P.Z.C. DELTA-JOURNAAL Afsluitdijk voor het Zuid-Sloe aanbesteed IWATTA SCHAAKTWEEKAMP VOOR TAL IN EEN KRITIEK STADIUM Zo'n heerlijke reep cadeau voor 10 Kwatta-soldaatjes DONDERDAG 13 APRIL 1961 PROVINCIALE ZEEJJW8B COURANT 9 Advertentie OPLOSSING PAASPÜZZEL De oplossing' van de paaspuzzel dat de familie Snoek, 2e paasc naar Barneveld gaat. Er waren voor Daan 4 eieren, voor Annelies 5, voor mevrouw Snoek 3, voor Emmy 3, voor mijnheer Snoek 6, voor Hans 2. voor Frans 2, voor Leonard 4 en voor Arno 3. De paaswens luidde: wij wensen U van harte buitenge woon plezierige paasdagen toe. De verkregen letters waren eevblamd. Prijswinnaars werden de heer P. van Sabben, Noordweegseweg 7 te 's H.- Arendskerke f 15,mevrouw H. M. T. Mast-Kroeger, Esdoornlaan 15 te Middelburg f 10,en de heer J. Klippel, Gasthuisstraat 4 te Drei- schor f 5, „GETRAPTE" BELANGSTELLING EEN eenvoudig exem plaar van het vei'bods- bord, dat in Nederland in massaproduktie is ge gaan, vergrendelt bij Vrouwenpolder het voet pad, dat rijkswater staat over het landhoofd naar het Veerse Gat heeft aangelegd. Onver murwbaar roepen de al om bekende woorden „verboden toegang' ieder die graag van het slui tingsspektakel wil mee genieten, een halt toe. Tot hier toe en niet ver der! Dat is niet onvrien delijk bedoeld van de waterstaatsmensen. Maar men wil nu een maal naast de nodige in teresse ook nog graag wat bewegingsvrijheid hebben. Dat men zo een flink eind aan de verlan gens van de nieuwsgie rigen naar de operatie Schuiven Dichf" tege moet komt, is eigenlijk een overbodige opmer king. De asfaltweg over de kruin van de dam- aanzet aan de Walcher- se kant was gisteren onder een sprankelend zonnetje een druk be zochte promenadeplaats. Terwijl de ronkende RESERVEREUS OP REIS Vanmiddag donder dagom één uur ver trekt uit de veerha ven van Kruiningen de 62 meter lange en IS meter brede BX- caisson om naar het Veerse Gat te ivorden versleept. De reis voert over de Wes- terschelde en door het Kanaal door Walche ren naar Veere. De tocht over de Wester- schelde duurt zes uur. Om zeven uur van avond wordt het ge vaarte in de Vlissin <- se sluizen geschut om daarna in de binnen haven te „overnach ten". Vrijdagmorgen ivordt de tocht voort gezet. Deze caisson ivordt bij de operatie „Schuiven Dicht" in reserve gehouden sleepboten de grijze caisson-kolos aan de strak gespannen kabels in bedwang hielden, groeide het kluitje be zoekers aan de kop van de dijk langzaam maar zeker uit tot een ferme massa. „Waaghalzen" passeerden het dringen de bevel op het bordje. Zij waagden zich de be tonnen trap af om dan een van de treden tot een voortreffelijke zit plaats te promoveren. Het gedurfde voorbeeld werd gevolgd. Nog eens en nog eens. En zo was er trt een minimum van tijd een pracht van een publieke tribune ont staan op verboden ter rein. Een „getrapte" be langstelling zogezegd. Met misschien tussen al le kijkenden een enkele sleepboot-stuurman-aan- de tvalWant zo gaat dat nu eenmaal bij grootscheepse karweien, die het publiek op de voet volgt. Overigens haalden de politiemannen de lijntjes op deze tweede dag van de sluiting-operatie nog wat strakker aan. Wie in de directe omgeving van het landhoofd-cais- son niets had te maken werd dat duidelijk aan het verstand gebracht. Belangstelling. Goed, maar ook bewegingsvrij- LAMPENIST TEKENDE SFEER NA MISLUKKING „ZE ZIJN gisteravond zó geschrokken..." Vlugge vingers draaiden een knaap van een lamp in de fitting van een grote schijnwerper „Lampenist" J. J. Vonk van de N.V. Dijksbouw stond woensdag middag op wacht bij het P.Z.E.M.-schakelcentrum op het land- hoofdcaisson aan de Walclierse kant van het Veerse Gat. „Kijk er staan nu ticee van die 500 Watt-lampen. En drie butagas-: voor als de elektriciteit eventueel uitvalt..." Centimeters dikke kabels lagen netjes opgerold op de betonnen vloer. Vlak bij zeven schakelkasten, die de élektromtoren boven de schuiven" op de caisson met het net zullen verbinden. Voor iedere caisson één schakelkast. Zo is dus de P.Z.E.M. het eerste nutsbedrijf dat „contact maaktmet de hoofdonderdelen van de dam, die in zeven fasen wordt gesloten. Aan de Vrouwenpolderse wal tenminste. „Kijk!" De heer Vonk richtte zijn wijsvinger op een grijs gebouw tje aan de overkant. „Dat is een kleine krachtcentrale". Aan de Kamperlandse uitloper in het Veerse Gat ivas de afstand naar de krachtstroombron wat al te groot. Daarom heeft men bovenop de dijkkop een 4 90 KVA dieselcentrale neergezet. Over ruim een week, wanneer vier caissons zijn geplaatst komt deze centrale naar de Walcherse kant. Als reserve. Er mocht eens iets gebeuren.... De heer Vonk was tvoensdagmiddag bezig met 't plaatsen van schijn werpers, een klein schakeltje in de lceten van voorzorgsmaatrege len. Toen men dinsdagavond in de potdichte mist alle zeilen had moeten bijzetten om de zware betonkolos in bedwang te houden, was er niet voldoende licht geweest. Dat werd nu, voorkomen.... En het lcarioeitje van de heer Vonk tekende de sfeer van de dag na de mislukkingEen gevoel van„Dat mag ons niet uwer overko men Uitdager Botwinnik won ook de elfde partij De overwinningenreeks van uitdager Michael Botwinnik in de tweekamp om het wereldkampioenschap scha liën is woensdag niet onderbroken. Na de 42e zet van de 11e partij gaf Tal, die niet zwart speelde, zich gewonnen. De stand in de twee kamp is nu 7Vz31,2 in het voordeel van Botwinnik. Wit: dr. ii\ M. M. Botwinnik. Zwart M. Tal. Slavische ruilvariant. 1. d2d4 Pg8—f6, 2. c2—c4 c7—c6, 3. Pblc3 d7d5, 4. c4xd5 c6xd5, 5. Pgl—f3 Pb8c6, 6. Lel—-f4 Lc8— f5, 7. e2e3 e7—e6. 8. Lfl—b5 Lf8 —1)4, 9. Pf3e5 Dd8—a5, 10. Lb5x c6t b7xc6, 11. 0—0 Lb4xc3, 12. b2x c3 Da5—c3. 13. Ddl—cl Dc3xcl, 14. Tflxcl 0—0, 15. f2—f3 h7—h6, 16. Pe5xc6 Tf8—e8, 17. a2—a4 Pf6—d7, 18. Lf4—d6 Pd7b6, 19. Ld6—c5 Lf5 d3, 20. Pc6xa7 Ta8xa7, 21. Lc5xh6 Ta7—a6. 22. a4—a5 Ld3—c4, 23. Tal a3 f7—f6, 24. e3e4 Kg8—f7, 25. 'Arii ft en h f Kgl—f2 Ta6—aS. 26. Kf2—e3 Te8— b8, 27. Ta3—c3 Tb8—c8, 28. g2—g4 Ta8—b8, 29. h2—h4 Tc8—c6, 30. h4h5 TbS—c8, 31. e4—e5 g7—g6, 32. h5xg6 schaak Kf7xg6, 33. Tc3 c2 f6xe5, 34. d4xe5 Pc8—h8, 35. Tc2 h2 Tc6c8, 36. Ke3—d2 Lc4—b3, 37. a5a6 Lb3—c4, 38. a6—a7 Th8 h7. 39. Tel—al Tc8—a8, 40. Lb6— e3 Th7—b7, 41. Th2xh6T Kg6—g7, 42. Talhl Tb7b2t en zwart geeft tegelijkertijd op. Amateurelftal verloor van zaterdagvoetballers Het Nederlands zaterdagelftal heeft dinsdagavond in Ede voor ruim 6.000 toeschouwers een verdiende 4-0-over- winning behaald op het Nederlands amateurelftal. Bij de rust leidde het zaterdagelftal, dat enthousiaster en met meer doorzettingsvermogen speel de dan de amateurs al, dankzij doel punten van rechtsbinnen Nieuwstra- ten (Zwart Wit) en linksbinnen Ver wed (Spijkenisse). Na de rust drukte de zaterdagmiddag- ploeg haar meerderheid nog duidelij ker uit door opnieuw tweemaal te scoren, eerst door midvoor Dalfsen (Sp. Cl. Genemuiden) en vervolgens opnieuw door rechtsbinnen Nieuw- straten. Hedenavond presenteert de VARA- t.v. ,iEn Marlborough trok ten strij de", een komedie van Marcel Achard. Regie en t.v.-beioerking Willy van Hemert, decors Fokke Duetz. Foto: Paul 'Steenbergen (de hertog van Marlborough) en Georgette Hage- Aoorn (Ann Stewart). Nieuw orgel voor r.-k. kerk Rilland-Bath overgedragen Tijdens een speciale kerkdienst In de rooms-katliolieke kerk van Ril land-Bath is het, door het Nationaal Rampenfonds geschonken, orgel offi cieel overgedragen. Dit geschiedde door de adviseur van het rampen fonds, de heer W. J. A. H. van Ber- kel. De talrijke aanwezigen werden wel kom geheten door de pater gardiaan, die onder meer ook burgemeester J. C. W. Jobse kon begroeten. In zijn speech zei de heer Van Berkel, met de overdracht van het nieuwe orgel de door het rampenfonds aan de pa rochie Rilland-Bath geboden hulp af te sluiten. Eerder is uit rampgelden de kerk vernieuwd, alsmede een ge heel nieuw gebouw, „De Ark", ge bouwd. Met enkele toepasselijke woorden droeg de heer Van Berkel het nieuwe instrument over. Aan de kerkdienst werd medewerking ver leend door het koor van de Heilige Hart Kerk te Bergen op Zoom. De heer W. Hiilsmann uit Amersfoort bespeelde het orgel. Tijdens een hierna gehouden bijeen komst in het gebouw „De Ark" bood burgemeester Jobse gelukwensen aan nemens het gemeentebestuur. Dr. Doeve deed dit namens de her vormde orgelcommissie. Ook de plaatselijke predikanten, die in hun toespraken de oecumenische gedach te naar voren brachten, wensten het r.k.-bevolkingsdeel van Rilland-Bath geluk met de overdracht van het or gel. TWEE KILOMETER LANG Inschrijvingen tussen 7 min. en 8,5 min. gulden Woensdagmorgen is in de ver gaderzaal van het rijkswater- staatkantoor te Middelburg het eerste „miljoenenwerk" in het Zuid-Sloe aanbesteed, 't Betrof het maken van een twee kilome ter lange afsluitdijk tussen de Bijleveldpolder onder de ge meente Nïeuwland en de Zuid- Kraayertpolder onder de ge meente 's-Heer-Arendskerke voor de aanleg van een haven bekken. Bij dit eerste project behoort tevens het verzwaren van de twee-en-een halve kilo meter lange bestaande zeewe ring van de Bijleveldpolder en (Advertentie) Kies bu Uw winkelli lur. hcte'.DOot, pinda, mokka en Blekte (30 cO Machinekamer motorkotter stond in lichter laaie Woensdagavond omstreeks 10 uur werd Bruinisse opgeschrikt door het geloei van de nieuwe brandsirene. Het bleek, dat brand was uitgebroken in de machinekamer van de stalen motorkotter „Tholen 20" van schipper J. Schot-Bont, die op de werf lag om van een nieuwe motor tc worden voor zien. De motor waa echter nog niet in het schip ingebouwd, zodat de schade be perkt bleef. Wel laaiden de vlammen die voedsel vonden in olie- en vet- resten hoog op. Het personeel van de werf en van de machinefabriek kon echter met schuimblussers het vuur lokaliseren. Nadat de brandweer ge arriveerd was, duurde het nog bijna een half uur voordat deze water had. Toen echter de eerste stralen in het schip gespoten werden, was het vuur spoedig bedwongen. Vergadering aandeelhouders van Alberts te Middelburg Tijdens de jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders van de N.V. houthandel v.h. G. Alberts Lzn en Co te Middelburg, die woensdag werd gehouden onder leiding van mr. G. W. A. de Veei-, zijn de jaarstuk ken goedgekeurd. Prof. dr. J. P. Wibaut-, ir. H. C. Ghijsen, mr. G. W. A. de Veer en de heer J. van Stolk traden af als com missaris. Als nieuwe commissarissen werden gekozen de heren H. Stout en H. Jordaan. Voor zaterdagclubs en -bonden Swift naar Nederlands kampioenschap te Zeist Evenals voorgaande jaren zullen ook dit jaar weer in het Bisonpark te Zeist de korfbalkampioenschappen voor zaterdagclubs en -bonden wor den gehouden op 1 mei. Z.K.B., dat vorig jaar kampioen werd in het bondentoemooi, zal het nu moeten opnemen tegen twaalftallen uit de volgende distric ten: Friesland, Overijsel, Schouwen- Duiveland, Zuid-Nederland en Gel derland-Utrecht. Voor het district Zeeland neemt Swift aan het club- kampioenschap deel. De Middelbur gers ontmoeten dan een oude rivaal: ZKC uit Zaandam. Aan dit toernooi nemen verder deel: Drachten, „Rust Roest" uit Eindhoven, Altuis uit Hilversum en Amicitia uit Vriezen- veen of Achilles uit Almelo. Sombere vooruitzichten voor Nederland-Mexico „Een slechte generale repetitie, dat betekent een goede uitvoering, niet waar?" EIek Schwartz zei het la chend, maar in zijn hart vond hij het toch maar heel triest, dat van de 15 uitgenodigde spelers voor de centrale training te Delft en daar tellen we dan Faas Wilkes en Blijen- berg maar niet bij er slechts 9 in het prachtige nieuwe gemeentelijk sportpark aanwezig waren. Aangezien Kees Kuys wegens werk zaamheden na een uurtje weer naar Breda moest terugkeren, heeft de bondscoach bijna de gehele dag met slechts 8 kandidaten voor de Oranje- ploeg moeten werken. Namelijk: Pieters Graafland, Lagarde, Klaas- sens, Van Wissen, Muller, Van der Hart, Swart en Schuurman. Het behoeft geen betoog, dat die laat ste voorbereiding voor de interland NederlandMexico, die woensdag in Amsterdam wordt gespeeld, weinig zin heeft gehad. Aan zijn taktische oefeningen is Schwartz dan ook nau welijks toegekomen. Gezien de bles sures van Kruyver en Moulijn en de ziekte van Henk Groot ziet het er naar uit, dat de voorhoede, die straks in Amsterdam in het veld zal komen, sterk zal afwijken van de formatie die België niet 62 klopte. Elek Schwartz zal het Nederlands elftal zeker niet voor zondagavond bekendmaken. De bondscoach, die zondag als waarnemer bij de ont moeting HongarijeOost-Duitsland zal zijn, zal uit Boedapest telefonisch contact hebben met Nederland om te horen hoe het staat met de gebles seerde spelers. Mogelijk zal Schwartz het elftal daarna bekendmaken. Het is echter niet uitgesloten dat de bondscoach maandag pas het Nederlands elftal zal opstellen. de Nieuw- en Sint-Jooslanilpol- der. Beide dijken zullen op del tahoogte worden gebracht. De eerste spade voor de aanleg van dit havenbekken gaat eind april of begin mei de grond in. Het gehele werk dat door rijkswaterstaat wordt uitgevoerd en waarvoor in 1961 reeds iVs miljoen gulden op de be groting van waterstaat is uitgetrok ken, zal 2\z jaar duren. De aanleg van de afsluitdijk en de verzwaring van de bestaande zeewering zal nog dit jaar gereed moeten komen, uitge zonderd een klein „sluitgat" in de afsluitdijk. De nieuw aan te leggen afsluitdijk plus de te verbreden dijken, tezamen 4%' kilometer lang, krijgen op 5 me ter plus N.A.P. aan de buitenzijde een berm ter breedte van 43 meter. Op deze berm is een 6.40 nieter bre de provinciale weg geprojecteerd met aan weerszijden fietspaden. Voorts is op deze berm ruimte voor de aanleg van een spoorlijn. Door de aanleg van de afsluitdijk wordt ongeveer 160 hectare land ge wonnen vóór de Quarlespolder, dat voorlopig beschikbaar komt voor de landbouw. Deze eerste Sloe-aanbesteding, waarvoor veertien inschrijvingen binnengekomen waren en waar voor van de zijde van de Neder landse aannemers grote belang stelling bestond, stond onder lei ding van de hoofdingenieur-direc teur van rijkswaterstaat in Zee land, ir. J. H. v. d. Burgt. De laag-fte inschrijver was f 7.106.000 en de hoogste f 8.400.000. Uitslag De uitslag van deze aanbesteding luidt als volgt: 1. Van Hattum en Blankevoort te Beverwijk f 7.106.000; 2. N.V. Aannemersbedrijf firma T. den Breejen van den Bout te Aer- denhout f 7.190.000; 3. Combinatie firma C. en J. J. Geluk en N.V. Bag- germij. Holland te Hardinxveld f 7.289.000; 4. N.V. Amsterdamse Ballastmij. Amsterdam f 7.392.000; 5. D. Blankevoort en Zoon N.V. te Bloemendaal f 7.600.000; 6. C.V. ge broeders van 't Verlaat te Hardinx veld f 7.620.000; 7. firma gebroeders Geldof te Serooskerke f 7.650.000; 8. combinatie Amsterdamse aanne mingsmij. N.V. en N.V. tot aanne ming van water bouwwerken v/h A. Hofman te Den Haag f 7.657.000: 9. J. de Oude en K. T. de Oude te Bier vliet f 7.800.000; 10. N.V. Baggermij. Bos en Kalis Sliedrecht f 7.698.000: 11. S. A. Sanders aannemersbedrijf N.V. te Delft f 7.818.000; 12. Combi natie Hollands Aannemingsbedrijf Zanen Verstoep N.V. en N.V. C. J. v. d. Hoeven te Den Haag f 8.124.000; 13. N.V. aannemingsmij. v/h Hillen en Roosen te Amsterdam f 8.300.000 en 14. Aannemingsbedrijf Ooster- wijk N.V. te Rotterdam f 8.400.000. A. de Jager voorzitter van veiling Walcheren Tot voorzitter van de coöperatieve veilingvereniging Walcheren G.A. te Middelburg is in de plaats van de heer B. Koole gekozen de heer A. de Jager uit Nieawland, tot nu toe vicc- yoorzitter. De nieuwe vice-voorzitter is thans de heer P. Ton te Grijpsker- be, terwijl de heer J. de Visser uit Serooskerke als secretaris herkozen werd. piiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijn H Belgisch bezoek aan §f Z.-Bevelandse veilingen j§ H Het provinciaal tuinbouwcomité uit de provincie West Vlaande- ee ren heeft onder leiding van mr. M. Lootens, bestendigd afge- vaardigde (gedeputeerde) dins- dag een bezoek gebracht aan de M Zuidbevelandse veilingen. Be- halve mr. Lootens waren hierbij jH aanwezig, de voorzitter, direc- |l teur en adjunct-directeur van ee de veiling Roeselaere, de rijks- tuinbouwconsulent ir. Cumps, ee de tuinbouwconsulent bij de H H Belgische Boerenbond, ir. A. de M s Smedt. alsmede enkele techni- H sche ingenieurs van de Belgi- sche Boerenbond. Het gezel- schap werd ontvangen door de heren P. J. J. Dekker uit We- meldinge en I. Ph. F. v. d. ee Pjassche uit Goes, respectieve- lijk voorzitter en secretaris van ee de provinciale commissie van H veilingen in Zeeland, alsmede de directeuren van de veilingen j!?, G°es, Kapelle en Krabben- dijke. De belangstelling van het gezelschap ging bij dit bezoek 1 ie speciaal uit naar de inrichting van de ppkstations en koelhui- zen. Van dit laatste had de gas- =f bewaring speciaal de aandacht, ff iiimniniiiiiiiniimniiiiiinnnisimnniiinimniiniimiiuiiiminninii?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 21