Koning ipril in komt op 24 naar Veerse Gat Supralux VERF EN LAK Straaljagers botsten boven Zeeland olijfje Zeeuwse Almanak NIEUW VEILINGCOMPLEX IN GOES OFFICIEEL GEOPEND SCHELDE-DIRECTEUR LEIDER VAN ECONOMISCHE MISSIE s PROVINCIALE ZEEUW8E COURANT VRIJDAG 14 APRIL 1961 BIJ PLAATSING LAATSTE CAISSON „Schuiven dicht" niet op 27, maar op 28 april Naar wij vernemen lieeft H.M. koning Juliana de wens te ken nen gegeven aanwezig te willen zijn bij de plaatsing van de laat ste caisson in het Veerse Gat, op maandag 2-i april. Deze dag wordt eerder dan die waarop I „de schuiven dicht gaan", be- i scliouwd als dé grote dag in de j afsluiting van het Veerse Gat. Op deze dag zal het al of niet slagen van de grootste water staatkundige operatie duidelij ker worden gemarkeerd, dan wanneer de waterbeweging in het Veerse Gat voorgoed zal worden stilgelegd door het een voudig laten zakken van de schuiven op de caissons. Deze operatie „schuiven dicht" zal op vrijdag 28 april worden uitge voerd en niet op donderdag 27 april, zoals eerder was vastge steld. Bij de plaatsing van de zevende en laatste caisson zullen de waterstaat kundige krachten tot liet uiterste worden beproefd. Dat de risico's on danks de uiterst nauwkeurige bere- aanwezig keningen toch niet denkbeeldig zijn, is dinsdagmiddag wel gebleken toen de eerste doorlaat-caisson strandde op een onvermoed zandbankje. Het is dan ook van grote betekenis dat koningin Juliana juist bij de plaat sing van de laatste caissou, wan neer de krachtsinspanning haar hoogtepunt zal bereiken, aa zal zijn. Het tijdverlies van één dag. opge lopen bij de ongelukkige caisson manoeuvre van dinsdagmiddag, heeft overigens geen enkele in vloed op het verdere werkpro gramma in het Veerse Gat, zo werd ons van waterstaatszijde verzekerd. De eerste caisson, die woensdagavond op de juiste plaats werd gebracht, blijkt zich daar uitstekend te houden. In de loop van donderdag heeft men geen enkele afwijking kunnen consta teren. Het wachten is nu dus op de plaatsing van de tweede cais son, op dinsdag 18 april. Kapitein kreeg nog een kans van politierechter Wegens verduistering van enkele hónderden guldens stond donderdag de Ylissingse kapitein M. B. terecht voor de Middelburgse politierechter, mr. B. S. Sieperda. Als kapitein van één der rondvaartboten op het Veer se Meer had B. zich gelden toege- eigend ten nadele van een Ylissing se onderneming. Hij indé wel het geld van zijn passagiers, maar gaf vele malen geen kaartjes af. In de periode van tien dagen in augustus, waarover in de dagvaarding melding werd gemaakt, had B. een bedrag van 236 achtergehouden. De Vlissingse ondernemer van de rondvaarttochten had verdenking op gevat tegen de kapitein, die daarop gedurende 10 dagen gecontroleerd werd. Tijdens het verhoor had B. toe gegeven gedurende het gehele sei zoen gelden verduisterd te hebben. De officier van justitie, mr. J. L. An- dreae sprak van een bedenkelijke mentaliteit. Daar B. thans als kapi tein op een schip van zijn oom werk zaam is. wilde de officier deze zaak aanhouden. Waarmee de politierech ter akkoord ging. Evenals de offi cier wilde mr. Sieperda nog eens aanzien of B. zich in zijn nieuwe be trekking, waarin het eveneens aan komt op vertrouwen, staande kan houden. In januari van het volgend jaar kan B.. bewezen hebben of het hem ernst is geweest. Advertentie j Auto reed onder gemeente Grijpskerke in de sloot Op de T-kruising Hoogelandseweg- Middelburgseweg, op de grens van Middelburg en Grijpskerke, in de ge meente Grijpskerke is woensdagavond een auto-ongeluk gebeurd, waarbij de autobestuurder J. S. en diens passa gier A. F., beiden uit Middelburg, ge wond raakten. Het ongeluk gebeurde tussen half elf en elf uur 'a avonds en is vermoedelijk te wijten aan het feit. dat de bestuur der de T-kruising met zijn scherpe bocht te laat opmekte. In plaats van af te slaan, reed de Middelburger rechtuit, waardoor de auto in de sloot belandde. Bestuurder en inzittende zijn naar het Gasthuis te Middelburg overgebracht. De auto werd zwaar be schadigd. (Slot van pag. 1 kon ontwikkelen", merkte ir. v. d. Plassche op. Sprekende over de toekomstverwachtingen voor fruittelend Zeeland, merkte hij op, dat deze provincie met zijn klimatologisch gunstige omstan digheden de komende jaren met vertrouwen kan tegemoetzien. De consument gaat steeds meer groente en fruit eten. Zeeland heeft in de na-oorlogse periode al bijzonder goede jaren gekend met hoge opbrengsten, uitstekende kwaliteit en prima prijzen", zei de directeur-generaal van de land bouw. Met enkele toepasselijke woorden verklaarde hij het ge bouw vervolgens voor geopend. De heer A. P. de Boer, vlce-vooi'zit- ter van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingèn, bracht namens dit bureau felicitaties over. „De ont wikkeling van het veilingwezen in Goes 11a de tweede wereldoorlog be reikt vandaag de climax met de ope ning van dit gebouwencomplex", be toogde hij. Spreker zei, dat de Zeeu wen hun tijd goed verstaan hebben op het gebied van de fruitteelt en met name de veilingsvereniging „Zuid-Beveland" is als een stimufe- niet slecht met de vestiging van nieuwe industrieën in Goes", zei hij. Spreker voegde er aan toe. dat de gemeente het bepaald niet alleen van nieuwe industrieën moet hebben. „Het gemeentebestuur wil ook de uitbreiding van de handelsmogelijk heden in de land- en tuinbouwsector stimuleren. Daarom zijn wij zo ver heugd met de ingebruikneming van dit fraaie veilingcomplex", verklaar de hij. Spreker was voorts van mening, dat het van een verstandig beleid van liet gemeentebestuur zal getuigen als zuinig wordt omgesprongen met land- en tuinbouwgrond. Hij noemde de veiling een onmisbare schakel In de stadssamenleving. Dank bracht hij bestuur'en directie voor het be schikbaar stellen van de oude ge bouwen ten behoeve van de zaal sporten. De heer P. J. J. Dekker, sprekende namens de Provinciale Organisatie van Velingverenigingen in Zeeland, wees met name op de stimulerende kracht, die van de Goese veiling is uitgegaan. „Als we denken wat ge presteerd is op het gebied van soue ren en verpakken, welke maatregelen voor kwaliteitsverbetering werden irn e-evoérd en hoe' de gasbewaring J§@r tal van veilingen is nagevolgd, kan is beter, kost minder... en elke streek strak! «*ÖI_ 'n Product v«n BRINK. Groot-Ammor* Examens Aan de middelbare landbouwschool te Goes slaagde de heer J. Verwijs Azn. te St.-Philipsland. Voor het matrozendiploma Rijn- en binnenvaart slaagde te Rotterdam de lieer L. H. M. Kosten te St.-Philips land. Bezwaren Ged. Staten tegen grondprijs in Goes Z.O. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bezwaren gemaakt tegen het besluit van de raad van Goes inzake vaststelling van de grondprijzen in zuid-oost te Goes. Door dit besluit had de raad voor b. en w. de mogelijkheid geschapen bij verkoop van een gedeelte van een bouwblok in bepaalde gevallen van de vastgestelde prijs per vierkante me ter af te wijken. Dit werd noodzake lijk geacht, omdat vooral bij de tegen woordig veelal toegepaste hoogbouw de bebouwing van slechts een gedeel te van een bouwblok de oorzaak zou kunnen zijn, dat op het overblijvende deel van dit blok minder woningen gebouwd kunnen worden dan geraamd was. Hierdoor zou de totale opbrengst ver beneden te verwachten kunnen blijven. Tegen deze afwijkingsbevoegdheid hebben Gedeputeerde Staten echter bezwaar gemaakt. Gedeputeerde Sta ten zijn van oordeel, dat gevallen waarvoor deze bevoegdheid bedoeld is slechts sporadisch zullen voorkomen. Doen dergelijke gevallen zich echter wel voor. dan kan de raad volgens Gedeputeerde Staten een afwijkende prijs vaststellen. B. en w. van Goes stellen de raad thans voor de op deze aangelegenheid betrekking hebben zinsnede uit het besluit te schrappen. Brand op tankschip snel geblust Donderdagmiddag, even na vijf uur, werd een begin van brand gemeld aan boord van het tankschip „Esso I" uit Antwerpen, gemeerd aan een der steigers in de Oosthavcn te Ter- neuzen. Aangezien het schip geladen was met ongeveer duizend ton gas- ölie, werd onmiddellijk alarm gesla gen, waarop brandweer, politie te water, gemeentepolitie en zelfs een sleepboot te hulp snelden. De vuur haard viel nogal mee. Een stuk pak king van een der afvoerleidingen was gaan gloeien en had vlam ge vat. Daar de bemanningsleden dit begin van brand niet onmiddellijk wisten te doven, werd de hulp van de brandweer ingeroepen. Die had de brand met een aantal blusapparaten snel onder de knie. De schade is niet noemenswaardig. Een der vliegtuigen waarschijnlijk in zee terechtgekomen Gisteravond omstreeks lialf elf zijn twee straaljagers, beide afkomstig van de vliegbasis Soesterberg, boven Zeeland met elkaar in botsing gekomen. Eén vliegtuig, een F-102 Delta- Dagger, is veilig op zijn basis Soesterberg teruggekeerd. De vlieger is ongedeerd. Óver het andere vliegtuig, een Hawker- Hunter luchtverdedigingsjager is nog niets bekend. Vermoede lijk is het toestel in zee gestort. Een S-2-F Tracker van de Ko ninklijke Marine, die op nachtoefening was, kreeg opdracht de zee in een straal van ongeveer zestig kilometer rond Westka- pelle af te zoeken. De S-2-F Tracker werd om tien minuten over twaalf afgelost door een andere Tracker. De luchtmachtsvoor- lichtïngsdienst deelde mede, dat bet zoeken de gehele nacht zou worden voortgezet. Om kwart over twaalf voer de reddingsboot „Maria Caroline Blankenheïm" onder commando van schipper Minneboo van Burghsluïs uit óm te zoeken naar de vermiste straaljager. Meer oesters in maart dan in periode vorig jaar In maart zijn vanuit Zeeland tótaal 2.640.199 (v.j. 2.530.572) oesters uit gevoerd. Nederland gebruikte voor eigen consumptie in maart 115.089 stuks, tegen 113.82S' stuks in het vo rige jaar. België 1.229.470 stuks (vorig jaar 1.378.244); Engeland 277.200 stuks (vorig jaar 245.300); Duitsland 148.036 stuks-(vorig jaar 166.000); Frankrijk 810.000 stuks (vorig jaar 549.300); Zwitserland 36.000 stuks (vorig jaar 37.900). De post diversen bedroeg in maart 32.904 stuks oesters, tegen 40.000 verleden jaar. Afwegen „Het is wel eens een kwestie van belangen afwegen". Dit zei de wet houder van Goes, de heer J. S. Vis- scher, die gelukwensen overbracht van het gemeentebestuur. De heer Visscher herinnerde eraan, dat de laatste tijd veel gesproken wordt over industrievestiging. „Het gaat VAN rende kracht opgetreden. Ook hij gesteld worden) dat de veling vele ja- wees op het gunstige klimaat m deze ien een dominerende plaats heeft in- provincie voor de fruitteelt. genomen", aldus de heer Dekker. Gelukwensen Eën groot aantal sprekers voerde hierna het woord. De voorzitter van de Produktschao Groenten en Fruit, de heer D. J. M. van Arcken, deed dat met enkele toepasselijke woorden, evenals de heer R. Mol, namens de landelijke groothandels- en expor teursorganisaties, de heer J. de Pries ter namens de Zeeuwse "handel, dhr. C. Oele namens de landelijke klein handelsorganisaties. de heer G. Bos man namens de bodediensten en archi tect J. A. de Bruijne. Vele sprekers deden hun gelukwensen vergezeld gaan van een geschenk. Namens een aantal relaties van de ïeer G. H. Luyendijk een cheque van 1500 aan, die nog door een tweede cheque zal worden gevolgd, bestemd om de neonletters „V.V.Z.B." op het gebouw te laten aanbrengen. Nadat nog de directeur va nde veiling, de heer S. G. Noote- boom en voorzitter Lenshoek hadden gesproken, werd het fraaie complex bezichtigd. Benoeming leraar De heer A. Walrecht te St. Maartens dijk, die thans als leraar is verbonden aan de r.h.b.s. te Bergen op Zootn, is met Ingang van 1 september aan staande benoemd tot leraar aan de NutskWeekschool te Eindhoven. TOT De twee Colijnsplaatse muziekkorp sen, „Soli Deo Gloria" en „Wilhelml- na" zijn er samen op uit geweest. Nee, ze hebben hel dorp niet verla ten. Ze hebben enkele rondjes ge maakt ter ondersteuning van een Iijstcollecle waarvan de opbrengst het komende konïnginnefeest op 1 mei zal moeten bekostigen. De muzi- PEILEN Net is wel een gedrang geweest, rond het Veerse Gat, de laatste da gen! Niet alleen van waterstaats- mensen, maar evenzeer van publici teitsplannen en van belangstellenden zonder meer. De laatsten hadden het soms niet gemakkelijk, want de po litie had de strikte opdracht om nie mand zonder geldige toegangsbewij zen tot het terrein van de operaties toe te laten. Heel begrijpelijk overi gens, want het werk mocht in geen geval onder een overdaad aan be langstelling lijden. Begrijpelijk was niettemin ook, dat sommige 'enthousiaste supporters ve lerlei pogingen in het werk stelden om toch'zo ver mogelijk tot het ope ratieterrein door te dringen. Zoals bijvoorbeeld de man, die tot op de caisson wilde doordringen en die achteloos tot een postende politie man sprak: „Peilen". „Peilen?", vroeg de politieman. ,floe bedoelt Ut". „Non, gewoon peilenbetoogde de ■man. „Ja, ja, gewoon peilenant woordde de politieman. „Mag ik uw instrumenten dan misschien even zien De -peiler leek even verslagen: toen herstelde hij zich en diepte uit zijn binnenzak een...... gradenboogje op' Hi' mocht er niet door kale samenwerking zal zeker wel een steentje hebben bijgedragen aan het collecteresultaat: f 358,50. VROEGERTJE XV De vroegertjes houden nog steeds niet op met binnen te komen Vele vogels, vroege eieren en dito bloesems kregen op deze manier al een plaatsje in deze bescheiden rubriek-in-de-rubrick „Van Zwin tot Zijpe". Het einde van de vroe gertjesreeks is, na enkele dagen zonder vroegertjes, toch nog niet in zicht. Dat bewijst een melding van de heer A. Luitwieler, bos wachter van liet Berkenbos te Oostkapelle. Hij hoorde woens dagavond om half acht de roep van een koekoek. Dat is dus de derde koekoek onder de vroeger tjes. VROEGERTJE XVI Vandaag nog een vroegertje, name lijk een boerenzwaluw, gezien door de heer J. Riemcns te Sclioondljke. Ook dit vroege verschijnsel werd op 12 april waargenomen. De heer Rïc- mens zegt over de boerenzwaluw ran dit jaar nog niets in onze krant, of liever onder de vroegertjes te heb ben gelezen. Dan zou dit dus de eer ste boerenzwaluw zijn. JLATERTJE. Uiterst gevaarlijke voorwerpen uit de tweede wereldoorlog, ko men nog steeds hier en daar in de provincie naar boven. Zo stootte een arbeider van de Heidemij bij het afgraven van een dijk in do Geertruidapolder te Biervliet, op een aanzienlijk aantal mortiergra naten. Het werk werd onmiddel lijk gestaakt en de mijnopruL mingsdienst werd van ceh en an. der op de hoogte gesteld. Na alle vroegertjes van de afgelopen we ken. mogen we wat het vinden van dit onwelkom souvenir be treft, toch wel van een latertje spreken. Honderden belangstellenden hadden donderdagmiddag een zitplaatsje ge vonden in de enorme neerzethal van het nieuwe veilingscomplex te Goes, dat officieel werd geopend (Fjto P.Z.C.J DE HEER J. W. HUPKES NAAR NIGERIA Na vertrek naar Ghana van minister De Pous De minister van economische zaken, drs. J. W. de Pous, zal op 29 april voor een bezoek aan Nigeria vertrekken. Tijdens zijn bezoek, dat beoogt de economi sche betrekkingen met dit land te versterken, zal de minister de leiding op zich nemen van een Nederlandse economische missie, die van 3 tot 18 mei a.s. in Nigeria zal verblijven. Bij zijn vertrek uit Nigeria, dat voorzien is op 5 mei, zal de mi nister de leiding van de missie overdragen aan de heer J. W. Hnpkes, president-directeur van de N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen. Het ligt in het voornemen van mi nister De Pous daarna korte bezoe ken te brengen aan Ghana en Liberia, welke landen, zoals bekend, enkele jaren geleden door Nederlandse eco nomische missies zijn bezocht. De minister zal zich ter plaatse op de hoogte stellen van de ontwikkeling der economische relaties met deze landen sinds de bezoeken van ge noemde missies. De minister ver wacht 11 mei weer in Nederland te rug te zijn. Wat de missie naar Nigeria be treft, kan worden medegedeeld, dat hieraan circa 30 personen deelnemen, afkomstig uit de vol gende sectoren van het Neder landse bedrijfsleven: tropische cultures, bankwezen, aannemers bedrijven raadsgevende ingenieurs transportwezen, industrie en han del. Doel van deze missie is de eco nomische relaties tussen Neder land en Nigeria te intensiveren. Eveneens in het kader van de ver sterking van de economische betrek kingen tussen beide landen zal eind augustus, begin september van dit jaar een Nigeriaanse missie, onder leiding van de federale minister van financiën, chief Festus Okotie-Oboh, ons land bezoeken. Filmbezoeker maakte zich boos op luidruchtige knaap Politierechter Middelburg Toen de documentaire „Opmars naar de galg" over het proces van Neuren berg in Zierikzee vertoond werd, maakten enkele jongelui, onder wie de 17-jarige L. van L. bij bet zien van de beelden over de jodenvernie- tiging enkele weinig tactische op merkingen, waarover de timmerman M. J. S., eveneens uit Zierikzee, zich hoos maakte. Hij had de jongéman Van Ij. een klap gegeven, zo ver meldde de dagvaarding, toen deze mishandelingszaak donderdagmiddag voor de politierechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda, voorkwam. De timmerman beweerde niet gesla gen te hebben. Hij had de jongen al leen aangestoten, toen deze gebukt zat te giechelen. „Maar ik had er toch maar een gezwollen lip van", merkte Van L. op. „Jullie hebben de oorlog niet meege maakt. Maar. de opmerkingen getuig den van wéinig tact"., wees de poli tierechter de jongeman terecht. S. voegde nog aan zijn betoog toe, dal; de jongelui reeds de gehele avond luidruchtig waren en hem zelfs na afloop van de voorstelling volgden, waarbij zij zich eveneens van minder geslaagde opmerkingen bedienden. „U bent wel erg boos geweest" merk te de officier van justitie, mr. T. Le- bret op. „Misschien terecht", voegde hij er aan toe. „Er waren meer men sen boos", zei de timmerman, tegen wie de officier een boete van vijf gulden eiste. De politierechter twij felde er aan of de jongen inderdaad geslagen was en sprak de timmer man vrij. „Maar de jongelui hebben dit alles niet meegemaakt en hebben' er wellicht nooit iets over gehoord", trachtte de magistraat het gedrag van de jongelui nog te vergoelijken. Geref. verenigingen te Vlissingen bijeen Er was donderdagavond grote be langstelling voor de gecombineerde vergadering van de gereformeerde vrouwenverenigingen Ora et Labora en In 's Konings Dienst te Vlissin gen en de Gereformeerde mannen- vereniging Beza, die in het jeugdge- bouw naast de kerk in de Paul Ivru- gerstraat werd gehouden. Na het begroetingswoord vai heer A. de Klerk, die de nadru de nadruk leg de op het grote belang van het ker kelijk verenigingsleven, behandelde een forum, dat was samengesteld uit leden van de drie verenigingen, vra gen, onder meer betrekking hebbend op de liturgie, de leer van dr. Kuy_ per, de samenwerking met anders denkenden en de visie van de Gere formeerde Kerken tegenover diverse interkerkelijke jeugdacties. Na de pauze werd een tweetal films getoond: het Bachkoor te Bethlehem en een journaalfilm van het bezoek van koningin Juliana in 1952 aan dc Verenigde Staten. De avond werd verder gevuld met samenzang uil Stemmen des Heils. Er waren afge- vaardigen van de verenigingen van Koudekerke en Souburg. Voor Zeeuws nieuws zie ook de pagina's 5, 7 en 10 PLAATSELIJKE BUIEN Half tot zwaaT bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. Iets minder zacht. Matige tol vrij krachti ge zuidwestelijke wind. ZON EN MAAN 15 april Zon op 5.45 onder 10.37 Maan op 6.16 onder 19.56

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2