PAGIM „Middeloo" te Amersfoort: opleidingscentrum voor jeugdzorg <Yl Kleding voor a.s. moeders. GOED GEKLEED GAAN American Women's Club" j£,i\msvL {ftwds i\msv\ees - op aiuisc wij3c "Dan ozctitv MAM ZE KA DJURYEA VRUDAG 14 APRIL 1961 PROVINCIAL^ ZEBUW8b COURANT 13 In deze ruime Amersfoortse woning gelegen aan de Koningin Wilhelmi- nalaan, is het opleidingscentrum Middeloogevestigd. „VRIJETIJDSBESTEDING NOG TEVEEL STIEFKIND Ter vorming en scholing van hendie jeugdwerk als beroep willen kiezen (Van onze redactrice) Het huis Koningin Wilhelminalaan 1 te Amersfoort doet op het eerste gezicht niet denken aan het begrip „school". Het is een wat kasteelachtig gebouw, van buiten aantrekkelijk door zijn rieten dak, hoektorentjes en klimopbegroeiing, van binnen ver rassend sfeervol door donkere houten betimmeringen, hoge kloostergangen en lage glas-ïn-lood venstersEen woning, waarin het prettig leven en werken moet zijn Gewerkt wordt er dan ook: door de cursisten van „Middeloo", het opleidingscentrum voor Jeugdzorg, dat in dit ruime huis is gevestigd. Een opleiding die, in het kort gezegd, als doel heeft „de vorming en scholing van hen, die het jeugdwerk als beroep willen kiezen". In 1946 is de Middeloo-opleiding opgericht en gestart met vijfendertig cur sisten. In 1953 kwam er een fusie tot stand met het Van Brlenenoord, de in 1945 opgerichte jeugdleidersopleiding, en op het ogenblik werkt men met twintig drieentwintig cursisten per jaar, een aantal waarvan meest al ongeveer tweederde uit vrouwelijke en éénderde uit mannelijke deel nemers bestaat. Dit zijn enkele van de concrete ge gevens over de Middeloo-opleiding, die men kan vernemen van ae direc trice, mejuffrouw H. C. L. Müller- trice, mejuffrouw H. C. L. Ktihlenthai. Maar voordat het gesprek op deze concrete gegever i is geko men, heeft zij uitgebreid verteld over het onderwerp „vrijetijds-besteding", waarmee zij zich tijdens de oorlogs jaren als directrice van een kinder tehuis intensief heeft beziggehouden. „We werkten toen met alle soorten kinderen, ook met moeilijk opvoed bare, en mijn ervaring was dat kinde ren die zich moeilijk uiten, veel snel ler in zo'n kindergemeenschap wor den opgenomen, wanneer bepaalde eigen activiteiten worden gestimu leerd". Die vrijtijds-besteding is in Neder land eigenlijk nog teveel „stiefkind", meent de directrice van Middeloo. „Men moet vooral niet denken dat we er al zijn met het jeugdwerk! In wer kelijkheid verkeert het individuele kind, dat hulp nodig heeft, nog in de zelfde omstandigheden als in die eerste na-oorlogse jaren Diverse opleidingen Hoe tracht de Stichting Sociaal Pe dagogisch Opleidingscentrum Midde loo 1 haai- doelstelling: het vormen van leidsters en leiders voor het jeugdzorg- en vormingswerk, te ver- wezenlijken? Door diverse opleidin gen: in de eerste plaats is er de ba sisopleiding, die jeugdleiders en jeugdleidsters vormt en opleidt voor intern en extern pedagogisch werk, Dan zijn er de voortgezette opleidin gen. gericht op de specialisatie van werksters en docenten in de zoge naamde „expressievakken". Tenslotte zijn er oriënteringscursussen, die als voorbereiding voor de voortgezette opleidingen zijn bedoeld. (Advertentie) Geheel nieuwe voorjaarscollectie in Positiepakjes rokken blouses japonnen SCHELDESTRAAT 20-22 VLISS1NGEN Dit zijn, zéér In het kort gezegd, de activiteiten van „Middeloo". De folder, die het opleidingscentrum uitgeeft, gaat voor belangstellen den dieper in op deze opleidingen, die sedert 1953 een bredere opzet hebben gekregendo aanvankelijke opleidingsduur van twee jaar werd tot drie Jaar verlengd, en men begint met De moderne voedingsvoorschrlflen heb ben in veel gezinnen tot resultaat gehad, dat het „zoete toetje" vervangen is door een dessert van yoghurt of fruit. Maar af en toe wil iedereen wel eens tegen die voedingsvoorschriften zondigen en „het zoet" weer eens op het menu zettenl Daarom een recept voor dat eerstvolgende zoete dessert: een „Coupe Magloire", sa mengesteld uit slagroom, advokaat en chocolade. Vier repen melkchocolade worden fijngesnipperd, een lcwart liter slagroom wordt stijfgeklopt met veertig gram poedersuiker, en hierdoor worden een achtste liter advokaat en de choco ladesnippers geroerd. Doe de massa in glazen en garneer ze met geconfijte ker sen en een zacht blscuitje. Zijn er kleine kinderen in het gezin, dan kan dit recept dok worden klaargemaakt met vanillevla inplaats' van met advocaat. Er Is tegenwoordig een plastic heetwater- kruik In de handel, die het goedkeurings- merk van het Instituut voor Huishoude lijke Arbeid draagt. Van deskundige zijde is indertijd al eens gewaarschuwd tegen het gebruik van dergelijke plastickrui ken, met name voor kinderen. Hoewel dus dit speciale, goedgekeurdo merk waar schijnlijk minder gevaarlijk Is dan de rest, wil „Ons Gezin" (het maandblad van de Commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting) toch nog eens met klem waarschuwen tegen het gebruik van dergelijke kruiken in wiegjes of kinder bed. „Nooit een plastic kruik voor de zui geling", zij het devies vergadert m "Sew ^\aag In het Scheveningsc Kurhaus zullen op J. mei a.s. vijftig afgevaardig den van de vierduizend tedén tellende „Federation of American Wo men's Clubs Overseas" bijeenkomen voor 'een vijfdaagse conferentie. Presidente van deze bijeenkomst, die eenmaal in de twee jaar plaats vindt, zal mevrouw Peter J. Skoufis zijn, echtgenote van een Amerikaans diplo maat in Den Haag. De deelneemsters zullen op 1 mei door de burgemees ter van Den Haag ontvangen worden, op 2 mei is er voor hen een receptie In de Amerikaanse ambassade, voor 3 mei staat een boottocht door de ha vens van Rotterdam op het programma, ter afwisseling van de dagelijkse vergaderingen. e oorspronkelijke doelstelling van de American Women's Clubs Is het J) bevorderen van goede betrekkingen tussen Amerikaanse vrouwen in het buitenland onderling, en tussen deze en de vrouwen in de landen, waar zij verblijven. De laatste jaren hebben de clubs echter ook een grote activiteit op sociaal gebied ontplooid. De Haagse afdeling bijvoorbeeld heeft gelden ingezameld voor de aankoop van couveuses voor het Juliana Kinderziekenhuis en voor het bouwen van een bijgebouw van de tnbercu- lose-afdeling. Bovendien reikt de Haagse afdeling in samenwerking met het Nederland-Amerika Instituut ieder jaar aan een Nederlands meisje een beurs uit om aan een Amerikaanse universiteit te studeren. Presidente van de Haagse afdeling is mevronw R. D. Wright; mevrouw Robert L. St. John, die eveneens in Den Haag woont, is presidente van de federatie. heeft nu een „basisjaar" waarin alle cursisten dezelfde leerstof krij gen, en dat gevolgd wordt door een specialisatiejaar en een prak tijkjaar. In het tweede laar kunnen de cursis ten hun keuze bepalen tussen de rich ting buurt- en clubhuiswerk en de richting kinderbescherming. Deze twee eerste jaren worden m inter- naatsverband doorgebracht en dat in ternaatsleven kan men eigenlijk ook zien als een deel van de opleiding, te meer omdat de cursisten buiten hun studietijd vaak gemeenschappelijk moeten werken. Het derde jaar ten slotte is gewijd aan praktljkwerken onder supervisie van de opleiding: werk en vorderingen worden bespro ken, er worden regelmatig rapporten uitgebracht. Aan het einde van het derde jaar kan dan de diplomering volgen. „We hebben bovendien", ver telt de directrtice, „een uitstekende samenwerking met de gereformeerde en katholieke opleidingscentra, die respectievelijk in Baarn en Nijmegen zijn gevestigd. We kennen een ge meenschappelijk „minimum-program- ma", plegen gemeenschappelijk ovèr- 3P maal per jaar een ontmoetingskamp mei- Hp Hy-ïp nnlpiHincpn" leg op bepaalde punten maal per jaar een ont met de drie opleidingen". Mogelijkheden Voor de afgestudeerde Middeloo-cur- 6isten zijn er vele toekomstmogelijk heden. In de eerste plaats zijn er dus de voortgezette opleidingen van Mid deloo, die beogen te voorzien in de grote vraag naar „activiteitsleiders", naar mensen, die leidinggevende func ties in de expressievakken voor het jeugd- en volksontwikkelingswerk kunnen aanvaarden, en de specialis tenstaf in het kinderbeschermings- werk kunnen versterken. De Midde- loo-opleidingen kunnen voorts de weg banen naar werk bij opbouworganen volkshogescholen, naar het terrein van de „bezigheidstherapie"; er zijn aansluitingsmogelijkheden met de tweede klas van de scholen voor maatschappelijk werk en met de zo genaamde „urgentie-cursussen" van deze scholen. De gediplomeerde jeugd leidster of -leider kan een werkter rein vinden in kinderbeschermings huizen, observatiehuizen, tehuizen voor moeilijk opvoedbare kinderen, in buurt- en 'clubhuizen in stad en op het platteland, in het kerkelijk en al gemeen jeugdwerk. „De toelatingsleeftïjd voor cursis ten stellen we op negentien jaar", zegt mejuffrouw Müller Kiihlen- thal. „En bij voorkeur moeten de gegadigden enige praktijkervaring nebben: ze kunnen dus jeugdwerk hebben gedaan in padvinderij, op de zondagsschool of in 't vrijwillig .jeugdwerk. In de eerste plaats wordt gelet op de geschiktheid voor het werk, maar een middel bare schoolopleiding of daarmee gelijkstaande ontwikkeling is wel gewenst. Middeloo selecteert de kandidaten door een oriënterend gesprek en een psychologische test; men moet nu eenmaal een be paalde geschiktheid voor dit werk nebben. Het ,.van kinderen bonden en graag met kinderen werken" alleen is niet voldoende; men moet bereid zijn om ook voortdurend als het ware aan zichzelf te wer ken en te leren samenwerken in de ruimste zin des woords". Die bereidheid tot samenwerking van de cursisten onderling noemt de direc trice een onmisbaar element in de op leiding. „In de toekomst zullen de cur sisten immers hun werk moeten kun nen doen met eerbied voor andermans overtuigingen, want de jeugd die hulp nodig heeft, heeft niet voldoende aan iemand, die alléén maar de vak kennis heeft. Doordat de cursisten uit diverse, soms zeer verschillende milieus komen en ook diverse levens beschouwelijke richtingen vertegen woordigen, krijgen ze op dit punt door hun samenwerking tijdens de cursus dus tevens een brok karaktervor ming". Er valt over de diverse facetten van de Middeloo-opleiding en over de mo gelijkheden voor Middeloo-gediplo- meerden veel te vertellen; te veel om het in een enkel dagbladartikel te verwerken. De folders met inlichtin gen,, die Middeloo aan belangstellen den gaarne verstrekt, vermelden de ze mogelijkheden uitgebreid en zijn een goede oriëntatie voor degenen, die in deze eind-examentijd het probleem „beroepskeuze" overdenken en een serieuze, meer dan oppervlakkige be langstelling hebben voor het onder werp jeugdzorg. Een onderwerp, dat die serienze belangstelling echt wel nodig heeft, want zo verzekert men U op Middeloo er bestaat landelijk een groot tekort aan geschoolde krachten voor dit werk. Cursiste van Middeloo met een geslaagd stukje handenarbeid. i Advertentie) Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: c.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet, merkt men niet, ziet men niet. Gemakkelijke toepassing: Ei! o.b. tampons heeft men geen scfiuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dan sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend: o.b.tamponskunnenzlchnietaftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding of badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onderaile om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek In Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond, dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. tampons de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampon* voldoende voor maandelijks gebruik- 5: Normaal f t.-. Speciaal f 1.25 TGRAT-J" "1 Aan Drogerijen Mij., Mijdrecht Gelieve mij In discrete blanco envelop te zenden gratis en franco, uw uitvoerige, geïllustreerda brochure met proefpakja 1 1 o.b. tampons. I NaamI J Straat I Woonplaat.J „Kebab" en „Paquets" Suisses" smakelijke variaties Op de vorige maand ge houden Huishoudbeurs heeft de Nederlandse huisvrouw kennis kun nen maken met Nieuw- zeeland» lamsvlees, dat door de Nieuwzeelanders als diepvriesprodukt wordt uitgevoerd. Lams vlees is niet zo heel be kend in de Nederlandse keuken en het spreek woord „onbekend maakt onbemind" is dan ook wel van toepassing in dit (culinaire) geval l De huisvrouw, die wel eens lamsvlees of scha pevlees opdient, gaat in de meeste gevallen niet verder dan gestoofde lappen of een „meng- pot" van dit soort vlees. Wie de variatie in het koken bemint en op ge zette tijden ook eens wil experimenteren met de bereiding van lamsvlees, zal ongetwijfeld interes se hebben voor de tips en recepten, waarvan de Nieuwzeelanders hun produkt vergezeld doen gaan. De tips handelen onder meer over de soorten lamsvlees, die er zijn; lamsbout, (een sappig stuk vlees, dat met het been erin ge braden wordt), lams- lende (geschikt voor carbonades of. uitge beend en opgerold, als rollade), lamsborst (ge schikt voor braden of stoven, wordt uitge beend en opgerold en eventueel gevuld), lams- rug (geschikt voor co- tefetten en om aan het spit of in de oven te wor den gebraden), halsstuk (uitstekend vlees om te stoven) of schouderstuk (kan worden gebraden of gegrilleerd). Lams vlees moet net gaat zijn omdat het minder mals wordt wanneer het te gaar is; in het midden mag het vlees nog juist een roze tintje hebben. Geur en smaak van het vlees komen het best tot hun recht, wanneer het zo "heet mogelijk wordt opgediend. Van lamsvlees kan men onder meer „kebab" ma ken, een soort saté. Blokjes lamsvlees wor den 'met citroensap be streken en aan saté- pennen geregen, om en om met stukjes tomaat en in stukjes gesneden rode en groene pimento. Het vlees wordt daarna nog gekruid met zout, peper en selderijzout, en op houtskool geroosterd of gegrilleerd. De kebab kan gegeten worden met pommes frites of met Turkse rijst, ook wel „pilav" genoemd. Verder kan lamsvlees nog verwerkt worden tot een stoofpot (met worteltjes, tomaten, ui en, doperwtjes en wat paprika), het kan ge kookt worden opgediend met tomatensaus, droge rij9t en komkommersla, en er kunnen „Paquets Suisses" van gemaakt worden. Een grappige naam voor dunne lams- lapjes, waarin een plak je ham en een plakje kaas wordt gelegd, waarna het vlees wordt dichtgevouwen en vast- gestoken of met een dun draadje vastgebon den. Nadat de „pakjes" door ei eh paneermeel zijn gehaald, worden ze langzaam aan twee kan ten bruin en gaar ge bakken. Ze kunnen wor den gegeten met spag hetti, waardoor wat bo ter en paprika zijn ge roerd. C tCt 0ZCMV Iedere avond, ais ik de krant open sla, hoop ik dat één bericht nu eens zal ontbreken. Maar het mist hoogst zelden dat mijn oog toch weer niet getrokken wordt door dat trieste: De zoveel jarige X. te IJ. i» gearresteerd wegens het plegen van zedenmisdrijven met minderjari genen dan mogen we het loven als er weer niet enige weerzinwek kende details volgen, of de gruwelij ke slotzin: dat de politie op het spoor gekomen is door de vondst van een kinderlijkje. We mogen nog niet klaarstaan met de conclusie dat we een soort hausse in dergelijke misdrijven beleven, waarschuwde onlangs een deskundi ge professor in een interview. Daar toe kunnen we pas besluiten, als we het aantal gevallen van de vorige ja ren met dat van het huidige kunnen vergelijken. Alles goed en wel, wij willen tot zolang wel streepjes op de kalender zetten van onze privé-sta- tistiek: maar wie garandeert ons dat het totaal ook klopt met de werke lijkheid? Want behalve die met de regelmaat van de klok opduikende berichten blijven er immers.een aan zienlijk aantal gevallen onvermeld misschien wel véél meer dan de gepubliceerde. Wie dergelijke verzwegen aantallen bij de gepubliceerde optelt, krijgt, mede bij het lezen over aanrandin gen van volwassen vrouwen en meis jes toch wel het onbehaaglijk gevoel dat door de een of andere duistere oorzaak er een ware orgie van der gelijke delicten schijnt losgebarsten. Misschien nog niet zozeer doordat er véél meer lieden met dergelijke afwijkingen blijken voor te komen dan vroeger (wat men nog aan de snelle bevolkingsaanwas kan wij ten), als wel, dat vele zwakke broe ders op dit punt elkaar op het idee brengen. Er schuilt, voor onvolwassen na turen, nu eenmaal een groot ge vaar ln het attent gemaakt worden op bepaalde misdrijven. Het nieuws uit de krant houden Is vanzelfsprekend ondoenlijk en het waarschuwende element voor de ou ders van jonge kinderen of voor zor geloze meisjes zou dan gaan ontbre ken. Een andere vraag is hoe de samen leving in zijn geheel zich van derge lijke elementen moet bevrijden. Want zo goed als een moeder misda dig nalatig is, wanneer zij een scherp mes of een fles met zoutzuur binnen het bereik van grijpgrage kinder handjes laat zo goed zou een maatschappij te kort schieten die te gen dergelijke gevaarlijke indivi duen geen maatregelen nam. Alleen klemt hier de vraag: wel ke? Want wat zijn dit voor mensen? Hebben zij een zieke lijke afwijking, waardoor zij niet toerekenbaar zijn voor hun daden? Of moeten zij beschouwd worden als misdadigers, die heel goed weten wat zij doen en desalniettemin met boos opzet hun misdrijven begaan en des noods, om alle sporen uit te wissen, hun kleine slachtoffers om hals brengen? Hier begint het touwtrekken tussen de psychiatrie en de justitie, tussen de wet en de wetenschap. De wet wil straffen, de wetenschap wil genezen maar ondertussen ligt het kind op het kerkhof, en speelt hier of daar misschien alweer een andere argelo ze hummel op de rand van zijn graf. Nu gaat het natuurlijk niet aan de wetenschap in dezen bij voorbaat voor halfzacht te verklaren, en niet eerst oplettend te luisteren wat ervan psychiaters hierover te berde bren gen. Onlangs werd de zienswijze van enigen hunner in een groot landelijk blad gepubliceerd, en men kon als leek met gezond verstand in elk ge val kennis nemen van enige argu menten in dezen, waarvan misschien wel het sterkste was, dat de gevan genis nog nooit een remedie is geble ken. Na verloop van tijd vervalt de vrijgelaten aanrander toch weer tot dezelfde praktijken. Men moet dit wel beamen maar zo vraagt men zich af: wat heeft de andere zijde, de medi sche wetenschap, dan te bieden? En dan krijgt men iets te horen, waar van men het praktische nut toch ze ker we! discutabel mag noemen. Want met enige verbazing las ik daar zwart op wit, dat de weten schap met alle middelen (er is op dat gebied een zeer speciale kliniek in gericht, die Europese vermaardheid geniet) moet trachten deze mensen geestelijk te genezen om hun ernstig gestoorde aanpassing aan de samen leving weer mogelijk te maken. In alle wetenschappelijke ernst be toogde daar een professor, dat de meesten van deze delinquenten een onvoorstelbaar slechte jeugd hadden gehad, en daardoor ernstig iri bun normale geestelijke groei waren ge schaad. Langs medische weg moest men deze schade trachten te herstel len, zodat deze patiënten alsnog het peil van een normaal levend en zich gedragend lid van de samenleving konden bereiken. Of dit te verwezen lijken was, moest de ervaring van de komende jaren Ieren. Het klonk, medisch bezien, alles heel mooi en redelijk. Alleen vraag ik mij als bezorgde leek, hier twee dingen af. Allereerst, of de samenleving wel zo gebrand moet zijn op terugkeer van deze, toch altijd onbetrouwbare elementen, en of er op die manier niet meer zorg wordt besteed aan hun belang dan aan dat van hun slachtoffers SASKIA Advertentie/ maakt U& groenten zj» lekker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17