde van zonsopgang tot zonsondergang. Het was een merkwaardig feest voor de leerlingen van de eerste klas van de lagere school in het Duitse Ki- lianstadten, bij Hanau, toen daar de bijna honderdzesjarige grootmoeder Margarete Zinndorf op bezoek kwam. Mevrouw Zinndorf nam plaats in de zelfde bank in dezelfde klas, waarin zij een eeuw geleden haar eerste on derwijs ontving. Oma las de kleintjes nog vlot een verhaaltje voor. Het officiële persbureau Tass heeft gisteren meegedeeld, dat „kosmo naut" Joeri Gagarin pas enige minu ten voor de start van eerste luite nant tot majoor is bevorderd. Wist van niets Gagarin wordt vandaag in Moskou verwacht. Mevrouw Valentina Gaga- rina en haar twee kinderen wachten op zijn terugkeer in een bescheiden tweekamerflat. Gagarin is enkele dagen geleden vertrokken zonder iets te zeggen. Valentina Gagarina ontving het eerste nieuws van de ruimtevaart toen een buurvrouw kwam binnen hollen omdat Joeri in een radiouit zending werd genoemd. Drie Londense kranten hebben gis teren hun twijfel uitgesproken om trent de juistheid van het verloop van Joeri Gagarins ruimtevaart zo als die door de Sowjet-Unie is be schreven. De Daily Sketch verweet dé Kussen dat ze „het hele drama a lie in the sky opnieuw hadden opge voerd, enkele dagen nadat het in werkelijkheid had plaatsgehad. BERICHT OVER 600 DODEN OP „DARA" Volgens gisteren in Karatsji aangekomen overlevenden van het Britse wacht- en passagier schip „Dara", dat in het afge lopen weekeinde in de Perzische Golf is verbrand, zouden bij de ze ramp minstens zeshonderd passagiers levend zijn verbrand of verdronken. Tot dusver was gemeld, dat bij deze scheeps brand tweehonderd mensen om het leven zonden zijn gekomen. Een der overlevenden verklaarde in zage te hebben gehad van de passa gierslijst, waarin 1500 passagiers zouden zijn genoemd. In de eerste berichten was gezegd, dat de „Dara" in totaal 770 mensen aan boord zou hebben gehad. Van de 565 geredde opvarenden zijn er donderdag 71 per vliegtuig in Ka ratsji aangekomen. Enkelen van hen vertelden, dat reeds in de eerste mi nuten na de ontploffing, die zich aan boord van de „Dara" had voorge daan, honderden mensen waren om gekomen. De eerste reddingboot met zestig Arabieren aan boord zou als een baksteen zijn gezonken. Een an dere geredde vertelde te hebben ge zien dat vele vrouwen en kinderen levend zijn verbrand. Verkiezingen in Roeanda-Oeroendi op last van V.N. Een woordvoerder van het Belgisch ministerie van buitenlandse zaken heeft, naar aanleiding van een V.N.- resolntie aangaande het mandaatge bied Roeanda-Oeroendi, meegedeeld dat de Belgische regering zal onder zoeken in hoeverre kan worden deel genomen aan de uitvoering van de door de beheerschapsraad van de V.N. genomen beslissing. Met 83 stemmen voor, drie onthou dingen en een tegen is woensdag goedkeuring gegeven aan een aanbe veling van de beheerschapscommis- sie van de V.N. om in augustus ver kiezingen te doen houden in Roean da-Oeroendi, ter beëindiging van het Belgisch beheer in dit gebied. De ver kiezingen zouden onder toezicht van de V.N. moeten worden gehouden. België krijgt kleinere bankbiljetten De Nationale Bank van België zal in de loop van dit jaar beginnen met de uitgifte van nieuwe bankbiljetten. De nieuwe biljetten van 1000, 500 en 100 frank zullen wat kleur en watermerk betreft aanzienlijk afwij ken van de huidige. Het voornaam ste verschil is echter, dat de nieuwe biljetten een aanzienlijk kleiner for maat zullen hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5