Wij beleven vroegste lente van deze eeuw BARON i BLUFF LEZERS SCHRIJVEN NIEUWS UIT DE KERKEN uit de ETHER KLEUTERSCHOOL GEOPEND DOOR GEDEPUTEERDE SCHOUT UITSTEKEND GEKLEED met SUÈDE en LEDEREN KLEDING! Roovers, VLASMARKT 9, Middelburg Aan de ouders 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 12 APRIL 19«i WARMTE BEGON IN FEBRUARI Bomen bloeien in ons zuiden vroeger dan noordelijker (Van onze weerkundige medewerker) Dat wij .juist in een periode voor en rond de paasdagen In een koudegolf terecht kwamen met gure maartse buien en nachtvorsten was uitge sproken jammer. Het voorjaar dat wij nu beleven is één der warmste en vroegste lentes van de laatste 100 jaar. Dit blijkt niet alleen dit verschillende cijfers, maar ook de natuur zelf geeft hiervan een zicht baar bewijs. De bladontplooiing van de wilde kastanje is uitzonderlijk vroeg. Reeds in de eerste week van april was tot in het uiterste noorden van ons land de kastanje al tot blad- ontplooiing overgegaan, hetgeen in de late en koude lente van 1955 en 1956 pas in de eerste dagen van mei plaats had. Ook vergeleken met an dere jaren is de bloei van diverse vroegbloeiende bomen 15 tot 20 da gen vroeger dan normaal. Een wonder is dit niet, want de warmte begon eigenlijk al in fe bruari. Met een gemiddelde maxi mum-temperatuur van 10 C in De Bilt was februari overdag in geen 100 jaar zo warm geweest. Dit bete kende dat de lentemaand al dadelijk met een voorsprong kon beginnen en maart heeft deze voorsprong weten te handhaven. Zo is de gemiddelde maximum temperatuur van 1 fe bruari tot half april in de laatste 200 Treilervissers in Grimsby in staking Ongeveer de helft van de in de En gelse haven Grimsby gestationeerde treilervloot is getroffen door een ■taking. Een deel van de treiler- schlppers is de vorige week in sta king gegaan uit protest tegen het te Grimsby aan land brengen van vang sten uit IJslandse treilers. De stakende schippers zijn gaan pos ten bij andere treilers. Van totaal 170 vissersboten kunnen er thans meer dan 80 niet uitvaren. Invoer van appelen naar Zwitserland toegestaan De Zwitserse autoriteiten hebben een aantal maatregelen bekend gemaakt ten aanzien van de export van groen te en fruit naar dit land. Zo is op het ogenblik de invoer van kropsla in Zwitserland onbeperkt toegestaan. De invoer van rammenas is thans be perkt toegestaan, maar wordt op 16 april verboden; dit geldt ook voor het produkt snïjbiet. Ten aanzien van appelen is besloten dat de invoer hiervan met ingang van 10 april beperkt zal worden toe gestaan. Op het ogenblik mogen er geen appelen in Zwitserland worden ingevoerd. DONDERDAG 13 APRIL 1961. HILVERSUM I. 402 ra. 746 kc/s. 7.00 A.V.R.O. 7.30 V.P.R.O. 8.00—24.00 A.V.R.O. A.V.R.O.: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. V.P.R.O.: 7.50 Dagoening. A.V.R.O.: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. e.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. vrouw. 11.19 Gram. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 12.30 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nw6„ meded. en beursber. 13.30 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Bariton en plano. 14.30 V, .d vrouw. 15.05 Muzik. biografie. 16.00 Gevar. progr. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Lich te muz. 18.00 Nws. 18.15 V. d. Jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 13.50 Ge sproken brief. 18.95 V. d. kind. 19.00 Ge- var. progr. 20.00 Nws. 20.05 Concertgebouw ork. (Om 21.05—21.15 interviews). 22.05 Toespraken. 22.30 Nws., beursber. v. New York, en meded. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Nwe. gram. 23.55—24.00 Nws. HILVERSUM H. 298 m. 1007 kc/s. 7.00 K.R.O. 10.00 N.C.R.V. 11.00 K.R.O. 14.00— 24.00 Tf.C.RV. O.O.: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor bejaarden. N.C.R.V.: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. ICR.O.: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 32.00 Middagklok noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Wij van het land. praatje. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muz. 13.35 Chansons. N.CR. V.: 14.00 Splijtstof, hoorsp. (erh.). 14.40 Gram. 15.30 Koorzang, 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16.20 Cello en piano. 16.95 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Politiekapel. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Meisjeskoor en in- strum. kwintet. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radio- krant. 19.50 Polit. praatje. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken-pa rade. 22.00 Interkerkelijke samenkomst, rep. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boekbespr. 23.00 Platennieuws. 23.30 Vergelijking van vergelijkingen: Home rus en Gorter, lezing. 23.5524.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. N.T.S.: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter het nieuws. "0.30 De wereld van vandaag, polit lezing. 20.40 Kent gij het land..?: Reizen door Nederland, 21.00 T.V.-spel. VLAAMS BELGISCHE T.V.-PROGRAMMA'S. 19.00 V. d. jeugd. 19.30 Sportprogr. 20.00 Nws: 20.30 Filmrep. 21.00 T.V.-spel. 22.20 .Oezlnskronlek, 22.50 Nws. jaar niet zo hoog geweest dan nu in 1961. In deze eeuw kunnen alleen de lenten van 1945 en 1957 nog enigs zins wedijveren met deze lente. Opmerkelijk is ook dat het aantal nachtvorsten zo uitzonderlijk klein is gebleven. Dit blijkt ook uit het aan- tl vorstdagen (waarvoor het kwik op normale waarnemingshoogte ge durende het etmaal onder nul dient te komen) welk cijfer van 1 februari af in De Bilt slechts 6 bedraagt tegen normaal 28. In 1955 over dezelfde periode in De Bilt 42 vorstdagen. In de laatste 100 jaar heeft over de pe riode 1 februari tot 15 april alleen de lente van 1945 een nog kleiner aantal vorstdagen gegeven, namelijk drie. In Zeeland Het zuiden van ons land heeft in de groei en bloei elk voorjaar een flin ke voorsprong van gemiddeld 10 tof 14 dagen. Na zachte winters is dit verschil wel iets minder groot dan na koude winters, maar gemiddeld genomen vertrouwt de Zeeuwse boer et graan tien dagen eerder aan moeder aarde toe dan zijn collega in Groningen. Sterk reageren ook de fruitbomen op de voorjaarswarmte. In het late koude voorjaar van 1955 werden door de landbouwafdeling van het K.N.MJ. de volgende bloei- data vastgesteld van een drietal ras sen: Zuid-Nederland: Yellow 10 mei, Jonathan 11 mei, Clapp's 3 mei. Noord-Nederland: Yellow 28 mei, Jo nathan 30 mei, Clapp's 18 mei. Ver schil Noord-Zuid voor Yellow 18 da- sn, Jonathan 19, Clapp's 15 dagen, i gunstige, vroege lenten zonder een koud nawintertje, zijn deze ver schillen in bloeidata tussen Zuid- en Noord-Nederland minder groot en bedragen 8 k 10 dagen, zoals wellicht ook dit jaar het geval zal zijn. Ook tussen west en oost zijn er ver schillen, al zijn die toch belangrijk minder groot dan die tussen noord en zuid, daar de westelijke provin- cles altijd nog een vaak wat gunsti ger invloed van de Noordzee onder vinden, waardoor daar de nachtvorst kansen in het vroege voorjaar min der groot zijn dan in het noorden. Het vroeg bloeien van allerlei fruit bomen kan, hoe mooi het ook lijkt, soms funest zijn, namelijk wanneer de „IJsheiligen" (eind april begin mei) met zware schadelijke nacht vorsten om de hoek kijken, zodat de ze vroege, veelbelovende bloei nog geen rijke fruitoogst inhoudt. Daar voor zal nog een gevaarlijke klip, namelijk die van de nachtvorsten in mei, moeten worden omzeild. 160. Er heerste die avond een le vendige stemming in de herberg. Er werd druk vergaderd over de beste manier, waarop men de re genmaker kon afstraffen. „Denk er om, mannen, het is de laatste indruk die hij van ons krijgt laat het een goede zijn!" klonk de stem van de she riff. „Precies het moet een indruk wekkend afscheid worden!" vond Joe. „Net als bij regenmaker nummer drie! Tjonge, wat hadden we die te pakken Zo ging het gesprek nog een tijd je door, waarbij er toch nog zeer oorspronkelijke ideeën ter tafel kwamen. Vooral Jim toonde bij zonder veel fantasie. Het werkte bovendien zeer inspirerend, dat de regenmaker zich zo vlak in de na bijheid bevond. Niemand liet een oog van zijn deur af. Aan de an dere kant van die deur zat baron Bluff neerslachtig te luisteren. „En dan te bedenken, Johan, met welke zegenrijke plannen ik hier heen ben gekomen zuchtte hij. „Ondank is 's werelds loon Ik vrees dat dit in deze stad geen spreekwoord meer is, maar een wet Hoofdschuddend liep hij naar het raam, om voor de zoveelste maal naar de hemel te kijken. „Misschien is het hier zo droog, dat mijn drups er geruime tijd voor nodig hebben om vocht aan te trekken mompelde hij hoopvol. Maar helaas, één blik op de klare sterrenhemel was voldoende om ook deze hoop weer de bodem in te slaan AANWINST VOOR ONDERWIJS IN AXEL Nieuw gebouw kostte ongeveer f 215.000 Toegejuicht door enige tiental len met vlaggetjes zwaaiende kleuters, heeft de gedeputeerde A. Schout maandagmiddag de nieuwe openbare kleuterschool te Axel officieel geopend. Hij deed dit met de onthulling van twee beeldhouwwerkjes, voor stellend „Roodkapje en de boze wolf", ontworpen en vervaar digd door de Voorburgse beeld houwer T. Ordodi. Tevoren had Axels burgemeester, de heer M. K. van Dijke, in één van de werklokalen van het bijzonder fraaie schooltje, de talrijke genodigden een hartelijk welkom toegeroepen. Uit voerig ging hij in op de vele moei lijkheden, aie aan de totstandkoming van deze school 2ajn voorafgegaan. „Het was in het jaar 1910", aldus burgemeester Van Dijke, „toen de heer Jac. van Hoeve en zijn vrouw het initiatief namen tot de oprichting van een kleuterschool, zodat wij hen wel als de grond leggers van dit soort onderwijs in Axel kunnen beschouwen. Op In het restaurant In bovengenoemd artikel in uw blad van maandag jJ. (door een speciale verslaggever) werd ik onaangenaam getroffen door de volgende zinsnede: „Er zitten drie mannen in het res taurant. Type aannemers. Brede ge stalten, betonnen lichamen in grijze kostuums en gouden horloges aan de polsen". Mijnheer de verslaggever, wat hebt U tegen de aannemers. Ik vraag mij af, waren het wel aannemers? Mis schien waren het wel verslaggevers. Zeker zal men onder aannemers wel de door U geschetste typen aantref fen, daar men ze onder alle catego rieën van onze samenleving aantreft. Misschien zelfs wel onder verslag gevers. Wanneer de speciale verslag gever eens buiten zijn eigen enge kringetje kon komen, dan zou hij on dervinden, dat ook aannemers gewo ne mensen zijn en zelfs hardwerken de mensen, die voor het grootste deel in beschaving en intellect niet behoeven onder te doen voor een ver slaggever. Gelukkig zijn er ook nog wel men sen, die de aannemer ln zijn werk en persoon kunnen waarderen. De ver slaggever zou kunnen denken aan het aandeel der aannemers in de op bouw van ons land na de oorlog en na de ramp. Ik zou hem willen aan raden een dezer dagen eens een kijk je te gaan nemen te Vrouwenpolder bij de sluiting van de dijk door het Veersegat. Ik geloof niet, dat hij daar bij het werk de door hem ge schetste personen zal tegenkomen, althans met onder degenen, die met dit werk belast zijn. Vlissingen C. van der Klippe. Noot van de redactie. De speciale verslaggever heeft niets tegen aan nemers. Hij schreef slechts een stuk je over het „type" kellner tussen de velerlei „typen" van mensen die een restaurant bevolken en waarom mag bij al die „typen" ook niet het type aannemer zijn? Er werd niets on aangenaams over deze heren gezegd. De penningmeester Met grote instemming las ik uw ar tikeltje „Uitgehold". Want wat U daarin beoogt is heel wat belangrij ker dan velen blijken te beseffen. Het gaat om mensenlevens! De ach terliggende vijftig jaar ben ik van vele grote en kleine verenigingen voorzitter, secretaris, penningmees ter, of commissaris geweest en één van mijn eerste daden was altijd de financiën (en de penningmeester) veilig te stellen. Dit kan immers op zo eenvoudige wijze gebeuren. Nooit meer dan f 100,of f 50,contan ten in kas en het overige geld op de bank, dat daar alleen afgehaald kan worden op kwitanties e.d. gete kend door voorzitter en penning meester. En bij controle, één- of tweemaal per jaar, overlegging van rekening-courant en geld. Dat ik tot deze maatregel steeds het initi atief nam was in de eerste plaats om de mens! Zeer velen van ons moeten ook tegen zichzelf be schermd worden. Velen hebben zich het leven benomen om tekorten van enkele honderden of duizenden gul dens in hun kas, en talloze levens zijn er door bezoedeld of gebroken! Van merendeels overigens flinke mensen die hun plaats in het leven waard waren. Maar nog altijd blijkt dit alles niet beseft te worden door de medebestuursleden van vele pen ningmeesters en het ware te wensen dat de rechter hen in dergelijke ge vallen van fraude evenzeer verant woordelijk kon stellen en. schuldig verklaren als de frauderende pen ningmeester! Goes. H. van Benthem 0 Het aantal overlevenden van het onge luk, dat zich vrijdag boven New Mexico heeft voorgedaan en waarbij een Ameri kaanse bommenwerper door een Sidewin der-raket werd getroffen, la toj vijf ge stegen. Twee van de acht bemanningsle den van de bommenwerper zijn levend aangetroffen. 7 juni 1946 verkochten zij hun school aan de inmiddels opge richte „Vereniging tot instand houding ener fröbelschool" voor een som van f 3.8871,47. Wel een verschil met deze nieuwe school, die de som van ongeveer f215.000 heeft gekost. „Geen ge ringe kosten", zo vervolgde de heer Van Dijke, die verder mededeelde, dat Axel dit jaar f 344.000 heeft uit getrokken voor onderwijs, wat neer komt op 22 van de totale begro ting. Bovendien schreeuwen andere scholen om vernieuwing, met name de r.-k. kleutèrschool, de christe lijke lagere school en de christelijke lagere technische school. Met de hoop, dat ook Axel wat meer begrip mag ondervinden bij hen, die over het gemeentefonds hebben te beslis sen, Desloot de heer Van Dijke zijn toespraak. Formidabele sommen „Inderdaad formidabele soinmen", aldus de gedeputeerde Schout, „maar maak U daar niet al te ongerust over. Uw verzoek om een bijdrage voor de kleuterschool wordt toeval lig morgen (dinsdag) behandeld en de uitslag daarvan zal beslist wel meevallen. De functie van streek- centruni kan voor middenstanders bepaald prettig zijn", aldus de heer Schout, „maar voor een desbetref fende gemeente kan dit bijzonder veel geld kosten". Overigens feliciteerde hij het ge meentebestuur van Axel met het feit, dat het de bouw van deze school heeft aangedurfd. De oud-inspectrice voor het kleu teronderwijs in Zeeland, mejuf frouw Van Waesberghen, was voor deze gelegenheid nog eens speciaal naar Axel gekomen. Zij sprak van een hoogtijdag, vooral omdat hier gemeentebestuur en het voormalig schoolbestuur zich zoveel moeite getroosten om dit te bereiken. Ook de heer A. K. van der Lee, sprekend namens de vereniging voor kleuteronderwijs, memoreerde de moeilijke omstandigheden, waaron der dit onderwijs tot nu toe was ge geven. Namens die vereniging bood hij burgemeester Van Dijke een pro jectieapparaat, een doos niet film stroken en een bijbehorend tafeltje aan, als een welkom middel om de kleuters bezig te houden. „En aange zien we in die oude school ook niet meer behoeven te zijn, overhandig ik U hiervan maar meteen de .sleutel", aldus de heer Van der Lee. De hoofdleidster van de kleuter school, mejuffrouw S. de Krijger, noemde de nieuwe school „een droom voor leidsters en leerlingen". De architect E. F. Groosman toonde zich bijzonder dankbaar voor het begrip dat hij had ondervonden bij het realiseren van zijn denkbeelden. Ook de heer D. Draaijer, sprekend namens de afdeling Axel van de „Vereniging voor Volksonderwijs", toonde zich bijzonder verheugd over deze school, die hij betitelde als „het voorportaal van de openbare lagere school". NED. HERV. KERK Beroepen te Rotterdam (vacature M. L. W. Schoch) G. H. Wolfensber- ger te Den Hoorn op Texel; bedankt voor Rotterdam-Overschie J. Borg- hardt te Den Helder; bedankt voor Hedel J. G. Abbringh te IJsselmui- den. GER. KERKEN Beroepen te Kamerik (Utr.) en te Vinkeveen J. de Waard, kandidaat te Rijsoord; bedankt voor Maarsen J. Vesseur te Rockanje. CHR. GER. KERKEN Tweetal te Rotterdam-Kralingen H. v. d. Schaaf te Opperdoes en W. van 't Spijker te Drogeham; tweetal te Schiedam G. Blom te Meerkerk en I. de Bruijne te Rotterdam-Centrum: bedankt voor Westzaan W. de Joode te Den Haag-Zuid. Moderne theologen in Amsterdam bijeen De 9o-ste vergadering van moderne theologen is in de aula van het ste delijk museum te Amsterdam ge opend. De voorzitter, prof. dr. K. A. H. Hidding uit Leiden gaf een korte beschouwing over de positie der mo derne theologie. Hij besprak het feit, dat niet weini gen blijkbaar op de naam vrijzinnig weinig prijs meer stellen, omdat zij boven de verscheidenheid de eenheid der oecumene plaatsen en menen dat de taak der moderne theologie als zo danig thans is beëindigd. Het is niet meer het monopolie der zgn. vrijzin nige theologen om kritisch-weten- schappelijlte methodes te gebruiken bij de bestudering van de bijbel en de geschiedenis en evenmin houden al leen zij zich bezig met de moderne wetenschap en wijsbegeerte om deze in de theologie te verwerken. Door hun numerieke minderheid kunnen zij in vele gevallen op deze gebieden oök niet meer leidinggevend optreden. Al zijn dit onweerlegbare feiten, toch meende spreker, dat er juist nu meer dan ooit te voren aan een waarlijk moderne theologie grote behoefte be staat. Missiologisch congres Gisteren is te Nijmegen het negende rooms-katholieke Nederlandse mlssio- logische congres begonnen. Het con gres duurt tot en met donderdag. Het is ditmaal speciaal gewijd aan het on derwerp „missie en leek". Synode Gereformeerde Kerken art. 31 Ds. H. Bouma nït Assen beeft din»- dag in de Bethelkerk in Assen de ge wone driejaarlijkse synode van de Ge reformeerde Kerken art. 31 geopend. Eerst is in die kerk de traditionele bidstond gehouden. De agenda van de Asser synode is een omvangrijke. Een van die punten is de psalmberij ming, waarbij ook het zogenaamde psalter-Hasper aan de orde zal ko men. Belangrijke punten zijn voorts de zaak van de samenspreking met de christelijke gereformeerde kerken en de kwestie van de eenheid met de gereformeerde kerken. De Generals Synode van de gereformeerde kerken heeft bij de vrijgemaakte synode bij herhaling aangedrongen op een ge sprek. Bondsdag Herv. jeugd De gezamenlijke bondsdag van de bonden van Nederlands hervormde jongelings- en meisjesverenigingen op gereformeerde grondslag, die op Hemelvaarsdag in Utrecht wordt ge houden, zal dit jaar in liet teken staan van twee jubilea. De jongelingsbond bestaat namelijk op 9 november aanstaande vijftig jaar, terwijl de meisjesbond op 13 mei 35 jaar oud wordt. Het thema van de bondsdag, waarop weer enige duizenden jongeren wor den verwacht, is „Uw goedheid kroont dit jaargetijde". AJ wat belang is, leest U vandaag de Provinciale Zeeuwse Courant. kleuren vanaf 80,- - 149,- Nappa-jasjes vanaf ƒ129,- - ƒ169,- Nappa-rokken vanaf 69,- EVENTUEEL OP MAAT GEMAAKT van handige jongens met schoolmoeilijhheden Is hij te speels? Wil hij zelf graag van school? Kortom: wil t daar niet! Bij de Plaatselijke Telefoondienst te Amsterdam worden met technische belangstelling In twee jaar opgeleid tot vakman der PTT (technische groep). Indien zij aan de leerplicht hebben voldaan en niet ouder zijn dan 17 Jaar, kunnen zij ook zonder schooldiploma mee solliciteren. tijdens de opleiding vd loon huisvesting te Amsterdam in met zorg gekozen gastgezinnen extra: ruime vergoeding van pensionkosten wekelijkse reiskosten naar huls voor rekening van PTT aanvang opleiding omstreeks 1 september a.s. Sollicitaties schriftelijk rechtstreeks aan de directeur van de Plaatselijke Telefoondienst Amsterdam, Pieter de Hoochstraat 55, Amsterdam-Z, of vla het Gewestelijk Arbeidsbureau waaronder de woonplaats ressorteert en waar men van alle zaken de z.g. leugdmlgratie betreffende op de hoogte is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6