PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT RUSSEN EERDEN EERSTE ASTRONAUT Eerste doorlaat-caisson weer aan de grond: nu op de juiste plaats Reis om de aarde in 89 minuten Gagarin „held van Sovjet-Unie" Vandaag.. Vernuft Zekerheid DE RUSSISCHE MAJOOR Joeri Alexejewitsj Gagarin (27) heeft gisteren als eerste mens een ruimtereis ronde de aarde gemaakt, waarna hij ongedeerd in Rusland is geland. De reis duurde precies 89.1 minuut. In de gehele wereld heeft men zijn bewon dering geuit over deze prestatie, die hoe wel reeds enige tijd verwacht, toch als een verrassing is gekomen. De directeur van hef observatorium te Jod- rell Bank in Engeland noemde de gebeur tenis het grootste wetenschappelijk succes in de geschiedenis van de mensheid. Sir George Thomson, Nobelprijswinnaar en docent in Cambridge, vond het een dramatisch mo ment, vergelijkbaar met de tocht van Bleriot over het Kanaal. Dr. Wernher von Braun, de voormalige Duitse thans Amerikaanse raketgeleerde reageerde met„Dit hebben ze gedaan om indruk te maken op de Afrikaanse landen". President Kennedy heeft de Russische geleer den gelukgewenst met wat hij noemde „een belangrijke technische prestatie". Een der gelijke felicitatie kwam van premier Mac- Millan van Engeland. Heel Rusland vierde gisteren feest. Ter gele genheid van de gebeurtenis werden speciale liederen gecomponeerd en de gemeenteraad van Kisjinef, de hoofdstad van Russisch Mol davië kwam !n buitengewone zitting bijeen om een van de drukste straten van de stad om te dopen in Boulevard Gagarin. Uitgifte Russische „ruimte"-postzegels j „Tass" meldt, dat de Sow jet- ee 5e Unie ter gelegenheid van de H eerste bemande ruimtevlucht H een postzegel heeft uitgegeven. Hierop is een deel van de s aarde afgebeeld en een ruim- tevoertuig in zijn baan. s De postzegel, die gedateerd is s „12 april 1961", heeft als op- schrift „De Sowjet-mens is in h de ruimte". ee «Er zullen, ter herdenking van H dit feit, nog twee postzegels n h in de Sowjet-Unie worden uit- ee gegeven. f| Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllilllllllllll^H Dit is de Sow jet-Russische ma joor Yuri Gagarin, die als eer ste mens een ruimtevlucht heeft volbracht. Gisteravond werd in Moskou medegedeeld, dat de eerste astronaut majoor Gagarin, de titel „Held van de Sowjet-Unie" zal worden ver leend. De Izwestia beschreef gisteren de terug keer van Gagarin uit de ruimte. De verslagge ver schreef: „Ik heb Gagarin zoeven gezien. Hij kwam kordaat en glimlachend, zoals alleen een werkelijk gelukkig man er kan uitzien, de vliegtuigtrap af. Hij droeg een hemelsblauwe overall en een vliegershelm". „De mensen drongen naar voren om hem te omhelzen. Zij feliciteerden en kusten hem". De gehele dag gaven de t.v.- en radio-stations in Moskou speciale programma's die aan de be mande ruimtevaart waren gewijd. Voor ruimte- De grote wedloop tussen Amerika en Rusland, wie van beide landen het eerste een mens in de ruimte zou brengen, is door Rusland gewonnen. Beide landen hebben ontzaglijke bedragen besteed aan hun ruimteprojecten. Het nieuws van de eerste bemande ruimte- vlucht vormt de climax van een 20-tal jaren van wetenschap pelijke inspanning en minstens 2 jaar intensieve training van Russische en Amerikaanse kandidaat-ruimtevaarders. De Rus sen, die de Amerikanen aldoor net voor zijn gebleven, hebben dus do strijd gewonnen. Men verwacht niet, dat de Amerikanen voor het einde van april of begin mei hun eerste ruimtevaarder zullen lanceren. En dan zal liet nog maar gaan om een schot omhoog plus lan ding zonder meer en niet om een vlucht rond de aarde. Gistermorgen vroeg werd Gagarin J veer 20 minuten in beslag hebben Wd van de UU„Sl,„aa„ „We.- tok" (Oost) het heelal ingeschoten.slag nam. Waar de landing werd uitgevoerd werd zorgvuldig geheimgehouden. Wel was om 9.25 uur bekendge maakt, dat Gagarin de terugreïsap- paratuur in werking had gesteld en de landing had ingezet naar een „Vooral berekend gebied in de Sow jet-Unie". In een radio-uitzending van de Rus sische nieuwsdienst werd later ge méld, dat Gagarin om 10.15 uur Moskouse tijd was geland. •De gehele ruimtereis van Gagarin duurde 89.1 minuut. Dit houdt in, dat start en landing tezamen onge- vaarder Gagarin waren gedichten geschreven. Een der dichters vertelde: „de legende van een nieuwe Icarus wordt thans voor eeuwig in de analen der. geschiedenis geschreven". In één der programma's zag men een nicht van de ruimtevaarder: „Ik ben erg trots op je, Jieri. Ook ik ben blij dat de verovering van de kos mos voor het Sowjet-volk was weggelegd", zei- de zei. Een t.v.-commentator las telegrammen voor die uit alle delen van de Sowjet-Unie waren gearri veerd in de t.v.-studio. Er was een aantal bij van de 12.000 mensen met de naam Gagafin die in Moskou en omgeving leven. Volgens Tass had Gagarin na de landing gezegd: „Zegt U namens mij tegen de (communistische) partij en de regering en tegen Nikita Kroesjtsjew persoonlijk, dat de landing normaal is yèrlö- pen. Ik voel me goed. Ik heb geen verwondingen, noch blauwe plek ken opgelopen De 27-jaxige majoor Gagarin is ge trouwd en heeft twee kinderen. Fo to's van cle eerste ruitevaarder wer den gistermorgen door de Russische televisie vertoond. De televisiecommentator, die het nieuws van de geslaagde landing aan cle kijkers bekendmaakte kon zich öp zeker ogenblik niet meer beheer sen. Hij schreeuwde: „Het enthou siasme in Moskou is groot over het succes van de eerste vlucht door het heelal". Nederland-lndonesië V.S. zullen niet bemiddelen Tenzij beide partijen hierom vragen President Kennedy heeft woens- lag tijdens zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat de Verenigde Staten niet hun goe de diensten of bemiddeling zul len aanbieden in de verhouding tussen Nederland en Indonesië, tenzij beide partijen hierom vragen. ...verricht ir. A. .W. van de Plassche, oud-direeteur-gene- raal van de landbouw "en oucl- ï'ijkstuinboüweonsulent in Zee land, te Goes de officiële ope ning van het nieuwe veiling complex. ...is het 75 jaar geleden, dat de Nederlandse romanschrijf ster Anna Louisa Geertruida („Truitje") BosboomTous- saint in Den Haag overleed. ...is het 300 jaar geleden, dat de protestantse theoloog en Kerkhistoricus Jacques Len- fant, te Bazoches werd gebo ren. Eén minuut voor half zeven ivas het werk voor havensleepboten gedaan OPNIEUW IS de eerste doorlaat-caisson in het Veer se Gat aan de grond geraakt Nu echter precies op de plaats waar de deltadienst de kolos wilde hebben: tegen de Walcherse kant in het 325 meter brede sluitgat Ditmaal was er niet een wat bedrukt zwijgen, zoals een etmaal eerder, toen de caisson heel wat onfortuinlijker ook aan de grond was geraakt. Integendeel enkele tientallen schepen barssten, als op commando, los in een wild vreugde- gehuil op het moment, dat de caisson licht sidderend vaste voet aan de grond kreeg. Een bijna historisch ogenblik woensdag 12 april 1961, één minuut voor half zeven. In vele opzichten stond deze dag in schrille tegenstelling tot de vorige. Terwijl som ber-grijze mistflarden dins dag het Veerse Gat in een bijna beklemmend waas had den gehuld, was het nu bij kans onwezenlijk en zeld zaam helder. Zo lag Veere in een opmerkelijk scherp sil houet aan de oostelijke ein der somber het welslagen van deze „eerste slag" van de operatie „schuiven dicht" aan te zien. Een schrille tegenstelling ook in de gedragingen van de hoofdpersoon in deze water staatkundige affaire: de eerste donrïaatcaisson. Dinsdagavond nog had de betonnen kolos op de zuigen de vloedstroom gereageerd nis een getergde Spaanse Tot op decimeters nauickeurig drijft de doorlaat-caisson al op zijn plaats in het sluitgat. Dof grommend hou den de sleepboten het logge gevaar te. op luttele centimeters afstand van het Walcherse landhoofd, waarlangs de caisson nu binnen enkele minuten zal gaan zinken. (Foto P.Z.C). stier op de in zijn nek ge prikte banderilla's. Nu ge droeg de goedmoedige reus zich als een nietsvermoeden de os, die ter slachting wordt geleid. Er was echter reden genoeg voor deze reus om niet zoals, dins dagavond een poging tot amok maken in het werk te stellen. Aan 't Rotterdamse „bewakerskorps" was namelijk een zeer potig heer schap toegevoegd. „Want die bewaking", ir. H. A. M. C. Dibbits, hoofdingenieur-di recteur van de directie deltawer ken zuid, bekende het eerlijk, „was eigenlijk niet voldoende". Met andere woorden: de vier Rot- (Zie slot pag. 9 kol. 1 De voorpagina van vandaag wordt beheerst door twee grootse technische prestaties: een Rus maakt de eerste ruimtevlucht en in het Veerse Gat is met succes een reuzeneaisson in het sluitgat van de deltadam geplaatst. Het opvallende is, dat beide evenementen zonder dat er ook maar enige relatie tussen de twee bestaat ons direct aan gaan. De deltadam eist in dit opzicht vrijwel geen verklai-ing: dit werk i3 een schakel in een grandioos geheel, dat uiteindelijk tot doel heeft de be veiliging van de mens en zijn woon stede. En bij deze beveiliging is Zee land meer betrokken dan welk ander deel van ons land en de Zeeuwse mens meer belanghebbend dan welke andere Nederlander ook. Maar de man, die gisteren door de ruimte is geijld, gaat ons óók aan, doch om geheel andere redenen: zijn prestatie waarvoor de westerse wereld haar diep respect heeft betuigd is niet alleen een stuk geweldig ver nuft, maar tevens een onderdeel van een ideologische strijd. Rusland heeft hier iets uitzon derlijks verricht en gebruikt nu de geweldige indruk, aie deze ruimte vlucht in de ge hele wereld heeft gemaakt, als een strijdmiddel in de koude oorlog. Bo vendien is het geenszins uitgesloten, dat Ruslands voorsprong in de ruim tevaart op de Verenigde Staten ook strategische consequenties heeft. Zo is majoor Gagarin, de eerste mens in de ruimte, nog vóórdat hij behouden op de aarde was teruggekeerd, een. pion op het politieke schaakbord ge worden. En de wereld houdt de adem in: wat zal de tegenzet zijn? En voorts: zal de tegenspeler niet in tijdnood komen Een caisson en een ruimteschip houden ons dus vandaag bezig. Zij zijn heel verschillend, maar beide vormen zij een symbool van een hoog ontwikkeld menselijk ver nuft. De caisson is immers ontwik keld tot een instrument, dat de mens in staat stelt opgewassen te zijn te gen de woedende elementen, dat hem veiligheid garandeert tegen vernie lende stormvloeden. En het ruimte schip toont de glorie van het schep sel, dat er in is geslaagd de wetten van de zwaartekracht te overwinnen, dat een sprong in het heelal heeft gewaagd. Wanneer men zich dat al les realiseert, kan men iets begrijpen van het trotse zelfbewustzijn, dat de rationele nègentiende-eeuwer vervul de. Hij werd voor het eerst gecon fronteerd mét de wijde horizon, wel ke de technische ontwikkeling liet Zs-'h en het gaf hem een fier ver trouwen in de onbegrensde krachten van de mens. Dat vertrouwen is ver dwenen twee wereldoorlogen en de atoombom hebben daar wel voor gezorgd maar desondanks bestaat er een neiging de mens en zijn groot se prestaties op een gigantisch voet stuk te plaatsen. Het ruimtevaart- lied, dat thans in Rusland allerwege wordt gezongen, laat in dit opzicht geen twijfel toe: „Ere, ere. ere zij U reuzen van de wetenschap". Er is op deze aarde wel eens een ander Gloria gezongen De zelfbewuste mens heeft nu de sprong- in de ruimte gewaagd, zijn koene onderneming brengt echter een oude, boeddhistische legen de in herinnering, die merkwaardig genoeg over de ruimtevaart gaat. Zij verhaalt van een aap, die gewel dig kan springen en op grond van deze prestatie van God de macht over het heelal eist. God wil hem die macht geven, echter op voorwaarde dat de aap door het heelal kan en zal springen. Met deze vooxwaarde verklaart de aap zich akkoord en hij springt tot aan de einden van het heelal. En ten bewijze, dat hij daar is geweest, kerft hij een teken in de zuiTen r;ip bii ca ;i.. i „n au kimkt de stem van God, die hem ongeduldig vraagt wanneer hij nu eindelijk eens zal springen. Geërgerd roept cle aap uit, dat hij dat al lang heeft gedaan en dat hij het heelal is doorgesuisd, de onmetelijke ruimten door tot aan het einde, waar hij op enkele zuilen zijn merkteken plaatste. God echter glimlacht. Want terwijl de aap sprong, was hij zelfs niet uit Zijn hand weggeweest en de zuilen aan wat hij dacht dat het einde van het heelal was, waren Gods vingeren Deze legende kan de mens nede righeid leren. Zoals ook het weten, dat géén dijk hem ooit volledige vei ligheid kan geven, hem nederig zal moeten stemmen. Hij zal caissons bouwen tegen het water zonder wel licht te wéten dat op andere wijze overdrachtelijk gezien zijn vei ligheid schade wordt gedaan. Wie zal het zeggen? In dit verband en tenslotte moge herinnerd worden aan het bekende gedicht van P. N. van Eyck over de tuinman en de dood. Een Perzisch tuinman vlood naar Ispahaan voor de dood, omdat deze hem had bedreigd. Maar de dood was slechts verrast geweest, omdat hij ,,'s morgens nog aan het werk vond staan, die ik 's avonds halen moest in Ispahaan". Adenauer sprak met Kennedy De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft gisteren be raadslaagd met president Kennedy over N.A.V.O.-problemen en keerde later terug naar het Witte Hais om er de lunch te gebruiken als gast van het Amerikaanse staatshoofd. 204e jaargang - no. 87 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, f 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 13 april '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m Minim, p. advertentie 4,—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine' advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3846, adv. 3647/3643)Middelburg, Markt 51, tel. 3841, (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g-g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg, tel.2395; Teineuzen tel. 2116; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1