BARON BLUFF In Frankrijk is op elke hoek van de straat een „Bistrot" APELDOORN ONTVANGT WEER PROTEST TEGEN VARA-FEEST EX-TECHNICI VAN „VERONICA" MOETEN VOOR RECHTER KOMEN VRIJDAG 14 APRIL 1961 H RU V I /V I A L .te V, til 0 U W 8 Ei V O O R A N T GEZELLIGHEID VERSLUIERT EEN ERNSTIG PROBLEEM EEN CAFÉ IS DIKWIJLS DE ENIGE GELEGENHEID OM TE ONTBIJTEN (Van een medewerker) Er Is er altijd eentje op de hoek van de straat. Waarom dat zo Is weet Ik ook niet. Maar 't was zo ongeveer het eerste wat ik een dertig jaar gele den, als jong student voor het eerst in Parijs, leerde van het Parijse en Franse leven. In het goedkope hotelletje sliep men, maar het ontbijt moest men elders ophalen. Met een vriendelijke armzwaai verwees de gezellige dikke eigenares de gast „au coin". Die leek de verwijzing nogal vaag, vreemd en onwennig als hij zich voelde in de wereldstad, maar toen hij zich in de richting van de armzwaai in beweging had gezet, bleek alles uit te komen en heel eenvoudig te zijn: op de hoek was inderdaad een café, waar hij zijn ontbijt kon krijgen. De onderrichting ging als van zelf verder: na een paar morgens had hij door dat zijn melkkoffie met en kele croissants de helft goedkoper werd als hij dit consumeerde, staande „au zinc"; zodra je ging zitten werd de prijs automatisch verdubbeld. Het is niet zo gek: als je je als een heer wilt laten bedienen, moet je ook als een lieer willen betalen. Aan de toonbank bleek het bovendien veel gezel liger te zijn. Je kon een woord wisselen met de baas of met de man naast je. Er staat altijd op geschilderd „café". Café van dit of van dat, de meest fantastische namen komen voor. De café-namen van Parijs en van de Franse provincie houden de grote feiten vast van de historie van het land, soms zelfs van de historie die de vorige dag gemaakt is, de namen van de sterren en hemellichamen, dieren in verschillende karakterise ringen: „Le rat mort" en „Le lapin agile" zijn slechts twee van de be roemdste. De huidige hoge belasting op alco holvrije dranken zal verlaagd wor den. En zo is er méér dat men van plan is. Doch de uitvaardiging van krachtige maatregelen wordt tegen gehouden of gesaboteerd door de po litici van de Franse rechterzijde die ten nauwste verbonden is met de drankbelangen. Zeker, er is er altijd één op de hoek. Maar weet men wat dat betekent? Dat er één bistrot is op de honderd- tachtig inwonersEén en een derde miljoen Franse mannen drin ken tussen de 2% en de 3% liter drank per dag: hetzelfde wordt per dag geconsumeerd door honderd- tachtig duizend Franse vrouwen. Neen, het is niet meer zo gezellig in het bistrot als men deze cijfers weet, en beseft voor welke menselijke rampzaligheden zo in al hun droog heid onverbiddelijk staan. Vuurgevechten in Parijs duren onverminderd voort In Parijs zijn woensdagavond drie vuurgevechten geleverd tussen de po litie en Algerijnen. Hierbij werden verscheidene personen, onder wie drie politic-agenten, gewond. Eén der gevechten deed zich voor in een oostelijke wijk van Parijs, toen Algerijnse extremisten een handgra naat naar een politie-auto wierpen. Drie politicmannen en een aantal om standers werden gewond. De daders ontkwamen. Het tweede geval speelde zich af in de Algerijnse wijk van Montmartre. waar een aanval op een politiebureau werd gedaan, waarop cle politie het vuur opende. Het derde gevecht deed zich voor bij de opera, toen twee Al gerijnen een taxi aanriepen om te vluchten nadat zij een aantal landge- noten hadden aangevallen. In beide gevallen opende uc politie het vuur. Hierbij vielen geen slachtoffers. De Algerijnen ontsnapten. Drie uur in de ochtend. Het is het ogenblik waarop de slagers van de Hallen even uitrusten bij eeii glas rum en een sigaretje. Ontmoetingsplaats Op de hoek ontmoet men de Fransman op alle uren van de dag. Op de uren van zijn gewone werkdag die hier met vaste regel maat even onderbroken wordt én op de bijzondere dagen van zijn leven, huwelijk/ begrafenis zijn bistrot speelt er onvermijde- lijk een rol in. Want iedereen zegt „bistrot" ofschoon cr „café" op geschilderd staat. Niemand weet met zekerheid te zeg gen wat dat woord letterlijk bete kent en waar het oorspronkelijk van daan komt. Sommigen beweren dat het van de Kozakken afstamt die in 1813 het land binnenkwamen, toen het met Napoleon afgelopen was. Hun was door de officieren verboden cafés te betreden en natuurlijk deden ze dat toch. Maar gauw, gauw, zolang er nog geen officier in zicht was en die kreet „gauw, gauw", in het Rus sisch geslaakt, schijnt dan veel weg te hebben van „bistro". Of er een ,.t" achter het woord hoort of niet, ook daarover verschillen de menin gen. Geen meningsverschil kan er- echter bestaan over de vitale plaats die het bistrot inneemt in het Fran se leven. Wat drinkt men Wat drinkt men in het bistrot? Van allés. De koffiemachine verspreidt de ganse dag haar opwekkende geur. Maar tocii overwegen verreweg de alcoholica. Die zijn weer" onderling rijkelijk gesorteerd en hun gebruik hangt in veel gevallen ooit af van het tijdstip van de dag. Globaal genomen speelt evenwel onder de volledige sortering van de alcoholica de rode wijn, per glas geschonken, de groot ste rol. Deze is zo populair dat zij veel bijnamen heeft, waarvan de be kendste is „le gros rouge". En met het noemen van deze naam houdt meteen de gezelligheid op van het bistrot en wordt een stukje van Berlijns orkest wachi op zwaardere instrumenten Het Berlijns Filharmonisch Orkest kwam woensdagavond in Londen aan zonder de zwaardere instrumenten. Dr. VVolfgang Stresemann. zakelijk leider van het orkest, zei dat woens dagmorgen In Berlijn „grote verwar ring" heerste, omdat een vrachtauto met zestig instrumenten per abuis een doorlaatpost aan de Duits-Neder landse grens had opgezocht, die was gesloten. Stresemann zei, dat de instrumenten nu met een latere boot' uit 'Nederland in Londen -werden verwacht, hopelijk op tijd om nog te kunnen repeteren voor het eerste van vier concerten op vrijdag. KERKNIEUWS HERVORMDE KERK Beroepen te Gasselternijveen (toez.): A, van Dorssen, vicaris te Utrecht; aangenomen het beroep van de ge nerale synode als predikant .voor bui tengewone werkzaamheden (geeste lijke verzorging te Duisburg-Ruhr- ort): T. Schot, kand. te Rotterdam. GEREF. KERKEN Beroepen te Almelo (vierde pred.- plaats): J. Wilschut te Zeist. 0 Het Finse schip „Dagny" is donderdag morgen in de haven van Savona in brand geraakt. Twee zeelieden kwamen in liet vuur om. Vijf anderen werden gewond. Bier, en hoe' Men moet dat minstens eenmaal in zijn leven meemaken, ais in een Parijs bistrot het biervat wordt verwisseld. De baas komt uit de kelder, niet zo best in z'n hum, veegt zijn handen af aan z'n voor schoot, draait de kraan open en spuit zichzelf vol schuim. De „patron" sputtert nog harder dan z'n kraan. Maar op een goed moment komt al les klaar. Het bier stroomt koel de glazen in, beter dan ooit. maakt- natuurlijk het dubbele aantal liters. En daar schuilt de bron van één van Fraukrijks ellendigste pro blemen. Bedreiging pre Le doen. Dat kon ook wel niet uit blijven ten overstaan van de schrikbarende cijfers van sterf gevallen, krankzinnigheid, prosti tutie en ziektes, alle veroorzaakt door het onvoorstelbare alcoholis me in het land. Maar het is wei nig wat er tot. dusver gebeurt. De groepen'van belanghebbenden zijn sterk en weten zich van de parle mentaire groeperingen en perso nen te bedienen om hun profijte lijke „rechten" te handnaven. Het is niet minder dan een onmiddel lijke bedreiging van het volk als ge heel. Want in Frankrijk zijn het, sta tistisch bezien, niet de hogere stan den en de middengroepen die de dronkenschap als regelmatig ver liet Franse drama openbaar. De toe- schijnsel in hun gewone leven van rist heeft in de métro er al een ver- alledag kennen maar de werkende ONTHEILIGING VAN DE ZONDAG" Eerste adres afgewezen (Van onze correspondent) In aansluiting op de brief die het ministerie van predikanten van de hervormde gemeente en van de Ge reformeerde Kerken te Apeldoorn aan liet gemeentebestuur van Apel doorn bobben gericht over liet op zondag 25 juni in Borg en Bos te Apeldoorn te houden zomerfeest van de -VARA, heeft thans ook de te Ede gevestigde Nederlandse Vereniging van Bevordering van de Zondagsrust en deJZondaghelIiging een adres over deze VARA-bijeerJiomst gericht aan b. en w. van Apeidcorn en de ge meenteraad. moeden van gekregen: hij las de daar aangeplakte en opgehangen af fiches vaii de officiële bestrijding van het drankmisbruik. „Wees ma tig, gebruik niet méér dan een liter per dag", En lichtelijk in verwarring geraakt vroeg de toerist zich af, of een mens die het laat bij één litertje per dag nog wel do benaming van een m&tig mens verdient „Le gros' rouge" is voor 70 pet ver antwoordelijk voor het alcoholisme in Frankrijk. De borrel treft slecbta voor 15 pet schuld. Welke groepen van belanghebbenden komen hier in staat van beschuldiging? Lang niet in de eerste plaats het drankkapitaal. Maar Frankrijk bezit een 2Va mil joen particuliere fabrikanten, alle maal kleine mannetjes, boertjes met. een wijngaardje en die zijn de „hoofdschuldigen". Sinds 1806 heb ben die het recht gehad om belas tingvrij zo'n 20 liter „eau de vie" van hoog gehalte te maken, meestal de bekende Calvados. Ieder van hen mensen, de arbeiders, de kleine man die het niet zo breed heeft en wiens leven zich toch voor een onheilspel lend groot gedeelte afspeelt in het bistrot. Niet minder dan een schrikbarende zelfvernietiging van het Franse volk is hier aan de gang. Mendès France trachtte in de tijd van zijn minister schap het goede voorbeeld te geven met zijn befaamd geworden glaasje melk op de katheder tijdens cle ka merzittingen. De hoon, die zijn deel werd, ging het succes van zijn ge baar verre te boven. Niettemin zijn enkele maatregelen er doorgekomen. In vele fabrieken kan men thans tij dens het 10-uurtje enkel koffie krij gen, wijn pas tijdens de lunchpauze. „Dranlcvrije" straten zullen gescha pen worden rondom de grote fabrie ken. Kinderen onder 12 jaar zullen niet langer een alcoholhoudende drank kunnen krijgen in de cafés, voortaan moeten ze 14 jaar oud zijn! In dit adres verzoekt de vereniging het gemeentebestuur beleefd om „zo wel met de rust als met de heiliging van de dag des Heren" rekening te willen houden cn in overeenstem ming daarmee besluiten te nemen of te herzien tot weizijn van geheel de bevolking van Apeldoorn. De vereniging drukt er in de brief haar leedwezen over uit, dat b. en w. blijkens hun antwoord op het adres van de predikanten geen termen aanwezig achtten aan de bezwaren tegemoet te komèn. Het spijt de vereniging overigens dat in genoemd adres blijkbaar geen melding is - gemaakt van de zondagsheiliging. Immers, zo merkt de vereniging op, niet uit het oog verloren mag worden dat aan de heiliging onderworpen is de zondagsrust, al stemmen wij toe dat de bevordering indirect cle heiliging van de rustdag kan dienen. Het bestuur van dé vereniging spreekt als zijn oordeel uit, dat de gemeentelijke overheid als Gods die nares de heilige roeping heeft maat regelen te treffen dat de zondags- viering niet publiek wordt ontwijd en dat bepaalde zonden worden be dwongen. Wijzende op de mededeling van lx. en w. dat er naar gestreefd zal wor den de zondagsrust zoveel ïxiogelijk te ontzien, en te overwegen het aantal bezoekers te beperken tot 70.000, merkt de vereniging op dat ook een dergelijk groot aantal be zoekers met zicli meebrengt, dat honderden mensen verplicht worden op zondag lang te werken. Gewezen wordt op het openbaar vervoer en de politie. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Wederom koersdalingen BEUUSOVERZICUT. De internationale waarden zetten donder dagmiddag de woensdag ingetreden tech nische koersactie verder voort. De hoofd oorzaak was gebrek aan kooplust. De verkopen waren van zeer geringe omvang doch .voldoende, om lagere koersen te doen registreren. Het buitenland liet met kooporders verstek gaan, waardoor er voor do arbitrage bitter weinig werk aan de winkel was. Het publiek nam hier en daar wat winst. De beroepshandel geloof de het wel en vond het beter het beurs boekje gesloten te houden. Een en ander verklaart, dat het zeer stil was op het Damrak. De gedrukte stemming werd door de beurs voor lief genomen. Men trok zich onder de gegeven omstandighe den heel weinig van de koersdaling voor de hoofdfondsen aan. Van Wallstreet kwam weinig steun. De Nederlandse hoofdfondsen aldaar lagen er woensdag ongeanimeerd in de markt. Wel bestond er kooplust op de Newyorkse beurs voor de ruimtevaartfondsen, als gevolg van het Russische ruimtevaartsueces. De beurzen in West-Duitsland gaven een gedrukte tendentie te zien. Hoogovens opende op 1120, legen 1134 als voorgaande slotkoers. Philips daalde van 1166 tot 1161 om de markt op circa 1166 te verlaten. De elek- tro-aandelen verloren op deze orijs circa 3 punten. A.K.U, min 4 punten op 513 na een opening op 510. Unilevers misten de buitenlandse vraag en verloren op 886 bijna 9 punten. Kon. Olies werden op nieuw door Parijs in de markt gebracht. Hierdoor noteerden deze aandelen op 0 In Havanna zijn twee Cubanen te rechtgesteld, die op 27 februari een aan slag hadden gepleegd op de minister van financiën, "Ernesto Che Guevara. Bij deze aanslag kwam 'n adjudant van Guevara om het leven, terwijl een soldaat zware verwondingen opliep. VOORONDERZOEK AFGESLOTEN Na inbeslagneming van zendapparatuur Het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak van twee der drie gevallen van inbeslagneming van onderdelen voor zendapparatuur van de eertijds ..V.R.O.N". geheten „Radio Veronica" Is afgesloten. In het derde geval was geen gerechtelijk vooronderzoek ge last, zo heeft de Amsterdamse officier van justitie, mr. R. L. Ileukels mede gedeeld. Binnen enkele weken zuilen voor de meervoudige kamer van de Amster damse rechtbank als persoon terecht moeten staan de ex-technisch adviseur van de toenmalige „V.R.O.N.", de heer H. O. uit Amsterdam en de ex- technicus van de „Veronica", de heer A. D. uit Laren (N.-H.), eu wel ter zake van overtreding van artikel 20 HOOG EN LAAG WATER 15 april Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzec Wemeldinge 2.19 3.01 3.22 3.45 2.39 2.46 I 1.52 1 1.85 uur meter 4- nap 14.16 2.37 uur meter nap 14.44 15.36 15.57 16.14 2.51 2.62 1.71 2.05 1 8.29 9.03 9.37 9.11 9,22 2.44 2.61 2.74 1.99 2,24 uur nieter nap 20.36 21.11 21.45 21.25 21.41 2.11 2.28 2.41 1.60 1.83 van de telegraaf- en telefoonwet van 1904. Krachtens dit artikel is hij, die ra dio-elektrische zendinrichtingen, al dan niet voor openbaar verkeer bestemd, aanlegt, aanwezig heeft of gebruikt, zonder de daartoe ver eiste vergunning van de minister van verkeer en waterstaat, straf baar «met een hechtenis van ten hoogste zes maanden of een boete van maximaal 1000 gld. De eerste inbeslagneming was op 11 december 1959 in het bedrijf van de heer O. te Amsterdam. Op 5 februari 1960 werd bij de grenspost Ter Apel (Gr.) een wagen van zijn bedrijf met zendapparatuur in beslag genomen. Het derde geval was de inbeslagne ming van de eerste twee trappen voor een te bouwen nieuwe grote midden golf-zender voor de „Veronica" te zamen met ander materiaal, op 15 juli 1960 in een garagebox te Laren. Deze ligt schuin tegenover de woning van de technicus D. In al deze geval len gescheidde de inbeslagneming door een opsporingsambtenaar van de bijzondere radiodienst der P.T.T, Het materiaal is onderzocht op het Dr. Neher-laboratorium van do P.T.T. in Den Haag en in 't uitgebrachte rap' port wordt medegedeeld, dat de di verse onderdelen waren bestemd voor de bouw van een zender. De betrokke nen hebben dit, aldus de officier, ooit toegegeven. Dit is (Ie klassieke houding in het bistrot. Even het werk onderbreken voor een „gros rouge". 162. Het liep al aardig tegen tien uur, toen baron Bluff nog bezig was zich te kleden. Voor de vierde maal probeerde hij in zijn das die zwierige knoop te leggen, die an ders zijn boord sierde, maar weer draaide dit op een onoverzichtelij ke hoop lussen uit. „Men zou haast zeggen, dat dit zenuwen zijn..." sprak de baron verbaasd. Toen zweeg hij, want in het spiegelbeeld verscheen een aantal zwaargewapende stedelin gen. „Laat die das maar zittenzei Joe onheilspellend. „Dat doen wij straks welf Kom nu maar mee. Het is bijna tien uur en het pu bliek buiten wacht ongeduldig. Het gebeurt niet zo vaak dat zij een regenmaker zien ehhm. Nu ja, dat moet een verrassing blijven'." Toen zij op het plein kwamen, stond daar al een hele menigte in de brandende zon. Allen kelcen naar de torenklok, „Wat zegt het weerbericht?" vroeg de baron, onzeker naar de maagdelijke lucht kijkend. „Onbewolkt en warm voor de tijd van het jaar!" antwoordde Jim grimmig. „Dus als jij niet met je bui loskomt, hebben we een onge stoorde... eh... nu ja, dat moet een verrassing blijven!" Lang behoefde de baron niet meer op die verrassing te wachten, want reeds naderden de wijzers van de torenklok het tijdstip waarop het onheil zich over hem zou uitstor ten, wanneer een regenbui dat niet eerder deed /VVVVVVVVWV\VVVVVVVVVV\A Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam, 13 april. Londen 10.06%—10.0GV». New York 3.593.59%. Montreal 3.63f«— 3.63H. Parijs 73.3573.40%. Brus sel 7.18',4—7.19. Frankfort 80.56— 90.61. Stockholm 69.54%—69.99%. Zürich 83,15—83.20. Milaan 57.83% —57.88%. Kopenhagen 52.02%— 52.07%. Oslo 50.32—50.37. Wenen 13.78'A—13.7911. Lissabon 12.56'A— 12.58%. WSWAWVNWVVVVAWVW f 154,70, bijna 2 gulden lager omdat tegen over genoemd aanbod gisteren te weinig lokale vraag Blond. In öe scbeepvaartafdeling gaven aande len Van Nievelt, die woensdag een fors koersverlies te slikken kregen op het on gunstige dividendvoorstel, een koersher- stel te zien van circa 3 punten op 167. De overige scheepvaartaandelen lagen eerder aangeboden en verloren door elkaar 1 tot 2 punten. Ook ln deze afdeling was de handel zeer klein. Cultures totaal ver waarloosd. Staatsfondsen wederom vast als gevolg van de aanhoudende geld- ruimte. Het indexcijfer (A.N.P.-C.B.S.) van de koersen van een groep grootbanken on derging de laatste tijd een onafgebroken stijging en bedroeg woensdag 246.09, tegen 232.67 op 28 maart j.l. Hiermede blijkt duidelijk de aanhoudende vraag naar de aandelen van de grootbanken. De koer sen van genoemde aandelen gaven wei nig verandering te zien vergeleken bij het slotniveau van woensdag. Overigens viel er ln de lokale afdelingen gistermiddag weinig te beleven. De koersen gaven me rendeels een benedenwaartse richting te zien. Claims Kon. Nederiandsche Papier fabriek werden voor de eesrte verhandel- dag op f 33 geadviseerd, neerkomende op 370 pet, voor een nieuw aandeel. Aandelen „Netam" kregen een 25 pet. hogere ad- vieskoers op 350 op het gunstige divi- - dendvoorsteL Prolongatie 3% pet. 12 april 13 april Nederland 1959 (4%) Nederland 1951 (3%) Nederland 1948 (3%) Nederland 1955 (3'A) Nederland 1947 (3'A) Nederland 1037 3 Dollarlening 1947 3 Investerlngscert. 3 Nederland 1962-64 3 Ned. Indie 1937 3 6 Wofiingbouwlenlng 1957 Grootboek 1946 3 Ned. Handelmij. Alg. Kunstzijde Unie Berghs' en Jurgens Calvé-Delft Hoogovens n.r. Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Feijenoord Kon. Petroleum Mij. Amsterdam Rubber Holland Amerika Liji Kon, Paketvaart Rotterdamse Lloyd Scheepvaart Unie Stv. Mij, Nederland K.N.S.M. Ver. H.V.A. Mij. N.V. Deli Mij. Bank voof Ned. Gem. 4% 99 92'/» 95r» 94% 90% 90% 100% 100 ftgb 100% 100% 100% 100% 112^ 8'J5 95 365 1133 1122 740 1 728 1168gb 1166 894 885% 320 3l2gb 159 155.70 120%gb 120%gb 176% 177 187% 188% 170 168 183 z 182 197% 197 217 2l5gb 146% l46'/agb 174.80 173.90 106% 106% Bank voor Ned. Gem. 5-1958 10! Van Berkels Patent 425gb 420gb Albert Heijn 609 Bronswerk 189 191 Centrale Suiker 570 570 Kon. Mij. De Schelde N.B. 336 340 intern. Nickel 68% 69 American Motors 20'/. 20% Anaconda 57 A 57 Baltimore en Ohio 33 Bethlehem Steel 48% 49% General Motors 47% 46% Kennecott 90% 89% New York Central 18%b Pennsylvania 14 A Republic Steel 62% 62% Shell Oil Comp. 43% 43% Tide Water 25% 25 U.S. Steel 89% 88% Nat. Can. Corp. 13 12il P R EM1ELEN1NGEN. Amsterdam 495] 86% SS'A Breda 1954 83% 83% Eindhoven 1954 82% 82% Enschede 1954 83% Den Haag 1952 I 92 Den Haag 1952 II 95 Rotterdam 1952 I 93% 95 Rotterdam 1952 II 91% Rotterdam 1957 99% 99% Amsterdam 1956 I 82 V» 82% Amsterdam 1956 II 95% 95% Amsterdam 1956 Hl 95 95% Amsterdam '33 (C. -f A.) 108% 109 Dordrecht 1956 82% 82% Alkmaar 1956 87% 87 Zuid-Holland 1957 96% 97 A.N.P.-C.B.S. BEURS INDICES. 11-4 12-4 13-4 Intern. Conc. 677.07 665.96 661.07 Industrie 437,40 431.03 425.42 Scheepvaart 213.37 203.28 208.06 Banken 243.91 246.09 245.75 Handel en*. 185.46 162.27 181.56 Algemeen 483.89 476.49 472.71

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 19