smeuïger heerlijker JES' IS Bïwe E l rwi Toeristenstroom naar Zeeland verdubbelt zich binnen 10 jaar hoofdwerktuigkundige Band ft PR0-V1TAMINE.A GEEFT EXTRA VITAMINE-ZEKERHEID! DONDERDAG 13 APRIL 1W1 PROVIROIALS ZRBUW8B COÜRANT 11 N.V. HOUTVAART TE ROTTERDAM heeft op een van haar grote motorschepen plaatsings mogelijkheid voor in het bezit van diploma C of B Sollicitaties te richten aan aid. Personeelszaken. Park laan 28 te Rotterdam. Gaarne zijn wij bereid telefo nische inlichtingen te verstrekken onder no. 114200. toestel 78. De Provinciale Zeeuwse Courant brengt U al het nieuws wat waard is om gedrukt te worden Zie je ze ook zo graag genieten van hun boter- hammen? Hoor je ze ook zo graag vragen: mag ik er nog een Weet je, ook daarom neem ik Blue Band. Om de smaak! Die heerlijke smaak is even belangrijk als de vitamines; want hoe meer ze eten, hoe meer ze ook van die vitamines profiteren. [VEREDELDE MARGARINE l li!:; V; IN DAT HUIS DAAR, 4 I GROEIT EEN KIND Opgroeiende kinderen moeten lekker eten én goed eten. Dat is moeders grootste zorg. En gelukkig! Blue Band helpt haar, bij iedere maaltijd; met energierijke grondstoffen met de gezondheidsvitamines AenD en voor EXTRA zekerheid pro-vitamioe-A, dat ook bijdraagt tot een voorspoedige groet EF.T GOED EET SMAKELIJK.. MET BLUE BAND Al wat voor U van belang is, leest U vandaag in de Provinciale Zeeuwse Courant RAPPORT VAN E.T.l. In 1959 brachten gasten 41,3 miljoen gulden in provincie l)e vreemdelingenstroom die ieder zomerseizoen naar Zeeland trekt vertoont een voortdurende stijging. Verwacht wordt dat liet toerisme zich in ongeveer vijf jaar zal verdubbelen. Deze conclusie is er één uit het zojuist uitgebrachte rapport van het Economisch Teclinologisch Instituut voor Zeeland, opgesteld in opdracht van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden. In zijn voorwoord zegt E.T.l.-direc- teur drs. M. C. Verburg. dat van de verwacht dat zij de turbulente ont wikkeling vuu bet toerisme met visie beleidsorganen in de o wordt tegemoet zullen treden. Ile k. de jaren zijn be vissend, omdat een ver dubbeling van de stroom binnen een decennium te verwachten is en daar mee de capaciteit van onze stranden uitgeput dreigt te raken. Gelukkig gaan tegen die tijd nieuwe velden van atïe open". Het rapport, ..Het toerisme in Zee land en zijn economische betekenis" is gebaseerd op de rsultaten over de jaren 1958 tot en met 1960. Naast de reeds genoemde conclusie wordt in de samenvatting onder meer gesteld dat Zeeuwsch-Vlaanderen in 1959 door 600.000 buitenlandse dagtoeris ten werd bezocht. Midden-Zeeland mocht er 300.000 ontvangen. Rond 250.000 Nederlandse dagtoeristen be zochten Zeeland. voornamelijk Midden-Zeeland waarbij rekening moet worden gehouden met de om standigheid, dat het dagtoerisme op Schouwen-Duiveland te verwaarlozen is. Dit zal echter, door de vaste oeververbindingen zeer omvangrijk worden. De verwachte stijging van het aantal dagtoeristen beloopt, vol gens het E.T.I.-rapport 100.000 per jaar. Het aantal overnachtingen in ge noemde jaren bedroeg 1,6 miljoen, waarvan 43% kampeerders en 57 in de overige logiesvormen. Hét zwaartepunt lag hierbij op Walche ren, dat 56 van alle overnachtin- fen kon boeken. West Zeeuwsch- 'laanderen en Schouwen-Duiveland boekten respectievelijk 26 en 18 Uit een cn ander blijkt dat in drie jaar van 19571959 het aantal overnachtingen bijna werd verdubbeld. Dat Zeeland ook als kampeergebied steeds meer in trek komt en dat het kamperend publiek zich uitbreidt blijkt uit een stijging in Zeeland van het aantal kampeerdersovernachtin- gen met 133 In de overige logies vormen bedroeg deze stijging 59 waarbij moet worden aangetekend, dat deze voornamelijk aan de groep gemeubileerde woningen en zomer huizen ten deel viel. Er is, zo stelt het rapport, een verschuiving merk baar naar de goedkopere logiesvor men. met uitzondering voor de Duit sers. Wat de karakteristiek der badplaat sen betreft wordt opgemerkt, dat Schouwen-Duiveland het meest is aangewezen op Zuidhollanders, Wal cheren op Noordbrabanders. De be langstelling buiten de Randstad neemt toe. De Duitsers vormen van de verblijfstoeristen veruit de be langrijkste groep buitenlanders. Daarna zijn de Belgen van enige be tekenis. In 1960 nam het aantal toe risten meer toe dan het aantal over nachtingen, dit tengevolge van het slechte weer. Besteding De besteding van de toeristen beliep in 1959 niet minder dan 41,3 miljoen gulden, waarvan 7.8 miljoen door Nederlanders en 33,5 miljoen door buitenlanders werd uitgegeven. In de samenvatting wordt voorts opge merkt dat, ter bepaling van de to tale omvang van de verantwoordelij ke jaarlijkse investeringen in de re creatieve sector en van de geografi sche verdeling, de uitwerking van kosten en baten aanbeveling ver dient. In een poging de netto-baten per overnachting te berekenen, komt het E.T.I. op bijna zeven gulden. Gaat men uit van een verdubbeling van het aantal toeristen in de komende tien jaar, dan zou investering door particulieren en overheid ten bedra- ?e van bijna 110 miljoen gulden contante waarde) verantwoord zijn. Bijna de helft hiervan zou door de overheid moeten worden geïnves teerd. In werkelijkheid, zo stelt het rapport, zal met een veel kleiner be drag kunnen worden volstaan. Met deze gelden dient volgens de conclusie van het E.T.l. de ac commodatie te worden uitgebreid, mede om een ordelijke ontwikke ling te verwezenlijken. De rijks overheid heeft op dit punt reeds enige belangrijke toezeggingen gedaan. „De instelling van 'n toe ristenbelasting verdient nadere studie. Voorkeur verdient daarbij invoering in ons gehele land of in de gehele kuststreek", zo wordt opgemerkt. Het rapport stelt voorts dat de vakantiespreiding zich voor verbetering leent, dat het achterland van de kustbad- plaatsen meer van het toerisme kan profiteren en dat ter verfij ning van de inzichten een pro gramma van onderzoek voor het toerisme is opgesteld. Genoemd rapport is reeds het derde dat over de jaren 1954 tot met 1960 door het E.TJ., ten behoeve van het toerisme werd opgesteld. In het hoofdstuk „Recreatie, toerisme en be leid" wordt onder meer een overzicht gegeven van de ontwikkeling der kuststroken tot recreatiegebieden voor alle lagen der bevolking. Wat het rijksbeleid betreft wordt ge steld dat zij die het overheidsbeleid voeren, zowel als degenen die met de acquisitie zijn belast, zich van deze ontwikkeling meer rekenschap die nen te geven dan tot nu toe is ge schied. „De rijksoverheid zal een standpunt moeten innemen ten aan zien van de functie van Zeeland. Moet deze provincie een recreatieve functie voor het buitenland of voor het binnenland vervullen Welke in vesteringen zijn verantwoord? Hoe dient dit gebied aan te sluiten op het recreatie-assortiment in overig Ne derland en dat van de Belgische kust Op dergelijke vragen is nog geen antwoord gegeven", zo wordt onder meer opgemerkt. Voorts wordt erop gewezen dat de gemeenten bij de uitbreiding van het toerisme in de naaste toekomst voor zeer ingewik kelde problemen zullen komen te staan. Algemeen beeld Wat het algemeen beeld van het toe risme in Zeeland betreft noemt het rapport in de eerste plaats de rust, die in deze provincie nog steeds wordt gevonden. Zeeland profiteerde reeds van de vakantiespreiding in het buitenland, waardoor ook in de COMMISSIE CONCLUDEERT Geen woningen van inferieure kwaliteit in Zuid-Oost te Goes De door een kranteartikel gewekte indruk niet de P.Z.C. als zou den in plan zuid-oost te Goes wonin gen worden gebouwd van inferieure kwaliteit, is volkomen ongegrond. Dit is de conclusie van de commissie voor gemeentewerken en planalogie uit de gemeenteraad te (Joes na eeu ter plaatse ingesteld onderzoek. In het onderzoek werden betrokken vier woningwetwoningen, waarvan drie willekeurig gekozen en een klachlenwoning, alsmede vier pre miewoningen. De commissie merkt op, dat de woningen volgens haar aan normale redelijke eisen voldoen. Inwoners van drie woningen 2 woningwet- en één premiewoning hadden geen enkele klacht. In de wo ning, waarvan sprake is geweest in het kranteartikel, werd geconsta teerd, dat in de keuken twee stukjes pleisterwerk van minder dan een halve vierkante meter van het pla fond waren losgeraakt. Oorzaak hier van kan volgens de commissie zijn de vele regen, die gedurende de bouw is gevallen, terwijl van nadelige in vloed is geweest, dat de bewoners te weinig gelucht hebben. De ophef, die van deze kwestie is gemaakt, is vol komen ongegrond, aldus de commis sie. In een paar andere woningwet woningen bleek, dat enkele kleine onvolkomenheden aan de dag waren getreden, welke naar de mening van de commissie zich bij elke bouw kunnen voordoen. In drie premiewoningen op het wes ten, bleek, dat de eindgevel te veel vocht doorliet. Een en ander is mede een gevolg van onzorgvuldig met selwerk, concludeert de commissie. Er zijn echter voorzieningen getrof fen. Federatie van Zeeuwse en Brabante hengelaars De hengelverenigingen „De Karper" uit Bergen op Zoom, „De Zeebaars" uit Seherpenisse, „De Kapelle.se ka- naalvissers" uit Itapelle, „De Ooster- schelde" uit Zierikzee en „Nieuw Le ven" uit Steenbergen hebben beslo ten een federatie van lieugelvereni gingen op te richten. Deze federatie, waarbij ongeveer 600 leden zijn aan gesloten, heeft de naam „Ooster- schelde Federatie" gekregen. Als centraal punt heeft men Bergen op Zoom gekozen. Tot secretaris is benoemd de heer B. Geluk van „De Zeebaars". Het plan bestaat om con tact op te nemen met de Zccuws- Vlaamse Westerschelde Hengelfede- ratie. De bij de „Oosterschelde Federatie" aangesloten verenigingen zullen een aantal concoursen organiseren, die meetellen voor het Oosterschelde hengelkampioenschap. Op tweede pinksterdag organiseert „De Zeebaars" te Seherpenisse een wedstrijd. „De Karper" uit Bergen op Zoom en „De Oosterschelde" te Zierikree houdgn op respectievelijk 17 juni en 5 augustus een wedstrijd. „De Kapellese Kanaalvissers" orga niseren op 7 oktober een concours. „Nieuw Leven" uit Steenbergen heeft nog geen datum vastgesteld. maanden juni en september meer overnachtingen konden worden ge boekt. Zeeland telde in 1959 onge veer 24.300 beschikbare slaapplaat sen, waarvan zich 91 in de kust streek bevond. Het dagtoerisme richt zich meer op de steden en stadjes in het achterland. In een analyse van het dagtoerisme wordt gesteld dat het voornamelijk om Belgen en Fransen gaat die de provincie via Zeeuwsch-Vlaanderen bezoeken. Het Nederlandse dagbe- zoek wordt als restpost behandeld. Volgens de voorlopige cijfers over 1960 boekte Zoutelande met 240.000 overnachtingen het hoogste aantal van een serie van negen van de be kendste Zeeuwse badplaatsen. Daar op volgden Domburg 192.727 Haamstede (134.615), Westkapelle (120.000). Vrouwenpolder (80.000). Biggekerke (75.000). Oostkapelle (64.507), Burgh (63.213) en tenslotte Vlissingen (volgens schattingen van het E.T.l.) met 32.452 overnachtin gen. Voorts spreekt het rapport over „Het begroten van baten uit hoofde van de recreatie", over de „Uitbrei ding van de accommodatie" waarbij vele uitgevoerde of nog uit te voeren projecten voornamelijk in de kust plaatsen worden genoemd en over een „Programma van onderzoek voor het toerisme". Als één van de conclusies wordt in het rapport gezegd dat, wil de re creatie in Zeeland In rustige banen worden geleid, naast een artistiek planologisch beleid een uitgebreid en permanent economisch onderzoek noodzakelijk is. Het behoud van de velen dierbare sfeer en het rendement van de investeringen zijn hiervan af hankelijk. In lipt verslag van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken over 1959 werd reeds gesteld „Het is ten hoogste tijd dat het gehele re- creatievraagstuk van onze provincie onder de loep wordt genoiueu".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7